historia sztuki , jakie ksiązki? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-11-24, 13:41   #1
Inci
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 36

historia sztuki , jakie ksiązki?


Salam alejkum .
Mam takie jedno pytanie a wlaściwie to potrzebuje pomocy. A dokładniej to chodzi mi o historie sztuki , bardzo chciałabym zdawać historie sz. na maturze ale nie wiem za bardzo z jakich książek moge sie przygotowac ,czy ktoś mógłby mi zaproponować mniej więcej z jakich ksiązek najlepiej jest sie uczyć ?No i od czego najpierw zaczac ?bede bardzo wdzięczna za troche informacji .
__________________
Tygrysie, błysku w gąszczach mroku:
W jakim to nieśmiertelnym oku
Śmiał wszcząć się sen, że noc rozświetli
Skupiona groza twej symetrii?


http://www.monsters.wp.pl/?ac=vid&vid=200127001 ..... jesteś ciekawa?sprawdź
Inci jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 14:00   #2
pukpuk
Raczkowanie
 
Avatar pukpuk
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 91
GG do pukpuk
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Cytat:
Napisane przez Inci Pokaż wiadomość
Salam alejkum .
Mam takie jedno pytanie a wlaściwie to potrzebuje pomocy. A dokładniej to chodzi mi o historie sztuki , bardzo chciałabym zdawać historie sz. na maturze ale nie wiem za bardzo z jakich książek moge sie przygotowac ,czy ktoś mógłby mi zaproponować mniej więcej z jakich ksiązek najlepiej jest sie uczyć ?No i od czego najpierw zaczac ?bede bardzo wdzięczna za troche informacji .
Cześć Inci

U nas w szkole używamy książek Osińskiej:


http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=58856

http://www.lideria.pl/Sztuka-i-czas-.../opis?nr=59387
Właściwie to lekcja wygląda tak, że nauczycielka pokazuje nam na rzutniku prezentacje, opowiada i robimy notatki. Czasem pokazuje nam coś z książek Sztuka Świata:
http://images.google.pl/imgres?imgur...Ktzo-QbZprSrCA

tylko są koszmarnie drogie, a nie wiem czy znajdziesz je w jakiejś bibliotece.

Edytowane przez pukpuk
Czas edycji: 2009-11-24 o 14:02
pukpuk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 14:02   #3
Olgii
Raczkowanie
 
Avatar Olgii
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 126
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Osińska 'Sztuka i Czas'.
Późno się wzięłaś do nauki
Olgii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 14:03   #4
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Cytat:
Napisane przez Inci Pokaż wiadomość
Salam alejkum .
Mam takie jedno pytanie a wlaściwie to potrzebuje pomocy. A dokładniej to chodzi mi o historie sztuki , bardzo chciałabym zdawać historie sz. na maturze ale nie wiem za bardzo z jakich książek moge sie przygotowac ,czy ktoś mógłby mi zaproponować mniej więcej z jakich ksiązek najlepiej jest sie uczyć ?No i od czego najpierw zaczac ?bede bardzo wdzięczna za troche informacji .
Licea plastyczne, mają podręczniki do historii sztuki - tam jest zakres wiedzy obowiązujący na maturze z tego przedmiotu. Fajnie jakbyś miała dodatkowo gdzieś w okolicy Liceum plastyczne i wprosiła się na kółko z histori sztuki- na maturę nie do przecenienia a do niej tam ich właśnie przygotowują dodatko, podają dodatkowe lektury, porządkują wiedzę, udostępniają albumy z reprodukcjami dzieł do zapamietania i umiejętnosci rozpoznania na maturze..

Do tego Historia sztuki w zarysie" Eistrechera.

No i oglądać ile wlezie- jak jest wzmianka o jakimś artyście to czytać jego biografie jeśli jest, oglądać albumy z jego pracami.


Edycja:

czyli cały czas aktualna jest "sztuka i czas"... matko ile to już lat
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2009-11-24 o 14:04 Powód: dopisek
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 14:15   #5
Inci
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 36
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Dzięki wam wszystkim za pomoc ,wiem ze to troche pozno na nauke ale nie czuje tak duzej presji bo jesli nie zdam teraz to postaram sie zdac za rok .Niestety u mnie w mieście nie ma żadnego liceum plastycznego wiec nie mam takiej mozliwości uczeszczania na jakies zajęcia dodatkowe .Jeśli chodzi o ,,sztuke świata'' to ktoś juz mi pokazywał i mówił ze jest bardzo droga a tomów jest dosyć duzo ,szkoda bo to naprawde dobra ksiązka
__________________
Tygrysie, błysku w gąszczach mroku:
W jakim to nieśmiertelnym oku
Śmiał wszcząć się sen, że noc rozświetli
Skupiona groza twej symetrii?


http://www.monsters.wp.pl/?ac=vid&vid=200127001 ..... jesteś ciekawa?sprawdź
Inci jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 14:24   #6
MissHuffy
Zakorzenienie
 
