Co robic po LO? Jakie studia? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-09-24, 20:34   #1
kociaczek664
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 39

Co robic po LO? Jakie studia?


Cześć wszystkim Mam taki o to problem i proszę i poradę. Uczę się w 3 klasie LO. Moja klasa to rozszerzony angielski. Maturę podstawową pisze na 95% wzwyż. Rozszerzonej jeszcze nie próbowałam. Nie wiem na jakie studia wybiorę się za rok. Nie jestem ukierunkowana. Angielski to jedyne co mi dobrze idzie, ale co ja mogę po anglistyce??? Zostać nauczycielką??? Tłumacz musi znać minimum dwa języki obce czyli odpada. Zostaje mi jakiś kierunek niezwiązany z angielskim, ale jaki? Może być związany z geografią, lub wosem. Nie chciałabym, żeby był to jakiś popularny kierunek. Dziś zaczęłam coś czytać o bezpieczeństwie narodowym, co o tym myślicie?
kociaczek664 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 20:44   #2
Rarita
Wtajemniczenie
 
Avatar Rarita
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 675
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

To może neurokognitywistyka, tybetologia lub oceanografia?
Przecież to jest twój wybór i nikt ci na forum nie powie, co masz wybrać, nie znając w ogóle ciebie, twoich zainteresowań ani predyspozycji, a szukanie kierunku studiów na zasadzie "lubię wos i geografię, nie chce mieć nic wspólnego z angielskim, a właściwie to niech mi ktoś powie co umiem i lubię bo sama nie wiem" to trochę dziecinne...
Zapewne niedługo będziesz składać deklarację maturalną, więc zanim to zrobisz to przejrzyj strony uczelni, poczytaj o kierunkach, wybierz to co CIEBIE interesuje i nie pytaj o to obcych ludzi, bo nikt ci satysfakcjonującej odpowiedzi nie da.
Rarita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 21:05   #3
Narrhien
Zakorzenienie
 
Avatar Narrhien
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 757
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Cytat:
Napisane przez kociaczek664 Pokaż wiadomość
Cześć wszystkim Mam taki o to problem i proszę i poradę. Uczę się w 3 klasie LO. Moja klasa to rozszerzony angielski. Maturę podstawową pisze na 95% wzwyż. Rozszerzonej jeszcze nie próbowałam. Nie wiem na jakie studia wybiorę się za rok. Nie jestem ukierunkowana. Angielski to jedyne co mi dobrze idzie, ale co ja mogę po anglistyce??? Zostać nauczycielką??? Tłumacz musi znać minimum dwa języki obce czyli odpada. Zostaje mi jakiś kierunek niezwiązany z angielskim, ale jaki? Może być związany z geografią, lub wosem. Nie chciałabym, żeby był to jakiś popularny kierunek. Dziś zaczęłam coś czytać o bezpieczeństwie narodowym, co o tym myślicie?
A czemu nie chcesz nauczyć się drugiego języka? Umiesz dobrze angielski więc wystartuj na jakieś studia lingwistyczne, gdzie oprócz angielskiego bedzie od podstaw jakiś inny język i do dzieła. Skoro tak dobrze angola się nauczyłaś to znaczy, że masz do języków predyspozycje.

Poza tym zadaj sobie kilka prostych pytań - co mnie interesuje? Jak najłatwiej jest mi się czegoś nauczyć? Nauka których przedmiotów przychodzi mi najłatwiej, a które sprawiają mi trudność?

Określ się, czy lubisz przedmioty ścisłe, czy też humanistyczne, a może jedno i drugie? Pomyśl, czy łatwiej zapamiętać ci np. daty i regułki, czy zrozumieć i przekształcić jakiś wzór z fizyki?

Dodatkowo przypomnij sobie, co lubiłaś robić w dzieciństwie, co cię interesowało, fascynowało... może lubiłaś doświadczenia? Zwierzęta? Interesowało cię, co mówią i robią ludzie, wstydziłaś się ich, a może byłaś odważna i zawsze potrafiłaś kogoś zagadać?

