Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY - Strona 17 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-04-03, 15:52   #481
profic12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 5
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Mam pytanie. Jeśli nie znalazłem opracowań do "Orfeusz i Eurydyka" Cz. Miłosza, "Kobieta-Ikar" M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i do mitu o "Dedalu i Ikarze", to czy jest możliwość wykorzystania ich w prezentacji maturalnej, ale bez opracowań? :/
profic12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 16:31   #482
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez profic12 Pokaż wiadomość
Mam pytanie. Jeśli nie znalazłem opracowań do "Orfeusz i Eurydyka" Cz. Miłosza, "Kobieta-Ikar" M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i do mitu o "Dedalu i Ikarze", to czy jest możliwość wykorzystania ich w prezentacji maturalnej, ale bez opracowań? :/
jest, pewnie ale jak Cię komisja spyta na czym bazowałeś to co powiesz? na ściąga.pl?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 16:52   #483
profic12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 5
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
jest, pewnie ale jak Cię komisja spyta na czym bazowałeś to co powiesz? na ściąga.pl?
Wtedy powiem prawdę, że mam wiele opracowań jeszcze z gimnazjum, kiedy na zajęciach dodatkowych z panią polonistką takie rzeczy omawialiśmy. Dużo tego mam, ale do bibliografii tego nie mogę wpisać :/
profic12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 16:58   #484
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez profic12 Pokaż wiadomość
Wtedy powiem prawdę, że mam wiele opracowań jeszcze z gimnazjum, kiedy na zajęciach dodatkowych z panią polonistką takie rzeczy omawialiśmy. Dużo tego mam, ale do bibliografii tego nie mogę wpisać :/
ja bym nie ryzykowała ale Twoja sprawa.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 18:28   #485
rybabezroweru
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 9
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

profic12, sprubuj o opracowania zapytać tutaj: http://www.portalmaturzysty.pl/porad...te,2618,2.html
rybabezroweru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 18:29   #486
bowszystkotoiluzjajest
Zakorzenienie
 
Avatar bowszystkotoiluzjajest
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5 199
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez profic12 Pokaż wiadomość
Mam pytanie. Jeśli nie znalazłem opracowań do "Orfeusz i Eurydyka" Cz. Miłosza, "Kobieta-Ikar" M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i do mitu o "Dedalu i Ikarze", to czy jest możliwość wykorzystania ich w prezentacji maturalnej, ale bez opracowań? :/
Zobacz, czy coś o Miłoszu będzie w: "Mit Orfeusza: inspiracje i reinterpretacje w europejskiej tradycji artystycznej: studia" pod red. Sławomiry Żerańskiej-Kominek.
To książka z 2003 roku, więc może jest coś o tym utworze Miłosza.

Do mitu o Dedalu i Ikarze - zobacz może coś będzie w: "Abecadło mitologiczne: postacie i mity" A. Wrześniak, "Bogowie i mity Greków" Mary Barnett.
bowszystkotoiluzjajest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-03, 19:43   #487
kr0mka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 4
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Witam ponownie mój temat to "Analizując celowo dobrane utwory literackie, omów ukryte w nich podteksty polityczne." Jak do tej pory skompletowałem sobie taką literaturę podmiotu: dziady cz3, grób agamemnona j. słowackiego i wiersz "runą" zbigniewa turka. Jak myślicie, dziady będą pasować? podteksty tam nie są jakoś super ukryte... I jeszcze jedno, czy do literatury przedmiotu mogę dać opracowania ze strony klp.pl? Koledzy z klasy mówią, ze niby mozna.
kr0mka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-04-03, 21:40   #488
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez kr0mka Pokaż wiadomość
Witam ponownie mój temat to "Analizując celowo dobrane utwory literackie, omów ukryte w nich podteksty polityczne." Jak do tej pory skompletowałem sobie taką literaturę podmiotu: dziady cz3, grób agamemnona j. słowackiego i wiersz "runą" zbigniewa turka. Jak myślicie, dziady będą pasować? podteksty tam nie są jakoś super ukryte... I jeszcze jedno, czy do literatury przedmiotu mogę dać opracowania ze strony klp.pl? Koledzy z klasy mówią, ze niby mozna.
u mnie kategorycznie nie było można
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 06:12   #489
xoxo_p
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Małopolskie :)
Wiadomości: 348
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Pilnie poszukuje opracowania Cudzoziemki,już dwa razy dyrka mnie wyrzuciła z moją bibliografią własnie przez opracowanie tego,szukałam po bibliotekach i też nie ma,nie wiem co robić bo do poniedziałku jest termin.
__________________

