Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka? - Strona 24 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-10, 08:12   #691
becia28
Raczkowanie
 
Avatar becia28
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 130
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

tak jest dopuszczalna znajomi połaczyli swoje nazwiska i najpierw jest nazwisko jej a potem jego
becia28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 08:20   #692
Sabbath
Wiedźma
 
Avatar Sabbath
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 12 013
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez minimini87 Pokaż wiadomość
po prostu nie wiesz co dobre
Oczywiście. Moje małżeństwo jest niedobre, bo nie jest zgodne z tym, co zwykłe kobiety, takie jak Ty "powinny".

Cytat:
Napisane przez kliwia Pokaż wiadomość
dzustam czy w takiej sytuacji kolejność naziwsk u męża jest dowolna? Czy najpierw jego-Twoje?
No bo w sytuacji łaczenia nazwiska u kobiet akurat w moim przypadku to będzie oczywsite moje-jego = super wspolgrają i pasują. Gdyby jednak Tz miał przyjac moje nazwisko po swoim to juz tak super by nie bylo. Czy mąż zatem może swoje naziwsko zostawić na koncu? Istnieje taka dowolność?
Przykład
Ania Kowal
Adam Mosiewicz
Ania - Kowal-Mosiewicz
Adam Kowal - Mosiewicz ,- czy taka forma jest dopuszczalna?

No i dzieci wtedy tez podwójne?
Kliwio, w dokumentach, które wypełniacie w USC zaznaczacie, czy dziecko ma mieć nazwisko ojca, czy matki.
I teraz:
jeśli ona nazywa się Schwarc, a on Black i oboje decydują się na dodanie nazwiska małżonka do swojego, to jeśli dziecko będzie miało nazwisko matki - będzie nazywało się Schwarc - Black, a jesli ojca: Black - Schwarc.

Oczywiście istnieje też możliwośc, że oboje zdecydują się na tę samą kolejność nazwisk, albo oboje na jedno - obojętne czy jego, czy jej.
Nie widziałam, by w papierach była opcja zaznaczenia, że dziecko bedzie miało nazwiska obojga rodziców kiedy brałam ślub., ale to się podobno ma zmienić.
Sabbath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 08:56   #693
minimini87
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 155
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

ta......
minimini87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 09:11   #694
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez kliwia Pokaż wiadomość
dzustam czy w takiej sytuacji kolejność naziwsk u męża jest dowolna? Czy najpierw jego-Twoje?
No bo w sytuacji łaczenia nazwiska u kobiet akurat w moim przypadku to będzie oczywsite moje-jego = super wspolgrają i pasują. Gdyby jednak Tz miał przyjac moje nazwisko po swoim to juz tak super by nie bylo. Czy mąż zatem może swoje naziwsko zostawić na koncu? Istnieje taka dowolność?
Przykład
Ania Kowal
Adam Mosiewicz
Ania - Kowal-Mosiewicz
Adam Kowal - Mosiewicz ,- czy taka forma jest dopuszczalna?

No i dzieci wtedy tez podwójne?
Taka forma jest dopuszczalna. My mamy nazwisko łączone: jego i moje, w tym samym brzmieniu dla obojga.

W USC dowiecie się wszystkiego, pracownicy mają taką tabelę z możliwymi kombinacjami zmiany nazwisk (z tego co pamiętam jest chyba z 8 możliwych wariantów)

Dzieci też mają łączone w takim samym brzemieniu, bo nazwisko ojca i matki są takie same.


Cytat:
Napisane przez Futbolowa Pokaż wiadomość
A jeżeli i On i Ona mają podwójne nazwiska? I Ona chciałaby mieć i swoje i Jego?
Anna Nowak-Kowalska
Stefan Sroka-Wrona

Wyszłoby np. Anna Nowak-Kowalska Sroka-Wrona?
Łączyć można tylko i wyłącznie do dwóch członów.

