Ile talentu, a ile pracy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-18, 10:09   #1
201608251020
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 15 304

Ile talentu, a ile pracy?


Cześć

Tak się zastanawiam na ile sukces jest miarą pracy a na ile talentu. Mówimy tu o zawodach czy czynnościach, gdzie realnie coś tworzymy.
Czy uważacie, że do śpiewu/rysunku/tańca (whatever) wystarczą predyspozycje i wyćwiczenie regularną pracą czy przebiją się tylko ci z niesamowitym talentem?
Nie mówimy tu oczywiście o ekstremum w stylu opera/filharmonia/międzynarodowe wystawy dzieł sztuki/projektowanie budynków dla największych gdzie talent to chyba jednak pakiet kontrolny.

Zapraszam do dyskusji.

PS. Przepraszam, że na Intymnie, ale tu kręci się nas najwięcej, a Wasze zdanie w tym zakresie bardzo mnie ciekawi.
201608251020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:25   #2
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Czasem ludzie obdarzeni talentem polegają na swoich wrodzonych zdolnościach i nie zauważają że są przeganiani przez pracowitych ludzi Myślę że do wszystkiego należy włożyć wysiłek nawet jeśli się ma ułatwione zadanie
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:30   #3
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez paollino Pokaż wiadomość
Cześć

Tak się zastanawiam na ile sukces jest miarą pracy a na ile talentu. Mówimy tu o zawodach czy czynnościach, gdzie realnie coś tworzymy.
Czy uważacie, że do śpiewu/rysunku/tańca (whatever) wystarczą predyspozycje i wyćwiczenie regularną pracą czy przebiją się tylko ci z niesamowitym talentem?
Nie mówimy tu oczywiście o ekstremum w stylu opera/filharmonia/międzynarodowe wystawy dzieł sztuki/projektowanie budynków dla największych gdzie talent to chyba jednak pakiet kontrolny.

Zapraszam do dyskusji.

PS. Przepraszam, że na Intymnie, ale tu kręci się nas najwięcej, a Wasze zdanie w tym zakresie bardzo mnie ciekawi.
czasem wystarczą tylko plecy.

Jest podobny wątek na intymnym o 'artystycznych duszach'
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:34   #4
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 372
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Powiem na swoim przykładzie- za Chiny nie wyuczyłabym się ani rysunku ani śpiewu (pomijając ten do gitary przy ognisku). Uważam, że człowiek rodzi się z talentami do czegoś, ALE należy ten talent szlifować, bo sam w sobie nie wypłynie. To samo widzę po moich dzieciach- syn ma duże predyspozycje fizyczne i jest w klasie sportowej, a nie np. muzycznej. Ważne jest zatem, by odkrywać talenty już w młodym wieku, chociaż nie jest powiedziane, że i później może "coś" z tego być, ale nie oszukujmy się- to trening czyni mistrza, im wcześniej człowiek zaczyna tym więcej może osiągnąć. W przypadku talentu sportowego jest też tak, że niestety i wiek ma znaczenie.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:39   #5
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Moim zdaniem poza talentem artystycznym bardzo ważna jest charyzma, osobowość i twarda dupa.
Druga rzecz to to, jak definiujesz sukces, jakie grono odbiorców Ci wystarcza.
Żeby być cenionym za życia ważniejsza jest praca i upór, po śmierci - praca i upór tego, kto chce na Tobie zarobić
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:40   #6
201604301932
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 145
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Ktoś napisał, że geniusz to 5% talentu i 95% pracy.
201604301932 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:42   #7
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

iskrę bożą w postaci talentu się ma, albo nie. Samą pracą niewiele zdziałasz. Ale jak już połączysz pracę z talentem, to sukces w końcu przyjdzie .
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-18, 10:43   #8
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

mozna odniesc sukces bez talentu, sama ciezka praca.
w druga strone nie da rady.
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 10:49   #9
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Nie mając talentu, predyspozycji w danym kierunku, ciężką pracą można dojść do całkiem wysokiego poziomu i być świetnym rzemieślnikiem w danym fachu. Ale jest próg, którego bez talentu przekroczyć się nie da.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:15   #10
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

To akurat prawda. Smutne, ale tak jest. Chociaż to zależy, o jaką dziedzinę chodzi.
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:26   #11
lalibelle
Rozeznanie
 
Avatar lalibelle
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 641
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Ale jak ktoś nie umie śpiewać i słoń mu nadepnął na ucho, ale mimo to będzie "ciężko pracował" to i tak nikt go nie będzie słuchać, więc sukcesu nie osiągnie
Czasem trzeba mieć choć trochę talentu.
__________________
Live a life you will remember

