Kobiety w islamie - help me! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-03, 20:11   #1
xxPineskaxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 223

Kobiety w islamie - help me!


Dziewczyny jako temat pracy maturalnej wybrałam sobie temat 'Scharakteryzuj sytuację i role kobiety w świecie muzułmańskim na podstawie wybranych teksów kultury.'

Wybrałam książki : Kwiat pustyni, Córki hańby, Arabska perła.

No i problem mam co tu jeszcze dołączyć.. i zwracam się do was z prośbą o podanie np. tytułów piosenek, filmów, podesłanie ciekawych zdjęć, polecenie może jakiejś innej ciekawej książki?

Poratujecie mnie coś? Może akurat komuś coś ciekawego się przypomni...

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2016-05-19 o 13:47 Powód: przywrócenie treści
xxPineskaxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 20:41   #2
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

książka ,,Czytając Lolitę w Teheranie", moim zdaniem warta przeczytania.

film ,,Karmel" - kilka wątków, o chrześcijankach i muzułmankach w Libanie, dla mnie perełka, a zarazem film nie jest tak ciężki jak inne produkcje o sytuacji kobiet w islamie.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 20:51   #3
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Emire Khidayer "Arabski świat" "Życie po arabsku"
Quanta A. Ahmed "W kraju niewidzialnych kobiet"

Edytowane przez dorka1980
Czas edycji: 2013-04-03 o 20:52
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 21:03   #4
Flai
Raczkowanie
 
Avatar Flai
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 400
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

"Spalona żywcem"Souad, "Irańska córka", "Musiałam być posłuszna" Leila
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=7UeH0...-03%20Odsapnij
Na poprawę humoru

Skoro można usuwać płody bo nie są jeszcze dziećmi to dlaczego nie można "usuwać" trzylatków? Przecież oni też nie są jeszcze dorośli.
Flai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 21:07   #5
201706121151
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 1 228
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
książka ,,Czytając Lolitę w Teheranie", moim zdaniem warta przeczytania.

film ,,Karmel" - kilka wątków, o chrześcijankach i muzułmankach w Libanie, dla mnie perełka, a zarazem film nie jest tak ciężki jak inne produkcje o sytuacji kobiet w islamie.
Ta sama reżyserka nakręciła też "Dokąd teraz?", też ukazujący życie kobiet w Islamie od pozytywnej strony. Może się przydac jako kontrast do obrazu o tragediach islamskich kobiet, którym jesteśmy ciągle bombardowani.
201706121151 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 21:15   #6
mayletka
Rozeznanie
 
Avatar mayletka
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: zadupie.
Wiadomości: 573
GG do mayletka
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

tysiac wspanialych slonc
kiedys bylam ksiezna
arabska zona i arabska corka
10-letnia rozwodka
p.s mam taki sam temat! *,*
__________________

Przeszła kurs przygotowawczy do bycia piękną suką i
wyszła z niego z wyróżnieniem, dyplomem z różową bransoletką jako prezentem dla prymuski.


instagram||blog
mayletka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 23:07   #7
kawa_zmlekiem
damn good coffee
 
Avatar kawa_zmlekiem
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 11 448
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

dlaczego wybrałaś temat, z którym masz problemy?
kawa_zmlekiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-03, 23:26   #8
xxPineskaxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 223
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

.

Edytowane przez xxPineskaxx
Czas edycji: 2014-04-24 o 23:51
xxPineskaxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 23:27   #9
kawa_zmlekiem
damn good coffee
 
Avatar kawa_zmlekiem
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 11 448
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

może biblioteka?
kawa_zmlekiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 03:04   #10
content
Raczkowanie
 
Avatar content
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 335
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

"Karmel" i "Dokąd teraz?", polecone wyżej przez dziewczyny z filmów, może jeszcze "Rozstanie". Z książek spróbuj Pamuka, na przykład "Nazywam się Czerwień". Wyciągnięcie wniosków wymaga zastanowienia i analizy, bo nie proponuje bezpośrednich opisów, ale daje pełny obraz społeczeństwa, gdzie kobiety możesz umiejscowić i zrozumieć.
content jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 11:04   #11
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Ciekawi mnie czy prezentacja nie musi być napisana na podstawie literatury faktu, bo na podstawie fikcji to wszystko można by napisać o ciężkim życiu kobiet w islamie. Choć częściowo to się pokrywa z rzeczywistością jest to jednak fikcja.
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-04, 14:17   #12
Carpathia
Raczkowanie
 
Avatar Carpathia
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 341
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Polecam również książkę Elif Safak "Bękard ze Stambułu". Świetnie pokazana hierarchia rodziny i kontrast z połową akcji toczącą się w USA.