xoxo_p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 09:32   #490
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez xoxo_p Pokaż wiadomość
Pilnie poszukuje opracowania Cudzoziemki,już dwa razy dyrka mnie wyrzuciła z moją bibliografią własnie przez opracowanie tego,szukałam po bibliotekach i też nie ma,nie wiem co robić bo do poniedziałku jest termin.
A jakie opracowanie miałaś do tej pory?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 13:00   #491
xoxo_p
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Małopolskie :)
Wiadomości: 348
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Biblioteczka Opracowań Cudzoziemka Marii Kuncewiczowej. Lementowicz Urszula - wydawnictwo Biblios
Dyrektorka powiedziała ze to wydawnictwo dla debili..
__________________

xoxo_p jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-05, 14:39   #492
Karolina_aniloraK
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 60
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Witam Mam prośbę, mianowicie proszę abyście mi doradziły, które spośród tych pięciu obrazów wybrać do tematu prezentacji "różne obrazy wsi polskiej". Muszę wybrać 2 z nich, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Chodzi o to aby te dwa obrazy podejmowały różną tematykę.







Z góry dziękuję za pomoc
Karolina_aniloraK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-05, 15:50   #493
bowszystkotoiluzjajest
Zakorzenienie
 
Avatar bowszystkotoiluzjajest
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5 199
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Pierwszy wg mnie jest najlepszy
bowszystkotoiluzjajest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-05, 16:32   #494
Karolina_aniloraK
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 60
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Hej. Chciałam się was poradzić. Tak się właśnie zastanawiam czy 4 utwory literackie i 2 obrazy to nie za dużo?
Do prezentacji mam zamiar wziąć:
1. Chłopi Reymonta
2. Antek Prusa
3. Szkice węglem Sienkiewicza
4. Pieśń świętojańska o sobótce Kochanowskiego
5. obraz babie lato
6. obraz odpoczynek oracza
i zastanawiam się czy to nie za dużo? jak waszym zdaniem?
myślałam o usunięciu jednego utworu literackiego albo Antek albo szkice węglem bo podejmują ten sam problem
Chciałabym poznać wasze zdanie
Karolina_aniloraK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-05, 16:56   #495
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Karolina_aniloraK Pokaż wiadomość
Hej. Chciałam się was poradzić. Tak się właśnie zastanawiam czy 4 utwory literackie i 2 obrazy to nie za dużo?
Do prezentacji mam zamiar wziąć:
1. Chłopi Reymonta
2. Antek Prusa
3. Szkice węglem Sienkiewicza
4. Pieśń świętojańska o sobótce Kochanowskiego
5. obraz babie lato
6. obraz odpoczynek oracza
i zastanawiam się czy to nie za dużo? jak waszym zdaniem?
myślałam o usunięciu jednego utworu literackiego albo Antek albo szkice węglem bo podejmują ten sam problem
Chciałabym poznać wasze zdanie
No dość dużo. Jedną pozycję z literatury bym wyrzuciła.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-05, 21:05   #496
malootka
Zakorzenienie
 
