Szukam miejsca w życiu ;) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-29, 17:13   #1
ShaoYen
Raczkowanie
 
Avatar ShaoYen
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 96

Szukam miejsca w życiu ;)


Witam serdecznie
Piszę, bo mam w głowie ogromny mętlik i jestem w kropce. Liczę, że Wasze opinie i rady mogą mi pomóc w wyborze, który mnie czeka
Od pewnego czasu zaczęłam zastanawiać się nad wyborem medycyny jako kierunku studiów. Problem w tym, że obecnie zdałam do drugiej klasy lo i jestem na profilu HUMANISTYCZNYM. Po roku nauki doszłam do wniosku, że wybranie tego profilu było moim wielkim błędem i nadal nie wiem, co mnie do tego podkusiło. Chyba jedynie wielka niechęć do przedmiotów takich jak matematyka, fizyka czy chemia. Jednak przekonałam się, że historia, czy polski, które mam rozszerzone bardzo wolno wchodzą mi do głowy i nie potrafię się nimi zainteresować, pomimo, uwierzcie mi, wielu usilnych prób. Już takie przedmioty jak geografia, czy biologią są dla mnie stokroć ciekawsze, a ich nauka nie jest dla mnie taką męczarnią, jak w przypadku wcześniej wymienionych. Poza tym biologia, a dokładniej anatomia i wszystko co związane z człowiekiem jest cholernie interesujące i bardzo mi się podoba.
Ale staram się też myśleć przyszłościowo - po ukończeniu studiów nie chciałabym mieć zbyt dużych problemów ze znalezieniem pracy ZWIĄZANEJ Z KIERUNKIEM STUDIÓW. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nigdy nie ma się na to gwarancji, ale wiem, że niektóre kierunki dają większe, a niektóre mniejsze możliwości.
Jak to jest w przypadku medycyny? Czy jest duże prawdopodobieństwo, że po studiach medycznych nie znajdę pracy? I jak wyglądają studia medyczne? Czy to na prawdę tylko nauka nauka, nauka i jeszcze raz nauka? Zero życia?
Pytam, bo stoję teraz przed wyborem: pozostać na profilu humanistycznym i skupić się na językach, które dosyć dobrze mi idą, a potem wybrać się na filologię, czy cofnąć się i zacząć od nowa na profilu biologiczno-chemicznym?
A jeśli nie medycyna, to co jeszcze związanego z biologią (i w ostateczności z chemią) można studiować? A może mogę połączyć jakoś moje zamiłowanie do języków z biologią?
Nie mam pojęcia co mam zrobić. Wiem, że nikt tej decyzji nie podejmie za mnie, jednak bardzo liczę na jakieś wskazówki czy rady z Waszej strony. Będę bardzo, bardzo wdzięczna
__________________
It's a quarter after one
I'm all alone
and I need you now...

Said I wouldn't call
but I've lost all control
And I need you now...


ShaoYen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 18:12   #2
cosmo20
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 612
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Szczerze to nie znam przypadku ludzi, którzy skończyli medycynę i nie pracują w zawodzie natomiast przy takim kierunku trzeba nastawić się na full nauki. Filologia też w porządku, ale to zależy od specjalizacji np. być tłumaczem super sprawa, ale jeśli porównać lekarza do nauczyciela to sama wywnioskuj
W liceum byłam w identycznej sytuacji! Koniec końców studiuję jeszcze coś innego
cosmo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 19:03   #3
vicky_
Zakorzenienie
 
Avatar vicky_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 38 331
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

w studiach ci nie pomoge, bo nie mam o tym zielonego pojęcia.
w każdym razie w liceum najblizej mnie jest profil z rozszerzoną biologią, angielskim i chyba wosem. może u ciebie jest coś takiego? będziesz miała połączenie tego, co lubisz, jak sama napisałas, jezyki dosyć dobrze ci idą, więc może spróbuj?
powodzenia!
__________________
Nous devons soit nous aimer l'un l'autre, soit mourir.
vicky_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 19:21   #4
mhm0808
Obcy 8 pasażer Nostromo
 
