kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-08-15, 14:05   #1
Rei_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 15

kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?


Hej, powiedzcie mi proszę jak u Was wygląda spłata kredytu mieszkaniowego.
Mam kredyt mieszkaniowy na 25 lat spłacam już od 3 lata ale jeszcze nie dałam rady nic nadpłacić aby spłacić go przed terminem. W sumie nawet nie wiem czy lepiej wpłacać np. po 100 zł czy 200 zł co miesiąc czy poprostu uzbierać większą kwotę i wtedy wpłacić. Czy taką wpłatę zgłaszacie wcześniej w banku czy poprostu robicie przelew? Oczywiście pomijam tu pewne ograniczenia które wprowadza umowa typu max 15% rocznie aby nie płacić opłat za aneksy... interesuje mnie czy wpłacacie takie drobne kwoty? czy one coś dają?
Rei_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-16, 09:03   #2
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez Rei_ Pokaż wiadomość
Hej, powiedzcie mi proszę jak u Was wygląda spłata kredytu mieszkaniowego.
Mam kredyt mieszkaniowy na 25 lat spłacam już od 3 lata ale jeszcze nie dałam rady nic nadpłacić aby spłacić go przed terminem. W sumie nawet nie wiem czy lepiej wpłacać np. po 100 zł czy 200 zł co miesiąc czy poprostu uzbierać większą kwotę i wtedy wpłacić. Czy taką wpłatę zgłaszacie wcześniej w banku czy poprostu robicie przelew? Oczywiście pomijam tu pewne ograniczenia które wprowadza umowa typu max 15% rocznie aby nie płacić opłat za aneksy... interesuje mnie czy wpłacacie takie drobne kwoty? czy one coś dają?

Zbieram konkretną (większą) sumę i wtedy nadpłacam.
Ja bank uprzedzam wcześniej, ze taka nadpłąta będzie.

Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć dokładnie osobie przyjmującą wpłate, ze nadpłata ma zostać zaliczona na poczet _ podstawy_ kredytu, czyli sumy na którą kredyt został wziety a nie szybszej spłaty odsetek.
Najlepiej mieć to na piśmie!

W przypadku pierwszym zmniejszasz sumę na jaką jesteś zadłużona wiec automatycznie maleją też odsetki !
W drugim przypadku po prostu spłacasz bankowi szybciej odsetki i jest to bez sensu bo kompletnie nie zmniejsza ogólnej kwoty jak musisz im finalnie oddac.

A tego trzeba pilnować i sprawdzać potem na nowej rozpisce rat, bo banki lubią mylić te 2 kwestie i to przypadkiem zawsze na niekorzyść klienta.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-20, 14:08   #3
Azhaar
Zadomowienie
 
Avatar Azhaar
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 521
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Tak jak wyżej. Dlatego ja też uważam, że lepiej poczekać aż się uzbiera jakaś konkretną kwotę, ja uznaję minimum 15 tys. i wtedy wpłacić. Chociaz to oczywiście zależy jak duży kredyt i jak dużo miesięcznie odkładasz. Nadpłacanie 200 zł miesięcznie to trochę żart, ale jeżeli już się uzbiera jakąś sensowną kwotę, to warto zainwestować, bo w sumie obecnie trzymanie kasy na lokatach sensu nie ma, a tak zmniejszasz kapitał do spłaty.
Azhaar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-22, 11:46   #4
amber2046
Zakorzenienie
 
Avatar amber2046
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: na zachód od HollyŁódź
Wiadomości: 4 399
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Moge zrobic rocznie tylko jedna nadplate z limitem kwotowym. Zawsze bank odejmuje ja od podstawy kredytu, nie musze nic zaznaczac. Dzieki cava dowiedzialam sie wlasnie, ze istnieje druga, niekorzystna dla splacajacego opcja.
__________________
"Związki partnerskie? Ja od razu na małżeństwa homoseksualne bym pozwolił. Nikt nigdzie nie powinien być zwalniany z tego koszmaru. (...)
Co to ma być - same romanse? Jakieś przyjemności? I uważam, że absolutnie powinni dostać prawo adopcji."
Janusz Głowacki

Crucify Your Mind
amber2046 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-08-28, 12:17   #5
Mustique
Lena
 
Avatar Mustique
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 12 229
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

my dopiero możemy nadpłacić kredyt dopiero po 3 latach od wzięcia kredytu; czyli to będzie teraz własnie, po nowym roku. przyznam szczerze że udało nam sie już uzbierać prawie 80% kwoty... tylko że my mamy niski kredyt, bo mieliśmy sporo wkładu własnego. nadpłata będzie na poczet kredytu, nie odsetek.

