wpłacona zaliczka- co teraz? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-10-27, 18:06   #1
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198

wpłacona zaliczka- co teraz?


Zamówiłam drzwi za kwote 5000 zł, wpłaciłam zaliczke w wysokości 850 zł. Chciałabym odstąpić od umowy, czyli nie kupić drzwi. Jakie mam szanse na odzyskanie zaliczki?
A moze powinnam porozmawiać z kierownikiem i poprosić o jakąś ugode. Od czego powinnam zacząć?

Edytowane przez madzia.a
Czas edycji: 2008-10-28 o 06:52
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-27, 20:40   #2
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Naprawdę potrzebne są dwa wątki na temat tych samych drzwi? Bo chyba nie chodzi o inne?

jestem niezdecydowana przy zakupach
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-27, 22:24   #3
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Chyba musisz pójść za ciosem i kupić to, co zamówiłaś.

Ja np. czekam na puder, który zamówiłam w sklepie i nie przyszedł w określonym czasie, jak przyjdzie (o ile ) to będzie miesiąc czekania, a mimo wszystko go kupię - bo go zamówiłam i ktoś puścił to zamówienie dalej.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 06:51   #4
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

ten wątek jest zupełnie o czymś innym. chodzi tu o prawa konsumenta oraz sprzedawcy.
Porównanie drzwi za kilka tysięcy a pudru za kilkanaście zł nie jest chyba dobrym przykładem. Puder będziesz miała conajwyżej kilka miesięcy, a ja drzwi na całe życie...
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 07:21   #5
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
ten wątek jest zupełnie o czymś innym. chodzi tu o prawa konsumenta oraz sprzedawcy.
Przecież już w tamtym wątku toczyła się rozmowa na temat ewentualnego zwrotu drzwi.
Cytat:
Porównanie drzwi za kilka tysięcy a pudru za kilkanaście zł nie jest chyba dobrym przykładem. Puder będziesz miała conajwyżej kilka miesięcy, a ja drzwi na całe życie...
Skoro przykład z pudrem Ci się nie podoba, to chyba będziesz musiała poczekać na kogoś, kto również chciał oddać drzwi (koniecznie za 5 tys), żeby nie było rozbieżności.
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 07:31   #6
Annaluka
Zakorzenienie
 
Avatar Annaluka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 010
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Twoje wątki mnie czasem rozwalają

Podpisałaś umowę? To przeczytaj co pisze o ewentualnej odmowie. Zazwyczaj jest tak, że zaliczka już przepada i w sumie to rozumiem.

Decydując się na takie drogie drzwi trzeba było sprawę przemyśleć.

Zaliczka jest swoistą formą wpłaty wstępnej, która po wykonaniu usługi zostaje wliczona w jej cenę. Zasadniczo, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, w przypadku odstąpienia od umowy z winy strony, która dała drugiej stronie zaliczkę, w braku innych uregulowań umownych, zaliczka przepada na rzecz strony, która zaliczkę otrzymała.

Nieznajomość prawa szkodzi.
__________________
Wszyscy mają bloga - mam i ja
Bella Beauty
Annaluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 07:48   #7
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Przecież już w tamtym wątku toczyła się rozmowa na temat ewentualnego zwrotu drzwi..
Tak? Hmm.. Temat zwrotu drzwi, rozważamy z mężem dopiero od wczoraj, więc nie możliwe, aby tam było cos napisane...
Dziewczyny, oglądając towar w sklepie, gdzie jest słabe oświetlenie, wydawało nam się, że kolor idealnie pasuje do naszych mebli. Po czym wczoraj okazało się, że to jest zupełnie inny kolor- typowa marchewa.
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-10-28, 08:31   #8
21pyza
Zadomowienie
 
Avatar 21pyza
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 104
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Może można zmienić zamówienie
Jeśli jednak chcecie sie wycofać to niestety starcicie zaliczkę ponieważ następuje zerwanie umówy z waszej strony bez winy wykonawcy. gdyby to firma zawiodła -nie dotrzymała terminów albo coś w tym stylu to moglibyście sie starać o zwrot gotówki ale w takim wypadku nie
__________________
"Bo rodzina jest najważniejsza. Żaden zawodowy sukces nie waży tyle, ile szczęście w miłości. Żadna zawodowa porażka nie boli tak jak rozstanie. "
B.Grysiak
21pyza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 09:19   #9
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez 21pyza Pokaż wiadomość
Może można zmienić zamówienie
Jeśli jednak chcecie sie wycofać to niestety starcicie zaliczkę ponieważ następuje zerwanie umówy z waszej strony bez winy wykonawcy. gdyby to firma zawiodła -nie dotrzymała terminów albo coś w tym stylu to moglibyście sie starać o zwrot gotówki ale w takim wypadku nie
to nie jest zadatek, którego zwrotu nie mozna się starać. To jest zaliczka.
Z tego co się zorientowałam, to sprzedawcy biorą 10% zaliczki a u nas wziął 20%.
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 09:28   #10
Svinecka
Słitaśna and Grymaśna ;p
 
