Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-04-14, 11:16   #1
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997

Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?


No powiedzcie mi - co i rusz pojawiają się wątki typu: zdaję na maturze polski podst., historię rozsz. i ang. podstawowy - na jakie studia mogę iść?

Delikatnie mówiąc, głupota. Dlaczego maturzyści po pierwsze - uparli się, by iść na studia, nie mając pojęcia, co chcą w życiu robić? po drugie - chyba drogi życiowej nie wybiera się wedle kryteriów "co zdaję na maturze, to będę dalej robiła"? A potem rozpacz, bo nie wiedzą, co dalej

Ok, wiem, że często przy maturze nie wiadomo, co chce się w życiu robić - sama tak miałam. No ale jednak chcąc iść na studia - powinno się szukać takiego kierunku, który mnie interesuje, czyż nie? A nie - rzućcie kierunek, byleby do przedmiotów pasował, byleby coś tam studiować?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:31   #2
Mysia_Pysia
Zadomowienie
 
Avatar Mysia_Pysia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 1 523
Wyślij wiadomość przez ICQ do Mysia_Pysia GG do Mysia_Pysia Send a message via Skype™ to Mysia_Pysia
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Hmm. Zgadzam się z Tobą. Moim zdaniem najpierw należałoby zastanowic się co chciałoby się robic w życiu, wybrac sobie jakiś kierunek studiów, a na maturze zdawac te przedmioty, które na danym kierunku są wymagane.
Ja mam to szczęście, że wiem już co chcę robic, nie zdecydowałam się jeszcze w 100%, ale napewno coś związanego z medycyną. Dlatego wybrałam profil biologiczno-chemiczny.

btw, niezły opis
__________________
"Najwspanialsza rzecz na świecie, to siedzieć na końskim grzbiecie..."


Mysia_Pysia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:34   #3
Słodkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Słodkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 5 699
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Jak ja pisalam matura nie wiedzialam co ze soba poczac...

Odkad pamietam chcialam robic cos zwiazanego z medycyna... ale myslalm ze jestem za glupia... poszlam do technikum (bo zawod itd)

w szkole mialam rozne przedmioty, dobrze szlo mi z typowo ekonomicznych, wiec zaraz po maturze poszlam na finanse i bankowosc... najgorsza decyzja w mojm zyciu, oprocz wyboru szkoly sredniej... studia pzrerwalam po I semestrze...

dwa lata nie wiedzialam co robic, chcialam an medycyne, pielegniarstwo cos kolo tego, ale sie balam... ze nie podolam...

w koncu zdecydowalam sie na ratownictwo medyczne i byla to najlepszy jak dotad moj edukacyjny wybor...

uwazam, ze dzieciaki konczace szkole srednia z reguly nie wiedza co robic, na jakie studia isc... wiec slepo wala to co mialy na maturze/bo umeija/bo troche lubia/ bo, bo, bo...
Słodkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:42   #4
rare bird
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 265
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

jest jeszcze kwestia tego, ze mlodzi ludzie (widze po moich znajomych i ludziach w moim LO) nie maja zadnych zainteresowan, nie wiedza, co chca robic w zyciu, wiec ida na jakis raczej prosty profil (odpada biol-chem, mat-fiz itp., bo tu sie trzeba naprawde napracowac), zdaja na maturze geografie i angielski np. i laduja na jakims malo interesujacym kierunku, a potem wielki placz i rzucanie studiow.

ja wiem, ze ciezko jest wybrac konkretny kierunek studiow, bo sama bylam w takiej sytuacji, i w sumie dalej jestem, no ale orientacyjnie chyba wie sie, co chcemy robic w zyciu? nie wyobrazam sobie siebie zdajacej rozszerzona mature z historii
__________________

Edytowane przez rare bird
Czas edycji: 2009-04-14 o 11:44
rare bird jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:46   #5
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Ok - napisałam, że w klasie maturalnej sama nie wiedziałam, co chcę robić. Zaczęłam od projektowania ubioru, a jestem pedagogiem specjalnym I - rozumiem tę niewiedzę. Ale przeglądałam setki kierunków studiów pod kątem moich zainteresowań - często też czytałam, co to za studia, czego mogę się spodziewać - bo nie zawsze miałam o czymś pojęcie, a przecież mogło mi się coś spodobać. ALE: jak można studia wybierać pod kątem tego, co się na maturze zdaje? Czyli ze co - przedmioty maturalne są priorytetem? Nie ważne, co będę robiła w życiu, byleby tylko coś dopasować?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:48   #6
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Ja robiłam tak dziwnie.Wiedziałam,że chcę studiować coś z historią i polityką,jednakże nie czystą historię.Logiczne więc było co zdawać na maturze - historia i WOS, a kierunek nasunął się od razu-politologia
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:48   #7
Słodkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar Słodkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 5 699
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;11875785]ALE: jak można studia wybierać pod kątem tego, co się na maturze zdaje? Czyli ze co - przedmioty maturalne są priorytetem? Nie ważne, co będę robiła w życiu, byleby tylko coś dopasować?[/quote]

moze dla kogos kto ZUPELNIE nie ma pomyslu na siebie sa??