Thank God, I'm a woman
lalibelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-18, 11:30   #12
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez lalibelle Pokaż wiadomość
Ale jak ktoś nie umie śpiewać i słoń mu nadepnął na ucho, ale mimo to będzie "ciężko pracował" to i tak nikt go nie będzie słuchać, więc sukcesu nie osiągnie
Czasem trzeba mieć choć trochę talentu.
Kazik jest idealnym zaprzeczeniem Twojej teorii śpiewać to on nie umie ale za to ma charyzmę, osobowość, dobre teksty i nie podkłada do nich disco polo. Łączy pokolenia.
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:35   #13
kasiab777
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 562
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
Kazik jest idealnym zaprzeczeniem Twojej teorii śpiewać to on nie umie ale za to ma charyzmę, osobowość, dobre teksty i nie podkłada do nich disco polo. Łączy pokolenia.
Ale ma SLUCH MUZYCZNY. Bez tego nie pomoze ani piekny glos, ani charyzma, ani osobowosc.
kasiab777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:38   #14
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez kasiab777 Pokaż wiadomość
Ale ma SLUCH MUZYCZNY. Bez tego nie pomoze ani piekny glos, ani charyzma, ani osobowosc.
oj przyfałszować porządnie to on potrafi
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:39   #15
lalibelle
Rozeznanie
 
Avatar lalibelle
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 641
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
Kazik jest idealnym zaprzeczeniem Twojej teorii śpiewać to on nie umie ale za to ma charyzmę, osobowość, dobre teksty i nie podkłada do nich disco polo. Łączy pokolenia.
Teksty tak, charyzma tak, ale akurat nie przepadam za wykonaniami. No nie mój gust.

---------- Dopisano o 12:39 ---------- Poprzedni post napisano o 12:38 ----------

Cytat:
Napisane przez salix Pokaż wiadomość
oj przyfałszować porządnie to on potrafi
:d
__________________
Live a life you will remember

Thank God, I'm a woman
lalibelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:41   #16
kasiab777
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 562
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

[QUOTE=SALIX;48979775]oj przyfałszować porządnie to on potrafi
Masz na mysli plyty czy koncerty?
Ja niestety nie slysze muzycznie i nawet skonczenie szkoly muzycznej tego nie zmienilo.
kasiab777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:45   #17
201608251020
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 15 304
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez lalibelle Pokaż wiadomość
Ale jak ktoś nie umie śpiewać i słoń mu nadepnął na ucho, ale mimo to będzie "ciężko pracował" to i tak nikt go nie będzie słuchać, więc sukcesu nie osiągnie
Czasem trzeba mieć choć trochę talentu.
Dlatego piszę o pracy + predyspozycje vs. talent. Trochę rozdzielam te pojęcia, bo predyspozycje to dla mnie jedynie "dobre rokowania"
201608251020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:49   #18
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
oj przyfałszować porządnie to on potrafi

słuch i umiejętności wokalne to nie to samo
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 11:51   #19
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez lalibelle Pokaż wiadomość
Ale jak ktoś nie umie śpiewać i słoń mu nadepnął na ucho, ale mimo to będzie "ciężko pracował" to i tak nikt go nie będzie słuchać, więc sukcesu nie osiągnie
Czasem trzeba mieć choć trochę talentu.
Wyczucie rytmu można wypracować. Nad emisją głosu też można popracować. Spokojnie można dojść do poziomu osoby która śpiewa "mile dla ucha".
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-18, 11:54   #20
kasiab777
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 562
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez ZamyslonaRoztargniona Pokaż wiadomość
Wyczucie rytmu można wypracować. Nad emisją głosu też można popracować. Spokojnie można dojść do poziomu osoby która śpiewa "mile dla ucha".
Wszystko prawda ale jeszcze trzeba trafiac w dzwieki. Bez tego ani rusz. Ja niestety nie trafiam chociaz bardzo bardzo bardzo sie staram )))))
kasiab777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 12:30   #21
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez kasiab777 Pokaż wiadomość
Masz na mysli plyty czy koncerty?
Ja niestety nie slysze muzycznie i nawet skonczenie szkoly muzycznej tego nie zmienilo.
bardziej koncerty, ale i na niektórych nagraniach idealnie czysto nie jest. Aż zaczęłam grzebać w jego utworach, pamiętam, że jakiś starszy utwór mnie pod tym względem uderzył, jak znajdę to wkleję . Co nie zmienia faktu, iż uważam go za Artystę przez duże A i wybitną postać naszej sceny muzycznej.

Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
słuch i umiejętności wokalne to nie to samo
niby tak, ale jednak słuch jest według mnie ważniejszy, trudniej go wyćwiczyć.
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 12:36   #22
Nemme
Raczkowanie
 
