KATYŃ - warto iść do kina? - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-09-30, 12:21   #91
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
Gdzie Twoja empatia i wrażliwość, Freso? Czy mam Ci przypomnieć, że wraz z Titanicem zatonęło ok. 1500 ludzi?
Miałam na myśli Titanica-film-widowisko,bo niewątpliwie ten film takowym był.
A nie tragedię .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 12:27   #92
agata244
Raczkowanie
 
Avatar agata244
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 277
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
Dziękuję, dziewczyny Wspaniale ilustrujecie to, co napisałam wcześniej - że po prostu nie wolno skrytykować/być sceptycznie nastawionym do filmu/Wajdy.
Macie takie otwarte umysły, a ciężko Wam pojąć, że to wyżej niekoniecznie musi wiązać się z brakiem szacunku do samej zbrodni katyńskiej.

Zgadzam się ze Spray - każdy, kto się wyłamie, dowiaduje się nagle, że jest niewrażliwcem, ignorantem. Ja wcześniej o swoim braku wrażliwości nie wiedziałam. Dziękuję więc także, że pozwoliłyście poznać mi swoje prawdziwe ja


Pokaż, w którym miejscu ktoś Ci zarzucił brak wrażliwości?
A Tobie, Spray, brak patriotyzmu?
__________________

agata244 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 12:51   #93
spray
KWC
 
Avatar spray
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 990
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez agata244 Pokaż wiadomość
Pokaż, w którym miejscu ktoś Ci zarzucił brak wrażliwości?
A Tobie, Spray, brak patriotyzmu?
a co to ma do rzeczy? Zdaje się, że rozmawiamy na temat walorów estetycznych filmu, a nie na temat tego co ja myślę o sprawie katyńskiej.
spray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 12:59   #94
agata244
Raczkowanie
 
Avatar agata244
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 277
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Ty i Germini stwierdziłyście, że zarzucono wam brak wrażliwości i patriotyzmu bo krytykujecie coś w tym filmie. Więc ja pytam - w którym miejscu?
__________________

agata244 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:03   #95
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Jestem osobą,która zwraca uwagę na 'drobiazgi i detale' .
Ta dedykacja mnie zmroziła .
Może nawet zniechęciła-jakoś opadł mi trochę 'entuzjazm' do zobaczenia tego dzieła.
W Katyniu życie straciło więcej osób,niż tylko ojciec reżysera ... .
... i to im wszystkim oraz ich rodzinom film ten powinien być dedykowany.
Ale dlaczego? Wajda u schyłku życia mógł i chciał nakręcić coś dla uczczenia pamięci swoich rodziców i - przy okazji - innych rodzin katyńskich. Mnie nie dziwi osobista dedykacja twórcy - pisarza, malarza czy reżysera. Nie odłozyłabym ksiażki tylko dlatego, że autor zadedykował ją rodzicom, żonie czy kochance
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:12   #96
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Ja mam podobne zdanie do Spray. Ktoś napisał,że ten film trzeba zobaczyć..trzeba bo jest to mój obywatelski obowiązek? Nie sądzę- moim obowiązkiem jest znanie prawdy i historii tego co tam sie naprawe wydarzyło a nie oglądanie filmu. Wole poczytać książkę na temat faktów i tego co miało miejsce w Katyniu a nie obejrzeć subiektywny w pewnym stopniu film z aktorami... dla mnie to po prostu film,mówiący o czymś ważnym ale tylko film.. nie zamierzam siedzieć w kinie i łączyć się w bólu z innymi... wole poczytać o Katyniu... a jak bede gotowa usiąść w samotności w domu i film obejrzeć i pomyśleć jak się miała wizja Wajdy do rzeczywistości...być może Wajda robi coś ważnego,ok ale to nie znaczy,że wszyscy Polacy powinni iść do kina... to każdego osobista decyzja..dla mnie film to subiektywne dzieło autora, najpierw chce dowiedzieć się obiektywnej prawdy z książek,dokumentów.. a potem mogę sobie obejrzeć jak wg. Wajdy to mogło wyglądać... nie na miejscu jest pisanie o ludziach,którzy nie biegną do kina,że nie sa patriotami... czy patriotyzm w Polsce musi być zawsze kojarzony ze zbiorowymi łzami, modłami,filmami,solidarno ścią? Ja chce swój patriotyzm wykazać przed samą sobą w domu,czytając o Katyniu,a potem oglądając artystyczną "wizję" Wajdy( bo umówmy się to jego wizja a nie film dokumentalny) i to,że pojmuje ten film w kategorii filmu a nie czegoś co każdy musi zobaczyć by pokazać,że jest patriotą nie oznacza,że nie czuję związku z historią i Polską... obejrze ten film jak bede mieć wystarczającą wiedze o Katyniu,jak ucichnie cały medialny zgiełk... nie musze nikomu udwadniać, że coś mnie porusza i że coś przeżywam..ja to wiem i to mi wystarczy.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:13   #97
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość
Ale dlaczego? Wajda u schyłku życia mógł i chciał nakręcić coś dla uczczenia pamięci swoich rodziców i - przy okazji - innych rodzin katyńskich. Mnie nie dziwi osobista dedykacja twórcy - pisarza, malarza czy reżysera. Nie odłozyłabym ksiażki tylko dlatego, że autor zadedykował ją rodzicom, żonie czy kochance

Dla mnie dedykacja w przypadku takiego filmu ma znaczenie.