tylko tak moge to wytlumaczyc, albo probowac wytumaczyc...
Słodkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-04-14, 11:54   #8
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Orientacyjnie to by wypadało wiedzieć. Ja tez przed matura miałam różne plany, ale wiedziałam na pewno, że jestem głąbem z nauk ścisłych, więc wszystko co wiązałoby się z matematyką czy chemią odpada. W ten sposób doszłam, że powinnam iśc na coś związanego z literatura albo językami. No i ostatecznie poszłam na filologię.

Zresztą u nas w klasie to ludzie dopasowywali sobie przedmioty maturalne do kierunku studiow i przyszłych egzaminów wstępnych.

Ale mnie tez rozwalaja wątki, w których ktos prosi o doradzenie mu kierunku studiów. Jak ludzie pytaja o zainteresowania, to sie okazuje, że albo tych zainteresowań nie ma, albo są to hobby typu: czytanie, malowanie, spiewanie - tak hobbystycznie.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 11:56   #9
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Mam wrażenie, że jeszcze parę lat temu zdawało się na studia by zaspokoić swoje ambicje edukacyjne/zawodowe, a teraz się idzie bo wszyscy tak robią...

W rezultacie mamy całą masę 24 letnich słabo wykształconych pracowników, którzy tak na prawdę mało co potrafią, niczego się nie nauczyli, ich ambicja jest blisko poziomu 0 i płaczą, ze nie ma dla nich pracy. Sami sobie jednak są winni.

Przy tym zgadzam się z tym co pisały dziewczyny wcześniej - ja też nie wiedziałam w wieku 14 lat do jakiej szkoły średniej zdawać, szłam tam gdzie kierowali mnie rodzice i okazało się to być pomyłką . Co do studiów byłam "pewna" na jakie chce iść a i tak je zmieniłam w trakcie, skończyłam zupełnie inne, a robię coś jeszcze innego.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 12:44   #10
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Moim zdaniem przyczyna tkwi w systemie edukacji. Miałam to szczęście, że zdawałam maturę starym systemem, i chodziłam do liceum ogólnokształcącego, o profilu: ogólnym (ot, sprytny wynalazek dla tych kompletnie niezdecydowanych) . W 3 klasie odkryłam swoje powołanie, z tegoż przedmiotu zdawałam maturę i w tym kierunki idę do teraz .

Ale współcześni licealiście nie mogą iść do LO o profilu ogólnym. Muszą wybrać jakąś specjalizację, jakiś profil, jakieś rozszerzenie. Więc wybierają na chybił-trafił, mając te 15 lat. Później z tego chybił-trafił zdają maturę, a później pod kątem matury idą na chybił-trafił na studia. I tutaj koło się zamyka. Za edukacyjne błedy wczesnej młodość, płaci się długo .

Kiedyś licea były mniej "wyspecjalizowane", jeżeli istniały jakieś profile, to były bardzo ogólne: łatwo się było po nich "przekwalifikować". Natomiast teraz są to specjalizacje bardzo ścisłe. Przykładowo, moje LO o profilu ogólnym, przemianowało się na LO ze specjalizacją europejską (historia i jezyki), informatyczną (matematyka i fizyka), oraz przyrodniczą (biologia i chemia). Ogólnie rzecz biorąc brzmi to bardzo ładnie, zgrabnie i pozornie jest to uporządkowane. Ale! Nastolatkom upodobania się zmieniają dość szybko. I co jeżeli ktoś w wieku 18 lat będzie chciał zmienić swoją pasje z przyrodniczej na informantyczna? Niestety, jest już zamkniety w swej specjalizacji i będzie mu trudno zdawać maturę z tego, z czego nie miał rozszerzenia... czyż nie?
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 12:55   #11
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;11875203]No powiedzcie mi - co i rusz pojawiają się wątki typu: zdaję na maturze polski podst., historię rozsz. i ang. podstawowy - na jakie studia mogę iść?

