hormony - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-08-09, 19:09   #1
Fifinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 228

hormony


czy badanie poziomu hormownow to badanie krwi?i czy bada sie na konkretne hormony czy wszystkie naraz. i czy to badanie moze zlecic bezplatnie lekarz pierwszego kontaktu?
Fifinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-09, 19:23   #2
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony

pobiera sie krew, bada sie poziom konkrentnych hormonow, lekarze niechetnie daja na nie skierowania, gdyz jeden hormon to ok 20 -30 zl. chociaz w uzasadnionych przypadkach moze Ci dac...
ja jak mialam problemy zdrowotne i bylo podejrzenie ze cos jets z hormonami tarczycy, to dal mi z wielka laska skierowanie na poizom TSH a za T4 musialam sama placic... bo T4 nie bylo w liscie badan refundownaych mojej przychodni.
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-09, 19:27   #3
Fifinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 228
Re: hormony

no tak- nasza polska rzeczywistosc. pytam bo mam problemy z niedowaga i pomyslalam o badaniu poziomu hormownow, gdyz problemy z ukl pokarmowym raczej odpadaja
Fifinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-09, 20:56   #4
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony

no to tez musisz zrobic hormony tarczycy, to one maja wplyw na przemiane materii, musisz wykluczyc/potwierdzic nadczynnosc tarczycy.
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 09:09   #5
karinaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 82
Re: hormony

Hej mskladaczku! Właśnie dzisiaj pobraną miałam krew- chodzi o badanie TSH i T4. Lekarz i moja "mama" podejrzewają że mi urosła tarczyca, więc z tąd się wzięło to badanie. Prawdę mówiąc skierownie dostałam na zrobienie TSH a T4 sama kazałam bo wyczytałam kiedyś, że jak mam się problemy z utrzymaniem wagi /chodzi i mi o to jak się tyje bez przyczyny/ to warto zrobić TSH i T4. Więc dziś albo jutro mam mieć wynik. Czy ktoś z was doradziłby mi kto mógłby mi dobrze zweryfikować te wyniki. Oczywiście pójdę z nimi do lekarza ale chciałabym od was też jakieś wiadomości. Proszę o pomoc
karinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 09:30   #6
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: hormony

Ja badanie takie robię co miesiąc ,za darmo..ale od endokrynologa bo leczę się na tarczycę i jestem po operacji.....Może poproś o zrobienie od razu na cały profil..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 11:01   #7
Nutella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 26
Re: hormony

Pozwolę sobie przy okazji zapytać Nutko, czy takie problemy z tarczycą mogą mieć jakiś wpływ na ciążę? Ja mam guzek (ok. 1 cm), ale hormony były raczej w normie. Nie wiem jednak co się mo że dziać kiedy zajdę w ciąże (są plany )Co radzisz?
Nutella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-08-12, 11:18   #8
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony

hej czesto przy wynikach sa obok podane wartosci prawidlowe.
ale tak na wszelki wypadek podaje
T4 55- 160 nmol/l
TSH 2,2- 2,6 mmol/l

to jest w jednostkach ukladu SI, jak by Twoje wyniki byly w innych napisane, to podam tez w innych.

ja Ci powiem tyle.... przysadka produkuje TSH, czyli horomon tyreotropowy, wplywa on na wydzielanie przez tarczyce T3= trojjodotyroniny i T4= tyroksyny.
Badajac TSH sprawdzamy czy zaburzenia/ jezeli w ogole sa/ zwiazane sa bezposrednio z tarczyca czy tez z przysadka... badajac T4 sprawdzamy jak sie "ma" tarczyca. jezli T4 wyjdzie zbyt wysokie to oznacza nadzcynnosc tarczycy, jezeli zbyt niskie niedoczynnosc.

to jest moja wiedza czysto fizjologiczna, nie kliniczna, gdyz przedmiotow czysto klinicznych jeszcze nie mialam.

pozdarwiam i zdrowka zycze
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 11:20   #9
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: hormony

Tak! Ale tylko wtedy gdy nie jesteś pod opieką lekarza. Jeżeli jesteś pod opieką endokrynologa to ciąży nic nie zagraża!!! OnCie odpowiednio poprowadzi!Widzę kobiety w ciąży i z chorą tarczycą w poczekalni u mojego doktora
Tarczyca jest b.ważnym organem.Nieleczona rujnyuje cały organizm, a zwłaszcza serce...Trzeba dbać!!
Także zgloś się do endokrynologa powiedz że masz guzek i planujesz ciąże!!Pewnie poleci zrobić Ci badania a dalej to już On podejmie decyzję..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 11:32   #10
Nutella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 26
Re: hormony

