Symbolika - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-01-17, 13:43   #1
mala2806
Zadomowienie
 
Avatar mala2806
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 995

Symbolika


Od pewnego czasu interesuję się symboliką, barw, liczb, elementów. Bardzo ciekawym przykładem są stare cmentarze, dawne pomniki nagrobne. Są one formą przekazu, ukryta teść jest niezwykle intrygująca, można rozumieć i interpretować ją na wiele sposobów. Niestety teraz coraz rzadziej spotyka się to na cmentarzach, ludzie nie zwracają uwagi na przekaz, treść lecz estetykę, która mnie osobiście bardzo razi, jakieś Mikołaje, choineczki czy inne dziwne znicze na pomnikach, że niby co one mają znaczyć ?
Zwracacie uwagę na symbolikę? Cmentarną, znaczenie biżuterii (np. krzyży)- nosicie takową? Gdzie jeszcze ją zauważacie?
Zapraszam do dyskusji

Edytowane przez mala2806
Czas edycji: 2010-01-17 o 19:07
mala2806 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-17, 17:56   #2
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Symbolika

Dla mnie krzyżyk, który noszę, nie jest biżuterią, tylko pewnym znakiem przynależności do KK, światopoglądu i wiary.
Na cmentarzu, na którym "odwiedzam" groby, jest mnóstwo nowych pomników, te stare są zmieniane i coraz mniej czuć ducha przeszłości, jeśli tak to można nazwać.
Czy mogłabyś podać przykłady takiej cmentarnej symboliki? Jestem zaciekawiona . Wiem np. że czaszka i siedząca na niej żaba to kontrast pomiędzy żądzami seksualnymi a śmiercią . Ale tylko tyle chyba.

Edytowane przez larva
Czas edycji: 2010-01-17 o 17:57
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-17, 19:06   #3
mala2806
Zadomowienie
 
Avatar mala2806
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 995
Dot.: Symbolika

Mnie najbardziej chyba urzekły anioły. Kilka przykładów:
1.Anioły Stróże- kiedyś uważano, że towarzyszą umierającym, pomagają śmiertelnikom przez całe życie, są pośrednikami między człowiekiem a Bogiem. Opiekuni przede wszystkim dzieci i młodzieży.
2.Anioły Śmierci- anioły odprowadzające zbawionych do Raju lub też bezpośrednio unoszące w niebiosa, witające ich na progu niebios np. w obrazach Sądu Ostatecznego, przynoszące wytchnienie po trudach życia, jest tu jeszcze przedstawiona klepsydra ze skrzydłami symbolizująca ulotność życia
3.Anioły Modlitwy- anioły modlące się za dusze umierającego,
4.Anioły Smutku/ Żałoby- Ich obecność na grobach śmiertelników może świadczyć o ludzkiej potrzebie włączenia Niebios w tragedie dziejące się na Ziemi



Edytowane przez mala2806
Czas edycji: 2010-01-17 o 19:08
mala2806 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-17, 19:35   #4
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Symbolika

Zobaczyłam te zdjęcia aniołów i pomyślałam, że wrzuce 2 zdjęcia zrobione na wileńskim cmentarzu. Niestety nie mam pojęcia czy one mają coś symbolizować..
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-17, 19:37   #5
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Symbolika

Cytat:
Napisane przez mala2806 Pokaż wiadomość
Od pewnego czasu interesuję się symboliką, barw, liczb, elementów. Bardzo ciekawym przykładem są stare cmentarze, dawne pomniki nagrobne. Są one formą przekazu, ukryta teść jest niezwykle intrygująca, można rozumieć i interpretować ją na wiele sposobów. Niestety teraz coraz rzadziej spotyka się to na cmentarzach, ludzie nie zwracają uwagi na przekaz, treść lecz estetykę, która mnie osobiście bardzo razi, jakieś Mikołaje, choineczki czy inne dziwne znicze na pomnikach, że niby co one mają znaczyć ?
Zwracacie uwagę na symbolikę? Cmentarną, znaczenie biżuterii (np. krzyży)- nosicie takową? Gdzie jeszcze ją zauważacie?
Zapraszam do dyskusji
Na macewach jest mnostwo symboliki. Na przyklad menora oznacza, ze jest to grob kobiety, poniewaz to wlasnie kobiety zapalaly swiece szabasowe. Korona to symbol Tory, madrosci i poboznosci. Zlamane drzewo lub swieca-zycie, ktore nagle zostalo przerwane. Juz nie pamietam dokladnie wszystkich symboli, ale wiem, ze dokladnie je opisala w swoich ksiazkach pani M.Krajewska.
Zydom nie wolno przedstawiac na macewach postaci, twarzy. Na jednym z cmentarzy zydowskich w Polsce jest zatem postac aniola przedstawiona tak, ze widac tylko skrzydla-takie drobne oszustwo. To tak a propos aniolow mi sie przypomnialo.
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:09.