Szczerość- zaleta czy wada? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-02, 21:16   #1
alekziz
Zakorzenienie
 
Avatar alekziz
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Norwegia
Wiadomości: 37 553

Szczerość- zaleta czy wada?


Z moich obserwacji wynika że ludzie szczerzy nie są lubiani, również do założenia tego wątku skłoniła mnie jedna sytuacja. Mam znajomego który jest AŻ za miły, aż... ponieważ jest miły dla ludzi którzy potrafią obrabiać mu tyłek, a on nic im nie powie. Spytałam się go dlaczego tak jest, to stwierdził, że kiedyś jak w takich sytuacjach był szczery, potrafił wygarnąć, ludzie się od niego odwracali i już nie chcieli się tak spotykać, chociaż on miał racje.

Wynika z tego, że on woli być miły i mieć fałszywych znajomych niż wygarnąć raz a porządnie i mieć tylko prawdziwych przyjaciół.

Co sądzicie na ten temat?
alekziz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 21:23   #2
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez alekziz Pokaż wiadomość
Z moich obserwacji wynika że ludzie szczerzy nie są lubiani, również do założenia tego wątku skłoniła mnie jedna sytuacja. Mam znajomego który jest AŻ za miły, aż... ponieważ jest miły dla ludzi którzy potrafią obrabiać mu tyłek, a on nic im nie powie. Spytałam się go dlaczego tak jest, to stwierdził, że kiedyś jak w takich sytuacjach był szczery, potrafił wygarnąć, ludzie się od niego odwracali i już nie chcieli się tak spotykać, chociaż on miał racje.

Wynika z tego, że on woli być miły i mieć fałszywych znajomych niż wygarnąć raz a porządnie i mieć tylko prawdziwych przyjaciół.

Co sądzicie na ten temat?
ludzie nie lubią szczerości w ocenie,nawet ci,którzy deklarują szczerość obruszają się kiedy ktoś im powie prawdę na swoj temat.
poza tym każdy człowiek ma odmienny gust,czy odminne spjrzenie na zycie,więc trudno ocenić kogoś w/g swojego rozumowania i liczyć na radość ze słów prawdy.
kolejna sprawa to ton prawdy,można użyć dyplomacji,lub walnąć prosto z mostu.

osobiście lubie jasne sytuacje i nie lubię gier słownych,jednak cenię sobie dyplomatycznie przekazaną prawdę.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 21:53   #3
201706190936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 164
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez TmargoT Pokaż wiadomość
osobiście lubie jasne sytuacje i nie lubię gier słownych,jednak cenię sobie dyplomatycznie przekazaną prawdę.
dokładnie
szczerość to podstawa, ale pewnych sytuacjach - bardzo dyplomatyczna
201706190936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 21:57   #4
bejbi19
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: tu i tam
Wiadomości: 3 624
GG do bejbi19
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez alekziz Pokaż wiadomość
Z moich obserwacji wynika że ludzie szczerzy nie są lubiani, również do założenia tego wątku skłoniła mnie jedna sytuacja. Mam znajomego który jest AŻ za miły, aż... ponieważ jest miły dla ludzi którzy potrafią obrabiać mu tyłek, a on nic im nie powie. Spytałam się go dlaczego tak jest, to stwierdził, że kiedyś jak w takich sytuacjach był szczery, potrafił wygarnąć, ludzie się od niego odwracali i już nie chcieli się tak spotykać, chociaż on miał racje.

Wynika z tego, że on woli być miły i mieć fałszywych znajomych niż wygarnąć raz a porządnie i mieć tylko prawdziwych przyjaciół.

Co sądzicie na ten temat?
Niestety wielu jest takich ludzi jak twój znajomy...
bejbi19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 22:21   #5
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Jestem często szczera, i to do bólu. Wiele osób na początkowym etapie znajomości to do mnie zniechęciło, a ja po nich nie płakałam - trudno.

Moi najbliżsi wiedzą, że tak już mam, i wiedzą też, że nie robię tego złośliwie - wyciągają zazwyczaj słuszne wnioski i zmieniają sytuację na swoją korzyść.

