Orzeczenie o niepełnosprawności / Stopień niepełnosprawności - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-05-19, 20:02   #1
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242

Orzeczenie o niepełnosprawności / Stopień niepełnosprawności


Witam was wszystkie
Od razu przejdę do rzeczy
Mam 19 lat i od ponad 10 lat miałam orzeczenie o niepełnosprawności- najpierw jako dziecko, potem już stopień umiarkowany. W lutym tego roku złożyłam wniosek o ponowne przyznanie, już jako osoba pełnoletnia. Niestety orzeczenia nie dostałam, nawet stopnia lekkiego, orzeczenie wręczono mi od razu na komisji, bez żadnego badania, tak jakby było przygotowane wcześniej. Odwołałam się od tej decyzji i na komisji wojewódzkiej znów dostałam odmowę. Uargumentowana jest tym, że jestem w pełni sprawna i nie ma przesłanek, bym kwalifikowała się do lekkiego, a co dopiero do umiarkowanego stopnia. Dodam, że dotyczy to wady wzroku- wysoka krótkowzroczność i zwyrodnienie siatkówki- to pierwsze być może do korekcji, to drugie nie do wyleczenia. Nie potrafię zrozumieć, dlatego nagle po tylu latach jestem w pełni sprawna, skoro przez tyle lat nie byłam i od wydania ostatniego orzeczenia wada mi się jeszcze pogorszyła... Mogę z tym odwoływać się do sądu, ale nie wiem, czy to coś da. Jakieś pomysły?
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 20:39   #2
Kle_oo
Zadomowienie
 
Avatar Kle_oo
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 250
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Wiesz ciężko mi coś poradzić bo ja choć mam sporą wadę wzroku, dużą krótkowzroczność itd. nigdy nie starałam się o stopień niepełnosprawności. Wydaje mi się, że teraz jest tyle różnych zawodów, które można wykonywać, że ciężko uzyskać takie orzeczenie. Możesz iść do sądu, ale sąd znów pewnie powoła jakiegoś lekarza, a wątpię w to bardzo mocno, żeby on podważył opinię poprzednich komisji.
Kle_oo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 21:09   #3
tur3cka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 461
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Niestety, takie są teraz komisje. Jednej osobie po przeszczepie przyznają ten stopień najwyższy niepełnosprawności i do tego bez problemu rentę. A drugiej osobie po przeszczepie przyznają stopień umiarkowany i za drugim razem rentę.
I jeszcze Ci powiem, że w szpitalu w Aninie kiedy usłyszeli o tych przypadkach zapytali skąd była druga osoba. Wrocław. Odpowiedzieli: "Wrocław.. Wszystko jasne!"... Także niestety... Komisja komisji w innym województwie nierówna...
tur3cka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 21:50   #4
Wenress
Zakorzenienie
 
Avatar Wenress
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 676
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Kle_oo Pokaż wiadomość
Wiesz ciężko mi coś poradzić bo ja choć mam sporą wadę wzroku, dużą krótkowzroczność itd. nigdy nie starałam się o stopień niepełnosprawności. Wydaje mi się, że teraz jest tyle różnych zawodów, które można wykonywać, że ciężko uzyskać takie orzeczenie. Możesz iść do sądu, ale sąd znów pewnie powoła jakiegoś lekarza, a wątpię w to bardzo mocno, żeby on podważył opinię poprzednich komisji.
Polecam się postarać o takie orzeczenie, o ile się kwalifikujesz na stopień umiarkowany to masz krótszy czas pracy, więcej przerw i urlopu, w wielu miastach jeździsz za darmo komunikacją, masz zniżkę w pociągu itd
Natomiast nie zgadzam się, że jest tyle zawodów, że to by uzasadniało nieprzyznanie orzeczenia - to, że można pracować a nawet dużo zarabiać itd to jest jedno, a sama kwestia braku sprawności to drugie, i właśnie o to chodzi, żeby mieć w pracy zagwarantowane dostosowanie stanowiska, albo stypendium na uczelni, bez orzeczenia nie masz nic.


