świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-06-28, 21:13   #1
klapoucha
Raczkowanie
 
Avatar klapoucha
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 83
Question

świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?


Witam, nie wiem czy było, temat jest dość rozbudowany i trudno cokolwiek znaleźć.
W sierpniu mamy ślub kościelny. Moja starsza siostra ma być moim świadkiem. Trzeba zaznaczyć, że obecnie jest w ciąży i nie było by w tym nic złego gdyby nie to, że z ojcem dziecka nie ma ślubu i nie zamierza mieć ponieważ się rozstali. Nie chodzi mi o żadne przesądy, tylko, czy ksiadz nie będzie mial nic do tego? Bo świadkiem może być osoba, ktora uczęszcza do Spowiedzi i do Komunii.. Zapomniałam spytać księdza, a Wam jak sie wydaje? Mi się wydaje, że to nie jest przeszkoda żadna..
klapoucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:16   #2
kasia6713
Zakorzenienie
 
Avatar kasia6713
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 3 579
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

wszystko zależy od tego jaki jest ksiądz
mam księdza, który nie daje ślubów parom, które mają nieślubne dzieci, za to 8 km dalej tamtejszy ksiądz daje bez problemów
__________________
Wymianka
kasia6713 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:17   #3
klapoucha
Raczkowanie
 
Avatar klapoucha
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 83
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Tylko, że to nie ja jestem w ciązy, tylko siostra
Czyli będę musiała jeszcze raz iść do księdza.
klapoucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:20   #4
kasia6713
Zakorzenienie
 
Avatar kasia6713
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 3 579
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez klapoucha Pokaż wiadomość
Tylko, że to nie ja jestem w ciązy, tylko siostra
Czyli będę musiała jeszcze raz iść do księdza.
ja wiem, tylko że to był przykład na to, ze wiele księży ma indywidalne podejście
ale właściwie nie wiem czy ksiądz ma coś do tego. Jeśli nie powiesz mu o tym, to chyba w dniu ślubu nie powie Ci, że nie udzieli Ci ślubu, bo Twoja siostra jest w ciąży
chociaż z drugiej strony to chyba sprawa własnego sumienia
__________________
Wymianka
kasia6713 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:23   #5
jusztyska
Zadomowienie
 
Avatar jusztyska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 623
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

z tego co się orientuję świadek nie musi być wierzący, więc tym bardziej problemem nie powinno być, że Twoja siostra jest w "nieślubnej" ciąży
jusztyska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:23   #6
klapoucha
Raczkowanie
 
Avatar klapoucha
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 83
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

No tak. Ale chodzi o to, że są grzechy, które dyskwalifikują do chodzenia do Spowiedzi. I moja siostra sie obawia, że takie nieślubne dziecko jest właśnie taką sprawą, ktora odsuwa ją od kościoła..
klapoucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:36   #7
aga512152
Rozeznanie
 
Avatar aga512152
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Zdolny Śląsk!
Wiadomości: 693
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

A tak się zapytam ksiądz musi wiedzieć jak układa się Twojej siostrze? u mnie w miejscowości ksiądz nie robił problemu (koleżanki świadkowa była w 8mc)
__________________
Powietrze pachnie jak malinowa mamba!
aga512152 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-28, 21:36   #8
Karo89
Zakorzenienie
 
Avatar Karo89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 7 493
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez jusztyska Pokaż wiadomość
z tego co się orientuję świadek nie musi być wierzący, więc tym bardziej problemem nie powinno być, że Twoja siostra jest w "nieślubnej" ciąży
zgadzam się, świadek nie musi być osobą wierzącą, z tego co słyszałam, to może nawet nie "należeć"do Kościoła, a przy ślubie jest tylko obowiązek pokazania dowodów osobistych przez świadków, i tyle.