Nikt za ciebie studiów nie wybierze. Jak już mniej więcej określisz się, co cię interesuje, do czego masz predyspozycje i co mogłabyś w życiu robić bez zaciskania zębów, to przeglądnij ofertę kilku wyższych uczelni w twoim mieście, lub w mieście, które cię interesuje. Sprawdź, jakie są dostępne kierunki, jak wyglądają takie studia, przeczytaj program studiów, przedmioty, a potem zorientuj się, co trzeba zdawać na maturze, żeby na dany kierunek się dostać.
Jeśli masz czas, poszperaj na forach internetowych i poszukaj opinii o uczelniach, kierunkach itd.


I na koniec, jeśli tylko masz możliwości i predyspozycje, staraj się wybierac kierunki ścisłe, np. na jakiejś Politechnice, bo nie od dziś wiadomo, że ścisłowcom łatwiej pracę znaleźć, poza tym kierunki ścisłe są bardzo konkretne i przygotowują do konkretnych zawodów. Języki to dobra droga, z językami można zrobić wiele.

Z kolei staraj się unikać kierunków bardzo ogólnych - socjologia, stosunki międzynarodowe, politologia, kulturoznawstwo, filozofia itd., lub bardzo obleganych, jak choćby wszelkiej maści pedagogiki. Nie dość, że bardzo wiele osób wybiera takie kierunki, to na dodatek często nie dają ci one konkretnych umiejętności i konkretnego zawodu - a w szukaniu pracy im więcej konkretów, tym lepiej.

No i łatwiej znaleźć pracę w zawodzie po kierunku, który kończy 20 osób niż po takim, który kończy 500 osób. Wiadomo, właściwie po każdych studiach, jak masz odrobinę szczęścia oraz zdolności czy nawet talent, to pracę znaleźc się da, ale po kierunkach ogólnohumanistycznych jest to trudniejsze niż po ścisłych.


Powodzenia w wyborze

A bezpieczeństwo narodowe to dość nowy przedmiot, jak dla mnie również mało konkretny. Co po tym będziesz robić, pracować w BORze? Tam i tak, oprócz wyższego wykształcenia, oczekują określonych umiejętności, które nie są zależne od studiów.


Nie patrz tylko na kierunek, patrz też dalej, na to, co po takim kierunku możesz zrobić.
__________________
"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."


Narrhien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 21:17   #4
gringolada
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 1 018
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

w wyborze studiow zwróć uwage czy po tym bedziesz miala jakas sensowna prace i czy lubisz sie tego uczyc. anglistyka to nie jest taki zly problem jak Ci sie wydaje. bo jak bedziesz studiowac np zachowania spoleczne pieskow preriowych to potem mozesz miec ciezko z robota. zastanow sie dobrze. czesto w szkolach czy na dniach otwartych uczelni sa organizowane targi na ktorych mozesz zdobyc wiecej informacji o tym czego szukasz lub cos znalezc.
gringolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 21:29   #5
Akashka
Zadomowienie
 
Avatar Akashka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Stad...
Wiadomości: 1 380
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Tu masz watek dziewczyn ktore w tym roku zdaja mature. W pierwszym poscie masz podane rozne przydatne linki. Przejrzyj sobie, mysle ze beda pomocne
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=463120
__________________



Akashka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-24, 22:39   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Cytat:
Napisane przez kociaczek664 Pokaż wiadomość
Zostaje mi jakiś kierunek niezwiązany z angielskim, ale jaki? Może być związany z geografia lub wosem.
bo tych słowach moja dusza wydała jęk. podejrzewam że napisałas tak dlatego, że i geografia i wos są uważane za przyjemne i w miarę lekkie przedmioty a i zwykle matury z nich wychodza lepiej niz z czegos innego. kieeepskie kryterium wyboru. na studiach nie bedziesz miała "kontynuacji" wosu czy geo, będzie rozkładanie tych przedmiotów na czynniki pierwsze, których teraz nie znasz.
a i piszesz że nie chciałabyś zeby to był popularny kierunek - no to powiem Ci że większośc kierunków jest z geo i wosem związana.

