Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-04-06, 20:14   #1
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997

Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?


Co prawda tendencję tę zauważyłam na ginekologicznym, ale wątek chyba bardziej tu, bo nie tylko ginekologiczny

Często padają pytania: pomocy! mam taki i taki wynik, co to znaczy? Byłam u lekarza, powiedział to i to - co to znaczy???

Jak myślicie, dlaczego ludzie nie pytają u źródła? Wydaje się, że gdy jestem już u tego lekarza i on do mnie mówi coś, czego nie rozumiem - najnormalniej w świecie pytam To samo z wynikami = ja tam pytam nawet pielęgniarki, która wyniki badań mi podaje, przecież z reguły coś tam rozumie bardziej, niż ja... Jak nie wie, to powie, że nie wie, przecież mnie nie zje...

Czy naprawdę łatwiej zadać pytanie na forum?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:23   #2
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Bo
a) nie ma czasu
b) lekarze często traktowali mnie jak kretynkę która nie zrozumie co to oznacza i jakie niesie za sobą konsekwencje
c) bo mu się nie chce i mówi "spokojnie, jest na to lekarstwo. kupi pani to w aptece"
d) bo się boją poznać wynik
e) bo są onieśmieleni niemiłym traktowaniem przez personel i zastraszeni boją się jeszcze "robić problem"

To powody które znam ja.
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:24   #3
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

No wiesz, czy na forum lepiej są potraktowani? Rzadko chyba
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:34   #4
anestet-ka
Wtajemniczenie
 
Avatar anestet-ka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 2 572
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Bo są durni i wolą się denerwować czytając bzdurne odpowiedzi psudo specjalistów z internetu.
Bo stracili umiejętność komunikacji w realu i nie potrafią sobie inaczej poradzić.

Mnie w ogóle przeraża szukanie odpowiedzi na wszelkie pytanie związane ze zdrowiem w internecie. Ok, to jest ogromne źródło wiedzy na każdy temat, ale czasem nie warto wiedzieć zbyt wiele. W sensie, mam znajomą, która choruje na cośtam i tak się dobrze ma od 10 lat, ale w internecie napisali, że z tą chorobą średnio dożywa się do 5 lat. Koleżanka odebrała to jako wyrok, że czas profilaktycznie oblec się w białe prześcieradło i powoli czołgać się w kierunki cmentarza. Lekarza nie słucha, bo co on tam wie?
anestet-ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:46   #5
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Ja sie zawsze pytam o wszystko tylko lekarze nie zawsze chca mi odpowiadac.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 20:55   #6
monisia104
Wtajemniczenie
 
Avatar monisia104
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 709
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Ja sie zawsze pytam o wszystko tylko lekarze nie zawsze chca mi odpowiadac.
mi też ostatnio lekarka nie chciała nic powiedzieć i skierowała na powtórne badania :| więc pozostało mi szukanie w necie, co ją tak wystraszyło. teraz już wiem :|
__________________
It's amazing
with the blink of an eye you finally see the light
It's amazing
when the moment arrives that you know you'll be alright
It's amazing
and I'm sayin' a prayer for the desperate hearts tonight
monisia104 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 21:00   #7
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

A ja w ogóle nie jestem poinformowana o niczym.
Pytałam się czy mogę wykonać usg na nfz a wyniki zanieść i skonsultować z moim lekarzem prywatnie.
Nikt mnie nie oświecił. Dopiero w internecie znalazłam odpowiedź
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-06, 21:20   #8
Ejli
Zadomowienie
 
Avatar Ejli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 1 842
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Lekarze nie raz mówili mi jakie są wyniki badań, co zaobserwowali podczas mojego pobytu w szpitalu, a potem w karcie wypisowej były niespodzianki. Ale lekarze nie zawsze chcą odpowiadać, czasem odbiera się wyniki po badaniu a na wizytę trzeba czekać parę miesięcy, kiedy indziej lekarz mówi "to nic takiego" i koniec tłumaczeń. Ok, może niektórzy wstydzą się pytać specjalisty, wyjść na niewykształcownych , ale chyba to nie jedyne powody pytań na forum.
__________________
Ogrody opuściły swoje drzewa