Delikatnie mówiąc, głupota. Dlaczego maturzyści po pierwsze - uparli się, by iść na studia, nie mając pojęcia, co chcą w życiu robić? po drugie - chyba drogi życiowej nie wybiera się wedle kryteriów "co zdaję na maturze, to będę dalej robiła"? A potem rozpacz, bo nie wiedzą, co dalej

Ok, wiem, że często przy maturze nie wiadomo, co chce się w życiu robić - sama tak miałam. No ale jednak chcąc iść na studia - powinno się szukać takiego kierunku, który mnie interesuje, czyż nie? A nie - rzućcie kierunek, byleby do przedmiotów pasował, byleby coś tam studiować?[/quote]

1. Bo teraz wszyscy idą na studia. A jak ktoś nie idzie to zaraz się ta nowina rozniesie wśród rodziny i znajomych. I dziadkowie będą się wstydzić za takiego wnuka, rodzice też, że to taka porażka, wszyscy studiują, a ich dziecko nie. A więc - byle iść na studia, wszystko jedno jakie, wszystko jedno gdzie, byle mieć mgr przed nazwiskiem

2. Jak ktoś nie pomyślał wcześniej, żeby wybrać jakiś kierunek studiów i pod kierunek dopasować przedmioty, to co ma później zrobić? Musi się dostosować do wymogów rekrutacji na uczelniach. Jak uniwersytet uprze się, że rozszerzenie liczy x5 a podstawę x1 (), to z podstawą nie ma sensu składać papierów.


[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;11875785]Ok - napisałam, że w klasie maturalnej sama nie wiedziałam, co chcę robić. Zaczęłam od projektowania ubioru, a jestem pedagogiem specjalnym I - rozumiem tę niewiedzę. Ale przeglądałam setki kierunków studiów pod kątem moich zainteresowań - często też czytałam, co to za studia, czego mogę się spodziewać - bo nie zawsze miałam o czymś pojęcie, a przecież mogło mi się coś spodobać. ALE: jak można studia wybierać pod kątem tego, co się na maturze zdaje? Czyli ze co - przedmioty maturalne są priorytetem? Nie ważne, co będę robiła w życiu, byleby tylko coś dopasować?[/quote]

Jak się wcześniej nie pomyślało to to jest jedyny sposób dostania się na studia dzienne na państwową uczelnię - wybranie kierunku, na którym punktują zdawane przez 'osobę x' przedmioty i poziomy.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-14, 12:56   #12
teofano86
Zadomowienie
 
Avatar teofano86
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: pd - zach
Wiadomości: 1 333
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

no teraz na bank będzie mniej chłopców studentów... a ja nie wiem dlaczego ludzie myślą, że to co zdali na maturze przyda się do czegoś więcej niż do dostania się na studia... chociaz z roku na rok te nowe matury stają się podobne raczej do testów po gimnazjum i nie dziwię się, że studenci są na żenującym poziomie... z tego co słyszałam od kolegi który jest wykładowcą ludzie nie znają podstaw matematyki, nie potrafią dodać ułamków.... porażka
teofano86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 13:33   #13
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;11875203]No powiedzcie mi - co i rusz pojawiają się wątki typu: zdaję na maturze polski podst., historię rozsz. i ang. podstawowy - na jakie studia mogę iść?

Delikatnie mówiąc, głupota. Dlaczego maturzyści po pierwsze - uparli się, by iść na studia, nie mając pojęcia, co chcą w życiu robić? po drugie - chyba drogi życiowej nie wybiera się wedle kryteriów "co zdaję na maturze, to będę dalej robiła"? A potem rozpacz, bo nie wiedzą, co dalej

Ok, wiem, że często przy maturze nie wiadomo, co chce się w życiu robić - sama tak miałam. No ale jednak chcąc iść na studia - powinno się szukać takiego kierunku, który mnie interesuje, czyż nie? A nie - rzućcie kierunek, byleby do przedmiotów pasował, byleby coś tam studiować?[/quote]
Eeee tam nieważne jakie studia, byle papierek mieć... zawsze to lepiej brzmi: bezrobotny magister (niż tylko bezrobotny )
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 13:56   #14
paula007
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 21 088
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

W tym roku (ach, nawet w przyszłym miesiącu ) zdaję maturę i zauważyłam wśród części znajomych pewną przypadłość. Są w ogólniaku, ale uczą się słabo, maturę zdają, bo wszyscy przecież zdają, ale nie mają co wybrać, więc najczęściej pada na wos (bo na podstawie jest stosunkowo prosty). Na studia oczywiście chcą iść, bo przecież wszyscy teraz idą na studia. Ale nie wiedzą, co chcieliby studiować. Ba, nie wiedzą nawet, co można studiować mając maturę z wosu. Bo przecież sprawdzenie kryteriów na stronie kilku uczelni jest niewykonalne.

