Kariera i trudne wybory .. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-12-28, 00:30   #1
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209

Kariera i trudne wybory ..


Przeglądając forum nie znalazłam takiego wątku więc piszęę .

Ostatnimi czasy zastanawiam się co chcę robić w przyszłości . Na jakie studia pójść , jaki kurs zrobić itd . Studiuję zaocznie prawo na uniwerku . Mam zamiar poprawić maturę i przenieść się na dzienne prawo . Marzy mi się również drugi kierunek . Filologia - skandynawistyka <3 lingwistyka stosowana (angielski z niemieckim ) , anglistyka . Tylko czy warto ? Chciałabym w przyszłości połączyć pracę Radcy Prawnego z Tłumaczem języka obcego . Mam ogromne marzenia , ambicje tylko nie wiem czy nie zbyt wygórowane . Chciałabym zeby ktoś z boku , na chłodno , ocenił moje plany .
Poza studiami na 2ch kierunkach między czasie : kurs języka angielskiego ( przed rozpoczeciem 2go kierunku ) , prawo jazdy , staz w Brukseli ( marzenie cięzkie do spełnienia ) , aplikacja radcowska , mały sklepik internetowy ( w trakcie studiów ) , praca jako tłumacz i zdobywanie doświadczenie , własna kancelaria z małym biurem tłumaczeń <3 , poznać biegle minimum 2 języki .

Czy to realne plany czy raczej się zbyt mocno rozmarzyłam ?

Potrzebuję rady , bo matura tuż tuż a ja się boję , że to wszystko tylko MARZENIA . Kilka osób poradziło mi bym odpuściła , skupiła się na jednym kierunku studiów i nic poza tym .

A co Wy myślicie ?
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 00:41   #2
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Mam ogromne marzenia , ambicje tylko nie wiem czy nie zbyt wygórowane
Dla chcacego nic trudnego
inna kwestia to finanse, jesli dasz rade finansowo, bo ani prawo ani lingwistyka nie sa tanimi kierunkami to probuj, jak mowi moja mama "proba nie strzelba, nie wybuchnie". przeciez zawsze mozesz sie wycofac z ktoregos projektu

nie daj sie ludziom, ktorzy mowia ze nie lap kilku srok za ogon. bo jesli sie dobrze zorganizujesz, przetrzmasz brak czasu wolnego i inne niedogodnosci, to uwierz mi oplaci ci sie w przyszlosci
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 12:59   #3
paulus1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 58
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

mi się bardzo podobają Twoje marzenia, naprawde zazdroszczę planów, bardzo mądrze to sobie wymyśliłaś, ja właśnie skończyłam prawo i dostałam się na aplikację i teraz już wiem, że połączenie znajomości języków i ukończenie aplikacji to naprawdę świetny pomysł, wytrwałości życze i powodzenia, napewno Ci się uda
paulus1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 20:34   #4
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Dobrze mieć plany, ambicje, marzenia - tylko co, jeśli się nie uda?
Jeżeli nie poprawisz matury i nie będziesz miała na tyle zdolności, żeby pogodzić dwa kierunki studiów? Zawsze trzeba mieć plan awaryjny.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 21:09   #5
Spaza
Zakorzenienie
 
Avatar Spaza
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 3 752
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez evil minded Pokaż wiadomość
Dobrze mieć plany, ambicje, marzenia - tylko co, jeśli się nie uda?
Jeżeli nie poprawisz matury i nie będziesz miała na tyle zdolności, żeby pogodzić dwa kierunki studiów? Zawsze trzeba mieć plan awaryjny.
dokładnie