To nie jest film biograficzny,poświęcony tylko rodzinie Wajdy.
Gdyby taki był,nie mialabym nic przeciw takiej,a nie innej dedykacji.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-09-30, 13:19   #98
agata244
Raczkowanie
 
Avatar agata244
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 277
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Chii1986 - Ty interesujes się tym, chcesz docieć prawy, ok. Ale ile jest ludzi którzy nie mają pojęcia kto jest winny zbrodni katynskiej (albo nawet nie wie co to jest...). Uważam, ze do nich lepiej dotrze film niż książka, zwłaszcza, że teraz coraz mniej osób je czyta. I nie uważam, żeby złym pomysłem było, aby szkoły poszły na ten film do kina.
Ten film jest autorską wizją Wajdy, ale nieprzekłamaną.
__________________

agata244 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:26   #99
spray
KWC
 
Avatar spray
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 990
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez agata244 Pokaż wiadomość
Ty i Germini stwierdziłyście, że zarzucono wam brak wrażliwości i patriotyzmu bo krytykujecie coś w tym filmie. Więc ja pytam - w którym miejscu?

uogólniłam, to prawda, w wątku nikt mi tego nie zarzucił wprost, ale trudno tu nie wyczuć karcącego tonu :"no jak mogło ci się nie podobać??"
Poza tym coś często przewija się tu słowo "ignorant"w odniesieniu do osób ktore napisały, ze film był taki sobie albo, że jest na "Katyń" medialna agitka, a kina pękają od szkolnych wycieczek.
spray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:27   #100
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez agata244 Pokaż wiadomość
Chii1986 - Ty interesujes się tym, chcesz docieć prawy, ok. Ale ile jest ludzi którzy nie mają pojęcia kto jest winny zbrodni katynskiej (albo nawet nie wie co to jest...). Uważam, ze do nich lepiej dotrze film niż książka, zwłaszcza, że teraz coraz mniej osób je czyta. I nie uważam, żeby złym pomysłem było, aby szkoły poszły na ten film do kina.
Ten film jest autorską wizją Wajdy, ale nieprzekłamaną.
Co do wysyłana szkół do kin to mam mieszane uczucia..z jednej strony jestem za... wiele ludzi pewnie samych po książki nie siegnie,nie zainteresuje się ale jak zobaczą to może coś ich ruszy...z drugiej strony...taki przymus bo film o tragedii polskiej to trzeba iść..od razu mi się mój ukochany Gombrowicz przypomina który nie raz wyśmiewał patetyczność Polaków... i słynne słowa "Słowacki wielkim poetą był" i dlatego trzeba go czytać... trudna i delikatna sprawa w przypadku Katynia, z jednej strony powinna być to osobista decyzja młodego człowieka czy jest gotowy i czy chce zobaczyć a z drugiej... otworzy oczy tym,którzy o niczym nie mają pojęcia...sama nie wiem...
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:29   #101
side85
Zakorzenienie
 
Avatar side85
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 4 714
Wyślij wiadomość przez MSN do side85
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość

Nie jest to film, który można ocenić w kategorii dobry - nie dobry.