Jest też inne wytłumaczenie tego zjawiska. Zdaje się po prostu to, co realizuje się w szkole w zakresie rozszerzonym, nie wiedząc, czy te przedmioty przydadzą się na określony kierunek studiów(albo po prostu nie ma się konkretnych planów, marzeń etc.) W rezultacie szuka się kierunku pod przedmioty zdawane na maturze.
__________________



paula007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 17:34   #15
Ciarra
Raczkowanie
 
Avatar Ciarra
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 340
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

studiowac kazdy chce bo dzis magister na chybil trafil i tak jest g**** wart...a co dopiero zostac po liceum...

mysle, ze wiekszosc osob nie ma pasji, ale studiowac chce, i mysli tylko o tym, aby jak najwiecej wyciagnac z danego zawodu i aby nie byl wybitnie nudny badz wybitnie wymagajacy (kierunek) i w jakims sensie ich rozumiem, bo przeciez jakos pozniej trzeba zyc i pieniadze skads brac mimo ze do nauki zapalu brak

ja wybralam ekonomie, bo lubie cyferki, liczenie i analizowanie mnie nie nudzi...chetnie poszlabym na dziennikarstwo, ale po 1. nienawidze jezykow samych w sobie, jako literature itp, w dziennikarstwie fascynuje mnie uzywanie kreatywnosci, bycie na miejscu wydarzen, blyskotliwe, kasliwe artykuly, po 2. przekonaly mnie pieniadze i konkretnosc zawodu

ekonomia nie jest moja pasja, ale bardzo lubie matematyke co ulatwi mi sprawe
__________________
All you need in this life is ignorance and confidence; then success is sure.

Ciarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 17:53   #16
Dżagódka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 234
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Hmm sama niewiem co chce a to wynika z mojej małej wiary w siebie

sluchajcie mam szkole taka a nie inną ... nigdy nie lubilam sie uczyc więc zdaje wszystko podstawowe na maturze

ale odkryłam w sobie po mojej szkole , że lubie bardzo szyć tzn. wykonywać zabawki profil -> projektowanie zabawek w przysżlym tygodniu mam obrone dyplomu...

tak wiem ukierunkowałam się tak bo sama chciałam ale po 4 latach malowania robienia roznych innych dziwnych rzeczy , ktore sie robi u mnie w szkole wiem jedno że NIE DLA MNIE ASP -> chociaz bardzo bym chciała...
i tu chyba tkwi problem z jednej strony bym chciala ASP ale z drugiej wiem że musze pracować sama na siebie zarabiać itd.

Najbardziej chcialabym pracować w teatrze i wykonywac lalki tylko kompletnie niewiem jak sie w to wkręcić tylko majac wykztałcenie średnie

Wszysycy mowią idź na studia bo to za***ista sprawa , ale ja jakos tego nie czuje
Wszysycy mówia nie rób sobie roku przerwy bo potem bedzie ci jeszcze trudniej , a ja im blizej decyzji o studiach mam wrażenie że rok przerwy zamieszkania w mieście w którym chce studiować podjąc prace może własnie jakiś kurs przygotowawczy na artystyczną uczelnie może dla mnie byloby LEPSZE ?

co o tym sądzicie?
Dżagódka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 18:54   #17
Arlinka
Raczkowanie
 
Avatar Arlinka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Gostyń
Wiadomości: 32
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

No cóż ludzie chcą się zabezpieczyć na wszelki wypadek by mieć jakąś odskocznie w razie czego na studia. Tzn może źle sie wyraziłam. Po prostu ci co wiedzą i maja wszystko ukierunkowane niech zdają rozszerzone to i o tamto ale ci co nie wiedza i rzucają sie na przedmioty bez planów na studia to głupota. Może nie wiem boją się że jak nie bedzie tego rozszerzenia nikt ich nie przyjmie?
Nie wiem sama zdaję w tym roku mature T.T <trzymajcie kciuki prosze!> i jakoś nie wybrałam rozszerzonego własnie ze względu na to że nie mam pojęcia kim chce być w przyszłości. Miałam zamiar iśc na farmaceutyke ale na planach pozostało. Nie wiem dlatego zdaję polski niemca i oczywiście Wos (zmieniony z Chemi :P)
Ale jak nie pójdziesz na studia to prawda możesz nie mieć pracy. Jednak badźmy szczerzy nawet jak zdobedziesz wykształcenie i tak zdarzyć się może iż pracy brak. Ważne by wybrać kierunek na kótry jest popyt albo po prostu zostać fachowcem w danej dziedzinie. Np Ekonomistów, informatyków jest od chol*rci i jeszcze więcej.
Moja znajoma poszła na studia bo rodzina jej kazała zrezygnowała w połowie bo jej to nie pasowało. Według mnie wystarczy zdać te przedmioty z których jest sie dobrym jak najlepiej i iść w świat. To czas pokaże w czym jesteśmy najlepsi i co mamy robić w zyciu <oczywiście nie można czekać wieczność >
Arlinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 20:01   #18
..::anvastra::..
Zadomowienie
 