najpierw popraw maturę, a potem dalej życie zweryfikuje Twoje plany
ale to o czym piszesz teoretycznie jest możliwe...
Spaza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 21:25   #6
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Ja szczerze mówiąc nie widzę jak w życiu zawodowym mozna pogodzić pracę prawnika/radcy prawnego oraz tłumacza języka obcego. Jestem po filologii i wiem, ile czasu zajmuje bycie na bieżąco z językiem, ciągle doszkalanie, itp. Nie wyobrażam sobie pracy jako tłumacz i prawnik jednocześnie - uważam, że w ten sposób nie da sie rady dobrze wykonywać obu profesji.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-28, 22:04   #7
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Ja szczerze mówiąc nie widzę jak w życiu zawodowym mozna pogodzić pracę prawnika/radcy prawnego oraz tłumacza języka obcego. Jestem po filologii i wiem, ile czasu zajmuje bycie na bieżąco z językiem, ciągle doszkalanie, itp. Nie wyobrażam sobie pracy jako tłumacz i prawnik jednocześnie - uważam, że w ten sposób nie da sie rady dobrze wykonywać obu profesji.
wyjsciem jest praca w zawodzie za granica lub dla firmy obcojezycznej. moj kolega jest radca prawny i majac klienta amerykanina 90% sytuacji zalatwial po ang. skoncyl i anglistyke i prawo, wiec jest to do wykonania
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-29, 09:10   #8
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Dziękuję bardzo za mądre rady
Zastanawiam się nad tym już teraz ponieważ nie wiem czy warto do tej matury podchodzić , bo na przygotowania trzeba dużo czasu a ja dodatkowo studiuję .

Jak pogodzić pracę radcy i tłumacza? - przede wszystkim napewno nie dam rady być tłumaczem na pełen etat . Poprostu brać mniej zleceń niż przeciętny tłumacz , a poza tym napewno jakaś praca dla zagranicznych firm , o wyjeździe również myślałam ( będe miala mieszkanie w Szwecji , więc znajomość szwedzkiego + zawód tłumacza to świetne perspektywy - moim zdaniem ) . Poza tym wiem jak bardzo cięzko dostać się na aplikację , a wtedy zawsze mam możliwość pracy jako tlumacz . Oba te zawody są moimi marzeniami od dawien dawna i nie wiem jak mogłabym z któregoś zrezygnować .

Naprawde miło uslyszeć kilka słów poparcia dla moich planów , a nie tylko "nie warto" "nie dasz rady" "odpuść" . Nie wiem z czego to wynika ..

Ale dzięki jeszcze raz
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:03   #9
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Zastanawiam się nad tym już teraz ponieważ nie wiem czy warto do tej matury podchodzić , bo na przygotowania trzeba dużo czasu a ja dodatkowo studiuję .
Studiujesz zaocznie. Czy w związku z tym pracujesz czy siedzisz całymi dniami w domu?
Bo jeżeli nie radzisz sobie z przygotowaniem do poprawienia matury i z zaocznymi studiami (w przypadku niepracowania), to wątpię, żebyś w przyszłości pogodziła pracę radcy prawnego i tłumacza.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:14   #10
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez evil minded Pokaż wiadomość
Studiujesz zaocznie. Czy w związku z tym pracujesz czy siedzisz całymi dniami w domu?
Bo jeżeli nie radzisz sobie z przygotowaniem do poprawienia matury i z zaocznymi studiami (w przypadku niepracowania), to wątpię, żebyś w przyszłości pogodziła pracę radcy prawnego i tłumacza.
moze zadac pytanie czy studiuje zaocznie i dlaczego, jesli juz, siedzi w domu?

dobijanie dziewczyny niekoniecznie jej pomoze
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:26   #11
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez katakumba Pokaż wiadomość
moze zadac pytanie czy studiuje zaocznie i dlaczego, jesli juz, siedzi w domu?
Przecież to właśnie zrobiłam

Po co miałam zadawać pytanie o tok studiów, jeżeli w pierwszym poście napisała, że studiuje zaocznie?
Zapytałam też czy pracuje, czy siedzi w domu, bo jeżeli ktoś pracuje, to szczerze wierzę, że brak mu czasu na porządne przygotowanie do poprawienia matury. Idąc takim tokiem myślenia, jeżeli ktoś studiuje zaocznie, nie pracuje i mimo to nadal nie daje rady się przygotować do matury, praca jako radca prawny i tłumacz to porywanie się z motyką na słońce.

Nikogo nie dobijam, bez przesady.
Tylko tworzyć dalekosiężne plany jest bardzo prosto, ale ich realizacja nie zawsze jest możliwa w praktyce.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-29, 11:34   #12
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

to jeszcze sie zapytajmy dlczego jesli juz siedzi w domu?
moze ma zlamana noge w 5 miejscach? albo jakie inne zmartwienie?
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 11:55   #13
anulka198402
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 10
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Skończyłam filologię angielską i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie pogodzenia tych studiów z takim kierunkiem jak prawo. Przede wszystkim z tego co wiem to nie ma większych szans na studia zaoczne o tym profilu ktore bylyby na wysokim poziomie Wynika to z ilości godzin i materiału ktory jest do nauczenia. Pierwsze 3 lata niestety prawie mieszkałam na uczelni.