Jeżeli nie chcieliby pozostać przy swoich rodowych, to wtedy taka para wybiera te człony nazwiska, które chce używać

Cytat:
Napisane przez becia28 Pokaż wiadomość
tak jest dopuszczalna znajomi połaczyli swoje nazwiska i najpierw jest nazwisko jej a potem jego
Jeżeli połączone nazwisko brzmi tak samo ładnie, bez względu na kolejność nazwisk składowych - wtedy jak najbardziej jej powinno być pierwsze prawdziwy gentelmen ustąpi miejsca swojej wybrance

Cytat:
Napisane przez Sabbath Pokaż wiadomość
Oczywiście. Moje małżeństwo jest niedobre, bo nie jest zgodne z tym, co zwykłe kobiety, takie jak Ty "powinny".


Kliwio, w dokumentach, które wypełniacie w USC zaznaczacie, czy dziecko ma mieć nazwisko ojca, czy matki.
I teraz:
jeśli ona nazywa się Schwarc, a on Black i oboje decydują się na dodanie nazwiska małżonka do swojego, to jeśli dziecko będzie miało nazwisko matki - będzie nazywało się Schwarc - Black, a jesli ojca: Black - Schwarc.

Oczywiście istnieje też możliwośc, że oboje zdecydują się na tę samą kolejność nazwisk, albo oboje na jedno - obojętne czy jego, czy jej.
Nie widziałam, by w papierach była opcja zaznaczenia, że dziecko bedzie miało nazwiska obojga rodziców kiedy brałam ślub., ale to się podobno ma zmienić.

I bardzo dobrze, rozwiąże to wiele problemów matek muszących się tłumaczyć tym mniej rozgarniętym ludziom, że dziecko na pewno jest jej
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 09:33   #695
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Łączyć można tylko i wyłącznie do dwóch członów.

Jeżeli nie chcieliby pozostać przy swoich rodowych, to wtedy taka para wybiera te człony nazwiska, które chce używać
O, dziękuję bardzo za odpowiedź
Tak mnie to ciekawiło
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 14:14   #696
arinitti
Raczkowanie
 
Avatar arinitti
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 461
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja mam po ślubie podwójne nazwisko - z racji, że współpracuje od kilku lat z różnymi firmami, czyli ze względów zawodowych.

Ale nie jestem zadowolona, choć jest dopiero nieco ponad pół roku po ślubie - mam długie imię i długie dwa nazwiska, i jest to problem przy wypełnianiu jakichkolwiek pism urzędowych czy dokumentów (PIT-y), czy nawet rejestracji do lekarza - nie mieszczę się w rubrykach. Obawiam sie, że kiedyś może sie to na mnie zemścić (np. przy składaniu papierów choćby do ZUS do emerytury itp.).

A najgorsze jest w tym wszystkim to, że nikomu z urzedników nie chce się pomyśleć i napisać moich danych w 2 linijkach!!! Bo się rzekomo nie da! I często, np. przy rejestracji do lekarza, zapisują mnie na nazwisko pierwsze, tj. panieńskie. Dlatego najprawdopodobniej zmienię.
arinitti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 21:15   #697
Kasiulinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 70
GG do Kasiulinka
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez Sabbath Pokaż wiadomość




Kasiu, nazwisko można zmienić i bez zawierania związku małżeńskiego.

wiem, wiem ale rodzina by mnie chyba jednocześnie wyklęła a tak wilk syty i owca cała
__________________
17 Kwietnia 2010
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-29740.png
Kasiulinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-03-10, 21:29   #698
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja zostaje przy swoim. Nie widze zadnego racjonalnego powodu, zeby sobie zycie komplikowac.
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 22:09   #699
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

w życiu nie tylko racjonalne powody są ważne
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-10, 22:31   #700
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Tak, ale nieracjonalnych w tym przypadku tez nie widze. Ot, tak sie nazywam od dnia urodzenia, podoba mi sie, czemu mialabym cos zmieniac? Data urodzin, znak zodiaku czy grupa krwi tez mi sie nie zmianiaja na mezowska po slubie, czemu mialoby nazwisko?
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 09:49   #701
konspiracja
Zakorzenienie
 
Avatar konspiracja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4 437
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez minimini87 Pokaż wiadomość
KONSPIRACJA uważam,że 2 nazwiska są nie potrzebne :-D
masz prawo tak myśleć. Poza tym nie wszystkie nazwiska nadają sie do połączenia
__________________
...najmniejsze państwo świata
Obok biegnie czas, lecz nas to nie dotyczy...

