Język dziecka emigranta :) - Strona 8 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-06, 13:41   #211
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez principessina Pokaż wiadomość
czesc Mamcie "dwujezyczne", jestescie tu jeszcze??
ehh zaczelam sie troche martiwc, jutro synek konczy 16 miesiecy, a mowi tylko mama, czasem tata, apsik no jak jest glodny to am am
ostatnio napycham sobie glowe tym, ze nie bedzie mowil po polsku, bo wkolo tylko wloski, a jak pojdzie do zlobka to juz w ogole...
jak tam Wasze pociechy, jakies postepy w mowieniu??
Hejka moja trojjezyczna coreczka tez jakos wiele nie mowi. Ma 17 miesiecy. Mowi tata, mama, papa, kaka, bam;P, dzidzia, z 2 razy powiedziala bacia (babcia), hola, hello, tak, nie, pampa(lampa), cacy cacy, kilka razy powiedziala lala, gdzie, imie taty i niewiele innych... ale po swojemu gada duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuuuzo i czasami wydaje mi sie ze cos powie ale nie jestem pewna na stowke
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 14:32   #212
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez principessina Pokaż wiadomość
czesc Mamcie "dwujezyczne", jestescie tu jeszcze??
ehh zaczelam sie troche martiwc, jutro synek konczy 16 miesiecy, a mowi tylko mama, czasem tata, apsik no jak jest glodny to am am
ostatnio napycham sobie glowe tym, ze nie bedzie mowil po polsku, bo wkolo tylko wloski, a jak pojdzie do zlobka to juz w ogole...
jak tam Wasze pociechy, jakies postepy w mowieniu??
Czym tu się martwić?
Nie ma czym. Dziecko dwujęzyczne, tak małe wcale nie musi mówić o wiele więcej
Moja ma 19 miesięcy i wytworzyła sobie swój jezyk własny. Owszem potrafi powiedzieć rózne wyrazy jak : mama, tata, auto, jeść, cześć, czytać. Z drugiej jednak strony woli się posługiwać 'swoim' językiem połączonym z gestykulacja, której nie da rady nie zrozumieć.
Po nagielsku nie mói wcale, za to rozumie dość dobrze.
Nigdzie nam się w tym wszystkim nie spieszy. Poza tym ma ułatwioną ścieżkę w porównaniu do starszego brata. Między innymi dlatego, ze on coraz częściej w domu posługuje się angielskim i ona również jest przez to na angielski wystawiona.


A tak poza tym, to rok szkoln się zaczął.
Myślę sobie, że ja chciałabym być dwujęzyczna i płynnie śmigać w tych co najmniej dwóch językach
a tu ups, trzeba się samemu uczyć...w zupełnie inny niż naturalny sposób.
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 14:54   #213
principessina
Zakorzenienie
 
Avatar principessina
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: sloneczna Italia
Wiadomości: 7 083
Dot.: Język dziecka emigranta :)

no moj tez mowi swoim wlasnym jezykiem, ale mi chodzilo o wyrazy moze to za wczesnie tak mnie czesto ludzie wkolo pytaja: a on Cie rozumie, mowi cos? jak mowie, ze jeszcze nie mowi, to aa bo pewnie nie rozumie hehe dziwni jacys
a puszczacie jakies bajki po polsku, piosenki?
pozniej macie zamiar uczyc gramatyki itd?
__________________
Podwojna mamusia polsko-wloskich Smieszkow
principessina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 14:59   #214
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez principessina Pokaż wiadomość
no moj tez mowi swoim wlasnym jezykiem, ale mi chodzilo o wyrazy moze to za wczesnie tak mnie czesto ludzie wkolo pytaja: a on Cie rozumie, mowi cos? jak mowie, ze jeszcze nie mowi, to aa bo pewnie nie rozumie hehe dziwni jacys
a puszczacie jakies bajki po polsku, piosenki?
pozniej macie zamiar uczyc gramatyki itd?
moja zdecydowanie rozumie kazdy jezyk ktorym do niej mowimy. ja nie puszczam polskich bajek itp ale jak wrocimy do uk to pewnie bede, teraz wlaczam po angielsku
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 15:26   #215
witoldyna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 9
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Witam serdecznie Bardzo zaciekawił mnie temat, gdyż niedługo będę emigrantką (mój mąż wraca do swojego kraju) i już niedługo planujemy zacząć starania o dziecko. Teraz mieszkamy w Polsce i przez rok naszej znajomości rozmawialiśmy jedynie po Polsku, kolejne 3 lata staraliśmy się używać jedynie angielskiego. Wyjeżdżaliśmy parę razy za granicę do krajów anglojęzycznych i również rozmawialiśmy tylko po angielsku, tym bardziej, że i dla mnie angielski jest już teraz bardzo często łatwiejszym i na pewno przyjemniejszym językiem. Nie spotykamy się za wiele z ludźmi, jedynie moja rodzina (i paru znajomych ze studiów) - ale np. moja mama chce odświeżyć język więc też przeszliśmy na angielski.
Jeśli chodzi o wychowanie dziecka, to też słyszałam, że każdy powinien mówić do niego w swoim ojczystym języku. Zależy mi na tym, by dziecko znało od urodzenia dwa języki (ale mam nadzieję, że zdolności językowe odziedziczy po tacie, który zna sporo języków ) więc pewnie będę zmuszała się do mówienia po polsku, ale na pewno nie cały czas. Wiem, że nigdy nie wrócimy do Polski, więc nie musi mówić w tym języku perfekcyjnie, wystarczy, że będzie umiało pisać i mówić, że będzie porozumiewać się komfortowo w tym języku.
Jak to będzie w praktyce wyglądało - nie wiem. Jako ciekawostkę dodam, że nawet nasz pies został nauczony polskiego przez moją mamę, bo w naszym domu i poza nim obowiązuje zasada - tylko angielski.
witoldyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 15:03   #216
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Moje dziecko zaczyna czytac i tu pojawiaja sie watpliwosci.
Kiedy czyta, stosuje zasady jezyka angielskiego. Musze jakos bardziej sie zorientowac, zeby mu nie namieszac za bardzo. Wiec szukam jakis ksiazek i artykulow w tym zakresie.

