Zażywanie kwasu foliowego w ciąży - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-12-18, 12:41   #1
lena098
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 22

Zażywanie kwasu foliowego w ciąży


Witam,
Chciałam zapytać, czy zażywanie kwasu foliowego jest konieczne i niezwłoczne. Kilka dni temu dowiedziałam sie, że jestem w ciązy. Z tego, co wyliczyłam to juz powinien być 6 tydzień. Właśnie przeczytałam, że powinno sie zazywać kwas foliowy, nie tylko w czasie ciązy ale także przed. Jeszcze u lekarza nie byłam, wizyta czeka mnie dopiero w poniedziałek. Powinnam zaczekać na wizytę czy najlepiej gdy sama zakupie sobie ten kwas i zacznę go brać? Jak było u Was?
Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc
lena098 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 12:48   #2
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Tak, jest konieczne bo zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej (np. rozszczepom kręgosłupa). Przyjmować trzeba wcześniej bo do powstania tych wad dochodzi na wczesnym etapie ciaży. Ponadto kwas foliowy jest potrzebny w procesie powstawania erytrocytów i jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości (anemii), co akurat u cięzarnych jest częstym problemem. Jest dostepny bez recepty w dawkach dostosowanych do suplementacji w okresie przedkoncepcyjnym i w ciązy więc w aptece bez problemów dostaniesz odpowiedni preparat. w indywidualnych przypadkach zalecana dawka może być większa (np. ze wzgledu na inne przyjmowane leki). Nadmiar kwasu foliowego potencjalnie może być szkodliwy w padaczce ale tę kwestię należałoby omawiać z neurologiem.
__________________
01.01.2014 r. Szlaban na internet!
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 12:50   #3
quench
Are you talking to me?!
 
Avatar quench
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 875
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Cytat:
Napisane przez lena098 Pokaż wiadomość
Witam,
Chciałam zapytać, czy zażywanie kwasu foliowego jest konieczne i niezwłoczne. Kilka dni temu dowiedziałam sie, że jestem w ciązy. Z tego, co wyliczyłam to juz powinien być 6 tydzień. Właśnie przeczytałam, że powinno sie zazywać kwas foliowy, nie tylko w czasie ciązy ale także przed. Jeszcze u lekarza nie byłam, wizyta czeka mnie dopiero w poniedziałek. Powinnam zaczekać na wizytę czy najlepiej gdy sama zakupie sobie ten kwas i zacznę go brać? Jak było u Was?
Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc
Ja zaczęłam przyjmować kwas foliowy od momentu, kiedy z mężem zaczęliśmy starać się o dziecko. Kiedy zaszłam w ciążę ginekolog kazał mi kupić preparat witaminowy dla kobiet ciężarnych i odstawić kwas, bo w suplementach dla ciężarnych jest już jego zalecana dawka.
Na Twoim miejscu jeszcze przed wizytą poszłabym do apteki i kupiła sobie np. Femibion Natal 1.
__________________
quench jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 13:10   #4
lena098
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 22
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Cytat:
Napisane przez quench Pokaż wiadomość
Ja zaczęłam przyjmować kwas foliowy od momentu, kiedy z mężem zaczęliśmy starać się o dziecko. Kiedy zaszłam w ciążę ginekolog kazał mi kupić preparat witaminowy dla kobiet ciężarnych i odstawić kwas, bo w suplementach dla ciężarnych jest już jego zalecana dawka.
Na Twoim miejscu jeszcze przed wizytą poszłabym do apteki i kupiła sobie np. Femibion Natal 1.
Femibion Natal 1 stosuję się tylko do 12 tyg?

---------- Dopisano o 14:10 ---------- Poprzedni post napisano o 14:02 ----------

A tak, już wiem :P Kwas foliowy także przyjmuje sie do 12 tyg, czyli do końca I trymestru. Muszę się jeszcze sporo nauczyć.. Dzięki
lena098 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 13:27   #5
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

kwas foliowy znajdziemy go w sałacie, szpinaku, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce. Występuje także w grochu, fasoli, pomidorach, orzechach, słoneczniku, soi, soczewicy, drożdżach, wątróbce, żółtku jaj, pełnym ziarnie, pomarańczach, bananach czy awokado. wprowadzic do swojej diety naturalny kwas foliowy
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 17:22   #6
201608010929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 884
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Nie da się wprowadzić do diety kwasu foliwego w takiej dawce, w jakiej jest zapotrzebowanie dla kobiet w ciąży. Musiałaby nie wiem ile zjeść tej soczewicy czy jajek żeby uzyskać optymalną ilość.

Ja zaczęłam brać kwas foliowy dwa miesiące zanim zaczęliśmy z Tż starania o dzidziusia. Czytałam, że najlepiej jest brać kwas minimum miesiąc przed zajściem w ciązy, natomiast u kobiet, które już urodziły dzieci z wadami cewy nerwowej niezbędny minimalny okres to trzy miesiące.