I'm going slightly mad
Ejli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 21:31   #9
aktaga13
Zakorzenienie
 
Avatar aktaga13
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: zacisze domowe
Wiadomości: 5 872
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Cytat:
Napisane przez muszynianka Pokaż wiadomość
Bo

b) lekarze często traktowali mnie jak kretynkę która nie zrozumie co to oznacza i jakie niesie za sobą konsekwencje
absolutnie się tym nie przejmuje chyba nauczyłam się dystansu w tych kwestiach. czy to z nowym czy starym lekarzem zawsze o wszystko pytam. aż mi czasami wstyd, że zajmuję tyle czasu. pytam o wszystko co mi wpadnie do głowy i też nie rozumiem dlaczego inni tego nie robią.

co do niemiłego traktowania - miałam ostatnio w zastępstwie takiego ginekologa-totalnego buca. nakrzyczał na mnie okropnie po usłyszeniu prośby o skierowanie na badania (jego tłumaczenie: "nie ma po co, bo wyglądam na zdrową ).
jakież było jego zdziwienie, gdy stanowczo poprosiłam, żeby przestał na mnie krzyczeć. chyba nie spodziewał się takiej reakcji, bo... zaczął mnie przepraszać. siedząca obok studentka aż się uśmiechnęła pod nosem.

podsumowując - nie ma co się bać/krępować/zrażać/spieszyć. bądźmy dociekliwi, bo przez własną nieuwagę możemy się wpędzić w problemy.
__________________
bynajmniej =/= przynajmniej!!
bynajmniej - wcale, zupełnie, ani trochę, zgoła (zwykle w połączeniu z partykułą nie)
aktaga13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 22:03   #10
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

z reguły uważam, że jeśli coś będzie nie tak, to sami mi powiedzą ...

noo i w sumie mówili. Ale to w przypadku gdy w szpitalu leżałam ;]
__________________
sun goes down
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 22:11   #11
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

generalnie zawsze najpierw mam wyniki a jakoś potem idę do lekarza
to pierwsze co robie jak mam jakies badania to sobie w internecie szukam co jest od czego i co z tego wynika
a jak już jestem u lekarza i czegoś sama nie zrozumiałam/nie znalazłam/lekarz stwierdził inaczej to dopytuje
przecież to moje zdrowie to warto wiedzieć jak się ma
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-06, 22:39   #12
teleskop86
Rozeznanie
 
Avatar teleskop86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 597
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

pamiętam jak kiedyś byłam u okulisty, dawno to było, byłam jeszcze smarkulą. pierwsza wizyta: -0,5 dioptrii, druga wizyta za rok, wynik: -1D. ;pytam sie okulisty, co to oznacza? dobrze czy źle? ona na to: "a po co pani to wiedzieć, i tak sie pani na tym nie zna"
moja mina-->
i chyba własnie dla tego ludzie boją sie zadawać lekarzowi pytania
__________________
Rozważ, jak trudno jest zmienić siebie, to zrozumiesz, jak znikome masz szanse zmienić innych


teleskop86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 09:37   #13
Wroclovianka
Zakorzenienie
 
Avatar Wroclovianka
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 181
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;18399118]
Jak myślicie, dlaczego ludzie nie pytają u źródła? [/QUOTE]

Jeżeli mają wyniki, byli u lekarza a dalej nie wiedzą to znaczy, że:
1. Wstydzili się zapytać
2. Lekarz ich zbył lub mruknął coś pod nosem na pytanie i o szczegóły odechciało się już pytać.
3. Stwierdził, ze badania są ok/nie ok i tyle w temacie, po co tracić wg niego czas na szczegóły + (patrz pkt.1)