(...)
W filmie nie ma scen przypadkowych. Począwszy od pierwszej, kiedy na moście na Bugu spotykają się uciekajacy przed Niemcami i Rosjanami. Chrustus przykryty żołnierskim płaszczem, spowiadany przez księdza (autentyczna scena z Powstania Warszawskiego!) Przyjaźń żołnierzy niemieckich i radzieckich. Pomoc radzieckiego majora, który wcześniej "swojej rodziny nie zdołał ocalić". Aresztowanie przez Niemców profesora UJ, którego syn jest w niewoli radzieckiej - wiosną 1940 kiedy syn ginął w Katyniu, z obozu koncentracyjnego Sachsenchausen do żony profesora przyszła urna z prochami "zmarłego na serce" - pokazuje jednakową metodę niszczenia przez Niemców i Rosjan polskiej inteligencji. Symboliczny krzyż z polskich oficerów obchodzących wigilię w niewoli. Siostra jednego z oficerów, uczestniczka Powstania, która jak Antygona usiłuje symbolicznie pochować brata i jej siostra, która jak Ifigenia chce żyć dalej i ocalić to co się da. Młody chłopak, który nie chce kłamać w życiorysie, że ojciec zginął w 1941 , a nie 1940 (czyli, ze ojca zabili Niemcy, nie Rosjanie) - "bo życiorys ma się jeden". Odebranie pasa aresztowanej przez UB dziewczynie - podobnie jak odbierali pasy polskim oficerom w lesie katyńskim. Spotkanie chłopaka, którego ojciec zginął w Katyniu, a matka jak tysiace polskich rodzin została wywieziona do Kazachstanu, z córka generała.
I wiele, wiele innych scen. Film niesie tak potężny ładunek emocjonalny, że nie potrafię go ocenić inaczej jak "trzeba zobaczyc".
no przyznam, że zwróciłaś uwagę na wiele rzeczy, na które niektóre osoby choć to tak oczywiste wcale uwagi nie zwracają. Nawiązanie np do Antygony na końcu dodatkowo wzmocnione plakatem z tego przedstawienia Bo ta reszta jest już dość mocno przerysowana, zresztą co w filmach Wajdy nie jest pompatyczne...to przecież jego styl. Tak inny od drugiego Oscarowego Polaka- Polańskiego.
Mnie jeszcze bardzo utkwiło zdanie, które muszę przyznać że jest prawdziwą symboliką dwóch sióstr: wybierasz śmierć ponad życie? nie, wybieram zamordowanych ponad morderców...
tak z czystej ciekawości, bo na forum Kultura nie siedzę zbyt często (a szkoda) czyżbyś była bywalczynią "wybuchowego forum"?

Cytat:
Napisane przez spray Pokaż wiadomość
no i tak własnie ciągnąć się bedzie ta dyskusja. Jak ktoś nie pójdzie na to do kina, nie wzruszy się i nie oniemeje z zachwytu to zaraz zostanie wyzwany od ignorantów, albo i gorzej- że nie jest patriotą. To, że Pan Wajda kręci według mnie instcenizacje dla szkół, coś co się zawsze sprawdzi jest tylko moim zdaniem, nie musicie sie z tym zgadzać. Nie napisałam, ze Katyń jest zły, napisałam, ze WARTO go zobaczyć, ale nie jest to dla mnie rzecz konieczna do zobaczenia w kinie, bo dla mnie to miało poziom serialu historycznego. Gdyby "Katyń" pociąć na odcinki i puścić w TVP w niedzielny wieczór, a nazwisko Wajdy zakryć jakimś innym- przeszłoby to bez większego echa. A tak, jak film protektoratem obejmuje sam minister kultury- to każda negatywna opinia jest traktowana wręcz jak postawa antyspołeczna. Nie neguję tutaj, broń Boże, ideii filmu, to co się stało z oficerami polskimi jest straszne, straszne i trzeba o tym pamiętać, ale niekoniecznie muszę od razu padać na kolana i płakać z zachwytu nad tym co z tego marzenia Wajdy wyszło.
ojojoj spray, to mnie zdziwiłaś, a może nie, bo znam już twój cięty języczek Skomentuję tylko w ten sposób, że Wajda po prostu jest takim twórcą. Dziś zarzuca się mu robienie filmów pod publikę masową (młodzież szkolna, starsi ludzie, filmy historyczne). Ale czy nie taka jest prawda, że Wajda od swojego pierwszego filmu robił właśnie taki konkretny obraz? Gdyby te filmy, które powstały 30 lat temu powstały z jego rąk na nowo dziś, z pewnością w każdym jednym zarzucono by mu to samo. Nie wierzę natomiast, że 30 lat temu ktoś zarzuciłby mu robienie filmu dla dzieci ze szkoły Każdy jeden film Wajdy powiela pewne schematy, jakby na każdy zakładał tę samą ramę... Zmieniły się tylko czasy i nasze patrzenie na pieniądze. Teraz każdy wszędzie je widzi i nie mówię że ty czy ja nie, bo nikt nie jest od tego wolny w jakiś sposób.
Zdaje się że Fresa zarzuciła mu też, że gdyby robił dla siebie i rodziców, to wpuszczaliby za darmo. A gdzie koszty produkcji: aktorzy, kostiumy, miliony miliony złotych na przygotowanie wszystkiego? Oczywiście mógłby się zrzec swojej części ale po co? Jeden sprzedaje w sklepie bułki, inny robi filmy...

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Nie 'czarujmy się' filmy robi sie przede wszystkim po to,żeby zarobić.W przeciwnym razie-film ten byłby grany za darmo-a nie za bilety.
A wiek reżysera nie ma tu nic do rzeczy.