Z ciekawych znalazlam na amazonie ksiazke w j. angielskim dotyczaca sytuacji, gdy sa trzy jezyki w domu- moze sie komus przyda
http://www.amazon.co.uk/dp/1847691064/ref=rdr_ext_tmb
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 15:08   #217
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez ***luna Pokaż wiadomość
Moje dziecko zaczyna czytac i tu pojawiaja sie watpliwosci.
Kiedy czyta, stosuje zasady jezyka angielskiego. Musze jakos bardziej sie zorientowac, zeby mu nie namieszac za bardzo. Wiec szukam jakis ksiazek i artykulow w tym zakresie.

Z ciekawych znalazlam na amazonie ksiazke w j. angielskim dotyczaca sytuacji, gdy sa trzy jezyki w domu- moze sie komus przyda
http://www.amazon.co.uk/dp/1847691064/ref=rdr_ext_tmb
chyba bede musiala kupic
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-13, 16:16   #218
Monica80
Raczkowanie
 
Avatar Monica80
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Dinslaken ( NRW) NIEMCY
Wiadomości: 479
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Ciekawy wątek My oboje jesteśmy Polakami, nasz synek ma 3,5 roku. W domu mówimy tylko po polsku, co jest dla mnie naturalne, ale wielu znajomych Polaków w okolicy mówi do dzieci po polsku i niemiecku albo tylko po niemiecku - to jest IMHO głupotą i ograniczaniem dziecku na starcie jednego języka, ale .. ich wybór. Nasz mały chodzi od 2 tygodni do przedszkola i już zaczął rozumieć, potrafi też powiedzieć że chce siku czy pić A mówić zaczął dość późno, mimo iż miał kontakt tylko z jednym językiem w domu, za to teraz buzia mu się nie zamyka!! Tak więc nie ma się czym przejmować, wszystkie zaczną gadać prędzej czy później
__________________
Pozdrawiam, Monika

DailyMoni- o życiu, o domu, o dzieciach, o mnie

Leoś
Natasha
Monica80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 17:11   #219
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez ***luna Pokaż wiadomość

Z ciekawych znalazlam na amazonie ksiazke w j. angielskim dotyczaca sytuacji, gdy sa trzy jezyki w domu- moze sie komus przyda
http://www.amazon.co.uk/dp/1847691064/ref=rdr_ext_tmb
Ale sie ceni zerkne czy jest w bibliotece, jak nie to kupie, fajne recenzje ma

---------- Dopisano o 18:11 ---------- Poprzedni post napisano o 18:09 ----------

Cytat:
Napisane przez Monica80 Pokaż wiadomość
Tak więc nie ma się czym przejmować, wszystkie zaczną gadać prędzej czy później
Oczywiscie, ze zaczna mowic, tylko problem w tym jak beda mowic
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 20:51   #220
Monica80
Raczkowanie
 
Avatar Monica80
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Dinslaken ( NRW) NIEMCY
Wiadomości: 479
Dot.: Język dziecka emigranta :)

[1=d9dafda22031a08fb930d3c 506630231eeee4640;3650581 2]

Oczywiscie, ze zaczna mowic, tylko problem w tym jak beda mowic [/QUOTE]

Nie wiem jaki problem masz na myśli. Jeśli w domu rozmawiamy z dzieckiem po polsku - będzie mówić po polsku. W przedszkolu/szkole będzie miało inny język - tym innym również będzie się posługiwać. Jest tylko jedna zasada, jeśli mieszka się gdzieś od dziecka, zawsze łatwiej będzie posługiwac językiem danego kraju, niż tym którym operują rodzice. Dlaczego? Bo jest on wszechobecny, w szkole, na podwórku, w telewizji. Więc często w tym macierzystym języku może naszym dzieciom brakować słów.
Ja myślę o tym aby naszego synka posłać w przyszłości również do szkoły gdzie będzie uczył się polskiego, nie wiem czy sama w domu jestem w stanie przekazać mu dobrze wiedzę gramatyczną, czy choćby namówić do czytania polskich lektur. A zależy mi żeby po polsku nie tylko mówił, ale i poprawnie czytał, pisał itd.
__________________
Pozdrawiam, Monika

