przynależność do parafii - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-11-16, 16:10   #1
TeresaZ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 141

przynależność do parafii


Mam problem z określeniem, do której parafii należę - tam, gdzie jestem zameldowana czy tam, gdzie chodzę i faktycznie mieszkam. Wolałabym mieć ślub w parafii, gdzie mam meldunek. Nie wiem, do jakiej kancelarii się udać a wolałabym uniknąć tłumaczeń typu - a dlaczego w tamtym kościele na nie w naszym?
Może wiecie jak to jest?
pozdr.
TeresaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 16:18   #2
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: przynależność do parafii

nie musisz się przed nikim tłumaczyć. Moj ślub nie odbędzie się ani w mojej, ani w parafii Teżeta. Tylko w innej, przy parku, z którym jesteśmy związani. Bo tak sobie wymarzyliśmy.
Wybierz sobie parafię, która Ci najbardziej odpowiada i nie tłumacz się księdzu, dlaczego nie w tym. Bo w tamtym i tyle. I powinien to uszanować tak jak Waszą prywatność.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 16:27   #3
TeresaZ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 141
Dot.: przynależność do parafii

Zgadzam się. Słyszałam jednak, że i tak trzeba iść najpierw do parafii panny młodej a jak się chce ślub w innym kościele to często trzeba zapłacić swojej parafii za zgodę. Dziwne. Nie wiem dokładnie jaka jest prawda.
TeresaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 16:32   #4
Filifionka
Raczkowanie
 
Avatar Filifionka
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 119
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez TeresaZ
Zgadzam się. Słyszałam jednak, że i tak trzeba iść najpierw do parafii panny młodej a jak się chce ślub w innym kościele to często trzeba zapłacić swojej parafii za zgodę. Dziwne. Nie wiem dokładnie jaka jest prawda.
Ja też słyszałam tego typu historie, sama jestem przed załatwieniem tej formalności i zastanawiam się jak to załatwić. Czy faktycznie ksiądz zechce pobrać opłatę za zgodę na to, że wybraliśmy inny kościół niż własna parafia.....czy taką zgode muszą wyrazic obie parafie, pana i panny młodej, czy tylko panny młodej...


pozdrawiam
Filifionka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 16:55   #5
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: przynależność do parafii

Co? Ja mam zapłacić swojej parafii za to, że ślub wezmę gdzieś indziej? O tym jeszcze nie słyszałam. Ło matko! Przecież ślub jest 'co łaska' w parafii, gdzie się go bierze. Dziewczyny, to jest nie fair ze strony parafii. Mam mętlik w głowie
Wiem, że są potrzebne zaświadczenia z obu parafii, przede wszystkim świadectwo chrztu i bierzmowania. Opinia proboszcza macieżystej parafii też, bo już sama nie wiem...
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 18:19   #6
effcia_32
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 245
Dot.: przynależność do parafii

Nie musisz się przed nikim tłumaczyć, naprawdę, decyzja należy do ciebie.
effcia_32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 19:08   #7
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: przynależność do parafii

Parafia nie ma nic do meldunku.
My bralismy slub w parafi mojej dawnej , skąd juz sie wymeldowałam. Nie była to tez parafia męża.
Do parafii gdzie miał byc slub udalismy sie do ksiedza i on nam powiedział co i jak trzeba załatwić. Nalezalo mu dostarczyc metryki, zaświadczenia o kursie przedmałżwnskim, licencę- czyli zgode z mojej obecnej parafii na przeniesienie ślubu, a póxniej zaswiadczenia o wygłoszeniu zapowiedzi.
Za licencję pani w kancelerii powiedziała ze ksiądz bierze 50% ceny ślubu. Nam zaproponował 150zł, ale dalismy 100zł- mieliśmy mu donieśc przy okazji zapowiedzi , ale nie donieślismy
Zapowiedzi 50 złx2, metryki 50złx2, licencja 100zł to juz jest 300zł, 600zł slub 300zł organista , wiec aby byc żoną męża kosztowało mnie ta przyjemność 1200zł
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-11-16, 19:24   #8
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: przynależność do parafii