Uważam, że w Twoim przypadku najlepsze byłyby intensywne kursy językowe, bo tak naprawdę na fililogii nie uczysz się języka, a o języku i chyba nie o to Ci chodzi. Jesli chodzi o marzenia to nie ma co z nich rezygnowac, może tylko rozłozyc jakoś bardziej w czasie. Pozdrawiam i życzę powodzenia
anulka198402 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 12:05   #14
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez katakumba Pokaż wiadomość
to jeszcze sie zapytajmy dlczego jesli juz siedzi w domu?
moze ma zlamana noge w 5 miejscach? albo jakie inne zmartwienie?
Nie rozumiem, po co ta złośliwość

Żeby zostać radcą prawnym, jest długa i ciężka droga. Trzeba mieć spore zdolności i pracowitość, żeby wchłonąć taki ogrom wiedzy i możliwości umysłowe, żeby taką wiedze dobrze wykorzystać. Nie sposób zapomnieć też o ogromnej konkurencji, układach, rywalizacji już na studiach - i tutaj zwykle przewagę mają jednak studenci dzienni. A gdzie tu jeszcze otworzenie własnej kancelarii. Powiedzmy sobie szczerze, udaje się to nielicznym absolwentom prawa.
Podobnie jest z filologią, są to studia ogromnie czasochłonne, może nawet bardziej niż prawo. Samodzielnym tłumaczem z własnym biurem nie jest zostać tak prosto, bo znowu w grę wchodzą zamknięte kliki i układy - z tego, co słyszałam.

I nie wiem, jak w takim przypadku to pogodzić.
Naprawdę nie mam pojęcia.

Może wyjątkowo zdolnym i pracowitym jednostkom by się to udało, ale po pierwsze- jakim kosztem, a po drugie - ile takich jednostek tak naprawdę jest.

Wciąż obowiązuje stara dobra zasada mierzenia sił na zamiary. Bo łatwo się w swoich planach i marzeniach rozpędzić, a potem dostać za ten rozpęd mocnego kopa w tyłek.
Może lepiej skupić się na jednym i wykonywac to dobrze, zamiast łapać sto srok za ogon?

Edytowane przez evil minded
Czas edycji: 2008-12-29 o 12:07
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 19:36   #15
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

to nie byla zlosliwosc, chcialam sie dowiedziec czy dziewczyna naprawde siedzi w domu, a jesli tak to dlaczego. bo jesli nie pracuje, spi dp poludnia to masz racje, ciezko jej bedzie. ale jesli do tych studiow zaocznych praktykuje w kancelarii, albo nie wiem jest pilotem wycieczek to zmienia postac rzeczy

dobrze napisala anulka, ze kursy jezykowe to lepsza opcja
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 19:56   #16
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez katakumba Pokaż wiadomość
ale jesli do tych studiow zaocznych praktykuje w kancelarii, albo nie wiem jest pilotem wycieczek to zmienia postac rzeczy
Oczywiście, że zmienia

Ale autorka wątku niczego takiego nie napisała o sobie, więc to jedynie luźne rozważania.

Ja jestem zwolennikiem takiego podejścia, że owszem, należy ludzi motywować do działania, ale zawsze w granicach rozsądku, a nie tylko pisać superlatywy, snuć wizje jak to będzie pięknie, wspaniale, jak to trzeba marzenia realizować. Bo to nie zawsze tak wychodzi, jak człowiek chce, a rozczarowanie jest wielkie.
Jeśli ktoś nie pomimo nie pracowania nie znajduje w sobie sił do poprawienia matury, to moim zdaniem nie ma sensu takiej osobie pisać, że "na pewno da sobie radę", dostanie się na studia dzienne, zrobi prawko, kursy językowe, potem aplikację radcowską i jeszcze w dodatku tłumaczem zostanie.
Bo z drugiej strony, dlaczego mając teraz więcej czasu, nie American Girl nie zrobi prawka, nie otworzy tego sklepu internetowego, nie pójdzie na kurs angielskiego, tylko odkłada to na kiedyś tam, kiedy czasu na takie rzeczy będzie bardzo mało albo wcale?