Z drugiej strony - jeżeli utrzymuję luźny kontakt z osobami na których mi nie zależy i nie zamierzam pogłębiać relacji, to sobie tę szczerość czasami daruję na rzecz nie mówienia nic, bo nie mam ochoty sobie robić wrogów.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 22:36   #6
limonka1983
Zakorzenienie
 
Avatar limonka1983
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 6 252
GG do limonka1983
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez alekziz Pokaż wiadomość
Z moich obserwacji wynika że ludzie szczerzy nie są lubiani, również do założenia tego wątku skłoniła mnie jedna sytuacja. Mam znajomego który jest AŻ za miły, aż... ponieważ jest miły dla ludzi którzy potrafią obrabiać mu tyłek, a on nic im nie powie. Spytałam się go dlaczego tak jest, to stwierdził, że kiedyś jak w takich sytuacjach był szczery, potrafił wygarnąć, ludzie się od niego odwracali i już nie chcieli się tak spotykać, chociaż on miał racje.

Wynika z tego, że on woli być miły i mieć fałszywych znajomych niż wygarnąć raz a porządnie i mieć tylko prawdziwych przyjaciół.

Co sądzicie na ten temat?
Ja uważam, że bycie szczerym jest zaletą, ale nie można mylić tego z chamstwem, co wielu ludzi "uprawia" szczycąc się, jacy to oni są otwarci i fałsz jest im obcy. Można powiedzieć prawdę, ale w humanitarny sposób. Niektórzy lubią walnąć z grubej rury coś, co można powiedzieć inaczej. Uważają, że nie należy sie pieścić... Ja nalezę do tych szczerych w sposób delikanty, choć zdarza mi się strzelić gafę, ale wynika to raczej z mojej wrodzonej spontaniczności. Coś powiem, a dopiero po chwili dotrze do mnie, jak to powiedziałam Mam znajomą, która nie powie, że np. komuś nie pasuje dany ciuch, tylko walnie od razu, że dana osoba hu%$2owo wygląda w tym i tym. Wszystko zależy, na kogo się trafi. Ja jednak preferują mniej brutalny sposób przekazywania wiedzy. Często już sama prawda jest bolesna, więc po co jeszcze pogłębiać stres grubiańskim przekazaniem danego faktu?
limonka1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 23:21   #7
jesienny_lisc
Zakorzenienie
 
Avatar jesienny_lisc
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 4 443
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Tak mi się tytuł skojarzył z komiksem Głosy w mojej głowie
"Szczera rozmowa kwalifikacyjna"

Kiedyś byłam szczera w każdej sytuacji, ale przestałam. Jaki sens ma mówienie kilka razy dziennie "Rzygać mi się chce, jak o was wszystkich pomyśle"?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 2011-05-24-Szczera-rozmowa-kwalifikacyjna.jpg (55,2 KB, 92 załadowań)
jesienny_lisc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-03, 06:40   #8
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Szczerość sama w sobie jest dobra - kiedy dotyczy naszego postępowania, przyznawania się do błędów, mówienia o swoich poglądach i bronienia swoich wartości.
Z tym, że obecnie zauważyłam modę na nazywanie chamstwa szczerością. Naoglądają się Hausa, czy innych mistrzów ciętej riposty i uważają, że wszechobecne wciskanie swojego niemile widzianego zdania jest takie super, inteligentne i prawe. A prawda jest taka, że są sytuacje kiedy dla swojego dobra, albo dla dobra drugiej osoby trzeba przemilczeć. Kiedy przyjaciółka 5 minut przed sylwestrem prezentuje mi nową kreację i pyta jak wygląda nie warto walić tekstem 'spasłaś się jak świnia i jeszcze w worek zawijasz?' - a znam ludzi, którzy pod pretekstem szczerości tak właśnie by sprawę załatwili. Takiej 'szczerości' mówię nie.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 07:09   #9
Kojaniskatsi
Raczkowanie
 
Avatar Kojaniskatsi
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Centropoland :P
Wiadomości: 287
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Ja uważam, że szczerość jest fajna, ale w stosunku do osób, które jej oczekują. Jak ja chcę usłyszeć szczerą opinię, to o nią proszę. Natomiast wyjątkowo denerwują mnie osoby, które mnie ustawiają, krytykują itp w imię szczerości, której ja nie mam ochoty słuchać. To jest właśnie wada wielu osób, które uważają się za szczere - raczą innych swoją szczerością nie zważając na to, czy inni w ogóle sobie tego życzą.
__________________
17-07-2012 Narzeczona
15-11-2014 Żona

"Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza"
Albert Einstein
Kojaniskatsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 08:11   #10
Lavender kiss
Raczkowanie
 
Avatar Lavender kiss
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 63
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Hm..sama jestem bardzo szczera i nikt się przez to nie odwraca ode mnie,jeśli uważam ,że koleżanka ma naprawdę głupi pomysł próbuję jej to wybić z głowy nawet krzykiem..Chyba już taka jestem,jak kłamię to się śmieję i myślę że już lepiej tą prawdę powiedzieć.Wielu ludzi z mojego otoczenia uważa to za moją dobrą cechę...
__________________
"Now I can't sing a love song
Like the way it's meant to be
Well, I guess I'm not that good anymore
But baby, that's just me
"
-
BON JOVI-ALWAYS

Jest tyle pięknych cytatów i myśli,że trudno je zapisać w sercu,co dopiero
na forum...
Lavender kiss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 10:23   #11
vadi
*sportaddict*
 
Avatar vadi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 127
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Zależy, co rozumiemy jako szczerość, bo dla niektórych jest to przykrywka dla bycia chamskimi i tuningowania własnego ego kosztem innych. Zwykła asertywność i bronienie swojego to nic złego.
vadi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-03, 10:23   #12
velara
Zadomowienie
 
Avatar velara
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 298
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Szczerość sama w sobie jest dobra - kiedy dotyczy naszego postępowania, przyznawania się do błędów, mówienia o swoich poglądach i bronienia swoich wartości.
Z tym, że obecnie zauważyłam modę na nazywanie chamstwa szczerością. Naoglądają się Hausa, czy innych mistrzów ciętej riposty i uważają, że wszechobecne wciskanie swojego niemile widzianego zdania jest takie super, inteligentne i prawe. A prawda jest taka, że są sytuacje kiedy dla swojego dobra, albo dla dobra drugiej osoby trzeba przemilczeć. Kiedy przyjaciółka 5 minut przed sylwestrem prezentuje mi nową kreację i pyta jak wygląda nie warto walić tekstem 'spasłaś się jak świnia i jeszcze w worek zawijasz?' - a znam ludzi, którzy pod pretekstem szczerości tak właśnie by sprawę załatwili. Takiej 'szczerości' mówię nie.
Zgadzam się z powyższym.
__________________


velara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 10:42   #13
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez alekziz Pokaż wiadomość
Z moich obserwacji wynika że ludzie szczerzy nie są lubiani (…)
Bo niektórzy ludzie wcale nie chcą znać prawdy Poza tym, szczerość szczerością, ale wyczucie też jest potrzebne. Kiedy nikt nas nie pyta o zdanie, czasem lepiej ugryźć się w język niż wyskoczyć z jakimś prawdziwym, ale przykrym dla drugiej osoby stwierdzeniem. A gdy ktoś nas o zdanie pyta, to też warto się zastanowić nad sposobem przekazania informacji – tę samą informację można przekazać na różne sposoby. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób myli szczerość z chamstwem. A to, że ktoś jest szczery nie znaczy, że musi samym sposobem wyrażania opinii obrażać innych.

Cytat:
Mam znajomego który jest AŻ za miły, aż... ponieważ jest miły dla ludzi którzy potrafią obrabiać mu tyłek, a on nic im nie powie. Spytałam się go dlaczego tak jest, to stwierdził, że kiedyś jak w takich sytuacjach był szczery, potrafił wygarnąć, ludzie się od niego odwracali i już nie chcieli się tak spotykać, chociaż on miał racje.

Wynika z tego, że on woli być miły i mieć fałszywych znajomych niż wygarnąć raz a porządnie i mieć tylko prawdziwych przyjaciół.

