Czy okulary powinno się nosić cały czas? - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-22, 11:34   #91
garfieldek
Zakorzenienie
 
Avatar garfieldek
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: puszka po Pepsi ;>
Wiadomości: 21 373
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez miss venflon Pokaż wiadomość


Moja przyjaciółka rok temu wyszła za mąż-od trzech miesięcy nosi okulary -wadę w obu oczach ma bliską -4
Ostatnio się przyznała,że myślała,że jej mąż troszkę inaczej wygląda
__________________
PM2014


Wymianka
garfieldek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 16:31   #92
201612280917
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 1 285
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez cranberriesfields Pokaż wiadomość
Minusy przy astygmatyźmie mogą się tylko pogłębić. Zadne szkła ani okulary nie polepszą już wzroku, zostaje operacja a z nią też słabo bo trzeba poczekać aż wada się ustabilizuje i ukończy się okres dojrzewania (czyli ok 22-23).
Nie zgodzę się. Może jestem wyjątkiem, miałam wadę wzroku od urodzenia (jestem wcześniakiem, dwa tygodnie, ale jednak ) na początku było -1,4, miałam astygmatyzm i mam do dziś; ponadto prawe oko było słabsze o 0,5 od lewego. Teraz, mam w obu oczach -0,5.
Ostatnio nawet byłam na kontroli, bo chciałam zacząć nosić soczewki, ale niestety/stety mam za małą wadę wzroku, bo na rynku nie ma soczewek dla tak małej wady.
201612280917 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 17:36   #93
kiciakasia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto Ogrodów
Wiadomości: 3 195
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez mikados Pokaż wiadomość
Niestety nie jest regułą, że po 21 r.ż. wada wzroku się na pewno przestanie powiększać, każde oko jest inne i nie każde tak samo reaguje, zwłaszcza w warunkach jakich obecnie żyjemy - godziny spędzone w sztucznym świetle przed komputerem, TV etc. robią swoje.

---------- Dopisano o 11:34 ---------- Poprzedni post napisano o 11:33 ----------
albo zapalenie spojowek
__________________
smocza mama
kiciakasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-22, 19:25   #94
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez RozowaKotka Pokaż wiadomość
Nie zgodzę się. Może jestem wyjątkiem, miałam wadę wzroku od urodzenia (jestem wcześniakiem, dwa tygodnie, ale jednak ) na początku było -1,4, miałam astygmatyzm i mam do dziś; ponadto prawe oko było słabsze o 0,5 od lewego. Teraz, mam w obu oczach -0,5.
Ostatnio nawet byłam na kontroli, bo chciałam zacząć nosić soczewki, ale niestety/stety mam za małą wadę wzroku, bo na rynku nie ma soczewek dla tak małej wady.
wada -1,4?

Byłaś pod kontrolą okulisty od dziecka? Jeśli tak - masz odpowiedź; Wadę można korygować; I nie każdy posiadacz tej samej wady będzie podążał w tym samym kierunku.
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 07:44   #95
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Czyli to pewne że noszenie okularów nie pogarsza wady wzroku?
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 08:56   #96
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;3940562 0]Czyli to pewne że noszenie okularów nie pogarsza wady wzroku? [/QUOTE]

nie ma wpływu na pogorszenie wzroku.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-23, 12:14   #97
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;3940562 0]Czyli to pewne że noszenie okularów nie pogarsza wady wzroku? [/QUOTE]

Noszenie okularów wykonanych zgodnie z receptą od okulisty/optometrysty NIE może pogorszyć wzroku

Chodzenie bez okularów - kiedy ich potrzebujemy - negatywnie wpływa na narząd wzroku... i co gorsza - może powodować utrwalanie zmarszczek, które pojawiają się przy mrużeniu oczu
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-23, 12:30   #98
mikados
Rozeznanie
 
Avatar mikados
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: płd PL albo gdzieś dalej....
Wiadomości: 925
Post Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez carolinascotties Pokaż wiadomość
Noszenie okularów wykonanych zgodnie z receptą od okulisty/optometrysty NIE może pogorszyć wzroku