Autorko, niewiele Ci poradzę bo na szczęście mi zawsze przyznawali orzeczenie (co ciekawe, lekarz z ZUSu, który tak na logikę powinien być surowszy w ocenie kazał mi się odwołać od ich orzeczenia ze stopniem umiarkowanym bo wg niego to jest znaczny, wkurzłam się bo mi nawet do głowy nie przyszło a termin upłynął ) ale może są w necie jakieś orzeczenia sądów w tym temacie, ja nie ogarniam jak tak nagle według nich stałaś się w pełni sprawna.
__________________


Ćwiczę!
Wenress jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 22:02   #5
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Jak napisała już koleżanka przede mną, pozostaje ci odwołanie do sądu (wtedy czeka cię kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez biegłego, ale faktycznie, szanse na zmianę orzeczenia są bardzo niskie.
Możesz również, w wypadku oddalenia twojego wniosku przez sąd, ponownie składać wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności w powiatowym zespole (jeżeli mam dobre informacje,to wnioski można składać co pół roku) - jest szansa na trafienie na innych lekarzy orzeczników.

Tak w ogóle, to zastanawiam się, jak u licha realizowana jest ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, kiedy osobom z wyraźnymi deficytami odmawia się przyznania orzeczenia 0 niepełnosprawności, tym samym odbierając im szansę np. w znalezieniu pracy chronionej.
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 22:53   #6
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

zwykle w kwestii oczu pada pytanie - czy wystarczy zalozyc okulary, zeby dobrze widziec:
tak - nic nie dostajesz
nie - mozesz cos dostac

Byla ta kwestia poruszana? Bo chyba kluczem tutaj jest wykazanie, ze nie mozesz funkcjonowac mimo okularow.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-19, 23:46   #7
Aditu_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Münster
Wiadomości: 153
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

A moge zapytać ile wynosi twoja wada wzroku? Bo tez mam sporo i sie zastanawiam, czy ja bym cos mogła zadziałać
Aditu_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-05-20, 00:25   #8
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Witam was wszystkie
Od razu przejdę do rzeczy
Mam 19 lat i od ponad 10 lat miałam orzeczenie o niepełnosprawności- najpierw jako dziecko, potem już stopień umiarkowany. W lutym tego roku złożyłam wniosek o ponowne przyznanie, już jako osoba pełnoletnia. Niestety orzeczenia nie dostałam, nawet stopnia lekkiego, orzeczenie wręczono mi od razu na komisji, bez żadnego badania, tak jakby było przygotowane wcześniej. Odwołałam się od tej decyzji i na komisji wojewódzkiej znów dostałam odmowę. Uargumentowana jest tym, że jestem w pełni sprawna i nie ma przesłanek, bym kwalifikowała się do lekkiego, a co dopiero do umiarkowanego stopnia. Dodam, że dotyczy to wady wzroku- wysoka krótkowzroczność i zwyrodnienie siatkówki- to pierwsze być może do korekcji, to drugie nie do wyleczenia. Nie potrafię zrozumieć, dlatego nagle po tylu latach jestem w pełni sprawna, skoro przez tyle lat nie byłam i od wydania ostatniego orzeczenia wada mi się jeszcze pogorszyła... Mogę z tym odwoływać się do sądu, ale nie wiem, czy to coś da. Jakieś pomysły?
Klasyka. Cudowne ozdrowienie. Tyle cudow w Polsce a jakos swiat milczy na ten temat.
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 05:05   #9
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Tusio Pokaż wiadomość
Jak napisała już koleżanka przede mną, pozostaje ci odwołanie do sądu (wtedy czeka cię kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez biegłego, ale faktycznie, szanse na zmianę orzeczenia są bardzo niskie.
Możesz również, w wypadku oddalenia twojego wniosku przez sąd, ponownie składać wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności w powiatowym zespole (jeżeli mam dobre informacje,to wnioski można składać co pół roku) - jest szansa na trafienie na innych lekarzy orzeczników.

Tak w ogóle, to zastanawiam się, jak u licha realizowana jest ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, kiedy osobom z wyraźnymi deficytami odmawia się przyznania orzeczenia 0 niepełnosprawności, tym samym odbierając im szansę np. w znalezieniu pracy chronionej.
widocznie jej wzrok nie uniemożliwia jej podjęcie pracy. moja koleżanka, która praktycznie oślepła, otrzymała grupę inwalidzką.
i wiesz, kiedyś były inne zasady przyznawania grup i rent.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 06:48   #10
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Tusio Pokaż wiadomość
Jak napisała już koleżanka przede mną, pozostaje ci odwołanie do sądu (wtedy czeka cię kolejne badanie, tym razem przeprowadzone przez biegłego, ale faktycznie, szanse na zmianę orzeczenia są bardzo niskie.
Możesz również, w wypadku oddalenia twojego wniosku przez sąd, ponownie składać wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności w powiatowym zespole (jeżeli mam dobre informacje,to wnioski można składać co pół roku) - jest szansa na trafienie na innych lekarzy orzeczników.