Co sądzicie na ten temat?
Jego sprawa. Zwłaszcza, że świadomie podjął decyzję.
Ja na jego miejscu podjęłabym inną.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 10:46   #14
lyyli
Raczkowanie
 
Avatar lyyli
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 347
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez limonka1983 Pokaż wiadomość
Ja uważam, że bycie szczerym jest zaletą, ale nie można mylić tego z chamstwem, co wielu ludzi "uprawia" szczycąc się, jacy to oni są otwarci i fałsz jest im obcy. Można powiedzieć prawdę, ale w humanitarny sposób. Niektórzy lubią walnąć z grubej rury coś, co można powiedzieć inaczej. Uważają, że nie należy sie pieścić... Ja nalezę do tych szczerych w sposób delikanty, choć zdarza mi się strzelić gafę, ale wynika to raczej z mojej wrodzonej spontaniczności. Coś powiem, a dopiero po chwili dotrze do mnie, jak to powiedziałam Mam znajomą, która nie powie, że np. komuś nie pasuje dany ciuch, tylko walnie od razu, że dana osoba hu%$2owo wygląda w tym i tym. Wszystko zależy, na kogo się trafi. Ja jednak preferują mniej brutalny sposób przekazywania wiedzy. Często już sama prawda jest bolesna, więc po co jeszcze pogłębiać stres grubiańskim przekazaniem danego faktu?
Otóż to! Wielu ludzi myśli, że jacy to oni nie są szczerzy, a często są po prostu chamscy. Chciałam napisać to samo, ale skoro już napisałaś, to co sama mam na myśli, to nie będę się powtarzać.
__________________

I'm sorry I don't have a photographic memory, but my brain is too busy being awesome.


lyyli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 10:57   #15
umiko
Przyczajenie
 
Avatar umiko
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 23
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Szczerość jest cnotą, a więc musi być sama w sobie dobra Grzeczność, czy też bycie miłym jest tylko pozorem cnoty i jest dobra dla dzieci. Strofujemy dzieci, żeby były miłe dla innych, dziękowały, przepraszały i nie pyskowały. Jednak z czasem dorastamy i nie możemy być całe życie grzecznymi, bo spotykamy prawdziwe życiowe konflikty z którymi nie poradzą sobie zamiast nas nasi opiekunowie.
Zdecydowanie lepiej moralnie być szczerym chamem niż grzecznym kłamcą, a że względy towarzyskie.... trzeba być przede wszystkim w porządku. Etykieta towarzyska obowiązuje, ale nie mówi ona nic o tym, że nie należy być szczerym.
Trochę zamotana i nadęta wypowiedź ;p ale czytam ciekawą książkę, która opisuje te problemy więc mam prawo się wymądrzyć
umiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 11:05   #16
JanePanzram
Zakorzenienie
 
Avatar JanePanzram
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 5 479
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Jest to cecha znakomita - osobie szczerej bardziej można ufać, bardziej liczyć się z jej zdaniem. Można też taki "dyskomfort" w przebywaniu z nią polubić: własnie dlatego, bo ona ciebie nie oszuka, wiesz na czym stoisz z nią.

Ale warto jedną rzecz sprawdzić: czy osobie, która jest taka szczera - z taką samą łatwością przychodzi usłyszeć prawdę o sobie. Jeśli nie, to jest to tylko prostak, czy też jak to dobrze ujęto wyżej: cham - a nie żadna szczera osoba I taka osoba mniej jest nawet warta, niż osoba nieszczera

Edytowane przez JanePanzram
Czas edycji: 2012-11-03 o 11:08
JanePanzram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 11:15   #17
Clemence
Zakorzenienie
 
Avatar Clemence
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Thessaloniki! Greece
Wiadomości: 5 383
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Ja też jestem szczera i rzeczywiście jest to cecha odrzucająca..
Trochę przez to odpuściłam,czy dobrze?
Nie czuję się sobą z jednej strony,a z drugiej może czasem lepiej się z czymś wstrzymać, nawet przy najbliższej osobie,bo możemy zrobić jej krzywdę swoją oceną..

Ciężka sprawa,bo są ludzie którzy mają mówienie a do tego mówienie prawdy w genach.. :P

ps: ważne jest też ,żeby być szczerym ale umieć dobierać odpowiednie słowa.Bo wszystko na minus jest przez zły dobór słów zazwyczaj.
__________________
>
and I'm like... and I'm like... and I'm like...


'But know this...I'm only judged by one Power, and I serve HIM.. !