Chodzenie bez okularów - kiedy ich potrzebujemy - negatywnie wpływa na narząd wzroku... i co gorsza - może powodować utrwalanie zmarszczek, które pojawiają się przy mrużeniu oczu
Podpisuję się pod tym zdaniem całkowicie
mikados jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-24, 13:52   #99
pani-jesień
Zakorzenienie
 
Avatar pani-jesień
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 429
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;3940562 0]Czyli to pewne że noszenie okularów nie pogarsza wady wzroku? [/QUOTE]

Na 100%
__________________
Jesteś!
pani-jesień jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-24, 14:47   #100
awki
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 106
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Ja i moja siostra (rok różnicy) mamy wadę wzroku. Moja została zdiagnozowana wcześniej (gimnazjum), tak naprawdę nie wiadomo, czy wada siostry pojawiła się w podobnym czasie czy dopiero w liceum. Dzisiaj siostra spokojnie dąży w stronę -3.0, gdzie ja mam ledwo -2.0. Nie noszę okularów (połamały mi się w gimnazjum, nigdy ich nie lubiłam, nie miałam motywacji, żeby ich naprawiać), soczewki tylko na uczelnię, żeby dokładnie widzieć tablicę. Siostra nie wychodzi z domu bez okularów lub soczewek, nosi je na zmianę, mniej więcej po równo. Prawdopodobnie jej wada po prostu postępuje szybciej a moja wolniej, ale nie wydaje mi się, żeby noszenie okularów miało na to wpływ. Najwyżej daje to jakąś wygodę, mnie irytują i okulary, i soczewki, dużo lepiej czuję się bez nich. Zarabiam sobie na operację wzroku
awki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-26, 15:29   #101
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Nie wiem co się dzieje z moimi oczami ale teraz po zaledwie paru dniach noszenia jak zdejme okulary to naprawdę mało co widzę Jak wczesniej widziałam z tablicy tak teraz nie...
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-26, 19:38   #102
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;3946906 2]Nie wiem co się dzieje z moimi oczami ale teraz po zaledwie paru dniach noszenia jak zdejme okulary to naprawdę mało co widzę Jak wczesniej widziałam z tablicy tak teraz nie...[/QUOTE]
To nie jest możliwe.
Po prostu wmawiasz sobie, że widzisz gorzej.
A tak naprawdę dopiero teraz widzisz różnicę, jak to jest dobrze widzieć i jak źle widziałaś przedtem.
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 02:06   #103
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;3946906 2]Nie wiem co się dzieje z moimi oczami ale teraz po zaledwie paru dniach noszenia jak zdejme okulary to naprawdę mało co widzę Jak wczesniej widziałam z tablicy tak teraz nie...[/QUOTE]

Twoje oczy reagują na moce szkieł, które "dostały" - cały aparat wzroku musi ustawić się do nich - więc nie panikuj - noś okulary tak, jak przykazał okulista Za kilka dni nie będzie śladu dyskomfortu.
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 04:32   #104
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
To nie jest możliwe.
Po prostu wmawiasz sobie, że widzisz gorzej.
A tak naprawdę dopiero teraz widzisz różnicę, jak to jest dobrze widzieć i jak źle widziałaś przedtem.
No włąśnie kiedyś widziałam z tablicy dobrze a teraz juz w ogóle nie. Ale może to się unormuje jeszcze
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-30, 18:38   #105
serduszkomamusi
Zakorzenienie
 
Avatar serduszkomamusi
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 3 023
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Hej Nie chce dublować wątku, więc podłączę się pod ten.

