Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy ! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Wizażowe Społeczności

Notka

Wizażowe Społeczności Wizażowe społeczności to forum, na którym poznasz osoby w swoim wieku, spod tego samego znaku zodiaku, szkoły. Dołącz do nas i daj się poznać.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-02-18, 15:14   #1
Claire
Zadomowienie
 
Avatar Claire
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. / Piła
Wiadomości: 1 585
GG do Claire
Post

Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !


Drogie Wizażanki, w przyszłym roku chciałabym zdawać maturę rozszerzoną z polskiego, jednak kompletnie nie wiem jak się do niej przygotować... Może któraś z was zdawała/będzie zdawać ? Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie informacje na temat Waszych przygotowań i pomocy z jakich korzystacie. Chciałabym także dowiedzieć się czy poziom rozszerzony jest dużo trudniejszy od podstawowego?
Z góry dzięki za pomoc
__________________
"...chciałam ze światem ładnie grać..."

http://w-metrze-czy-w-swetrze.blogspot.com/




WYMIANKA

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=311606


Nowy wątek !!


Claire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:00   #2
Monii07
Wtajemniczenie
 
Avatar Monii07
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 2 250
GG do Monii07
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

ja też w przyszłym roku chciałabym zdawac rozszerzoną.
Na razie ucze się tego co na lekcjach i czytam lektury

A propo testów to różnią się ilością pytań ;]
Na podstawowym jest chyba więcej pytan- około 20, a na rozszerzonym 10.
I oczywiście wypracowanko.
Ale moge się mylic.

Osobiście uważam poziom rozszerzony za łatwiejszy..
__________________

if that is tragic… then give me tragedy.
Monii07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:11   #3
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Poziom rozszerzony może okazać się łatwiejszy dla osób, które nie czytają lektur.
Bo najczęśćiej jest opracowanie czy porównanie tekstów z arkusza, których prawdopodobnie na oczy wcześniej nie widzieliście. Chodzi o umiejętność samodzielnej interpretacji, odnajdywania nawiązać do innych utworów, rozpoznawania środków artystycznych, etc.

Natomiast na podstawie przynajmniej jeden z tekstów dotyczy lektury z kanonu lektur licealnych i najczęściej zawiera magiczne sformułowanie "odwołaj się do całości utworu".

No i inaczej jest punktowana część pisemna i część "zamknięta". Na podsatwie jest więcej punktów do zdobycia z rozumienia tekstu czytanego.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:11   #4
Claire
Zadomowienie
 
Avatar Claire
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. / Piła
Wiadomości: 1 585
GG do Claire
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

No właśnie też tak słyszałam, że jest łatwiejszy... Ale to trochę dziwne jak dla mnie :P
__________________
"...chciałam ze światem ładnie grać..."

http://w-metrze-czy-w-swetrze.blogspot.com/




WYMIANKA

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=311606


Nowy wątek !!


Claire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:12   #5
hammie
Zakorzenienie
 
Avatar hammie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 712
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

kup sobie jakieś repetytoria z jezyka polskiego i zacznij robic testy z poprzednich lat.
hammie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:17   #6
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez Claire Pokaż wiadomość
No właśnie też tak słyszałam, że jest łatwiejszy... Ale to trochę dziwne jak dla mnie :P
To zależy dla kogo jak ktoś czyta w miarę lektury (albo opracowania) i ma jakieś tam notatki w zeszycie, to w zasadzie może klepać wszystko z pamięci na podstawie.

Na rozszerzeniu jednak trzeba umieć samemu wszystko od podstaw zanalizować, a to nie każdy potrafi.

Sama brałabym rozszerzenie i z polskiego, ale do niczego mi się nie przyda... Więc nie wzięłam. Ale to nic strasznego.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 16:20   #7
Claire
Zadomowienie
 
Avatar Claire
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. / Piła
Wiadomości: 1 585
GG do Claire
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez *Insane Pokaż wiadomość
To zależy dla kogo jak ktoś czyta w miarę lektury (albo opracowania) i ma jakieś tam notatki w zeszycie, to w zasadzie może klepać wszystko z pamięci na podstawie.