<3
Clemence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 11:18   #18
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 788
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Szczerość sama w sobie jest dobra - kiedy dotyczy naszego postępowania, przyznawania się do błędów, mówienia o swoich poglądach i bronienia swoich wartości.
Z tym, że obecnie zauważyłam modę na nazywanie chamstwa szczerością. Naoglądają się Hausa, czy innych mistrzów ciętej riposty i uważają, że wszechobecne wciskanie swojego niemile widzianego zdania jest takie super, inteligentne i prawe. (...)
Cytat:
Napisane przez vadi Pokaż wiadomość
Zależy, co rozumiemy jako szczerość, bo dla niektórych jest to przykrywka dla bycia chamskimi i tuningowania własnego ego kosztem innych. Zwykła asertywność i bronienie swojego to nic złego.
Zgadzam się całkowicie z tym, co napisały Ema i Vadi.
Czasami mam skoki ciśnienia, gdy słyszę lub czytam zdanie: szanuję go/ ją, bo mówi prawdę, jest szczery/a.
Zwłaszcza jeśli ktoś wyraża bez zażenowania swój zachwyt zwykłym chamem bez grama empatii dla ludzi o odmiennych poglądach, stylu życia itd., który nie tyle mówi, co wali tą prawdą między oczy.
Zadziwia mnie ta dość często spotykana aprobata tak zwanej brutalnej „szczerości”. A jeszcze, gdy do tego ktoś jest kontrowersyjny to już w ogóle, panie, nic tylko podziwiać. Tak, kontrowersyjność, która często idzie w parze ze szczerością w jej najgorszym wydaniu, też jest w cenie. I żeby ona była autentyczna, ale co to, to nie. Zwykle bywa jakaś taka na pokaz, kosztująca tyle wysiłku, że aż żałość bierze, gdy się człowiek tej mordędze przygląda.

Jak mawia klasyk: Przede wszystkim bądź szczery wobec siebie, wobec nikogo nie będziesz wtedy fałszywy. Tyle że ten rodzaj szczerości nie sprawia nam, ludziom takiej przyjemności, jak bycie szczerym wobec innych;-).

Edytowane przez 2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f
Czas edycji: 2012-11-06 o 09:13
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 12:08   #19
improbable
Raczkowanie
 
Avatar improbable
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 299
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez vadi Pokaż wiadomość
Zależy, co rozumiemy jako szczerość, bo dla niektórych jest to przykrywka dla bycia chamskimi i tuningowania własnego ego kosztem innych. Zwykła asertywność i bronienie swojego to nic złego.
Zgadzam się!


Cytat:
Napisane przez JanePanzram Pokaż wiadomość
Jest to cecha znakomita - osobie szczerej bardziej można ufać, bardziej liczyć się z jej zdaniem. Można też taki "dyskomfort" w przebywaniu z nią polubić: własnie dlatego, bo ona ciebie nie oszuka, wiesz na czym stoisz z nią.

Ale warto jedną rzecz sprawdzić: czy osobie, która jest taka szczera - z taką samą łatwością przychodzi usłyszeć prawdę o sobie. Jeśli nie, to jest to tylko prostak, czy też jak to dobrze ujęto wyżej: cham - a nie żadna szczera osoba I taka osoba mniej jest nawet warta, niż osoba nieszczera
I z tym też!

Relacje z osobami nieasertywnymi są na dłuższą metę wykańczające.
Tak mi się wydaje, że jak osoba nie zasygnalizuje swoich potrzeb asertywnie, to użyje manipulacji emocjonalnej Takie mam doświadczenia.

Sama jestem wzorcowo asertywna
improbable jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-03, 12:45   #20
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Nie należy mylić szczerości z brakiem kultury. Moja koleżanka twierdzi że jest szczera mówiąc komuś prosto w oczy np. że sałatka zrobiona przez niego śmierdzi (nie w sensie zepsucia, tylko zawiera jakiś produkt, który JEJ śmierdzi). Jest szczera czy chamska? Ja mam swoje zdanie na ten temat.
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 13:17   #21
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Szczerość jest bardzo dobrą, bo dość rzadko spotykaną cechą. Ja jestem szczera, ale staram się mówić szczerze w sposób delikatny. Dziwi mnie jednak bardzo, kiedy ktoś mówi: "Bądź szczera", a potem ma pretensję, że ktoś powiedział prawdę Np. koleżanka zdaje egzamin z języka, który ja umiem bardzo dobrze i poprosiła mnie o pomoc. Jest też część ustna, więc prowadziłyśmy konwersację. Cały czas mówiła: "Jak będę robić błędy albo źle mówić, to mnie poprawiaj". OK, mówiła dobrze, ale ze złą wymową końcówek. Mówię jej więc z uśmiechem, że taką końcówkę powinno się wymawiać tak i tak. A ona na to: "O Boże, nie jestem taka dobra jak Ty, nie musisz się mnie czepiać, o co Ci chodzi?!"
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 13:21   #22
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

