Co wolno w małżeństwie??? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-03, 09:18   #1
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 4 778
Question

Co wolno w małżeństwie???


Drogie Wizazanki, przeczytalam ostatnio tekst ktory zalaczam odnosnie seksu w malzenstwie (chodzi o podejscie katolikow do tej kwestii) i sie zalamalam. Jestem sama katoliczka i nigdy bym nie pomyslala ze takie sa "reguly".

Cutyje:"We współżyciu seksualnym między małżonkami dozwolone jest w zasadzie wszystko (w zasadzie, gdyż wykluczone są zachowania obrażające godność partnera, np. zmuszanie do współżycia) byle stosunek w swoim naturalnym przebiegu nie wykluczał możliwości poczęcia.

Nie są grzechem
a) Wszystkie myśli o wspólnym życiu małżeńskim, pragnienia przeżyć seksualnych, wyobrażenia życia seksualnego małżeńskiego, o ile nie wywołują orgazmu
b) Wzajemne pieszczoty, chociaż bardzo podniecające, dające dużą przyjemność seksualną, byle nie wywoływały orgazmu poza stosunkiem małżeńskim. Gdyby przypadkowo nastąpił orgazm niezamierzony – grzechu nie będzie. W przyszłości należy zachować większą ostrożność.
c) Nawet zapoczątkowane zespolenie cielesne i zaniechane, o ile nie prowadziło do wywołania orgazmu u mężczyzny i kobiety nie jest grzechem.
Na podstawie podręcznika teologii moralnej: A. Kokoszka, Moralność życia małżeńskiego"

Co sadzicie o tym? Chodzi mi o wypowiedzi osob "praktykujacych", bo rozumiem ze nie-katolicy maja zupelnie luzne podejscie do seksu. Zawsze myslalam ze jakiekolwiek ograniczenia to sa przed slubem a nie po nim

Czekam na opinie.
celka2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 09:40   #2
kasiam
Raczkowanie
 
Avatar kasiam
 
Zarejestrowany: 2002-07
Wiadomości: 120
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

szczerze mówiąc, przeraziło mnie to, co napisałaś...
nie wiem, czy Ci pomogę, ale o ile mnie pamięć nie myli (i w innej mierze nie sieję dezinformacji, bo nie jestem praktykującą katoliczka), to Papież wydał chyba ostatnio encyklikę dotyczącą spraw seksu. może jej lektura Ci pomoże?
kasiam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 09:44   #3
Filifionka
Raczkowanie
 
Avatar Filifionka
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 119
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

AAAAA!!!!!!
Co to ma znaczyć? hahahaha to jakas kompletna komedia
Najgorsze jest to, że takie "mądrości" wypisuje mój prowadzący od psychopatologii (nomen omen mam u niego w sobotę egzamin wwwrrrrrrrrrr), bo właśnie Kokoszka prowadzi u mnie na wydziale psychopatologię.
Cóż za rozczarowanie panie doktorze

pozdrawiam!

Edytowane przez Filifionka
Czas edycji: 2006-02-03 o 10:17
Filifionka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 09:52   #4
iwciunia
Zakorzenienie
 
Avatar iwciunia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 3 178
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

iwciunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 10:08   #5
Madlaine
Zakorzenienie
 
Avatar Madlaine
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 4 720
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

dla mnie to wyłącznie smiechu warte , ale rozumiem, że ktos głęboko wierzący może to praktykować w życiu codziennym
Madlaine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 10:51   #6
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Co wolno w małżeństwie???



tyle ze nie rozumiem jednego: skoro tyle dziewczyn tutaj bierze slub koscielny, to chyba sa katoliczkami? skoro tak, to dlaczego traktuja swoja religie wybiorczo? jesli przestrzegac zasady, to chyba wszystkie...
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 12:06   #7
madzik1000
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 576
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

a u nas w poradni rodzinnej pani powiedziala, ze seks malzenski jest forma wyrazania milosci i wcale nie musi konczyc sie poczeciem, jak sie nie chce dzieci to trzeba se kalendarzyk prowadzic i uprawiac seks w odpowiednie dni. no i oczywiscie metoda ta jest niemalze 100% skuteczna. ciekawe tylko ze wszyscy znajomi tej pani maja po 4 czy 6 dzieci .
madzik1000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-03, 12:10   #8
Emma_25
Raczkowanie
 