Mój ksiądz, z parafi gdzie faktycznie byłam zameldowana, wyjaśnił mi tę sytację.
Otórz jeśli mieszkamy gdzieś dłużej niż (chyba, bo dokładnie nie pamiętam) 4 miesiące, to musimy zgłosić się do księdza zamieszkiwanej obecnie (bez względu na to gdzie jesteśmy zmeldowane) o wypisanie nam zgody, abyśmy zawarli związek małżeński w innej niż jego parafi. Taki ksiądz pisze w tedy, że wyraża aby dana osoba zawarła związek w innej parafi. Według prawa kanonicznego beż tego zawary związek małżeński jest5 faktycznie nie ważny
U mnie była taka sytuacja ja byłasm zameldowana w miejscowości X, ale zamieszkiwałam od 6 mies w miejscowości Y, dlatego byłam u księdza z parafi Y po pozwolenie, (ksiądz nie znał tego prawa kanonicznego), ale w końcu napisał mi takie "oświadczenie"
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 19:25   #9
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: przynależność do parafii

Acha u nas takie pozwolenie dostałam za darmo
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 21:34   #10
ewa.nea
Zakorzenienie
 
Avatar ewa.nea
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 3 502
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez TeresaZ
Zgadzam się. Słyszałam jednak, że i tak trzeba iść najpierw do parafii panny młodej a jak się chce ślub w innym kościele to często trzeba zapłacić swojej parafii za zgodę. Dziwne. Nie wiem dokładnie jaka jest prawda.
W moim przypadku to NIE była prawda
Od wielu lat chodziłam do kościoła innej parafii, bo po prostu wolałam tam. Gdy przyszedł czas załatwienia ślubu, poszliśmy najpierw do proboszcza mojej "przyszywanej" parafii, żeby spytać, czy go nam udzieli, chociaż żadne z nas tu nie należy. Ksiądz się zgodził. Później poszłam do proboszcza właściwej parafii, żeby zgodził się na ślub w innym kościele. Spytał tylko dlaczego - powiedzialam, że z tamtym kościołem czuję się związana. Proboszcz nie robił żadnych problemów. Płacić tez nic nie musieliśmy.
ewa.nea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-16, 21:48   #11
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez TeresaZ
Mam problem z określeniem, do której parafii należę - tam, gdzie jestem zameldowana czy tam, gdzie chodzę i faktycznie mieszkam. Wolałabym mieć ślub w parafii, gdzie mam meldunek. Nie wiem, do jakiej kancelarii się udać a wolałabym uniknąć tłumaczeń typu - a dlaczego w tamtym kościele na nie w naszym?
Może wiecie jak to jest?
pozdr.
Należysz do tej parafi gdzie faktycznie mieszkasz, a nie jesteś zameldowana
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-17, 09:36   #12
madzik1000
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 576
Dot.: przynależność do parafii

Smutna prawda jest niestety taka, że coraz częściej w Kościele chodzi o pieniądze. Każdy pretekst dobry żeby je od wiernych wyłudzić (inaczej tego się nie da nazwać). W Kościele powinno być tak, że tyle dajesz na ile cię stać, a z reguły jest tak, że mają ustalone cenniki. Paranoja jakaś. A co jeśli nie stać cię żeby zapłacić np. 600 za ślub, nie udzielą?, a potem co? nie dają rozgrzeszenia bo żyjesz z kimś "na kocią łapę"? sami są temu winni.

Nie wszędzie oczywiście tak jest. Nie można generalizować, ale niestety jest i słyszę o tym coraz częściej. Jeszcze nie wiem ile każą mi zapłacić za ślub w mojej parafi bo nie rozmawialiśmy z księdzem o pieniądzach, ale mam nadzieję, że nie stanie się to:
madzik1000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-18, 11:46   #13
TeresaZ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 141
Dot.: przynależność do parafii