ja nie lubię szczerych osób,ponieważ wiem co robię,wiem co mówię i żyję w/g moich zasad.
być może komuś nie podoba się mój ubiór,czy moja wypowiedź,ale mam to w nosie i nie chcę,aby ktoś wyraził swoją opinię na mój temat.dlatego cenię sobie osoby,które trzymają język za zębami.
jedyny wyjątek to wtedy kiedy sama o to poproszę.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 13:36   #23
katarzynka1978
Raczkowanie
 
Avatar katarzynka1978
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Szczecin/Malmö
Wiadomości: 282
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Nie napiszę nic, czego nie powiedziano przede mną. Szczerość - tak, chamstwo - nie. Jeżeli ktoś brak kultury osobistej, uzasadnia stwierdzeniem "jestem po prostu szczery", to ja za taką szczerość dziękuję. Z drugiej strony, ja bardzo lubię szczerych ludzi, dzięki ich opiniom mogę często lepiej przyjrzeć się własnym zachowaniom i czasem nawet wyciągnąć wnioski.
katarzynka1978 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 15:01   #24
Verdina
Raczkowanie
 
Avatar Verdina
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 391
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez umiko Pokaż wiadomość
Szczerość jest cnotą, a więc musi być sama w sobie dobra Grzeczność, czy też bycie miłym jest tylko pozorem cnoty i jest dobra dla dzieci. Strofujemy dzieci, żeby były miłe dla innych, dziękowały, przepraszały i nie pyskowały. Jednak z czasem dorastamy i nie możemy być całe życie grzecznymi, bo spotykamy prawdziwe życiowe konflikty z którymi nie poradzą sobie zamiast nas nasi opiekunowie.
Zdecydowanie lepiej moralnie być szczerym chamem niż grzecznym kłamcą, a że względy towarzyskie.... trzeba być przede wszystkim w porządku. Etykieta towarzyska obowiązuje, ale nie mówi ona nic o tym, że nie należy być szczerym.
(...)
Ja bym powiedziała, że jest dokładnie odwrotnie To właśnie dzieci są szczere do bólu (wiem coś o tym) i nie mają wyczucia co można/wypada powiedzieć, a czego nie. Zapytaj czterolatka o cokolwiek, a odpowie Ci szczerze co tata powiedział na temat cioci Jadzi, gdzie mama trzyma biżuterię a przy obiedzie opowie chętnie i ze szczegółami jaką ogromniastą kupę zrobił rano.
Rodzice wymagają szczerości od dzieci dla ich własnego bezpieczeństwa. W procesie ewolucji tylko prawdomówne dzieci mogły przetrwać (ja też czytałam mądrą książkę).
Dopiero w trakcie dojrzewania odkrywamy, że taka totalna,dziecięca szczerość jest w świecie dorosłych nieakceptowalna. Są rzeczy, o których dorośli nie mówią nawet zapytani wprost - nie zdradzasz sekretów firmowych swojego pracodawcy (nawet jeśli nie podpisałaś stosownej umowy), nie mówisz jaki kredyt spłaca Twój kolega, nie opowiadasz o problemach zdrowotnych członków swojej rodziny, nie mówisz ile zarabiasz, nie przekazujesz innym faktów z życia Twoich znajomych, które mogłyby ukazać ich w złym świetle. Oczywiście od wszystkich powyższych sytuacji istnieją wyjątki, np kiedy Twój pracodawca łamie prawo. Jednak generalnie chodzi mi o sytuacje codzienne, zwyczajne.
Dyskrecja to cnota nie mniejsza niż szczerość.