Na rozszerzeniu jednak trzeba umieć samemu wszystko od podstaw zanalizować, a to nie każdy potrafi.

Sama brałabym rozszerzenie i z polskiego, ale do niczego mi się nie przyda... Więc nie wzięłam. Ale to nic strasznego.


Ale żeby ćwiczyć interpretację potrzebuję chyba pomocy kogoś doświadczonego i repetytoria raczej nic tu nie pomogą :/ Ja potrzebuję rozszerzenie na dziennikarstwo albo filologię polską..
__________________
"...chciałam ze światem ładnie grać..."

http://w-metrze-czy-w-swetrze.blogspot.com/




WYMIANKA

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=311606


Nowy wątek !!


Claire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-02-18, 16:27   #8
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez Claire Pokaż wiadomość
Ale żeby ćwiczyć interpretację potrzebuję chyba pomocy kogoś doświadczonego i repetytoria raczej nic tu nie pomogą :/ Ja potrzebuję rozszerzenie na dziennikarstwo albo filologię polską..
Dużo zależy od prywatnych predyspozycji. Jeśli nie czujesz w ogóle literatury i masz problemy na jęz. polskim z tego typu rzeczami, to może być Ci ciężko.

Może są u Was w szkole fakultety przedmaturalne? Możesz próbować robić arkusze i dawać do sprawdzenia nauczycielce co jakiś czas. Wiadomo, że nie 5 tygodniowo, bo naiwna żadna nie jest Są jeszcze kursy maturalne, np. z Indexu.

Ewentualnie możesz robić arkusze i sprawdzać sobie sama z modelem odpowiedzi, przerabiać to sama, analizować błędy i niedociągnięcia... Ale to zależy od Twojej łatwości uczenia się i abstrakcyjnego myślenia. Jednak analiza niektórych tekstów, czy wierszy czasami bywa zaskakująca.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 17:17   #9
Monii07
Wtajemniczenie
 
Avatar Monii07
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 2 250
GG do Monii07
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

ja myślę o filologii angielskiej więc dwa języki muszę
zdac na rozszerzonym poziomie
__________________

if that is tragic… then give me tragedy.
Monii07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 17:58   #10
voice_of_silence
Zakorzenienie
 
Avatar voice_of_silence
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 378
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Zdawałam rozszerzoną maturę z języka polskiego w zeszłym roku. Wybrałam tak dlatego, że wydawało mi się to fascynujące Bardzo lubię interpretować różne utwory, szczególnie wiersze (więc jak zobaczyłam w zadaniu analizę fragmentu powieści oraz analizę porównawczą fragmentu powieści i wiersza od razu rzuciłam się na to drugie )

Tak jak napisała *Insane, nie było dla mnie interesujące pisanie z pamięci, na podstawie przeczytanych lektur i wyuczonych informacji. Lubię się trochę pogłowić nad tego typu zadaniami, pomyśleć, samej dochodzić do pewnych wniosków. To dla mnie w pewnym sensie rozrywka Wydaje mi się, że matura rozszerzona jest właśnie dla takich fascynatów.
Choć w tym przypadku wydaje mi się, że z interpretacją oraz jej wynikiem może być naprawdę różnie. Nie wiadomo czego się spodziewać.

A podstawa od rozszerzenia różni się ilością pytań, jak pisze Monii07. A i mam wrażenie, że czytanie ze zrozumieniem na rozszerzeniu jest łatwiejsze Może dlatego żeby trochę podłapać punkty, bo sama analiza jest znów trudniejsza.


Aha, i nie robiłam nic szczególnego, ani specjalnie nie przygotowałam się do tego. Byłam na profilu humanistycznym, który zapewnia rozszerzona wiedzę z zakresu języka. Raz na jakiś czas zdarzały się wypracowania klasowe, na ocenę, według poziomu jaki się wybrało, ale to inwencja nauczycielki.
__________________
Kocham luksus. A luksus polega nie na bogactwie i ornamentach, ale na braku wulgarności.

