Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić? - Strona 17 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-12-05, 22:57   #481
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Asiulka głównie świąteczne - bucior, czapka, rękawica i laska Mikołaja, jakaś świeczka, bombka i cukiereczek , wózeczek dziecięcy i nie pamiętam więcej do czasu pieczenia
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 17:58   #482
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

A gdzie kupowałaś? Cukierek i bombka ciekawe. Chyba że zamiast kupować, coś przerobię w podwójnych.

Wczoraj domków nie dałam rady zrobić, za to dzisiaj znowu wypiekam. Jeszcze trzy podstawy i pierniczki na domki będą gotowe. Jutro klejenie.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 07:33   #483
_Gosiaczek_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 765
Dot.: Domek z piernika

Domek z piernika to nie lada wyzwanie, my ostatnio zrobiliśmy piankowe reniferki w czekoladzie Super wyszły
_Gosiaczek_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 09:28   #484
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Taki domek to nie musi być ogromne wyzwanie. Można zrobić prosty domek: podstawa ,4 ściany, 2 płaszczyzny sufitu, bez dodatkowych ozdób, a można obić bardzo skomplikowaną konstrukcję i wieloma ozdobami.

Ja zaczynałam od kupnego domku, polecam tę opcję każdemu kto się boi. Jak masz w pobliżu Ikea, to pewnie jak co roku mają domki.

Pochwal się reniferkami. No i może odważysz się zrobić domek?
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 09:38   #485
_Gosiaczek_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 765
Dot.: Domek z piernika

Oto nasz reniferek


Chyba namówiłaś mnie na ten domek
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg renifery-mini.jpg (15,0 KB, 11 załadowań)

Edytowane przez AshtrayGirl86
Czas edycji: 2014-12-17 o 13:17 Powód: reklama
_Gosiaczek_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 15:22   #486
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Fajny pomysł, efekt znakomity.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-07, 20:08   #487
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
A gdzie kupowałaś?
W "ale dobre" - w zeszłym tygodniu był dzień darmowej dostawy to skorzystałam

Gosiaczek fajny ten reniferek
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-14, 10:44   #488
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Pora wkleić pierwsze prace.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 1.jpg (129,4 KB, 32 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 2.jpg (96,3 KB, 19 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 3.jpg (101,6 KB, 12 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 4.jpg (101,4 KB, 9 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 5.jpg (105,2 KB, 18 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 6.jpg (107,6 KB, 13 załadowań)
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 20:33   #489
Federico1185
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 4
Dot.: Domek z piernika

Skład:

250 g brązowego cukru (np. Muscovado)

250 g masła

600 g mąki pszennej

2 łyżki sody oczyszczonej

1 łyżka mielonego cynamonu

szczypta kardamonu

2 łyżki płynnego miodu

do dekoracji:

lukrowe pisaki

garść wiórek kokosowych

masa do klejenia ścian:

2 białka

220 g cukru pudru + dodatkowa ilość


1. Masło rozpuszczamy na małym ogniu. Dodajemy brązowy cukier, miód i przyprawy. Całość dokładnie mieszamy. Odstawiamy z ognia i czekamy aż ostygnie. Mąkę przesiewamy z sodą i dodajemy masę cukrową. Mieszamy aż do połączenia się składników. Ciasto wyrabiamy i formujemy kulę (jeżeli uznamy, iż ciasto jest zbyt kruche, możemy dodać trochę miodu).

2. Aby przygotować domek: Zaczynamy od ścian – formujemy 10 wałeczków z ciasta (szerokość ok. 20 cm), kroimy na pół i umieszczamy na blaszce z papierem do pieczenia. W taki oto sposób mamy już dwie ściany. Teraz przechodzimy do pozostałych dwóch ścian wyższych – formujemy 15 wałeczków z ciasta (szerokość ok. 20 cm), kroimy na pół, a następnie na skos. Przy jednej ścianie wycinamy drzwi. Całość ostrożnie przekładamy na papier do pieczenia. Pozostał nam jeszcze dach – formujemy 11 lub 12 wałeczków z ciasta (szerokość ok. 20 cm), kroimy na pół i umieszczamy na blaszce z papierem do pieczenia. Całość pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni C przez ok. 12-15 minut. Po wyjęciu z piekarnika czekamy aż ostygnie – najlepiej nie dotykać ciasta, aby nie uszkodzić.