DailyMoni- o życiu, o domu, o dzieciach, o mnie

Leoś
Natasha
Monica80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 21:01   #221
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Ja tez mam problem, bo od 3 miesiaca zycia corki mieszkamy w Hiszpanii. Byl plan zeby tu zostac, ale jednak tu nie pasujemy i wracamy do UK. Tz mowi do malej po angielsku, ja po polsku, rodzina tzta i znajomi po hiszpansku. Wracamy do UK i tz bedzie musial sie przerzucic na hiszpanski, no i tak dziwnie bedzie dla naszej malej poza tym tztowi tez nie za bardzo to pasuje, ale jakos bedzie musialo byc. Za kilka lat chcialabym zaczac poslugiwac sie hiszpanskim miedzy mna i tztem, bo angielski mloda bedzie miala na ulicy, Polakow w Londynie pelno, w szkole itp. Moja sis mieszka w Londynie, ona bedzie miala dziecko i to dziecko bedzie mowilo po polsku. Chcialabym nie zapomniec hiszpanskiego i sama go znacznie poprawic, ale zobacyzmy co wyjdzie w praniu. Mloda ma 17 miesiecy wracamy w polowie stycznia i chyba najlepiej by bylo jakby juz tz zaczal do niej mowic po hiszpansku, ale jakos jest srednio zadowolony ztego pomyslu.

A tak w ogole Lena zaczela mowic "aqua" a ja i tz mowimy do niej tylko woda i water... od kolezanek sie nauczyla i teraz jak chce wode mowi "aqua"
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero


Edytowane przez tajka88
Czas edycji: 2012-09-13 o 21:57
tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-13, 21:34   #222
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez Monica80 Pokaż wiadomość
Nie wiem jaki problem masz na myśli. Jeśli w domu rozmawiamy z dzieckiem po polsku - będzie mówić po polsku. W przedszkolu/szkole będzie miało inny język - tym innym również będzie się posługiwać. Jest tylko jedna zasada, jeśli mieszka się gdzieś od dziecka, zawsze łatwiej będzie posługiwac językiem danego kraju, niż tym którym operują rodzice. Dlaczego? Bo jest on wszechobecny, w szkole, na podwórku, w telewizji. Więc często w tym macierzystym języku może naszym dzieciom brakować słów.
Jaki problem? taki, ze to fajnie wszystko wyglada w teorii, nie wszystkie dzieci sa bystre i swiatle i potrafia 3 jezyki oddzielic. W kazdym razie moje dziecko nie potrafi, niestety. Od 3 roku zycia jest pod opieka logopedy, teraz ma 5 lat i zaczal szkole i juz sa kolejne problemy z porozumiewanien, mimo tego, ze od 2 roku zycia chodzil do przedszkola anglojezycznego.
W teori wszystko bylo tak jak byc powinno, mama mowi w swoim jezyku, ojciec w swoim, przedszkole : jezyk kraju w ktorym mieszkamy. ale zaczely sie schody kiedy w wieku 2,5 roku mlody mowil kilka slow tylko, zostal skierowany do pediatry, pediatra po ogolnych ogledzinach stwierdzila, ze nie ma zadnych innych powodow do opoznienia w mowie oprocz 3 jezykow, dziecko potrzebuje czasu.
Tak minely 2 lata, spotkania z logopeda, cwiczenia, niby jest ok, ale jak na 5 lat mlody mowi malo, preferuje j ang ale miesza z latwiejszymi slowkami z pozostalych dwoch jezykow, miesza gramatyke, np uzywa polskiego slowa chlebek, a w liczbie mnogiej mowi chlebeks
No i niestety ale bardzo, bardzo sie stresuje gdy np w szkole mowi cos po polsku i pani go nie rozumie, to prowadzi do zdenerwowania, jakania i placzu

Tak wiec wszystko zalezy od dziecka, moje niestety nie radzilo i nie radzi sobie nadal z 3 jezykami, ja mimo tego, ze robilam wszystko tak jak byc powinno, czuje sie zle z tym
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 21:37   #223
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