A jeśli chodzi o ciążę i spowiedź, to siostra powinna sama raczej porozmawiać z księdzem, bo tak jak dziewczyny tu pisały, księża są różni i mają różne podejścia do niektórych spraw...
Ale wydaje mi się, że ksiądz mógłby nie dać rozgrzeszenia przy spowiedzi, w momencie kiedy Twoja siostra żyła by z chłopakiem bez ślubu, a w takiej sytuacji, jaką opisujesz, nie powinna mieć problemów... ciężko powiedzieć, musisz porozmawiać z księdzem, który będzie Wam udzielał ślubu.
__________________
E.M♥


Karo89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:38   #9
Linaewen
Zakorzenienie
 
Avatar Linaewen
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 017
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Ale świadek musi mieć tylko ukończone 18 lat [i być może mieć obywatelstwo]. Nie musi być wierzącym i praktykującym katolikiem.
__________________
"Uroczyście nie zobowiązuję się do regularnych porządków, prowadzenia kalendarza, niejedzenia słodyczy, byciu skrupulatnym w podejmowanych czynności oraz gaszeniu światła w łazience - to się nigdy nie udało, więc w końcu dorosłam do nie oszukiwania samej siebie."
za: whitepointeshoes
Linaewen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:38   #10
klapoucha
Raczkowanie
 
Avatar klapoucha
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 83
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Ok, dziękuje bardzo za rozwianie wątpliwości
klapoucha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 21:48   #11
alonka00
Zakorzenienie
 
Avatar alonka00
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Roztocze
Wiadomości: 3 547
GG do alonka00
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

ostatnio spisywaliśmy protokół i ksiądz prosił żeby świadkowie byli osobami wierzącymi i przyjmującymi komunię świętą i tak też moim zdaniem wypada jak się bierze ślub kościelny, co innego z cywilnym wtedy jak najbardziej wystarcza jedynie 18 lat
ale kto co woli
__________________
Mama pamięta...
6.12.2011

1.07.2013
alonka00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-28, 21:56   #12
Mmedeah88
Wtajemniczenie
 
Avatar Mmedeah88
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 2 376
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Świadek teoretycznie nie musi być osobą wierzącą ani praktykującą, tylko pełnoletnią. Aczkolwiek wg KPK
Cytat:
Do godziwości, biorąc równocześnie pod uwagę wzgląd duszpasterski, wymaga się (wypada), aby świadkami były osoby dorosłe, bez zarzutów natury moralnej. Na ogół stawia się im mniejsze wymagania niż świadkom do chrztu świętego, ponieważ i obowiązki świadków ślubu są mniejsze. Jednak świętość związku sakramentalnego domaga się, by za świadków ślubu były osoby o odpowiednich kwalifikacjach moralnych.
Pokreśliłam, o co ksiądz się może czepić.

Powodzenia!
__________________
więc daj mi spać
o życiu milcz
to potwór zły, wysysa szpik
Mmedeah88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-28, 22:03   #13
moni_ka.g
Zakorzenienie
 
Avatar moni_ka.g
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: gdzieś pod lasem :)
Wiadomości: 12 241
GG do moni_ka.g
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez klapoucha Pokaż wiadomość
Witam, nie wiem czy było, temat jest dość rozbudowany i trudno cokolwiek znaleźć.
W sierpniu mamy ślub kościelny. Moja starsza siostra ma być moim świadkiem. Trzeba zaznaczyć, że obecnie jest w ciąży i nie było by w tym nic złego gdyby nie to, że z ojcem dziecka nie ma ślubu i nie zamierza mieć ponieważ się rozstali. Nie chodzi mi o żadne przesądy, tylko, czy ksiadz nie będzie mial nic do tego? Bo świadkiem może być osoba, ktora uczęszcza do Spowiedzi i do Komunii.. Zapomniałam spytać księdza, a Wam jak sie wydaje? Mi się wydaje, że to nie jest przeszkoda żadna..
jedynym obowiązkiem świadka na ślubie konkordatowym jest ukończone 18 lat, nie musi być wierzący, nie musi przystępować do komunii św. więc ja problemu nie widzę. nam na naukach ksiądz powiedział tylko, żebyśmy przed ślubem powiedzieli księdzu czy świadkowie będą przystępowali do komunii, żeby nie było głupiej sytuacji, gdyby komunia była udzielana osobno świadkom. u nas świadek nie przystępował, a świadkowa razem z "tłumem" i było ok.

