Etykieta - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-10, 20:35   #1
yedanna
Zakorzenienie
 
Avatar yedanna
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 4 345

Etykieta


Etykieta, kurtuazja, kiedyś przestrzeganie jej to konieczny element dobrego wychowania. Dziś również ważny, ale powyginany na wszystkie strony.
Jakie są granice etykiety? Narzucone przez środowisko, miejsce, czy przez samego siebie? Kto dziś ustala, co jest na miejscu, a co nie?

A może to już przeżytek?

Z wyjątkiem netykiety oczywiście.
Choć i tu już mnóstwo odstępstw bym znalazła. Przykład? Zakaz pisania OT, co przecież tyle osób uwielbia

__________________
Akuku
yedanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-10, 20:48   #2
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Etykieta

Cytat:
Napisane przez yedanna Pokaż wiadomość
Etykieta, kurtuazja, kiedyś przestrzeganie jej to konieczny element dobrego wychowania. Dziś również ważny, ale powyginany na wszystkie strony.
Jakie są granice etykiety? Narzucone przez środowisko, miejsce, czy przez samego siebie? Kto dziś ustala, co jest na miejscu, a co nie?

A może to już przeżytek?

Z wyjątkiem netykiety oczywiście.
Choć i tu już mnóstwo odstępstw bym znalazła. Przykład? Zakaz pisania OT, co przecież tyle osób uwielbia
powinniśmy ustalać ją my. Ale i tak robi to środowisko. Czytałam na którymś forum, że nie przeszkadza komuś że w towarzystwie sobie np pierdnie. Jest to osobista ocena - etykietę ustalasz sam.
Wyobraź sobie że idziesz z ta osobą na spotkanie w pracy lub rodziną, która sie tak niezachowuje. Nie pierdzisz, nie bekasz - bo środowisko od ciebie tego wymaga. Możesz powiedzieć, że oni niczego tobie nie narzucają, ale jeśli twoje zachowanie im się nie spodoba, zostaniesz wyalienowana.
Pytanie nie powinno brzmieć kto ustala te zasady, tylko czyje zasady są wazniejsze?
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-10, 20:52   #3
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570
Dot.: Etykieta

Są pewne naprawdę podstawowe normy i granice przyzwoitości, które przekraczając osoba staje się w moich oczach zwykłym chamem. Pierdzący, bekający przy innych, pchający się przed kobietą w drzwiach facet itp
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-10, 21:01   #4
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Etykieta

Cytat:
Napisane przez diamentowa Pokaż wiadomość
Są pewne naprawdę podstawowe normy i granice przyzwoitości, które przekraczając osoba staje się w moich oczach zwykłym chamem. Pierdzący, bekający przy innych, pchający się przed kobietą w drzwiach facet itp
tylko że wiesz, w jego środowisku to może być całkiem normalne.
Też znam facetów, którzy np podczas wejscia do autobusu pchają sie tak, że kiedys upadłam na ulicy, bo mnie FACET odepchnął (ok 30 lat) żeby tylko zająćmiejsce siedzące. Nawet nie marzę o tym że tacy jak on ustąpili kiedykolwiek miejsca kobiecie. I wg niego wszystko jest ok.
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-10, 21:20   #5
yedanna
Zakorzenienie
 
Avatar yedanna
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 4 345
Dot.: Etykieta

Ok, więc co z powiedzeniem: "Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one"


Bo z jednej strony wydaje mi się, że dobrze wychowany człowiek potrafi dopasować się do różnego towarzystwa. W jednym będzie całował panie w dłoń, w innym nie, w jednym opowie inteligentną anegdotę, w innym odważny dowcip.

Z drugiej strony dobrze, jeśli ludzie trzymają się swoich zasad.

Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko?
__________________
Akuku
yedanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-10, 21:28   #6
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Etykieta

Na to poprostu trzeba spojrzeć tak: czyja opinia jest dla ciebie ważniejsza??
wyobraź sobie osobę, która w towarzystwie klnie jak szewc. Zaprasza do domu znajomych i dopóki np mama jest w pobliżu - nie używa ani jednego wulgaryzmu. Drzwi za mamą sie zamykają - "mięcho" sie sypie kilogramami.


Dla tej osoby koledzy są wazni w miejscach gdzie spotykaja się, na neutralnym gruncie. Ale kiedy przyprowadza kolegów w miejsce, gdzie mieszka osoba dla kórej ten koleś ma wiekszy respekt - "ważość" kolegów jest umniejszana. "Nie przeklne teraz przy kumplu, bo obok stoi mama"
__________________
"from delusion lead me to the truth.."

mam orta w poście? daj znać, nie obrażę się
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:18.