[1=d9dafda22031a08fb930d3c 506630231eeee4640;3651334 4]Jaki problem? taki, ze to fajnie wszystko wyglada w teorii, nie wszystkie dzieci sa bystre i swiatle i potrafia 3 jezyki oddzielic. W kazdym razie moje dziecko nie potrafi, niestety. Od 3 roku zycia jest pod opieka logopedy, teraz ma 5 lat i zaczal szkole i juz sa kolejne problemy z porozumiewanien, mimo tego, ze od 2 roku zycia chodzil do przedszkola anglojezycznego.
W teori wszystko bylo tak jak byc powinno, mama mowi w swoim jezyku, ojciec w swoim, przedszkole : jezyk kraju w ktorym mieszkamy. ale zaczely sie schody kiedy w wieku 2,5 roku mlody mowil kilka slow tylko, zostal skierowany do pediatry, pediatra po ogolnych ogledzinach stwierdzila, ze nie ma zadnych innych powodow do opoznienia w mowie oprocz 3 jezykow, dziecko potrzebuje czasu.
Tak minely 2 lata, spotkania z logopeda, cwiczenia, niby jest ok, ale jak na 5 lat mlody mowi malo, preferuje j ang ale miesza z latwiejszymi slowkami z pozostalych dwoch jezykow, miesza gramatyke, np uzywa polskiego slowa chlebek, a w liczbie mnogiej mowi chlebeks
No i niestety ale bardzo, bardzo sie stresuje gdy np w szkole mowi cos po polsku i pani go nie rozumie, to prowadzi do zdenerwowania, jakania i placzu

Tak wiec wszystko zalezy od dziecka, moje niestety nie radzilo i nie radzi sobie nadal z 3 jezykami, ja mimo tego, ze robilam wszystko tak jak byc powinno, czuje sie zle z tym[/QUOTE]

dziecko monici chyba posluguje sie czy bedzie poslugiwalao sie dwoma jezykami mysle, ze to jest duze ulatwienie
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-13, 21:49   #224
***luna
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 8 190
Dot.: Język dziecka emigranta :)

[1=d9dafda22031a08fb930d3c 506630231eeee4640;3651334 4]Jaki problem? taki, ze to fajnie wszystko wyglada w teorii, nie wszystkie dzieci sa bystre i swiatle i potrafia 3 jezyki oddzielic. W kazdym razie moje dziecko nie potrafi, niestety. Od 3 roku zycia jest pod opieka logopedy, teraz ma 5 lat i zaczal szkole i juz sa kolejne problemy z porozumiewanien, mimo tego, ze od 2 roku zycia chodzil do przedszkola anglojezycznego.
W teori wszystko bylo tak jak byc powinno, mama mowi w swoim jezyku, ojciec w swoim, przedszkole : jezyk kraju w ktorym mieszkamy. ale zaczely sie schody kiedy w wieku 2,5 roku mlody mowil kilka slow tylko, zostal skierowany do pediatry, pediatra po ogolnych ogledzinach stwierdzila, ze nie ma zadnych innych powodow do opoznienia w mowie oprocz 3 jezykow, dziecko potrzebuje czasu.
Tak minely 2 lata, spotkania z logopeda, cwiczenia, niby jest ok, ale jak na 5 lat mlody mowi malo, preferuje j ang ale miesza z latwiejszymi slowkami z pozostalych dwoch jezykow, miesza gramatyke, np uzywa polskiego slowa chlebek, a w liczbie mnogiej mowi chlebeks
No i niestety ale bardzo, bardzo sie stresuje gdy np w szkole mowi cos po polsku i pani go nie rozumie, to prowadzi do zdenerwowania, jakania i placzu

Tak wiec wszystko zalezy od dziecka, moje niestety nie radzilo i nie radzi sobie nadal z 3 jezykami, ja mimo tego, ze robilam wszystko tak jak byc powinno, czuje sie zle z tym[/QUOTE]

Moona jak ja to dobrze rozumiem.
Mam nadzieję, ze u Was kłopoty językowe miną. i nie będzie niepotrzebnych stresów.
Ja się teraz będę dokształcać w tej dziedzinie właśnie
__________________
Blogi są dwa
blogowo: poradnik emigranta nowy post:
14/10/2012 Obyście tego postu nie potrzebowali
blogowo:
aktywnie
nowy post 12/09/2012 Veni Vidi Vici
***luna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-14, 13:08   #225
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez tajka88 Pokaż wiadomość
dziecko monici chyba posluguje sie czy bedzie poslugiwalao sie dwoma jezykami mysle, ze to jest duze ulatwienie
Tak, doczytalam to, ale chcialam podkreslic tylko to, ze kazde dziecko jest inne, jedno moze zlapac w lot 3 jezyki, inne moze mieszac nawet 2, mimo tego, ze niby latwiej.
Cytat:
Napisane przez ***luna Pokaż wiadomość
Moona jak ja to dobrze rozumiem.
Mam nadzieję, ze u Was kłopoty językowe miną. i nie będzie niepotrzebnych stresów.
Ja się teraz będę dokształcać w tej dziedzinie właśnie
Musza minac, bo inaczej
A tu drugi zaczyna mowic