Tak w ogóle, to zastanawiam się, jak u licha realizowana jest ustawa o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, kiedy osobom z wyraźnymi deficytami odmawia się przyznania orzeczenia 0 niepełnosprawności, tym samym odbierając im szansę np. w znalezieniu pracy chronionej.
Faktycznie myślałam o ponownym składaniu wniosków, tym razem tam, gdzie będę studiować... Może w Krakowie inaczej na mnie spojrzą, w końcu tam też dostałam dofinansowanie z pfronu.

---------- Dopisano o 07:32 ---------- Poprzedni post napisano o 07:28 ----------

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
zwykle w kwestii oczu pada pytanie - czy wystarczy zalozyc okulary, zeby dobrze widziec:
tak - nic nie dostajesz
nie - mozesz cos dostac

Byla ta kwestia poruszana? Bo chyba kluczem tutaj jest wykazanie, ze nie mozesz funkcjonowac mimo okularow.
Kwestia była poruszana, ale też nie mogę funcjonować bez okularów, a w soczewkach też nie mogę nadal uprawiać wielu sportów, np. pływania. Oprócz tego wynika kwestia mojej siatkówki, która jest koszmarnie rozrzedzona, więc nie mogę dźwigać, wykonywać w ogóle sportów wysiłkowych, a także być może w przyszłości naturalnie rodzić.
Dziwi mnie jednak fakt, że nie dostałam orzeczenia teraz, mimo że dwa lata temu przyznano mi je bez problemu na podstawie tych samych przepisów, a od tamtej pory moja wada uległa zwiększeniu...

---------- Dopisano o 07:34 ---------- Poprzedni post napisano o 07:32 ----------

Cytat:
Napisane przez Aditu_ Pokaż wiadomość
A moge zapytać ile wynosi twoja wada wzroku? Bo tez mam sporo i sie zastanawiam, czy ja bym cos mogła zadziałać
Ok -12 dioptrii na obu oczach i astygmatyzm -1,75 plus znacznie rozrzedzona siatkówka. O ile wiem, ubiegać można się już od -5, nie wiem jak jest z 'plusami', ale jeśli teraz coś się zmieniło, to nie wiem, czy takie orzeczenie dadzą.

---------- Dopisano o 07:48 ---------- Poprzedni post napisano o 07:34 ----------

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
widocznie jej wzrok nie uniemożliwia jej podjęcie pracy. moja koleżanka, która praktycznie oślepła, otrzymała grupę inwalidzką.
i wiesz, kiedyś były inne zasady przyznawania grup i rent.

To nie chodzi o to, że nie chcę podjąć pracy. Chciałabym ją wykonywać w warunkach dostosowanych pode mnie, tj bez konieczności dźwigania i z możliwością robienia sobie przerw, by oczy zdążyły odpocząć. Renta mnie kompletnie nie interesuje. Te 'kiedyś' było dwa lata temu, a wg teo co wyczytałam w odmowie, wszystko jest przeprowadzane na zasadach określonych lata temu.. Czyli takich samych, gdy dostawałam poprzednie orzeczenia -.-
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 07:20   #11
Aditu_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Lokalizacja: Münster
Wiadomości: 153
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Inne zasady ze względu na pelnoletnosc? Albo wlasnie sa niechętni, bo jak ci dadzą jako os. Pełnoletniej to juz musza zawsze:/? Kompletnie sie nie znam, ale to brzmi logicznie...
I współczuje 12 dioptrii masakra
Aditu_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-20, 08:12   #12
lza_slonca
Zakorzenienie
 