na Groszka orbicie


Syzyf była kobietą
konspiracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-11, 11:41   #702
kamila2100
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Wielkopolskie
Wiadomości: 29
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

ja po ślubie przyjmuję nazwisko męża nawet bardziej mi sie podoba
__________________

kamila2100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 14:01   #703
Assol
Raczkowanie
 
Avatar Assol
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 45
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja co prawda nadal sie nad tym zastanawiam, czy wziac nazwisko narzeczonego czy zostac przy swoim. Ale jakas dziwnie sie czuje wypowiadajac swoje imiej i jego nazwisko. Prawie 30 lat poslugiwalam sie swoim (ladnym ) nazwiskiem i co teraz mam nazywac sie inaczej tylko dlatego, ze kogos pokochalam i chcialabym zalozyc rodzine ??? Moze innym to nie przeszkadza . Ale mi jaks nie pasuje, tak jakbym miala zmienic tozsamosc.
Wiec raczej zostane przy swoim i dodam nazwisko meza Tak zachowam swoja tozsamosc i podkresle zmiany, ktore szczesliwie zaszly w moim zyciu
Aha irozmawial o tym z kilkoma osobami i niektorzy twierdza, ze jest to glupota -pozostawanie przy swoim -bo i tak wszyscy beda wolac na malzenstwo po nazwisku meza. Powiedzy , idziemy do Kowalskich. A ja taj sobie mysle, co mnie obchodzi jak na mnie beda wolac inni Wazniejsze jest jak ja sie czuje z tymi nazwiskami
I ostatnie - a dzieci beda mialy nazwiska meza. I wcale nie powinno byc z tym problemu. Wystarczy im wutlumaczyc im sytuacje. Jak sie ogolnie robi i jak wybrala mamusia tym bardziej nie byla jedyna, ktora zostala przy swoim nazwisku
Assol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 16:09   #704
Sabbath
Wiedźma
 
Avatar Sabbath
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 12 013
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez Assol Pokaż wiadomość
Ja co prawda nadal sie nad tym zastanawiam, czy wziac nazwisko narzeczonego czy zostac przy swoim. Ale jakas dziwnie sie czuje wypowiadajac swoje imiej i jego nazwisko. Prawie 30 lat poslugiwalam sie swoim (ladnym ) nazwiskiem i co teraz mam nazywac sie inaczej tylko dlatego, ze kogos pokochalam i chcialabym zalozyc rodzine ??? Moze innym to nie przeszkadza . Ale mi jaks nie pasuje, tak jakbym miala zmienic tozsamosc.
Wiec raczej zostane przy swoim i dodam nazwisko meza Tak zachowam swoja tozsamosc i podkresle zmiany, ktore szczesliwie zaszly w moim zyciu
Aha irozmawial o tym z kilkoma osobami i niektorzy twierdza, ze jest to glupota -pozostawanie przy swoim -bo i tak wszyscy beda wolac na malzenstwo po nazwisku meza. Powiedzy , idziemy do Kowalskich. A ja taj sobie mysle, co mnie obchodzi jak na mnie beda wolac inni Wazniejsze jest jak ja sie czuje z tymi nazwiskami
I ostatnie - a dzieci beda mialy nazwiska meza. I wcale nie powinno byc z tym problemu. Wystarczy im wutlumaczyc im sytuacje. Jak sie ogolnie robi i jak wybrala mamusia tym bardziej nie byla jedyna, ktora zostala przy swoim nazwisku
Assol, trochę podobnie czułam - w końcu moje nazwisko to także w pewnym topniu moja tożsamość. Ten zlepek głosek (lub liter) przez wiele lat oznaczał mnie, został stworzony specjalnie dla mnie i to ja nadałam mu znaczenie. Dlaczego kobiety często tak niewielką wagę przywiązują do swojej tożasmości nie wiem.
Ja dodałam nazwisko męża do swojego z desperacji. Nie zamierzałam tego robić, bo mi ten zabieg niepotrzebny by czuć się z nim związaną, jednak postanowiliśmy, że dziecko bedzie miało dwa nazwiska i dopiero w urzędzie okazało się, że opcja: każde znas zostaje przy swoim, a dziecko ma dwa jest niemożliwa. A ponieważ męzczyźni propozycję zmiany nazwiska (lub nawet ddania nazwiska żony do swojego) traktują jak atak na swoją godność - zdecydowałam, że dodam nazwisko męża do swojego, a za to w dokumentach bedzie widniał zapis, że dzieci ze związku noszą nazwisko matki. Nie planuję rozwodu, ale w razie gdyby takie nieszczęscie sie przydarezyło (odpukać!!!), zmieniam nazwisko na swoje i dziecku zmienia się ono automatycznie razem ze mną. Bardzo ważne jest dla mnie, żeby moje dziecko miało moje nazwisko.

