Sposoby nauki - Jak efektywnie się uczyć i rozplanować czas - Strona 7 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-12, 08:32   #181
Szeri
Raczkowanie
 
Avatar Szeri
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Domek :)
Wiadomości: 418
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Ja znajduje tysiąc zajęć pobocznych...Od przejrzenia poczty, przez kawe przy komputerze do wklepywania kremu w ręce...Przeglądam również podręcznik do tureckiego, ale to robie na własną reke i nie ma to nic w spolnego z tym co powinnam zakuwać na zajęcia i egzaminy nadal czekamy na osoby, które efektywnie planują czas, choć chyba sie nie znajdą, bo osoby z efektywnie zaplanowanym czasem nie mają czasu, żeby chodzić po takich forach
Szeri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 08:39   #182
anciaahk
kosmitka
 
Avatar anciaahk
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 19 465
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Jak ja bym chętnie znalazła się z powrotem w szkolnej ławie.
Czasem jak mi już wszystko sypie się na głowę, to spisuję sobie największe zaległości w kalendarz lub na kartkę i staram się robić po kolei w ciągu dnia wszystko, co spisałam. A jaka radość, jak każdą pozycję wieczorem mam wykreśloną !!
A tak poważnie, to słyszałam, że są całe szkolenia z efektywnego zarządzania czasem, które trwają nawet tydzień czasu, tak więc trudno będzie chyba nam coś wymyśleć. Ja to bym się zapisała na takie szkolenie baaaardzo chętnie .
__________________
mama

Posłuchaj, jak mi prędko bije Twoje serce...
anciaahk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 08:59   #183
Basiula
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 330
Wyślij wiadomość przez ICQ do Basiula
Smile Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Też miałam problemy z koncentracją powiedzmy :P Ahhh te inne pilniejsze zajęcia hyhy.Z rad które pamietam były takie :porządek na biurku i ład wokół siebie (ja np nie lubie jak leży mój paputrk w zasięgu wzroku -chore ale co zrobić) dalej uczyc sie nie np przedmioty scisle pozniej humanistyczne tylko na zmiane zeby mozg w pewien sposob odpoczal,przerwy po partii materialu na odetchnięcie swiezym powietrzem.Ja lubilam spisac wszystko do nauczenia na kartce i potem skreslalam.I najwazniejsza rzecz-pozytywne podejscie-wszystko minie i jutro czy za kilka dni bede po klasówce Pozdrawiam ;*
Basiula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 09:26   #184
fuksjaa
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 13 317
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Ja uwielbiam planować nie tylko nauke, ale też inne zajęcia w ciągu dnia. Gorzej jest u mnie z ich realizacją i koncentracją w trakcie nauki. Zdecydowanie lepsze efekty w nauce zauważam, kiedy wcześniej zapewnię sobie porządną dawkę sportu Polecam ruch na koncentrację
fuksjaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 10:27   #185
beoneself
Zakorzenienie
 
Avatar beoneself
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 9 487
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Podbijam, bardzo zaciekawił mnie ten wątek

Czy jakaś dobra dusza zechciałaby mi przesłać tamtego e-booka o mapach myśli ?
[ dalya@op.pl , jakby co ]
beoneself jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 12:02   #186
coc9
Wtajemniczenie
 
Avatar coc9
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 194
GG do coc9
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

popieram ruch jest najwazneijszy, ja bardzo czesto po intensywnym wysilku zabieram sie za nauke i efekty sa lepsze niz bez wysilku
__________________
Jednej rzeczy wam brakuje-wszystkim bez wyjątku: odwagi. Nie mówię o jakimś popisyaniu się czymś przed kimś.Chodzi mi o odwagę przeżycia siebie aż do końca.Wszytko jedno gdzie: dożywtnie więzienie, klaztor, ferma wśród bushu czy wyokie stanwsko w jakimś ohydnym wielkim mieście
Bogini Sportu


coc9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 12:13   #187
Atram
xxyy
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 8 037
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

najlepiej zaczac od wyrzucenia koputera przez okno
__________________
Nie należy sie bać zmian , które powo...
Atram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-12, 12:47   #188
YenneferD
Zakorzenienie
 
Avatar YenneferD
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Koszalin
Wiadomości: 7 772
GG do YenneferD
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Ja polecam macierz/wykres Gantta - bardzo pomocne narzędzie przy planowaniu i kontroli planu, mnie dodatkowo jego graficzna forma motywuje do pracy. Postaram sie wytłumaczyć, jak się tą macierz sporządza, chociaż tylko słowami, bez rysunku, będzie ciężko...