Avatar Emma_25
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 138
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

buahahhahahaha
niezły tekst.....
trzeba zaplanowac orgazm LLOOOLLLLL
__________________
Dukan - start 80 kg
I faza 10 dni - 4kg
II faza - 76 ......... waga docelowa 58 kg
Emma_25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 12:11   #9
inka1980
Zadomowienie
 
Avatar inka1980
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Knurów
Wiadomości: 1 225
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez madzik1000
a u nas w poradni rodzinnej pani powiedziala, ze seks malzenski jest forma wyrazania milosci i wcale nie musi konczyc sie poczeciem, jak sie nie chce dzieci to trzeba se kalendarzyk prowadzic i uprawiac seks w odpowiednie dni. no i oczywiscie metoda ta jest niemalze 100% skuteczna. ciekawe tylko ze wszyscy znajomi tej pani maja po 4 czy 6 dzieci .
A co zakładasz, że cała 6 z wpadki, bo jest niemożliwe, żeby ktoś w dzisiejszych czasach chciał mieć tyle dzieci?

Kalendarzyk o ile wiem, jest metodą cokolwiek historyczną...
inka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 12:22   #10
madzik1000
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 576
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez inka1980
Kalendarzyk o ile wiem, jest metodą cokolwiek historyczną...
aczkolwiek w kosciele jedyna dopuszczalna
madzik1000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 12:29   #11
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 4 778
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez madzik1000
a u nas w poradni rodzinnej pani powiedziala, ze seks malzenski jest forma wyrazania milosci i wcale nie musi konczyc sie poczeciem, jak sie nie chce dzieci to trzeba se kalendarzyk prowadzic i uprawiac seks w odpowiednie dni. no i oczywiscie metoda ta jest niemalze 100% skuteczna. ciekawe t ylko ze wszyscy znajomi tej pani maja po 4 czy 6 dzieci .
tak, tak o kalendarzyku i planowaniu rodziny nie wspominam (to osobna historia). Chodzi mi o sprawe tego orgazmu, ze niby dozwolony tylko w sytuacji zwyklego stosunku...Co najmniej dziwne...Ze niby malzenstwo moze uprawiac seks jak najbardziej (nie tylko w celu poczecia) ale nie moze dojsc do orgazmu podczas pieszczot
celka2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-03, 18:14   #12
Naja84
Rozeznanie
 
Avatar Naja84
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 776
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

szkoda gadac ....
__________________

[*]
Naja84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 18:47   #13
ane3ka_l
Raczkowanie
 
Avatar ane3ka_l
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 203
GG do ane3ka_l
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Ja uważam się np. za osobę wierzącą, jednak nie potrafię przyjąć niektórych prawd, które są elementami naszej wiary. W obliczu Kościoła uznana zostałabym za osobę niewierzącą. Jednak ile tych wierzących by wtedy zostało? Jest przecież mnóstwo rzeczy z którymi człowiek nie potrafi się pogodzić.
CELKA2000 - ja już też o tym wszystkim czytałam i gdyby tak wziąć sobie to wszystko do serca i chcieć być bardzo ortodoksyjnym... odechciewa się małżeństwa. Różne swoje przemyślenia zamieszczałam w wątku o protokole przedmałżeńskim http://www.wizaz.pl/forum/showthread...a%B3%BFe%F1ski i na temat kalendarzyka http://www.wizaz.pl/forum/showthread...a%B3%BFe%F1ski
Od samego czytania krew się we mnie gotuje...
Pozdrawiam!!!
__________________

ane3ka_l jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 19:14   #14
asia_s
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 278
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Kto te wszystkie przykazania wymyśla? czy jest na ten temat coś w Biblii? No bo chyba Biblia powinna byc drogowskazem Katolika prawda? Mi się wydaje, że jeśli jest się już małżeństwem to możliwe jest wszystko to, co faktycznie nie krzywdzi w żaden sposób współmałżonka i jeśli te pieszczoty są właśnie dla kogos najprzyjemniejsze, niekoniecznie sam stosunek to czy coś w tym złego? A co do antykoncepcji, to są już księża, którzy w momencie spowiedzi mówią mężatkom, żeby się nie spowiadały ze stosowania pigułek, ze to nie grzech. więc wszystko jest względne.
asia_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:08   #15
inka1980
Zadomowienie
 