Natomiast jeśli się pytają a jeszcze nie byli u lekarza - ale się wybierają - to nie widzę nic w tym dziwnego i zatrważającego. Często między wizytą, gdzie zlecono badania a wizytą z pokazaniem tychże badań lekarzowi mija trochę czasu (i ja tu nie mówię o kilku dniach, ale miesiącu), więc po co się stresować

Natomiast, jeżeli mają wyniki i nie mają zamiaru iść do lekarza z nimi, tylko na forum chcą je skonsultować. Jeżeli uzależniają pójście do lekarza od tego co na forum napiszą (bo jak jest ok to po co iść, jak jest nie ok to może się wybiorę) - to są głupi i tyle
__________________

Wizaż rządzi, Wizaż radzi, Wizaż nigdy Cię nie zdradzi

Edytowane przez Wroclovianka
Czas edycji: 2010-04-07 o 09:42
Wroclovianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 10:13   #14
Kica.
Zakorzenienie
 
Avatar Kica.
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 453
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

jeżeli miałabym mówić za siebie to chodzi o strach.

na szczęscie od wielu lat na nic nie chorowałam, świetnie się czuję, al sama myśl o pójściu do lekarza/na badania mnie przeraża.
oczywiście mam świadomosć, że czym prędzej się dowiemy o jakiejś chorobie tym lepiej, tym większe szanse na wyzdrowienie, ale myśl, że coś mi może być jest paraliżująca. i jeżeli miałabym się dowiedziec o chorobie to wolałabym samotnie przed komputerem niż od lekarza -nie umiem tego logicznie wyjaśnić, ale tak jest
moze to kwestia tego, że gdyby coś mi było to chciałabym starać sie walczyć z tym sama, a nie z ingerencją bliskich mi osób/połowy szpitala/obcych ludzi itd.
__________________
INSTAGRAM
ZDROWIE.VEGIE.PL

Edytowane przez Kica.
Czas edycji: 2010-04-07 o 10:15
Kica. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 10:33   #15
hihi
Zakorzenienie
 
Avatar hihi
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 33 255
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Cytat:
Napisane przez teleskop86 Pokaż wiadomość
pamiętam jak kiedyś byłam u okulisty, dawno to było, byłam jeszcze smarkulą. pierwsza wizyta: -0,5 dioptrii, druga wizyta za rok, wynik: -1D. ;pytam sie okulisty, co to oznacza? dobrze czy źle? ona na to: "a po co pani to wiedzieć, i tak sie pani na tym nie zna"
moja mina-->
i chyba własnie dla tego ludzie boją sie zadawać lekarzowi pytania
Taaa... albo odpowiedź typu "niech Pani sobie tym główki nie zaprząta, ja wiem co robić i jakie leki przepisać" zmieniłam lekarza, bo nie toleruję takiego zachowania...

Lekarze często lekceważą pacjentów, odpowiadają jakimiś ogólnikami, no bo co ten głupi pacjent może na ten temat wiedzieć, przeciez i tak nie zrozumie... i myślę, że często to jest właśnie powodem rezygnacji pacjentów z zadawania pytań.
__________________
Nowa motywacja. Tym razem cel jest zdecydowanie długoterminowy.
hihi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 10:35   #16
mikia20
Ekspert GotowaniaNaGazie
 
Avatar mikia20
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wsi spokojna, wsi wesoła...
Wiadomości: 9 369
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Czasami lekarze (szczególnie wcześniej) traktowali mnie jak gówniarę za przeproszeniem. Bez mamy do lekarza chodzę od 15 roku życia. Pamiętam jak raz byłam w szpitalu - jak byłam bardzo chora, mama rozmawiała z lekarzami. Ale potem na kontrole jeździłam sama - ile razy dostałam opierz, że sama przychodzę i że lekarz nie ma z kim porozmawiać. Palant kontrolnego badania krwi nie chciał mi wytłumaczyć - tzn. powiedzieć że wszystko ze mną dobrze, ale mogłabym się lepiej odżywiać bo będę miała anemię.

