Bóg, wiara i Wy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-22, 12:01   #1
HolaChica
Raczkowanie
 
Avatar HolaChica
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 126

Bóg, wiara i Wy


Drogie Panie,
wpadłam na pomysł aby porozmawiać z Wami na temat religii i tego, jaki jest Wasz stosunek do niej. Niezależnie od tego jakiego wyznania jesteście, bo domyślam się, że na tak dużym forum może ich być kilka
Czy wierzycie w Boga, czy ważna jest dla Was wiara, religia, kościół? Jak podchodzicie do tych spraw? Czy Bóg daje Wam siłę, nadzieję, szczęście? Czy może jesteście nastawione całkiem sceptycznie do spraw wiary?

Temat wątku nie jest przypadkowy, skłoniły mnie do niego moje własne poglądy. Bardzo wierzę w Boga, sądzę że wielkokrotnie w życiu mi pomógł, wiara daje mi szczęście po prostu

Mam nadzieję że przyłączycie się do wspólnej dyskusji
HolaChica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:08   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie wierzę w żadnego konkretnego Boga, "powierzuję" tzn. dopuszczam jakiś % ,że istnieje przeznaczenie,los ,itp.

Religia, kosciol to wladza, zresztą wystarczy presledzić historie by wiedziec co i jak sie układało, cos na wzór sekty, omotania,manipulacji, strachu, niewiedzy.
Nadal zadziwiaja mnie ludzie, którzy swój los, zdrowie, rodzinę powierzają w ręce kościoła, praw koscielnych, wiary.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:12   #3
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Bóg, wiara i Wy

za dużo książek z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, etnologii i etnografii przeczytałam, aby nadal wierzyć w oryginalność wierzeń chrześcijańskich i religię chrześcijańska jako tą właściwą, objawioną przez Boga.
Czy wierzę? Nie wiem w sumie, może bardziej chcę wierzyć, że istnieje jakiś wyższy wymiar (co przecież wcale nie jest wykluczone przez fizykę) i jakieś wyższe byty. Natomiast w Boga chrześcijańskiego nie wierzę - który w Biblii zabił więcej ludzi niż szatan, równocześnie będąc pełnym miłości i potrzebującym ofiar/modlitwy etc. Jak ktoś jest doskonały, to nie potrzebuje już niczego, jak to mój profesor od filozofii mądrze stwierdził.
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:13   #4
HolaChica
Raczkowanie
 
Avatar HolaChica
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 126
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Nie wierzę w żadnego konkretnego Boga, "powierzuję" tzn. dopuszczam jakiś % ,że istnieje przeznaczenie,los ,itp.

Religia, kosciol to wladza, zresztą wystarczy presledzić historie by wiedziec co i jak sie układało, cos na wzór sekty, omotania,manipulacji, strachu, niewiedzy.
Nadal zadziwiaja mnie ludzie, którzy swój los, zdrowie, rodzinę powierzają w ręce kościoła, praw koscielnych, wiary.
Czyli nie wierzysz w Boga, wobec tego nie chodzisz w ogóle do kościoła? Znam ludzi, którzy są "powierzający" jak Ty, ale do kościoła chodzą, bo "tak wypada", czego kompletnie nie rozumiem... Pochodzisz z rodziny wierzącej czy też Twoja postawa jest uwarunkowana niejako wychowaniem?
Mnie to nie zadziwia. Ja sama powierzam wszystko w ręce Boga, tzn to nie tak, że nic nie robię i myślę, że Bóg mi pomoże. Zawsze staram się wypełnić moje obowiązki/uczyć się na itd jak najlepiej potrafię, ale powierzając to Bogu mam wrażenie, że mam w życiu szczęście, bo On tym kieruje
HolaChica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:15   #5
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez SALIX Pokaż wiadomość
za dużo książek z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, etnologii i etnografii przeczytałam, aby nadal wierzyć w oryginalność wierzeń chrześcijańskich i religię chrześcijańska jako tą właściwą, objawioną przez Boga.
Czy wierzę? Nie wiem w sumie, może bardziej chcę wierzyć, że istnieje jakiś wyższy wymiar (co przecież wcale nie jest wykluczone przez fizykę) i jakieś wyższe byty. Natomiast w Boga chrześcijańskiego nie wierzę - który w Biblii zabił więcej ludzi niż szatan, równocześnie będąc pełnym miłości i potrzebującym ofiar/modlitwy etc. Jak ktoś jest doskonały, to nie potrzebuje już niczego, jak to mój profesor od filozofii mądrze stwierdził.
Zgadzam się, mam tak samo, więc co tu więcej dodać.