Świetnie odnalazłby się tu też film "Noc ciszy" który porusza problem małżeństw małoletnich dziewcząt ze starszymi mężczyznami. Jest niestety trudno osiągalny.

Powodzenia bo fajny temat i można sporo z niego wyciągnąć jeżeli chce się podejść do niego nieszablonowo.
Carpathia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 14:59   #13
201703061232
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1 605
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Tylko razem z córką - o traktowaniu kobiet
201703061232 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 15:38   #14
havabedava
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Dubai
Wiadomości: 1
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Bardzo ciekawy ale bardzo trudny temat a przy okazji tematyka mojej pracy mgr (pff kiedy to bylo

Moze latwiej by Ci bylo gdybys przedstawila sytuacje kobiet w islamie na przykladzie konkretnego kraju, bo w kazdym muzulmanskim kraju wyglada to zgola inaczej a stereotypy bardzo czesto sa krzywdzace.

Dla kontrastu podam ksiazki: Zdlawiony krzyk i Dziewczyny z Rijadu.
A tak bardziej naukowo i juz niekoniecznie tylko muzulmansko, koniecznie zerknij do Czarnej ksiegi kobiet.

Pozdrawiam
__________________
www.havabedava.blogspot.com
havabedava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 16:33   #15
aza3994
Zakorzenienie
 
Avatar aza3994
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 353
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez dorka1980 Pokaż wiadomość
Ciekawi mnie czy prezentacja nie musi być napisana na podstawie literatury faktu, bo na podstawie fikcji to wszystko można by napisać o ciężkim życiu kobiet w islamie. Choć częściowo to się pokrywa z rzeczywistością jest to jednak fikcja.

jasne, ze nie musi... czy lektury szkolne to literatura faktu? a wybierając temat destrukcyjna siła miłości kobiety i mężczyzny dajemy jako przykład lektury szkolne takie jak Romeo i Julia, Makbet, Lalka, które nic z rzeczywistością wspólnego nie mają.

Ja się bardzo interesuję tą tematyką i chętnie coś dopowiem. "Za zasłoną strachu" Samia Sharif to książka autentyczna, bardzo wstrząsająco.
film "tylko razem z córką"
"arabskiej żony" bym nie polecała, jest to bardzo fikcyjna lovestory, nieudana zresztą... bardzo źle mi się czytało i mało rzeczy miało tam sens...
"burka miłości" Reyes Monforte - również historia prawdziwa, niesamowita, przerażająca, pokazuje obraz kobiet w Afganistanie.
__________________
cel 1:
68,0 - 61,5 -....- 60 kg

3/2017
aza3994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 18:50   #16
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Niektóre lektury są literaturą faktu, ale nie o to chodzi Ten temat jest tak współczesny, "życiowy", namacalny, że opieranie się na fikcji jest wg. mało rzetelne. Fikcja zazwyczaj przedstawia kobiety w islamie jako uciśnione, podporządkowane itp. a jednak jest islam i islam. Nie wszędzie jest nakaz chodzenia w burkach, policja religijna itp. Są kraje bardziej liberalne w tym temacie.
Ja bym to rozgryzła bardziej "naukowo", ale to w końcu prezentacja na j.polski chyba i nie o to tu chodzi żeby zrobić wywód religijno-kulturowo-socjologiczny
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 18:54   #17
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Mam dość podobny temat, tzn. też wykorzystuję motywy afrykańskie.

Ze swojej strony mogę Ci polecić:
- Malika Ufkir "Uwięziona"
- Jean Sasson "Księżniczka" (sama to biorę do bibliografii)

Kurcze, pamiętam, że sporo znałam tych książek, ale teraz sobie nie przypomnę. Przyjrzyj sobie moją półkę na Lubimy czytać, może coś znajdziesz http://lubimyczytac.pl/polka/821095/...ientalne/lista
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 21:48   #18
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez xxPineskaxx Pokaż wiadomość
Dziewczyny jako temat pracy maturalnej wybrałam sobie temat 'Scharakteryzuj sytuację i role kobiety w świecie muzułmańskim na podstawie wybranych teksów kultury.'

Wybrałam książki : Kwiat pustyni, Córki hańby, Arabska perła.

