JAk sie przygotować do macierzyństwa? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-08-06, 20:49   #1
aprzybyla
Wtajemniczenie
 
Avatar aprzybyla
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Zagłębie
Wiadomości: 2 171
GG do aprzybyla
Question

JAk sie przygotować do macierzyństwa?


...Fizycznie i Psychicznie... Co zrobić jak sie nastawić... czy w ogóle można?

Dlaczego pytam?
Otóż chciałbym zostać mamą, ale jeszcze się tego boję. Myśle że nie jestem na to gotowa, podobnie przyszły ojciec mojego dziecka. Przeżywam swoego rodzaju rozdarcie wewnętrzne w stylu: chciałabym ale sie boję. Z tymże z dzieckiem to bardziej poważna sprawa.

Co wam pomogło sie przekonać do myśli ze to już czas na potomstwo?
Co robiłyście planując macierzyństwo?
__________________
Żonka
niespokojny duch... nielubiący nudy... teraz poświęcony rodzinie
BTW mów mi Agnieszka
aprzybyla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-06, 21:51   #2
MoNkA.B
Gość
 
Wiadomości: n/a
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Nie wiem jak Ci pomoc, bo sama od jakiegos czasu borykam sie z tym tematem i wciaz szukam odpowiedzi!! Zawsze marzylam o byciu mama, zawsze myslalam, ze jestem gotowa na bycie nia, ale gdy wkoncu zaczynamy z mezem powaznie myslec nad powiekszeniem rodziny najzwyczajniej w swiecie sie boje Nie wiem dlaczego?
Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-07, 11:11   #3
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Cytat:
Napisane przez aprzybyla Pokaż wiadomość
...Fizycznie i Psychicznie... Co zrobić jak sie nastawić... czy w ogóle można?

Dlaczego pytam?
Otóż chciałbym zostać mamą, ale jeszcze się tego boję. Myśle że nie jestem na to gotowa, podobnie przyszły ojciec mojego dziecka. Przeżywam swoego rodzaju rozdarcie wewnętrzne w stylu: chciałabym ale sie boję. Z tymże z dzieckiem to bardziej poważna sprawa.

Co wam pomogło sie przekonać do myśli ze to już czas na potomstwo?
Co robiłyście planując macierzyństwo?
fizycznie możesz się przygotować. zrób badania - ginekolog powie ci jakie, zaszczep sie na żółtaczkę, różyczkę itp., wylecz zęby. dobrze jest przez co najmniej 3 miesiące przed zaplanowaną ciążą brać kwas foliowy - zapobiega wadom cewy nerwowej.
a psychicznie? zawsze będziesz miała wrażenie, że to jeszcze ni pora, że zbyt wiele rzeczy się skomplikuje, praca mieszkanie, wakacje za granicą itp. no i zawsze będzie trochę lęku przed nieznanym. nie ma na to rady, bo tak naprawdę na dziecko nigdy nie ma właściwej pory, ale kiedy sie juz urodzi to wszystko naturalnie sie dostosowuje do tego stanu rzeczy.
prawda jest taka, że dopóki nie spróbujesz to nie przekonasz się, że było warto. decyzja należy do ciebie, ale chyba pocieszające jest to, że niemal wszystkie kobiety, które są matkami chwalą to sobie, więc chyba warto zaryzykować.
pozdrawiam
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-07, 13:20   #4
emigrantka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Pandora ;D
Wiadomości: 130
GG do emigrantka
Thumbs up Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Sama borykałam sie z tym problemem, jednego dnia byłem pewna ze chce i juz jestem gotowa zostac mama, natomiast nastepnego dnia byłam przekonana ze jednak jeszcze mam czas i narazie odłoze to na pozniej i tak w kołko przez 2 lata...w tej chwili nie mam juz takicha wachan i kazdego dnia budze sie z przekonaniem ze to juz jest ta pora i uslilnie z mezem staramy sie o poczecie naszego słodkiego dzidziusia. Mysle ze u kazdej kobiety wachajacej sie w tej kwestii, nadejdzie własnie ten wilki dzien pewnosci
__________________
Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.
emigrantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-07, 13:22   #5
emigrantka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Pandora ;D
Wiadomości: 130
GG do emigrantka
Wink Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

sama słodycz
__________________
Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.
emigrantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-08, 14:25   #6
Ray
Zakorzenienie
 
Avatar Ray
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 8 613
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

hmm...psychicznie sie nie da:d sama sie balam ale jak juz wiem ze jestem w ciazy to juz wiem ze nie musze sie zastanawiac czy zajsc czy nie w ciaze tylko mysle o dziecku i jak dalej bedziemy zyc obaa normalna rzecz raczej bym sie nie nie sugierowala przy decyzji bycia matka
__________________
wiosna!! zaczynam biegać !
Ray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-08, 20:05   #7
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Psychicznie robiłam nic. Myśl o powiększeniu rodziny przyszła naturalnie - zaszłam w ciąże wtedy, gdy tego bardzo chciałam - byłam właśnie gotowa - nie miałam wątpliwości.
Nie wydaje mi się zasadne robić cokolwiek w kierunku "przygotowywania się", przekonywania samej siebie - kiedy będziesz gotowa, przestaniesz zadawać sobie takie pytania.

