wymiana paszportu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-01-05, 07:18   #1
Marinella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 8

wymiana paszportu


Może ktoś mi pomoże? Chciałabym wyrobić paszport, problem polega na tym, że mam ważny paszport ale zdjęcie jest już nieaktualne (podobieństwo widać ale trzeba się przyjrzeć) i trochę się zniszczył, chciałabym wiedzieć jak to jest z tą opłatą paszportową, słyszałam że jak chce się wyrobić paszport posiadając jeszcze ważny to opłata wynosi 300 zł. z kolei ktoś inny mi powiedział że jak paszport ma naprzykład porwane kartki lub jest zniszczony albo zdjęcie jest nieaktualne to opłata jest normalna czyli 100 zł. tylko że ten mój paszport nie jest bardzo zniszczony i generalnie chcę go wymienić ze względu na zdjęcie (okropne) robiłam je 8 lat temu i teraz mam inny kolor włosów i całkiem inaczej wyglądam, czy ktoś miał może podobny problem i może mi udzielić rady?
z góry dziękuję!
Marinella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-05, 08:49   #2
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: wymiana paszportu

Sprawy dotyczące opłat paszportowych uregulowane są przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat paszportowych (Dz. U, z 2003 r. Nr 41, poz. 346),
- za wydanie paszportu ważnego 10 lat opłata paszportowa wynosi 100 zł(opłata podstawowa),
- ulgowa opłata paszportowa wynosi 50 zł,

Ulgową opłatę paszportową pobiera się od:
- emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, a także małżonków tych osób pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu,
- osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
- kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach; praż niektórych osobach będących ofiarami represji z okresu powojennego
- uczącej się młodzieży i studentów.


Częściowo obniżoną opłatę paszportową (zarówno normalną jak i ulgową) pobiera się:
- w przypadku zmiany nazwiska, imienia lub innych danych, które podlegają wpisowi do paszportu,
- zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, która może utrudnić ustalenie tożsamości
- braku w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim stempli, wiz lub pieczęci poświadczających przekroczenie granicy

Podwyższona opłata paszportowa:
- za wydanie nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu pobiera się opłatę w wysokości 300 zł, jeżeli paszport został utracony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza,
- w razie kolejnej utraty paszportu z przyczyn, o których mowa powyżej, za wydanie nowego paszportu pobiera się opłatę w wysokości 400 zł.


Z tego wynika, ze jeśli nie zagubiłaś paszportu podlegasz normalnej opłacie, a wręcz mozesz wystąpić o jej obniżenie, bo trudno Cię rozpoznać na zdjęciu

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-05, 08:52   #3
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: wymiana paszportu

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. Nr 2 z 1991 roku, poz. 5 z późn. zm.), - Rozporządzenie Ministra SWiA z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy straży granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach. (Dz. U. Nr 114 z 2002 roku, poz. 991), - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2003r. w sprawie opłat paszportowych (Dz. U. Nr 41 z 2003 roku, poz. 346).

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-05, 09:17   #4
Marinella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 8
Re: wymiana paszportu

Dzięki Babciu!! myśle że powód wymiany zgłoszę z powodu nieaktualnego zdjęcia, nie jest ono tragiczne ale robione miałam w wieku 15 lat, teraz mam 23 i całkiem inaczej wyglądam, na zdjęciu wyglądam jak moja kuzynka.
I ostatanio na granicy celnik zwrócił mi uwagę co do tego zdjęcia, więc to chyba wystarczający powód.
Marinella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-05, 14:54   #5
BeataG
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Wiadomości: 535
GG do BeataG
Re: wymiana paszportu