Avatar ..::anvastra::..
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 999
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

są nawet w internecie takie strony - wybiera się zdawane przedmioty a wyszukiwarka znajduje na jakie kierunki można z tym isc, więc przede wszystkim przez to zakładanie takich wątków jest bez sensu

ja też w sumie nie miałam tak, że wybrałam kierunek i do niego dopasowałam przedmioty, ale poszukałam kierunków które by mi się podobały a jednocześnie wymagane są tam przedmioty które wchodziły u mnie w grę

problemem jest trochę to, że profil w liceum, czyli dla większości osób automatycznie przedmioty które się zdaje (zwłaszcza rozszerzone) wybiera się po gimnazjum mając 15 lat - mało kto wie wtedy co zamierze w życiu robić... (ja nie byłam w stanie się nawet zdecydować czy wybrać biolchem czy human bo wele rzeczy mnie interesowało...)
system który jest w naszych szkołach trochę utrudnia wybór 'właściwych' studiów
..::anvastra::.. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 20:09   #19
MadameBovary
Raczkowanie
 
Avatar MadameBovary
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 355
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez teofano86 Pokaż wiadomość
no teraz na bank będzie mniej chłopców studentów... a ja nie wiem dlaczego ludzie myślą, że to co zdali na maturze przyda się do czegoś więcej niż do dostania się na studia... chociaz z roku na rok te nowe matury stają się podobne raczej do testów po gimnazjum i nie dziwię się, że studenci są na żenującym poziomie... z tego co słyszałam od kolegi który jest wykładowcą ludzie nie znają podstaw matematyki, nie potrafią dodać ułamków.... porażka
i pojawia sie pytanie dlaczego uczelnie wypuszczaja takich magistrów/licencjatów zamiast ich po prostu wyrzucić na kolejnym komisyjnym.
__________________
64/88 https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=335375

"Jak dalece jesteśmy wszyscy naznaczeni piętnem pani Bovary?Jak głęboko ów bowaryzm,owo marzenie o lepszym życiu,o romantycznej miłości tkwi w naszych duszach?Jak mocno popycha nas ku ruinie obecnego życia w imię ułudnych nadziei?"
MadameBovary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-14, 20:14   #20
201707171556
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 5 619
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez Dżagódka Pokaż wiadomość
Hmm sama niewiem co chce a to wynika z mojej małej wiary w siebie

sluchajcie mam szkole taka a nie inną ... nigdy nie lubilam sie uczyc więc zdaje wszystko podstawowe na maturze

ale odkryłam w sobie po mojej szkole , że lubie bardzo szyć tzn. wykonywać zabawki profil -> projektowanie zabawek w przysżlym tygodniu mam obrone dyplomu...

tak wiem ukierunkowałam się tak bo sama chciałam ale po 4 latach malowania robienia roznych innych dziwnych rzeczy , ktore sie robi u mnie w szkole wiem jedno że NIE DLA MNIE ASP -> chociaz bardzo bym chciała...
i tu chyba tkwi problem z jednej strony bym chciala ASP ale z drugiej wiem że musze pracować sama na siebie zarabiać itd.

Najbardziej chcialabym pracować w teatrze i wykonywac lalki tylko kompletnie niewiem jak sie w to wkręcić tylko majac wykztałcenie średnie

Wszysycy mowią idź na studia bo to za***ista sprawa , ale ja jakos tego nie czuje
Wszysycy mówia nie rób sobie roku przerwy bo potem bedzie ci jeszcze trudniej , a ja im blizej decyzji o studiach mam wrażenie że rok przerwy zamieszkania w mieście w którym chce studiować podjąc prace może własnie jakiś kurs przygotowawczy na artystyczną uczelnie może dla mnie byloby LEPSZE ?

co o tym sądzicie?
Rok przerwy to nic złego. Ja teraz można powiedziec ze mailam rok przerwy po którym nadal chcę próbować dostać się tam gdzie sobie zamarzyłam. Także niekoniecznie musisz stracić zapał do nauki

I tez jestem po plastyku tylko 6 letnim i teraz chcę zdawac na ASP bo zrozumaiłam, ze to jest to czego chcę się uczyć i ze moge robić po tym rzeczy które mnie interesują.