Przecież życie jest sztuką wyboru, podejmowania dobrych decyzji, a nie łapania się wszystkiego, co człowiekowi przyjdzie na myśl
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 21:22   #17
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Bo z drugiej strony, dlaczego mając teraz więcej czasu, nie American Girl nie zrobi prawka, nie otworzy tego sklepu internetowego, nie pójdzie na kurs angielskiego, tylko odkłada to na kiedyś tam, kiedy czasu na takie rzeczy będzie bardzo mało albo wcale?


Pracuję . W dwóch miejscach . Praca tylko i wyłącznie w tygodniu , bo co tydzień mam zajęcia w sobotę i niedzielę . Póki co idzie mi nieźle na uczelni , jest dużo pracy , dużo materiału ale daję sobie radę . Zobaczymy jak pójdzie sesja .
Na kurs językowy niestety nie mam chwilowo pieniędzy a kursy są drogie . Na pomysl zeby zrobić prawko wpadłam niedawno i własnie odkładam pieniązki i wybieram się po nowym roku .

Na studiach zaocznych znalazłam się z powodu błędnych decyzji . 3 lata temu pomyślałam , że chcę studiować zaocznie i pracować i że w żadnym wypadku nie chcę iść na dzienne studia . Więc i mature zdałam byle zdać , poszłam na zaoczną filologię angielską ( prywatna uczelnia ) , poziom żenujący poprostu totalna poraszka . Zrezygnowałam , przez rok pracowałam i postanowiłam isc na uniwerek na prawo , niestety na dzienne z podstawową maturą nie mialam szans . Ale poziom moich studiów według mnie jest bardzo zadowalający . Widząc jednak różnice godzinowe w programie moim a studiów dziennych wiem , że dużo tracę i dlatego chcę się przenieść . Przemyślałam wiele spraw i stałam się osobą bardziej ambitną . Podjęłam kilka błędnych decyzji , które chcialabym teraz naprawić .

Chciałabym wybrać studia filologiczne jako drugi kierunek , bo kursy nie dadzą takiej wiedzy jaką dają studia . Poza poznaniem języka , poznaje się jego budowę , kulturę , historię a myśle , że to ważna część w pracy tłumacza . warsztaty tłumaczeniowe również są ważnym elementem . Oczywiście planuję oprócz studiów pójść na jakieś kursy , zrobić certyfikaty , generalnie chcę się rozwijać . Nie chcę znów popełnić błędów i marnować rok czy dwa , dlatego jestem ciekawa zdania innych osób . Zdaję sobie sprawę , że studia to cięzka sprawa , że cięzko dostac się na aplikację , o własnej kancelarii nie wspomnę . Ale wydaje mi się , że jeśli ma się chęci i możliwości to trzeba korzystać. Czy żadna z Was nie żałowała , że nie poszła na takie czy inne studia , że nie zrobiła tego co chciala zrobić ? Teraz mam szansę ukończyć studia takie jakie chcę , kiedyś bardzo cięzko było dostać się na studia więc myślę , że trzeba korzystać z takich możliwości .
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 21:35   #18
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

na twoim miejscu zajelabym sie planem, takim biznesplanem co masz do zrobienia.
poukladaj sobie, zorientuj sie w kosztach, mozliwosciach
zaplanuj, kiedy i co
bo wszytskiego na raz nie zrobisz
a odhaczanie tego, co sie zrobilo daje dzika satysfakcje
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 21:42   #19
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

na twoim miejscu zajelabym sie planem, takim biznesplanem co masz do zrobienia.
poukladaj sobie, zorientuj sie w kosztach, mozliwosciach
zaplanuj, kiedy i co
bo wszytskiego na raz nie zrobisz
a odhaczanie tego, co sie zrobilo daje dzika satysfakcje