BabciaWeatherwax napisał(a):
> Sprawy dotyczące opłat paszportowych uregulowane są przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat paszportowych (Dz. U, z 2003 r. Nr 41, poz. 346),
> - za wydanie paszportu ważnego 10 lat opłata paszportowa wynosi 100 zł(opłata podstawowa),
> - ulgowa opłata paszportowa wynosi 50 zł,
>
> Ulgową opłatę paszportową pobiera się od:
> - emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, a także małżonków tych osób pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu,
> - osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
> - kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach; praż niektórych osobach będących ofiarami represji z okresu powojennego
> - uczącej się młodzieży i studentów.
>
>
> Częściowo obniżoną opłatę paszportową (zarówno normalną jak i ulgową) pobiera się:
> - w przypadku zmiany nazwiska, imienia lub innych danych, które podlegają wpisowi do paszportu,
> - zmiany wyglądu osoby posiadającej paszport, która może utrudnić ustalenie tożsamości
> - braku w dotychczas posiadanym paszporcie miejsca na umieszczenie w nim stempli, wiz lub pieczęci poświadczających przekroczenie granicy
>
> Podwyższona opłata paszportowa:
> - za wydanie nowego paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu pobiera się opłatę w wysokości 300 zł, jeżeli paszport został utracony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza,
> - w razie kolejnej utraty paszportu z przyczyn, o których mowa powyżej, za wydanie nowego paszportu pobiera się opłatę w wysokości 400 zł.

>
> Z tego wynika, ze jeśli nie zagubiłaś paszportu podlegasz normalnej opłacie, a wręcz mozesz wystąpić o jej obniżenie, bo trudno Cię rozpoznać na zdjęciu
>
>

Zgadza się, za każdy rok pozostały do końca ważności dotychczasowego paszportu przysługuje zniżka 10 zł. Więc jeśli do końca ważności paszportu zostały Ci np. 3 lata, to zapłacisz 70 zł, ale jeśli niepełny rok, to normalnie 100 zł. Nieaktualne zdjęcie jest jak najbardziej podstawą do wymiany. Ja tak miałam przy dowodzie osobistym. Pani mnie zapytała, dlaczego wymieniam, ja jej na to, że zdjęcie nieaktualne (bo faktycznie, wyglądałam na nim zupełnie inaczej, zresztą nawet starzej ), a ona wpisała w kwestionariuszu "wymiana z przyczyn ustawowych".
BeataG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-24, 16:17   #6
szczesciarka
Raczkowanie
 
Avatar szczesciarka
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 254
Dot.: zaginął mi paszport

Nie chcę zakładać nowego wątku więc się podepne tutaj. Zgubił mi się paszport a właściwie wydaje mi się ,że ktoś mi go wyjął z torby bo od kiedy pamiętam on tam zawsze był. Jeszcze na granicy go miałam po odprawie celnej i tyle. Byłam na policji ale powiedzieli ,że to nie ich sprawa i żebym poszła tam gdzie został mi wydany. Czy ktoś z was miał podobny problem ? I jak wyglądać będzie załatwianie wszystkiego od nowa ? Będę musiała zapłacić 300zł za wydanie nowego paszportu? Bo to przez moją nie uwagę zaginął ? pomóżcie proszę...
szczesciarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-24, 16:32   #7
Bastian21
Rozeznanie
 
Avatar Bastian21
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 587
Dot.: wymiana paszportu

300 złotych tak. Czy gdy zgubiłaś ważny paszport zgłosilaś ów fakt? Zgloszenia o wydanie paszportów składa się w punktach paszportowych gdzie się jest zameldowanym na stały pobyt (na Policji są specjalne punkty paszportowe). Jednak co do ostatniego faktu nie jestem pewny. Być może jest to jeszcze Urząd Miasta. To, gdzie ubiegać się o wyrobienie paszportu musisz sprawdzić dla swojego miasta.

Kod:
Wymagane dokumenty:
  1. Podanie-kwestionariusz paszportowy – wypełniony czytelnie literami drukowanymi. Podpis w ramce pod fotografią nie może dotykać ramki i wychodzić poza nią.
  2. Aktualne wyraźne fotografie - podpisane 2 szt. o wymiarach 5 cm x 4 cm, z równomiernym oświetleniem twarzy – lewy półprofil z widocznym lewym uchem (bez ozdób typu kolczyki, koła, nity itp.), bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Uwaga! Fotografie powinny być podpisane czytelnie na odwrocie, w taki sposób, aby podpis nie odznaczał się na drugiej stronie.
  3. Oryginał dowodu wniesienia opłaty paszportowej.
  4. Znaczek skarbowy w wys. 5,00 zł.
  5. oraz do wglądu:
  6. dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo - wraz z poświadczeniem o miejscu zameldowania
Bastian21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-11-24, 18:10   #8
Midi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: zmienna
Wiadomości: 3 356
Dot.: wymiana paszportu

Policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia kradzieży paszportu?? To jakiś nonsens. Przecież taki dokument trzeba zarejestroważ jako zaginiony (czyli nieważny) i zajmuje się tym właśnie policja. Poza tym zaświadczenie z policji (dot. zgłoszenia kradzieży) może być potrzebne do wyrobienia nowego.
Moja przyjaciółka za wyrobienie nowego paszportu po kradzieży zapłaciła 400 zł, a nie 300. Jeśli przysługuje Ci prawo do ulgi, to zapłacisz 200 zł.
Midi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-24, 20:44   #9
szczesciarka
Raczkowanie
 
Avatar szczesciarka
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 254
Dot.: wymiana paszportu

Nie wiedziałam ,że zaginą mi paszport dopiero pare dni temu się zorientowałam bo przygotowuje się do wyjazdu.Mój paszport zawsze znajdował się w bocznej kieszeni torby podróżnej. Właśnie dzisiaj poszłam to zgłosić i policjant powiedział mi ,że nie może spisać protokołu dot.kradzieży bo ani nie było włamania do mojego mieszkania ani ja nic nie widziałam/czułam.Powiedział ,że pewnie poprostu go zgubiłam albo się zapodział...więc znowu zaczęłam mówić ,że na 1000% nie zgubiłam i ,że musiał mi ktoś wyjąć go z torby ale to nic nie dało i kazał mi się zgłosić tam gdzie mi wydali paszport. Poszłam ,niestety było już zamknięte ,nasze wspaniałe urzędy pracują tylko do 14.00 .Jutro pewnie pójdę i zgłoszę to .
Midi o jakich ulgach mówisz ?Z tego co się orientuję to po kradzieży paszportu opłata jest normalna za wydanie czyli 100zł , oczywiście jeśli miała to na piśmie.
szczesciarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-24, 20:56   #10
Bastian21
Rozeznanie
 
Avatar Bastian21
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 587
Dot.: wymiana paszportu

Opłata do kwoty 400 złotych zostaje podwyższona w wypadku kolejnej utraty ważnego paszportu przez daną osobę, jeżeli owy dokument zaginął z winy jego posiadacza.
Bastian21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-27, 00:12   #11
carool
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 97
Dot.: wymiana paszportu

ja musiałam wymienić paszport jak wyjeżdżałam do Izraela, wyglądałam zupełnie inaczej niż na starym zdjęciu, a kontrole paszportowe w Izraelu są bardzo dokładne i jakby się uczepili, że trudno na podstawie zdjęcia określić moją tożsamość to mogłabym tylko pomarzyć o tym żeby przekroczyć granicę. Za każdy rok ważności paszportu obniżono opłatę o 10 %, ponieważ paszport miałam ważny jeszcze 5 lat za nowy zapłaciłam tylko 50 zł. Sądzę, że nie będziesz miała probemu z wymianą paszportu... jeśli rzeczywiście twoje stare zdjęcie aż tak odbiega od obecnego wyglądu...
carool jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-03-31, 17:43   #12
Ewelka6453
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-03
Wiadomości: 2
Smile Dot.: wymiana paszportu

Hej mam pytanie
Mój paszport był robiony około kilka lat temu , miałam wtedy 11 lat
teraz mam prawie 22 . Paszport jest jeszcze ważny przez rok ,
do 2017r .

Pół roku temu będąc na lotnisku w UK facet zajmujący się kontrolą dokumentów patrzył na mój dowód osobisty z dziwną miną ,, jakby na dokumencie była inna osoba ,,
Podałam więc paszport co pogorszyło sytuacje
Gdyż na zdjęciu paszportowym miałam 11 lat
Czy w związku z tym iż mój wygląd się zmienił z racji wieku
mogę wcześniej wymienić paszport ?

Czytałam coś na ten temat i jest taka możliwość w przypadku gdy wygląd się zmienił i w razie kontroli utrudnia rozpoznanie właściciela dokumentu .
Jednak nie bardzo wiem czy mój przypadek się do tego zalicza .
Proszę o rady
Ewelka6453 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-02, 09:50   #13
sjnybumn
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 10
Dot.: wymiana paszportu

Moze przeczytaj watek od poczatku? Tam znajdziesz wszelkie rady.
sjnybumn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-04-02 10:50:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:17.