Jaki to składnik? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Perfumy

Notka

Perfumy Fora, na których znajdziesz porady w zakresie perfum. Zapraszamy do dyskusji.
Zanim napiszesz post zapoznaj się z FAQ oraz Przewodnikiem po perfumach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-08, 23:06   #1
gosiunia22
Zadomowienie
 
Avatar gosiunia22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 697

Jaki to składnik?


Zastanawiam się, jaką wspólną nutę posiadają perfumy, których... nie trawię. Opium, Agent, Cinnabar - to właśnie te perfumy, które kojarzą mi się "starą babą", nie mogę znieść ich specyficznej woni. To kwestia aldechydów, szypru... a może innego składnika, który je łączy?...
gosiunia22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 00:21   #2
jesebel
Raczkowanie
 
Avatar jesebel
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 74
Dot.: Jaki to składnik?

W przypadku Opium i Cinnabar skojarzenia "babciowe" być może nie są kwestią użytych składników, ale wieku tych zapachów (oba powstały w latach 70.) oraz wieku ich fanatycznych miłośniczek, czyli krotko mówiąc kobiet nie pierwszej młodości. Tak na marginesie, określenie "stara baba" bardzo mi się nie podoba
Osobiście uwielbiam Opium i sam zapach nie przywodzi mi na myśl babci. Zdarza mi się jednak spotykać w perfumerii, przy pułeczce z Opium stateczne matrony w futrzanych czapach i lisich futrach obficie spryskujące się tym pięknym zapachem. Popularności Opium wśród "przejrzałych" kobiet jest zapewne wynikiem sentymentu, w końcu to zapach ich młodości. Tak się ciekawie składa, że Opium jest też zapachem mojej młodości, chociaż sama jestem młodsza od niego
jesebel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 07:30   #3
leeloo
Rozeznanie
 
Avatar leeloo
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 588
GG do leeloo
Dot.: Jaki to składnik?

Coz osobiscie tez nie lubie tego okreslenia, jest ono krzywdzace i stereotypowe.
Zapachy ktore tu padły sa ostre i charakterystyczne.. czesto (choc nie zawsze )tak samo jak kobiety ktore go wybieraja , przynajmniej ja sama wypowiadam sie tu w kwestii młodych kobiet, mniej wiecej 20 paroletnich , bo oczywiscie wybieraja je osoby w roznym wieku.

Nie spotkalam jeszcze młodej osoby z tzw. silna, dominujaca osobowoscia , czasem wrecz ekscentryczna i zwracajaca uwage otoczenia ktora by lubila pachniec jakims delikatnym, zwiewnym kwiatkiem Nie pasuja do nich zapachy popularne i mało charakterystyczne i tyle.

Co do nut , mozna spawdzic na osmoz,
podejrzewam ze sa to ktores z nut bazowych, najczesciej o sprawce babciowatosci oskarza sie piżmo, w ogole orientalne zapachy czesto klasyfikowane sa jako zapachy przestarzale. Nieslusznie oczywiscie
__________________
Urtica dioica

Edytowane przez leeloo
Czas edycji: 2006-01-09 o 08:10
leeloo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 08:18   #4
evee
Wtajemniczenie
 
Avatar evee
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 997
GG do evee
Dot.: Jaki to składnik?

moim zdaniem to to kwestia obecnosci nie pizma a szyprow ..one nadaja wlasnie taki "babciowaty" charakter .Ale tutaj o wypowiedz poprosze znawczynie
evee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 08:43   #5
ishtar4
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: podkarpackie
Wiadomości: 632
Dot.: Jaki to składnik?

Szypr ma zapach "świeżo wymytych włosów suszonych w słońcu" - spotkałam się z takim poetyckim opisem

Hmm.. nie wiem dlaczego akurat kojarzyć włosy ze starszą panią? Zapach włosów (suchych i czystych) jest moim zdaniem erotyczny. To chyba nie to samo co woń sterty niewypranych pończoch

Głównym składnikiem szypru jest śródziemnomorski krzew Cistus (Czystek). Potarte liście wydają taki właśnie zapach.
PS. Czysty olejek z Cistus nosi nazwę "Labdanum". Na Cyprze od wieków sporządzano na jego bazie perfumy - mieszając go z żywicą styrakowca i olejkiem z kłącza tataraku.
Stąd określenie "szyprowe" dla perfum posiadających w składzie labdanum (Chypre po francusku = Cypr).
__________________
-xyx-

Edytowane przez ishtar4
Czas edycji: 2006-01-09 o 09:23
ishtar4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 09:39   #6
pixie7
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 2 760
Dot.: Jaki to składnik?

Dziewczyny, ani Opium, ani Cinnabar nie są zapachami zawierającymi szypry czy aldehydy! Szypry to np. Eau de Soir Sisley'a i Caleche Hermes'a a aldehydy- Chanel 5 i Rive Gauche YSL.

Ja bym Twojego znienawidzonego składnika poszukiwała gdzie indziej, myślę że z dużym prawdopodobieństwem może chodzić o paczulę, która silnie skoncentrowana ma dość stęchły, naftalinowy zapach (to pewnie stąd "babciowate" skojarzenie ). Zawierają ją zarówno Opium jak i Cinnabar (podobnie jak np. Youth Dew).

Agent to zupełnie inna bajka niż dwa powyższe orientalizmy, określany jest przez osmoz jako szyprowy, ale dla mnie wcale nie jest to pierwsze skojarzenie. Agent pachnie dla mnie bardzo pudrowo (trochę w typie Boudoir V. Westwood, choć ten wydaje się przy nim subtelny! ) a jednocześnie bardzo słodko, co może przywodzić skojarzenia z ... kurzem!
pixie7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-09, 10:19   #7
gosiunia22
Zadomowienie
 
Avatar gosiunia22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 697
Dot.: Jaki to składnik?

Chm... skomplikowana sprawa Co do "starej baby" - nie chciałam nikogo urazić, chodziło mi raczej o pewnien typ starszej pani - z barankiem na głowie w futrze, mocnym makijazu i z małym pieskiem Celowo użyłam te "babę" w cudzysłowie.

Wracając do wątku - paczula... chyba jednak nie ona mnie drażni, bo w innych perfumach bardzo ją lubię. No cóż, bedę dalej poszukiwac drażniacego mnie składnika...
gosiunia22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Perfumy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:43.