Avatar Svinecka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 30 763
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

madzia przeczytaj umowe przede wszystkim

poza tym dowiedz sie w sklepie

np ja ostatnio pytalam sie w leroy merlin, nie chodzilo o drzwi ale tez o droga rzecz i powiedzieli ze zaliczke zwaracaja zawsze, malo tego nawet jesli juz zaplacisz calosc i dostniesz towar a stwierdzisz ze go nie chcesz to przyjma z powrotem i oddzadza kase
Svinecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 09:43   #11
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez Svinecka Pokaż wiadomość
madzia przeczytaj umowe przede wszystkim

poza tym dowiedz sie w sklepie

np ja ostatnio pytalam sie w leroy merlin, nie chodzilo o drzwi ale tez o droga rzecz i powiedzieli ze zaliczke zwaracaja zawsze, malo tego nawet jesli juz zaplacisz calosc i dostniesz towar a stwierdzisz ze go nie chcesz to przyjma z powrotem i oddzadza kase
Svinecko, bardzo dziękuje za konkretną odpowiedź
Nie jest to niestety market, gdzie towar zwraca się bez problemu, tylko sklep prywanty, gdzie towar najprawdopodniej jest robiony na "zamówienie" ponieważ do drzwi trzeba było wybrać szyby.
Dzisiaj z mężem zdecydujemy co robić dalej. Ja jestem za tym aby zrezygnować z tych drzwi, poniewaz kolor w żaden sposob nie będzie pasować do mebli które posiadamy, chociaż w sklepie wydawało nam sie inaczej
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 09:54   #12
Svinecka
Słitaśna and Grymaśna ;p
 
Avatar Svinecka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 30 763
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Svinecko, bardzo dziękuje za konkretną odpowiedź
Nie jest to niestety market, gdzie towar zwraca się bez problemu, tylko sklep prywanty, gdzie towar najprawdopodniej jest robiony na "zamówienie" ponieważ do drzwi trzeba było wybrać szyby.
Dzisiaj z mężem zdecydujemy co robić dalej. Ja jestem za tym aby zrezygnować z tych drzwi, poniewaz kolor w żaden sposob nie będzie pasować do mebli które posiadamy, chociaż w sklepie wydawało nam sie inaczej

market marketem ale to co ja chcialam zamowic bylo wlasnie na zamowienie o konkretnych wymiarach, kolorach itp i trzeba na to czekac 7 tygodni wiec tez robia specjalnie

przeczytaj umowe - zawsze jest napisane odnosnie zwrotow itp wiec powinnas sie z niej dowiedziec jak to jest z ta zaliczka
Svinecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 10:22   #13
mirynka
Wtajemniczenie
 
Avatar mirynka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 2 605
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

mysle ze nie masz szansy na odzyskanie zaliczi, to ty chcesz odstapic od umowy a w takich sytuacjach zaliczka przpada, jesli sklep by odstapil to wtedy zaliczka zostslaby zwrocoona w tym wypadku niestety stracisz
__________________
watek kosmetyki


https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post16332141


Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/
mirynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 10:23   #14
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez Svinecka Pokaż wiadomość
market marketem ale to co ja chcialam zamowic bylo wlasnie na zamowienie o konkretnych wymiarach, kolorach itp i trzeba na to czekac 7 tygodni wiec tez robia specjalnie

przeczytaj umowe - zawsze jest napisane odnosnie zwrotow itp wiec powinnas sie z niej dowiedziec jak to jest z ta zaliczka
nie mam umowy, tylko fakture vat- tam jest tylko napisane: zaliczka na drzwi w wysokości... i na tym koniec
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 12:18   #15
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Zamówiłam drzwi za kwote 5000 zł, wpłaciłam zaliczke w wysokości 850 zł. Chciałabym odstąpić od umowy, czyli nie kupić drzwi. Jakie mam szanse na odzyskanie zaliczki?
A moze powinnam porozmawiać z kierownikiem i poprosić o jakąś ugode. Od czego powinnam zacząć?
Z tego co przeczytałam dalej w twoich postach nie masz umowy lecz tylko fakturę za zaliczkę.

Znalazłam coś takiego (w podobnej sytuacji):
Umowa ustna to umowa zawarta w formie ustnej. Jest to umowa, której warunków nie potwierdza żaden dokument, lub też taki dokument (np. rachunek, faktura VAT) stanowi jedynie dowód zobowiązania z umowy wynikającego i potwierdzenie jej zawarcia, lecz nie zawiera wszystkich postanowień umownych. Warunki zawarcia takiej umowy są zbieżne z warunkami niezbędnymi do zawarcia każdej innej umowy.