Do kościoła nie chodzę, ślubu kościelnego nie wezmę za nic w świecie.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:16   #6
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez HolaChica Pokaż wiadomość
powierzając to Bogu mam wrażenie, że mam w życiu szczęście, bo On tym kieruje
esencja wiary
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:20   #7
sloniatko007
Wtajemniczenie
 
Avatar sloniatko007
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 2 734
GG do sloniatko007
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie wierzę w chrześcijańskiego Boga,w to że ma jakikolwiek wpływ na moje życie ani nie boję się żadnych"kar Boskich"(mój ojciec zawsze mnie straszy że za moje blużnierstwo dopadnie mnie w końcu "kara boska).
Nie chodzę do Kościoła,nie mam ślubu koscielnego i uważam że Bóg nie istnieje.
Równie dobrze nie chciałabym aby moje dziecko było ochrzczone,ale maż i rodzina kategorycznie się temu sprzeciwiają

Wierzę za to w reinkarnację
__________________
Życie jest jak sen...
Czasami piękne,a czasami koszmarne...

Nowy,jesienny wątek
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=667473
sloniatko007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-22, 12:22   #8
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Wierzę w Boga nie należąc do żadnej religii. Nie potrzebuję przewodników i wspólnoty. Ksiądz jest takim samym człowiekiem jak ja, w tej samej drodze w dążeniu do prawdy, więc czemu miałby być mądrzejszy?
Nikt z nas nie wie, co jest po drugiej stronie i czy Bóg istnieje, więc wszyscy jesteśmy na tym samym szczeblu. Wątpię, by z tego punktu widzenia potrzebny był nam na ziemi ktoś, kto nas będzie prowadził za rączkę.
Religia daje poczucie wspólnoty, w jakiś sposób kierunkuje życie, ale prawda jest brutalna - nie mamy pewności która religia mówi prawdę i czy w ogóle któraś.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:27   #9
liketoysoldiers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 195
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Wierzę w Boga jako tę siłę "wyższą", "sprawczą", być może to tylko czysty przypadek ale myślę że kilka razy w życiu mi pomógł, tak jakby sprawdziły się słowa wiersza;
...Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno (...)

Natomiast nie wierzę w siłę i potrzebę funkcjonowania Kościoła, nie czuję potrzeby chodzenia na mszę, spowiedzi, komunii etc. (ku rozpaczy mojej matki która uważa że już jestem ateistką przez to, a sama chodzi do kościoła głównie po to by zobaczyć kto i jak wygląda - no ale ona jest wierząca a ja nie )

Zazwyczaj nie modlę się żadną utartą "regułką", czasem po prostu w samotności "rozmawiam" z Bogiem. Nie chcę żeby ktokolwiek to widział i nawet o tym wiedział.
Jest mi lżej z prostą wiarą że jest ktoś, kto może wszystko zmienić, gdy ja nie widzę szans na poprawę.
__________________

Jeśli cię kocham to cicho
tak jak oddech lub szept
kokardy twoim bucikom
przypinam z najbielszych nieb



Edytowane przez liketoysoldiers
Czas edycji: 2012-06-22 o 12:34
liketoysoldiers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:28   #10
Kolor Bzu
Zakorzenienie
 
Avatar Kolor Bzu
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 023
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie jestem chrześcijanką. Zresztą nie identyfikuję się z żadną religią. Wierzę, że jest Coś. Może to jakaś siła wyższa, może po prostu jakiś bardziej duchowy/astralny świat obok naszego. Nie wiem i nie próbuję się domyśleć nawet co jest po śmierci, ani czy w ogóle coś jest. Jak umrę to się przekonam. (choć dość bliska jest mi idea reinkarnacji).