Jestem osobą,która zwraca uwagę na 'drobiazgi i detale' .
Ta dedykacja mnie zmroziła .
Może nawet zniechęciła-jakoś opadł mi trochę 'entuzjazm' do zobaczenia tego dzieła.
W Katyniu życie straciło więcej osób,niż tylko ojciec reżysera ... .
... i to im wszystkim oraz ich rodzinom film ten powinien być dedykowany.
Freso, przyznam że nigdy nie wpadłabym na to by zarzucić to reżyserowi. Myślę, że Wajda ma prawo zadedykować ten film komu chce, bo to osobiste dzieło. Będę dość wulgarna mówiąc, że mógłby dać tam nawet podpis "mojemu psu". To całkiem osobista notka i często zdarza się, że autor książki, piosenki, filmu dedykuje swoje dzieło komuś lub czemuś abstrakcyjnemu nawet. Jego prawo, jego pieniądze, jego klatka filmowa. Nie rozumiem jak może takie coś zmrozić? Podpisuję się też pod poniższym cytatem:

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość
Ale dlaczego? Wajda u schyłku życia mógł i chciał nakręcić coś dla uczczenia pamięci swoich rodziców i - przy okazji - innych rodzin katyńskich. Mnie nie dziwi osobista dedykacja twórcy - pisarza, malarza czy reżysera. Nie odłozyłabym ksiażki tylko dlatego, że autor zadedykował ją rodzicom, żonie czy kochance
__________________
Piotruś
side85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-30, 13:37   #102
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez side85 Pokaż wiadomość
Zdaje się że Fresa zarzuciła mu też, że gdyby robił dla siebie i rodziców, to wpuszczaliby za darmo. A gdzie koszty produkcji: aktorzy, kostiumy, miliony miliony złotych na przygotowanie wszystkiego? Oczywiście mógłby się zrzec swojej części ale po co? Jeden sprzedaje w sklepie bułki, inny robi filmy...
Nic nikomu nie zarzuciłam .
Napisałam tylko,że
"Nie 'czarujmy się' filmy robi sie przede wszystkim po to,żeby zarobić.W przeciwnym razie-film ten byłby grany za darmo-a nie za bilety..

http://www.wizaz.pl/forum/showpost.p...2&postcount=82

Gdzie tu widzisz coś na temat rodziny ??
I gdzie w tych słowach jest jakiś zarzut ??
To nic innego,jak tylko !stwierdzenie faktu.!


-----------------------------
Cytat:
Freso, przyznam że nigdy nie wpadłabym na to by zarzucić to reżyserowi. Myślę, że Wajda ma prawo zadedykować ten film komu chce, bo to osobiste dzieło. Będę dość wulgarna mówiąc, że mógłby dać tam nawet podpis "mojemu psu". To całkiem osobista notka i często zdarza się, że autor książki, piosenki, filmu dedykuje swoje dzieło komuś lub czemuś abstrakcyjnemu nawet. Jego prawo, jego pieniądze, jego klatka filmowa. Nie rozumiem jak może takie coś zmrozić? Podpisuję się też pod poniższym cytatem:
Jego pieniądze .
Pierwsze słyszę-filmy w Polsce robi się za pieniądze podatników lub pozyskuje sponsorów-co na jedno wychodzi,bo kasę sponsora też zasilają podatnicy.

Gdyby Wajda zrobił ten film za swoje prywatne pieniądze,nie miałabym nic przeciw,żeby zadedykował go rodzicom.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:37   #103
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Ktoś napisał,że ten film trzeba zobaczyć..trzeba bo jest to mój obywatelski obowiązek?
To ja napisałam I nie dlatego, ze to obywatelski obowiązek, tylko dlatego, że dyskusja na podstawie opinii z drugiej ręki mija się z celem.
I jeszcze dlatego, że nie potrafię tego filmu inaczej ocenić, opisać - trzeba go zobaczyć, żeby sie przekonać jaki jest.

To piszę ja - osoba, która NIE ZAMIERZAŁA na niego iść bo miałam wrażenie takie, jak większość z tych, którzy go nie widzieli - że to kolejny bryk dla szkół, rzecz nakręcona koniunkturalnie powiedzmy. Zostałam wyciągnięta niemal siłą i nie żałuję - to jeden z najważniejszych DLA MNIE filmów, jakie widziałam w życiu. Nie potrafię ocenić go pod względem artystycznym, bo emocjonalnie powalił mnie (i resztę widzów na moim seansie jak wnioskuję z głuchej ciszy przez cały film i po nim) na kolana.


Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Dla mnie dedykacja w przypadku takiego filmu ma znaczenie.