Autorko możesz spokojnie iść do apteki i kupić kwas foliowy. Co do brania całych kompleksów witaminowych to tutaj bym uważała - najpierw wypadałoby zrobić kompleksowe badania krwi.
201608010929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 18:14   #7
lena098
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 22
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Cytat:
Napisane przez MistrzyniSprzecznosci Pokaż wiadomość
Nie da się wprowadzić do diety kwasu foliwego w takiej dawce, w jakiej jest zapotrzebowanie dla kobiet w ciąży. Musiałaby nie wiem ile zjeść tej soczewicy czy jajek żeby uzyskać optymalną ilość.

Ja zaczęłam brać kwas foliowy dwa miesiące zanim zaczęliśmy z Tż starania o dzidziusia. Czytałam, że najlepiej jest brać kwas minimum miesiąc przed zajściem w ciązy, natomiast u kobiet, które już urodziły dzieci z wadami cewy nerwowej niezbędny minimalny okres to trzy miesiące.

Autorko możesz spokojnie iść do apteki i kupić kwas foliowy. Co do brania całych kompleksów witaminowych to tutaj bym uważała - najpierw wypadałoby zrobić kompleksowe badania krwi.
Wizyta przesunęła mi się na jutro wiec zanim cokolwiek kupie, skonsultuje to z lekarzem, ale także uważam ze najlepiej było by zakupić po prostu kwas foliowy
lena098 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-18, 18:20   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

"Nie przyjmuj kwasu foliowego
Kwas foliowy jest syntetyczną formą folianu, który do przekształcenia potrzebuje grupy metylowej. Gdy wątroba pracuje słabiej lub podaż kwasu foliowego jest wysoka pozostaniesz z dużą ilością kwasu foliowego w krwiobiegu, który nie został zmetabolizowany, i który może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Suplement jak kupujesz powinien mieć w składzie folian (folate)."

cytat z bloga tluste zycie- kopalnia wiedzy
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 18:25   #9
Kiciaaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 425
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
"Nie przyjmuj kwasu foliowego
Kwas foliowy jest syntetyczną formą folianu, który do przekształcenia potrzebuje grupy metylowej. Gdy wątroba pracuje słabiej lub podaż kwasu foliowego jest wysoka pozostaniesz z dużą ilością kwasu foliowego w krwiobiegu, który nie został zmetabolizowany, i który może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Suplement jak kupujesz powinien mieć w składzie folian (folate)."

cytat z bloga tluste zycie- kopalnia wiedzy
Co za głupota, każdy ginekolog Ci powie że masz brać kwas foliowy! Nie radze czerpać wiedzy z blogów.
__________________
Mała Juleczka <3 !!
Kiciaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 18:30   #10
201607040940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 6 562
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Suplementacja kwasem foliowym
Najlepiej przyswajalną przez organizm ludzki formą folianów jest kwas foliowy. Jest on niezbędny do rozwoju i wzrostu płodu oraz dla uniknięcia wrodzonych wad cewy nerwowej (przepuklina oponowo-mózgowa i rdzeniowa). Istnieją dowody, że profilaktyczne zażywanie przez kobiety w wieku rozrodczym kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia takich wad o 50% (4).
Na początku lat 90. w niektórych krajach Europy przeprowadzono kampanię zachęcającą młode kobiety planujące macierzyństwo do zwiększenia spożycia produktów bogatych w foliany oraz do suplementacji diety kwasem foliowym w ilości 400 mikrogramów dziennie. Szczególnie jest to istotne kilka miesięcy przed zapłodnieniem i w ciągu kilku pierwszych tygodni ciąży. Akcja nie odniosła spodziewanych efektów, głownie dlatego, że kobiety są skłonne do zmiany stylu życia i sposobu odżywiania, dopiero kiedy maja pewność, że spodziewają się dziecka, czyli najczęściej kilka tygodni od poczęcia, a wtedy może być już za późno, ponieważ decydujące są pierwsze tygodnie ciąży - wtedy formuje się cewa nerwowa.
201607040940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 18:49   #11
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Zażywanie kwasu foliowego w ciąży

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
"Nie przyjmuj kwasu foliowego
Kwas foliowy jest syntetyczną formą folianu, który do przekształcenia potrzebuje grupy metylowej. Gdy wątroba pracuje słabiej lub podaż kwasu foliowego jest wysoka pozostaniesz z dużą ilością kwasu foliowego w krwiobiegu, który nie został zmetabolizowany, i który może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Suplement jak kupujesz powinien mieć w składzie folian (folate)."

cytat z bloga tluste zycie- kopalnia wiedzy

jasne, nie przyjmuje - urodź dziecko z wadą cewy nerwowej!

autorko, idź do lekarza i od razu sobie zakup i tak kwas foliowy 0.4 mg.
kwas foliowy można brać do końca ciąży bo najczęściej jest i tak jako składnik preparatów witaminowych dla ciężarnych.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-18 19:49:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:25.