Oczywiscie piszac tego posta wyzej nie mialam zamiaru nikogo straszyc, chcialam tylko przedstawic druga strone medalu, ze nie zawsze jest pieknie i latwo, sa tez schody, trudnosci i walka
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-14, 14:56   #226
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Język dziecka emigranta :)

chlebek - chlebeks
u nas sa podobne konstrukcje gramatyczne: mama's kubek
mloda miesza, ale w przedszkolu nie ma problemow, porozumiewa sie plynnie po ang, to po polsku miesza. mam polke pracujaca w przedszkolu, dziewczyna mowi ze jak zagada do corki po polsku, to mloda odpowie, ale nie jest skora do wynurzen

jestem na etapie na razie zachwycania sie tymi jej mieszancami typu : "w przedszkolu bylo bit glosno" albo "kocham you mama"
byle jej minelo, bo nie wytrzymam ze smiechu z taka gadka
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-14, 18:23   #227
myaja
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 878
Dot.: Język dziecka emigranta :)

hej
my co prawda juz nie emigrancji (choc moze kiedys jeszcze wyjedziemy ale wtedy juz nie we dwójkę

co do jezyka dziecka emigranta
moja sasiadka jest polka, jej maz wlochem, mieszkaja w niemczech, dzieci w szkole ucza sie anglieskego i hiszpanskiego/francuskiego...
wiec od pieluch maja stycznosc z 3 jezykami + dodatkowy/e w szkole

efekt? mała ma juz 11 lat mówi płynnie (slyszalam, rozmawialam i mialam oczy jak kola od wozu ) w 5ciu jezykach!
młody ma lat 7dem mowi plynnie w 4rech jezykach...

zazdroszcze im troszke

podobna sytuacja z bliska kolezanka
ona polka, on rumun (nie mylic z cyganem, mieszkali we wloszech i tym jezykiem sie posluguja mimo ze mieszkaja od 5 lat w uk wiec mix syn mowi plynnie w 5ciu jezykach
myaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-16, 21:32   #228
Monica80
Raczkowanie
 
Avatar Monica80
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Dinslaken ( NRW) NIEMCY
Wiadomości: 479
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Moona , oczywiście każde z nas i każde dziecko jest inne. Macie pewne problemy, ale mimo wszystko większość dzieci radzi sobie z wielojęzycznością dobrze. Twój synek ma dopiero 5 lat, jest jeszcze mały, myślę że mimo wszystko poradzi sobie i to wszystko mu się poukłada. Chociaż na pewno nie jest mu łatwo.

Nie wiem od czego to zależy ale u nas idzie to chyba sprawnie. Mówi dużo po polsku, zaczyna mówić i rozumieć po niemiecku (przedszkole) ale też trochę mówi po angielsku (bajki ) i potrafi te języki rozróżnić. Gramatyka polska idzie mu ok, ale nie wiem jak będzie jak zagłębi się mocniej w niemiecki, być może też będzie tworzył neologizmy
__________________
Pozdrawiam, Monika

DailyMoni- o życiu, o domu, o dzieciach, o mnie

Leoś
Natasha
Monica80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 11:22   #229
Nirvan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 3
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Prawdą jest,że jeszczę dzieci nie posiadam ,jednak od pewnego czasu z uwagą obserwuję forum wizaż w dziale emigracji,gdyż sam mieszkam od 7 lat(19) w Anglii.
W wyniku tych obserwacji natrafiłem na wasz temat. Jest on niewątpliwię ciekawy, aczkolwiek dostrzegam w nim to co można zaobserwować w prawie każdym wątku o znajomości języków obcych.
Mam na myśli to,jak inni ludzi zachwycają się w sposób niemożliwy jednostką,która zna co najmniej dwa języki obce.
Nie ukrywam,że niewątpliwie mnie to denerwuję,gdyż uważam,że sama znajomość języków obcych nie czyni z kogoś geniusza. Co prawda jest to niesamowicie przydatna umiejętność,aczkolwiek poza tym potrzeba czegoś więcej. Osobiście np. bardzo cenię sobię osoby o świetnym zacięciu nauk ścisłych,jak matematyka czy też fizyka i wiele innych. W moim uznaniu dopiero taka osoba,która dysponuję wyżej wymienioną przeze mnie cechą w połączeniu ze znajomością języków zyskuję w moich oczach spory szacunek.
Tym bardziej uważam,że nie macie czym się zachwycać ponieważ umiejętność posługiwania się dwoma językami przez waszych potomków jest pewnego rodzaju umiejętnością nabyta od małego,czy też zmusza ich do tego sytuacja (życie w obcym kraju ,uczęszczanie tam do szkół itp.).
Czym innym jest nauka języka przez własną ambicję pozostając w kraju urodzenia,gdzie tym właśnie językiem się nie posługuję na codzień.
Wówczas jest to godne podziwu.
Pozdrawiam.
Artur Akawski.
Nirvan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-18, 12:06   #230
Monica80
Raczkowanie
 
Avatar Monica80
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Dinslaken ( NRW) NIEMCY
Wiadomości: 479
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Doprawdy Panie Arturze Akawski, zastanawiam się... na cholerę Pan nam to pisze? Co ma piernik do wiatraka ?? To mamy się nie cieszyć że nasze dzieci są kilkujęzyczne od urodzenia, bo nie jest to wynikiem ich ambicji?? hahahha. Ojej, to może dziewczyny pozapisujmy nasze maluchy na chiński jeszcze zapiszmy do kółka matematycznego, wtedy mozemy być dumne z naszych dzieci


O jezu niektórzy ludzie naprawdę są dziwni....
__________________
Pozdrawiam, Monika