Wychodzę z założenia, że jeśli bóg jakikolwiek istnieje to:
1)Raczej nie patrzy się na każdą rzecz i drobnostkę w naszym życiu
2)Jeśli jest silą sprawczą, to powinien być czystą miłością, a więc bez wymierzania kar, liczenia grzechów, potępienia wiecznego itd.
3)Najprawdopodobniej nie jest niczym, co mieściłoby się w naszym pojmowaniu
4)Jako nadzorca i opiekun, powinien dążyć do równowagi. A więc zdaje sobie sprawę, że nic nie jest czarno-białe, że nie ma rzeczy dobrych, ani złych, ale że rzeczy po prostu są.
Kolor Bzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:29   #11
Panna Mia
Rozeznanie
 
Avatar Panna Mia
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 645
Dot.: Bóg, wiara i Wy

cięzki temat do opisania w moim przypadku.. moj ojciec jest wierzący, matka nieszczególnie (bardzo mocno została znechęcona przez włąsną matkę, która była katechetką), od wczesnego dzieciństwa pamiętam, że z siostrą i tatą co niedziele byłysmy w kościele - skończyło sie to jakoś w okresie licealnym, aktualnie przyznam, że bywam w kościele okazjonalnie - w jakieś ważniejsze święta, uroczystości itp - identycznie ma się sprawa z moim TŻem, ale jego rodzice są jeszcze bardziej zaangażowani w działalność okołokościelną nazwijmy to (Stowarzyszenie Rodzin Katolickich itp)

natomiast jest wiele spraw w których nie zgadzam sie z tym co mówi Kościół - aczkolwiek są to kwestie współczesne, nie wynikające w bezpośredni sposób z tego co głosi Pismo Święte; mieszanie się Kościoła w wiele spraw, które nie powinny go dotyczyć zniechęca mnóstwo osób

powiedziłabym, ze aktualnie wierzę w Boga (takiego na modłe katolicką bo to moja tradycja, choć zdaje sobie sprawę z tego o czym salix wspomniałą - tzn. że to są wierzenia które w jakiś sposób wyewoluowały z tego co już było) ale nie bardzo wierzę w samą instytucję, a przynajmniej w dużą część jej poczynań; nie jestem antyklerykałem, gdy już dotrę do kościoła to odczuwam (o ile nie trafi sie nawiedzony ksiądz) pewnien mistycyzm, i odbieram mszę w pewnym duchowym wymiarze; istotny jest np. dla mnie ślub kościelny i nie chodzi mi o białą bezową sukienkę.. taki zeświecczony ze mnie katol..
__________________
"Ja mieszkać w Polska i robić kariera
my mieć samochód i bullterriera"
Panna Mia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-22, 12:33   #12
HolaChica
Raczkowanie
 
Avatar HolaChica
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 126
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
Wierzę w Boga nie należąc do żadnej religii. Nie potrzebuję przewodników i wspólnoty. Ksiądz jest takim samym człowiekiem jak ja, w tej samej drodze w dążeniu do prawdy, więc czemu miałby być mądrzejszy?
Nikt z nas nie wie, co jest po drugiej stronie i czy Bóg istnieje, więc wszyscy jesteśmy na tym samym szczeblu. Wątpię, by z tego punktu widzenia potrzebny był nam na ziemi ktoś, kto nas będzie prowadził za rączkę.
Religia daje poczucie wspólnoty, w jakiś sposób kierunkuje życie, ale prawda jest brutalna - nie mamy pewności która religia mówi prawdę i czy w ogóle któraś.
Ale chyba nie chodzi o to, że ksiądz ma uważać się za kogoś lepszego, to prawda że stoi razem ze wszystkimi w jednym szeregu bez względu na to, kim jest. Jednak księża przez swoją wiedzę, doświadczenie, wiarę mają pomagać i w sumie niejako prowadzić ludzi przez życie, zbliżać ich do Boga. Ja nie spotkałam żadnego księdza, który czułby się lepszy ode mnie Teoretycznie nie ma żadnej pewności czy któraś religia jest prawdziwa, czy może żadna.... Ale ja w swoją wierzę Z jednej strony jest dużo dowodów na to, że religia chrześcijańska wcale może nie być tą jedyną, a z drugiej jest pełno objawień itp które także są udokumentowane i to drogą NAUKOWĄ (całun turyński itd)
HolaChica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:39   #13
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez HolaChica Pokaż wiadomość
jest pełno objawień itp które także są udokumentowane i to drogą NAUKOWĄ (całun turyński itd)
czytałam ostatnio w Focus Historia bardzo fajny i obszerny artykuł na temat całunu turyńskiego - jeśli Cię temat interesuje to może Ci się uda zdobyć majowy numer Całun prawdopodobnie jest rzeczywiście autentyczny ale wcale nie jest dowodem na zmartwychwstanie.
O innym przedmiocie kultu, czyli wizerunku z Gwadelupe też można poczytać, dowody obalające "boskie" pochodzenie malowidła są bardzo silne.
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:43   #14
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomości: 1 305
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Pochodzę z katolickiej rodziny, latami chodziłam do kościoła, chociaż nie odczuwałam tego jako mistycznego przeżycia, tylko jako przykry obowiązek. W ciągu ostatnich pięciu lat w kościele byłam raz, na ślubie mojego młodszego brata, bo poprosiła mnie o to jego dziewczyna.
Jestem niewierząca, tj. jakoś nigdy nie byłam w stanie się przekonać, że obrzędy kościelne mają jakieś większe znaczenie niż teatr, tym bardziej nie byłam w stanie przekonać się, że to coś więcej niż tradycja.