Coco Chanel

Wyzwanie czytelnicze 2019

Edytowane przez voice_of_silence
Czas edycji: 2009-02-18 o 17:59 Powód: literówki, jak zwykle ;)
voice_of_silence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 18:11   #11
hammie
Zakorzenienie
 
Avatar hammie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 712
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

to co ja mam wybrac skoro lektury nie wszystkie czytam bo za nudne i dlugie.. jedynie opracowania.. a anlizowac i interpretowac sama tez nie bardzo potrafie? xD teoretycznie pani od polaka robi z nami poziom rozszerzony (i nawet niezle mi idzie na klasowkach, ale wszystko dlatego ze sie wyuczylam) ale wiekszosc lekcji przegaduje nie na temat i wiele juz stracilismy.. matura rozszerzona nie jest mi do niczego potrzebna tak naprawde... wiec co lepsze?
hammie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-02-18, 18:14   #12
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez hammie Pokaż wiadomość
to co ja mam wybrac skoro lektury nie wszystkie czytam bo za nudne i dlugie.. jedynie opracowania.. a anlizowac i interpretowac sama tez nie bardzo potrafie? xD teoretycznie pani od polaka robi z nami poziom rozszerzony (i nawet niezle mi idzie na klasowkach, ale wszystko dlatego ze sie wyuczylam) ale wiekszosc lekcji przegaduje nie na temat i wiele juz stracilismy.. matura rozszerzona nie jest mi do niczego potrzebna tak naprawde... wiec co lepsze?
Sama sobie odpowiedziałaś nie bardzo potrafisz bawić się w szczegółową, samodzielną analizę i nie jest Ci potrzebne rozszerzenie z jęz. polskiego, więc po co się za to brać ?

Ja na przykład bardzo lubię analizować i mam do tego "nosa". W ogóle ze mnie typowa humanistka jest. Wzięłabym sobie "dla rozrywki" rozszerzenie z polskiego, ale tak naprawdę nie jest mi do niczego potrzebne. Więc jadę na podstawie.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 06:35   #13
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Ja maturę rozszerzoną z polskiego zdawałam w zeszłym roku. Podeszłam do tego poważnie, zapoznałam się ze wszystkimi lekturami dodatkowymi, które właściwie musiałam sama omawiać (kiepska organizacja lekcji..). I co? I na marne. Nie ma to jak rzucić kawałek opowiadania które nie jest w kanonie i nawet nie ma pełnej wersji w internecie... (Ironia).

Część pierwsza - ta z czytania ze zrozumieniem - jest wg mnie trudniejsza. Wydaje mi się, że - przynajmniej ubiegłoroczna - matura jest niedopracowana. Pytania można było wielorako interpretować, co jest dosyć uciążliwe - w końcu nie uczysz się 3 lata by pisać egzamin ze zgaduj zgaduli...

Przede wszystkim pisz wypracowania, poproś sorkę - może ma na podorędziu przykładowe tematy? Już niekoniecznie na ocenę, ale dla ćwiczeń. Klasówki i wypracowania klasowe to za mało żeby się porządnie przygotować, drugie tyle powinnaś sama robić w domu. Dużo czytaj, niekoniecznie lektur ale i O lekturach - nie mówię tu o opracowaniach, ale na przykład o autorze, co na niego wpłynęło że napisał dany utwór, w jakiej epoce, jakie były dla niej charakterystyczne wydarzenia historyczne etc.

Na moich dwóch próbnych - jednej z gazety, drugiej w marcu, tej państwowej, miałam porównania; porównanie wizerunku rycerza na podstawie pana Podbipięty z "Ogniem i mieczem" i Rolanda z "Pieśni o Rolandzie", i obrazy lasu z "Pana Tadeusza" i z jakiegoś współczesnego opowiadania (niestety nie pamiętam).
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 10:41   #14
plotkara0804
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 440
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez Monii07 Pokaż wiadomość
ja też w przyszłym roku chciałabym zdawac rozszerzoną.
Na razie ucze się tego co na lekcjach i czytam lektury

A propo testów to różnią się ilością pytań ;]
Na podstawowym jest chyba więcej pytan- około 20, a na rozszerzonym 10.
I oczywiście wypracowanko.
Ale moge się mylic.

