smaczne sosy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-02-18, 08:11   #1
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023

smaczne sosy


Ufam, że wątek się rozwinie

Zależy mi na przepisach na smaczne, proste i oryginalne [koniecznie wypróbowane] sosy - takie, którymi można polać ryż, mięso, kaszę..

Ja wczoraj przetestowałam sos który świetnie smakuje do ryżu. Palce lizać.

Podaję przepis [na sporo sosu dla 2óch osób]...

3-4 krążki ananasa z puszki miksujemy w blenderze na papkę, wyciskamy sok z cytryny - mieszamy. Dosypujemy 3-4 łyżeczki cukru [najlepiej brązowego], dolewamy 2 łyżki oleju, dosypujemy czubatą łyżeczkę mąki, łyżkę masła, trochę wody [ja wodę dodałam jak już sos zgęstniał - aby osiągnąć swoją wymarzoną konsystencję].. i podgrzewamy mieszając. Do smaku przyprawiamy imbirem [ja przyprawą z torebki, bo Luby niecierpi tartego korzenia niestety] - ja jeszcze dosypałam ciutek curry..

Naprawdę pycha! - choć generalnie nie lubię sosów 'cytrynowych' - tu cytryna wzmocniła smak ananasa. Mniam. Taki słodko-kwaśny w domowym wydaniu
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 09:05   #2
libra.a
Raczkowanie
 
Avatar libra.a
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 408
Re: smaczne sosy

Bardzo prosty i smaczny śmitanowo-pieczarkowy:
pieczarki pokroić i podusić na maśle, nawet troszkę przysmażyć, do tego dodać pokrojoną cebulę i smażyć razem, doprawić pieprzem i solą, podlać wodą i niech trochę pobulgoce. W tym czasie wymieszać kubeczek śmietany z płaską łyżką mąki i jakąś jarzynką (ja dodaje ziarenka smaku), tak, żeby ta śmietana nabrała smaku i nie była za mdła. Dodać śmietanę do reszty i wymieszać.
Nie podaję ilości pieczarek, bo zawsze robię na oka, ile mi się chwyci, ale myślę, że 8-10 sztuk to minimum, bo się kurczą .
Pysznie smakuje z ryżem i kurczakiem.
Smacznego.
libra.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 09:34   #3
Teri
Raczkowanie
 
Avatar Teri
 
Zarejestrowany: 2002-06
Wiadomości: 216
Re: smaczne sosy

Wersja uproszczona sosu powyzej, ale bez pieczarek . Po prostu udusic cebule pokrajana w krazki z sola i pieprzem (moze odrobina pietruchy) i nakoniec dodac smietane. Swietny do ziemniakow, ryby.
__________________
Normal is not something to aspire to, it's something to get away from. Jodie Foster
One should always keep an open mind, but not so open that one's brains fall out. Bertrand Russell

Teri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 09:48   #4
Demeter
Wtajemniczenie
 
Avatar Demeter
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 2 713
GG do Demeter
Re: smaczne sosy

Jako że już się wciągnęłam w wysyłanie e-maili podesłałam Ci Sarenko kilka przepisów.
Jednak przyznaje sie, ze jeszcze zadnego nie probowałam, moze kiedys
Demeter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 10:23   #5
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Re: smaczne sosy

soso do spagetti:
kiełbaskę kroimy w paseczki-podsmażamy, dodajemy pokrojona cebulke podsmażamy ..dodajemy 2 łyzki sosu do spoagrtti Knorra Bolonese-chwilkę trzymamy na ogniu i mieszamy.Podem dolewamy wodę tak ok 2 szklanek -mieszamy, dodajemy następnie do smaku sól,pieprz,oregano pół łyżeczki cukru, łyzkę ketchapu.Zagotowujemy po czym zagęszczamy mąką ziemniaczaną w odrobinie zimnej wody..
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 10:46   #6
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: smaczne sosy

nie wiem czy to moge podciagnac pod sos, bo lacznie z makaronem tworzy cale danie
zrobil to jakis miesiac temu u mnie w domu kolega z Pragi i od tamtej pory robilem je juz jakies 6 razy

przepis na 4-5 osob:

na patelni - ja uzywam glebokiej patelni typy wok- rozgrzewamy oliwe,
dodajemy dwa opakowanie szpinaku- kupuje mrozonke, przed przygotowaniem czesciwowo rozmrazam-
dodajemy pare zabkow czosnku-posiekanego lub "rozgniecionego.