DailyMoni- o życiu, o domu, o dzieciach, o mnie

Leoś
Natasha
Monica80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 13:41   #231
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

hehe

Wydawalo mi sie ze ten watek jest utworzony bardziej w celu dzielenia sie problemami i postepami naszych dzieci z jezykiem. Chyba nikt nie pisze tu zeby sie chwalic,albo pisac ze nasze dzieci sa lepsze bo mowia 2,3 czy 4roma jezykami
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 14:25   #232
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez Nirvan Pokaż wiadomość
Prawdą jest,że jeszczę dzieci nie posiadam ,jednak od pewnego czasu z uwagą obserwuję forum wizaż w dziale emigracji,gdyż sam mieszkam od 7 lat(19) w Anglii.
W wyniku tych obserwacji natrafiłem na wasz temat. Jest on niewątpliwię ciekawy, aczkolwiek dostrzegam w nim to co można zaobserwować w prawie każdym wątku o znajomości języków obcych.
Mam na myśli to,jak inni ludzi zachwycają się w sposób niemożliwy jednostką,która zna co najmniej dwa języki obce.
Nie ukrywam,że niewątpliwie mnie to denerwuję,gdyż uważam,że sama znajomość języków obcych nie czyni z kogoś geniusza. Co prawda jest to niesamowicie przydatna umiejętność,aczkolwiek poza tym potrzeba czegoś więcej. Osobiście np. bardzo cenię sobię osoby o świetnym zacięciu nauk ścisłych,jak matematyka czy też fizyka i wiele innych. W moim uznaniu dopiero taka osoba,która dysponuję wyżej wymienioną przeze mnie cechą w połączeniu ze znajomością języków zyskuję w moich oczach spory szacunek.
Tym bardziej uważam,że nie macie czym się zachwycać ponieważ umiejętność posługiwania się dwoma językami przez waszych potomków jest pewnego rodzaju umiejętnością nabyta od małego,czy też zmusza ich do tego sytuacja (życie w obcym kraju ,uczęszczanie tam do szkół itp.).
Czym innym jest nauka języka przez własną ambicję pozostając w kraju urodzenia,gdzie tym właśnie językiem się nie posługuję na codzień.
Wówczas jest to godne podziwu.
Pozdrawiam.
Artur Akawski.
mlody jestes i dzieci nie masz, to nie wiesz zlotko jak matkom polkom na emigracji bije z powodu geniuszu ich dzieci palma to malo

a powazniej, czy ktoras z nas sie zachwycala swoim dzieckiem ze "olaboga" do szkoly nie posylam bo jezyki dwa albo nawet trzy zna?
z czytaniam ze zrozumieniem widze niewiele wyszlo ci, bo i ***luna i MonikaPogrzeba pisaly o tym jak ich synowie maja kolosalne problemy z ta dwujezycznoscia

a sam fakt mieszkania na emigracji tez nie czyni z ciebie eksperta, swoja droga, kurcze sama mieszkam tu tyle samo (dobra, rok mniej niz ty) moze tez sie zaczne wypowiadac w temacie na ktorym sie nie znam? kladzenie cegiel na ten przyklad wydaje mi sie dobre. kazdy cegle widzial, wiec ze trzeba od dolu jechac i dosc rowno w pionie sie trzymac. jak z robieniem dzieci
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-22, 19:44   #233
ogorekpazurek
Wtajemniczenie
 
Avatar ogorekpazurek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: niemcy
Wiadomości: 2 435
Dot.: Język dziecka emigranta :)

o jaki fajny watek
ja mieszkam w niemczech i moje dzieci sa wychowywane trojjezycznie..My z moim Facetem rozmawiamy ze soba po niemiecku, wiec w domu wlasnie najczesciej slychac niemiecki, choc my oczywiscie mowimy w swoich jezykach do dzieci dzieci chodza do przedszkola slysza niemiecki, wiec to jest ich jezyk ojczysty, szczegolnie ze sa tutaj urodzone..
Ale rozumieja we wszystkich trzech jezykych. Corka 4,5letnia po ostatnim pobycie w Polsce mowi tez duzo wiecej po polsku i stara sie mowic i chce, wiec bardzo mnie to cieszy Mowi oczywiscie z akcentem i bledami albo dogadujemy sie fajnie. I wie ze do mnie po polsku sie mowi a do taty w innym Ale ogolnie to papla ciagle po niemiecku
Synek ma dopiero 17miesiecy i praktycznie nie mowi nic, ale chyba rozumie wszystko w kazdym jezyku, bo ladnie wykonuje polecenia

Corka zaczela mowic dopiero majac 2,5latka, tzn pojedyncze slowka mowila juz wczesniej, ale ogolnie mowic zaczela pozniej, ale nigdy nikt nie mowil o opoznionym rozwoju..Jestem ciekawa kiedy synke rozkreci sie z mowa, a raczej w ogole zacznie mowic bo na razie jest papa, mama, "miec" i to ostatnie na dodatek po niemiecku

mam nadzieje, ze w szkole nie bedzie z tym problemow, za rok jst spotkanie takie, ktore oceni czy corka radzi sobie z mowa na tyle zeby isc do szkoly na razie wychowawcy w przedszkolu nie mowia zeby tam mowila do nich po polsku, wiec mam nadzieje ze i w szkole tak bedzie..