Dzięki wielkie
Nutella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 11:37   #11
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: hormony

prawdopodobnie nawet nie będziesz musiała brać żadnych leków ale jeżeli planujesz ciąże to jednak zgloś się do lekarza
Sukcesów
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-08-12, 11:53   #12
Nutella
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 26
Re: hormony

O tak sukcesy są bardzo pożądane
Mam nadzieję, że u Ciebie już wszystko w jak najlepszym porządku. Samego dobra Ci życzę!
Nutella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 13:25   #13
karinaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 82
Re: hormony

Dzięki wielkie za informację, dzisiaj albo jutro będę miała wyniki to się odezwę pa pa
karinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 18:57   #14
karinaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 82
Re: hormony

a więc moje wyniki TSH i FT4 Mskladaczku wyglądają następująco i proszę cię o poradę bo do lekarza pójdę z nimi dopiero w poniedziałek lub wtorek.
TSH 5.59 uIU/ml N: 0.25-5.0
FT4 8.30 pmol/l N: 9-20

Jak na moje oko to moje wyniki nie mieszczą się w normie tylko nie mam pojęcia co one oznaczają!.
Błagam napiszcie co ze mną jest a może jest ok ??????
karinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-12, 20:14   #15
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony

karinaa napisał(a):
> a więc moje wyniki TSH i FT4 Mskladaczku wyglądają następująco i proszę cię o poradę bo do lekarza pójdę z nimi dopiero w poniedziałek lub wtorek.
> TSH 5.59 uIU/ml N: 0.25-5.0
> FT4 8.30 pmol/l N: 9-20
>
> Jak na moje oko to moje wyniki nie mieszczą się w normie tylko nie mam pojęcia co one oznaczają!.
> Błagam napiszcie co ze mną jest a może jest ok ??????


z tych badan wynika, ze masz nieznaczna niedoczynnosc tarczycy. lekarz pierwszego kontaktu powinien Cie skierowac do endokrynologa.
masz podwyzszone nieznacznie TSH a malo FT4, czyli przysadka produkujac za duzo TSH "pogania" "niedoczynna" tarczyce do produkcji T4.

Pozdrowka i nic sie nie martw
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-13, 12:25   #16
karinaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 82
Re: hormony

Bardzo dziękuję ci mskladaczku za opinię co do moich wyników. Jeżeli byś mogła to napisz co to tak naprawdę znaczy ta niedoczynność tarczycy i z czym się to wiąże. Teraz jestem szczupła ale mam problem z utrzymaniem wagi chociaż jem bardzo niewiele, zawsze też miałam problem z przemianą materii /eh ciężko ciężko/. Czy jak się zacznę leczyć /oczywiście gdy będzie taka potrzeba/ to znikną moje problemy czy może będę mieć jeszcze większy problem z moją wagą. Proszę doradź mi jeszcze to !!!
karinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-13, 20:36   #17
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony

ja naprawde wiele Ci powedziec nie moge, musi Cie zobaczyc lekarz specjalista.... mzoe zleci dodatkowe badania... moja mama <lekarz> twierdzi, ze to naprawde nieznaczna niedoczynnosc, i mozna ja latwo "wyrownac".
napewno wksazany jest wyjazd nad morze coby sobie "jodu powdychac"
wlasnie ta niedoczynnosc moze byc przyczyna problemow z waga, trudniej czlowiekowi wowczas utrzymac prawidlowa wage, ma sie wowczas tendencje do nadmiernego tycia... gdyz na skutek zanizonej ilosci hormonow tarczycy spada metabolizm.
po leczeniu na bank bedzie ok. pamietaj jednak wybierz sie koniecznie do specjalisty i zacznij z tym cos robic, gdyz taka nieleczona niedoczynnosc moze powodowac przerost tarczycy w celu "nadrobienia ilosci produkowanych hormonow".
pozdrawiam, zdrowka zycze
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-16, 07:33   #18
karinaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 82
Re: hormony

Bardzo dziŁkuję za pocieszenie i cenne rady, dzisiaj wybieram się do lekarza. pa
karinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-08-16, 09:13   #19
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: hormony


nie ma za co powodzonka
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-12-18, 07:58   #20
iza 28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 4
Dot.: hormony