Dzięki za odpowiedzi.
Dziwne wogóle jest to, że się przynależy do parafii. To takie zinstytucjalizowane podejście. Każdego dnia można iść do innego kościoła, nie być związanym z żadnym tak konkretnie. Tymczasem kościoły prowadzą księgi ,gromadzą statystyki, informacje o parafianach jak jakiś urząd. To takie odarte z duchowości No ale nie my ustalamy zasady, więc trzeba się dostosować.
Mam nadzieję, że ksiądz, do którego trafimy nie wyciągnie cennika usług. Jeśli tak będzie napewno nie weźmiemy tam ślubu- tak z przekory.
TeresaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-20, 19:47   #14
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez TeresaZ
Mam nadzieję, że ksiądz, do którego trafimy nie wyciągnie cennika usług. Jeśli tak będzie napewno nie weźmiemy tam ślubu- tak z przekory.
ciut zbaczam z tematu-przepraszam- ale własnie bylismy na weekend u rodzicóe, tma gdzie bralismy slub i ksiądz na jednej z mszy ogłosił ze mimo opłat za pogrzeby i sluby bedzie zbierał tzw "tacę" !!! bo nie ma na nic pieniędzy...
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 07:52   #15
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez Ela
ciut zbaczam z tematu-przepraszam- ale własnie bylismy na weekend u rodzicóe, tma gdzie bralismy slub i ksiądz na jednej z mszy ogłosił ze mimo opłat za pogrzeby i sluby bedzie zbierał tzw "tacę" !!! bo nie ma na nic pieniędzy...
he he może chce sobie coś kupić fajnego na Mikołaja
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 08:06   #16
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez Ela
ciut zbaczam z tematu-przepraszam- ale własnie bylismy na weekend u rodzicóe, tma gdzie bralismy slub i ksiądz na jednej z mszy ogłosił ze mimo opłat za pogrzeby i sluby bedzie zbierał tzw "tacę" !!! bo nie ma na nic pieniędzy...
ja nie wiem jak u was, ale u mnie to norma. zarówno na slubach jak i na pogrzebach chodzi ktoś z tacą i pieniążki zbiera. osobiście uważam, ze to spore przegięcie!!
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 08:18   #17
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez sohf
ja nie wiem jak u was, ale u mnie to norma. zarówno na slubach jak i na pogrzebach chodzi ktoś z tacą i pieniążki zbiera. osobiście uważam, ze to spore przegięcie!!
U mnie też tak jest
No taka okazja kiedy tyle ludzi przychodzi do kościoła wybacz sohf, ale jest nie do odpuszczenia
__________________

Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 08:24   #18
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: przynależność do parafii

Cytat:
Napisane przez Nadin
U mnie też tak jest
No taka okazja kiedy tyle ludzi przychodzi do kościoła wybacz sohf, ale jest nie do odpuszczenia
ja pamietam ze w tej parafii bylo tez tak ale daawno temu, jeszcze mały brzdąc byłam. Poźniej przyjeło sie ze te msze zostały juz opłacone i "taca" nie powinna byc zbierana. No ale cóż... ten księzulek jest niezły artysta.
Gdyby na moim slubie mial zamiar zbierać "tacę" to nie wiem albo dopłacilabym mu ze 100zł wiecej, zeby mi wstydu nie robił, albo na złośc... zmowa gości że nikt ma nic nie dawać! Nie dziwiłabym sie gdyby wział za mszę 100-200 zł, ale ślub kosztuje 700zł (nam zszedł na 600) a pogrzeb 900zł. I jeszcze mu mało!
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 09:27   #19
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: przynależność do parafii

dokładnie.
pozatym jeszcze ślub jak ślub, ludzie są przynajmniej w dobrych nastrojach.
ale pogrzeb, to trocha nie pasuje, ludzie przyszli na mszę opłakac zmarłego a tu im się pod nos tacę podstawia.
ech...
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-21, 09:46   #20
akira
Raczkowanie
 
Avatar akira
 
Zarejestrowany: 2004-02
Wiadomości: 403
Dot.: przynależność do parafii

koszty są bardzo duże..za wszystko praktycznie pobierają opłatę..dodatkowo "cennik" udzielenia ślubu różni się między kościołami w tym samym mieście na przykład w katedrze jest o 300 zł drożej
akira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-21, 14:35   #21
TeresaZ
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 141
Dot.: przynależność do parafii

700 zł za ślub? No nie! Szkoda nawet gadać, bo aż złość bierze. Sakramenty musimy sobie kupić. Wierzę, że tacy księża to jednostki i mam nadzieję, że na takiego nie trafię
TeresaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:05.