Okulary nosiłam od 8 roku życia, i szkła były kilka razy zmieniane, bodajże 5. Ostatnia zmiana szkieł miała miejsce w 1 klasie liceum i od tej pory nie byłam u okulisty
Od prawie 2 lat przestałam nosić tamte okulary, bo zwyczajnie źle w nich widziałam i ostatnio po takiej próbie oczy zaczęły mnie tak niesamowicie boleć, że łzawiły i myślałam, że je sobie wydrapię

Moja wada ostatnia jaka była to -2,75 na lewym oku i -0,75 w przypadku prawego. Zdecydowałam się jednak coś z tym zrobić i wybieram się najpierw do punktu na badanie komputerowe wzroku. Pani powiedziała, że jeżeli określenie wady i dopasowanie szkieł nie będzie dokładne to odeśle mnie do okulisty.

Mam teraz 20 lat i martwię się czy wada mogła się pogłębić. Obecnie widzę niezbyt wyraźnie, być może też przez to, że od rana czytam i ucze się. Z bliska widzę dobrze, problem zaczyna się gdy mam coś zobaczyć w oddali, jednak jak dobrze pamiętam okulistka mówiła, że dopóty mięśnie oczu będą mocne, to będę w stanie zobaczyć wszystko w miarę dokładnie.

Nie lubię zbyt okularów, ale w przypadku czytanie, pracy przy komputerze nie przeszkadza mi ich zakładanie. Myślałam o soczewkach a w dalszej przyszłości o laserze, ale obawiam się kosztów i ewentualnych skutków ubocznych.

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć jak to jest z tym pogłębianiem się wady. Czytałam też gdzieś jeszcze, że podwyższony poziom cukru we krwi może pogarszać widzenie ( ost. moje badanie krwi wykazały, że jest lekko podniesiony).
__________________
Poison Girl edp

Edytowane przez serduszkomamusi
Czas edycji: 2013-04-30 o 18:40
serduszkomamusi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 05:40   #106
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

A jak to jest z bieganiem przy mojej wadzie wzroku (-2,5, -4,75)? Bardzo lubię biegi ale nie wiem czy sobie nie zaszkodzę? Jakich sportów nie moge wykonywać?
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 07:36   #107
mikados
Rozeznanie
 
Avatar mikados
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: płd PL albo gdzieś dalej....
Wiadomości: 925
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

[1=6291cc2e5cca5cd6ab177e5 efe4c5e0758342977;4092710 7]A jak to jest z bieganiem przy mojej wadzie wzroku (-2,5, -4,75)? Bardzo lubię biegi ale nie wiem czy sobie nie zaszkodzę? Jakich sportów nie moge wykonywać?[/QUOTE]