A co do tego, jak określają nas znajomi - u nas tak się nie mówi. Przez podpisanie aktu ślubu nie stałam się podzbiorem rodziny mojego męża. Nasza rodzina jest częścią wspólną dwóch równoważnych zbiorów i tak, jak połączenie żółtego (ja) z zielonym (mąż) nie daje zielonego, tak nasza rodzina nie jest rodziną Kowalskich (analogicznie do Twojego przykładu).

Nie wiem, czy te moje dziwne porównania oddają istotę tego, jak widzą problem, ale tak szczerze - cieszy mnie istnienie tego watku. Nie dlatego, że ma on cokolwiek zmienić w wyborach Osób czytających go. Nie o to chyba chodzi. Chodzi o to, żeby to rzeczywiście był świadomy wybór, a nie owczy pęd "bo tak się robi".

Pozdrawiam wszystkie Panie, którym chciało się tu wejśc i porozmawiać.
Sabbath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 16:30   #705
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

A co do mowienia " idziemy do Kowalskich", ja zazwyczaj mowie, ze ide do Piotra i Izy, a nie po nazwisku....
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 23:15   #706
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

ja zawszę mówię, że idziemy do tego, kogo dłużej znamy, albo kto jest bardziej "widoczny" w związku. Z reguły nie ma to nic wspólnego z nazwiskiem

A już nie mogę się doczekać nazwiska mojego narzeczonego Podwójne mi się zwyczajnie nie podobają w brzmieniu. Wolę jedno. I wolę nazwisko męża niż mojego ojca (które przeciez też nie jest tylko moim nazwiskiem).

Swoją drogą, to ostatnio rozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że fajnie by było, żeby młode małżeństwa same sobie wymyślały nazwisko, zaraz po ślubie i żeby oboje wtedy zmieniali na to jedno
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 23:31   #707
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

W takim razie ja zmieniam na Princess Consuela Bananahammock
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-13, 11:12   #708
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

ok, to ja Crap Bag
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-13, 11:36   #709
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Cytat:
Napisane przez Olila9 Pokaż wiadomość
W takim razie ja zmieniam na Princess Consuela Bananahammock


Nazwisko męża Phoebe było jeszcze lepsze
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-13, 15:25   #710
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

No dobrze, juz mwi, TZtowi, ze jego tez czeka zmiana. Crap Bag, mowicie... W sumie dobre, krotkie, latwe do zapamietania, pisownia prosta...;-)
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-13, 19:42   #711
ilonkaczapela
Zakorzenienie
 
Avatar ilonkaczapela
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 4 910
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Jeżeli jednak ciężko ci zapamiętać, to wyobraź sobie torbę gó*wna
ilonkaczapela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-13, 21:54   #712
Olila9
Raczkowanie
 
Avatar Olila9
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 328
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

No wlasnie, zawsze mozna sobie z czyms skojarzyc.... Idealne nazwisko! I nie wiem, czemu moj kreci nosem...
Olila9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-15, 01:15   #713
czekoladka79
Zadomowienie
 
Avatar czekoladka79
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 388
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

A ja nie zmieniłam na przekór wszystkim i nie żałuję.
Bo uniknęłam tej całej papierologii i ludzie tak hmmm inaczej patrzą na mnie kiedy słyszą, że nie zmieniłam nazwiska - twierdzą, żem odważna i oryginalna
czekoladka79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-15, 16:12   #714
paulinkajr6
Przyczajenie
 
Avatar paulinkajr6
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Radom/Edynburg
Wiadomości: 3
GG do paulinkajr6
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja po ślubie będę miała dwuczłonowe nazwisko, najpierw moje a drugie mojego męża. natomiast dzieci będą miały nazwisko męża
paulinkajr6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-06, 15:39   #715
meili
Rozeznanie
 
Avatar meili
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 656
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja, podobnie jak czekoladka79 pozostaję przy swoim przed-ślubnym nazwiskiem. Mój małżon sam na to nalegał
__________________

Hazaaron Khwaahishen Aisi,
Ki har Khwaahish pe Dam Nikle...