Określam się też jako zadeklarowana antyklerykałka, czuje obrzydzenie na myśl o tym, ile zła wyrządziła instytucja Kościoła, mam tu na myśli inkwizycję, stosy, współpracę z nazistami i Mussolinim w czasie wojny, ograniczanie praw reprodukcyjnych kobiet, ciche przyzwolenie na pedofilię w kościele przez jej ukrywanie. Jednocześnie obrzydza mnie zakłamanie osób, które deklarują się jako katolicy, chodzą do kościoła, a przy tym nie mają pojęcia, czego nauczał chociażby Wojtyła i w efekcie, mimo deklaracji, nie żyją zgodnie z jego zaleceniami.

Kościół obrzydza mnie pod każdym możliwym względem, a 'bóg' został wymyślony przez ludzi, by móc sterować społeczeństwem. Ot i tyle.
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzaństwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e
milionmalychkawalkow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:44   #15
xhankax
Zakorzenienie
 
Avatar xhankax
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: ze Śląska
Wiadomości: 5 454
GG do xhankax
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Temat bardzo trudny. Pewnie będę w mniejszości, ale wierzę w Boga, jestem praktykującą katoliczką. Żyję jak każdy, a jednak wiara powoduje u mnie wiele pozytywnych emocji.
Mam jednak problem ze stosunkiem do samego Kościoła jako instytucji i do księży. Wiele rzeczy mi się tam nie podoba, kazań często nie mogę słuchać. Czasem trudno mi to wszystko pogodzić.
__________________
KKV
xhankax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 12:49   #16
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez HolaChica Pokaż wiadomość
Ale chyba nie chodzi o to, że ksiądz ma uważać się za kogoś lepszego, to prawda że stoi razem ze wszystkimi w jednym szeregu bez względu na to, kim jest. Jednak księża przez swoją wiedzę, doświadczenie, wiarę mają pomagać i w sumie niejako prowadzić ludzi przez życie, zbliżać ich do Boga. Ja nie spotkałam żadnego księdza, który czułby się lepszy ode mnie Teoretycznie nie ma żadnej pewności czy któraś religia jest prawdziwa, czy może żadna.... Ale ja w swoją wierzę Z jednej strony jest dużo dowodów na to, że religia chrześcijańska wcale może nie być tą jedyną, a z drugiej jest pełno objawień itp które także są udokumentowane i to drogą NAUKOWĄ (całun turyński itd)
Nie lepszego, ale uważa się go za pośrednika, a ja pośrednika nie potrzebuję. Ksiądz nie ma w komórce zapisanego numeru do Boga, żeby się z nim w ten sposób kontaktować.
Ja wiem, że w religii chrześcijańskiej jest tak, że ksiądz ma pomagać, bo ma wiedzę i doświadczenie. Tylko że jaką wiedzę i jakie doświadczenie ma ksiądz katolicki w sprawach rodziny czy współżycia? Rozumiem pastor, ale ksiądz? Ksiądz ma wiedzę, na którą składają się reguły wiary, pismo święte (a podobno Bóg nie mieszka w świątyniach zbudowanych ludzką ręką ), encykliki. Ale to wszystko opiera się na wierze właśnie. Fizyka to wiedza zbadana empirycznie, a wiara... no cóż, to zawsze jest tylko i aż wiara.
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 13:10   #17
leniwca
Zakorzenienie
 
Avatar leniwca
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 5 854
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Ja nie wierzę w żadne bóstwa. W sumie to nigdy nie wierzyłam.

Cytat:
Napisane przez milionmalychkawalkow Pokaż wiadomość
Kościół obrzydza mnie pod każdym możliwym względem, a 'bóg' został wymyślony przez ludzi, by móc sterować społeczeństwem. Ot i tyle.
Myślę, że coś w tym jest.
Ostatnio byłam na ślubie kościelnym. Wszyscy powtarzali za księdzem 'błogosławiony, kto się boi pana'. Ta cała wiara ma w sobie coś z rządzeniem, wpie*przaniem się w życie ludzi przez jakieś chore zastraszanie, wzbudzanie strachu przed piekłem, potępieniem etc.