Świetny pomyśł! na to nie wpadłam Napewno zrobię taki plan
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-12-29, 22:15   #20
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Pracuję . W dwóch miejscach . Praca tylko i wyłącznie w tygodniu , bo co tydzień mam zajęcia w sobotę i niedzielę . Póki co idzie mi nieźle na uczelni , jest dużo pracy , dużo materiału ale daję sobie radę . Zobaczymy jak pójdzie sesja .
Na kurs językowy niestety nie mam chwilowo pieniędzy a kursy są drogie . Na pomysl zeby zrobić prawko wpadłam niedawno i własnie odkładam pieniązki i wybieram się po nowym roku .
No właśnie, widzisz jak jest. Skoro pracując i studiując zaocznie człowiek nie ma czasu dosłownie na nic, to jeszcze mniej go będzie miał studiując dwa kierunki dzienne, w tym taki, na którym jest dużo zajęć, jak filologia + robiąc te wszystkie rzeczy, o których piszesz. A jeszcze zechcesz rodzinę założyć po drodze, to już w ogóle hardkor sobie zafundujesz.

A nie możesz prościej? Skoro Ci dobrze idzie na studiach, może uzyskasz dobrą średnią i pozwolą Ci się przenieść na studia dzienne? Obejdzie się bez konieczności poprawiania matury.
I wtedy sobie spokojnie zrobisz kursy językowe.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 22:23   #21
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez evil minded Pokaż wiadomość
No właśnie, widzisz jak jest. Skoro pracując i studiując zaocznie człowiek nie ma czasu dosłownie na nic, to jeszcze mniej go będzie miał studiując dwa kierunki dzienne, w tym taki, na którym jest dużo zajęć, jak filologia + robiąc te wszystkie rzeczy, o których piszesz. A jeszcze zechcesz rodzinę założyć po drodze, to już w ogóle hardkor sobie zafundujesz.

A nie możesz prościej? Skoro Ci dobrze idzie na studiach, może uzyskasz dobrą średnią i pozwolą Ci się przenieść na studia dzienne? Obejdzie się bez konieczności poprawiania matury.
I wtedy sobie spokojnie zrobisz kursy językowe.

Rodziny nie mam zamiaru sobie "fundować" ;P a przynajmniej nie planuję

Owszem mogłabym się przenieść za dobrą średnią , ale trzeba dodatkowo ( podobno ) działać i udzielać się poza zajęciami { jakieś koła , konferencje .. } niestety w tygodniu nie mam czasu więc raczej to odpada . Poza tym jesli poprawie mature bede mogła się przenieść wrazie gdyby przeniesienie tylko i wyłacznie za wysoką srednią nie wypaliło . takie wyjście awaryjne .
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 22:26   #22
evil minded
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 317
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Jak uzyskasz dobrą średnią, napisz bardzo ładne podanie do dziekana. Myślę, że z dobrą średnią i uzasadnieniem masz sporą szansę na przeniesienie.
evil minded jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-29, 23:10   #23
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

hehe, zalacz zdjecie
moja kolezanka tak zrobila :d
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-30, 09:48   #24
miskowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 499
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

bardzo podobają mi się twoje konkretne plany i życzę ci, żebyś osiągnęła wszystko, o czym marzysz, bo będzie to wymagało sporo wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Z tego powinnaś zdawać sobie sprawę. No i czasem życie płata figle, nie załamuj się i dąż mimo wszystko do celu.
miskowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-30, 13:56   #25
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Cytat:
Napisane przez AmericanGirl Pokaż wiadomość
Przemyślałam wiele spraw i stałam się osobą bardziej ambitną . Podjęłam kilka błędnych decyzji , które chcialabym teraz naprawić .
Wymienisz te bledne decyzje? Bo ja na naukach humanistycznych sie nie znam, na nauce o jezyku jeszcze mniej wiec mi to nie wynika nijak z tresci.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-30, 14:44   #26
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Błedne decyzje to między innymi decyzja , że chcę studiować zaocznie więc do matury przyłożyć się nie muszę , wybór zarówno przedmiotów jak i poziomu na maturze ( przez co muszę poprawić maturę , no i przez to studiuję zaocznie a nie dziennie ) , wybór studiów ( filologia na prywatnej uczelni , zaoczna a uczelnia miała chyba najniższy z możliwych poziomów , przez co zrezygnowałam , czyli rok w plecy ) . W sumie wszystkie błędy związane z edukacją , ale wszystkie te decyje sprawily , że jestem do tyłu i żeby wyjść na prostą i robić to co chcę muszę bardzo się postarać ( a wystarczyło przyłożyć się do matury i pomyśleć trochę nad tym co chce robić w życiu)
Teraz wiem co chcę robić , mam dużo planów i bardzo chcę je zrealizować . Chyba ten zbliżający się nowy rok tak mnie natchnął by zastanowić się czy te moje plany mają jakis sens . Generalnie uważam , że predyspozycje do nauki mam , kwestia dobrego rozplanowania wszystkiego w czasie , tak mi się przynajmniej wydaje . Nie chciałabym , żeby okazało się po studiach , że nie realizowałam siebie , nie rozwijałam się i że zmarnowałam szanse , które miałam . I oby nie okazało się , że po studiach ciężko będzie z pracą , bo tego obawiam się najbardziej .
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-31, 09:57   #27
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Mysle, ze troche za bardzo patrzysz na przyszlosc przez pryzmat przeszlosci. Bo nie chodzi o to by przejsc przez zycie bez potkniec, ale by po takich potknieciach isc dalej.