Nie ma przciwskazań do uprawiania biegów przy tej wadzie wzroku chyba, że oprócz krótkowidztwa masz jakieś problemu z siatkówką (jesli okulista by takie zauwazył to na pewno by Cię o tym poinformował). Z drugiej strony lepiej biega sie w soczewkach bo okulary czesto przy takim ruchu zsuwają się po spoconym nosie. Przy sportach zbiorowych (siatkówka, koszykówka etc. musisz tylko uważać by nie oberwać piłką ), odpadają sporty matowe czy ringowe (wiadomo, rzuty na mate czy kopniaki w okularach odpadają). Jeśli chodzi o sproty na lekcacj WF w szkole to nie ma żadnych przeciwskazań bo tam zazwyczaj mało konkretne ćwiczenia się wykonuje.
Okulary to nie przeszkoda w upraawianiu sportu, trzeba tylko do wszystkiego podejść z głową ..............
mikados jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 09:50   #108
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez mikados Pokaż wiadomość
Nie ma przciwskazań do uprawiania biegów przy tej wadzie wzroku chyba, że oprócz krótkowidztwa masz jakieś problemu z siatkówką (jesli okulista by takie zauwazył to na pewno by Cię o tym poinformował). Z drugiej strony lepiej biega sie w soczewkach bo okulary czesto przy takim ruchu zsuwają się po spoconym nosie. Przy sportach zbiorowych (siatkówka, koszykówka etc. musisz tylko uważać by nie oberwać piłką ), odpadają sporty matowe czy ringowe (wiadomo, rzuty na mate czy kopniaki w okularach odpadają). Jeśli chodzi o sproty na lekcacj WF w szkole to nie ma żadnych przeciwskazań bo tam zazwyczaj mało konkretne ćwiczenia się wykonuje.
Okulary to nie przeszkoda w upraawianiu sportu, trzeba tylko do wszystkiego podejść z głową ..............
Dziękuje za odpowiedź.
Z wfu dostałam całoroczne zwolnienie bo o nie poprosiłam, więc ten dylemat odpada Okulistka na ostatniej wizycie zakazała mi tylko skakania, stąd pytanie o bieganie. Z sportów to praktykuję tylko pływanie i bieganie właśnie Nie odczuwam nawet dyskomfortu podczas biegania w okularach, może dlatego że lubię je nosić
ps: mam niewielki astygmatyzm, zapomniałam dodać.
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-05, 20:13   #109
Ola2288
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Białe Błota k. Bydgoszczy
Wiadomości: 8
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Witam, jako kolejna dopisuje się do tematu. Mam 17 lat i swoją przyszłość związałam z komputerami - więc dobry wzrok jest wskazany. Od małego często miałam zamglony obraz przed oczami - nauka lub czytanie były katorgą. Ciągłe bolała mnie głowa - myślałam, że z stresu, bądź co bądź własna matka żyć mi nie dawała. Oczy łzawiły niemiłosiernie, mrużyłam je co chwila. Poszłam niedawno do okulisty. Dostałam okulary z anty refleksem (oko prawe - -0,5; oko lewe - -0,25). Do tego wykryto u mnie astygmatyzm. Ogólnie okulary zalecono mi do czytania, na lekcje i do komputera. Stwierdzam, że nigdy nie widziałam tak wyraźnie świata jak teraz i bez nich na nosie czuje się jak bez ręki (okulary są wygodne, lekkie, ładne i stwierdzam, że dopełniły mój wygląd - tak wyglądam lepiej w okularach niż bez). Jestem osobą zapominalską i zdarza mi się, że zamiast zakładać je dopiero, gdy siadam przed komputerem to ubieram je tuż po obudzeniu. Niestety, zapomniałam spytać okulisty czy mogę je nosić cały dzień. Jako totalny laik jeśli chodzi o okulary mam kilka pytań:
1) Czy to nie "rozleniwia wzroku" jak to niektórzy piszą na innych forach?
2) Czy przy takiej wadzie (mimo zaleceń lekarza) mogę je nosić cały dzień, aż do pójścia spać? Jak wspomniałam wcześniej jestem osobą zapominalską. ^ ^" Tak jak rano biorę tabletki, tak rano zakładam okulary.
3) Czy minusy mogą się pogłębić? Mogą się zatrzymać? Bo raczej cofnąć się nie cofną, a chce wiedzieć czy w przyszłym roku może się zdarzyć kolejny wydatek na okulary - soczewki niestety nie są dla mnie. Nawet mi się nie podoba to rozwiązanie. (Jestem jedyna w rodzinie z minusami xd Wszyscy mają plusy)
Ola2288 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-06, 06:49   #110
ciri15
Ekspert od Dupy Strony
 