Avatar malootka
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: pomorskie
Wiadomości: 4 567
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Pewnie, że za dużo. Dla mnie 3-4 w miarę dokładnie omówione pozycje to ideał prezentacji. Przy pięciu omówisz pobieżnie, będziesz leciała na łeb na szyję trochę.Sześciu sobie nawet nie wyobrażam.
malootka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 08:33   #497
Karolina_aniloraK
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 60
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Karolina_aniloraK Pokaż wiadomość
Hej. Chciałam się was poradzić. Tak się właśnie zastanawiam czy 4 utwory literackie i 2 obrazy to nie za dużo?
Do prezentacji mam zamiar wziąć:
1. Chłopi Reymonta
2. Antek Prusa
3. Szkice węglem Sienkiewicza
4. Pieśń świętojańska o sobótce Kochanowskiego
5. obraz babie lato
6. obraz odpoczynek oracza
i zastanawiam się czy to nie za dużo? jak waszym zdaniem?
myślałam o usunięciu jednego utworu literackiego albo Antek albo szkice węglem bo podejmują ten sam problem
Chciałabym poznać wasze zdanie

Mógłby ktoś jeszcze wyrazić swoją opinię? Byłoby mi niezmiernie miło
Karolina_aniloraK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 08:56   #498
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Karolina_aniloraK Pokaż wiadomość
Mógłby ktoś jeszcze wyrazić swoją opinię? Byłoby mi niezmiernie miło
Więcej osób, ma ci napisać, że tyle pozycji to za dużo?
Wystarczy, że poczytasz ten wątek, bardzo często padają takie pytania i zwykle radzimy ograniczenie do 3-4 pozycji
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 09:02   #499
Karolina_aniloraK
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 60
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Więcej osób, ma ci napisać, że tyle pozycji to za dużo?
Wystarczy, że poczytasz ten wątek, bardzo często padają takie pytania i zwykle radzimy ograniczenie do 3-4 pozycji
Okej, dzięki. Zawsze ludzie mieć taką pewność Usune "Antka", chyba tak będzie najlepiej
Dzięki za pomoc
Karolina_aniloraK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-04-06, 16:31   #500
dixxx
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 1
Pomoc w w bibliografii . Matura 2014

Witam , mam problem ze znalezieniem czegos sensownego do literatury przedmiotu w prezentacji o tytule "Filmy Andrzeja Wajdy jako interpretacja dzieł literackich. Porównaj i oceń wybrane filmy Andrzeja Wajdy z ich literackimi pierwowzorami." . Jako główne dzieła mam wybrane wesele i ziemie obiecaną( porownanie filmow z ksiazkami) . Problem mam natomiast zwlasnie z literaturą przedmiotu. nie bardzo wierm co w niej umiescic . jedyne cos sensowne co mi sie znalezc to "Lektury na ekranie, czyli Mały Leksykon adaptacji filmowych," koseckiej i Kubisowskiej. Pomozecie cos sensownego jeszscze wybrac ? jakies recenzje, moze tez jakies inne ksiazki ktore porownuja lektory z filmami . Bardzo prosze o pomoc
dixxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 16:40   #501
Karolina_aniloraK
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 60
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Hej. Tak sie zastanawiam jak to jest z tymi cytatami. Nie wiem jak w innych ale u mnie w szkole jak sie chce czytać cytaty to trzeba wpisać do bibliografii w materiałach pomocniczych karta z cytatami. I tak sie zastanawiam czy jak bede mieć 2 cytaty to czy jest sens wpisywać je na kartke czy po prostu sie ich nauczyć na pamięć? żeby sobie komisja szanowna nie pomyślała że taki próżniak ze mnie że nie umiem sie na pamięć 2 cytatów nauczyć tylko czytac musze. Jak to jest?
Karolina_aniloraK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 16:43   #502
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Karolina_aniloraK Pokaż wiadomość
Hej. Tak sie zastanawiam jak to jest z tymi cytatami. Nie wiem jak w innych ale u mnie w szkole jak sie chce czytać cytaty to trzeba wpisać do bibliografii w materiałach pomocniczych karta z cytatami. I tak sie zastanawiam czy jak bede mieć 2 cytaty to czy jest sens wpisywać je na kartke czy po prostu sie ich nauczyć na pamięć? żeby sobie komisja szanowna nie pomyślała że taki próżniak ze mnie że nie umiem sie na pamięć 2 cytatów nauczyć tylko czytac musze. Jak to jest?
nie robi różnicy czy powiesz, że cytujesz i zacytujesz czy wpiszesz na kartę i odczytasz.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-06, 20:17   #503
Patryk19210
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 2
prezentacja maturalna pomoc