Zawarta umowa jest umową dwustronną wzajemną, zgodnie z art. 494 kc - Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Na tej podstawie można żądać zwrotu przekazanej zaliczki.


Przedmiotowa umowa ma charakter umowy zlecenia, a nie zastrzeżono nigdzie, że przekazana kwota stanowi zadatek, stąd moim zdaniem należy przyjąć iż ma ona charakter zaliczki. Zgodnie z art. 743 Kc - Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki. Zatem w przypadku rozwiązania przedmiotowej umowy, żądanie zwrotu wpłaconej zaliczki wydaje się jak najbardziej zasadne.

---------------------------------

W większości tekstów jakie przeczytałam na ten temat w poradach piszą, że należy się zwrot zaliczki pomniejszonej o ewentualne koszty poniesione przez przyjmującego zamówienie (koszty te musi udowodnić).

PS.
Gratuluję, że udało się z mężem ustalić zmianę decyzji co do drzwi. Po co kupować do domu coś, co ci się nie podoba (i to za ciężkie pieniądze). Popieram sprawę drzwi, bo sama mam w domu takie co do niczego nie pasują - a jak wybieraliśmy kolor, to byłam przekonana święcie, że one są zupełnie inne ;/
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 12:27   #16
alkaxy
biegam dla Zabawy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 5 181
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Jest wieksza szansa, ze sie jakos ugadasz ze sprzedawcą jezeli zadzialasz mozliwie szybko.
Istnieje wieksza wtedy sznasa, ze zamowienie jeszcze nie wyszlo i drzwi nie zostaly przygotowane, a zwiazku z tym nie zostaly poniesione zadne koszty.
alkaxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 13:38   #17
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Svinecko, bardzo dziękuje za konkretną odpowiedź
Nie jest to niestety market, gdzie towar zwraca się bez problemu, tylko sklep prywanty, gdzie towar najprawdopodniej jest robiony na "zamówienie" ponieważ do drzwi trzeba było wybrać szyby.
Dzisiaj z mężem zdecydujemy co robić dalej. Ja jestem za tym aby zrezygnować z tych drzwi, poniewaz kolor w żaden sposob nie będzie pasować do mebli które posiadamy, chociaż w sklepie wydawało nam sie inaczej
no to masz problem,bo to nie standart,ale towar na zamowienie.dlatego jest to duża zaliczka ,żebyś w razie sie nie rozmyśliła.
idz szybko do tego sklepu i zmień kolor drzwi,to jeszcze możesz zmienić.poki ich nie pomalują,bo potem bedziesz patrzec na tą marchewkę.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 20:36   #18
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: wpłacona zaliczka- co teraz?

Cytat:
Napisane przez madzia.a Pokaż wiadomość
Porównanie drzwi za kilka tysięcy a pudru za kilkanaście zł nie jest chyba dobrym przykładem. Puder będziesz miała conajwyżej kilka miesięcy, a ja drzwi na całe życie...
Ależ ja nie napisałm, że zamówiłam puuder za kilkanaście złotych

Może napiszę inaczej - łopatologicznie: w sensie moralnym nie ma różnicy w cenie, bo nikt nas nie zmuszał do zamawiana konkretnej rzeczy. Ani Ciebie, ani mnie.

Ja puder wezmę, bo uruchomiłam całą lawinę zdarzeń. Ktoś telefonowal do firmy, szukał określonej marki i określonego koloru. Miałam czas na zastanowienie w domu, nikt mnie nie poganiał, nie wymuszał zamówienia.

Chyba podobnie było z Twoimi drzwiami, poza tym Twój wątek o wyborze drzwi jest z września, w sumie było sporo czasu na zmianę zamówienia, a nie przed samym momentem wydania towaru...

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Przecież już w tamtym wątku toczyła się rozmowa na temat ewentualnego zwrotu drzwi.
Właśnie...

Cytat:
Napisane przez TmargoT Pokaż wiadomość
no to masz problem,bo to nie standart,ale towar na zamowienie.dlatego jest to duża zaliczka ,żebyś w razie sie nie rozmyśliła.
idz szybko do tego sklepu i zmień kolor drzwi,to jeszcze możesz zmienić.poki ich nie pomalują,bo potem bedziesz patrzec na tą marchewkę.
Zgadzam się, indywidualne zamówienie to ogromna odpowiedzialność. Dlatego ja preferuję kupowanie rach-ciach. Zamawiam tylko po dobrym przemyśleniu sprawy.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:21.