Cytat:
Napisane przez jusztyska Pokaż wiadomość
z tego co się orientuję świadek nie musi być wierzący, więc tym bardziej problemem nie powinno być, że Twoja siostra jest w "nieślubnej" ciąży


Cytat:
Napisane przez klapoucha Pokaż wiadomość
No tak. Ale chodzi o to, że są grzechy, które dyskwalifikują do chodzenia do Spowiedzi. I moja siostra sie obawia, że takie nieślubne dziecko jest właśnie taką sprawą, ktora odsuwa ją od kościoła..
ale wiara świadka nie ma nic do rzeczy i nie dyskwalifikuje go. to, czy dostałaby rozgrzeszenie to zupełnie inna sprawa, ale nawet jeśli nie przystąpiłaby do komunii to świadkiem może być.
moni_ka.g jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 06:01   #14
gosza_25
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 576
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Świadek ma 3 wymogi:
1) musi mieć ukończone 18 lat
2) nie może być ubezwłasnowolniony
3) musi być poczytalny

Jeżeli ksiądz powie że siostra która jest w ciąży nie może być świadkową poproś go on pokazanie takiego zapisu w kanonie kościoła że tak właśnie jest...i możesz być pewna że Ci tego nie pokaże bo takich zasad po prostu nie ma
U mojej kuzynki świadek nie był nawet katolikiem...co za tym idzie komuni nie przyjmował itp. więc jednak można
gosza_25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 08:34   #15
takaya
Zakorzenienie
 
Avatar takaya
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10 636
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Skoro świadek nie musi być nawet tego samego wyznania to co księdzu do dziecka świadkowej i tego czy jest ono ślubne czy nie ;/
Moim zdaniem to jest wymyślanie sobie nieistniejących problemów. Może to ty autorko wątku masz z tym problem i szukasz jakiegoś powodu do odwołania siostry?
takaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 08:42   #16
kasia6713
Zakorzenienie
 
Avatar kasia6713
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 3 579
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez takaya Pokaż wiadomość
Moim zdaniem to jest wymyślanie sobie nieistniejących problemów. Może to ty autorko wątku masz z tym problem i szukasz jakiegoś powodu do odwołania siostry?
no nie przesadzajmy.
__________________
Wymianka
kasia6713 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 10:00   #17
magdziaS
Podróżniczka
 
Avatar magdziaS
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: P'boro
Wiadomości: 9 398
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez aga512152 Pokaż wiadomość
A tak się zapytam ksiądz musi wiedzieć jak układa się Twojej siostrze? u mnie w miejscowości ksiądz nie robił problemu (koleżanki świadkowa była w 8mc)
O tym samym pomyślałam, przecież ksiądz nie musi wiedzieć jak wygląda sytuacja. Poza tym to prawa indywidualna, bo przecież śluby biora pary, które są w ciąży i to widocznej. Więc ciąża świadka dla takiego księdza również nie powinna mieć znaczenia. Jednak jak pisałam to sprawa indywidualna i każdy ksiądz może podejść do tego inaczej.
__________________
Zaczynamy jakby od nowa...

