Jak to jest z ważnością aktu chrztu? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-02-23, 21:04   #1
agnes23
BAN stały
 
Avatar agnes23
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 1 939

Jak to jest z ważnością aktu chrztu?


Witam!
Mam może i dziwne pytanie. Otóż byłam chrzczona w jednej z parafii w Wielkopolsce, a mieszkam i ślub będę brała na Śląsku, więc muszę sprowadzić metrykę chrztu. Słyszałam że dokument jest 3 miesiące ważny, czy ważność liczy się do dnia ślubu czy do momentu złożenia dokumentów w kancelarii parafialnej? Chodzi mi o to, że ślubuję 7 lipca 2007 r. i czy dokument ten może być wydany przed 7 kwietnia 2007 r.?
agnes23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-23, 21:50   #2
Iwa_iw
Zakorzenienie
 
Avatar Iwa_iw
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 489
GG do Iwa_iw
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

liczy się data Waszego ślubu, ale ja słyszałam, że akt chrztu jest ważny 6 m-cy...
Iwa_iw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-24, 16:59   #3
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

akt chrztu wazny jest 6 miesiecy natomiast 3 miesiace wazny jest papier poswiadczajacy o tym ze nie pozostajecie w innych zwiazkach malzenskich czy jakos tak
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-25, 11:00   #4
ceyda
Raczkowanie
 
Avatar ceyda
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 328
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Ja słyszałam, ze tak nalezy "celować"z datami dokumentów aby były wazne jeszcze 1 dzień po dacie slubu.W Twoim przypadku Agnes do 8 lipca
ceyda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-26, 15:39   #5
marticia
Zakorzenienie
 
Avatar marticia
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 045
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Dokumenty musza byc wazne 5 dni po slubie, bo tyle czasu ma kosciol na przekazanie dokumentow do Urzedu Miasta. Ja spotkalam sie z dwiema sprzecznymi odpowiedziami na temat waznosci aktu chrztu i bierzmowania..w tej samej parafii jeden ksiadz powiedzial mi 3 mies. a drugi, ze 6. Jestem troche w kropce, bo nie bede mogla byc w Polsce dokladnie 3 mies. przed slubem w celu zlozenia dokumentow, tylko miesiac wczesniej..mam nadizjee, ze jakos to sie wszystko wyjasni.
marticia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-26, 21:20   #6
majka versace
Zadomowienie
 
Avatar majka versace
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 1 316
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

A mnie sie wydaje (ale moge sie mylic) ze te "papierki" maja zachowac waznosc (3 lub 6 m-cy) do dnia spisania protokolu, a potem to juz niewazne. Ja zlozylam akt chrztu i bierzmowania wczesniej niz 3 mies. przed slubem i ksiadz nic nie mowil, wiec chyba dobrze......
majka versace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-27, 18:54   #7
agnes23
BAN stały
 
Avatar agnes23
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 1 939
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Ciężka sprawa. Każdy ma inne zdanie. Na różnych stronkach różnie podają. Już sama nie wiem...
agnes23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-02-27, 23:07   #8
majka versace
Zadomowienie
 
Avatar majka versace
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 1 316
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Najlepiej zapytaj u siebie na miejscu gdzie będziesz składała te dokumenty, być może rzeczywiście w różnych miejscach różnie wymagają.........
majka versace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-28, 05:36   #9
*Aga*
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 252
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Ja się wczoraj dowiedziałam, że tak akt ślubu jak i to nieszczęsne zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego jest ważne 3 miesiące. Biorę ślub 15.09 i ksiądz powiedzał, żebyśmy wybrali to wszystko po 15.06.
*Aga* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-28, 09:39   #10
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

W Gliwicach calkiem inaczej mowia w dwoch parafiach powiedzieli nam ze akt chrztu wazny jest 6 miesiecy
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-28, 09:52   #11
Shanyah
Raczkowanie
 
Avatar Shanyah
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Mother Earth
Wiadomości: 145
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

A u mnie odpis aktu chrztu i papiery z USC mają ważność 3 miesiące. Muszą byc ważne W DNIU SLUBU!!! ksiadz ma 5 dni na zawiezienie papierów do USC a USC ma chyba 10 dni na wypisanie odpisu aktu małżeństwa - ale papiery nie musza byc juz wtedy ważne - ważnosć powinna sie kończyć nie wczesniej niz dzień po ślubie - to na 100%!! Poza tym akt chrztu zostaje u ksiedza i nie powinien on robić problemów jeśli bedzie pare dni po terminie. wazniejsze są papiery z USC - tu juz nie przelewek. Swoja drogą... to bez sensu ze odpis aktu chrztu jest wazny tylko pare miesiecy - przecież wiadomo że to sie nie zmienia... czyżby chodziło o "co łaska - 50 zł" przy każdnej okazji?? :/
__________________

Są jeszcze matki kochające dzieci,
prawdziwi kapłani, szczerzy poeci,
Mądre księgi, otwarte dłonie- ubodzy w duchu i ogień wciąż płonie...
http://www.maska.eu
Shanyah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-02-28, 21:33   #12
agnes23
BAN stały
 