Ja osobiście nie rozumiem, jak w XXI wieku można wierzyć w takie rzeczy.
__________________
samica leniwca
_______________________
*projekt denko.
*o włosy dbam i zapuszczam!
leniwca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 13:13   #18
QueenBlair
Wtajemniczenie
 
Avatar QueenBlair
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 2 718
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie wierzę w Boga, ani nie chodzę do kościoła.
__________________
"People dont tell you who you are, you tell them !"
QueenBlair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 13:21   #19
HolaChica
Raczkowanie
 
Avatar HolaChica
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 126
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez Bananalama Pokaż wiadomość
Nie lepszego, ale uważa się go za pośrednika, a ja pośrednika nie potrzebuję. Ksiądz nie ma w komórce zapisanego numeru do Boga, żeby się z nim w ten sposób kontaktować.
Ja wiem, że w religii chrześcijańskiej jest tak, że ksiądz ma pomagać, bo ma wiedzę i doświadczenie. Tylko że jaką wiedzę i jakie doświadczenie ma ksiądz katolicki w sprawach rodziny czy współżycia? Rozumiem pastor, ale ksiądz? Ksiądz ma wiedzę, na którą składają się reguły wiary, pismo święte (a podobno Bóg nie mieszka w świątyniach zbudowanych ludzką ręką ), encykliki. Ale to wszystko opiera się na wierze właśnie. Fizyka to wiedza zbadana empirycznie, a wiara... no cóż, to zawsze jest tylko i aż wiara.
Bardzo ciekawy wątek poruszyłaś, też zawsze myślałam, że: Jak ksiądz może wypowiadać się na temat relacji damsko-męskich, współżycia itp. ?! Wiedziałam, że po części może, bo jednak wiedzę ma (w tym wypadku nie ma doświadczenia osobistego, ale poprzez ogromny kontakt z różnymi ludźmi jak gdyby przyswaja to doświadczenie od innych, analizuje i wyciąga wnioski, bo widzi wszstko "na boku", jako osoba postronna). Ale kiedy w swoim życiu spotkałam naprawdę świetnego księdza, niezwykle mądrego, zmieniłam zdanie. Często poruszał tematy psychiki kobiet, mężczyzn, seksualności, relacji i byłam ( i nadal jestem) w szoku, gdyż jego wiedza i sposób w jaki ją wykładał jest dla mnie czymś niezwykłym! Wiem, że on skończył poza teologią psychologię i kulturoznastwo, ma ogromny kontakt z ludźmi, więc to także wpłynęło na jego wiedzę i mogę powiedzieć że on rzeczywiście doświadczenie ma, ale jak mówiłam - postronne.
Z drugiej strony jest tak jak mówisz, ksiądz jest pośrednikiem, niektórzy go potrzebują, inni nie W tym cała rzecz... Dla mnie księża to wspaniali ludzie, ale wiadomo - zdarzają się wyjątki jak w każdym innym "zawodzie" czy sytuacji życiowej. Ja jak na razie się nie zawiodłam
HolaChica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-22, 13:26   #20
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Akurat przed chwilą oglądałam filmik o zasadności wiary. Polecam. Daje do myślenia.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8124
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 13:36   #21
Bananalama
jestę wieszczę
 
Avatar Bananalama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: z lasu
Wiadomości: 12 580
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Hola widzę, że potrzebujesz wiary, religii, przewodników, więc życzę byś trafiała tylko na tych, którzy zaspokoją te potrzeby godnie i uczciwie. Mam nadzieję, że zawsze spotkasz takich księży, którzy będą świetnymi osobami.
Ja zawsze chodziłam swoimi drogami i na własną rękę próbowałam poznawać to, co mnie interesowało. Dla nie przewodnik nie tylko nie jest potrzebny, ale wręcz przeszkadza. Mówię o ziemskim przewodniku .
__________________
Dołącz do akcji NA SZCZYT W SZCZYTNYM CELU na Facebooku. Za każdy zdobyty szczyt wpłacamy po 10 zł na ukończenie budowy domu całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Dołącz do nas!