Witam do pn mam napisac plan prezentacji do tematu milosc w dramatach szekspira
Prosze o pomoc czy to pasuje do planu wypowiedzi?(lektury to oteelo roemo i julia,hamlet,sen nocy letniej) i bylbym wdzieczny gdybyscie pomogli mi lub poprawili
Romeo i Julia- tragiczna miłość kochanków, których przeznaczeniem była śmierć aby zjednoczyć zwaśnione rody.
Sen nocy letniej- jako połączenie świata realnego ze światem mistyki. Niefortunna komedia pomyłek, życie na pograniczu jawy i snu.
Otello jako dramat o przekraczaniu barier statutowych dla miłości, ale także jako przykład braku zaufania i podatności człowieka na plotkę
Wnioski

.Podsumowanie wypowiedzi, analityczne porównanie, dramatów wskazanie podobieństw i różnic występujących w utworach.
Patryk19210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-07, 18:39   #504
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: prezentacja maturalna pomoc

Cytat:
Napisane przez Patryk19210 Pokaż wiadomość
Witam do pn mam napisac plan prezentacji do tematu milosc w dramatach szekspira
Prosze o pomoc czy to pasuje do planu wypowiedzi?(lektury to oteelo roemo i julia,hamlet,sen nocy letniej) i bylbym wdzieczny gdybyscie pomogli mi lub poprawili
Romeo i Julia- tragiczna miłość kochanków, których przeznaczeniem była śmierć aby zjednoczyć zwaśnione rody.
Sen nocy letniej- jako połączenie świata realnego ze światem mistyki. Niefortunna komedia pomyłek, życie na pograniczu jawy i snu.
Otello jako dramat o przekraczaniu barier statutowych dla miłości, ale także jako przykład braku zaufania i podatności człowieka na plotkę
Wnioski

.Podsumowanie wypowiedzi, analityczne porównanie, dramatów wskazanie podobieństw i różnic występujących w utworach.
To tak jak proszenie, żebyśmy dobrali Ci majtki.
Plan jest DLA CIEBIE, ma Tobie pomóc, ma być napisany w najwygodniejszy dla CIEBIE sposób. Tylko TY wiesz, co Ci najbardziej może pomóc podczas prezentacji.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-07, 23:29   #505
Patryk19210
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 2
Dot.: prezentacja maturalna pomoc

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
To tak jak proszenie, żebyśmy dobrali Ci majtki.
Plan jest DLA CIEBIE, ma Tobie pomóc, ma być napisany w najwygodniejszy dla CIEBIE sposób. Tylko TY wiesz, co Ci najbardziej może pomóc podczas prezentacji.
Hihi no njc zrobiłem to a temat ktory zostal zalozony jest glupi poniewaz wtedy bylem w stanie krytycznym(emocjonalnym) oczywiscie ochłonąłem i napisałem
Patryk19210 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-08, 15:21   #506
Anusiaaaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 10
Matura ustna z języka polskiego. Jaki jest sens przemiany wewnętrznej bohaterów?

Jaką rolę odgrywa przemiana wewnętrzna bohatera w literaturze? Wybrałam książki : Zbrodnia i kara, Makbet i Dżuma (Rambert) . Mam prawie całą pracę, a w zakończeniu chciałabym coś powiedzieć o sensie przemiany tych bohaterów. Podpowie mi ktoś jakie ona ma znaczenie ?
Anusiaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-09, 10:22   #507
eura28
Raczkowanie
 
Avatar eura28
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 212
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Mógłby ktoś rzucić okiem na moją kompletną bibliografię i powiedzieć, czy jest wszystko ok (czy mogę ją w takiej formie oddać)? Jestem typowym umysłem ścisłym i przedmioty humanistyczne (albo takie prezentacje) to dla mnie czarna magia Do tego w mojej szkole potraktowali tę kwestię troszkę po macoszemu i ja już sama nic nie wiem...