nadpłacanie po 200 złotych miesięcznie to trochę taki żart.. u nas w banku każde nadpłacenie kredytu jest obwarowane 2% od kwoty nadpłacenia... więc suma sumarum po podliczeniu każdej nadpłaty i tego procentu , nie wiem czy więcej by nie wyszło niż sam kredyt z odsetkami.
__________________
Mała, Wredna, Bezczelna..
ale jakże zadowolona z siebie!
Mustique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-01, 20:13   #6
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez Mustique Pokaż wiadomość
my dopiero możemy nadpłacić kredyt dopiero po 3 latach od wzięcia kredytu; czyli to będzie teraz własnie, po nowym roku. przyznam szczerze że udało nam sie już uzbierać prawie 80% kwoty... tylko że my mamy niski kredyt, bo mieliśmy sporo wkładu własnego. nadpłata będzie na poczet kredytu, nie odsetek.

nadpłacanie po 200 złotych miesięcznie to trochę taki żart.. u nas w banku każde nadpłacenie kredytu jest obwarowane 2% od kwoty nadpłacenia... więc suma sumarum po podliczeniu każdej nadpłaty i tego procentu , nie wiem czy więcej by nie wyszło niż sam kredyt z odsetkami.
rzeczywiscie zal tych 2% (na szczescie dla nowych kredytow teraz po 3-ch latach nie bedzie jzu takich oplat a niektore banki nie maja nawet na start) ale jednak w sklai calego kredytu to taniej wyjdzie nadplacic i zaplacic 2% prowizji niz placic odsetki w wysokosci 3-4% rocznie od tej kwoty pzrez kilka lat, wiec mimo wszystko sie oplaca
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-02, 18:05   #7
Mustique
Lena
 
Avatar Mustique
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 12 229
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez AuroraCoriolis Pokaż wiadomość
rzeczywiscie zal tych 2% (na szczescie dla nowych kredytow teraz po 3-ch latach nie bedzie jzu takich oplat a niektore banki nie maja nawet na start) ale jednak w sklai calego kredytu to taniej wyjdzie nadplacic i zaplacic 2% prowizji niz placic odsetki w wysokosci 3-4% rocznie od tej kwoty pzrez kilka lat, wiec mimo wszystko sie oplaca
jasne ale nadplacic ale raz a porządnie. kapanie po trochę nie ma sensu
__________________
Mała, Wredna, Bezczelna..
ale jakże zadowolona z siebie!
Mustique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-09-03, 11:51   #8
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez Mustique Pokaż wiadomość
jasne ale nadplacic ale raz a porządnie. kapanie po trochę nie ma sensu
zawsze ma sens nawet jesli oszczednosc bedzie mala. A najbardziej oplaca sie (ale to chyba wymaga aneksu z bankiem) nadplacac i rownoczesnie skracac okres kredytowania
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 16:13   #9
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

U mnie nie da się nadpłacić kwot typu 100 zł, musi to być przynajmniej dwukrotność raty. Potem wybierasz czy chcesz mieć niższą ratę ale spłacać tyle samo lat czy taką samą wysokość raty i zmienić okres kredytowania - w tym przypadku płaci się 400 zł za sporządzenie aneksu. Aha i kilka lat od otwarcia kredytu bank pobiera prowizję od nadpłaty - u mnie chyba 2%. Raz już nadpłaciliśmy kredyti uważam, że opłacało się ponieważ mocno skróciło to czas przewidywanego zadłużenia
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-05, 10:43   #10
Margot85
Wtajemniczenie
 
Avatar Margot85
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 837
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Wszystko zależy od banku i warunków kredytu. Osobiście mogę nadpłacać od początku i to nawet 10zł i zmniejsza mi się kapitał do spłaty. Nic nie muszę aneksować, więc jak coś mogę to nadpłacam i kolejna rata jest mniejsza o kilka "groszy" Gdybym chciała skrócić okres kredytowania to gorzej, aneks i ponowne badanie zdolności kredytowej i opłata.
__________________
Będzie 55kg na 160cm
Margot85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 11:20   #11
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

My jesteśmy w trakcie przygotowań do kredytu . Niby wszystko jasne ..wiedziałam ile kosztuje mieszkanie..wiedziałam ile mniej więcej będzie do oddania..liczyłam nawet jak mniej więcej mogą wyglądać raty. Niedawno dostaliśmy od naszego radcy symulacje rat ..tzn kilka stron w exelu i ręce mi opadły. A jak zobaczyłam symulacje VW przypadku wzrostu stpy procentowej to zupełnie się załamałam. Jak żyć ? Moje marzenia powoli lęgną w gruzach. Mamy wpłatę własną ..nie duża ale mamy. Royslamy nawet czy nie wyłożyć więcej. Umówiłam się na spotkanie z radcą jeszcze raz. Nie poddam się. Muszę poznać wszystkie koszty związane z kredytem ..tego nie powiedział ( a wiem bo już zaczęłam węszyć ). Jestem pół - zielona w tym temacie. Na co warto zwrócić uwagę przy braniu kredytu ?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-10-20, 12:49   #12
Margot85
Wtajemniczenie
 