Dla mnie naturalne jest ze mowie z dziecmi po polsku, przeciez to moj rodzinny jezyk i mimo ze pewnie nie wroce do kraju to jakos mi trudno sobie wyobrazic nie mowienia w tym jezyku, mimo, ze nie mam na codzien za duzo okazji oprocz moich dzieci oczywiscie
nie wiem czy dzieci beda chcialy mowic pozniej po polsku, ale nie chce aby mi kiedys zarzucily ze z nimi nie rozmawialam..Mam sporo znajomych ktorych rodziny sa mieszane i oni czesto znaja tylko jeden jezyk, bo ktorys rodzic po prostu nie mowil w swoim jezyku...i teraz tego zaluja...
ogorekpazurek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-22, 20:18   #234
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez ogorekpazurek Pokaż wiadomość

Dla mnie naturalne jest ze mowie z dziecmi po polsku, przeciez to moj rodzinny jezyk i mimo ze pewnie nie wroce do kraju to jakos mi trudno sobie wyobrazic nie mowienia w tym jezyku, mimo, ze nie mam na codzien za duzo okazji oprocz moich dzieci oczywiscie
nie wiem czy dzieci beda chcialy mowic pozniej po polsku, ale nie chce aby mi kiedys zarzucily ze z nimi nie rozmawialam..Mam sporo znajomych ktorych rodziny sa mieszane i oni czesto znaja tylko jeden jezyk, bo ktorys rodzic po prostu nie mowil w swoim jezyku...i teraz tego zaluja...
Mysle bardzo podobnie

Moja 18miesieczna corka( no jeszcze 17mnasto ) mowi
hello, hola, gdzie, juanma, mama, tata, bacia (babcia), pampa(lampa), aqua, water, here (powiedziala raz:P jak zapytalismy gdzie jest lenka), pa pa, brawo, akuku, kakao, Lena, nena(dziewczynka), nie, tak, Bianka(kolezanka), daj, toma (tomar-brac), zosia, lala, dzidzia i pewnie cos co przeoczylam
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 14:08   #235
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Język dziecka emigranta :)

katakumba i inne, nie ma sie co przejmowac takimi wpisami. My wiemy o co nam tutaj chodzi ;o)

Moje dziecie robi postepy u logopedy. jest juz w drugiej klasie i zaczyna sie wymagac od niego wiecej czytania. Logopedki mowia, ze sa postepy. Jednej sie ostatnio zapytalam co sadzi o tym zebysmy od trzeciej klasy na nowo zaczeli z nauka polskiego. wytlumaczylam jej jak to bylo jak poszedl do szkoly i raz w tygodniu jezdzilismy na polski. jak sie cofnal i jaki byl problem. Kobieta powiedziala mi, ze ona uwaza ze mozna sprobowac, ze ona uwaza to za wazne zeby maly tez mowil po polsku, a skoro mu sie poprawia, ja do niego w wiekszosci mowie po polsku i najwyzej jak czegos nie zajarzy to powiem po niemiecku, albo czasami na ulicy miedzy innymi ludzimy jak o czyms gadamy to glupio mi do dziecka wtedy po polsku skoro ta sprawa ich dotyczy, to chce zeby rozumieli. Zapisac musze chyba do kwietnia wiec juz musze wiedziec czy tak czy nie. Musze powiedziec w szkole zeby dali mi formularz , ktory musze wypelnic i im zdarzyc oddac, co by oni wyslali go dalej. zapisy sa przez niemiecka podstawowke.
Latem spotkalam nauczycielke od poslkiego i ona mi powiedziala to co mi sie po glowie kolatalo. Jesli chce zeby maly chodzil na bezplatna nauke to gora musi na nowo zaczac w trzeciej klasie. Czwarta klasa albo pozniej to bedzie dla niego nie fajnie, bo w klasie bedzie siedzial z 6-co latkami. Nie ma klas ktore zaczynaja nauke poslkiego od podstaw i dzieci sa starsze. Wiec napewno moj nie bedzie sie dobrze czuc majac 10 lat a w klasie same 6-co latki.
Gdyby jednak za rok nam znow za dobrze nie szlo, maly by sie zaczal znow cofac z niemieckim to najwyzej bysmy znow zrezygnowali.
Moim priorytetem jest zeby maly dobrze mowil po niemiecku, to wkoncu jest najwazniejsze, tutaj chodzi do szkoly tutaj bedzie zyl i ten jezyk jest najwazniejszy. Fajnie bedzie jak bedzie mowil po polsku, nawet z bledami. Nie musi byc geniuszem , ale milo by bylo,. wtedy w PL umialby sie z moja rodzina sam dogadac i moze znalazl by kolegow. Jak sie drugie podejscie nie uda to trudno, ale chcialabym sprobowac, skoro niemiecki mu sie powoli umacnia.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 20:18   #236
kasica123
Zakorzenienie
 