Motywacja by sobie odbic co nam wczesniej nie wyszlo to negatywna motywacja. Ale zgadzam sie pokusa jest silna.

Czasem warto wrocic na chwile do przeszlosci. Chocby po to, by uswiadomic sobie, ze to jak sobie ja zapamietalismy odbiega od rzeczywistosci. Badz nie. Jest dokladnie tak samo jak "wtedy".
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-31, 11:04   #28
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Po pierwsze, gratuluje niesamowitych chęci i ambicji do osiągnięcia tak wysoko postawionych celów. Jeżeli można wiedzieć, to skąd Ci się to wzięło? Co Cię aż tak natchnęło? . Przyznam, że logistycznie ten plan jest wspaniały, ale wykonanie go, tak na oko, zajmie Ci co najmniej 10 lat.

Stare porzekadło mówi: chcieć to móc. Więc tego się trzymaj

Na kierunkach prawniczych się nie znam, więc za bardzo nie pomogę. Obecnie jestem na ostatnim roku studiów magisterskich ze specjalizacją tłumaczenia, więc tutaj mogę się bardziej wykazać. Wiem jedno, nauka języka jest przedsięwzięciem pełnoetatowym i wymagającym ciągłego doszkalania, a tłumacz to osoba, która posiada umiejętności językowe na najwyższym możliwym poziomie (nawet znajomość j. polskiego). Mówi się, że tłumaczenia się nie da nauczyć; albo posiada się tę umiejętność, albo nie. Umięjętność tłumaczenia jest talentem. Choć trzeba przyznać, że to dość ryzykowna teza.

Przechodząc do spraw bardziej praktycznych, nie wiem w jakim mieście mieszkasz, ale jeżeli tak bardzo zależy Ci na filologii, to wybierz się tam, gdzie oferują specjalizację tłumaczeniową, w najgorszym wypadku biznesową. Nie będziesz tym samym marnować czasu na pisanie eseji o rasizmie, strukturaliźmie i Moby Dicku. Tym bardziej nie polecam specjalizacji nauczycielskiej bo wtedy obowiązywać Cię będą praktyki w szkole.

Sama doradzałbym Ci raczej kurs CPE aniżeli filologię, ale żeby zdobyć tytuł tłumacza przysięgłego, a domyślam się że na innym tytule Ci zależy, należy być magistrem danej filologii. Nota bene, do tłumaczenie tekstów prawniczych tytuł tłumacza przysięgłego może być niesamowicie pomocny, a wręcz niezbędny.

Życzę powodzenia

PS: A nie myślałaś o studiowaniu kierunkiu prawniczego za granicą? Bo to byłoby akurat dla Ciebie idealne wyjście: połączenie zdobywania wiedzy z podszkalaniem języka typowego dla danej dziedziny.