Avatar ciri15
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 20 778
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez Ola2288 Pokaż wiadomość
Witam, jako kolejna dopisuje się do tematu. Mam 17 lat i swoją przyszłość związałam z komputerami - więc dobry wzrok jest wskazany. Od małego często miałam zamglony obraz przed oczami - nauka lub czytanie były katorgą. Ciągłe bolała mnie głowa - myślałam, że z stresu, bądź co bądź własna matka żyć mi nie dawała. Oczy łzawiły niemiłosiernie, mrużyłam je co chwila. Poszłam niedawno do okulisty. Dostałam okulary z anty refleksem (oko prawe - -0,5; oko lewe - -0,25). Do tego wykryto u mnie astygmatyzm. Ogólnie okulary zalecono mi do czytania, na lekcje i do komputera. Stwierdzam, że nigdy nie widziałam tak wyraźnie świata jak teraz i bez nich na nosie czuje się jak bez ręki (okulary są wygodne, lekkie, ładne i stwierdzam, że dopełniły mój wygląd - tak wyglądam lepiej w okularach niż bez). Jestem osobą zapominalską i zdarza mi się, że zamiast zakładać je dopiero, gdy siadam przed komputerem to ubieram je tuż po obudzeniu. Niestety, zapomniałam spytać okulisty czy mogę je nosić cały dzień. Jako totalny laik jeśli chodzi o okulary mam kilka pytań:
1) Czy to nie "rozleniwia wzroku" jak to niektórzy piszą na innych forach?
2) Czy przy takiej wadzie (mimo zaleceń lekarza) mogę je nosić cały dzień, aż do pójścia spać? Jak wspomniałam wcześniej jestem osobą zapominalską. ^ ^" Tak jak rano biorę tabletki, tak rano zakładam okulary.
3) Czy minusy mogą się pogłębić? Mogą się zatrzymać? Bo raczej cofnąć się nie cofną, a chce wiedzieć czy w przyszłym roku może się zdarzyć kolejny wydatek na okulary - soczewki niestety nie są dla mnie. Nawet mi się nie podoba to rozwiązanie. (Jestem jedyna w rodzinie z minusami xd Wszyscy mają plusy)
Noś je cały dzień. Wada może się pogłębiać.
__________________
Jak na św. Hieronima jest deszcz albo go ni ma, to na św. Szczepana pada albo nie pada.

ciri15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-06, 13:24   #111
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez Ola2288 Pokaż wiadomość
Witam, jako kolejna dopisuje się do tematu. Mam 17 lat i swoją przyszłość związałam z komputerami - więc dobry wzrok jest wskazany. Od małego często miałam zamglony obraz przed oczami - nauka lub czytanie były katorgą. Ciągłe bolała mnie głowa - myślałam, że z stresu, bądź co bądź własna matka żyć mi nie dawała. Oczy łzawiły niemiłosiernie, mrużyłam je co chwila. Poszłam niedawno do okulisty. Dostałam okulary z anty refleksem (oko prawe - -0,5; oko lewe - -0,25). Do tego wykryto u mnie astygmatyzm. Ogólnie okulary zalecono mi do czytania, na lekcje i do komputera. Stwierdzam, że nigdy nie widziałam tak wyraźnie świata jak teraz i bez nich na nosie czuje się jak bez ręki (okulary są wygodne, lekkie, ładne i stwierdzam, że dopełniły mój wygląd - tak wyglądam lepiej w okularach niż bez). Jestem osobą zapominalską i zdarza mi się, że zamiast zakładać je dopiero, gdy siadam przed komputerem to ubieram je tuż po obudzeniu. Niestety, zapomniałam spytać okulisty czy mogę je nosić cały dzień. Jako totalny laik jeśli chodzi o okulary mam kilka pytań:
1) Czy to nie "rozleniwia wzroku" jak to niektórzy piszą na innych forach?
2) Czy przy takiej wadzie (mimo zaleceń lekarza) mogę je nosić cały dzień, aż do pójścia spać? Jak wspomniałam wcześniej jestem osobą zapominalską. ^ ^" Tak jak rano biorę tabletki, tak rano zakładam okulary.
3) Czy minusy mogą się pogłębić? Mogą się zatrzymać? Bo raczej cofnąć się nie cofną, a chce wiedzieć czy w przyszłym roku może się zdarzyć kolejny wydatek na okulary - soczewki niestety nie są dla mnie. Nawet mi się nie podoba to rozwiązanie. (Jestem jedyna w rodzinie z minusami xd Wszyscy mają plusy)
Możesz nosić cały dzień. Okulista kazał ci zakładać tylko do czytania/kompa ponieważ masz małą wadę i przy innych czynnościach spokojnie się bez okularów obejdziesz (zwykle ludzie nie pałają taką miłością do okularów jak ty, wiec jeśli nie muszą to nie chcą zakładać =D)

Przy krótkowzroczności mięśnie oczu rozleniwiają się raczej, gdy się okularów nie nosi - mniej się napinają gdy patrzymy blisko, bo oko jest przystosowane do widzenia ostro z bliższej odległości bez użycia mięśni. Ja to dość mocno odczuwam, gdy w okularach siedzę przy komputerze lub książce, oczy szybciej się męczą od skupiania ostrości na tak bliskim przedmiocie. Ale to kwestia przyzwyczajenia.