dodajemy pieprz,
nastepnie kubek duzej smietany- 12%
na koniec dodajemy opakowanie fety pokrojone w kostke....mieszamy, ser feta ma sie lekko roztopic.

ja podaje to z makaronem penne, w wersji "orginalnej" jest z wstazkami. posypuje tartym parmezanem.
mniaaaaaaaaaam
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 10:58   #7
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: smaczne sosy

dziękuję za pomysły - ale zgłodniałam
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-02-18, 11:14   #8
Kasika
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 921
GG do Kasika
Re: smaczne sosy

Prosty sos do sphagetti w wersji wegetariańskiej:

na oliwie podsmażamu trzy ząbki czosnku pokrojone w drobniutką kosteczkę, dodajemy 4 cebule pokrojone w kostkę i razem podsmażamy.
Kiedy cebulka zacznie się rumienić dolewamy sok pomidorowy -ok. 1/2 kartonu. Całość gotujemy do momentu aż sos zacznie gęstnieć, w międzyczasie dodając przyparawy: oregano, bazylia, sól, pieprz.
Taki sos podaję do makaranu typu sphagetti najlepiej dobrego włoskiego, który się nie skleja.
Na koniec posypujemy startym parmezanem

Smacznego
__________________
Kasika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 11:16   #9
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: smaczne sosy

sarenka napisał(a):
> dziękuję za pomysły - ale zgłodniałam


heh , ja tez ostatnio jakos duzo przepisow na wizazu -salatki-sosy-nalesniki-
i co chwile "uruchamia" sie u mnie cos w styl odruchu pawlowa
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 11:39   #10
mskladaczek
Zakorzenienie
 
Avatar mskladaczek
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 580
Re: smaczne sosy

kasiu, robie identycznie
czasem dodaje do tego piers z kurczaka
uwielbiam zapach przysamaznej cebulki z czosnkiem
mskladaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-02-18, 13:04   #11
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: smaczne sosy

zespół nadpobudliwych ślinianek
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-07-05, 09:37   #12
Malaja
Zadomowienie
 
Avatar Malaja
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: z nad Morza Śródziemnego :)
Wiadomości: 1 027
Smile 4 sery z brokułami Knorr'a

Widziałam to ostatnio w sklepie i chciałam się zapytać czy któraś z was już to wypróbowała Z tego co widziałąm na opakowaniu podaje sie to zamiast sosu do spaghetti... ciekawa jestem czy dobre Widziałam też tylko nie pamietam z jakiej firmy Zapiekanka serowa tez takie opakowanie w proszku Proszek to chyba te sery,ziemniaki sie ptzypieka i polewa chyba tym proszkiem rozpuszczonym z wodą i zapieka....musi być dobre
Malaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-05, 10:32   #13
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Dot.: 4 sery z brokułami Knorr'a

Próbowałam,dość smaczny, choć nie jest to coś szczególnie pysznego, moim zdaniem. Sos bardzo intensywnie pachnie serem, dość słony. Trzeba pamięteć, by połączyć go z podgotowanymi brokułami, a nie ugotowanymi na miękko.
Generalnie nie przepadam na sosami z torebek, to naprawdę chemia , aten testowałam z ciekawości.
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-05, 10:38   #14
emila_213
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 233
Dot.: 4 sery z brokułami Knorr'a

Ja też próbowałam bo akurat nic mi się nie chciało zrobić na obiad a tu tylko fixik i woda no i makaron. W sosie to brokułków oczywiście śladowe ilości, ale może być nikt nie narzekał w domu
__________________

**life doesn`t havE to BE pErfect to Be woNdErfuL**
emila_213 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-06, 15:06   #15
ahgatta
Raczkowanie
 
Avatar ahgatta
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 474
Dot.: 4 sery z brokułami Knorr'a

Ja z moim łakomczuszkiem zajadamy się tym daniem, tylko dodajemy gotowane brokuły i posypujemy tartym wędzonym serem
ahgatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-08, 19:05   #16
Mari12
Raczkowanie
 
Avatar Mari12
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Rybnik
Wiadomości: 65
Lightbulb Superprzepis!!!!!