Avatar MissHuffy
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 4 917
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Zdawałam historię sztuki na maturze 2 lata temu, więc dokładnie nie pamiętam..
ale na pewno Jak koleżanka wyżej podstawa to Sztuka i czas - bodajże 4 części.
Sztuka cenniejsza niż złoto, i coś jeszcze z architekturą w tytule.
Przejrzyj w internecie matury z poprzednich lat, kup poradnik(?) maturalny z historii sztuki (nie pamiętam dokładne nazwy ale to coś na kształt pomocy przedmaturalnej, na co zwrócić szczególną uwagę itd.)
W wolnym czasie przeglądaj obrazy, czasopisma .. Jednak na swoim przykładzie wiem, że dobrze opanowana Sztuka i czas to dobrze zdana matura. Odnośnie obrazów Zwróć szczególną uwagę nie tylko na tytuły czy ich autorów, ale datę ,czas, miejsce, w jakim kierunku tworzył dany artysta, itd.
Chodziłam do liceum i nie chodziłam na żadne korepetycje, sama się uczyłam i maturę zdałam

---------- Dopisano o 15:24 ---------- Poprzedni post napisano o 15:20 ----------

oglądałam jeszcze cykl filmów o artystach, naprawdę świetny - Power of art - kiedyś widziałam je na you tubie
__________________
Nie stój.Drogę wytycza się idąc.
MissHuffy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 15:12   #7
*Antoinette*
Wtajemniczenie
 
Avatar *Antoinette*
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 535
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

Ja też przygotowuję się do matury z historii sztuki i z tego co słyszałam, "Sztuka i czas" Osińskiej to taka obowiązkowa podstawa
Dodatkowo przyda się "Sztuka cenniejsza niż złoto" Białostockiego oraz "O sztuce" Gombricha. No i oczywiście wszelkie albumy czy biografie artystów, żeby chociaż pooglądać dużo.
Aha, bardzo przydatny jest też "Słownik terminologiczny sztuk pięknych" PWN

Niestety większość z tych książek sporo kosztuje, ale czasem na allegro czy w jakiejś księgarni internetowej można trafić na okazję.
__________________



Edytowane przez *Antoinette*
Czas edycji: 2009-11-24 o 15:13
*Antoinette* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-11-24, 22:16   #8
Olgii
Raczkowanie
 
Avatar Olgii
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 126
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

słownik terminologiczny sztuk pięknych można pobrać w formacie PDF
Olgii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-24, 22:49   #9
missicler
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 24
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

"Sztuka i czas" to podstawa. Obecnie, jest nowsze, dwuczęściowe wydanie. Fak, że treści, które podaje Osińska są "suche", ale warto mieć tę książkę z dwóch powodów:
1. Reprodukcje i zdjęcia, niektóre daja identyczne na maturze
2. Podstawowe informacje, dające rozeznanie w temacie.
Może to, co teraz powiem, będzie mało ambitne, ale ja na rozszerzoną maturę uczyłam się tylko z Osińskiej, Wielkich Malarzy i płytowego kanonu dzieł. Zdałam na 90%.Ale warto sięgnąc tez po inne książki.

Podawany już Białostocki"Sztuka cenniejsza niz złoto " i Gombrich.
Dla ogólnej wiedzy, i ogólnego ogarnięcia tematu warto zajrzeć do Histori sztuki ESTREICHERA.
Polecam też przejrzenie ilustracji z architektury Pevsnera.
A także internet, jest tu masa galerii i podstawowych informacji.
W temacie polskiego renesansu polecam podręcznik Kozakiewiczów "Renesans w Polsce". Dużo oglądaj dzieł, slajdów.
Wielcy malarze, na allegro pojedyncze sztuki można kupic za 2zł. Warto bo dużo zdjęć.
Wiem, że wiele książek powtórzyłam, ale chciałam to jakoś zebrać, mam nadzieję,że mi wybaczycie
Zdawałam historię sztuki i obecnie ją studiuję. Jeśli ma ktoś pytania to chętnie na nie odpowiem.
Aha..polecam zaopatrzyć się w kanon dzieł na płytce. Wiem, że można kupic na allegro. Ja taki posiadam, ale nie ma kilku dzieł. Wiem, że to koszt chyba ok 30zł.
Sztuki świata w siedmu tomach nie warto kupowac za wszelką cene, jesli ktoś nie ma akurat kasy. Można wybrac się do dobrej biblioteki i pooglądać sobie dzieła. Słownik mozna ściągnać z internetu, przejrzeć podstawowe pojęcia, a nie wszystkie. Jesli zapoznajemy się z jakims pojęciem najlepiej mieć przed sobą zdjęcie budynku (jeśli to architektura) i starać się to widzieć, zrozumieć, analizować. A najlepiej na żywo pracować z obiektem, jeśli można
W kwestii zapamiętywanai dat, to przede wszystkim w jakiś ważnych, przełomowych dziełach i przy wielkich twórcach.
W ogóle dobrze jest robic sobie co jakiś czas wypady do bibliotek i wertować albumy.
pozdrawiam

Edytowane przez missicler
Czas edycji: 2009-11-24 o 23:03
missicler jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-25, 08:02   #10
lila8424
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 20
Dot.: historia sztuki , jakie ksiązki?

a ja myślałam że ze "Sztuki i czas" już dawno zrezygnowali (nie lubiłam sie z niej uczyć)
Ja zawsze korzystałam z książki "Zarys historii architektury" Edwarda Charytonowa - to odnośnie architektury
A odnośnie malarstwa to trzeba jak najwięcej albumów oglądać, poczytać sobie biografie artystów (ja najcześciej korzystałam z "Wielkich malarzy"- pisemko wydawane kilka lat temu, ale myśle ze w bibliotekach powinny być), troszkę o kierunkach w sztuce, no i oczywiście "słownik terminów plastycznych".
Ja jeszcze musiałam "słownik symboli" Kopalińskiego przewertować
lila8424 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:46.