Każda wada wzroku może się zmienić. Najczęściej się pogłębia. Dobrze jest co jakiś czas wybrać się do salonu optycznego i poprosić o sprawdzenie wzroku. To możesz zrobić u zwykłego optyka, w salonie, w większości chyba od ręki robią. Przyjemniejsze od badania okulistycznego, bo bez kropli, świecenia w oczy i takich tam, samo sprawdzanie w jakich szkłach najlepiej widzisz
Oczywiście do okulisty też warto czasem zajrzeć.
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 22:08   #112
Ola2288
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Białe Błota k. Bydgoszczy
Wiadomości: 8
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Myślałam, że już mnie optyk/okulista zabije jak pójdę za ciągłe noszenie. Nie wiem dlaczego tak pałam do nich miłością. A wiem! Świat otaczający mnie stał się bardziej kolory, widoczniejszy. ^ ^"
Ola2288 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-15, 18:32   #113
aferka
Wtajemniczenie
 
Avatar aferka
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 207
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Odświeżę wątek.
Dziś zaliczyłam wizytę u okulisty (nie widziałam wyniku meczu w siatkówkę na ekranie telewizora, a tam gdzie moja koleżanka z pracy potrafiła odczytać numer rejestracyjny samochodu - ja tylko widziałam, że jest rejestracja ).
Zdiagnozowano u mnie -0,25 w lewym oku i -0,5 w prawym (prawdę mówiąc spodziewałam się ,że będzie więcej).
Okulista kazał mi nosić okulary tylko do oglądania tv, do jazdy samochodem lub w kinie itp. Ale ja mam wątpliwości - mój mąż całe życie chodzi w okularach (też minusach) i twierdzi, że minusów się nie zdejmuje. Koleżanka z kolei (mając podobną wadę do mnie) dostosowała się do zaleceń okulisty i nosiła tylko w takich sytuacjach jak ja mam zalecone, po jakimś czasie poszła na kontrolę i lekarz ją opieprzył, że nie nosiła na stałe i przez to jej się wzrok pogorszył. To jak to w końcu jest - nosić na stałe czy nie?
I czy to nie dziwne, że wada (krótkowzroczność) dotknęła mnie w wieku 40+?
Przecież podobno to wada ludzi młodych, która z wiekiem się cofa, a ludzie w moim wieku zwykle maja problemy z czytaniem.
aferka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-15, 19:32   #114
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez aferka Pokaż wiadomość
Przecież podobno to wada ludzi młodych, która z wiekiem się cofa, a ludzie w moim wieku zwykle maja problemy z czytaniem.
Nie cofa się na starość. Na starość soczewka staje się mniej elastyczna i traci zdolność do akomodacji. Gdy soczewka nie ma zdolności akomodacji to cały czas ma ostre widzenie nastawione na tę samą odległość (dal). Przy krótkowzroczności to może być dobre widzenie z bliska.


A co do noszenia okularów cały czas to przy dalekowzroczności powinno się nosić, bo soczewka próbuje korygować wadę przez akomodację, co męczy oczy. Przy krótkowzroczności soczewka takiej możliwości nie ma bo widzenie ostro z daleka jest wtedy, kiedy jest najbardziej "rozluźniona".
Przy krótkowzroczności należy nosić okulary cały czas, gdy jest duża różnica między wadą jednego oka, a drugiego, bo wtedy każda soczewka musi inaczej pracować.