Oczywiście dużo czytałam o ciąży, macierzyństwie, dzieciach, aby wiedzieć czego się spodziewać, co się dzieje ze mną i maleństwem - to zawsze warto, chociaż często życie, własna intuicja czy, nazwijmy to "serce matki" - weryfikuje "prawdy" wyczytane czy zasłyszane.

I jasne, że można i warto przygotować się fizycznie - zdrowy tryb życia, stan zdrowia, badania itd.

Myślę, że najlepiej, aby potrzeba bycia mamą zrodziła się w nas naturalnie - bez czyichkolwiek namawiań, presji itd.

Może tym niezdecydowanym krecią robotę robią te kobiety, które wszem i wobec głoszą, jak trudne i pełne wyrzeczeń i trosk są ciąża i macierzyństwo. Postrzegają ciążę przez pryzmat tylko i wyłącznie mdłości i zmiany figury, a pierwszy okres macierzyństwa kojarzą tylko z nieprzespanymi nocami, kupkami i zupkami. Ciekawe, czy faktycznie tak i czemu tak to przeżyły. Może nie były do macierzyństwa gotowe, może uległy niezrozumiałemu dla mnie "trendowi" przedstawiania tego tematu w taki wlaśnie przykry sposób.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-08-09, 06:50   #8
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Cytat:
Napisane przez marcelina73 Pokaż wiadomość
Nie wydaje mi się zasadne robić cokolwiek w kierunku "przygotowywania się", przekonywania samej siebie - kiedy będziesz gotowa, przestaniesz zadawać sobie takie pytania.
myślę, że nie każdy tak ma. wystarczy spojrzeć na obfitość wątku "boję się macierzyństwa"
ja na macierzyństwo zdecydowałam się wyłącznie rozumowo. mimo, że bardzo chciałam mieć dziecko byłam śmiertelnie przerażona tym "co dalej?" - ciążą, porodem, czy sobie poradzę itp. zdecydowałam się, bo doszłam do wniosku, że nigdy chyba nie będzie pora. kiedy urodził się mój synek stwierdziłam, że to była najlepsza decyzja w moim życiu. ale to nie zmienia postaci rzeczy, że nie umiem zdecydować się na drugie dziecko, bo znów się boję. chyba wciąż przeraża mnie to, że stracę kontrolę nad sytuacją. mimo, że wiem iż nie jest to takie straszne jak mi się patrząc z boku wydaje.
dlatego wydaje mi się, że potrzeba bycia matką jest niezależna od strachu przed macierzyństwem. to chyba jest bardziej kwestia charakteru niż gotowości.
tak czy inaczej nie należy nad tym wszystkim zbyt wiele myśleć, bo to i tak niewiele da - trzeba się zdać na los. ja cały czas próbuję
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-09, 08:58   #9
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

pkawecka - widzocznie bywa i tak, jak piszesz. Jednak taka postawa mnie nie przekonuje. Bywają matki, które nawet po przyjściu na świat dziecka nie odnajdują się w tej roli - długo lub wcale - i co wtedy? Dla mnie to zbyt duży eksperyment.
Może te "bojące się macierzyństwa" często nie są na nie właśnie gotowe?

Natomiast od kwestii ogólnie "rozumowego" zdecydowania się na macierzyństwo - gotowości do zostania mamą, odróżniłabym zdecydowanie się na dziecko w konkretnym momencie. To przecież niekoniecznie musi się pokrywać. Można dorosnąć do roli mamy ale zupełnie racjonalnie opóźniać - wstrzymywać się z realizacją takiej potrzeby. To fakt - rzadko jest w życiu kobiety ten właściwy, optymalny czas na ciążę. Zwłaszcza kolejną.

I co zdania się na los z kolejną ciążą - też doszłam do tego wniosku, tylko może z innych niż Ty powodów (kiedy?, kiedy bedzie ten właściwy czas?) - "los" już zdecydował
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-09, 11:14   #10
carrot
Zadomowienie
 
Avatar carrot
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 110
GG do carrot
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Cytat:
Napisane przez aprzybyla Pokaż wiadomość
Przeżywam swoego rodzaju rozdarcie wewnętrzne w stylu: chciałabym ale sie boję.
Odczuwam coś podobnego... Problem w tym, że mama Męża nalega żebym kontynuowała jeszcze młodość i zajęła się studiami, a dopiero po studiach ciąża (tym tokiem rozumowania dziecko może przyjść na świat za niecałe 3 lata). Moja młodość skończyła się po maturze (studia zaoczne i praca jednocześnie), więc nie widzę w takiej "młodości" uroku. Z kolei urok dostrzegam w ciąży, a następnie w maleństwie, które nie daje spać, które zachwyca z dnia na dzień coraz to nowymi rzeczami. Jestem w drobnej rozterce, tym bardziej, że w ostatnim czasie nawaliłam przy opiece nad bratanicą i mam obawy czy własne dziecko dopilnuję...