To nie jest film biograficzny,poświęcony tylko rodzinie Wajdy.
Gdyby taki był,nie mialabym nic przeciw takiej,a nie innej dedykacji.
To w pewien sposób jest film biograficzny, matka Wajdy przeżywała zapewne to co żony w tym filmie, sam Wajda był takim dzieckiem. Film został nakręcony z myślą o rodzicach i dlatego ta dedykacja wydaje mi się jak najbardziej uprawniona.
Zawsze wydawało mi się, że twórcy dedykują swoje dzieło, a nie jego temat
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:40   #104
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Racja, Wajda ma taki styl-kojarzony z masowymi wyprawami Polaków do kin na "patetyczne"produkcje...m nie osobiście styl ten nie odpowiada i boję się,że po Katyniu bede miała podobne odczucia jak innych wielkich produkcjach Wajdy- to podkreślenie polskości,zawsze i wszedzie...no cóż taki ma styl, jednym sie podoba innym nie, bede mogła się wypowiedzieć dopiero jak zobaczę Katyń.. póki co wydaje mi się,że właśnie Polański lepiej i tak zwyczajniej by tą tragedię ukazał,bez zbednej symboliki... "Pianista" mnie zauroczył własnie taką prostotą...aczkolwiek nie wypowiadam sie, bo filmu Katyń nie widziałam.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:40   #105
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez spray Pokaż wiadomość
no i tak własnie ciągnąć się bedzie ta dyskusja. Jak ktoś nie pójdzie na to do kina, nie wzruszy się i nie oniemeje z zachwytu to zaraz zostanie wyzwany od ignorantów, albo i gorzej- że nie jest patriotą. To, że Pan Wajda kręci według mnie instcenizacje dla szkół, coś co się zawsze sprawdzi jest tylko moim zdaniem, nie musicie sie z tym zgadzać. Nie napisałam, ze Katyń jest zły, napisałam, ze WARTO go zobaczyć, ale nie jest to dla mnie rzecz konieczna do zobaczenia w kinie, bo dla mnie to miało poziom serialu historycznego. Gdyby "Katyń" pociąć na odcinki i puścić w TVP w niedzielny wieczór, a nazwisko Wajdy zakryć jakimś innym- przeszłoby to bez większego echa. A tak, jak film protektoratem obejmuje sam minister kultury- to każda negatywna opinia jest traktowana wręcz jak postawa antyspołeczna. Nie neguję tutaj, broń Boże, ideii filmu, to co się stało z oficerami polskimi jest straszne, straszne i trzeba o tym pamiętać, ale niekoniecznie muszę od razu padać na kolana i płakać z zachwytu nad tym co z tego marzenia Wajdy wyszło.
Spray, ja się z Toba zgadzam jak najbardziej.
Ale spójrz na niektore wpisy w tym wątku. Niektórym osobom przyda się obejrzec inscenizacje dla szkól.
I ja sie bardzo ciesze, że nauczyciele beda ciągac na to uczniów swoich. Moze choc do jednego, dwóch z kazdej klasy cos dotrze.

Tobie i wielu innym nie trzeba tłumaczyc co stało się w Katyniu. A reszta? Ten film może, może cokolwiek zostawi w ich głowach. Jakąś wiedzę podstawową o tych wydarzeniach.
Nie każdy sięgnie po książkę, nie każdy zainteresuje się faktami. Nie sam z siebie.

Film moze się podobac albo nie. Ale dobrze że jest. I jakąs tam role (przynajmniej) edukacyjną spełni.


I

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Nie 'czarujmy się' filmy robi sie przede wszystkim po to,żeby zarobić.W przeciwnym razie-film ten byłby grany za darmo-a nie za bilety.
A wiek reżysera nie ma tu nic do rzeczy.

Jestem osobą,która zwraca uwagę na 'drobiazgi i detale' .
Ta dedykacja mnie zmroziła .
Może nawet zniechęciła-jakoś opadł mi trochę 'entuzjazm' do zobaczenia tego dzieła.
W Katyniu życie straciło więcej osób,niż tylko ojciec reżysera ... .
... i to im wszystkim oraz ich rodzinom film ten powinien być dedykowany.
No zgadzam się. W końcu (na koncu) o pieniadze tez chodzi.

a co do dedykacji...
Nie wiem... uważam, ze Wajda tak jak każdy autor miał prawo zadedykować film komu chciał.
Mógł wszystkim ofiarom i ich rodzinom. No mógł.
Ale zrobił inaczej i mnie jakoś to niespecjalnie razi.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:44   #106
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość
To w pewien sposób jest film biograficzny, matka Wajdy przeżywała zapewne to co żony w tym filmie, sam Wajda był takim dzieckiem. Film został nakręcony z myślą o rodzicach i dlatego ta dedykacja wydaje mi się jak najbardziej uprawniona.
Zawsze wydawało mi się, że twórcy dedykują swoje dzieło, a nie jego temat
Hmmm.
Przecież dzieło ,to nic innego,jak przedstawienie określonego tematu.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:44   #107
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość

To piszę ja - osoba, która NIE ZAMIERZAŁA na niego iść bo miałam wrażenie takie, jak większość z tych, którzy go nie widzieli - że to kolejny bryk dla szkół, rzecz nakręcona koniunkturalnie powiedzmy. Zostałam wyciągnięta niemal siłą i nie żałuję - to jeden z najważniejszych DLA MNIE filmów, jakie widziałam w życiu. Nie potrafię ocenić go pod względem artystycznym, bo emocjonalnie powalił mnie (i resztę widzów na moim seansie jak wnioskuję z głuchej ciszy przez cały film i po nim) na kolana.
Rozumiem co czujesz,ja sama pewnie w życiu dobrowolnie nie siegnełabym po Gombrowicza-bo trudny,bo bez sensu..takie komentarze słyszałam...ale jako lektura obowiązkowa na j.polskim-Transatlantyk i Ferdydurke... wiekszość ludzi z mojej klasy załamana,o co chodzi,co to za brednie... ale ja zrozumiałam, potem siegnełam po Kosmos,Dzienniki...zdawał am z Gombrowicza ustną nową mature...nauczyciele dziwili się,że wziełam tak "nielubianego i nierozumianego" pisarza... Gombrowicz otworzył mi oczy na wiele spraw...no i zawdzieczam to właśnie obowiązkowi czytania... wiec może pomysł z kinem dla szkól jest dobry...tylko Gombrowicz to jedno a tragedia drugie,ja tragedie wole rozpatrywać i przeżywać w samotności... bez nacisku...no ale to już zależuy od osoby.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:52   #108
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez side85 Pokaż wiadomość
no przyznam, że zwróciłaś uwagę na wiele rzeczy, na które niektóre osoby choć to tak oczywiste wcale uwagi nie zwracają. Nawiązanie np do Antygony na końcu dodatkowo wzmocnione plakatem z tego przedstawienia Bo ta reszta jest już dość mocno przerysowana, zresztą co w filmach Wajdy nie jest pompatyczne...to przecież jego styl.
Hmm, reszta nie wydaje mi się przerysowana, może dlatego, że zgadzam się, że to jest styl Wajdy Zresztą jak w krótkim filmie przedstawić, zasygnalizować całe skomplikowane tło historyczne?

Dorzucę jeszcze kilka scen: darcie flagi polskiej na pół i zrobienie przez żołnierza radzieckiego z białego jej fragmentu onucy do buta, wizyta gosposi generałowej po wojnie i słowa jej męża na jej tłumaczenia, że całą wojnę nie widziała "pani generałowej" - "teraz to ty jesteś panią", samobójstwo ocalonego z obozu w Kozielsku. aktorka ćwicząca rolę Antygony przy dziewczynie obcinajacej włosy na perukę po to, żeby zapłacić za tablicę brata. Juz pisałam, że w zasadzie żadna scena nie jest przypadkowa


Cytat:
Napisane przez side85 Pokaż wiadomość
tak z czystej ciekawości, bo na forum Kultura nie siedzę zbyt często (a szkoda) czyżbyś była bywalczynią "wybuchowego forum"?
Tzn?
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 13:52   #109
side85
Zakorzenienie
 
Avatar side85
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 4 714
Wyślij wiadomość przez MSN do side85
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Freso nie zgodzę się, że to nie jego pieniądze w jakiejś częsci. Pozyskane od sponsora na konto jego filmu, więc za ich porozumieniem ma prawo zrobić z nimi co mu się żywnie podoba. Zresztą idąc dalej tym tokiem, nie sądzę że komukolwiek ubyło w kieszeni od tej klatki filmowej umieszczonej w filmie Wajdy. Tyle pieniądzy jest wywalanych w błoto a nikt o tym nie debatuje.
Myślę, że wszyscy podeszliśmy bardzo żywiołowo do tematu i nikt nikogo nie przekona do swoich racji.
Ja napisałam i podtrzymuję, że oburza mnie lekcoważenie tego filmu, samego reżysera (który nie robi tego co ja kochm w kinie, a jednak mam do niego wielki szacunek), że wiedza młodzieży jest tak zerowa na temat polskiej historii, że nie wierzę by sięgali po testy źródłowe i filmy dokumentalne (zresztą gdzie takowe istnieją, by uczęń mógł to zrobić?) więc bardzo dobrze, że zbiera się ich na taki film, że Wajda miał prawo zrobić co chciał. Uważam też, że każdy może sobie zobaczyć ten film gdzie chce i zarzucanie mu że ma zbyt mało faktów a za dużo fikcji jest sprawą indywidualną. To nie film dokumentalny. Mnie osobiście kochającej historię absolutnie to nie przeszkadza. Polański zrobił sobie Pianistę, bo sam przeżył getto (polecam niesamowitą autobiografię autora pt Roman- jedna z najlepszych książek jakie czytałam o kulturze, życiu i historii) Wajda zrobił sobie Katyń, bo stracił ojca.
Ostatnio spodobało mi co powiedziała jakże irytująca mnie Doda w programie o tańcu na lodzie "zrobię to co uwielbiam: będę oceniać coś na czym kompletnie się nie znam". Nie wiem ile z nas wizażanek ma tutaj zaplecze filmowe, ja nie mam. Jestem tylko pożeraczem filmów, nawet nie humanistką z wykształcenia. Każdy sądzi po swojemu.