magdziaS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 13:05   #18
barwineczek
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 073
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez klapoucha Pokaż wiadomość
Witam, nie wiem czy było, temat jest dość rozbudowany i trudno cokolwiek znaleźć.
W sierpniu mamy ślub kościelny. Moja starsza siostra ma być moim świadkiem. Trzeba zaznaczyć, że obecnie jest w ciąży i nie było by w tym nic złego gdyby nie to, że z ojcem dziecka nie ma ślubu i nie zamierza mieć ponieważ się rozstali. Nie chodzi mi o żadne przesądy, tylko, czy ksiadz nie będzie mial nic do tego? Bo świadkiem może być osoba, ktora uczęszcza do Spowiedzi i do Komunii.. Zapomniałam spytać księdza, a Wam jak sie wydaje? Mi się wydaje, że to nie jest przeszkoda żadna..
po pierwsze do spowiedzi w ciąży przecież może iść, nie mieszka z facetem bez ślubu, więc normalnie niech idzie do spowiedzi
po drugie nie musi iśc do komuni zeby być świadkową, ja mam świadka który jest w związku niesakramentalnym i do spowiedzi ani komuni nie pójdzie i nikt problemu nie robi
barwineczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 13:45   #19
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez klapoucha Pokaż wiadomość
W sierpniu mamy ślub kościelny. Moja starsza siostra ma być moim świadkiem. Trzeba zaznaczyć, że obecnie jest w ciąży i nie było by w tym nic złego gdyby nie to, że z ojcem dziecka nie ma ślubu i nie zamierza mieć ponieważ się rozstali. Nie chodzi mi o żadne przesądy, tylko, czy ksiadz nie będzie mial nic do tego? Bo świadkiem może być osoba, ktora uczęszcza do Spowiedzi i do Komunii.. Zapomniałam spytać księdza, a Wam jak sie wydaje? Mi się wydaje, że to nie jest przeszkoda żadna..
Ksiądz nie powinien mieć nic do tego, w jakiej sytuacji jest Twoja siostra, chociaż księdza są różni i niektórzy się czepiają. Ale tak naprawdę od świadków nie wymaga się ani praktykowania, ani pójścia do spowiedzi i komunii.
W moim przypadku świadkami będą osoby żyjące w niesakramentalnych związkach i mające nieślubne dzieci.
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-29, 14:22   #20
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

rozmawiałam z księdzem i powiedział mi, że przy konkordatowym ślubie świadkiem może być nawet osoba rozwiedziona, albo żyjąca bez ślubu itd. Nie ma przeciwwskazań. Z tego się cieszę, bo aktualnie sama mam tylko ślub cywilny, a chcę być świadkiem na ślubie brata. Ale przy tylko kościelnym księża mogą czasem wymagać, żeby świadek był "nieskazitelny".
Prawda jest taka, że co parafia, to inne zwyczaje, ale w przypadku problemu klapouchej nie powinni robić wstrętów.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 15:06   #21
hanusia505
Zakorzenienie
 
Avatar hanusia505
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 015
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Nie sadze, zeby ksiadz robil jakies przeszkody. Wielu ksiezy sugeruje, zeby swiadkowie przystapili do komunii, Twoja siostra jest w ciazy ale rozstala sie z ojcem dziecka wiec nie pozostaje w zwiazku nieformalnym i bez problemu dostanie rozgrzeszenie jesli pojdzie do spowiedzi.
__________________
Napełnij pustą miskę!klik

Kosmetyki i inne produkty nietestowane na zwierzętach!
klik
hanusia505 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 16:30   #22
flawless
Raczkowanie
 
Avatar flawless
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 188
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Cytat:
Napisane przez Taverney Pokaż wiadomość
rozmawiałam z księdzem i powiedział mi, że przy konkordatowym ślubie świadkiem może być nawet osoba rozwiedziona, albo żyjąca bez ślubu itd. Nie ma przeciwwskazań. Z tego się cieszę, bo aktualnie sama mam tylko ślub cywilny, a chcę być świadkiem na ślubie brata. Ale przy tylko kościelnym księża mogą czasem wymagać, żeby świadek był "nieskazitelny".
Prawda jest taka, że co parafia, to inne zwyczaje, ale w przypadku problemu klapouchej nie powinni robić wstrętów.
ja brałam tylko ślub kościelny i nie było takiego wymogu, aby świadek był "nieskazitelny"... na pewno jest to kwestia widzimisię księdza, chociaż wedle prawa świadek nie musi być wierzący.
flawless jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-29, 20:03   #23
Katka_krk
Rozeznanie
 
Avatar Katka_krk
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 550
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

My przed naszym ślubem zostaliśmy poinformowani że świadkami mogą być nawet osoby niewierzące. Osoby te pełnią rolę wyłącznie taką że poświadczają że taki związek małżeński został zawarty.
Więc o nic się nie martw Świadek tylko składa podpis.
__________________

Katka_krk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-01, 08:35   #24
KuNu
Wtajemniczenie
 
Avatar KuNu
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 883
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

a czy ona ma to na czole wypisane? po prostu mu nie mowcie to nie jego sprawa,
nas ksiadz pytal czy swiadkowie sa katolikami,ale nie dlatego żeby robic problem tylko np dlatego zeby ich ominąc gdyby ewentuanie nie chcieli przyjmowac komunii zeby glupio nie wygladało
pozdrawiam z 21 wieku
KuNu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-01, 20:49   #25
new woman in town
Zakorzenienie
 
Avatar new woman in town
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 218
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Jakiś czas temu byłam na ślubie, na którym świadkiem była osoba niewierząca.
Nie było problemu.
Na moim będzie osoba wierząca, w ciąży widocznej, ze ślubem wyłącznie cywilnym.

