Praca w Szwajcarii. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-25, 14:51   #1
merczi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Fribourg
Wiadomości: 455

Praca w Szwajcarii.


Moze ktos wie, jakie warunki trzeba spelnic, zeby podjac legalna prace w Szwajcarii Wiem tyle, ze paszport i wiza juz nie jest potrzebna, a jak jest z pozwoleniem o prace? Jesli mam niemiecki paszport, musze sie o nie starac? I czy musze byc tam zameldowana, albo starac sie o karte stalego pobytu? Z gory dziekuje za odpowiedzi.
merczi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-03, 08:01   #2
trawa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 101
Dot.: Praca w Szwajcarii.

nie znam odpowiedzi na twoje pytania, ale chcialabym zadac swoje. Bede przez 2 miesiące w Szwajcarii jako aupair. Nie będe zameldowana, wiec nie moge podjac normalnej dodatkowej pracy-tak mi powiedziala rodzinka.
A moj problem jest nastepujacy: mam w Polsce załatwic sobie ubezpieczenie, a jestem kompletnie zielona. Czy może mi ktos pomoc i doradzic? Gdzie, jakie, ile to bedzie kosztowac?
Prosze o pomoc. Pozdrawiam
trawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-07, 15:00   #3
Lipglossjunkie
Zakorzenienie
 
Avatar Lipglossjunkie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 8 241
GG do Lipglossjunkie
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Witaj

Czeka mnie niedługo przeprowadzka do Szwajcarii i szperając w sieci znalazłam świetne forum- "Polacy w Szwajcarii". Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje

http://forum.polacy.ch/index.php
Lipglossjunkie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 19:10   #4
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Aby podjac prace w Szwajcarii musisz miec pozwolenie o ktore nie jest az tak latwo jesli nie jestes poszukiwanym specjalista. Niemiecki paszport ulatwi znacznie sprawe.
Procedura wyglada tak: musisz znalezsc sobie prace i pracodawce, ktory wystapi o pozwolenie do odpowiedniego urzedu.
Jesli limit pozwolen w danym kantonie nie zostal wyczerpany dostaniesz pozwolenie na okreslony czas opisany w umowie.

Jesli chodzi o ubezpieczenie to przy wyjazdach turystycznych albo nielegalnych polecam wykupic sobie takowe w Warcie.
Przy legalnym pobycie na czas dluzszy (praca, nauka) obowiazkowe jest ubezpieczenie szwajcarskie (odpowiednik kasy chorych).

Pozdrawiam
Tanznait
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 19:36   #5
Lipglossjunkie
Zakorzenienie
 
Avatar Lipglossjunkie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 8 241
GG do Lipglossjunkie
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Cytat:
Napisane przez tanzanit Pokaż wiadomość
Aby podjac prace w Szwajcarii musisz miec pozwolenie o ktore nie jest az tak latwo jesli nie jestes poszukiwanym specjalista. Niemiecki paszport ulatwi znacznie sprawe.
Procedura wyglada tak: musisz znalezsc sobie prace i pracodawce, ktory wystapi o pozwolenie do odpowiedniego urzedu.
Jesli limit pozwolen w danym kantonie nie zostal wyczerpany dostaniesz pozwolenie na okreslony czas opisany w umowie.

Jesli chodzi o ubezpieczenie to przy wyjazdach turystycznych albo nielegalnych polecam wykupic sobie takowe w Warcie.
Przy legalnym pobycie na czas dluzszy (praca, nauka) obowiazkowe jest ubezpieczenie szwajcarskie (odpowiednik kasy chorych).

Pozdrawiam
Tanznait
Tanzanit, czy Ty mieszkasz w Szwajcarii?
Lipglossjunkie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 21:52   #6
poulette
Wtajemniczenie
 
Avatar poulette
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Z sypialni. ;)
Wiadomości: 2 767
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Ja tez moze zamieszkam w szwajcarii od pazdziernika, choc na razie jest to wielkie "moze". mam tylko jedno pytanie, ile kosztuje to szwajcarskie ubezpieczenie ? Bo slyszalam, ze oni maja taki system jak w Stanach, czyli tylko prywatne ubezpieczenia i to bardzo drogie. Czy ktos sie orientuje ?
poulette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 22:26   #7
_Novotna_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Novotna_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 2 885
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Ja kupuje sobie karte Euro 26 do kupienia w biurach podrozy, jest to ubezpieczenie dla osob do 26 r zycia, okolo polowe roku spedzam we francji, zawsze kiedy ide do lekarza to place a potem oni zwracaja mi w polsce po powrocie, karta kosztuje ok 70 zl i jest wazna rok.
__________________
_Novotna_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-03-12, 22:48   #8
Lipglossjunkie
Zakorzenienie
 
Avatar Lipglossjunkie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 8 241
GG do Lipglossjunkie
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Cytat:
Napisane przez poulette Pokaż wiadomość
Ja tez moze zamieszkam w szwajcarii od pazdziernika, choc na razie jest to wielkie "moze". mam tylko jedno pytanie, ile kosztuje to szwajcarskie ubezpieczenie ? Bo slyszalam, ze oni maja taki system jak w Stanach, czyli tylko prywatne ubezpieczenia i to bardzo drogie. Czy ktos sie orientuje ?
Próbowałam kiedys to rozkminic , ale sie poddała Wejdz na forum , do którego linka podałam w poprzednim poście. Tam jest to opisane. Chyba za dokladnie