Bycie szczerym w dorosłym życiu to według mojej definicji spójność między słowami i czynami. Jeśli nie znoszę stylu grunge, a koleżanka pyta mnie czy podobają mi się jej nowe glany to nie mówię, że są cudowne, tylko, że trudno mi ocenić, bo to nie moja bajka. Jeśli opowiadam wszystkim i wszędzie, że jestem niesłychanie uczciwa to nie zdradzam chłopaka ani nie oszukuję na podatkach.
Dorośli, którzy próbują być szczery jak dzieci są często postrzegani jak słonie w składzie porcelany. Nie można im powierzyć żadnej istotnej informacji (w obawie przed plotkami) i nikt nie pyta ich o zdanie (w obawie przed zbyt bezpośrednią opinią).
Verdina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 18:38   #25
Clemence
Zakorzenienie
 
Avatar Clemence
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Thessaloniki! Greece
Wiadomości: 5 383
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez _ema_ Pokaż wiadomość
Szczerość sama w sobie jest dobra - kiedy dotyczy naszego postępowania, przyznawania się do błędów, mówienia o swoich poglądach i bronienia swoich wartości.
Z tym, że obecnie zauważyłam modę na nazywanie chamstwa szczerością. Naoglądają się Hausa, czy innych mistrzów ciętej riposty i uważają, że wszechobecne wciskanie swojego niemile widzianego zdania jest takie super, inteligentne i prawe. A prawda jest taka, że są sytuacje kiedy dla swojego dobra, albo dla dobra drugiej osoby trzeba przemilczeć. Kiedy przyjaciółka 5 minut przed sylwestrem prezentuje mi nową kreację i pyta jak wygląda nie warto walić tekstem 'spasłaś się jak świnia i jeszcze w worek zawijasz?' - a znam ludzi, którzy pod pretekstem szczerości tak właśnie by sprawę załatwili. Takiej 'szczerości' mówię nie.
Yes
ps: Ema bez urazy ale walnełam to u siebie w blogu)
__________________
>
and I'm like... and I'm like... and I'm like...


'But know this...I'm only judged by one Power, and I serve HIM.. !

<3

Edytowane przez Clemence
Czas edycji: 2012-11-03 o 19:17
Clemence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:26   #26
umiko
Przyczajenie
 
Avatar umiko
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 23
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez Verdina Pokaż wiadomość
Ja bym powiedziała, że jest dokładnie odwrotnie To właśnie dzieci są szczere do bólu (wiem coś o tym) i nie mają wyczucia co można/wypada powiedzieć, a czego nie. Zapytaj czterolatka o cokolwiek, a odpowie Ci szczerze co tata powiedział na temat cioci Jadzi, gdzie mama trzyma biżuterię a przy obiedzie opowie chętnie i ze szczegółami jaką ogromniastą kupę zrobił rano.
Rodzice wymagają szczerości od dzieci dla ich własnego bezpieczeństwa. W procesie ewolucji tylko prawdomówne dzieci mogły przetrwać (ja też czytałam mądrą książkę).
Dopiero w trakcie dojrzewania odkrywamy, że taka totalna,dziecięca szczerość jest w świecie dorosłych nieakceptowalna. Są rzeczy, o których dorośli nie mówią nawet zapytani wprost - nie zdradzasz sekretów firmowych swojego pracodawcy (nawet jeśli nie podpisałaś stosownej umowy), nie mówisz jaki kredyt spłaca Twój kolega, nie opowiadasz o problemach zdrowotnych członków swojej rodziny, nie mówisz ile zarabiasz, nie przekazujesz innym faktów z życia Twoich znajomych, które mogłyby ukazać ich w złym świetle. Oczywiście od wszystkich powyższych sytuacji istnieją wyjątki, np kiedy Twój pracodawca łamie prawo. Jednak generalnie chodzi mi o sytuacje codzienne, zwyczajne.
Dyskrecja to cnota nie mniejsza niż szczerość.