Avatar lza_slonca
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Otwock
Wiadomości: 4 056
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Witam was wszystkie
Od razu przejdę do rzeczy
Mam 19 lat i od ponad 10 lat miałam orzeczenie o niepełnosprawności- najpierw jako dziecko, potem już stopień umiarkowany. W lutym tego roku złożyłam wniosek o ponowne przyznanie, już jako osoba pełnoletnia. Niestety orzeczenia nie dostałam, nawet stopnia lekkiego, orzeczenie wręczono mi od razu na komisji, bez żadnego badania, tak jakby było przygotowane wcześniej. Odwołałam się od tej decyzji i na komisji wojewódzkiej znów dostałam odmowę. Uargumentowana jest tym, że jestem w pełni sprawna i nie ma przesłanek, bym kwalifikowała się do lekkiego, a co dopiero do umiarkowanego stopnia. Dodam, że dotyczy to wady wzroku- wysoka krótkowzroczność i zwyrodnienie siatkówki- to pierwsze być może do korekcji, to drugie nie do wyleczenia. Nie potrafię zrozumieć, dlatego nagle po tylu latach jestem w pełni sprawna, skoro przez tyle lat nie byłam i od wydania ostatniego orzeczenia wada mi się jeszcze pogorszyła... Mogę z tym odwoływać się do sądu, ale nie wiem, czy to coś da. Jakieś pomysły?
Tak, składaj jak najszybciej odwołanie! Masz 30 dni od daty na odmowie. Przyjdzie po ok miesiącu pismo z sądu. Dostaniesz wezwanie na badanie przez biegłego specjalistę z danej dziedziny i w tym samym piśmie inf o dacie rozprawy. Standard z ZUS-em. Ja się z nimi męczę od sierpnia. Odmówili mi wypłaty zasiłku od września do stycznia. Napisali mi odmowę w marcu. 10 kwietnia złożyłam odwołanie i wczoraj dostałam na czerwiec biegłego i sprawę we wrześniu mam. Zamknąć ten burdel to za mało

---------- Dopisano o 09:12 ---------- Poprzedni post napisano o 09:11 ----------

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
zwykle w kwestii oczu pada pytanie - czy wystarczy zalozyc okulary, zeby dobrze widziec:
tak - nic nie dostajesz
nie - mozesz cos dostac

Byla ta kwestia poruszana? Bo chyba kluczem tutaj jest wykazanie, ze nie mozesz funkcjonowac mimo okularow.
nie wprowadzaj w błąd. CZytaj dokładnie co dolega autorce. Byłaś kiedyś na komisji, że piszesz takie bzdury?
__________________
życie to nie bajka, nie głaszcze Cię po...nosie

Dukam po raz 2

start: 97kg
faza I od 16.11. do 24.11
koniec: 91,9kg

start II faza: 92,7 kg
faza II 25.11
lza_slonca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 09:51   #13
ladyWhite1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 11
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

dokładnie, odwołaj się! masz do tego prawo.
ladyWhite1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 14:25   #14
_czarny_kot
Zakorzenienie
 
Avatar _czarny_kot
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 5 397
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

pierwszy raz słyszę, żeby za krótkowzroczność przyznawali orzeczenie
przecież wystarczy nałożyć okulary/soczewki/zrobić korekcję i jesteś sprawna.
też mam wysoką krótkowzroczność ale nigdy z tego powodu nie wpadłabym nawet na pomysł starania się o orzeczenie
_czarny_kot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 15:01   #15
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez _czarny_kot Pokaż wiadomość
pierwszy raz słyszę, żeby za krótkowzroczność przyznawali orzeczenie
przecież wystarczy nałożyć okulary/soczewki/zrobić korekcję i jesteś sprawna.
też mam wysoką krótkowzroczność ale nigdy z tego powodu nie wpadłabym nawet na pomysł starania się o orzeczenie
Ale autorka napisała przecież wyraźnie, że krótkowzroczność to nie wszystko.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 18:54   #16
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez _czarny_kot Pokaż wiadomość
pierwszy raz słyszę, żeby za krótkowzroczność przyznawali orzeczenie
przecież wystarczy nałożyć okulary/soczewki/zrobić korekcję i jesteś sprawna.
też mam wysoką krótkowzroczność ale nigdy z tego powodu nie wpadłabym nawet na pomysł starania się o orzeczenie
Moja krótkowzroczność to nie wszystko. O ile mam możliwość jej korekcji w przyszłości, to zbyt rozrzedzonej siatkówki już nie naprawię. Właśnie z tego tytułu uważam, że nie jestem w pełni sprawna, ale co my szaraczki możemy w starciu z urzędami
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 18:55   #17
_czarny_kot
Zakorzenienie
 
Avatar _czarny_kot
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 5 397
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Ta rozrzedzona siatkówka daje jakieś objawy/uniemożliwia/utrudnia Ci pracę? Pytam, bo nie wiem.
_czarny_kot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:08   #18
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez _czarny_kot Pokaż wiadomość
Ta rozrzedzona siatkówka daje jakieś objawy/uniemożliwia/utrudnia Ci pracę? Pytam, bo nie wiem.
Na pewno nie mogę podjąć pracy fizycznej, która wymaga dźwigania. Nie mogę też za bardzo przemęczać oczu, bo kończy się to migrenami ocznymi, więc potrzebowałabym w pracy specjalnych przerw.
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:18   #19
lkc
Raczkowanie
 
Avatar lkc
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 173
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Autorko, odwołaj się i walcz. Ja bym tak zrobiła; również mam krótkowzroczność (od urodzenia) oraz przyznany stopień. Na pewno chodzisz do okulisty, porób tam badania, niech Ci dadzą kopie dokumentacji/badań ze zgodnością z oryginałem.