Avatar agnes23
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 1 939
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Nie miałam okazji się zapytać u nas w parafii, ale dzisiaj otrzymałam pocztą akt chrztu z parafii, w której bylam chrzczona i ksiądz wpisał datę 07.04.2007 r., to chyba dobrze, bo ślubujemy 07.07.2007 r., więc chyba się zmieścimy w 3 i 6 miesięcznym okresie ważności.
agnes23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-01, 07:20   #13
izia17
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 756
GG do izia17
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Dziwi mnie, że akt chrztu w ogóle ma "okres ważności" uczono mnie na religii, że chrzest jest na całe życie i nie można się go wyrzec nawet zmieniając wiare(?) tak samo jak akt urodzenia jest wazny całe życie :P ale ja sie nie znam
izia17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-01, 10:07   #14
agnes23
BAN stały
 
Avatar agnes23
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiadomości: 1 939
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez izia17 Pokaż wiadomość
Dziwi mnie, że akt chrztu w ogóle ma "okres ważności" uczono mnie na religii, że chrzest jest na całe życie i nie można się go wyrzec nawet zmieniając wiare(?) tak samo jak akt urodzenia jest wazny całe życie :P ale ja sie nie znam
podobno druki się zmieniają...biurokracja.. .
faktycznie ten druk, który przyszedł wczoraj jest inny od tego, który potrzebowałam do pierwszej komunii św.
agnes23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-01, 12:38   #15
marticia
Zakorzenienie
 
Avatar marticia
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 045
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

To prawda, wystawia sie druk w zaleznosci od celu jego wystawienia..zmieniaja sie.
marticia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-06, 20:21   #16
mayaha
Wtajemniczenie
 
Avatar mayaha
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 951
GG do mayaha
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

a ja pod koniec stycznia wybralam metryke i pare dni pozniej dopiero sie dowiedzialam ze o 3 dni za wczasu i musialam jeszcze raz ale to nic bo mam niedaleko. ale za to moj chlopak ma ok 600 km do parafi gdzie mial chrzest iTROSZKE sie zdenerwowal ze z powodu 1!!!! dnia musi od nowa metryke zalatwiac :[
mayaha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-09, 14:50   #17
peperka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 15
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

nie chodzi tu o druki. też się dziwiłam po co te 3 miesiące. (mówię o 3 bo tyle jest podawane w mojej diecezji i USC)

w akcie chrztu jest napisane, że nie pozostaje sie w związku małżeńskim i ten dopisek jest w sumie najważniejszy. Księża zakładają, że przez 3 miesiące nie zdąży się wziąć innego ślubu..

Data nie musi być idealnie 3 miesiące do ślubu. Poza tym, można poprosić by odpis ktoś odebrał. Jeżeli to ktoś z rodziny to zero problemu, wystarczy że będzie znał wszystkie dane. Jeżeli to tylko ktoś znajomy, to możliwe że jakieś pytania będą zadawać aby sprawdzić czy na pewno zna się rodzinę.

W kościele nie trzeba od razu mieć tych dokumentów, potrzebne są dopiero ok. 1 miesiąca przed ślubem.
peperka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-09, 17:36   #18
mayaha
Wtajemniczenie
 
Avatar mayaha
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 951
GG do mayaha
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

no to jak widac zalezy od diecezji bo u mnie ksiadz powiedzial ze metryka jest 6 m-cy wazna
mayaha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 16:15   #19
Anduina
Raczkowanie
 
Avatar Anduina
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 287
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Witam
Ja mam pytanie o ten papierek z USC. Dają to od ręki, tego samego dnia jak się po to zgłosi, czy trezba czekać? I jakie dokumenty są ewentualnie potrzebne, żeby to dostać?
Anduina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-04, 18:31   #20
Amalthea
Raczkowanie
 
Avatar Amalthea
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Lilac Wood
Wiadomości: 123
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez Anduina Pokaż wiadomość
Witam
Ja mam pytanie o ten papierek z USC. Dają to od ręki, tego samego dnia jak się po to zgłosi, czy trezba czekać? I jakie dokumenty są ewentualnie potrzebne, żeby to dostać?
U nas było tak, że poszliśmy i daliśmy dowody, babka zaczęła coś wypisywać, my w tym czasie zapłaciliśmy za te dokumenty, jak przyszliśmy, już był wypisany taki papierek, gdzie musicie napisać jakie będziecie nosić nazwiska po ślubie i Wasze dzieci. A odbiór mieliśmy następnego dnia, z tym, że jak narzeczony poszedł następnego dnia, to musiał chwilę poczekać, bo babka to dopiero wypisywała. Więc może jak się uprzesz (dasz w łapę) to zrobi od ręki
Amalthea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-04, 19:56   #21
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez Amalthea Pokaż wiadomość
U nas było tak, że poszliśmy i daliśmy dowody, babka zaczęła coś wypisywać, my w tym czasie zapłaciliśmy za te dokumenty, jak przyszliśmy, już był wypisany taki papierek, gdzie musicie napisać jakie będziecie nosić nazwiska po ślubie i Wasze dzieci. A odbiór mieliśmy następnego dnia, z tym, że jak narzeczony poszedł następnego dnia, to musiał chwilę poczekać, bo babka to dopiero wypisywała. Więc może jak się uprzesz (dasz w łapę) to zrobi od ręki
Aj no to sie zalamalam , mam nadzieje ze u mnie nie bede czekala na papierek i dostane go od reki bo nie usmiecha mi sie dwa razy jezdzic z Gliwic do Katowic, pewnie bede musiala wspomniec ze jestem nietutejsza to milszym okiem na nas spojrza
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-05, 10:38   #22
Amalthea
Raczkowanie
 