Pamietam, że pisałas w wątku o jakiejś prywatnej szkole projektowania ubioru i kostiumów i że Ci ją odradzałam, zle jesli czujesz ze to jest własnie to jedyne coś co Cię kręci to nie patrz na zdanie innych tylko idź i przekonaj się jak tam jest

A rok przerwy na przygotowywanie sie do egzaminów wstępnych to też niezły pomysł, możesz się na spokojnie zastanowić co tak naprawdę cchesz ze sobą zrobić, podejmiesz dojrzalszą decyzję.

(Po ASP tez mzoesz szyć lalki itp ,to tak jak w plastyku że uczysz się wszystkiego i niczego wiec wszystko i nic mozna robić )
201707171556 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 20:18   #21
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez Arlinka Pokaż wiadomość
Np Ekonomistów, informatyków jest od chol*rci i jeszcze więcej.
oj mylisz się - jeśli chodzi o informatykę, to jest to jeden z kierunków, na który ciągle jest popyt. Na moją uczelnię by dostać się na informatykę wymagane było uzyskanie ponad 850pkt, czyli w prostym przeliczeniu - od 80% wzwyż z rozszerzonej matematyki. Ale dostać się to jedno, a utrzymać - drugie. I o wiele trudniejsze.
Od cholerci to może i jest, ale ludzi na kierunkach humanistycznych.

A z profilem liceum i maturą to też nieciekawa sprawa. Nie każdy jest na tyle ukierunkowany w wieku 15 lat (szczerze to mało kto w 3 klasie gimnazjum wie dokładnie, co chce robić i jak jego życie powinno się potoczyć, nie oszukujmy się), by wybrać od razu to, co przyda się na studiach. W efekcie wybiera się profile z przedmiotami, które do tej pory w miarę nam szły.
Sama znalazłam się na profilu z rozszerzonym wosem oraz historią, ale w klasie maturalnej dopiero potrafiłam ocenić, że przedmioty humanistyczne tak naprawdę mnie strasznie męczą i jeśli tego nie zmienię teraz, to uschnę na jakiejś socjologii/psychologii itepe.
I obecnie jestem już semestr bliżej ku zdobyciu tytułu inżyniera
__________________
sun goes down

Edytowane przez WhiteCherry
Czas edycji: 2009-04-14 o 20:21
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 20:25   #22
201707171556
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 5 619
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
Od cholerci to może i jest, ale ludzi na kierunkach humanistycznych.
Oj nie we Wrocławiu... tu na kierunkach humanistycznych jest po 20 - 45 miejsc. Dla mnie to kpina żeby kierunek miał tylko 20 miejsc dla studentów dziennych Tłumaczą to brakiem pracy dla ludzi z humanistycznym wykształceniem, ale czy tak trudno jest zrozumieć ze kogoś moga interesowac tylko humanistyczne dziedziny i na prawdę jeszcze przed rozpoczęciem studiów liczy się z tym jaka będzie jego przyszłosć a mimo to z pełną swiadomoscią idzie studiować 5 lat jakąś etnologie itp.
201707171556 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 21:21   #23
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Ale popyt na uczelni a popyt na rynku (a zainteresowania) to są cholernie różne rzeczy
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 21:37   #24
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez Durga Pokaż wiadomość
Oj nie we Wrocławiu... tu na kierunkach humanistycznych jest po 20 - 45 miejsc. Dla mnie to kpina żeby kierunek miał tylko 20 miejsc dla studentów dziennych Tłumaczą to brakiem pracy dla ludzi z humanistycznym wykształceniem, ale czy tak trudno jest zrozumieć ze kogoś moga interesowac tylko humanistyczne dziedziny i na prawdę jeszcze przed rozpoczęciem studiów liczy się z tym jaka będzie jego przyszłosć a mimo to z pełną swiadomoscią idzie studiować 5 lat jakąś etnologie itp.
to dziwne, w Krakowie aż roi się od studentów kierunków nieścisłych
__________________
sun goes down
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 21:45   #25
Arlinka
Raczkowanie
 