*ponieważ jestem nieprzeciętna, nie obchodzą mnie tzw. powinności przeciętnej kobiety
Bananalama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 13:53   #22
Ineczka33
Wtajemniczenie
 
Avatar Ineczka33
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 067
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Autorko, obejrzałaś może filmik, wklejony przez effcię82?
Co o nim myślisz?
__________________
Życie na czas?
Czas na życie!
Ineczka33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 14:10   #23
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Akurat przed chwilą oglądałam filmik o zasadności wiary. Polecam. Daje do myślenia.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8124
Bardzo dobry filmik.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 14:29   #24
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Bóg, wiara i Wy

wierzę w matkę naturę-co ma zrobić to zrobi, nikt jej nie poskromi, równie dobrze niszczy co zachwyca swym pięknem, nie działa na zasadzie krucjat, szanuję ją i kocham z mądrości a nie ze strachu/głupoty i "bo tak wypada"...itd. itp.
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 14:34   #25
Arrianna
Zakorzenienie
 
Avatar Arrianna
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 3 134
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie wierzę i Bóg nie pełni w moim życiu żadnej roli. Moja mama z kolei jest bardzo wierząca więc jak są święta czy jakieś okazje to chodzimy razem do kościoła, żeby dotrzymać jej towarzystwa.
Za to uważam, że wszystko to co zrobimy - dobre czy złe odbije się jakoś na naszym życiu i relacjach z ludźmi. Dlatego powinniśmy czynić samo dobro itp itd a nie dlatego że "Bóg tak chciał" XD
Arrianna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 14:50   #26
iveriin
Wtajemniczenie
 
Avatar iveriin
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 2 138
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Kiedyś gdzieś przeczytałam:

"Bóg istnieje, ale nie w kościele"

i całkowicie się z tym zgadzam. Interpretuję tu kościół jako 'współczesną' wspólnotę i tę całą hierarchię.
Wierzę w Boga.
iveriin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 14:54   #27
normalnyFacet
Zakorzenienie
 
Avatar normalnyFacet
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 6 913
Dot.: Bóg, wiara i Wy

heh tak samo jak nie ma NAMACALNYCH dowodów na istnienie Boga, tak samo nie ma dowodów na jego nieistnienie

Więc koło się zamyka i okaże się po śmierci


ps. ja wierzę.
normalnyFacet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 15:04   #28
Paszczurek666
Zakorzenienie
 
Avatar Paszczurek666
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Piernikowo
Wiadomości: 4 262
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Nie wierzę w nic.


Ale swoją drogą taka wiara może być całkiem fajna. Niektórzy potrzebują wierzyć, że jest ktoś, kto im zawsze pomoże.
__________________
Nie wydaję pieniędzy na głupoty (tysięczna para butów NIE JEST głupotą)
Miłośniczka butów wszelakich

Podskakuję z Mel B.
Joga

Jem czekoladę aż uszy mi się trzęsą.
----------------------------
Używasz poprawnie?
'Szlak prowadzi na wschód.'
'Szlag mnie trafia.'
Paszczurek666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 15:08   #29
cyanide sun
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 816
Dot.: Bóg, wiara i Wy

-wierze w Boga
-nie wierze w kościół jako instytucję oraz nie wierze w księży. sa to jednostki które obecnie sa raczej nastawione na biznes. dzieki moim studiom jeszcze bardziej widze jaka tam zachodzi manipulacja i propaganda
-do kosciola chodze bo - 1. mama wierzaca nie dalabymi spokoju gdybym nie poszla 2. czasem dobrze jest w kosciele o roznych sprawach pomyslec
-do spowiedzi od kilku lat nie chodze. nie czuje potrzeby mowienia swoich grzechow osobom (ksiezom), ktore czesto maja na koncie wieksze i powazniejsze grzechy odemnie
-jestem na tak dla slubow kościelnych mimo wszystko

Edytowane przez cyanide sun
Czas edycji: 2012-06-22 o 15:10
cyanide sun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 15:42   #30
khloe
Strzelaj lub emigruj!
 
Avatar khloe
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Medellin!
Wiadomości: 27 440
Dot.: Bóg, wiara i Wy

Wierzę w Boga.
Nie wierzę natomiast w sektę pt. kościół

bardzo rzadko, ale czasem trafiam do kościoła, ale nie na mszę... wchodzę wtedy, kiedy kościół jest zupełnie pusty... lubię tam sobie posiedzieć i przemyśleć niektóre sprawy

i to mi do szczęścia w życiu wystarcza
__________________

Przejechane na rowerze w 2019: 2 762
km



mój INSTA
(napisz pw kim jesteś wizażanko

Edytowane przez khloe
Czas edycji: 2012-06-22 o 15:44
khloe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:25.