Edytowane przez wesna
Czas edycji: 2008-12-31 o 11:06
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-31, 14:23   #29
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

Skąd mi się to wzieło ? - napewno nie z dnia na dzień . Miałam rok przerwy od nauki i chyba wtedy tak naprawde zaczęłam się zastanawiać co tak naprawdę sprawiałoby mi przyjemnosc i satysfakcję . Mam mnóstwo zainteresowań , niektóre nie do spełnienia a inne jak najbardziej , więc wybór był trudny . Od zawsze było gdzies tam w mojej głowie prawo , tylko zawsze długosc studiów i aplikacji mnie przerazała .Ale się zdecydowałam . Myslac racjonalnie , doszłam do wniosku , że 5 lat studiów + 3 aplikacji a na aplikacji marne zarobki , a życ jakos trzeba bo nie bede całe zycie na utrzymaniu rodziców , więc drugi kierunek wydał mi się dobrą alternatywą . Padło na filologię bo uwielbiam uczyc się jezyków , poznawac kulturę itp . No i tak zrodził się mój plan Jak zauwazylas zajmie mi to z 10lat i tak tez zakładałam ;D
W sumie te plany dały mi takie poczucie , że w końcu naprawde wiem kim chce byc , co chcę osiągnąć i nie mam poczucia ciągłej miotaniny między jedna rzecza a drugą . Chyba do tego był mi potrzebny ten rok , bo tak naprawde 1,5 roku temu nie wiedziałam co chce robić , albo to albo to ..

O studiach zagranicą myślałam , ale niestety na to potrzeba pieniędzy , ktorych niestety mi brakuje .

Polecasz kurs CPE zamiast studiów . Może to dobra alternatywa ale narazie moim priorytetem jest skandynawistyka .
Mieszkam w Gdańsku , studia filologicze maja oba profile nauczycielski i tłumaczeniowy - ja zdecydowanie chce tłumaczeniowy , bo nauczanie to nie dla mnie . Jedynie lingwistyka stosowana ( ang + niem i dodatkowo hiszpański ) jest stricte tłumaczeniowa . Zobaczę jak pojdzie mi matura , napewno zdecyduję się na jakąś filologię , ale na jaką to jeszcze wyjdzie w praniu
__________________
get rich or die tryin'

Edytowane przez AmericanGirl
Czas edycji: 2008-12-31 o 14:25
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-22, 20:11   #30
Merkurana
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 79
Dot.: Kariera i trudne wybory ..

To dosyć stary i raczej już nieaktualny wątek, ale odnawiam go, bo mam podobne plany jak autorka, i zastanawiam się, czy wypalą.

Słowo wstępu na niedzielę:

1. Planuję od następnego roku zacząć studia na ligwistyce stosowanej, kombinacja niemiecki+angielski. Angielski znam na poziomie CPE, niemiecki na B2. Nie mam problemów z mówieniem, mam codzienny kontakt z native speakerami tudzież Muttersprachlerami, i nic nie przekonuje mnie bardziej, niż ich ogromne pochwały dla mojego języka. Umiem na bardzo podstawowym poziomie francuski, różne pojedyncze zwroty z hiszpańskiego i tureckiego. Mam zamiar nauczyć się hiszpańskiego do perfekcji, jeśli mi się kiedyś uda, tureckiego do poziomu komunikatywnego. Cel studiów: tłumaczenia wszelkiego rodzaju, kocham zarówno literaturę, filmy, teksty [także techniczne], jak i bezpośredni kontakt z ludźmi, dla których jesteś ogniwem pozwalającym się porozumieć.

2. Uwielbiam także wszystko, co związane ze społeczeństwem i prawem, psychologią, wynalazkami, sprzętami technicznymi, kocham pisać... Ogólnie interesuję się tysiącami rzeczy, nauką ogólnie rzecz biorąc.

I tu powstaje dylemat: prawo czy lingwistyka?

Żadne z nich nie satysfakcjonuje mnie samo w sobie. Narazie jestem bardziej nastawiona na lingwi. i myślę, czy dam radę np. od trzeciego roku zacząć prawo zaoczne...? [Koszt studiów nie gra roli, ale planuję studiować na państwowej, po moich wynikach z próbnych matur z pewnością dostanę się na lingwistykę, na prawo zaoczne też].


Nie wiem, czy ktoś byłby w stanie mi doradzić? Czy wyobrażacie sobie taki układ? Wiem, że wymaga mnóstwa pracy i woli, ale na to jestem gotowa, moje liceum naprawdę mnie tego nauczyło.
Merkurana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:58.