Avatar Arlinka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Gostyń
Wiadomości: 32
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Te to może bedzie zgoda i stwierdzimy że zależy w jakim mieście, województwie?
U mnie własnie jest strasznie mały popyt na informatyków bardziej chcą mieć wykwalifikowanych specjalistów a tylko troche znajacych sie na komputerach czyli podstawowe programy ;>

Z tego co wiem to we Wrocławiu jest dużo też na ścisłych O.o mieszkam dośc niedaleko wiec sie obeznałam :x trzeba też jednak iśc kiedyś na studia tam XD
__________________
R.Pirsig: "Jeżeli jedna osoba ma jakieś urojenia nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na to samo urojenie nazywamy to religią."
Arlinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 21:52   #26
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Nie, nie. Z takim podejściem to nie ma co nawet startować na studia.

Najpierw patrzysz jakie studia dadzą ci zawód, potem czy jesteś w stanie takie studia ukończyć. Potem się na tej podstawie dobiera przedmioty maturalne.

Wybieranie studiów, które są interesujące jest przyczyną kryzysu, recesji i może niedługo całkowitego upadku ekonomicznego w krajach rozwiniętych. To głupota rządu, że w ogóle pozwala prowadzić takie kierunki jak socjologia, politologia, kulturoznawstwo itp. Dali uniwerkom wolną rękę i teraz liczą straty.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 22:25   #27
Dżagódka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 234
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez Durga Pokaż wiadomość
Rok przerwy to nic złego. Ja teraz można powiedziec ze mailam rok przerwy po którym nadal chcę próbować dostać się tam gdzie sobie zamarzyłam. Także niekoniecznie musisz stracić zapał do nauki

I tez jestem po plastyku tylko 6 letnim i teraz chcę zdawac na ASP bo zrozumaiłam, ze to jest to czego chcę się uczyć i ze moge robić po tym rzeczy które mnie interesują.

Pamietam, że pisałas w wątku o jakiejś prywatnej szkole projektowania ubioru i kostiumów i że Ci ją odradzałam, zle jesli czujesz ze to jest własnie to jedyne coś co Cię kręci to nie patrz na zdanie innych tylko idź i przekonaj się jak tam jest

A rok przerwy na przygotowywanie sie do egzaminów wstępnych to też niezły pomysł, możesz się na spokojnie zastanowić co tak naprawdę cchesz ze sobą zrobić, podejmiesz dojrzalszą decyzję.

(Po ASP tez mzoesz szyć lalki itp ,to tak jak w plastyku że uczysz się wszystkiego i niczego wiec wszystko i nic mozna robić )
Wszysycy na mnie naciskają idź , skończ coś bo warto by bylo jestes jeszcze mloda mam tego dość...

ja dokońca wlasnie tego niewiem czy to jest to... Gdzie szukac odpowiedzi ? 4 lata w takiej szkole chyba powinny mi dać odpowiedź i bylam już utwierdzona , że nie a ostatnio coś sie we mnie obudzilo może jednak ?

pisac pisalam ale to nie chodzilo o mnie presonalnie że ja chce ja wybrac
lubie szyć ale czy projektować ubiory chyba bardziej bym wolala zostać wykonawcą wiem to dziwne ale nie marze o wielkiej karierze o wielkich pieniądzach tego świata marze żyć spokojnie

No niby dobry bo miałabym czas na to wszytsko i na przemyslenie tego wszytskiego no i ogólnie to , że szukam teraz kierunku i uczelni gdzie moge pojśc mam wrazenie w tym moemncie że robie to pod presją bo mój chlopak studiuje a ja nie i jego rodzina się dziwi ciągle dlaczego nie chce iśc na studia....

A czy teraz nie mogę ? wlasnie nad tym sie zastanawiam czy musze rzeczywiście iść na ASP , żeby to robić niestety chyba nie ma takiego konkretnego kierunku

Dzieki Durga za odp jak sama widzisz za duzo we mnie wątpliwości...
Dżagódka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 22:37   #28
blebleble22
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 948
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Nie, nie. Z takim podejściem to nie ma co nawet startować na studia.

Najpierw patrzysz jakie studia dadzą ci zawód, potem czy jesteś w stanie takie studia ukończyć. Potem się na tej podstawie dobiera przedmioty maturalne.