Ja najpierw wnioskowałam (tzn. jako dziecko - mama, potem jako dorosła - sama) o orzeczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społ. i tam mi powiedzieli parę lat temu, że mogę się starać o rentę. Widać, że w komisji są ludzi i ludzie; właśnie w "moim" MOPSie pracują dobrzy ludzie, którzy podpowiedzieli o rencie ZUS.

Gdybyś miała orzeczenie o st.umiarkowanym, mogłabyś się starać o rentę w ZUS.

Szczerze, śmieszne, że nagle uznali, że jesteś sprawna, a Twoje oczy magicznie się naprawiły. Moje, niestety, nie nadają się do laserowej (jakiejkolwiek) korekty; nie mogę, podobnie jak Autorka, wykonywać cięższej pracy fizycznej, a chciałabym pracować. Napisałaś, że Ci się pogorszyło - idź do okulisty z dobrym sprzętem, zrób badania (pole widzenia, USG i inne), pozbieraj dokumentację - pokaż, że nie siedzisz tylko badasz się, dbasz i się odwołuj.
Moja dokumentacja to spora teka, jeden okulista się nawet jej wystraszył , bardzo się cieszę, że trafiłam na ludzkie komisje i życzę każdemu niepełnosprawnemu pozytywnych wyników spraw w urzędach

Edytowane przez lkc
Czas edycji: 2015-05-20 o 19:19
lkc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-20, 19:25   #20
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez lkc Pokaż wiadomość
Autorko, odwołaj się i walcz. Ja bym tak zrobiła; również mam krótkowzroczność (od urodzenia) oraz przyznany stopień. Na pewno chodzisz do okulisty, porób tam badania, niech Ci dadzą kopie dokumentacji/badań ze zgodnością z oryginałem.

Ja najpierw wnioskowałam (tzn. jako dziecko - mama, potem jako dorosła - sama) o orzeczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społ. i tam mi powiedzieli parę lat temu, że mogę się starać o rentę. Widać, że w komisji są ludzi i ludzie; właśnie w "moim" MOPSie pracują dobrzy ludzie, którzy podpowiedzieli o rencie ZUS.

Gdybyś miała orzeczenie o st.umiarkowanym, mogłabyś się starać o rentę w ZUS.