Bycie szczerym w dorosłym życiu to według mojej definicji spójność między słowami i czynami. Jeśli nie znoszę stylu grunge, a koleżanka pyta mnie czy podobają mi się jej nowe glany to nie mówię, że są cudowne, tylko, że trudno mi ocenić, bo to nie moja bajka. Jeśli opowiadam wszystkim i wszędzie, że jestem niesłychanie uczciwa to nie zdradzam chłopaka ani nie oszukuję na podatkach.
Dorośli, którzy próbują być szczery jak dzieci są często postrzegani jak słonie w składzie porcelany. Nie można im powierzyć żadnej istotnej informacji (w obawie przed plotkami) i nikt nie pyta ich o zdanie (w obawie przed zbyt bezpośrednią opinią).
Nie, nie, troszkę mnie źle zrozumiałaś. Nie chodziło mi o to, że dzieci są nieszczere, ale o to, że przyswajamy im zasady grzeczności, których one nie rozumieją. Dla naszego dobra rodzice nam wklepują zasady życia w społeczeństwie i grzeczność jest taką bezpieczną otoczką. Na prawdę, tylko prawdomówne dzieci miały największe szanse na przetrwanie? tzn. tak się zastanawiam na jakiej podstawie? Jak to działa?

Tak owszem, dyskrecja, inaczej umiarkowanie też jest cnotą i nie jesteśmy już dziećmi, więc nie możemy być szczerzy jak dzieci. Nie możemy mówić i tym wszystkim co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy czy pomyśleliśmy sobie. Jednak kiedy coś jest według nas nie tak, coś się nie zgadza z naszym systemem moralnym to powinniśmy mówić i to jest szczerość. Zgodność czynów i słów też się bardzo liczy. Jest tysiąc sposobów na bycie szczerym.
umiko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:28   #27
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 788
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez katarzynka1978 Pokaż wiadomość
Nie napiszę nic, czego nie powiedziano przede mną. Szczerość - tak, chamstwo - nie. Jeżeli ktoś brak kultury osobistej, uzasadnia stwierdzeniem "jestem po prostu szczery", to ja za taką szczerość dziękuję. Z drugiej strony, ja bardzo lubię szczerych ludzi, dzięki ich opiniom mogę często lepiej przyjrzeć się własnym zachowaniom i czasem nawet wyciągnąć wnioski.
Myślę tak samo. Bez informacji zwrotnych, nawet tych bardzo nieprzyjemnych dla naszych uszu, nie moglibyśmy weryfikować prawdy o sobie i bylibyśmy jak te dzieci we mgle;-). Czasami sama autorefleksja nie wystarczy. Wiem to z autopsji
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:30   #28
Clemence
Zakorzenienie
 
Avatar Clemence
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Thessaloniki! Greece
Wiadomości: 5 383
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

[1=2fc115705b804dd24ceafb6 c62ae2b078a3b7407_5febc32 a8749f;37407540]Myślę tak samo. Bez informacji zwrotnych, nawet tych bardzo nieprzyjemnych dla naszych uszu, nie moglibyśmy weryfikować prawdy o sobie i bylibyśmy jak te dzieci we mgle;-). Czasami sama autorefleksja nie wystarczy. Wiem to z autopsji
[/QUOTE]
Owszem,tylko też trzeba umieć powiedzieć coś w odp sposób
__________________
>
and I'm like... and I'm like... and I'm like...


'But know this...I'm only judged by one Power, and I serve HIM.. !

<3
Clemence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:36   #29
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 788
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Cytat:
Napisane przez Clemence Pokaż wiadomość
Owszem,tylko też trzeba umieć powiedzieć coś w odp sposób
Zgadzam się. Ważny jest dobór słów, ale najważniejsze, moim zdaniem, są intencje. Jeśli ktoś udziela komuś takich informacji, aby wiedział gdzie popełnia błąd, to jest ok. Ale, gdy jedynym jego celem jest poniżenie kogoś, to już zupełnie inna sprawa.
Bogdan Wojcieszke powiedział kiedyś: Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jesteś, zapytaj osób, które Cię nie lubią. Może i tak, ale oni koncentrują się tylko na wadach. Natomiast przyjaciele i dobrzy znajomi widzą i wady, i zalety. Naturalnie, jeśli się te ostatnie w ogóle posiada

Edytowane przez 2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f
Czas edycji: 2012-11-03 o 19:37
2fc115705b804dd24ceafb6c62ae2b078a3b7407_5febc32a8749f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:44   #30
cerveza
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 584
Dot.: Szczerość- zaleta czy wada?

Jestem szczera, czasem może aż za bardzo. Jedni to doceniają, inni się odwracają - ale to dobrze, bo nie lubię mieć fałszywych ludzi w swoim otoczeniu
cerveza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:48.