No i problem mam co tu jeszcze dołączyć.. i zwracam się do was z prośbą o podanie np. tytułów piosenek, filmów, podesłanie ciekawych zdjęć, polecenie może jakiejś innej ciekawej książki?

Poratujecie mnie coś? Może akurat komuś coś ciekawego się przypomni...
Skoro masz w temacie, że "na podstawie tekstów kultury" to nie możesz wziąć samych książek, bo obetną Ci punkty za kompozycję.

Przed chwilą znalazłam taki obraz http://www.clarkegalleries.com/bridgman/bridgman.html i zastanawiam się, czy go nie wziąć do swojej prezentacji Może Tobie też się przyda.
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-05, 11:50   #19
Radioactiv
Raczkowanie
 
Avatar Radioactiv
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: na granicy
Wiadomości: 197
Odp: Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez Flai Pokaż wiadomość
"Spalona żywcem"Souad
O tym samym pomyślałam
Radioactiv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-06, 21:29   #20
karolacal
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 1
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Pineska Ciekawy temat sobie wybrałaś. Nie jestem ekspertką w tym temacie ale niedawno przeczytałam bardzo interesująca książke o losach kobiet w Afganistanie pt:' Szkoła piękności w Kabulu' Deborah Rodriguez. Bardzo ciekawa, lekko się ją czyta.
karolacal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 17:16   #21
opl
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 448
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez xxPineskaxx Pokaż wiadomość
Dziewczyny jako temat pracy maturalnej wybrałam sobie temat 'Scharakteryzuj sytuację i role kobiety w świecie muzułmańskim na podstawie wybranych teksów kultury.'

Wybrałam książki : Kwiat pustyni, Córki hańby, Arabska perła.

No i problem mam co tu jeszcze dołączyć.. i zwracam się do was z prośbą o podanie np. tytułów piosenek, filmów, podesłanie ciekawych zdjęć, polecenie może jakiejś innej ciekawej książki?

Poratujecie mnie coś? Może akurat komuś coś ciekawego się przypomni...
Tylko nie wiem czy wybrane teksty zaliczają się do TEKSTÓW KULTURY. Teksty kultury kojarzą, mi się z typowymi dla danej kultury hmm legendami, mitami, opowiadaniami. Ty wybrałaś biografie i opowiadania, które jedynie odnoszą się do samej kultury. Ale znając polską maturę, nawet z taką błędną bibliografią zaliczysz.

---------- Dopisano o 18:08 ---------- Poprzedni post napisano o 18:06 ----------

Cytat:
Napisane przez LaFleurBlanche Pokaż wiadomość
Ta sama reżyserka nakręciła też "Dokąd teraz?", też ukazujący życie kobiet w Islamie od pozytywnej strony. Może się przydac jako kontrast do obrazu o tragediach islamskich kobiet, którym jesteśmy ciągle bombardowani.
Dokładnie, przykre jest, że osoby tutaj polecają same przykre historie, które często nie mają nic wspólnego z islamem jako religią a jedynie z kulturą arabską czy afrykańską.

---------- Dopisano o 18:11 ---------- Poprzedni post napisano o 18:08 ----------

Przede wszystkim podstawą jest Koran i hadisy jako teksty kulturowe, to od nich powinnaś zacząć. Bo jak pisać o syt. kobiet w Islamie nie mając pojęcia o podstawowych zasadach w szariacie, przypowieściach i pojęciach chociażby z prawa karnego islamu. Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o tej religii i weźme do opracowania taką np. SPALONĄ ŻYWCEM, potem będzie pleść głupoty, że Allah nakazuje obrzezania kobiet czy inne seksistowskie bzdury.

---------- Dopisano o 18:13 ---------- Poprzedni post napisano o 18:11 ----------

Cytat:
Napisane przez havabedava Pokaż wiadomość
Bardzo ciekawy ale bardzo trudny temat a przy okazji tematyka mojej pracy mgr (pff kiedy to bylo

Moze latwiej by Ci bylo gdybys przedstawila sytuacje kobiet w islamie na przykladzie konkretnego kraju, bo w kazdym muzulmanskim kraju wyglada to zgola inaczej a stereotypy bardzo czesto sa krzywdzace.

Dla kontrastu podam ksiazki: Zdlawiony krzyk i Dziewczyny z Rijadu.
A tak bardziej naukowo i juz niekoniecznie tylko muzulmansko, koniecznie zerknij do Czarnej ksiegi kobiet.

Pozdrawiam
Kochana Co studiowałaś? Orientalistykę? Arabistykę?