Rysujemy na kartce lub robimy w exelu macierz (tabelkę). Pierwsza kolumna ma nazwę "zadania", następne to dni miesiąca (najlepiej robić macierz na miesiąc). Pod "zadania", w każdym wierszu wypisujemy, co mamy do zrobienia. Musimy określić od kiedy do kiedy chcemy coś robić, np.: nauka hiszpańskiego od 1 do 15 czerwca, nauka ekonomii - 5-12 czerwca itd. Zakreślamy te przedziały czasowe na wykresie przy danym zadaniu (przez zrobienie prostokąta obejmującego dane dni przy danym zadaniu). Ustalamy sobie system oznaczeń, czyli np. jeżeli coś zrobiłyśmy, to zaznaczamy kratkę danego dnia na zielono, jeżeli nie zrobiłyśmy to na czerwono, albo jakieś inne, wymyślone przez nas oznaczenia. No i teraz zostaje nam praca/nauka. I tak: każdego dnia, np. wieczorem, siadamy z wykresem i sprawdzamy co zrobiłyśmy, a czego nie. Np. 1 czerwca mialyśmy uczyc sie hiszpańskiego; uczyłyśmy się - zamalowujemy kratkę na zielono, nie uczyłyśmy sie - na czerwono. I tak każdego dnia. W rezultacie tworzy sie graficzny obraz tego, co robimy.

W tym ważne jest dobre zaplanowanie i konsekwencja. Mnie motywowało do pracy to, jak np. widziałam, że mam dużo czerwonych kwadracików i jak widziałam zbliżajace się końcowe terminy, jak widziałam, ze nie robię tego co zaplanowałam i czas przelatuje mi przez palce.

http://images.google.pl/imgres?imgur...icial%26sa%3DG
- tutaj możecie zobaczyc, jak wyglada taki wykres, niestety, rysunek jest malutki

Pozdrawiam i życzę efektywnej nauki
__________________
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.

TELEPORT czyli niedzielne zapiski <- Bloguję

Edytowane przez YenneferD
Czas edycji: 2006-03-12 o 17:19
YenneferD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 13:25   #189
coc9
Wtajemniczenie
 
Avatar coc9
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 194
GG do coc9
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

hmm niby prosto to objasnilas i wydaej sie byc proste jednak nie wiem czy potrafilabym to zrobic....
__________________
Jednej rzeczy wam brakuje-wszystkim bez wyjątku: odwagi. Nie mówię o jakimś popisyaniu się czymś przed kimś.Chodzi mi o odwagę przeżycia siebie aż do końca.Wszytko jedno gdzie: dożywtnie więzienie, klaztor, ferma wśród bushu czy wyokie stanwsko w jakimś ohydnym wielkim mieście
Bogini Sportu


coc9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 13:58   #190
czapeczkaelfa
Zadomowienie
 
Avatar czapeczkaelfa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 1 876
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Jejku, jak ja bym chciala umiec sie tak zorganizowac, eby nie tracic czasu, zeby dni nie przeplywaly mi przez palce...
Ja uwielbiam robic sobie ambitne plany dnia Tylko ze na planie sie zazwyczaj konczy. Nigdy chyba nie udalo mi sie zrobic dokladnie tego co sobie na dany dzien zaplanowalam.
Jak tak pomysle ile czasu marnuje to az robi mi sie slabo...
__________________
I'm not sad. I'm just complicated.

czapeczkaelfa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 14:09   #191
Atoska
Zakorzenienie
 
Avatar Atoska
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 4 024
GG do Atoska
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

ja tez prosilabym o tego e-booka
atoska@poczta.fm
__________________

Wymianka
Atoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-12, 14:25   #192
agusia_85
Zadomowienie
 
Avatar agusia_85
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 1 171
GG do agusia_85
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Zawsze sobie odkładam wszystko co mam zrobić na później ( w myśl powiedzenia: co masz zrobic dzisiaj zrób jutro :P) i później zostaje mi jeden dzień na nauczenie się do egzaminu
Właśnie myślę, że takie graficzne wykresy, różne zapiski są dobrym rozwiązaniem, bo przynajmniej trochę mtywują i przypominają. Trzeba spróbować
Dzisiaj czekają mnie dwa referaty Zobaczymy...
agusia_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 15:16   #193
Sanderek
Wtajemniczenie
 