Osobiście uważam poziom rozszerzony za łatwiejszy..
Pytan jest tyle samo, tylko na podstawie za czesc zamknieta masz 20 punktow, a na rozsz. 10
Za wypracowanie na podstawie jest 50 punktow a na rozsz, 40. Potem suma razy dwa i juz
plotkara0804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 10:58   #15
Scio
Zakorzenienie
 
Avatar Scio
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Świętokrzyskie Góry ;)
Wiadomości: 12 985
GG do Scio
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Ja zdawałam maturę rozszerzoną, ale w tej pierwotnej wersji, jak najpierw pisało się podstawe, a potem dodatkowe wypracowanie. A teraz studiuje polonistykę Jak powinno wyglądać takie przygotowanie. Warto przeczytać wszystkie lektury i jakies książki historycznoliterackie, żeby orientować się w nurtach, prądach itd. Poza tym troche tekstów teoretycznoliterackich, czyli co to metafora, narrator, opowiadanie szkatułkowe itd. i przede wszystkim przyswoic sobie schemat onterpretacji (czyli o czym koniecznie musicie napisać - kto, do kogo, o czym i jak - w skrócie) i przede wszystkim dużo ćwiczyć im więcej się pisze tym później łatwiej to wychodzi.
__________________
Pozdrawiam Paulina

W Gagatkowym świecie Mamo, połamigłówkujemy? - Logico primo
Agatka jest już z nami
Scio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 13:03   #16
Dzindzej
Zakorzenienie
 
Avatar Dzindzej
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 6 327
Post Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Nie ma co radzić. Musisz sama dużo pracować. Powinnaś przerobić baaaardzo dużo tekstów z czytania ze zrozumieniem oraz interpretacji różnych fragmentów bo jak to mówią praktyka czyni mistrza. Zwróć szczególną uwagę na wiersze. Zainwestuje w dobre repetytoria. Polecam te z PWN.
__________________
"Człowiek mało nauczy się z sukcesu, ale dużo z niepowodzenia"


Studia.

Cel: -6kg
Dzindzej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 13:34   #17
Claire
Zadomowienie
 
Avatar Claire
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. / Piła
Wiadomości: 1 585
GG do Claire
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Dziękuję bardzo za wszystkie rady ;***
__________________
"...chciałam ze światem ładnie grać..."

http://w-metrze-czy-w-swetrze.blogspot.com/




WYMIANKA

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=311606


Nowy wątek !!


Claire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 14:11   #18
yaggie
Raczkowanie
 
Avatar yaggie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 159
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

ej.. ostatnio mnie i kolezanke zaczepil na przerwie koles z pp i woku i pyta sie gdzei jest taka Beata bo nie moze jej nigdzei znalezc, a prosila go zeby sprawdzil cos o maturze z polskiego. I powiedzial nam zebysmy jej przekazaly, ze sprawdzil i podobno bedzie mozna pisac podstawie a jak sie ja zda to wtedy rozszerzona ;o pierwszy raz o czyms takim slysze ale koles jest sensowny.. i nie wiem teraz ;o fajnie by bylo
Ja mam polonistke ktora wolno idzie z materialem ale wszystko dokladnie analizujemy i powtarzamy, tyle tylko ze na poziomie podstawowym niestety w tamtym roku nie czytalam wszystkich lektur, a teraz nie ominelam zadnej bo trudno u nas na polskim przetrwac jak sie nie przeczyta, poza tym w sumie podobaja mi sie ;o

a chcialabym isc na filologie ang wiec chyba musze rozszerzony..
yaggie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 15:47   #19
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez yaggie Pokaż wiadomość
ej.. ostatnio mnie i kolezanke zaczepil na przerwie koles z pp i woku i pyta sie gdzei jest taka Beata bo nie moze jej nigdzei znalezc, a prosila go zeby sprawdzil cos o maturze z polskiego. I powiedzial nam zebysmy jej przekazaly, ze sprawdzil i podobno bedzie mozna pisac podstawie a jak sie ja zda to wtedy rozszerzona ;o pierwszy raz o czyms takim slysze ale koles jest sensowny.. i nie wiem teraz ;o fajnie by bylo
Ja mam polonistke ktora wolno idzie z materialem ale wszystko dokladnie analizujemy i powtarzamy, tyle tylko ze na poziomie podstawowym niestety w tamtym roku nie czytalam wszystkich lektur, a teraz nie ominelam zadnej bo trudno u nas na polskim przetrwac jak sie nie przeczyta, poza tym w sumie podobaja mi sie ;o

a chcialabym isc na filologie ang wiec chyba musze rozszerzony..