Jak na razie nigdzie, od nikogo nie usłyszałam, że są jakiekolwiek przeszkody.

Świadek to nie chrzestny, nie odpowiada za to jak będziemy żyć po ślubie, tylko poświadcza fakt samego ślubu.

Nie stresuj się.
new woman in town jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-03, 18:31   #26
ewka1368
Zakorzenienie
 
Avatar ewka1368
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 10 893
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

bez pzesady no przeciez ksiadz nie bedzie pytal z kim ma dziecko i zeby akt slubu pokazala
__________________
19.12.2014
ewka1368 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-03, 22:40   #27
Ania_F
Raczkowanie
 
Avatar Ania_F
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 259
GG do Ania_F
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Nie ma żadnego problemu aby twoja siostra była świadkową, jest na świecie wiele kobiet, które samotnie wychowują dzieci i przyjmują Komunię Św.

Pytanie tylko czy twoja siostra ma Ślub Kościelny z innym mężczyznom niż ojciec dziecka?

Jedynym powodem, kiedy nie może przyjmować Komunii Św., jest stan nieotrzymania rozgrzeszenia, lub domniemywam, że zdrada małżeńska poprzez porzucenie współmałżonka dla innego człowieka (cudzołóstwo).
Hipotetycznie jeśli małżonkowie po zdradzie powrócą do siebie, odczynią pokutę i postanowią pokutę, wyznając to na spowiedzi mogą otrzymac rozgrzeszenie i na nowo przystępowac do Komunii Św.

Gdyby np. Twoja siostra była Panną w ciąży to wg. prawa kanonicznego może zawrzeć związek małżeński z innym mężczyznom, niż tym co będzie mieć obecnie dziecko.
Przeszkodą jest jedynie zawarty wcześniej Ślub Kościelny z ojcem dziecka.

Tak że bez obaw, głowa do góry.
__________________
Na zawsze razem od 27.08.2005 r.,

-----------------------------------

Edytowane przez Ania_F
Czas edycji: 2011-07-03 o 22:46
Ania_F jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-04, 12:45   #28
new woman in town
Zakorzenienie
 
Avatar new woman in town
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 218
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

Jeszcze jedna wiadomość, potwierdzona już bezpośrednio przez księdza.
Świadkiem może być osoba niewierząca, wierząca ale niepraktykująca, wierząca i praktykująca bez możliwości przystępowania do komunii.. czyli ktokolwiek.
W kościele nie ma wymagań co do świadka.

Wczoraj byłam na ostatniej konferencji przedmałżeńskiej i akurat ksiądz poruszył ten temat.
new woman in town jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-13, 10:50   #29
mireko
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 5
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

co ksiadz to obyczaj zapytaj sie go czy mu to nie robi problemu
mireko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-15, 09:41   #30
amandi84
Zadomowienie
 
Avatar amandi84
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 190
Dot.: świadkowa do ślubu nosi pod sercem nieślubne dziecko?

U mnie świadkiwem była osoba niewierząca. W Twoim przypadku ksiądz nie ma też żadnego prawa robić ceregieli. Może być swiadkiem i koniec. Ksiądz ma postępować w takich sparwach wedle ogólnych wytycznych dla wszystkich księży i nie może mu się nie podobać świadek, bo coś tam..
Ksiądz o świadku wie tyle jak ma na imię i podaje się adres o nic innego nei ma prawa pytać.
__________________
11.06.2011 - Żonka
23.07.2012 - zostałam mamą małej Milenki
nakarm Psiaka:
http://www.pmiska.pl

Edytowane przez amandi84
Czas edycji: 2011-07-15 o 09:42
amandi84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-08-01 07:46:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:17.