Avatar Margot85
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 837
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez _Angelina_ Pokaż wiadomość
My jesteśmy w trakcie przygotowań do kredytu . Niby wszystko jasne ..wiedziałam ile kosztuje mieszkanie..wiedziałam ile mniej więcej będzie do oddania..liczyłam nawet jak mniej więcej mogą wyglądać raty. Niedawno dostaliśmy od naszego radcy symulacje rat ..tzn kilka stron w exelu i ręce mi opadły. A jak zobaczyłam symulacje VW przypadku wzrostu stpy procentowej to zupełnie się załamałam. Jak żyć ? Moje marzenia powoli lęgną w gruzach. Mamy wpłatę własną ..nie duża ale mamy. Royslamy nawet czy nie wyłożyć więcej. Umówiłam się na spotkanie z radcą jeszcze raz. Nie poddam się. Muszę poznać wszystkie koszty związane z kredytem ..tego nie powiedział ( a wiem bo już zaczęłam węszyć ). Jestem pół - zielona w tym temacie. Na co warto zwrócić uwagę przy braniu kredytu ?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
RRSO bardzo pomaga przy porównywaniu ofert banków. Jednak trzeba się liczyć, że są jeszcze dodatkowe koszty, które nie są w nim zawarte. Dla przykładu: żeby uzyskać niższą marżę musisz np. wziąć kartę kredytową, która niby to kosztuje x jak używasz ją na sposób y i taki koszt jest uwzględniony w RRSO, ale jak używasz ją w inny sposób to nagle koszt jest większy (więc i RRSO wzrasta).

Z mojego doświadczenia wychodzi, że w skali 30 lat spłacania kredytu koszty są zbliżone i najważniejsza decyzja to czy chcesz więcej na początku zapłacić czy w trakcie spłaty kredytu. Bank i tak weźmie co jego

Korzystając z pomocy doradcy finansowego łatwiej jest porównać oferty banków, niż samemu chodząc od placówki do placówki.

Przy obecnych niskim oprocentowaniu warto mieć na uwadze, że rata może za rok czy 2 lata wzrosnąć, więc warto wziąć taki kredyt aby rata na dziś nie była "pod korek", bo potem będzie problem ze spłatą. Warto dokładnie czytać wzory umów i zapisać sobie daty kiedy można zrezygnować z wymaganego przez bank ubezpieczenia , czy innego dodatkowego produktu. Czasami lepiej przez 3 lata płacić za coś niż mieć przez 30 lat wyższą marżę. Kalkulator i excel i sama musisz sobie przeliczyć
__________________
Będzie 55kg na 160cm
Margot85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 12:56   #13
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Dziękuję za rady ...im więcej czytam tym mniej wiem. Czy to normalne? Myślałam , że to będzie ciekawe doświadczenie a ja tylko się stresuje , że czegoś niedopatrze lub coś zostanie zatajone. Właśnie..najbardziej obawia mnie wzrost rrso. I jak zobaczyłam ratę w przypadku wzrostu ...OMG no Ale taki kredyt bierzemy , niestety. Żeby spłacić go w 30 lat to tylko większą wpłata własna może coś zmienić .

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 13:50   #14
Margot85
Wtajemniczenie
 
Avatar Margot85
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 837
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez _Angelina_ Pokaż wiadomość
Dziękuję za rady ...im więcej czytam tym mniej wiem. Czy to normalne? Myślałam , że to będzie ciekawe doświadczenie a ja tylko się stresuje , że czegoś niedopatrze lub coś zostanie zatajone. Właśnie..najbardziej obawia mnie wzrost rrso. I jak zobaczyłam ratę w przypadku wzrostu ...OMG no Ale taki kredyt bierzemy , niestety. Żeby spłacić go w 30 lat to tylko większą wpłata własna może coś zmienić .

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Osobiście wolałam włożyć jak najwięcej pieniędzy na wkład własny, zostawiłam oszczędności tylko na "czarną godzinę" i na wykończenie, ale to jest bardzo indywidualna kwestia. Ja się czuję lepiej z tym, że mam mniejszy kredyt, ale nie będę mieć super kuchni przez 2 lata, ktoś inny woli mieć lepszy standard mieszkania od razu, czy liczy na wzrost wynagrodzenia itp.