mskladaczek-Witaj.
Mam pytanie,ponieważ mam w rodzinie same niedoczynności tarczycy-kobiety-postanowilam zrobic sobie testy.
Wynikow jeszcze nie mam,beda po poludniu.
Nie wiem,czy to sa objawy tego,troche czytalam na ten temat,ale moje skoki wagi sa juz nie do zniesienia,suchosc skory,uczucie zimna,poty,dretwienie reki,drazliwosc,obrzeki na twarzy,w jedna noc przytylam 4 kilo,choc uwierz mi,jem bardzo malo.Na drugi dzien wszystko wrocilo do normy.Raz mi sie zdarzylo przytyc 6 kilo w tydzien-co przy moim sposobie odzywiania jest chyba dosc dziwne.Praktycznie jeden posilek,obiad-mały.Kolacji nie jadam,sniadania-no coz,tez nie,albo od wielkiego dzwonu.Moze woda mi sie zatrzymuje w organizmie?Pije sporo,nie powiem na pewno,czy wypijam cala dawke,czyli ok 2 litrow dziennie-choc jakby zliczyc,pewnie bedzie i tyle,ale z oddawaniem moczu nie mam problemu-w sensie-ze przy takiej ilosci wyputych plynow,oddaje go raczej prawidlowo.
Te problemy zaczely sie po ciazy.Z mojego wywiadu rodzinnego wynika,ze moja mama tez miala mw w tym okresie.
Robilam jakis czas temu testy,ale poziom tsh wyszedl mi 0.31 tego drugiego nie pamietam,poniewaz gdzies mi sie zapodzial-dlatego wlasnie zrobilam drugie.
Jeszcze jedno-przez jakis czas-wlasnie ze wzgledu na skoki wagi-postanowilam zrzucic pare kilo-choc nigdy nie mialam z tym problemow-pilam koktail-zdrowy,bo na bazie witamin i mineralow-proteinowy-tam byla dawka jodu.Czy moglo to rowniez spowodowac zmiane wyniku?
Juz nie pije go od jakiegos czasu,wiec chyba test powinien wyjsc bardziej wiarygodnie.
Jeszczez jedno,slyszalam o tym,ze tarczyca probuje sama sie wypchnac,dlatego tez trzeba testy robic co pare dni,zeby miec porownanie.Nie wiem na ile to prawda,bo co lekarz to opinia.
Tak samo z usg-czy przy niedoczynnosci moga wystepowac guzy?

Z góry dziekuje za odpowiedz.Iza.
iza 28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-10, 16:10   #21
dorota_60
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1
Dot.: hormony

Mam poziom TSH 16.4, co to oznacza?
dorota_60 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-22, 14:32   #22
__Madzia__
Raczkowanie
 
Avatar __Madzia__
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 497
Dot.: hormony

Witam
Byłam u entrynologa, robione mialam usg tarczycy i lekarz stwierdzil, ze mam niedoczynosc, zrobilam sobie badanie hormonow.
Wynik:

TSH 3,65 ( 0,35-4,94)
FT4 0,88 (0,70-1,48)

Czy lekarz mial racje?
__________________
Szczesliwa żonka
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20090530040117.html
__Madzia__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-22, 14:46   #23
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: hormony

Cytat:
Napisane przez __Madzia__ Pokaż wiadomość
Witam
Byłam u entrynologa, robione mialam usg tarczycy i lekarz stwierdzil, ze mam niedoczynosc, zrobilam sobie badanie hormonow.
Wynik:

TSH 3,65 ( 0,35-4,94)
FT4 0,88 (0,70-1,48)

Czy lekarz mial racje?
Ciezko sie klocic ze zdaniem lekarza. Ale jak dla mnie nie sa zle te wyniki.
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-22, 14:58   #24
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: hormony

Cytat:
Napisane przez Fifinka Pokaż wiadomość
czy badanie poziomu hormownow to badanie krwi?i czy bada sie na konkretne hormony czy wszystkie naraz. i czy to badanie moze zlecic bezplatnie lekarz pierwszego kontaktu?
Ja miałam skierowanie na badania od ginekologa. Część się robi bezpłatnie a część (chyba konkretnie T4) nie jest refundowana, ale kosztują coś ok. 20-30 zł więc nie tak strasznie. Wydaje mi się, że takie skierowanie może wydać lekarz pierwszego kontaktu. Jesto to badanie krwi.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-22, 16:38   #25
__Madzia__
Raczkowanie
 
Avatar __Madzia__
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 497
Dot.: hormony

Ja płacilam za t4- 15zl,
Lekarz przepisal mi na niedoczynnosc tarczycy lek euthyrox N25, ale zastanawiam sie nad braniem, bo jak dobrze mi horomony wyszyly
31 stycznia mam jeszcze raz usg tarczycy, a pozniej z tymi wynikam chyba raczej pojde do ginekologa i o jego opinie na ten temat. Przestraszylam sie troche tym, ze lekarz oznajmil , ze mam niedoczynnosc, bo wiadomo sa z tym konsekwencje na przyszlosc z zaplanowaniem ciazy.
__________________
Szczesliwa żonka
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20090530040117.html
__Madzia__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:52.