Witam! Ostatnio odkryłam wspaniały przepis na świetny dip do chipsów lub dodatek do kiełbasek z grilla Jest pyszny, tani i prosty w przygotowaniu
U mnie zrobił taką furorę że na przyjęciach goście wygadają go łyżeczką A oto przepis:
,,Różowy sosik"

Do miseczki dajesz ok.3 .łyżeczki śmietany,2 łyżeczki majonezu i 3 łyżeczki ketchupu. Mieszasz aż przybierze jednolity kolor. Dodajesz 2 ząbki czosnku,trochę soli i przyprawę do mizerii (taką jak na fotce na dole)Wymieszaj.
SMACZNEGO!!!
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Photo001.jpg (81,7 KB, 211 załadowań)
__________________
buzziacki
Mari12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-12, 12:04   #17
fido
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4
Dot.: Superprzepis!!!!!

proponuję dodać jeszcze trochę startych na tarce kiszonych ogórków - też jest niezłe!
fido jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 08:48   #18
Santababala
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: czarny Stawek
Wiadomości: 308
Smile Sosssssy do Spagetti

Kochane Poszukuje dobrego przepisu, nie ze strony, ale wyprobowanego przez Was na pyszniutki, mniammniasty sosik do spagetti. MOj mezczyzna sie domaga
Pomozcie
Santababala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 13:27   #19
neonka28
Zakorzenienie
 
Avatar neonka28
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 7 002
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Ja robie tak:podsmażam mięsko mielone najlepiej z karkówki,łopatki.Odlewam tłuszcz który się wytopił podczas smażenia.Dodaje czosnek(wyciśnięty przez zgniatareczke do czosnku lub drobniutko pokrojony ale jak nie lubicie to nie dodawaj).Do tego mięska dodaje pokrojone pomidorki z puszki i ten sok z puszki też(pomidorki kroje wczesniej) smaku.Mieszam dokladnie dodaje bazylie pokrojoną najlepiej świeżą.Mozna dla wzmocnienia smaku dodac kechupu.Oczywiscie makaron posypujemy serem zoltym.

Drugi sosik:pokrojone pieczarki podsmazamy na patelni,solimy,pieprzymy (ja dodaje troche oregano)zalewamy odrobina wody,ekko podgrzewamy.Przygotowujem y zasmazke:czyli na patelni(bez tłuszczu)smażymy na delikatny zloty kolor mąke pszenna.Gdy sie ona wystudzi wsypujemy o kubeczka np 3 lyzki maki i wode tak aby uzyskac konsystencje lekko gestą.Taki sosik wlewamy do pieczarek i gotujemy mieszając.Mozna też dodac szyneczke pokrojoną w kosteczki i natke pietruszki.
neonka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-07-31, 14:47   #20
Mojra87
Zadomowienie
 
Avatar Mojra87
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 398
Dot.: Sosssssy do Spagetti

A ja robię taki sosik:
puszka pomidorów
cebula
pieczarki
cukinia lub papryka (niekoniecznie - jak kto lubi)
ogórek kiszony
przyprawy
oliwa z oliwek

Na patelnię wlewam trochę oliwy, a jak się rozgrzeje, wrzucam do niej pokrojoną w kosteczkę cebulę. Pomidory wyciągam z puszki i kroję w malutkie kawałeczki i dodaję do cebuli. Smażę do momentu, aż pomidorki robią się takie gładkie - tzn nie widać już kawałków, tylko tworzą taką masę pomidorową. Do tego dodaję pokrojone w plasterki pieczarki i w kostkę ogórka (ew.także paprykę lub cukinię). Teraz przykrywam patelnię i całość duszę (nie podlewam niczym, bo pieczarki i tak puszczą trochę soku;jak się przypala to tylko zmniejszam ogień). Doprawiam do smaku - vegettą, ziołami prowansalskimi, bazylią (suszoną bo świeżej nie lubię), papryką w proszku (ostrą i słodką), curry oraz przyprawą kamisa do potraw włoskich (uwielbiam tą przyprawę!!). Całość zalewam sosem pomidorowym z puszki i chwilkę duszę, aż sos zgęstnieje.
Można do tego sosu dodać także mielone mięsko podsmażone wcześniej i też będzie smaczne
Przepisu nauczyłam się będąc na wakacjach we Włoszech Moja mama mogłaby jadać to spagetti codziennie
Życzę smacznego
__________________
Asia 28.09.2014
Bąbelek TP 23.02.2017 - 33/40
Mojra87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 14:50   #21
neonka28
Zakorzenienie
 
Avatar neonka28
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 7 002
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Mojra oj spróbuje napewno pycha!
neonka28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 15:53   #22
Santababala
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: czarny Stawek
Wiadomości: 308
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Dziekuje bardzo- wyprobuje
Santababala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 18:56   #23
Mojra87
Zadomowienie
 