3. Aby przygotować masę do sklejenia ścian: ubijamy białko na lekko sztywną pianę, a następnie dodajemy cukier puder. Miksujemy na gładki krem, tak by nie było żadnych grudek. Gdy wszystkie części domku ostygły, zaczynamy klieć ściany. Polecam jako podkładkę wziąć drewnianą deskę do krojenia lub duży i płaski talerz. Zaczynamy od bocznych ścian, których krawędzie sklejamy białym lukrem. Zanim przejdziemy do konstrukcji dachu, proponuje podsuszyć suszarką sklejone części. Na końcu dekoraujemy domek pisakami lukrowymi, wiórkami kokosowymi i gałązkami świerku.

Komentarz: Klejenie ścian domku nie jest trudne – trochę więcej cierpliwości potrzebuje montaż dachu. Polecam zatem poczekać ok. 30 minut, aż ściany wyschną i dopiero przejść do dachu.
Federico1185 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 21:17   #490
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

I efekt dzisiejszej pracy.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 8.jpg (95,7 KB, 43 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 9.jpg (95,1 KB, 20 załadowań)
__________________
asia

Edytowane przez asiulkaa
Czas edycji: 2014-12-14 o 21:20
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-15, 07:22   #491
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Federico nie wiem skąd masz ten przepis ale w mojej opinii jest fatalny:
- ograniczenie przyprawy do pierników do cynamonu i kardamonu jest dla mnie całkowitym nieporozumieniem,
- cukier w piernikach? to już jakaś parodia tego ciasta, a jeszcze "zabawa" w rozpuszczanie tego cukru w maśle,
- gdzie ten dom ma okna?
- mam spore wątpliwości czy te wałeczki dobrze się "skleją" w trakcie pieczenia, jak nam się będzie wszystko rozpadało to nie będzie fajnie,
- po co ubijać białko do lukru?,
- za klejenie najrozsądniej zabrać się w kolejnym dniu, bo po upieczeniu ciasto jet miękkie i przez to delikatne,
- klejenie dachu 30 minut po sklejeniu ścian to przepis na katastrofę, a nie na ładny domek, najlepiej kleić w kolejnym dniu gdy lukier cały wyschnie, za to żeby niewykorzystany lukier nie wysechł to wkładamy go do worka i do lodówki (zresztą wyciskanie lukru z woreczka przez otworek będzie znacznie prostsze niż nakładanie łyżką czy nie wiadomo czym jeszcze).
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-16, 09:29   #492
daget
Zakorzenienie
 
Avatar daget
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Wałbrzych/Pruszków/Legionowo
Wiadomości: 4 411
GG do daget
Dot.: Domek z piernika

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
- mam spore wątpliwości czy te wałeczki dobrze się "skleją" w trakcie pieczenia, jak nam się będzie wszystko rozpadało to nie będzie fajnie,
- po co ubijać białko do lukru?,
- za klejenie najrozsądniej zabrać się w kolejnym dniu, bo po upieczeniu ciasto jet miękkie i przez to delikatne
Hymmmm ... nie do końca sie z tym wszystkim zgodze.
- Wałeczkowe ciasto pierniczkowe widzialam i sie nie rozsypywalo, fakt bylo jaby lekko splaszczone ale domek wygladal jak konstrukcja z bali. Ktos to robil wiec widac patent jest
- ubijane bialko do lukru jest tzw. lukrem krolewskim i najbardzej polecanym
- a kleje domki zawsze po ostygnieciu piernika co ma nawet miejsce 2 godziny po wyjeciu z piekarnika , piernik ma to do siebie szybko twardnieje, wiadomo wszystko zalezy od struktury ciasta. Ale nie sadze zeby ktos domek robil z piernika lezakujacego tylko z ciasta na cienkie pierniki.
daget jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-16, 11:19   #493
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Mam nadzieję że pochwalisz się swoją pracą w tym wątku.



Widziałaś gotowy domek czy sama robiłaś? Też widziałam w jakiejś gazecie domek z piernika w formie bali więc zdaje sobie sprawę że jest to do wykonania i efekt ciekawy. Oczywiście po sklejeniu lukrem wszystko się będzie zapewne ładnie trzymać. Jednak nadal będę się upierała że istnieje spore ryzyko iż łączenia bali mogą być dosyć słabe i w trakcie klejenie konstrukcji, gdy ktoś mocniej ścianę chwyci to ona pęknie. Ciasto na pierniczki jest bardzo tłuste i nie chce się kleić (z mojego doświadczenia w robieniu mazurków, w których łączę podstawę z brzegiem, wiem że ona bardzo łatwo się odkleja i trzeba dużo delikatności. Pewnie jak ktoś ma większe doświadczenie to może się o takie coś pokusić, ale dla początkującego domkowicza to ogromne ryzyko które osobiście odradzam).