A więc:

<imię, nazwisko>

Temat: Różne sposoby kreacji bohatera powieści kryminalnej. Zaprezentuj zagadnienie na wybranych przykładach.

I literatura podmiotu
1. Agatha Christie "Morderstwo w Orient Expressie"
2. Harlan Coben "W głębi lasu"
3, Stieg Larsson "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"

(wiadomo że książki podane z wydawnictwem, autorem etc )

II literatura przedmiotu
1. Siewierski Jerzy "powieść kryminalna"
2. nosowska dorota "słownik terminów literackich"
3. kraska mateusz "prosta sztuka zabijania, figury czytania kryminału"
4. johansson krystyna ylva "stieg larsson, czyli zbrodnia po szwedzku"
5, curran john "abc zbrodni agathy christie: sekrety z archiwum pisarki"

(też oczywiście dodam pełne opisy książek)

III ramowy plan wypowiedzi

Teza:
Bohater kryminalny to zbrodniarz - osoba celowo dokonująca morderstwa. W literaturze są oni kreowani na wiele różnych sposobów

Kolejność prezentowanych argumentow:
1. Wyjaśnienie pojęcia powieści kryminalnej
2. "mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" stiega larssona - martin jako seryjny gwałciciel i morderca; powielanie patologicznych wzorców przekazanych przez ojca
3. morderstwo w orient expressie agathy christie - zemsta na okrutnym porywaczu motywem zbrodni; wstrząśnięcie tragedią armstrongów przyczyną wymierzenia sprawiedliwości na własną rękę
4. w głębi lasu harlana cobena - wayne jako typowy psychopata bezwzględnie mordujący ludzi; motywem jego zbrodni była choroba umysłowa - psychoza

Wnioski:
W przedstawionych przeze mnie powieściach zostaje stworzony motyw zabójcy, o którego motywach dowiadujemy się później. Bohaterzy kryminalni zostają wykreowani na wiele różnych sposobów sposobów. Mogą być seryjni i działać w skutek chorób psychicznych, czy zaburzeń osobowości tak jak Wayne lub Martin. Przy popełnianiu zbrodni mogą także kierować się pragnieniem zemsty i wymierzenia sprawiedliwości, tak jak grupa pasażerów orient expressu.

IV materiały pomocnicze
1. ramowy plan wypowiedzi

<koniec>

Rozumiem, że oddaję jedną kartkę z imieniem i nazwiskiem, tematem i punktami I-IV (to wszystko, co wyżej) i na oddzielnej kartce oddaję dodatkowo sam punkt IV - ramowy plan?
eura28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-09, 10:29   #508
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez eura28 Pokaż wiadomość
Rozumiem, że oddaję jedną kartkę z imieniem i nazwiskiem, tematem i punktami I-IV (to wszystko, co wyżej) i na oddzielnej kartce oddaję dodatkowo sam punkt IV - ramowy plan?
A skąd mamy wiedzieć, jak jest w Twojej szkole? Tak jak pisałam dwie strony temu, u mnie oddawało się jedynie bibliografię, plan wnosiło ze sobą na salę, ale są tacy, którzy mieli inaczej.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-09, 14:42   #509
KolorujeSwiat
Zadomowienie
 
Avatar KolorujeSwiat
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 656
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Witam, do piątku muszę oddać ramowy plan wypowiedzi na maturę. Czy mógłby mi ktoś pomóc w skróceniu moich argumentów? Siedzę nad tym cały dzień i ten plan wychodzi mi taki długi. Może ktoś spojrzy na to co napisałam "świeżym okiem" i z innego punktu widzenia i pomoże mi to streścić? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki i uwagi

Moje wypociny:

III Ramowy plan wypowiedzi
1) Określenie problemu:
Miłość romantyczna to uczucie zarówno piękne i głębokie, jaki i gwałtowny żywioł niszczący człowieka, często prowadzący do obłędu i samobójstwa.
2) Kolejność prezentowanych argumentów:
a) wyjaśnienie pojęcia miłości romantycznej (filozofia miłości romantycznej; miłość platoniczna; tylko wybrani ludzie doświadczają miłości).
b) Cierpienia młodego Wertera (Goethe):
- poznanie Lotty i miłość do niej (początkowo szczęśliwa);
- przełom w uczuciach po przybyciu Alberta, narzeczonego Lotty (nieszczęśliwa miłość);
- wewnętrzne rozdarcie bohatera, obłęd i samobójstwo.
c) Dziady cz. IV (Mickiewicz):
- specyficzny rodzaj spowiedzi - Gustaw zwierza się Księdzu z nieszczęśliwej miłości do Maryli;
- trzy godziny (miłości - miłość idealna i wieczna; rozpaczy - miłość powodem bólu niemożliwego do ukojenia; przestrogi - Gustaw ostrzega przed powieleniem jego życia).
d) Kordian (Słowacki):
- nieszczęśliwa miłość do starszej kobiety - bohater chce popełnić samobójstwo;
- podróż po Europie, poznanie Wioletty i odkrycie, że nie ma prawdziwej miłości (podstęp sprawdzający uczciwość uczuć);
- Kordian staje się kochankiem ojczyzny - idealizuje Polskę i jest gotów zrobić dla niej wszystko.
e) Lalka (Prus):
- Izabela prawdziwą miłością Wokulskiego - bohater idealizuję ukochaną, próbuje się do niej zblizyć;
- Łęcka przyjmuje oświadczyny, jednak okazało się, że nie kocha Wokulskiego (bohater jest załamany);
- nieodwzajemnione uczucie i zagadkowe zniknięcie bohatera (samobójstwo?).
f) Ludzie bezdomni (Żeromski):
- Judym początkowo zwraca uwagę na Natalię, uczennicę Joasi;
- szczęśliwe chwile podczas narzeczeństwa;
- Judym odpycha ukochaną, poświęca miłość do kobiety dla miłości do ludzi ze swojej klasy społecznej (chce spłacić dług).
3) Wnioski:
Miłość romantyczna:
- początkowo szczęśliwa, sprawia, że człowiekowi chce się żyć;
- później tragiczna, odmienia losy bohaterów (obłęd, samobójstwo);
- Cierpienia Młodego Wertera i Dziady cz. IV - przykład miłości do kobiety;
- Kordian - przykład miłości do kobiet i ojczyzny;
- Lalka i Ludzie bezdomni - przykład na to jak wzorzec miłości romantycznej przeniknął do innych epok;
- ponadczasowy motyw (miłość ma różne oblicza - wg. romantyków zasługują na nią nieliczni).


---------- Dopisano o 15:42 ---------- Poprzedni post napisano o 15:04 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
To tak jak proszenie, żebyśmy dobrali Ci majtki.
Plan jest DLA CIEBIE, ma Tobie pomóc, ma być napisany w najwygodniejszy dla CIEBIE sposób. Tylko TY wiesz, co Ci najbardziej może pomóc podczas prezentacji.
Taaa, tylko plan musi jeszcze "przejść". A to nie takie proste, czasem wystarczy mała wskazówka, żeby komuś pomóc, nie trzeba się tak bulwersować.
__________________
Studentka budownictwa na PP - II rok

29.01.2011 - z TŻ
27.08.2013 - kierowca


#WizażPORN
KolorujeSwiat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-09, 15:07   #510
eura28
Raczkowanie
 
Avatar eura28
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 212
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez KolorujeSwiat Pokaż wiadomość
Witam, do piątku muszę oddać ramowy plan wypowiedzi na maturę. Czy mógłby mi ktoś pomóc w skróceniu moich argumentów? Siedzę nad tym cały dzień i ten plan wychodzi mi taki długi. Może ktoś spojrzy na to co napisałam "świeżym okiem" i z innego punktu widzenia i pomoże mi to streścić? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki i uwagi