Avatar mhm0808
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Wiadomości: 19 675
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Mieszkałam dość długo na stancji ze studentkami medycyny i to jest rzeczywiście taki zachrzan,na 300%
Ale zawód piękny i oczywiście bardzo pożyteczny Tylko trzeba mieć do niego serce (żeby sie na studiach i póżniej nie męczyć).
Wydaje mi się,że chemia na politechnice daje bardzo dużo możliwości,ale musiałabyś radzić sobie z matmą.
__________________
Crazy Handful of Nothin






mhm0808 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 20:11   #5
renaa3
Zadomowienie
 
Avatar renaa3
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 407
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

może zainteresowałaby Cię biotechnologia? chociaż tam mało jest nt ludzkiego organizmu, bardziej roślinki tutaj możesz poczytac więcej:
http://www.irk.us.edu.pl/katalog.php...o&id=01-DZBT06
myślę, że po takim kierunku na pewno nie miałabyś problemów ze znalezieniem pracy

fizyka medyczna, też wydaje mi się przyszłościowa:
http://www.irk.us.edu.pl/katalog.php...=03-DZFZMM06_2

inżynieria biomedyczna, jeżeli lubisz nowe technologie (też wydaje się bardzo przyszłościowe, biorąc pod uwagę fakt, że taka kadra jest potrzebna w każdej placówce medycznej)
http://www.irk.us.edu.pl/katalog.php...o&id=08-DZIB06

generalnie to masz jeszcze dużo czasu na myślenie nad kierunkiem, a z doświadczenia wiem, że nawet jak się jest już pewnym i ma się złożone papiery, to i tak wszystko może się zmienic i wylądowac na zupełnie innym kierunku niż planowanym
mogę Ci tylko poradzic: kieruj się tym co Cię interesuje!
renaa3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 23:30   #6
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Piszesz, że chcesz na medycynę, ale nie cierpisz chemi. Przykro mi, ale na medycynie bez chemi się nie obejdzie, a fizyka chyba również jest. Co do matmy to do chemii jest niezbędna, szczególnie jeśli chcesz mieć wysoki wynik.

Straciłaś dopiero jeden rok, to się bardzo łatwo da nadrobić, po prostu przenieś się do innej klasy i nadrób zaległości.

Ponadto, smutne realia są takie, że stanowiska medyczne są od lat przekazywane z pokolenia na pokolenie i ciężko się dostać komuś z zewnątrz. Moja siostra z tego względu wybrała weterynarię zamiast medycyny.

Filologię z medycyną możesz połączyć w taki sposób, że zostaniesz będziesz tłumaczyć teksty związane z tą dziedziną. Jest wiele kierunków np analityka medyczna nad którą się zastanawiałam jednak poszłam w filologię i psychologię.
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 02:18   #7
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Cytat:
Napisane przez Moi16 Pokaż wiadomość

Ponadto, smutne realia są takie, że stanowiska medyczne są od lat przekazywane z pokolenia na pokolenie i ciężko się dostać komuś z zewnątrz.
Nie wierze, ze te smutne realia dotycza osob wyjatkowo zdolnych i pracowitych
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-30, 10:28   #8
dr_ka
Rozeznanie
 
Avatar dr_ka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Ziemia Obiecana
Wiadomości: 775
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Ja się wypowiem o realiach po skończeniu studiów. Nie będziesz miała absolutnie żadnych problemów ze znalezieniem pracy. W tej chwili są takie braki ,że wszędzie znajdziesz pracę, w każdym mieście i wiosce.To co napisałam tyczy się specjalizacji takich jak interna, anestezjologia, ortopedia i parę innych. Natomiast ciężej załapać się na specjalizacje typu dermatologia, okulistyka- tu jest już wąskie gardło i ktoś kto nie ma odpowiedniego genotypu albo jest niesamowicie zdolny i ma szczęście nie ma szans na pracę w tych działkach medycyny.
dr_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 13:36   #9
Rarita
Wtajemniczenie
 
Avatar Rarita
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 675
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Po pierwsze - jeśli istnieje jakikolwiek kierunek studiów, po którym znajduje się prace zgodną z wykształceniem - to jest to właśnie medycyna
Po drugie - to, na jakim jesteś profilu w liceum nie określa tego, co masz robić w przyszłości! Wiadomo, że trochę łatwiej by ci było gdybyś była na biol-chemie, trochę więcej wiedzy czerpałabyś z zajęć - ale do matury i tak przygotować się trzeba samemu, ja byłam na profilu lingwistycznym a maturę zdawałam z biologii - dałam radę, mimo że w szkole biologii miałam niewiele. Jeśli jest taka możliwość, przenieś się na biol-chem, jeśli nie to po prostu idź na korepetycje, kup sobie dobre książki i ucz się sama, przecież to od ciebie zależy czy się dostaniesz a nie od tego na jakim jesteś profilu
Rarita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 16:32   #10
nebya
Wtajemniczenie
 