Patrzę na definicję lukru królewskiego i nie ma tam mowy że białka trzeba najpierwej same ubić, więc nadal jest to dla mnie czynność mająca na celu marnowanie czasu.

Myślę że pośpiech jest konieczny przy łapaniu pcheł, a nie przy robieniu domku z piernika. Moje pierniczki w pierwszym dniu są miękkie i ja wolę sobie ze spokojem poczekać do następnego dnia co innym polecam, zwłaszcza początkującym.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-16, 16:35   #494
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Asiulka wyluzuj - pisać teoretycznie to każdy potrafi - niech te osoby doradcze pokażą co potrafią oprócz tzw "gadania"

Twoje domki śliczne - dachówki widzę z płatków zrobiłaś - i super ten daszek przed wejściem

to moje częściowo juz też gotowe
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg a domek.jpg (136,7 KB, 41 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg a budki.jpg (135,3 KB, 29 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg a choinki.jpg (137,5 KB, 26 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg a pierniki 1.jpg (161,5 KB, 31 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg a pierniki.jpg (147,6 KB, 26 załadowań)
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-16, 20:39   #495
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Nie no jak zwykle cudne. To przystrojenie pierniczków takie piękne, jak ja Tobie zazdroszczę tych umiejętności.
Fajny pomysł na te nie wiem jak nazwać? Budy dla psa? Kota? Rysia?
Sama robiłaś te śnieżynki przed domkami? Jak montowałaś choinki? Bo nie widzę lukru na łączeniu, a ja to nie dość że tam sporo lukru leję to jeszcze szczodrze oblewam całe żeby pierniki się pokleiły i choinka była stabilna, choć moje choinki większe, a przez to bez dodatkowego polania na dolnych piętrach lubią się rozkleić.

Domki mają dachówki z płatków, a dokładnie to takie podusie z nadzieniem, znalazłam przypadkiem w sklepie i postanowiłam przetestować, tym bardziej że chće co roku trochę inaczej domki zrobić. Pierwotnie to miałam trochę inne plany, to znaczy dorobić dobudówkę, ale czasu zabrakło, to wpadłam na ten pomysł z daszkiem. Teraz jak już domki i choinki zrobiłam to zabieram sie jutro za duży domek. Mam nadzieję że do końca tygodnia uda mi się go wykonać, w sumie z lenistwa już dokupiłam więcej płatków i takie same dachówki zrobię, choć planowałam zrobić z piernika z większą ilością kakao, żeby były ciemniejsze od całego domu, ale to w przyszłym roku takie zrobię.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 01:37   #496
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Dziekuję za miłe słowa - pierniki zdobione pierwsze zawsze mi wychodzą słabo, bo ręka nieprzyzwyczajona drży, więc robię te mniej skomplikowane - te domki, choinki itp., a potem jak reka sie przyzwyczai ruszam z fantazją i tym co w necie podgladnę

A choinki i domki w tym roku montowałam na masę cukrową rozpuszczoną w mikrofali - pomysł w zeszłym roku znajoma torciara mi podsunęła i wykorzystałam - skleja sie błyskawicznie bez czekania aż lukier wyschnie - coś jak super glu - cały domek posklejałam w kilka minut - rewelacja jak dla mnie - wykończyłam lukrem i nie widać wogóle różnicy

te śnieżynki przed domkami to masa cukrowa wycieta foremkami w kształcie śnieżynek - przy tortowaniu mam troche przydasiów i wykorzystuję

Jaki duży domek robisz? już się nie mogę doczekać - cały czas mam w pamięci Twój domek z chlebka suchego - ja nieraz sobie obiecuję, że zrobię coś mega ale potem z braku czasu zostaję przy swoim standardzie znanym - wiem że szybko i sprawnie mi pójdzie wtedy ha ha
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 07:23   #497
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Domek to tak standardowo, to znaczy podstawa maksymalnie wielkości blachy. Z większym to by było za dużo problemu z łączeniem no i gdzie ja bym go postawiła w małym mieszkanku.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 09:06   #498
daget
Zakorzenienie
 
Avatar daget
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Wałbrzych/Pruszków/Legionowo
Wiadomości: 4 411
GG do daget
Dot.: Domek z piernika

Asiulka Ja juz w tym roku zrobilam pierwszy domek z trzyletnia pomocnica, trzeba bylo zmienic mocno koncepcje wedle niej ale to byl prezent na imieniny tesciowej wiec tym bardziej wieksza frajda.