Tysiąc razy powtarzam - najpierw wybrać kierunek/kierunki studiów, poczytać jakich przedmiotów się bedziemy uczyć, jesli będą nam odpowiadac to patrzymy co trzeba zdawac na maturze, w tej kolejności, nie innej!

*przejrzyj...
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2010-09-24 o 23:03
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-25, 12:11   #7
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Cytat:
Napisane przez Rarita Pokaż wiadomość
To może neurokognitywistyka,
kierunek interesujacy, ale co mozna po tym robic? gdzie pracowac?


zastanow sie, co Cie interesuje, co chcesz robic w przyszlosci. zmartwie Cie - dobrze napisana matura podstawowa to troche malo. zeby dostac sie na dobre studia na dobrej uczelni - trzeba napisac mature na poziomie rozszerzonym calkiem niezle.
skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-09-25, 14:23   #8
olgiercik24
Raczkowanie
 
Avatar olgiercik24
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Rzeszów (i) Wrocław
Wiadomości: 288
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
bo tych słowach moja dusza wydała jęk. podejrzewam że napisałas tak dlatego, że i geografia i wos są uważane za przyjemne i w miarę lekkie przedmioty a i zwykle matury z nich wychodza lepiej niz z czegos innego. kieeepskie kryterium wyboru. na studiach nie bedziesz miała "kontynuacji" wosu czy geo, będzie rozkładanie tych przedmiotów na czynniki pierwsze, których teraz nie znasz.
..
Na dodatek od jakiegoś czasu nawet te pozornie uważane za łatwe wos i geo stają się coraz trudniejsze- spójrz na średnią z wosu rozszerzonego z tego roku-bardzo niska. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że dużo osób zdaje wos bo"coś jeszcze powinieniem/powinnam zdawać" lub dlatego, że "jest łatwy". Wos to jest tak naprawdę ogrom materiału- jeśli chce się go dobrze zdać, to trzeba się porządnie przygotować.
olgiercik24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-25, 14:31   #9
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Cytat:
Napisane przez olgiercik24 Pokaż wiadomość
Na dodatek od jakiegoś czasu nawet te pozornie uważane za łatwe wos i geo stają się coraz trudniejsze- spójrz na średnią z wosu rozszerzonego z tego roku-bardzo niska. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że dużo osób zdaje wos bo"coś jeszcze powinieniem/powinnam zdawać" lub dlatego, że "jest łatwy". Wos to jest tak naprawdę ogrom materiału- jeśli chce się go dobrze zdać, to trzeba się porządnie przygotować.
wiem, bo sama zdawałam rozszerzony wos w tym roku, uzyskałam nieco ponad 60% tylko, choć miałam w szkole program rozszerzony i przygotowywałam się prawie całe liceum.
ale mimo to, że geo i wos na maturze coraz trudniejsze, to jednak wychodzą lepiej w porównaniu z historią czy fizyką. i to jest tym czynnikiem który przemawia do ludzi: "wiele osób łatwo i wysoko zdaje te przedmioty, dlaczego ja nie mogę spróbować? na wosie pociśnie się coś o polityce i bezrobociu i się zda" - takie niestety jest stereotypowe myślenie na jakie zwróciłam uwagę.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-25, 16:31   #10
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Idź do poradni psychologiczno pedagogicznej i poproś o zrobienie testu predyspozycji zawodowych. Nic nie kosztuje a potrafi wiele rozjaśnić w glowie.
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-02, 21:40   #11
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Co robic po LO? Jakie studia?

Ojoj, te studia to ciężki wybór:/ Sama jestem dopiero w 2 kl. LO, a już o nich myślę;p Też jestem na profilu z rozszerzonym ang. (i pol.) i żałuję tego, ale cóż... Co do Twojej sytuacji... to może szczera rozmowa z rodzicami? Sama się zastanawiam, myślałam nad pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, pielęgniarstwie i położnictwie, ale właśnie bałam się, że rodzice będą się śmiali z tego kierunku, ale wręcz przeciwnie- mama mi to sama zaproponowała;] Także na 70% będzie to położnictwo Rodzice mogą dobrze doradzić
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:37.