Szczerze, śmieszne, że nagle uznali, że jesteś sprawna, a Twoje oczy magicznie się naprawiły. Moje, niestety, nie nadają się do laserowej (jakiejkolwiek) korekty; nie mogę, podobnie jak Autorka, wykonywać cięższej pracy fizycznej, a chciałabym pracować. Napisałaś, że Ci się pogorszyło - idź do okulisty z dobrym sprzętem, zrób badania (pole widzenia, USG i inne), pozbieraj dokumentację - pokaż, że nie siedzisz tylko badasz się, dbasz i się odwołuj.
Moja dokumentacja to spora teka, jeden okulista się nawet jej wystraszył , bardzo się cieszę, że trafiłam na ludzkie komisje i życzę każdemu niepełnosprawnemu pozytywnych wyników spraw w urzędach
Dziękuję za wsparcie
Póki co nie zamierzam odwoływac się do sądu, bo w moim wypadku koszta takiego wyjazdu są dość duże... Ale za miesiąc mam wizytę u mojego okulisty, podejrzewam, że gdy powiem mu co i jak, zrobi mi full badań i będzie kombinował, jak ugryźć tą kwestię z niedostaniem orzeczenia. Generalnie moja dokumentacja też jest spora, mimo wszystko to ponad 12 lat ciągłych wizyt
Dla mnie jest nielogiczne, że nagle cudownie ozdrowiałam, mimo, że przez dwa lata wada jeszcze się pogłębiła. Nie rozumiem, co nagle mnie wyklucza, że teraz nagle już takiego stopnia dostać nie mogę, Szczerze mówiąc nie zależy mi też na rencie, bardziej na tym, że w ramach orzeczenia dostaje się stypendium na uczelni, zasiłek i są spore zniżki na przejazdy, a ja za soczewki i okulary też płacę niemało.
Nie ma dla mnie problemu, jeśli chodzi o wykonywanie pracy, po prostu chciałabym móc się tą pracą cieszyć, a nie martwić, że coś się stanie przez niedostosowanie...
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:30   #21
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Dziękuję za wsparcie
Póki co nie zamierzam odwoływac się do sądu, bo w moim wypadku koszta takiego wyjazdu są dość duże... Ale za miesiąc mam wizytę u mojego okulisty, podejrzewam, że gdy powiem mu co i jak, zrobi mi full badań i będzie kombinował, jak ugryźć tą kwestię z niedostaniem orzeczenia. Generalnie moja dokumentacja też jest spora, mimo wszystko to ponad 12 lat ciągłych wizyt
Dla mnie jest nielogiczne, że nagle cudownie ozdrowiałam, mimo, że przez dwa lata wada jeszcze się pogłębiła. Nie rozumiem, co nagle mnie wyklucza, że teraz nagle już takiego stopnia dostać nie mogę, Szczerze mówiąc nie zależy mi też na rencie, bardziej na tym, że w ramach orzeczenia dostaje się stypendium na uczelni, zasiłek i są spore zniżki na przejazdy, a ja za soczewki i okulary też płacę niemało.
Nie ma dla mnie problemu, jeśli chodzi o wykonywanie pracy, po prostu chciałabym móc się tą pracą cieszyć, a nie martwić, że coś się stanie przez niedostosowanie...
Czyli żerujesz, proste. Skoro jest Ci to potrzebna bo stypendium, bo zniżki, bo zasiłek. No cóż, taka jest prawda.
A co do kupowania soczewek i okularów każdy z wadą wzroku płaci za nie tyle samo, nie ma jakichś ulg bo mam mniejszą wadę.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:37   #22
przestrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 110
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Dziękuję za wsparcie
Póki co nie zamierzam odwoływac się do sądu, bo w moim wypadku koszta takiego wyjazdu są dość duże... Ale za miesiąc mam wizytę u mojego okulisty, podejrzewam, że gdy powiem mu co i jak, zrobi mi full badań i będzie kombinował, jak ugryźć tą kwestię z niedostaniem orzeczenia. Generalnie moja dokumentacja też jest spora, mimo wszystko to ponad 12 lat ciągłych wizyt
Dla mnie jest nielogiczne, że nagle cudownie ozdrowiałam, mimo, że przez dwa lata wada jeszcze się pogłębiła. Nie rozumiem, co nagle mnie wyklucza, że teraz nagle już takiego stopnia dostać nie mogę, Szczerze mówiąc nie zależy mi też na rencie, bardziej na tym, że w ramach orzeczenia dostaje się stypendium na uczelni, zasiłek i są spore zniżki na przejazdy, a ja za soczewki i okulary też płacę niemało.
Nie ma dla mnie problemu, jeśli chodzi o wykonywanie pracy, po prostu chciałabym móc się tą pracą cieszyć, a nie martwić, że coś się stanie przez niedostosowanie...
Walcz, nie dość, że możesz dostać rentę i różne ulgi, to i pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z orzeczeniem, mają z tego tytułu dofinansowania, i powinni zapewnić Ci odpowiednie warunki jako zakład pracy chronionej. Współczuję wady, mam mniejszą, a i tak jest utrudniająca życie…

PS mój pierwszy post na forum
przestrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:39   #23
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Czyli żerujesz, proste. Skoro jest Ci to potrzebna bo stypendium, bo zniżki, bo zasiłek. No cóż, taka jest prawda.
A co do kupowania soczewek i okularów każdy z wadą wzroku płaci za nie tyle samo, nie ma jakichś ulg bo mam mniejszą wadę.

Jeśli korzystanie ze swoich praw, w moim wypadku, że nie jestem w pełni sprawna jest żerowaniem, to owszem, żeruję. Tak samo żerują w ten sposób osoby pobierające zasiłek w PUPie, mimo że pracują na czarno, osoby pobierające rentę, mimo że mogłyby wykonywać pracę, choćby siedzenie na tyłku i skręcanie długopisów. Żerują ludzie, których rodzice mają firmy, stać ich na dużo, a mimo to zatajają dochody, tak by ich dziecko dostawało socjal na uczelni. Przykładów jest mnóstwo, jeden powód słuszniejszy od drugiego, moja racja jest mojsza niż twojsza itp.
Droga koleżanko, widzę że niekoniecznie uważnie czytałas posty wyżej. Zasiłki, stypendia i zniżki to jedno, drugie to niemożność wykonywania konkretnego rodzaju pracy, bo jest ryzyko, że stracę wzrok, Ale powiem ci szczerze, że oddałabym ci chętnie owoce mojego 'żerowania', wraz z moim wzrokiem i rozwaloną siatkówką, a wzięła sb np twój i została bez niczego