Megi428 nie każdy musi sie zaraz uzewnetrzniac, i pokazywac ze nie jest tylko od " gadania"
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSC09883.jpg (74,4 KB, 35 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSC09893.jpg (86,1 KB, 18 załadowań)
daget jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 12:13   #499
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

Daget domek super. No i gratulacje dla pomocnicy, z taką praktyką to jak dorośnie tylko szczena będzie nam opadała jak zobaczymy jej prace.

Megi428 a z tą masą cukrową do klejenia, to jakaś gotowa masa czy własna robota? (będę wdzięczna za przepis). Ile czasu się ją wygrzewa? Coś mi się wydaje że to wygrzewanie karmelizuje masę i faktycznie karmel zaraz po wystygnięciu osiągnie maksymalną wytrzymałość, tyle że mam stracha, boję się ze się nim poparzę, albo za szybko wystygnie.
Będę wdzięczna za szczegóły.
__________________
asia

Edytowane przez asiulkaa
Czas edycji: 2014-12-17 o 12:14
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-17, 23:15   #500
daget
Zakorzenienie
 
Avatar daget
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Wałbrzych/Pruszków/Legionowo
Wiadomości: 4 411
GG do daget
Dot.: Domek z piernika

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Daget domek super. No i gratulacje dla pomocnicy, z taką praktyką to jak dorośnie tylko szczena będzie nam opadała jak zobaczymy jej prace.

Megi428 a z tą masą cukrową do klejenia, to jakaś gotowa masa czy własna robota? (będę wdzięczna za przepis). Ile czasu się ją wygrzewa? Coś mi się wydaje że to wygrzewanie karmelizuje masę i faktycznie karmel zaraz po wystygnięciu osiągnie maksymalną wytrzymałość, tyle że mam stracha, boję się ze się nim poparzę, albo za szybko wystygnie.
Będę wdzięczna za szczegóły.
No zapędy konstruktorskie w niej mocno dominują więc Bob budoeniczy rośnie. Ja kiedyś coś kleiłam karmelem i strasznie szybko zastygał, nie mówiac o tym że wszystko miałam ufafrane. Drugi raz nie próbowałam, wiadomo trening czyni mistrza ale ten sposób ni nie podszedł.
daget jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 23:44   #501
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Cytat:
Napisane przez daget Pokaż wiadomość
No zapędy konstruktorskie w niej mocno dominują więc Bob budoeniczy rośnie. Ja kiedyś coś kleiłam karmelem i strasznie szybko zastygał, nie mówiac o tym że wszystko miałam ufafrane. Drugi raz nie próbowałam, wiadomo trening czyni mistrza ale ten sposób ni nie podszedł.
no jak widać na załączonych zdjeciach zapędy dominuja pozytywnie i masz rację trening czyni mistrza za którego się nie uważam absolutnie bo widziałam naprawdę cuda piernikowe, jednak nie narzekam i uzewnętrzniam się z tym co robie, a nie tylko opisuję - takie małe zboczenie zawodowe chcąc pokazać klientom na co moga liczyć składając zamówienie to raz, a dwa w tym watku z Asiulką już kilka lat pokazujemy swoje prace

Daget domek śliczny zrobiłaś jak na pierwszy z pomocnicą 3 letnią

a to ostatnie moje pierniki - nie wiem czy ostatnie w tym roku - to się okaże
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg a pierniki 3.jpg (115,3 KB, 29 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg a pierniki 2.jpg (146,1 KB, 26 załadowań)
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 08:18   #502
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika

No może wypróbuję ten patent z masą cukrową, choć zabawa z karmelem trochę mnie przeraża. Na szczęście obecnie mam wymówkę, mikrofala mi nie działa.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 22:57   #503
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

Asiulka ale karmel i masa cukrowa to dwie różne substancje - fakt ze obie gorące po mikrofali ale karmel jest płynny całkowicie a masa cukrowa jak gesty budyń jest - da się ją opanowac w strzykawce albo w woreczku trzymanym w ściereczce wilgotnej najlepiej - uważać trzeba to fakt ale ile czasu zaoszczędzone jak w kilka minut posklejasz cały domek
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-19, 07:24   #504
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

Ja wiem że masa cukrowa i karmel to co innego, ale podejrzewam że podgrzanie masy cukrowej powoduje że przynajmniej w części staje się karmelem, dlatego szybko i mocno skleja.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-25, 22:07   #505
mikam121
Zadomowienie
 