Avatar Mojra87
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 398
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Oj narobiłam sobie smaka na spagetti
Co do mojego przepisu - zastanawiam się jak to jest...czasem dodaje jeszcze inne składniki (eksperymenty) a sos i tak zawsze smakuje tak samo . A jak mama próbowała kiedyś zrobić ten sos, to oczywiście smakowało totalnie inaczej...ale może to dlatego,że robiła w całkiem innej kolejności (dla mnie kolejność dodawania składników jest ważna tylko nie wiem czemu)
Neonko życzę smacznego I napisz koniecznie jak smakowało
__________________
Asia 28.09.2014
Bąbelek TP 23.02.2017 - 33/40
Mojra87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 19:30   #24
Agna_Iolanthe
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 225
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Mój sos pomidorowy bez siekania:
Zmiksować w blenderze zawartość puszki (400 g) pomidorów z 1 ząbkiem czosnku i bazylią świeżą, ewentualnie oregano i natką (można też dodać suszone), dodać 1/4 łyżeczki soli i 1/8 pieprzu (lub mniej), 3 łyżki oliwy, gotować w szerokim rondlu pod siatką (pryska!) aż zgęstnieje (ca 20 minut).

Sos z bakłażana:
Po 1 sztuce: bakłażan i paprykę pokroić w kostkę, cebulę i czosnek posiekać, pokroić kilka (4-6 szt.) oliwek i filecików anchois. Bakłażan przesypać łyżeczką soli i zostawić na min. 1/2 godziny (lepiej na całą) do osączenia w durszlaku (inaczej będzie gorzki), przepłukać wodą i odcisnąć w ściereczce / ręczniku papierowym. Przesmażyć na 3-5 łyżkach oliwy bakłażan, cebulę i paprykę ca 5 min., dodać czosnek 30 sek., wlać 800 g krojonych pomidorów z puszki, dodać sól, pieprz, bazylię, oregano i ostrą paprykę, dusić pod przykryciem 20 min., dodać oliwki i anchois, gotować bez przykrycia 10 min. aż zgęstnieje (znów lepiej pod siatką), posypać świeżo siekaną natką.

Pozdrawiam.
Agna_Iolanthe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 22:58   #25
Krakusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5
Sosy pasteryzowane w wekach

Zbliża się sezon pomidorowy i pragnę zamknąć je w słoikach by móc nimi cieszyć się w długie zimowe wieczory
Szukam sprawdzonych przepisów na pasteryzowane sosy pomidorowe typu: bolognese, meksykański, słodko-kwaśny...itd, takie do ryżu i do spagetti.
Pozdrawiam, Krakusia
Krakusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-31, 23:10   #26
keira24
Zadomowienie
 
Avatar keira24
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 1 200
Dot.: Sosy pasteryzowane w wekach

Witaj Krakusiu

Moja mama przygotowuje fantastyczne salatke warzywna, ktora jednoczesnie jest potem gotowym daniem - sosem do makaronu, ryzu, ziemniaczkow. Dodajac do niego miesko z indyka lub kurczaka mamy fantastyczne i pozywne danie. Salatke jada sie rowniez na zimno.
Jesli jestes zainteresowana przepisam podam Ci jutro. Dzisiaj juz go nie znajde .
Natomiast z samych pomidorow przygotowujemy gesty sos baze. Jeden z duza iloscia bazylii, swietny z dodatkami do spagetti, drugi zwykly, cos jak przecier pomidorowy do zup.
Pozdrawiam serdecznie.
keira24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-01, 07:52   #27
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Posmażam męsko mielone +przyprawy do smaku +sos do spagetti Bolonese..chwile mieszam i zalewam 2 szkl wody,dsodaję łyśke ketchupu,oregano,pół łyżeczki cukru i zagęszczam wodą z mąką -wersja uproszczona



Podsmażam kiełbaskę pokrojoną (lub też mięsko mielone),cebulkę,paprykę, pieczarki i co tam mam np.groszek,kukurydza (jak zostaną z sałatki)..Duszę pod przykryciem. Potem znowu dodająę soso Bolonese Knorra ,mieszam,zalewam 2 szkl wody,sól,pieprz,oregano,k etchup...do smaku..i zafgęszczam wodą z mąką (1 łużkę na 1/4 szkl wody)
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-01, 09:41   #28
keira24
Zadomowienie
 
Avatar keira24
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 1 200
Dot.: Sosssssy do Spagetti

Witam

Moj przepis jest wegetarianski, ale ja go jadam z makaronem rurki (Malma). Nadaje sie zreszta do wszystkich rodzajow makaronu.