---------- Dopisano o 18:16 ---------- Poprzedni post napisano o 18:13 ----------

Cytat:
Napisane przez aza3994 Pokaż wiadomość
"burka miłości" Reyes Monforte - również historia prawdziwa, niesamowita, przerażająca, pokazuje obraz kobiet w Afganistanie.
Pamiętajmy tylko, że to nie Islam zgotował taki los kobietom a Afganistanie a Talibowie, którzy mają we władaniu tę ziemię. Przed władzą Talibów kobiety w cale nie musiały nosić burek, nie były do tego zmuszane. A chociażby kwestia burki pokazuje jak wiele się zmieniło pod panowaniem Talibów, no ale najłatwiej zwalić na Islam zapominając o kulturze i ekstremistach.
opl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-09, 17:25   #22
wild_horse
Zakorzenienie
 
Avatar wild_horse
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 855
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez xxPineskaxx Pokaż wiadomość
Dziewczyny jako temat pracy maturalnej wybrałam sobie temat 'Scharakteryzuj sytuację i role kobiety w świecie muzułmańskim na podstawie wybranych teksów kultury.'

Wybrałam książki : Kwiat pustyni, Córki hańby, Arabska perła.

No i problem mam co tu jeszcze dołączyć.. i zwracam się do was z prośbą o podanie np. tytułów piosenek, filmów, podesłanie ciekawych zdjęć, polecenie może jakiejś innej ciekawej książki?

Poratujecie mnie coś? Może akurat komuś coś ciekawego się przypomni...
Interesuję się tym tematem od paru lat + tak się składa, że również mam temat prezentacji, w którym będę mówiła o kobietach w islamie.

To, co teraz przychodzi mi do głowy:
- "Księżniczka" Jean Sasson (cała seria, biorę do biblio jedną książkę, właśnie "Księżniczkę" )
- "Musiałam być posłuszna" Leila
- "Kobiety islamu" film (też biorę)
- "Submission", film Theo van Gogha (z tego co wiem, są różne polskie tłumaczenia tego tytułu)
- "4 kobiety" film

Ok, a teraz już same książki:
- "Uwięziona" Malika Ufkir
- "Arabska perła"
- "Czarna kobieta, biały kraj" - tego nie czytałam i nie za wiele o niej słyszałam, więc nie ręczę
- "Kiedyś byłam księżną"
- "Kwiat pustyni"
- "Minaret"
- "Pohańbione"
- "Spalona żywcem" - też nie jestem za to pewna

I to chyba tyle, jeśli chodzi o islam. Ja wybrałam temat o Oriencie, dlatego mam również Azję (Japonia i te sprawy )
__________________
love
wild_horse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-19, 12:47   #23
blackdrees
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 111
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Do tej listy dołączyłabym jeszcze książkę Za drzwiami pałacu Cay Garci. Na mnie historia życia saudyjskiej księżniczki zrobiła ogromne wrażenie.
blackdrees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-22, 23:06   #24
Radioactiv
Raczkowanie
 
Avatar Radioactiv
 
Zarejestrowany: 2013-03
Lokalizacja: na granicy
Wiadomości: 197
Dot.: Kobiety w islamie - help me!

Cytat:
Napisane przez wild_horse Pokaż wiadomość
Interesuję się tym tematem od paru lat + tak się składa, że również mam temat prezentacji, w którym będę mówiła o kobietach w islamie.

To, co teraz przychodzi mi do głowy:
- "Księżniczka" Jean Sasson (cała seria, biorę do biblio jedną książkę, właśnie "Księżniczkę" )
- "Musiałam być posłuszna" Leila
- "Kobiety islamu" film (też biorę)
- "Submission", film Theo van Gogha (z tego co wiem, są różne polskie tłumaczenia tego tytułu)
- "4 kobiety" film

Ok, a teraz już same książki:
- "Uwięziona" Malika Ufkir
- "Arabska perła"
- "Czarna kobieta, biały kraj" - tego nie czytałam i nie za wiele o niej słyszałam, więc nie ręczę
- "Kiedyś byłam księżną"
- "Kwiat pustyni"
- "Minaret"
- "Pohańbione"
- "Spalona żywcem" - też nie jestem za to pewna

I to chyba tyle, jeśli chodzi o islam. Ja wybrałam temat o Oriencie, dlatego mam również Azję (Japonia i te sprawy )
Spalona żywcem - warto sięgnąć, szczególnie odnośnie "pozycji" kobiety w tej kulturze, religii.
Radioactiv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-23 00:06:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:44.