Avatar mikam121
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 1 422
Dot.: Domek z piernika

Cytat:
Napisane przez Megi428 Pokaż wiadomość
no jak widać na załączonych zdjeciach zapędy dominuja pozytywnie i masz rację trening czyni mistrza za którego się nie uważam absolutnie bo widziałam naprawdę cuda piernikowe, jednak nie narzekam i uzewnętrzniam się z tym co robie, a nie tylko opisuję - takie małe zboczenie zawodowe chcąc pokazać klientom na co moga liczyć składając zamówienie to raz, a dwa w tym watku z Asiulką już kilka lat pokazujemy swoje prace

Daget domek śliczny zrobiłaś jak na pierwszy z pomocnicą 3 letnią

a to ostatnie moje pierniki - nie wiem czy ostatnie w tym roku - to się okaże
Jutro mam w planach robic pierniczki. Moge prosic o Twoj przepis na nie?
__________________
Chuligan i tyle..
mikam121 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-26, 17:22   #506
Megi428
Wtajemniczenie
 
Avatar Megi428
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Bogatynia
Wiadomości: 2 405
Dot.: Domek z piernika

Mikam proszę :


Cytat:
Napisane przez Megi428 Pokaż wiadomość

ja robię z przepisu innego ale też taniego i można od razu robić lub sobie w lodówce przechować:

4 szkl. mąki
4 łyżki miodu - zagrzać do gąrącości
2 łyżki masła/margaryny - rozpuścić
4 jajka
2 łyżeczki sody
1 szklanka cukru
2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
można dodać 1 łyżkę kakałka - ale niekoniecznie

Do miski wsypać mąkę - na to wylać gorący miód i szybko wymieszać - wysypać na stolnicę żeby ostygło - dodać roztopione ostudzone masło/margarynę i resztę składników - zagnieść ciasto (jak zbyt twarde - zalezy jakiej wielkości jajka itp. to dolać ciut mleka a jak zbyt miękkie to dodać mąki - ciacho musi być takie średnie żeby ładnie się wałkowało) i ruszaj fantazjo - wychodzą dwa domki + wszystkie pierdółki wokół domku.
__________________
Gosia
Megi428 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-07, 09:03   #507
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

A ja zupełnie zapomniałam o tym żeby wkleić zdjęcia z efektów mojej pracy nad największym domkiem.
Już zaczęłam robić plany na kolejne domki.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-13, 17:43   #508
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

I zdjęcia domku ze świąt 2014.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 11.JPG (355,0 KB, 16 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 12.JPG (362,6 KB, 10 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 13.JPG (363,5 KB, 10 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 14.JPG (370,6 KB, 14 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 15.JPG (375,5 KB, 9 załadowań)
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-22, 06:34   #509
gosiek1500
Rozeznanie
 
Avatar gosiek1500
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Nowy Sącz
Wiadomości: 913
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

Bardzo ładny domek, jaką miałaś na niego formę? jak zrobiłaś tę okrągłą wieżę?
__________________
moje dzieciaczki:
PATRYCJA ur.30.06.2006
PIOTRUŚ ur.31.07.2009
gosiek1500 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-22, 21:57   #510
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Domek z piernika, bałwanki, choinki świątecznie - pomysły jak zrobić?

Formę mam tylko na te mniejsze domki, ale dodatkowe elementy jak ganek cięłam już z ręki.
Do dużego nie robię żadnych papierowych form tylko kroję "z głowy".
Okrągłą wieżę piekłam na metalowej puszce po jakimś alkoholu owiniętej papierem do pieczenia, niestety efekt nie był zadowalający, bo w miejscu łączenia ciasto się częściowo rozkleiło i "wstąpiło". Żeby zamaskować ten brak piernika wieżę tak ustawiłam żeby znalazła się we wnętrzu domu. Niestety to nie wystarczyło więc w miejscu braku piernika zrobiłam okno (górne dorobiłam żeby było symetrycznie), a brakujący pasek piernika pod oknem dokleiłam. Zobacz sobie na trzecie zdjęcie. Jak przyjrzysz się wieży od strony ściany, dolne okno po prawej stronie, cały pas pod oknem to jest doklejony piernik, widać paseczek lukru czyli miejsce łączenia doklejki z wieżą.

Nie wiem czemu poprzednio nie dodało dwóch zdjęć.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 11.JPG (355,0 KB, 6 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 13.JPG (363,5 KB, 9 załadowań)
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-12-12 14:20:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:38.