Skladniki:
opakowanie dowolnego makaronu
kilka pomidorow swiezych (moga byc z puszki)
kilka zabkow czosnku (ilosc zalezna od upodoban)
2 srednie cebule
puszka czerwonej fasoli
sloiczek czarnych oliwek
bazylia, oregano (moga byc swieze) sol, pieprz
oliwa z oliwek lub olej
koncentrat pomidorowy (tylko jesli sos bedzie zbyt delikatny w smaku)
ewentualnie starty zolty ser do posypania gotowego dania

Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Kroimy na drobno cebule, czosnek i wrzucamy na rozgrzana oliwe. Nie moze sie przypalic. Parzymy swieze pomidory i obieramy je ze skorki, kroimy na drobno lub siekamy na drobno pomidory z puszki i dodajemy wraz z zalewa. Wrzucamy do garnka, kiedy cebula i czosnek sa juz miekkie. Mieszamy i czekamy, az czastki pomidorow stana sie sosem. Nie musi byc on jednolicie gladki. Odcedzamy z zalewy czerwona fasole i tuz przed koncem dodajemy do sosu. Nie moze sie rozpasc. Kroimy oliwki. Powinny wyjsc nam takie koleczka.Dodajemy do sosu i delikatnie mieszamy. Doprawiamy sola, pieprzem, bazylia i oregano. Jesli sos jest zbyt delikatny dodajemy lyzke lub dwie koncentratu pomidorowego. Wtedy jego smak bedzie intensywniejszy.
Gdyby sos na samym poczatku wydawala sie za bardzo gesty mozna dodac odrobine wody lub dodatkowo pomidory.
Makaron mieszamy z gotowym sosem w wiekszym garnku. Sos musi okryc makaron. Podajemy od razu. Posypujemy zoltym serem, jesli ktos lubi, ale nie jest to konieczne.

Zycze smacznego.
Pzdrawiam serdecznie
keira24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 10:08   #29
Krakusia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5
Dot.: Sosy pasteryzowane w wekach

Bardzo prosze Cię o te przepisy

Krakusia
Krakusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 10:53   #30
keira24
Zadomowienie
 
Avatar keira24
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 1 200
Dot.: Sosy pasteryzowane w wekach

Witaj Krakusiu

Jesli chodzi o te sosy pomidorowe, to moja mama po prostu mieli pomidory maszynka do miesa. Mozesz wczesniej sparzyc pomidory i obrac je ze skorki i potem dopiero zmielic. Gotujesz te mase i doprawiasz sola i pieprzem. Jesli chcesz miec sos z bazylia to tez go dodaj. Gotujacy sie sos moja mama wlewa do sloikow i juz nie pasteryzuje.

Ta druga salatka warzywna rowniez jest bardzo prosta w przygotowaniu.

Skladniki:
5 kg cukinii
1 kg zoltej papryki
1 kg czerwonej papryki
1 kg cebuli
1 kg marchewki (nie musi byc, ale my dajemy)
przyprawy do smaku (ostra paptyka w proszku, sol, pieprz)
zalewa jak do korniszonow (Ty tez na pewno masz swoja sprawdzona)
ketchupy lub przeciery pomidorowe

Przygotowanie:
Zalewe jak do ogorkow wlewamy do duzego garnka. Dodajemy obrana i pokrojona w grubsze plasterki cukinie, papryke pozbawiona gniazd nasiennych kroimy na paski, cebule w piorka, a marchew np w slupki lub plasterki. Warzywa musza sie zagotowac w zalewie. Nie powinny byc bardzo miekkie, bo potem sie rozpadna. Gorujemy je ok. 5 minut. Dodajemy ketchupy (lub koncentrat, jak wolisz, my dodajemy ketchup, jest lepszy smak) i jeszcze raz zagotowujemy. Doprawiamy do smaku wg wlasnego uznania. Moze byc na ostro (wtedy czerwona otra papryka) lub lagodnie. Zawsze potem, gdy otworzysz sloik mozesz jeszcze doprawic. Gorace wkladamy do sloikow i nie pasteryzujemy.

Przepis byl wielokrotnie sprawdzany i wszystko zwlaszcza w ziemie smakuje wysmienicie.

Salatke - sos podajemy na zimno jako dodatek do ziemniczkow i mieska. lub np do przesmazonego kurczaka. Tworzy nam sie wtedy sos na cieplo, idealny do ryzu lub makaronu.

Zycze powodzenia. Gdybys miala jeszcze jakies pytania to daj znac.
Pozdrawiam serdecznie
keira24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:44.