Avatar Sanderek
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Bytom / Tarnowskie Góry
Wiadomości: 2 009
GG do Sanderek Send a message via Skype™ to Sanderek
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Po
1. Spalić serwer wizaż
2. Wyrzucic komputer

Ale ja pomimo tego potrafię zorganizowac się do pracy i nauki. Mówię sobie, że to poprostu trzeba i koniec. Robię sobie dobrą herbatkę, przygotowuję kilka tabliczek czekolady i biorę się do roboty.
Nigdy nie planuję dnia, bo zwykle w takich sytuacjach coś / ktoś mi przeszkodzi. Pisząc Coś nie mam na myśli mojego lenistwa.
__________________
"Szukaj małej różnicy, która uczyni wielką różnicę w Twoim życiu"
Sanderek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 20:37   #194
colusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 208
GG do colusia
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Cytat:
Napisane przez Sanderek
Po
1. Spalić serwer wizaż
2. Wyrzucic komputer

Ale ja pomimo tego potrafię zorganizowac się do pracy i nauki. Mówię sobie, że to poprostu trzeba i koniec. Robię sobie dobrą herbatkę, przygotowuję kilka tabliczek czekolady i biorę się do roboty.
Nigdy nie planuję dnia, bo zwykle w takich sytuacjach coś / ktoś mi przeszkodzi. Pisząc Coś nie mam na myśli mojego lenistwa.
Ja właśnie szczegółowo sobie planuję co mam się nauczyć - piszę na kartce określone rzeczy, które muszę zrobić np . w ciągu 1 h
Oczywiście na biurku stoi 5 kubków herbaty/innych cieczy :P i coś do jedzenia ;]

Myślę, że efektywna nauka zależy też w dużym stopniu od warunków...
Nie wyobrażam sobie kucia przy tv rozkręconym na full lub imprezce u sąsiadów Dlatego staram się uczyć jak nikogo nie ma w domu lub jest wyjątkowa cisza ;]

Planowania po prostu trzeba się nauczyć - nie da się tego przeskoczyć według mnie
__________________
Czas zacząć nadrabianie pisania recenzji na wizażu
colusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 21:09   #195
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

jakoś nie mogę zaplanować sobie nauki.zwykle postanawiam,że w końcu zacznę systematycznie powtarzać materiał,itp., ale zwykle kończy się...siedzeniem na wizażu.
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 21:20   #196
Gizmiatko
Zakorzenienie
 
Avatar Gizmiatko
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Śląsk :o)
Wiadomości: 4 375
GG do Gizmiatko
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

a jaki macie system uczenia ? tzn np do matury uczycie sie (powtarzacie)
czytajac cos w koło czy kujecie czy nie wiem czytacie i potem powtarzacie ?
jakie macie metody ?
Bo ja dawno sie nie uczylam a "próbuje"sie uczyc na egzaminy wstępne i jakos mi to nie wychodzi :|
Jak sie uczyc na test z historii ? same daty nazwiska czy wsyztsko ?
__________________

24,07 - nasza data ;]
Szczęśliwa mama dwóch szkrabów

Nataniel urodzony 26.05,09 z masa ciała 1980 i długoscia 45 cm
Iga urodzona 12.02,2012 w 35 tygodniu ciąży masą ciała 3530 i długoscia 52 cm

udało sie -moj wykres
Gizmiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 21:25   #197
YenneferD
Zakorzenienie
 
Avatar YenneferD
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Koszalin
Wiadomości: 7 772
GG do YenneferD
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Cytat:
Napisane przez coc9
hmm niby prosto to objasnilas i wydaej sie byc proste jednak nie wiem czy potrafilabym to zrobic....
Mi na początku było strasznie ciężko, takiej roztrzepanej osobie jak ja trudno było się przemóc do codziennego planowania i kontroli, do siedzenia nad kartką papieru etc. Ale później okoliczności sprawiły, że po prostu nie miałam wyjścia, musiałam to robic..No chyba że doba magicznie rozciągnęłaby sie do 48 godzin, to wtedy może wyrobiłabym się ze wszystkim Ale zmusiłam się do tego planowania, kupiłam organizer, nauczyłam się robić Gantta, i to byl jeden z lepszych kroków, jakie zrobiłam w życiu Po pewnym czasie zaczęłam nawet planować zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia właśnie za pomocą tej macierzy I powiem tak, gdy korzystam z tego wykresu, to staję się niepojęcie systematyczna i o wiele lepiej wykorzystuję swój czas. A kalendarz-organizer stał się nieodłączną częścią mojego życia
__________________
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.