Avatar inka1980
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Knurów
Wiadomości: 1 225
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez madzik1000
aczkolwiek w kosciele jedyna dopuszczalna

no chyba żartujesz..... Albo mylisz pojęcia
inka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:20   #16
iwciunia
Zakorzenienie
 
Avatar iwciunia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 3 178
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez inka1980
no chyba żartujesz..... Albo mylisz pojęcia
Madzik ma rację, w kościele katolickim jedyną dopuszczalną metodą 'naturalnego planowania rodziny' jest kalendarzyk Ksiądz nam to przez 4 lata w LO powtarzał na każdej lekcji religii
iwciunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:27   #17
et-ka
Zakorzenienie
 
Avatar et-ka
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 6 202
GG do et-ka
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

eee...nie..w kościele dopuszczane sa wszystkie naturalne metody zapobiegania ciąży. tak przynajmniej mnie uczyli..
ale mogę się mylić
et-ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:34   #18
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

ja nie wiem na jakiej podstawie wysnuwa sie takie morlnosci dot. seksu w Kościele.
Przeciez to raczej nie opiera sie na bibli, w ktorej były rózne historie nie do końca moralne.
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:40   #19
iwciunia
Zakorzenienie
 
Avatar iwciunia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 3 178
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez et-ka
eee...nie..w kościele dopuszczane sa wszystkie naturalne metody zapobiegania ciąży. tak przynajmniej mnie uczyli..
ale mogę się mylić
A jakie inne naturalne znasz poza tzw 'kalendarzykiem' ? Bo o ile mi wiadomo, to to jest jedyna naturalna metoda? (chociaż może i ja się na takowych nie znam ponieważ nie stosuję )
iwciunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-03, 22:41   #20
Meariel
调解人
 
Avatar Meariel
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Wiadomości: 2 938
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez iwciunia
A jakie inne naturalne znasz poza tzw 'kalendarzykiem' ? Bo o ile mi wiadomo, to to jest jedyna naturalna metoda? (chociaż może i ja się na takowych nie znam ponieważ nie stosuję )
jeszcze jest termiczna. To podobno nie to samo co kalendarzyk, acz więcej nei wiem, bo równiez nie stosuję.
__________________
Make up, not war!
Meariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:43   #21
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez Meariel
jeszcze jest termiczna. To podobno nie to samo co kalendarzyk, acz więcej nei wiem, bo równiez nie stosuję.
jest jeszcze chyba cos o obserwacji śluzu.. Ale nigdy bym sie nie zabezpieczała nawet całym pakietem tyh naturalnych metod
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:44   #22
iwciunia
Zakorzenienie
 
Avatar iwciunia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 3 178
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Ale chodzi o to samo-czyli dni płodne i niepłodne Zwał jak zwał
iwciunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 23:10   #23
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

buhahaha
niezłe jaja
no to chyba żyję w grzechu.... małżeńskim

a tych metod "naturalnych" to chyba nikt zdrowo myślący nie bierze pod uwagę, nie?
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 23:36   #24
asia_s
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 278
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Czy ja wiem? są one pewnie skuteczne, jeśli zna się dobrze swój organizm i polega na naprawde długich obserwcjach. Jednak zabijaja całkowicie spontaniczność, no bo można się w sumie kochać kilka dni w miesiącu. Inne metoduy są po prostu wygodniejsze i dają też większą pewność.
asia_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 08:47   #25
gosiaisog
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Brno/Czechy
Wiadomości: 111
Wyślij wiadomość przez ICQ do gosiaisog GG do gosiaisog
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