(Mirza Ghalib)


Thousands of Desires...and each worth dying for...

meili jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-10, 21:40   #716
Harrods
Zadomowienie
 
Avatar Harrods
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 1 816
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

A ja przyjmę nazwisko męża. Obydwoje mamy długie nazwiska (zakończone na -ki, -ska), a ja do tego mam też dosyć długie imię. Nie mieściłabym się w żadnych drukach i formularzach.
Harrods jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-21, 10:00   #717
sygnaturka
Raczkowanie
 
Avatar sygnaturka
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 61
GG do sygnaturka
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Mam długie imię i dugie nazwisko, nazwisko narzeczonego też jest długie, więc przyjmuję jego, poza tym bardziej mi sie podoba niż moje panieńske
sygnaturka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-21, 12:49   #718
cosmopolitan3000
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 83
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Planuję zostać przy swoim nazwisku lub dodać do niego nazwisko Narzeczonego i mieć dwuczłonowe. Gdyby ktoś mnie zapytał jeszcze parę lat temu jaką decyzję w tej sprawie podejmę, na pewno chciałabym zmienić nazwisko na męża, gdyż moje jest oryginalne, rzadko spotykane, ma swoją historię, ale też należy do tych bardzo trudnych w pisaniu i wymawianiu. Jednak im bliżej decyzji tym ciężej jest mi się rozstać z jakby nie było MOIM nazwiskiem. Przyzwyczaiłam się do niego przez te dwadzieścia parę lat, coś tam osiągnęłam nim się podpisując, może nie jakieś spektakularne sukcesy, ale jednak. Nie potrafię tak po prostu przestawić się na nowe nazwisko, które skądinąd jest raczej proste i dość popularne. Teraz jestem jedyna i niepowtarzalna, a z nowym nazwiskiem stanę się jedną z wielu, bo osoby o TYM nazwisku spotykam niemal na każdym kroku Nie jestem aż tak zagorzałą, ortodoksyjną feministką, ale jak już zostało powiedziane - czasy, gdzie kobieta nie miała nic do powiedzenia w tym temacie minęły.

Troszkę mnie rozbraja jak obserwując przesławną 'Naszą Klasę' widzę konta dziewczyn, które na drugi dzień po ślubie weryfikują swoje dane, wstawiając nowe nazwisko Ja nie mam takiego parcia, wręcz przeciwnie... muszę to jeszcze tylko wytłumaczyć Narzeczonemu ;P
cosmopolitan3000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 15:09   #719
Nelkaa
Zadomowienie
 
Avatar Nelkaa
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 199
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Ja się długo nad tym zastanawiałam, bo chciałam mieć swoje i mojego przyszłego męża, ale doszłam do wniosku, że musiałabym przedstawiać się dwoma nazwiskami, jakiekolwiek papiery podpisać to też jakoś tak długo. Chciałam mieć dwa tylko dlatego, że TŻ jest bardzo pospolite, a moje nie, ale w końcu stwierdziłam, że będę miała po TŻcie.....no chyba, że jeszcze mi się odmieni
__________________
..połamane skrzydła, zgubiona aureola - taki ze mnie Anioł....



MOJE TWORY BIŻUTERYJNE
Nelkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 17:22   #720
evra
Raczkowanie
 
Avatar evra
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 33
Dot.: Nazwisko - swoje, podwójne czy malżonka?

Mam dylemat Mój TŻ upiera się przy swoim nazwisku, a ja przy swoim, on ma całkiem ok nazwisko ale moje jest fajne - nosze nazwisko bo jednym w wieszczów i bardzo mi się podoba i co tu zrobić? Łączone nazwisko odpada bo oba są długie i słyszałam od cioci, która pracuje w banku, że dużo zachodu z tym i kłopoty często są, a chcialabym nosić takie same nazwisko jak mąż..i bądź tu mądry !!!
evra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:28.