Wybieranie studiów, które są interesujące jest przyczyną kryzysu, recesji i może niedługo całkowitego upadku ekonomicznego w krajach rozwiniętych. To głupota rządu, że w ogóle pozwala prowadzić takie kierunki jak socjologia, politologia, kulturoznawstwo itp. Dali uniwerkom wolną rękę i teraz liczą straty.
Ale mamy szczęśliwsze społeczeństwo myślę, że przy wyborze studiów każdy ma inne priorytety - ja kierowałam się tym, co da mi szczęście i w czym będę mogła się realizować.
Tak - studiuję kierunki humanistyczne... moja wiedza ekonomiczna jest niewielka, ale wydaje mi się, że trochę przesadzasz. No a już z tym "że w ogóle pozwala prowadzić takie kierunki" to na pewno. Możesz szerzej opisać zjawisko o którym wspomniałaś? Bo mi się wydaje, że studentów nauk ścisłych to nam nie brakuje...

Edytowane przez blebleble22
Czas edycji: 2009-04-14 o 22:40
blebleble22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 22:54   #29
soko88
Rozeznanie
 
Avatar soko88
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 628
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

moim zdaniem to nie w młodych ludziach tkwi problem tylko w poronionym systemie.
Ja zdawałam maturę dwa lata temu. Na próbnej powiedziano nam, że ta właściwa będzie wyglądała zupełnie inaczej, bo nasz minister ją zdążył 5 razy zmienić.
Idąc do liceum musiałam wybrać profil klasy. Nigdzie nie było ogólnych.
Wybrałam ten który mi najbardziej odpowiadał ( nie wspomnę o tym, że po dwóch latach się dowiedzieliśmy że mamy dodatkowo 2 inne przedmioty rozszerzone o czym podobno mieliśmy wiedzieć). Przyjęto że zdawało się to co się miało rozszerzone w programie nauczania. Ja zdawałam coś innego co mnie bardziej ciekawiło. i tu już miałam problem jak nadgonić 3 lata do matur! o zgrozo w 3 klasie gimnazjum nie wiedziałam przecież co chcę robić w życiu.
Kolejny problem jaki przede mną stanął to wymagania każdej uczelni.
Ja planowałam złożyć dokumenty na pewien kierunek. Dowiedziałam się jakie są wymogi na poszczególnych uniwersytetach. Wszystko super. Jeszcze wymagane przedmioty pod koniec grudnia klasy maturalnej potwierdziłam telefonicznie w dziekanacie wydziału który mnie interesował. Przyszedł luty? marzec? i okazało się że uczelnia zmieniła znacząco wymagane przedmioty na "mój" kierunek. Tak, że moje papiery zostałyby odrzucone w przedbiegach. A że to była ta wymarzona uczelnia i ten wymarzony kierunek.. zmieniłam swoje plany życiowe.
Nie dziwi mnie to że tak wiele osób pyta na co mogą zostać przyjęci po zdaniu takich a takich przedmiotów, jeśli mamy taki bajzel w systemie.
W systemie edukacji w którym już sami politycy chyba nie wiedzą co się dzieje i co jeszcze można namieszać, więc co tu się dziwić młodzieży... Mało to ona ma obowiązków..
__________________
It's crazy. Dreams amaze me.





soko88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-14, 23:10   #30
h2o0
Zakorzenienie
 
Avatar h2o0
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 910
Dot.: Studia pod kątem przedmiotów maturalnych - moda jakaś?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;11875785]Ok - napisałam, że w klasie maturalnej sama nie wiedziałam, co chcę robić. Zaczęłam od projektowania ubioru, a jestem pedagogiem specjalnym I - rozumiem tę niewiedzę. Ale przeglądałam setki kierunków studiów pod kątem moich zainteresowań - często też czytałam, co to za studia, czego mogę się spodziewać - bo nie zawsze miałam o czymś pojęcie, a przecież mogło mi się coś spodobać. ALE: jak można studia wybierać pod kątem tego, co się na maturze zdaje? Czyli ze co - przedmioty maturalne są priorytetem? Nie ważne, co będę robiła w życiu, byleby tylko coś dopasować?[/quote]
Wiesz bo to jest tak, np. chcesz iść na prawo: musisz zdawać historię i wos, obowiązkowo. Idziesz na filologię np. angielską, musisz mieć zdane polski i angielski rozszerzony na maturze. Ja np. zdawałam wos, nie wiedziałam co ze sobą zrobić i w konsekwencji studiuję bardziej ścisły kierunek, zresztą niefortunnie wybrany. Żeby podjąć dobrą decyzję, to praktycznie powinno się wiedzieć, co się chce robić w życiu, przed pójściem do szkoły średniej. To co zdajemy na maturze jednocześnie determinuje kierunek studiów i nie ma innej opcji.
h2o0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:28.