edit: BabciaWeatherwax chodziło mi o niesamowitą grupę ludzi na wybuchowym forum filmowym- miejscu stworzonym przez osoby, które zbuntowały się przeciw forum na stronie miesięcznika FILM. Wiele twoich słów na temat filmu jest jakby żywcem wyjętych z wypowiedzi pewnej osoby, więc myślałam że może jesteś nią Ja jestem jedynie ich wielkim czytelnikiem...
__________________
Piotruś
side85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-30, 13:54   #110
lejka
Zakorzenienie
 
Avatar lejka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 419
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Nie byłam na filmie i nie mam zamiaru iść na niego do kina. Boję się, że po kilkunastu minutach nie wytrzymam i wyjdę, ze strachu. Bo jak to zostało napisane, tu nie można sobie powiedzieć "to tylko film".
Obejrzę w domu, gdzie w każdej chwili mogę zastopować i oglądać dalej wtedy, gdy będę na to gotowa.
Obejrzę, bo chcę. Ale nie uważam tego za patriotyczny obowiązek. Moim zdaniem nie trzeba iść na film, by wykazać swoją wrażliwośc, empatię, poszanowanie dla tragedii. Natomiast należy wiedzieć o zbrodni katyńskiej. Pojmować jej wymiar. I dlatego uważam, że nawet jeśli kina mocno na tym zarobią, to bardzo dobrze, że szkoły będą robić wycieczki do kin. Bo mnóstwo uczniów dowie się po raz pierwszy o zbrodni katyńskiej. Jestem tego pewna. Ja sama dowiedziałam się nie ze szkoły bynajmniej. Mimo, że ukończyłam liceum rok temu.

Dedykacja Wajdy mnie nie razi. Nie jest obrazoburcza. Jako twórca nie ma obowiązku dedykować swojego dzieła wszystkim ofiarom.
lejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:01   #111
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Hmmm.
Przecież dzieło ,to nic innego,jak przedstawienie określonego tematu.
No tak, ale temat nie musi być (auto)biograficzny żeby autor mógł dzieło zadedykować jakiejś osobie

Cytat:
Napisane przez side85 Pokaż wiadomość
edit: BabciaWeatherwax chodziło mi o niesamowitą grupę ludzi na wybuchowym forum filmowym- miejscu stworzonym przez osoby, które zbuntowały się przeciw forum na stronie miesięcznika FILM. Wiele twoich słów na temat filmu jest jakby żywcem wyjętych z wypowiedzi pewnej osoby, więc myślałam że może jesteś nią Ja jestem jedynie ich wielkim czytelnikiem...
Nie Ale bardzo proszę wklej linka do tego forum, chętnie poczytam
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:02   #112
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez side85 Pokaż wiadomość
Freso nie zgodzę się, że to nie jego pieniądze w jakiejś częsci. Pozyskane od sponsora na konto jego filmu, więc za ich porozumieniem ma prawo zrobić z nimi co mu się żywnie podoba. Zresztą idąc dalej tym tokiem, nie sądzę że komukolwiek ubyło w kieszeni od tej klatki filmowej umieszczonej w filmie Wajdy. Tyle pieniądzy jest wywalanych w błoto a nikt o tym nie debatuje.
Pozwól,że nie ustosunkuję sie już do tej wypowiedzi,bo wybitnie w tym wątku : jedna z nas o chlebie,a druga o niebie.
Cytat:
Polański zrobił sobie Pianistę, bo sam przeżył getto (polecam niesamowitą autobiografię autora pt Roman- jedna z najlepszych książek jakie czytałam o kulturze, życiu i historii) Wajda zrobił sobie Katyń, bo stracił ojca.
I jakoś nie pamiętam,żeby Polański Pianistę zadedykował sobie lub swojej rodzinie .



A po drugie.
'Zrobił sobie' ,ten zwrot jakoś nie bardzo pasuje w odniesieniu do sztuki.

Zrobić sobie można -kawę,makijaż czy fryzurkę-ale nie film ,który jest dla 'mas' -a nie 'sobie' do szuflady .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:11   #113
side85
Zakorzenienie
 
Avatar side85
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 4 714
Wyślij wiadomość przez MSN do side85
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Polański zrobił ten film "sobie" a także wielu innym osobom. To jego osobysty ból i wielokrotnie to podkreślał. Tak samo zrobił Wajda. Czasem artyści choć robią coś dla mas twierdzą, że zrobili dzieło przede wszystkim dla siebie.
Zgodzę się za to że, jedna z nas kompletnienie rozumie racji drugiej i co ważniejsze nie daje rady polemizować
__________________
Piotruś
side85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:12   #114
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość
No tak, ale temat nie musi być (auto)biograficzny żeby autor mógł dzieło zadedykować jakiejś osobie
No,może nie musi.