TELEPORT czyli niedzielne zapiski <- Bloguję
YenneferD jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-13, 13:36   #198
Gizmiatko
Zakorzenienie
 
Avatar Gizmiatko
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Śląsk :o)
Wiadomości: 4 375
GG do Gizmiatko
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

czy ja takze moge prosic o e-booka? streptococus@tenbit.pl

Jełśi chodzi o mapy myśli ,to Czy mozna je zastosowac do historii ?hmmm do najwazniejszych wydarzen ? kurczez aciekawiłyście mnie tym wsyztskim
Teraz zamiast sie uczyc bede czytac jak poprawic swoja pamięć

jesli moge prosić oczywiscie o te e-booki
pozdrawiam
__________________

24,07 - nasza data ;]
Szczęśliwa mama dwóch szkrabów

Nataniel urodzony 26.05,09 z masa ciała 1980 i długoscia 45 cm
Iga urodzona 12.02,2012 w 35 tygodniu ciąży masą ciała 3530 i długoscia 52 cm

udało sie -moj wykres
Gizmiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-13, 14:09   #199
iff
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 737
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

ftp://ftp.bonq.pl/Wizaz tu sa dwie pozycje i jak mi wyślecie na eve@bonq.pl jeszcze Buzana "Mapy myśli" to je też tam wrzucę i nie będzie trzeba tak sobie to ciągle wysyłać i wysyłać, tylko w każdej chwili będzie można ściągnąc z tego mojego ftp.

Gizmiatko do historii jak najbardziej się to przydaje. W połączeniu z technikami pamięci staje się niezłą mieszanką możliwości zapamiętywania i kojarzenia. Nie dość ze daty i wydarzenia super sobie rozrysujesz na mapach, to potem technikami do zapamietywania liczb i dat w mgnieniu oka je opanujesz.
iff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-13, 14:32   #200
grudniowa-szatynka
Zakorzenienie
 
Avatar grudniowa-szatynka
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 5 082
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Chyba znalazłam w tym wątku sposób na moje znudzenie nauką.
Chwała Wam, dziewczęta
__________________
Damn! Who said there's no treasure at the end of the rainbow?
grudniowa-szatynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-13, 16:20   #201
iff
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 737
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Cytat:
Napisane przez grudniowa-szatynka
Chyba znalazłam w tym wątku sposób na moje znudzenie nauką.
Chwała Wam, dziewczęta


Chwała Buzan'owi
iff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-13, 18:21   #202
Jula
Zakorzenienie
 
Avatar Jula
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: wizaż
Wiadomości: 4 671
Dot.: Jak efektywnie się uczyć i rozplanowac czas

Dodaję link do tego wykresu polecanego przez JenniferD:
http://excel.republika.pl/bazawiedzy...kresgantta.htm

Własnie zaczynam planować pisanie pracy licencjackiej, mam nadzieję, że taki wykres w widocznym miejscu zmusi mnie do systematycznej pracy
__________________
"Była jednak za duża na złodziejkę, zbyt uczciwa na skrytobójczynię, zbyt inteligentna na żonę i zbyt dumna, by podjąć jedyną powszechnie dostępną damską profesję.
Dlatego została wojowniczką.

/T.Pratchett, "Blask Fantastyczny"/


Jula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-13, 21:17   #203
Gizmiatko
Zakorzenienie
 
Avatar Gizmiatko
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Śląsk :o)
Wiadomości: 4 375
GG do Gizmiatko
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Cytat:
Napisane przez iff
ftp://ftp.bonq.pl/Wizaz tu sa dwie pozycje i jak mi wyślecie na eve@bonq.pl jeszcze Buzana "Mapy myśli" to je też tam wrzucę i nie będzie trzeba tak sobie to ciągle wysyłać i wysyłać, tylko w każdej chwili będzie można ściągnąc z tego mojego ftp.

Gizmiatko do historii jak najbardziej się to przydaje. W połączeniu z technikami pamięci staje się niezłą mieszanką możliwości zapamiętywania i kojarzenia. Nie dość ze daty i wydarzenia super sobie rozrysujesz na mapach, to potem technikami do zapamietywania liczb i dat w mgnieniu oka je opanujesz.