Avatar nebya
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 498
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Jeśli na serio myślisz o medycynie to radzę się zaprzyjaźnić i z chemią i z fizyką
I nie musisz koniecznie zmieniać profilu w liceum, bo to human, a nie bio-chem. Tak naprawdę to to jak zdasz maturę zależy tylko od Ciebie. Ja byłam co prawda na profilu biologiczno- chemicznym, ale miałam bardzo nierówną pod względem wiedzy klasę i tak naprawdę niewiele mogłam się nauczyć na lekcji, bo cały czas ktoś czegoś nie rozumiał i było powtarzanie prostych rzeczy W efekcie z klasy biologiczno- chemicznej maturę z biologi i chemii zdawałam tylko ja Wiele zależy od tego jak będziesz miała prowadzone fakultety w klasie maturalnej. Zawsze można pomyśleć o korepetycjach lub o kursach przygotowujących do matury z określonych przedmiotów ( wiele uczelni prowadzi takie kursy dla maturzystów). I przede wszystkim- własna praca Zakupić odpowiednie książki, zbiory, podręczniki ( do rozszerzonej biologi, chemii i/lub fizyki) i się uczyć w domu, dla siebie, a nie tylko wtedy kiedy zbliża się klasówka.

Ponieważ jestem na początku tych studiów jedyne co mogę napisać to to, że tak na początku jest delikatnie mówiąc zapieprz Ale po mniej więcej miesiącu trochę się przyzwyczajasz, bo w październiku jest lekki szok Ale ja i na początku byłam na jakiejś imprezie, bo się nie da cały czas siedzieć w książkach. Podobno później jest trochę lepiej, ale nie wiem czy to kwestia tego, że jest mniej do nauki (raczej wątpliwe) czy tego, że jesteś już przyzwyczajona i wydaje ci się, że jest lżej. Raczej to drugie.

Co do pracy po studiach medycznych to temat jeszcze mnie nie dotyczy, ale prawdę mówiąc, nie znam bezrobotnych lekarzy
__________________

nebya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 12:09   #11
sylwunia19
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 49
GG do sylwunia19
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Moim zdaniem nie warto sie przenosić na inny profil w liceum. To samo sie nauczysz sama jesli kupisz sobie ksiazki. Sama bylam na bio-chem w liceum i wiem jak to u mnie bylo. Biologii idzie sie nauczyć samemu ale z chemii musiałabys brać korepetycje. Ale powiem ci ze to sie jeszcze moze zmienić u ciebie ja bylam na bio-chem i wylądowałam na geografii na studiach i jestem bardzo z tego zadowolona
__________________
maturka zdana
UŁ wita....
sylwunia19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-18, 23:11   #12
ShaoYen
Raczkowanie
 
Avatar ShaoYen
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 96
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

Dziękuję, Wasze opinie dały mi sporo do myślenia. Nie będę się porywać z motyką na słońce, zostanę przy humanistycznym

W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwe nauczenie się języka hiszpańskiego w półtora roku na tyle, by bardzo dobrze zdać maturę rozszerzoną? Zaczynając od poziomu A2, bo A1 mam za sobą.... Może ktoś miał taką sytuację?
__________________
It's a quarter after one
I'm all alone
and I need you now...

Said I wouldn't call
but I've lost all control
And I need you now...


ShaoYen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-27, 23:33   #13
Venigua
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: okolice stolicy
Wiadomości: 1
Dot.: Szukam miejsca w życiu ;)

dla chcącego nic trudnego
co prawda musiałabyś przebrnąć przez A2, B1 i B2, czyli delikatnie mówiąc sporo materiału, ale wszystko zależy od Ciebie...
Jest dużo opcji - korki, kursy językowe, nauka na własną rękę typu tłumaczenie tekstów piosenek. Na pewno nie będzie łatwo, ale jeśli masz zamiłowanie do tego języka i jesteś systematyczna to myślę, że dasz radę
Venigua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:27.