Ale są tematy,które ,ze względu na ich wymiar ,jakoś nie nadają sie do osobistych dedykacji.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:23   #115
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez lejka Pokaż wiadomość
Dedykacja Wajdy mnie nie razi. Nie jest obrazoburcza. Jako twórca nie ma obowiązku dedykować swojego dzieła wszystkim ofiarom.
No ,obowiązku nie ma.


Ale byłby to hołd-ukłon-miły gest z jego strony-nie tylko w kierunku tych,którzy stracili życie,ale przede wszystkim w stronę matek oczekujących powrotu synów i opłakujących ich smierć ;w stronę żon i dzieci ,które nigdy nie doczekały się powrotu męża i ojca .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:40   #116
kajusia05
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Ostrowiec Swietokrzyski
Wiadomości: 12
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Anul3k Pokaż wiadomość

Mimo, ze na Katyn idziemy szkola, wolalam zaplacic kilka zlotych wiecej i pojsc sama, bez szeleszczacych chipsow i dzwoniacych telefonow. Nie zaluje....

ja byłam wczoraj ze szkołą i wszyscy wyszli jacys tacy odmienieni.... a podczas filmu była cisza i nawet ci którzy zappowiadali ze będą się wygłupiać siedziei wpatrzeni w ekran.... cała moja szkołą była przejęta.... i nie rozumiem ludzi którzy mówią ze nie warto iść na Katyń... to niech sobie idą na "dlaczego nie" albo inne bajeczki...tacy ludzie to chyba nie polacy... oni nie potrafią zrozumieć ze to jest cześć naszej wspólnej historii, ze dziadkowie i pradziadkowie zyli w tych czasach że patrzyli na coś podobnego... jak można mówic ze ten film jest nieistotny... jak można powiedzieć ze ludzie którzy zginęli w Katyniu i za Katyń są nieistotni...to tak ajk zabić pamięć swojego dziadka czy babci która zyłą w niepewności czy przeżyje...

...niepojęte jest dla mnie jak ludzie są niepoważni...
kajusia05 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:50   #117
lejka
Zakorzenienie
 
Avatar lejka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 419
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Ale byłby to hołd-ukłon-miły gest z jego strony-nie tylko w kierunku tych,którzy stracili życie,ale przede wszystkim w stronę matek oczekujących powrotu synów i opłakujących ich smierć ;w stronę żon i dzieci ,które nigdy nie doczekały się powrotu męża i ojca .
A sam film takim hołdem nie jest?
lejka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 14:52   #118
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
No,może nie musi.

Ale są tematy,które ,ze względu na ich wymiar ,jakoś nie nadają sie do osobistych dedykacji.
Zgodziłabym się, gdyby rodzice pana Wajdy nie mieli nic wspólnego z Katyniem.
__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 15:27   #119
agata244
Raczkowanie
 
Avatar agata244
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 277
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Co do wysyłana szkół do kin to mam mieszane uczucia..z jednej strony jestem za... wiele ludzi pewnie samych po książki nie siegnie,nie zainteresuje się ale jak zobaczą to może coś ich ruszy...z drugiej strony...taki przymus bo film o tragedii polskiej to trzeba iść..od razu mi się mój ukochany Gombrowicz przypomina który nie raz wyśmiewał patetyczność Polaków... i słynne słowa "Słowacki wielkim poetą był" i dlatego trzeba go czytać... trudna i delikatna sprawa w przypadku Katynia, z jednej strony powinna być to osobista decyzja młodego człowieka czy jest gotowy i czy chce zobaczyć a z drugiej... otworzy oczy tym,którzy o niczym nie mają pojęcia...sama nie wiem...
Dlaczego mówisz o tym pójściu ze szkołą, jak o obowiązku? Nie wiem jak gdzie indziej jest, ale u nas ze szkołą idzie kto chce - kto nie pójdzie ma jakieś inne zajęcia w szkole.
Na Pianiste też szkoły chodziły. Ciekawe czy wtedy też pojawiały się takie zarzuty?
__________________

agata244 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-30, 15:50   #120
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: KATYŃ - warto iść do kina?

Cytat:
Napisane przez lejka Pokaż wiadomość
A sam film takim hołdem nie jest?
  1. Niby jest.
  2. Byłby,gdyby nie ta dedykacja dla wąskiej grupy osób.
Na podstawie dedykacji można wyciągnąć wniosek,że film jest hołdem dla rodziców reżysera.


Cytat:
Napisane przez BabciaWeatherwax Pokaż wiadomość
Zgodziłabym się, gdyby rodzice pana Wajdy nie mieli nic wspólnego z Katyniem.
Z Katyniem miało więcej osób wspólnego niż tylko rodzice pana Wajdy .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:30.