Jeszcze dodatkowo nasuwa się mały problem... Ok. grudnia przyszłego roku będziemy przeprowadzać się na swoje własne mieszkanie. Jak lepiej dla malucha - żeby przyszedł na świat po przeprowadzce czy przed, jeszcze w obecnym mieszkaniu? Może głupie pytanie, ale zastanawiam się czy nerwy związanie z przeprowadzką nie wpłyną jakoś na fasolkę (w końcu coż ja mogę wiedzieć....)
carrot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-09, 12:34   #11
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

carrot - rozumiem, że teraz mieszkacie z rodzicami/teściami? W takim wypadku absolutnie warto, aby dzidziuś od razu mieszkał w waszym prywatnym mieszakniu. Tam zawsze można się zaknąć przed natrętnymi babciami.
Jeśli jest inaczej - i tak uważam, że lepiej, aby z mleństwem wprowadzić się już do nowego mieszkanka - aby nie robić przeprowadzki z maluchem.
A ciąża może być tylko inspirująca przy urządzaniu własnego gniazdka.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-08-09, 13:42   #12
carrot
Zadomowienie
 
Avatar carrot
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 110
GG do carrot
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Cytat:
Napisane przez marcelina73 Pokaż wiadomość
carrot - rozumiem, że teraz mieszkacie z rodzicami/teściami? W takim wypadku absolutnie warto, aby dzidziuś od razu mieszkał w waszym prywatnym mieszakniu. Tam zawsze można się zaknąć przed natrętnymi babciami.
W takiej sytuacji nie miałabym wątpliwości. Mieszkamy sami, ale w wynajmowanym mieszkanku.
carrot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-09, 14:24   #13
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Cytat:
Napisane przez marcelina73 Pokaż wiadomość
pkawecka - widzocznie bywa i tak, jak piszesz. Jednak taka postawa mnie nie przekonuje. Bywają matki, które nawet po przyjściu na świat dziecka nie odnajdują się w tej roli - długo lub wcale - i co wtedy? Dla mnie to zbyt duży eksperyment.
Może te "bojące się macierzyństwa" często nie są na nie właśnie gotowe?

Natomiast od kwestii ogólnie "rozumowego" zdecydowania się na macierzyństwo - gotowości do zostania mamą, odróżniłabym zdecydowanie się na dziecko w konkretnym momencie. To przecież niekoniecznie musi się pokrywać. Można dorosnąć do roli mamy ale zupełnie racjonalnie opóźniać - wstrzymywać się z realizacją takiej potrzeby. To fakt - rzadko jest w życiu kobiety ten właściwy, optymalny czas na ciążę. Zwłaszcza kolejną.

I co zdania się na los z kolejną ciążą - też doszłam do tego wniosku, tylko może z innych niż Ty powodów (kiedy?, kiedy bedzie ten właściwy czas?) - "los" już zdecydował
ujęłaś zgrabniej to o co mi właściwie chodziło. w moim przypadku to raczej było tak jak w drugim akapicie twojej wypowiedzi a nie w pierwszym. wiedziałm, że chcę mieć dziecko, miałam taką potrzebę tyle, że się bałam. gdybym nie czuła potrzeby zostać mamą to bym się nie zdecydowała, bo bałabym się, że nie odnajdę sie w nowej roli i skrzywdzę to maleństwo.
ps. gratulacje!
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-09, 20:12   #14
MoNkA.B
Gość
 
Wiadomości: n/a
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Marcelina napisalas, ze czesto te bojace sie macierzynstwa nie sa na nie gotowe i wiesz naprawde zaczelam sie zastanawiac, czy oby ten strach, ktory od jakiegos momentu sie we mnie zrodzil oznacza wlasnie ta niegotowosc!!
Jednak nie!, chce byc mama, zawsze chcialam nia byc i mam nadzieje ze wkrotce zostane...
Mimo wszystko wciaz sie boje ... Moze to po prostu lek przed czyms nieznanym ??
Pozdrawiam

edit: Dopiero teraz odkrylam watek: "Boje sie macierzynstwa" a ja sie tu uzalam

Edytowane przez MoNkA.B
Czas edycji: 2007-08-09 o 20:39
Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-24, 13:48   #15
Smonia
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 9
Dot.: JAk sie przygotować do macierzyństwa?

Bardzo dobry poradnik znalazlam na stronie : http://www.☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠/index.php...rt_f&art_id=64 . Nazywa się Super Rodzic i jest wiele porad
Smonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:49.