Jak stanowczo pytałam się czegoś - zostałam olana sikiem prostym.

W wieku 16 lat byłam u okulisty - kobieta po badaniu mówi zawołaj mamę, bo muszę jej coś powiedzieć (chodziło o zmianę szkieł).

Trzeba po prostu nie zapominać języka w gębie i kulturalnie, acz stanowczo wiedzieć co się chce. Nauczyłam się tego dopiero przy miłym ginekologu.

Okulista ostatnio mi rysował na kartce oko żeby mi wytłumaczyć na czym polega astygmatyzm, który u mnie zdiagnozował.

Jak się trafi na chama i buraka, to najprościej w świecie trzeba zmienić lekarza i zrobić mu odpowiednią reklamę.

A co do internetu. Miałam ostatnio problem z oczami. Kobieta w Fielmannie (tak optyk) nie potrafiła mi zdiagnozować wady - ciągle zmieniała mi się ostrość oka. W internecie wyczytałam że to bardzo poważna, niebezpieczna choroba i oślepnę niedługo...

Tak więc możemy czasem rad poszukać, opinii o lekarzach... ale diagnozować się samemu nie radzę.
mikia20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 10:55   #17
nebya
Wtajemniczenie
 
Avatar nebya
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 498
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

Wytłumaczenie z którym często się spotykam: bo lepiej nie wiedzieć, jeszcze coś złego wyszło ( co oczywiście nie przeszkadza później w zakładaniu wątków z pytaniem: "czy coś mi jest", bo jednak po pewnym czasie takie osoby zaczynają się niepokoić).

I bardzo częste nieprzyjemne zachowanie lekarza wobec pacjenta. Tak się składa, że czytam nawet teraz taką książkę, w której poruszony jest ten problem. Znaczny procent lekarzy nie wysłuchuje nawet do końca opowieści pacjenta, bo rzucając pytanie: " co się dzieje?", oczekuje odpowiedzi: " mężczyzna, lat 45, ostry ból w podbrzuszu..itd". A kto mu tak pięknie streści problem? Pacjent, któremu już na wstępie się przerwie, później boi się zapytać, bo lekarz mu tylko coś burknie. Oczywiście nie usprawiedliwiam 'nie-pytania' zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie, ale nie każdy potrafi prawidłowo zareagować na odpowiedź: " a co to panu/pani powie? przecież pan/pani się na tym nie zna".

I pozostaje jeszcze jedna sytuacja z którą też się często spotykam, zwłaszcza jeśli chodzi o starszych ludzi ( ale to też nie reguła). Moja babcia spytana dlaczego nie dowiedziała się u lekarza na co właściwie przepisał jej leki, odpowiedziała, że to przecież pani doktor, że nie wolno jej tak głowy zawracać, bo to Pani Doktor jest przecież Jakby to, że jest lekarzem stawiało tę kobietę na piedestale jakimś, jakby miała być czczona niczym bóg.
__________________

nebya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 14:31   #18
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: Dlaczego tak często ludzie nie pytają lekarzy, co znaczą wyniki badań?

W zasadzie wiekszosc odpowiedzi juz padla, ja jestem za tymi:

- ludzie sie boja zapytac,
- wola tkwic w niewiedzy, bo sa przekonani, ze prawdziwi specjalisci siedza na forum.

Ja tez zawsze sama odczytuje wynik jesli mam czas przed wizyta i wszystkie pytania zadaje wlasnie jemu, wychodze z zalozenia, ze od tego wlasnie jest Nie przesiaduje godzinami i nie mam miliona pytan, ale kiedys przejmowalam sie tym, ze moze przedluzam niepotrzebnie czas, ze przeciez inni tez czekaja, ale przeciez to moje zdrowie i nic mnie tak nie uspokaja jak cenna opinia lekarza.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:23.