Moje wypociny:

III Ramowy plan wypowiedzi
1) Określenie problemu:
Miłość romantyczna to uczucie zarówno piękne i głębokie, jaki i gwałtowny żywioł niszczący człowieka, często prowadzący do obłędu i samobójstwa.
2) Kolejność prezentowanych argumentów:
a) wyjaśnienie pojęcia miłości romantycznej (filozofia miłości romantycznej; miłość platoniczna; tylko wybrani ludzie doświadczają miłości).
b) Cierpienia młodego Wertera (Goethe):
- poznanie Lotty i miłość do niej (początkowo szczęśliwa);
- przełom w uczuciach po przybyciu Alberta, narzeczonego Lotty (nieszczęśliwa miłość);
- wewnętrzne rozdarcie bohatera, obłęd i samobójstwo.
c) Dziady cz. IV (Mickiewicz):
- specyficzny rodzaj spowiedzi - Gustaw zwierza się Księdzu z nieszczęśliwej miłości do Maryli;
- trzy godziny (miłości - miłość idealna i wieczna; rozpaczy - miłość powodem bólu niemożliwego do ukojenia; przestrogi - Gustaw ostrzega przed powieleniem jego życia).
d) Kordian (Słowacki):
- nieszczęśliwa miłość do starszej kobiety - bohater chce popełnić samobójstwo;
- podróż po Europie, poznanie Wioletty i odkrycie, że nie ma prawdziwej miłości (podstęp sprawdzający uczciwość uczuć);
- Kordian staje się kochankiem ojczyzny - idealizuje Polskę i jest gotów zrobić dla niej wszystko.
e) Lalka (Prus):
- Izabela prawdziwą miłością Wokulskiego - bohater idealizuję ukochaną, próbuje się do niej zblizyć;
- Łęcka przyjmuje oświadczyny, jednak okazało się, że nie kocha Wokulskiego (bohater jest załamany);
- nieodwzajemnione uczucie i zagadkowe zniknięcie bohatera (samobójstwo?).
f) Ludzie bezdomni (Żeromski):
- Judym początkowo zwraca uwagę na Natalię, uczennicę Joasi;
- szczęśliwe chwile podczas narzeczeństwa;
- Judym odpycha ukochaną, poświęca miłość do kobiety dla miłości do ludzi ze swojej klasy społecznej (chce spłacić dług).
3) Wnioski:
Miłość romantyczna:
- początkowo szczęśliwa, sprawia, że człowiekowi chce się żyć;
- później tragiczna, odmienia losy bohaterów (obłęd, samobójstwo);
- Cierpienia Młodego Wertera i Dziady cz. IV - przykład miłości do kobiety;
- Kordian - przykład miłości do kobiet i ojczyzny;
- Lalka i Ludzie bezdomni - przykład na to jak wzorzec miłości romantycznej przeniknął do innych epok;
- ponadczasowy motyw (miłość ma różne oblicza - wg. romantyków zasługują na nią nieliczni).


---------- Dopisano o 15:42 ---------- Poprzedni post napisano o 15:04 ----------



Taaa, tylko plan musi jeszcze "przejść". A to nie takie proste, czasem wystarczy mała wskazówka, żeby komuś pomóc, nie trzeba się tak bulwersować.

W ramowym planie jak sama nazwa wskazuje, nie chodzi o streszczanie książek, ale raczej ogólnikowe, hasłowe nazwanie zagadnień, jakie kolejno chcesz poruszyć. Szczegółowo będziesz się rozwodzić nad treścią w trakcie prezentacji

np w wypadku Wertera bym po prostu napisała coś takiego: nieszczęśliwa miłość będąca źródłem obłędu Wertera, co ostatecznie doprowadziło do jego samobójstwa

Edytowane przez eura28
Czas edycji: 2014-04-09 o 15:09
eura28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-27 23:23:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:38.