Ojej super dziekuje dziekuje i jeszcze raz dziękuje
__________________

24,07 - nasza data ;]
Szczęśliwa mama dwóch szkrabów

Nataniel urodzony 26.05,09 z masa ciała 1980 i długoscia 45 cm
Iga urodzona 12.02,2012 w 35 tygodniu ciąży masą ciała 3530 i długoscia 52 cm

udało sie -moj wykres
Gizmiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 17:08   #204
karolinaa
Wtajemniczenie
 
Avatar karolinaa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 2 150
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Mam miec test z wiedzy o lekturze konkretnie z Lalki jak się do niego skutecznie przygotować??
karolinaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 18:14   #205
happygirl
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 614
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Cytat:
Napisane przez karolinaa
Mam miec test z wiedzy o lekturze konkretnie z Lalki jak się do niego skutecznie przygotować??
Zacząć się uczyć
A tak poważnie, możesz sobie wynotować najważniejsze motywy, tematy, związanych z nimi bohaterów, słowa-klucze... Od razu wszystko Ci się poukłada w głowie i łatwiej zapamiętasz.
__________________
The world can be divided into ladies and all other creatures
happygirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-19, 22:22   #206
iff
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 737
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Cytat:
Napisane przez happygirl
Zacząć się uczyć
A tak poważnie, możesz sobie wynotować najważniejsze motywy, tematy, związanych z nimi bohaterów, słowa-klucze... Od razu wszystko Ci się poukłada w głowie i łatwiej zapamiętasz.
Ano dokładnie. Oczywiście jeśli to ma być na bazie technik Buzan'a.
iff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-20, 22:43   #207
Gizmiatko
Zakorzenienie
 
Avatar Gizmiatko
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Śląsk :o)
Wiadomości: 4 375
GG do Gizmiatko
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

iff wiem wiem ,ze robienie map myśli ,dla osob kotre przecyztaly tylko info na stronie www ,raczej powinny sprawiac trudnosc:|

Mam pytanko czy moglabys mi napsiac jakbys zorbila mapy mysli jesli chodzi o historie (o nauke do testow) wiem ze pewnie masz duzo spraw na glowie,ale bylabym wdzieczna,bo fascynuje mnie ta "mapa mysli" a nauka niesttey przychodzi mi z trudnoscia,i pomyslalam ze mapa mysli bedzie chyba rozwiazaniem,tylko ze ja nie wiem jak sie za to zabrac:| jelsi moglabys mi zorbic taka mape abym wiedziala na czym to polega to bylabym wdzięcznawiem ze to moze byc trydne,dla ciebie.
Chodzi mi tylko o jakis przyklad nie wiem obojetnie jakies daty i obojetnie jakie wydarzenie osoba , chodzi poporstu o takicschemat abym mogla sobie to jakos przysfoic
BARDZO BARDZO PROSZE BARDZO MI NA TYM ZALEZY!
__________________

24,07 - nasza data ;]
Szczęśliwa mama dwóch szkrabów

Nataniel urodzony 26.05,09 z masa ciała 1980 i długoscia 45 cm
Iga urodzona 12.02,2012 w 35 tygodniu ciąży masą ciała 3530 i długoscia 52 cm

udało sie -moj wykres
Gizmiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-20, 23:03   #208
happygirl
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 614
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Cytat:
Napisane przez Gizmiatko
iff wiem wiem ,ze robienie map myśli ,dla osob kotre przecyztaly tylko info na stronie www ,raczej powinny sprawiac trudnosc:|