Ja nie wiem, skąd się gość urwał, ale tak wyglądała stara matura która nie obowiązuje już od dobrych paru lat... W tym roku nie wprowadzono żadnych znaczących zmian.
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-02-19, 17:44   #20
hammie
Zakorzenienie
 
Avatar hammie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 712
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez *Insane Pokaż wiadomość
Sama sobie odpowiedziałaś nie bardzo potrafisz bawić się w szczegółową, samodzielną analizę i nie jest Ci potrzebne rozszerzenie z jęz. polskiego, więc po co się za to brać ?
no tak, wiem ale lektur nie czytalam wszystkich,a jednak neiktore teksty jak pani daje do zanalizowania i interpretacji to to zrobie, tyle ze niektore są podchwytliwe


co do tej matury to tez slyszlam ze teraz tak wchodiz ze najpierw podstawa a potem rozszerzenie jak chcesz.

Edytowane przez hammie
Czas edycji: 2009-02-19 o 17:49
hammie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 19:33   #21
Claire
Zadomowienie
 
Avatar Claire
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Krzyż Wlkp. / Piła
Wiadomości: 1 585
GG do Claire
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Dziewczyny, może podacie tu jakieś sprawdzone repetytoria ? Tyle ich jest na all i w antykwariatach, że trudno się zdecydować
__________________
"...chciałam ze światem ładnie grać..."

http://w-metrze-czy-w-swetrze.blogspot.com/




WYMIANKA

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=311606


Nowy wątek !!


Claire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 19:37   #22
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez hammie Pokaż wiadomość
no tak, wiem ale lektur nie czytalam wszystkich,a jednak neiktore teksty jak pani daje do zanalizowania i interpretacji to to zrobie, tyle ze niektore są podchwytliwe


co do tej matury to tez slyszlam ze teraz tak wchodiz ze najpierw podstawa a potem rozszerzenie jak chcesz.
Tak było ładnych kilka lat temu i była to tzw. "stara matura".
W najbliższych latach to na pewno nie wróci
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 20:22   #23
yaggie
Raczkowanie
 
Avatar yaggie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 159
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

to ze stara matura taka byla to ja dobrze wiem i zaluje ze teraz tak nie ma
wlasnie koles jest bardzo madry i naprawde dobrze i ciekawie gada ale cos mi sie nie wydaje zeby to bylo prawda?
zbyt piekne :p
yaggie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 20:47   #24
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

http://www.cke.edu.pl/index.php?opti...660&Itemid=226

Parę inf. na temat matury 2009, nie ma tam nic o wprowadzeniu starego systemu.
W ogóle, nie lepiej spytać o to nauczyciela, który wykłada przedmioty które się zdaje na maturze?
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 20:58   #25
justys16
Raczkowanie
 
Avatar justys16
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 45
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Na rozszerzeniu trzeba znać perfekcyjnie lektury, jest bardzo duży przeskok. Poza tym to środki styl. w jednym palcu...
Osobiście uważam, ze matura z polskiego jest dla matematyków, bo poległa głównie na 'dłubaniu w tekście', a nie samodzielnej pracy oraz wiedzy zdającego. O.o
__________________
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone


justys16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 21:17   #26
yaggie
Raczkowanie
 
Avatar yaggie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 159
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

matematyka jest wszedzie :///////
moze maja zmienic cos na maturze 2010 wtedy kiedy ja zdaje, oni lubia sobie zmieniac, tak jak np obowiazkowa matma ;]]
yaggie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 21:37   #27
dimiti
Zakorzenienie
 