Avatar Amalthea
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Lilac Wood
Wiadomości: 123
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

A może tego papierka wcale osobiście odbierać nie trzeba. Może prześlą go na wskazany adres, albo do miejscowego USC. Może najlepiej zadzwoń i się spytaj.
Amalthea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-05, 12:51   #23
majka versace
Zadomowienie
 
Avatar majka versace
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Manchester
Wiadomości: 1 316
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez majka versace Pokaż wiadomość
A mnie sie wydaje (ale moge sie mylic) ze te "papierki" maja zachowac waznosc (3 lub 6 m-cy) do dnia spisania protokolu, a potem to juz niewazne. Ja zlozylam akt chrztu i bierzmowania wczesniej niz 3 mies. przed slubem i ksiadz nic nie mowil, wiec chyba dobrze......
Tak jak pisałam wcześniej. Moje "papierki" nie mieściły się w 3-mies. terminie ważności ale nie było z tym żadnych problemów. Normalnie dostaliśmy ślub i odebraliśmy odpisy skrócone aktu małżeństwa. Złożyłam już wniosek o nowy dowód i wszystko gra.

Pozdrawiam.
__________________

majka versace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-05, 13:10   #24
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez Amalthea Pokaż wiadomość
A może tego papierka wcale osobiście odbierać nie trzeba. Może prześlą go na wskazany adres, albo do miejscowego USC. Może najlepiej zadzwoń i się spytaj.
Wiem napewno ze np moze jedna osoba pojechac i np odebrac taki dokument za nieobecna ale wtedy koszty sa juz wyzsze, co do wyslania listem przez urzad to nie wiem .
Ja jestem taka ze wole pozalatwiac wszstko osobiscie ale dzieki za rade
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 08:56   #25
Jussia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 231
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez rusalka Pokaż wiadomość
Wiem napewno ze np moze jedna osoba pojechac i np odebrac taki dokument za nieobecna ale wtedy koszty sa juz wyzsze, co do wyslania listem przez urzad to nie wiem .
Ja jestem taka ze wole pozalatwiac wszstko osobiscie ale dzieki za rade
dalczego koszty są wyższe? z jakiego tytułu?wiem że nie trzeba osobiście odbierac papierka,Pani w USC mówiła,że wystarczy wpłacić pieniądze na konto i papierek zostanie wysłany pocztą
Jussia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 10:28   #26
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez Jussia Pokaż wiadomość
dalczego koszty są wyższe? z jakiego tytułu?wiem że nie trzeba osobiście odbierac papierka,Pani w USC mówiła,że wystarczy wpłacić pieniądze na konto i papierek zostanie wysłany pocztą
nie wiem ale kolezanka byla i odbierala swoj osbiscie i przyszlego meza i zaplacila za jego wiecej
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 19:47   #27
Amalthea
Raczkowanie
 
Avatar Amalthea
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Lilac Wood
Wiadomości: 123
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Jaki jego? Przecież dostaniecie jeden, wspólny dokument! (w 3 egzemplarzach i wszystkie 3 należy zanieść księdzu )
Amalthea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-06, 20:06   #28
rusalka
Zadomowienie
 
Avatar rusalka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: gliwice-sośnica
Wiadomości: 1 750
GG do rusalka
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez Amalthea Pokaż wiadomość
Jaki jego? Przecież dostaniecie jeden, wspólny dokument! (w 3 egzemplarzach i wszystkie 3 należy zanieść księdzu )
to sie nie dogadalsmy bo mi chodzilo o akt urodzenia zamotalam sie
rusalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-29, 10:29   #29
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Jak to jest z ważnością aktu chrztu?

Cytat:
Napisane przez rusalka Pokaż wiadomość
Aj no to sie zalamalam , mam nadzieje ze u mnie nie bede czekala na papierek i dostane go od reki bo nie usmiecha mi sie dwa razy jezdzic z Gliwic do Katowic, pewnie bede musiala wspomniec ze jestem nietutejsza to milszym okiem na nas spojrza
My dostaliśmy w ten sam dzień, czekalismy może 5 minut.

Cytat:
Napisane przez rusalka Pokaż wiadomość
to sie nie dogadalsmy bo mi chodzilo o akt urodzenia zamotalam sie
Jeśli urodziłaś się w tej samej miejscowości w której bierzesz ślub to nie musisz mieć osobnego aktu urodzenia bo przynajmniej u nas ja nie musiałam mieć a mój TŻ ponieważ urodził się w innej miejscowości musiał mieć odpis aktu urodzenia.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:58.