Czyli jak czujesz potrzebę noszenia cały czas to możesz nosić, ale jak nie to nic się nie stanie (poza tym, że bez okularów gorzej widzisz). Ja zakładam okulary gdy potrzebuję dobrze widzieć z daleka (w kinie, na jakichś zajęciach, gdzie muszę widzieć tablicę).
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 18:28   #115
Aarion
Zadomowienie
 
Avatar Aarion
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 195
GG do Aarion
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Dziś miałam wizytę u okulisty, po badaniu z rozszerzaniem źrenic stwierdził wadę L+2 i P+3,5 powiedział, że na początek przepisze słabsze szkła przede wszystkim do pracy, czytania, oglądani tv, itp, ale za jakiś czas damy mocniejsze i będę musiała nosić je na stałe. Myślałam, że tylko minusy nosi się na stałe, a plusy to tylko tak do czytania. plusy też nosi się na stałe czy powinnam iść na konsultacje do innego okulisty?
__________________
Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny - inaczej znałby ją tylko ze słyszenia.
Aarion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 20:22   #116
201605091011
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 136
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez Aarion Pokaż wiadomość
a plusy to tylko tak do czytania. plusy też nosi się na stałe czy powinnam iść na konsultacje do innego okulisty?
Większej bzdury dawno nie czytałam. Od piątego roku życia noszę plusy - wada zmniejszyła się o pięć dioptrii, ale noszę je stale.
201605091011 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 22:22   #117
Aarion
Zadomowienie
 
Avatar Aarion
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 195
GG do Aarion
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez mumintroll Pokaż wiadomość
Większej bzdury dawno nie czytałam. Od piątego roku życia noszę plusy - wada zmniejszyła się o pięć dioptrii, ale noszę je stale.
nigdy nie miałam okularów i nigdy wcześniej nie spotkałam się też z tym by ktoś na stałe nosił plusy, dlatego pytam.
__________________
Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny - inaczej znałby ją tylko ze słyszenia.
Aarion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-02, 10:26   #118
Charlotte1511
Raczkowanie
 
Avatar Charlotte1511
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 44
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Odświeżam
Jak sądzicie, czy z wadą +0,5 i +0,75 mogę nosić okulary też na co dzień, czy tylko do czytania i do komputera? Dużo czytam i dużo czasu spędzam przed komputerem, co zanim zaopatrzyłam się w okulary powodowało bóle oczu i głowy, teraz mam okulary i jest ok. A czy mogę chodzić w nich cały czas?

Edytowane przez Charlotte1511
Czas edycji: 2014-03-02 o 10:41
Charlotte1511 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-02, 11:55   #119
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez Charlotte1511 Pokaż wiadomość
Odświeżam
Jak sądzicie, czy z wadą +0,5 i +0,75 mogę nosić okulary też na co dzień, czy tylko do czytania i do komputera? Dużo czytam i dużo czasu spędzam przed komputerem, co zanim zaopatrzyłam się w okulary powodowało bóle oczu i głowy, teraz mam okulary i jest ok. A czy mogę chodzić w nich cały czas?
Jasne, że możesz. Dzięki noszeniu okularów oczy będą ci się mniej męczyć, bo nie będziesz musiała nadmiernie akomodować by widzieć z bliska.
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-02, 12:12   #120
pani-jesień
Zakorzenienie
 
Avatar pani-jesień
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 429
Dot.: Czy okulary powinno się nosić cały czas?

Cytat:
Napisane przez Faxu Pokaż wiadomość
Jasne, że możesz. Dzięki noszeniu okularów oczy będą ci się mniej męczyć, bo nie będziesz musiała nadmiernie akomodować by widzieć z bliska.
Krótkowidz akomoduje w okularach a nie bez. Ale to dobrze. Ściąganie okularów do czytania przez krótkowidzów może skutkować szybszym pojawieniem się problemów z akomodacją, która w takiej sytuacji nie jest ćwiczona.

EDIT: Doczytałam, że koleżanka ma nadwzroczność a nie krótkowzroczność, sorry
__________________
Jesteś!

Edytowane przez pani-jesień
Czas edycji: 2014-03-02 o 12:14
pani-jesień jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-12-28 19:34:50


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:02.