---------- Dopisano o 20:39 ---------- Poprzedni post napisano o 20:38 ----------

Cytat:
Napisane przez przestrach Pokaż wiadomość
Walcz, nie dość, że możesz dostać rentę i różne ulgi, to i pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z orzeczeniem, mają z tego tytułu dofinansowania, i powinni zapewnić Ci odpowiednie warunki jako zakład pracy chronionej. Współczuję wady, mam mniejszą, a i tak jest utrudniająca życie…

PS mój pierwszy post na forum

Cieszę się, że twój pierwszy post dotyczy mojej sprawy
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:41   #24
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Jeśli korzystanie ze swoich praw, w moim wypadku, że nie jestem w pełni sprawna jest żerowaniem, to owszem, żeruję. Tak samo żerują w ten sposób osoby pobierające zasiłek w PUPie, mimo że pracują na czarno, osoby pobierające rentę, mimo że mogłyby wykonywać pracę, choćby siedzenie na tyłku i skręcanie długopisów. Żerują ludzie, których rodzice mają firmy, stać ich na dużo, a mimo to zatajają dochody, tak by ich dziecko dostawało socjal na uczelni. Przykładów jest mnóstwo, jeden powód słuszniejszy od drugiego, moja racja jest mojsza niż twojsza itp.
Droga koleżanko, widzę że niekoniecznie uważnie czytałas posty wyżej. Zasiłki, stypendia i zniżki to jedno, drugie to niemożność wykonywania konkretnego rodzaju pracy, bo jest ryzyko, że stracę wzrok, Ale powiem ci szczerze, że oddałabym ci chętnie owoce mojego 'żerowania', wraz z moim wzrokiem i rozwaloną siatkówką, a wzięła sb np twój i została bez niczego

---------- Dopisano o 20:39 ---------- Poprzedni post napisano o 20:38 ----------




Cieszę się, że twój pierwszy post dotyczy mojej sprawy
wiesz, przed pójściem do pracy często robisz badania i nikt Ci nie każe składać cv do firm, gdzie praca byłaby dla Ciebie za ciężka. Tyle.
Jak byśmy miały się zamieniać to musiałabyś ode mnie wziąć wadę wzroku, astmę, niedoczynność tarczycy. Możemy się tak przekrzykiwać i po co?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:41   #25
przestrach
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 110
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Jeśli korzystanie ze swoich praw, w moim wypadku, że nie jestem w pełni sprawna jest żerowaniem, to owszem, żeruję. Tak samo żerują w ten sposób osoby pobierające zasiłek w PUPie, mimo że pracują na czarno, osoby pobierające rentę, mimo że mogłyby wykonywać pracę, choćby siedzenie na tyłku i skręcanie długopisów. Żerują ludzie, których rodzice mają firmy, stać ich na dużo, a mimo to zatajają dochody, tak by ich dziecko dostawało socjal na uczelni. Przykładów jest mnóstwo, jeden powód słuszniejszy od drugiego, moja racja jest mojsza niż twojsza itp.
Droga koleżanko, widzę że niekoniecznie uważnie czytałas posty wyżej. Zasiłki, stypendia i zniżki to jedno, drugie to niemożność wykonywania konkretnego rodzaju pracy, bo jest ryzyko, że stracę wzrok, Ale powiem ci szczerze, że oddałabym ci chętnie owoce mojego 'żerowania', wraz z moim wzrokiem i rozwaloną siatkówką, a wzięła sb np twój i została bez niczego

---------- Dopisano o 20:39 ---------- Poprzedni post napisano o 20:38 ----------