A karte <26 tez mam - nie wiedziałam , ze zwracają za lekarza??
Dostajesz zwrot za zwyczajne wizyty? Myslałam ,ze trzeba naprawde wielka sume przekroczyć Jak to jest _Novotna_?
Lipglossjunkie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-12, 22:58   #9
_Novotna_
Wtajemniczenie
 
Avatar _Novotna_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 2 885
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Zwrocili mi rownowartosc okolo 100 euro, dwie wizyty u lekarza to ok 50 euro i do tego lekarstwa, oczywiscie zalaczlam papiery z apteki i oddali mi grzecznie po miesiacu co do grosza. Nie oszczedzam na zdrowiu i w tym roku juz uzbieralo mi sie okolo 50 euro. Niby nic a jak bede w polsce i dostane na konto 200zl to zawsze przyjemnosc!
__________________
_Novotna_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-13, 02:42   #10
poulette
Wtajemniczenie
 
Avatar poulette
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Z sypialni. ;)
Wiadomości: 2 767
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Cytat:
Napisane przez Lipglossjunkie Pokaż wiadomość
Próbowałam kiedys to rozkminic , ale sie poddała Wejdz na forum , do którego linka podałam w poprzednim poście. Tam jest to opisane. Chyba za dokladnie

A karte <26 tez mam - nie wiedziałam , ze zwracają za lekarza??
Dostajesz zwrot za zwyczajne wizyty? Myslałam ,ze trzeba naprawde wielka sume przekroczyć Jak to jest _Novotna_?
Za tamto forum sie zabiore, jezeli sie okarze, ze tam jedziemy, na razie to nic pewnego, tak myslalam ze ogolnie ktos mi tu w dwoch slowach wyjasni. Dzieki.
poulette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-13, 08:30   #11
Lipglossjunkie
Zakorzenienie
 
Avatar Lipglossjunkie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 8 241
GG do Lipglossjunkie
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Cytat:
Napisane przez _Novotna_ Pokaż wiadomość
Zwrocili mi rownowartosc okolo 100 euro, dwie wizyty u lekarza to ok 50 euro i do tego lekarstwa, oczywiscie zalaczlam papiery z apteki i oddali mi grzecznie po miesiacu co do grosza. Nie oszczedzam na zdrowiu i w tym roku juz uzbieralo mi sie okolo 50 euro. Niby nic a jak bede w polsce i dostane na konto 200zl to zawsze przyjemnosc!

Żyłam w niewiedzy! Jescze się upewnię - masz zwykła wersję karty ,czy jakąś upgrade-owaną ?
Lipglossjunkie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-03-14, 12:43   #12
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Pozdrawiam wszystkie panie

Ja mieszkam w CH juz 5 lat

A kasa chorych kosztuje w zaleznosci od wieku i tego co sie w niej chce miec i od wysokosci franchise (czyli tego ile sama pokryjesz).

Ja przy franchise 300CHF place w przybliezniu 240CHF na miesiac. Osoby studjujace i ponizej 25 roku zycia placa jakies 50CHF mniej (studenci chyba jeszcze mniej).

W tym nie jest zawarty dentysta czy ginekolog. To trzeba placic samemu.
Transport chorego helikopterem jest pokrywany w 50% wiec oplaca sie wykupic czlonkowsto (REGA) za 30-40 CHF/rok i wtedy lot jest za darmo.

A Warte polecam bo kiedys nie posiadajac jeszcze ubezpieczenia szwajcarskiego mialam wypadek na nartach.
Wszystko razem kosztowalo prawie 25 000CHF i zaplacili co do grosza.
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-17, 13:04   #13
merczi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Fribourg
Wiadomości: 455
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Dziekuje slicznie za informacje i przepraszam, ze dopiero teraz sie odzywam, ale nie mialam do netu dostepu czasowo
merczi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-08, 12:16   #14
trawa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 101
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Cytat:
Napisane przez _Novotna_ Pokaż wiadomość
Ja kupuje sobie karte Euro 26 do kupienia w biurach podrozy, jest to ubezpieczenie dla osob do 26 r zycia, okolo polowe roku spedzam we francji, zawsze kiedy ide do lekarza to place a potem oni zwracaja mi w polsce po powrocie, karta kosztuje ok 70 zl i jest wazna rok.
Czy karta Euro 26 zapewnia obok ubezpieczenia zdrowotnego takze ubezpieczenie od podrózy? Poza tym słyszałam, że daje ona prawo do jakis zniżek? Jak to właściwie dziala?
trawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-27, 16:36   #15
Bloou
Rozeznanie
 
Avatar Bloou
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 558
Dot.: Praca w Szwajcarii.

Odświeżam wątek!

Jak tam Wam się żyje w Szwajcarii?
Była któraś z Was może u sąsiada - w Liechtenstein/ie?

Pozdrawiam Was!
__________________

Nobody
, not even the rain, has such small hands
- Cummings


JESTEM ZA WPROWADZENIEM WIĘKSZYCH KAR DLA OSÓB, KTÓRE ZNĘCAJĄ SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI.

Bloou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:30.