czy to nie bylo przypadkiem w "Kogel mogel" jak sie maz z kasia chcial kochac a ona moment wyciaga kalendarzyk... nie teraz nie moge ;P
Mam wrazenie ze te ksiazki pisza ludzie ktorych ewentualni malzonkowie sa na prawde ekstremalnie religijni i pisza je na podstawie wlasnych doswiadczen Jak nie moga orgazmu oni to po co ma reszta spoleczenstwa nie ;P
Nie moge sie wypowiadac w kwestii religijnej bo ja wyszlam z zalozenia ze skoro co tydzien do kosciola nie biegam to nie bede brala slubu koscielnego a jedynie cywilny Wiec "grzeszyc" z malzonkiem moge do woli
gosiaisog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 10:02   #26
madzik1000
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 576
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Cytat:
Napisane przez iwciunia
Ale chodzi o to samo-czyli dni płodne i niepłodne Zwał jak zwał
no wlasnie dla mnie pod pojeciem kalendarzyk kryja sie wszystkie metody, o ktorych pani w poradni rodzinnej z wielka pasja nam opowiadala.
wg mnie te metody oga byc calkiem skuteczne ... jesli chce sie miec dziecko, a seks jest jakis koszmarem , to zeby za czesto nie trzeba bylo sie oddawac tym nieprzyjemnosciom no to liczymy kiedy to robic zeby byla dzidzia .
wiem nie powinnam sie smaic bo na pewno sa takie osoby dla ktorych seks jest przykrym obowiazkiem
przepraszam jesli kogos urazilam
madzik1000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 10:04   #27
diamelen
mała księżniczka
 
Avatar diamelen
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Piernikowo
Wiadomości: 1 127
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

szok, dla mnie to jest chore co tam jest opisane.... to wlasnie chyba napisal ksiadz ktory nigdy ie mial meza (tudziez zony).... to jest nienormalne... a z tym orgazemem to chyba jaja jakies....
__________________
W oczekiwaniu na szczęście...


diamelen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 10:06   #28
madzik1000
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 576
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

a wracajac do tematu z tytulu. u nas na naukach ksiadz powiedzial ze dopuszczalne jest wszystko co nie krzywdzi drugiej osoby, cokolwiek by to nie bylo. jedna z wizazanek juz o ty wspominala i ja mysle ze to jest najzdrowsze podejscie i tego sie bede trzymac
madzik1000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 19:15   #29
Masza_20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 408
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

Mimo iz jestem praktykujaca katoliczka, a przynajmniej za taka sie uwazam, to nie zgadzam sie z tym co jest napisane w cytowanym fragmencie!!! Przeciez mozna to odczytac jako sprzeciw calej sferze cielesnej czlowieka, za to powinnismy sie wstydzic i wogole nawet w malzenstwie nie wolno czerpac przyjemnosci z tych pieknych momentow miedzy 2 ludzi. Seks jest bardzo wazny w kazdym zwiazku. Milosc, ta zmyslowa, uczuciowa, psychiczna jest wazna, ale jej uzupelnieniem jest zawsze milosc fizyczna. Zeby zwiazek byl "zdrowy" musi byc i jedno i drugie, nie wyobrazam sobie inaczej!!!
Odnosze wrazenie ze uprawiajac seks powinnismy sie strasznie wstydzic, ze robimy cos grzesznego, a przeciez to jest piekna sprawa, pomijajac juz przyjemnosc fizyczna. Kosciol sprowadza seks przedmalzenski do grzechu, a malzenski tylko do poczecia dzieci, tak jak zwierzeta? Ja podchodze do tego wszystkiego z rezerwa. Dobrze ze i papiez ostatnio zauwazyl ze nalezy troszke zlagodzic stanowisko Kosciola na ten temat.
Masza_20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 19:29   #30
yedanna
Zakorzenienie
 
Avatar yedanna
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 4 345
Dot.: Co wolno w małżeństwie???

...a mi przypomina się kurs przedmałżeński i książka/obowiązkowa lektura, w której napisano: "Kobieta powinna rodzić tylko naturalnie ponieważ ból podczas porodu pozwala jej prawdziwie zrozumieć jak wielka jest jej miłość do dziecka..."
Pozostawiam bez komentarza...
__________________
Akuku
yedanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:44.