Avatar dimiti
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 36 241
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

ja zdawalam polski rozszerzony w 2008, i wydawal sie latwiejszy od podstawowego jednak to sa jedynie pozory taka jest prawda ze musisz odczytywac glebszy sens i widziec rzeczy o ktorych nawet nie domyslasz sie ze moga byc! wedlug mnie to glupota zeby ktos wymyslam klucz a cala Polska ma robic i myslec pod ta osobe-to niemozliwe!
najwazniejsze to uczyc sie z lekcji na lekcje, powtarzac material, czytac lektury (te dodatkowe rowniez) i kupic vademeccum sprawdz sobie jak wygladala matura wlasnie w 2008 i tam jest opowiadanie na koncu (2 niby) jedno o dwoch szczurach przeczytaj je sobie a pozniej zobacz w klucz i juz bedziesz wiedziala jaki to chory system maja
no i polski PR nie jest dla matematykow trzeba miec tylko wyobraznie a humanisci ja przeciez maja laczyc, kombinowac i nie bac sie pisac o tym co sami myslimy bo moze akurat? a co do lektur to tak na prawde ich znajomosc sprawdza sie glownie na podstawie a nie na PR, na PR masz fragmenty z ksiazek czy wiersze ktorych nigdy nie widzialas wczesniej na oczy
__________________
Dimipedia
MASA pięknot z L'oreal - produkty, o których musicie przeczytać!
FB, Instagram

Edytowane przez dimiti
Czas edycji: 2009-02-19 o 21:39
dimiti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 21:50   #28
illuvies
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 2 798
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Cytat:
Napisane przez Claire Pokaż wiadomość
Dziewczyny, może podacie tu jakieś sprawdzone repetytoria ? Tyle ich jest na all i w antykwariatach, że trudno się zdecydować
Ja mam "Opracowania lektur i wierszy", wyd. Greg, Dariusz Pietrzyk, Robert Rychlicki i Anna Marzec. Mam też "Epoki literackie", ale nie ma co kupowac - wszystko jest przepisane na http://epoki.ovh.org


Cytat:
Napisane przez justys16
Na rozszerzeniu trzeba znać perfekcyjnie lektury, jest bardzo duży przeskok. Poza tym to środki styl. w jednym palcu...
Kłóciłabym się. Jak pisałam parę postów wcześniej - ze strony lektur byłam przygotowana, a i tak mi to niewiele dało.
illuvies jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-20, 12:53   #29
Scio
Zakorzenienie
 
Avatar Scio
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Świętokrzyskie Góry ;)
Wiadomości: 12 985
GG do Scio
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Na pewno dało im więcej oczytania tym lepiej
Przeglądając wszystkie klucze, można mniej więcej ustalić sobie pewien schemat, na co przede wszystkim zwrócić uwagę. I tak na prawdę nie ma co wymyślać im bliżej tekstu się jest tym lepiej.
Co do repetytoriów, hmm... Grega nie bardzo polecam, lecą na ilość nie na jakość, jest sporo błędów. Lepsze by były jakieś z PWN, albo takie stare podręczniki do polskiego, takie czarne wspipowskie, albo stare stentora, pozytywizm taki zielony ze stańczykiem na okładce. Można na all za grosze kupić
__________________
Pozdrawiam Paulina

W Gagatkowym świecie Mamo, połamigłówkujemy? - Logico primo
Agatka jest już z nami
Scio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-20, 18:29   #30
sasetka316
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 3 598
GG do sasetka316
Dot.: Rozszerzona matura z Języka Polskiego ! Pomocy !

Ja zdawałam mature rozszeżoną w tamtym roku i teraz studiuje polonistyke.
Nie wiem czy była łatwiejsza czy trudniejsza, dla mnie napewno ciekawsze i przyjamniejsza do napisania.
Co ja radze... Jak najwięcej pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Trzeba wyrobić w sobie umiejętność znajdowania nawiązań w tekście, to nie jest wcale takie trudne, tylko trzeba zacząć już teraz się przygotowywać.
Ja miałam świetnego nauczyciela w liceum, szczeże to wiadomości jako takie o lekturach zapamiętywałam już na lekcji bo gość tak świetnie wykładał, wciągał nas w dyskucje. Miałam 8 godzin tygodniowo i w ciągu tygodnia pisaliśmy 5 prac plus jeszcze jakieś w domu. Przyniosło to owoce
Powodzenia
sasetka316 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Wizażowe Społeczności


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:57.