Avatar Nemme
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 370
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Wystarczy spojrzeć, co osiągnęła Madonna, która ani śpiewać za dobrze nie umie, ani słuchu muzycznego też nie ma
Nemme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 12:38   #23
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Pilch napisał mądre zdanie: "nie wystarczy mieć umiejętności, trzeba też je znać". Co po talencie, kiedy się w niego nie wierzy albo nawet o nim nie wie? Praca to podstawa, talent ją ułatwia i uprzyjemnia, ale najczęściej nie wystarczy - chyba że występy dla znajomych są wystarczającym wzmocnieniem.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 13:26   #24
201801191006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 13 252
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Powiem na swoim przykładzie- za Chiny nie wyuczyłabym się ani rysunku ani śpiewu (pomijając ten do gitary przy ognisku). Uważam, że człowiek rodzi się z talentami do czegoś, ALE należy ten talent szlifować, bo sam w sobie nie wypłynie. To samo widzę po moich dzieciach- syn ma duże predyspozycje fizyczne i jest w klasie sportowej, a nie np. muzycznej. Ważne jest zatem, by odkrywać talenty już w młodym wieku, chociaż nie jest powiedziane, że i później może "coś" z tego być, ale nie oszukujmy się- to trening czyni mistrza, im wcześniej człowiek zaczyna tym więcej może osiągnąć. W przypadku talentu sportowego jest też tak, że niestety i wiek ma znaczenie.
Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
iskrę bożą w postaci talentu się ma, albo nie. Samą pracą niewiele zdziałasz. Ale jak już połączysz pracę z talentem, to sukces w końcu przyjdzie .
zgadzam się z powyższym

gdybym nie wiem ile pracowała, to i tak nie zabłysnę np. w kwestii rysunku (np. studia architektoniczne), bo nawet prosta kreska mi nie zawsze wychodzi
także wydaje mi się, że sama praca to za mało, ale w połączeniu z talentem do czegoś (trzeba najpierw ten talent w sobie odkryć) możemy odnieść sukces.

właśnie się zastanawiam jakie ja w ogóle mam talenty i nic mi nie przychodzi do głowy
201801191006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 13:32   #25
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
bardziej koncerty, ale i na niektórych nagraniach idealnie czysto nie jest. Aż zaczęłam grzebać w jego utworach, pamiętam, że jakiś starszy utwór mnie pod tym względem uderzył, jak znajdę to wkleję . Co nie zmienia faktu, iż uważam go za Artystę przez duże A i wybitną postać naszej sceny muzycznej.



niby tak, ale jednak słuch jest według mnie ważniejszy, trudniej go wyćwiczyć.
Gawliński na żywo też fałszuje. Ale wg mnie to nie znaczy o braku słuchu, tylko o tym że technicznie nie potrafi się śpiewać na takim poziomie żeby się fałsze nie zdarzały. Ja np. fałszuję ale zawsze o tym wiem, bo słuch muzyczny mam. Po prostu nie wychodzi wyemitowanie tego dżwięku który mam na myśli, bo mi się nie chciało ćwiczyć
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 14:43   #26
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Jestem po szkołach artystycznych i powiem tak: wśród osób które znam, najlepsze efekty moim zdaniem osiągnęli ci, którzy mieli jakiś talent, większy lub mniejszy, a do tego włożyli całe mnóstwo ciężkiej, codziennej pracy. Bo bardzo wiele można sobie wypracować. Z drugiej strony, sama praca nie wystarczy, bo gdy się nie czuje tego czegoś, można być tylko poprawnym, dobrym ale nie świetnym. Znam też osoby, które gdzieś tam wypłynęły bez większego talentu i bez większej pracy: ktoś miał plecy, ktoś wiedział gdzie się zakręcić etc. Znam też takie, co wielki talent zmarnowały.
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 15:21   #27
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Znam branżę artystyczną dość dobrze i tutaj trzeba mieć talent to raz, dwa - dobrego prawnika. Prawie nikt nie płaci za usługi, najgorzej z korporacjami, trzeba ich pozywać do sądu. To trwa, niczego nie gwarantuje. Reszta oferuje pracę w ramach konkursu, zaprojektuj za darmo, my wybierzemy i zrobimy najlepszy, wpiszesz do cv. Znam też ludzi z wytwórni w Hollywood, za każdym projektem muszą się przeprowadzać bo hamerykanskie prawo nie pozwoli im przetrwac, szukaja ulg podatkowych gdzie indziej. Przesuniecie premiery doprowadza firme do bankructwa. Ostatnio padlo jedno z wiekszych studiow, odpowiedzialne za Życie Pi, ktory zarobił przecież mnóstwo kasy.

Wiec niestety, tu sie rozbija o pieniadze i talent ekonomiczny, windykację.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 16:34   #28
Kadziabke
Przyczajenie
 
Avatar Kadziabke
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 17
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Jestem grafikiem komputerowym i rysownikiem. Uważam że mam ogromny talent i świetne zdolności manualne, ale bez odpowiednich znajomości i umiejętności ich zawierania to moim zdaniem było by ciężko.
Kadziabke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 17:33   #29
paulinika
Zakorzenienie
 
Avatar paulinika
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: U.K.
Wiadomości: 7 128
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Znam wiele kobiet ktore maluja na wybiegach, sesjach itp a naprawde podstaw makijazu nie znaja, poza tym naprawde dupnie maluja a jednak maja prace. Duzo zalezy od ambicji wydaje mi sie.
paulinika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-18, 18:34   #30
nasedo
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 1
Dot.: Ile talentu, a ile pracy?

Czy artysta z odrobiną (doprawdy ociupinką) talentu ale podpartego ogromem pracy jest więcej wart niż Wielki i leniwy geniusz ....?
nasedo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-19 11:00:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:22.