Mam pytanko czy moglabys mi napsiac jakbys zorbila mapy mysli jesli chodzi o historie (o nauke do testow) wiem ze pewnie masz duzo spraw na glowie,ale bylabym wdzieczna,bo fascynuje mnie ta "mapa mysli" a nauka niesttey przychodzi mi z trudnoscia,i pomyslalam ze mapa mysli bedzie chyba rozwiazaniem,tylko ze ja nie wiem jak sie za to zabrac:| jelsi moglabys mi zorbic taka mape abym wiedziala na czym to polega to bylabym wdzięcznawiem ze to moze byc trydne,dla ciebie.
Chodzi mi tylko o jakis przyklad nie wiem obojetnie jakies daty i obojetnie jakie wydarzenie osoba , chodzi poporstu o takicschemat abym mogla sobie to jakos przysfoic
BARDZO BARDZO PROSZE BARDZO MI NA TYM ZALEZY!
Gizmiatko, wprawdzie nie jestem iff ale może Ci jakoś podpowiem.
Jako że skanera u mnie niet, a mapy najlepiej robi się rysując. Ale postaram się opisać taką przykładową mapę. Np. chcemy opisać powstanie kościuszkowskie.
Na środku jednym kolorem rysujemy duży napis "POWSTANIE KOSCIUSZKOWSKIE" dodajemy obrazek, np kosy albo czapki. Od tego rysujemy strzalke na krotej piszemy przysiega. Mozesz dorysowac np. mloda pare (przepraszam za brak polskich znakow, ale tak szybciej) - zeby sie kojarzylo z przysiega. Od tego rysujemy rynek (taki schematyczny), obok piszemy date, rysujemy Kosciuszke. Potem od glownego napisu odchodza strzalki np. dla poszczegolnych bitw. Przy kazdej jakis identyfikujacy ja rysunek, kojarzacy sie z jakims wydarzeniem z danej bitwy. Daty mozesz zapamietac ukladajac logiczne systemy (np 1771 - lustrzane odbicie), albo rysujac sobie przedmioty graficznie podobne do cyfr (np. 2 jako labedz, itp.). Nazwiska tez mozna zapamietac, dopisac do odpowiednich miejsc na mapie i skojarzyc z odpowiednim obrazkiem, wlasciwym dla danej bitwy. Pojecia mozna zapisac innym kolorem i sprobowac koniecznie dorysowac do nich jakich symbol, obrazek, np. rezurekcja - mycie podlogi żurkiem Im dziwnejsze i fantastyczne porownania, tym latwiej zapamietac.

A teraz Gizmiatko, lap za duza kartke i flamastry i sprobuj zrobic, to co tu nieporadnie opisalam
__________________
The world can be divided into ladies and all other creatures
happygirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-20, 23:50   #209
iff
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 737
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

Gizmiatko widzę że Happy Cie już wspaniale poinstruowała, więc w sumie nie wiem co powinnam dodać od siebie. Jeśli chodzi o daty, to tak jak Happy powiedziała, pomagają jakieś skojarzenia co do wyglądu liczb, ale ja bym Ci jeszcze podrzuciła pomysł, który w wypadku zapamiętywania dużej ilości cyferek może się okazać bardziej pomocny. Popatrz:

Każdą z cyferek oznaczasz literką:
0 - s lub z
1 - t lub d
2 - n
3 - m
4 - r
5 - l
6 - j
7 - k lub g
8 - f lub w
9 - p lub b

I tak np jak chcesz zapamiętać datę 19.09.1250 to robisz sobie kombinację tych literek i układasz słowa np. ToP ZąB ToN LuZ
Duże litery to samogłoski, które oznaczają cyferki z daty. Teraz z tych słów układasz historyjkę - ja bym sobie wyobraziła kogoś na fotelu dentystycznym, z pochlapanym krwią ToPem. Krew jest z wyrwanego ZęBa a dentysta niskim ToNem głosu mówi mi: wrzuć na LuZ, zaraz przestanie boleć.



Zrobiło się dramatycznie ale myślę, że to dobry sposób na daty - dobry oczywiście o ile się jeszcze nie zna i nie umie innych technik. Nie wiem, czy dobrze wytłumaczyłam - jeśli coś jest niezrozumiałe, to postaram się wyjaśnić jak się upomnisz
iff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-21, 09:08   #210
Gizmiatko
Zakorzenienie
 
Avatar Gizmiatko
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Śląsk :o)
Wiadomości: 4 375
GG do Gizmiatko
Dot.: :) Sposoby nauki - Help

happygirl i iff dizekuje
Jestescie naprawde super :0zaraz sie zbaiore za rysowanie map myslimusze poszukac sobie tylko kolorowych dlugopisówdziekuje jeszcze raz
__________________

24,07 - nasza data ;]
Szczęśliwa mama dwóch szkrabów

Nataniel urodzony 26.05,09 z masa ciała 1980 i długoscia 45 cm
Iga urodzona 12.02,2012 w 35 tygodniu ciąży masą ciała 3530 i długoscia 52 cm

udało sie -moj wykres
Gizmiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-08 23:31:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:01.