Cieszę się, że twój pierwszy post dotyczy mojej sprawy
Przypadkiem trafiłam, jeszcze nie wiem co i jak
przestrach jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:50   #26
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
wiesz, przed pójściem do pracy często robisz badania i nikt Ci nie każe składać cv do firm, gdzie praca byłaby dla Ciebie za ciężka. Tyle.
Jak byśmy miały się zamieniać to musiałabyś ode mnie wziąć wadę wzroku, astmę, niedoczynność tarczycy. Możemy się tak przekrzykiwać i po co?
Myślę, że żaden lekarz przed pójściem do pracy nie będzie mi robił tak kompleksowych badań oczu Jasne, że mogę iść do pracy, gdzie nie ma wysiłku fizycznego, ale też chodzi o dostosowanie
warunków pracy- dobre oświetlenie, niedrażniące oczu, dłuższe lub częstsze przerwy...
Każdy ma swoje problemy i uważam, że każdy może walczyć o swoje prawa. Ilu jest ludzi, którzy mają orzeczenie niesłusznie, bo zatajają poprawę zdrowia, a popatrz, ja nagle po tylu latach nie mogę mieć
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:57   #27
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Myślę, że żaden lekarz przed pójściem do pracy nie będzie mi robił tak kompleksowych badań oczu Jasne, że mogę iść do pracy, gdzie nie ma wysiłku fizycznego, ale też chodzi o dostosowanie
warunków pracy- dobre oświetlenie, niedrażniące oczu, dłuższe lub częstsze przerwy...
Każdy ma swoje problemy i uważam, że każdy może walczyć o swoje prawa. Ilu jest ludzi, którzy mają orzeczenie niesłusznie, bo zatajają poprawę zdrowia, a popatrz, ja nagle po tylu latach nie mogę mieć
to rozumiem, że na uczelni też masz nauczanie indywidualne? No bo skoro aż takich warunków potrzebujesz?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 19:58   #28
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Wyczytałam w interencie, że rozrzedzenie siatkówki się leczy, korekcja wady wzroku to też raczej nie problem. Może dlatego nie dostałaś orzeczenia bo nie ma ku temu powodów. A wskazanie do CC ma teraz pewnie co 2 czy 3 kobieta
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 20:04   #29
Antarees
Raczkowanie
 
Avatar Antarees
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 242
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
to rozumiem, że na uczelni też masz nauczanie indywidualne? No bo skoro aż takich warunków potrzebujesz?

Nie popadajmy w paranoję. Być może nie wiesz o tym, że osoby niepełnosprawne w pracy mają mieć zagwarantowane udogodnienia w zamian za to, że pracodawca jest zwolniony z wielu opłat za tę osobę. Tak samo jest na uczelniach czy w szkołach. Poza tym twoja astma też w teorii może być objęta orzeczeniem, a myślisz, że gdybyś je miała (chyba, że masz), to miałabyś indywidualne nauczanie? To nie chodzi o jakieś cuda niesamowite tylko wyrównany poziom pracy. Nie wiem, czy czułabyś się komfortowo, pracując np. z dużą wadą wzroku w źle oświetlonym pomieszczeniu, przez co nie możesz dokładnie doczytać dokumentów i bardzo się męczysz.
Antarees jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 20:08   #30
Kle_oo
Zadomowienie
 
Avatar Kle_oo
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 250
Dot.: Nieprzyznane orzeczenie o niepełnosprawności- co robić, jakieś pomysły?

Cytat:
Napisane przez Antarees Pokaż wiadomość
Na pewno nie mogę podjąć pracy fizycznej, która wymaga dźwigania. Nie mogę też za bardzo przemęczać oczu, bo kończy się to migrenami ocznymi, więc potrzebowałabym w pracy specjalnych przerw.
Wiesz właściwie jak się dobrze zastanowić to każda osoba z dużą wadą nie może dźwigać, mi o tym mówili już od podstawówki. Podobnie z porodem na 100% nie mogę rodzić w sposób naturalny bo skończy się to dla mnie ślepotą, ale też nie bardzo widzę sensu robienia sobie orzeczenia. Raz, że fajnie, że zakład musi dostosować się pod Ciebie, ale tu jest też pewne ryzyko. Ja z racji pracy..powiedzmy biurowej siedzę sobie cały czas przy kompie, generalnie mój pracodawca (choć to korpo) nie chce zatrudniać osób z orzeczeniem jeśli dotyczy ono wzroku. Po prostu nikt nie dostosuje pod jedną Malinowską godzin pracy/koledzy będą się burzyć, ze czemu ona ma przerwy X plus coś itd. I tu dochodzi kwestia oświetlenia..nie wiem jak to jest przy dużych wadach wzroku, ale myślę, że być może powinno być ono inne niż dla normalnych pracowników (choć w przepisy się nie wczytywałam) do tego dochodzi dostosowanie stanowiska pracy czyli koszty,koszty...nie każdemu pracodawcy chce się w to bawić.
Kle_oo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-28 00:32:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:42.