Jak jesteś dociekliwa, to nic się przed Tobą nie ukryje. O wszystko warto pytać w banku, jak tylko czujesz, że czegoś nie rozumiesz do końca. Ważne jest też o ile jest wyższa marża do czasu wpisania banku do hipoteki, bo czasami długo czeka się na akt własności, zwłaszcza jak kupujesz dziurę w ziemi i wtedy nawet kilka lat płaci się więcej. Warto wziąć to też po uwagę.
__________________
Będzie 55kg na 160cm
Margot85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 14:11   #15
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Z tą większą wpłata własna to jesteśmy już prawie pewni. A co do marży..tak kupujemy ( prawie) dziurę w ziemi. Blok będzie stał za dwa lata. Chodzi o oprocentowanie? 3,77 a po uprawomocnieniu wpisu hipoteki 3,57 ...za dużo mam tabelek...cyferek...fuck nigdy tego nie lubiłam


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 16:06   #16
Margot85
Wtajemniczenie
 
Avatar Margot85
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 837
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez _Angelina_ Pokaż wiadomość
Z tą większą wpłata własna to jesteśmy już prawie pewni. A co do marży..tak kupujemy ( prawie) dziurę w ziemi. Blok będzie stał za dwa lata. Chodzi o oprocentowanie? 3,77 a po uprawomocnieniu wpisu hipoteki 3,57 ...za dużo mam tabelek...cyferek...fuck nigdy tego nie lubiłam


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak, 0,2 p.p , mam dokładnie to samo niby nic a jednak warto dewelopera po oddaniu kluczy "podręczyć" o akt własności. Niektórzy deweloperzy mają w umowach nawet 9 miesięcy zapisane jako czas oczekiwania na akt
To tutaj jeszcze kwestia okresu karencji wchodzi w grę, czyli czy od razu spłacacie kredyt (kapitał plus %) czy tylko same odsetki na początku. Oczywiście ta druga opcja jest droższa, ale daje też luz na początku i można więcej odkładać na remont.

Bardzo długo zbierałam na mieszkanie, ale przy takim wzroście cen nigdy bym nie uzbierała chyba kredyty są dla ludzi, jak podchodzi się rozsądnie (nie bierze się więcej niż nas stać spłacać) to nie ma czego się bać. Nawet przy wzroście stóp procentowych to nie dzieje się z dnia na dzień i nie o 100%. Są różne symulacje, można sobie sprawdzić jak by to wyglądało. Ja sama brałam kredyt, wydaje mi się, że we dwoje jest o tyle pewniej, że mniej prawdopodobne jest by obie osoby jednocześnie straciły prace. I chyba nikt rozsądny nie pozbawia się oszczędności, które by pozwoliły spłacać kredyt i żyć przez jakiś czas.
__________________
Będzie 55kg na 160cm
Margot85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 16:20   #17
_Angelina_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Angelina_
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 2 028
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

W naszym przypadku czas oczekiwania na akt wynosi 3 miesiące.
Tak , mamy dwa lata karencji i spłacamy tylko odsetki i właśnie planujemy w tym czasie odłożyć na kredyt) .

Idziemy na pogawędkę z radcą i chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić by zmniejszyć raty. Oczywiście większą wpłatą własna ...ale jeśli np będzie nadpłata w czasie karencji to czy np raty mają szansę się zmniejszyć przy tym samym czasie spłaty ( tzn 30 lat). Z drugiej strony czy to ma sens finansowy.
Po prostu boje się tych rat . Jak będziemy w stanie spłacać kredyt teraz - na spokojnie to w przypadku wzrostu rrso ( np do 8.77%) na opłaty pójdzie cała moja wypłata co prawda mąż zarabia trochę więcej ode mnie ale na samą myśl czuję ten ciężar na plecach.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 17:20 ---------- Poprzedni post napisano o 17:17 ----------

Dzięki Margot85 rozjasniasz mi trochę sytyacje. Szczerze to nawet nie miałam z kim o tym pogadać...a najlepiej to posłuchać kogoś , kto ma już jakieś doświadczenie w temacie

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
_Angelina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-21, 18:20   #18
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: kredyt mieszkaniowy - jak spłacacie?

Cytat:
Napisane przez _Angelina_ Pokaż wiadomość
jeśli np będzie nadpłata w czasie karencji to czy np raty mają szansę się zmniejszyć przy tym samym czasie spłaty ( tzn 30 lat). Z drugiej strony czy to ma sens finansowy.
Nie ma sensu bo wtedy odsetki naliczają Ci się przez te np. 30 lat. My żeśmy nadpłacili 2 lata temu 80 tysięcy i zostawiliśmy tę samą ratę. Okres kredytowania zmalał o 10 lat i tak jak wcześniej na ratę składało się 2/3 odsetek i 1/3 kredytu tak teraz jest odwrotnie i w każdej racie spłacamy 1/3 odsetek i 2/3 kredytu
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-21 19:20:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:49.