Avatar kasica123
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Z krainy gdzie nie przestaje padać deszcz...
Wiadomości: 3 189
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Monika a co by było jakbyście oboje z tż byli polakami, tylko mieszkali w Niemczech??? Nie miałabyś takiego dylematu czy ma się uczyc polskiego czy nie Mi się wydaje,że dziecko predzej czy pozniej przyswoi drugi lub trzeci język, tylko trzeba dać mu trochę czasu
__________________
Szczyt fantazji: polozyc sie w kaluży, wsadzic piórko w dupe i udawac żaglowke...
kasica123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 20:34   #237
tajka88
Zakorzenienie
 
Avatar tajka88
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Malaga Tiki Taki i Kasztanki:)
Wiadomości: 3 709
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez kasica123 Pokaż wiadomość
Monika a co by było jakbyście oboje z tż byli polakami, tylko mieszkali w Niemczech??? Nie miałabyś takiego dylematu czy ma się uczyc polskiego czy nie Mi się wydaje,że dziecko predzej czy pozniej przyswoi drugi lub trzeci język, tylko trzeba dać mu trochę czasu
moj tz polakiem nie jest a dylematu nie mam, mloda bedzie sie uczyc polskiego no i hiszpanskiego tez i angielski wiadomo
__________________
Puedes ser nada para el mundo pero para alquien puedes ser el mundo entero

tajka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 09:18   #238
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez kasica123 Pokaż wiadomość
Monika a co by było jakbyście oboje z tż byli polakami, tylko mieszkali w Niemczech??? Nie miałabyś takiego dylematu czy ma się uczyc polskiego czy nie Mi się wydaje,że dziecko predzej czy pozniej przyswoi drugi lub trzeci język, tylko trzeba dać mu trochę czasu

Ale my jestesmy polakami( no dobra moj to polski niemiec) i mieszkamy w DE.

Jak pisalam wyzej moje dziecko ma problemy logopedyczne stwierdzone i potwierdzony sprachstörung. Od polowy pierwszej klasy ma w szkole dodatkowo j. angielski, wiec jak by sie uparl to musi sobie dac rade w obu i niemieckim i angielskim, a ja bym jeszcze chciala polski. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Ciesze sie ze logopeda po tych 4 latach przynosi efekty, zwlaszcza ze teraz chodzi do szkoly i jesli problemy logopedyczne by sie nie poprawily to mialby spore problemy z j. niemieckiego, a tego nie chce. W szkole tez ma logopede. Szkola niemiecka jest tutaj priorytetem, a jezyk polski to tylko moja zachcianka.

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2012-09-24 o 09:19
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 09:45   #239
kasica123
Zakorzenienie
 
Avatar kasica123
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Z krainy gdzie nie przestaje padać deszcz...
Wiadomości: 3 189
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Ale my jestesmy polakami( no dobra moj to polski niemiec) i mieszkamy w DE.

Jak pisalam wyzej moje dziecko ma problemy logopedyczne stwierdzone i potwierdzony sprachstörung. Od polowy pierwszej klasy ma w szkole dodatkowo j. angielski, wiec jak by sie uparl to musi sobie dac rade w obu i niemieckim i angielskim, a ja bym jeszcze chciala polski. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Ciesze sie ze logopeda po tych 4 latach przynosi efekty, zwlaszcza ze teraz chodzi do szkoly i jesli problemy logopedyczne by sie nie poprawily to mialby spore problemy z j. niemieckiego, a tego nie chce. W szkole tez ma logopede. Szkola niemiecka jest tutaj priorytetem, a jezyk polski to tylko moja zachcianka.
Powinna to też być zachcianka Twojego tż skoro jest polakiem
Ja to rozumiem, chodziło mi o to że jakbyście w domu rozmawiali po polsku, to nie byłoby dylematu.

Oby było dobrze

Moja córa też czasem do logopedy zagląda,ale nie już w zasadzie żadnych zastrzezeń.Pierwszy rok w szkole dał efekty i Sonia otworzyła się na język niderlandzki.Zauważyłam też,że ogromny wpływ mają ko ntakty z rówieśnikami Odkąd zaprzyjażniła sie z dwoma dziewczynkami to idzie ta nauka dużo szybciej.
Dodam,że my w domu tylko po polsku, włącznie z telewizją
__________________
Szczyt fantazji: polozyc sie w kaluży, wsadzic piórko w dupe i udawac żaglowke...
kasica123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 15:43   #240
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Język dziecka emigranta :)

Ale ja gadam po polsku. moj z dzieckiem stara sie po niemiecku bo to malemu pomoglo, ale zdarza sie ze gada tez po polsku z nim. telewizja niemiecka, nie lubie ogladac polskiej. jak maly byl jeszcze maly to owszem troche polskiej ogladalismy.

Moje dziecko kontakty z rowiesnikami ma min od 2 rz. a jednak otwarty na poslki nie byl, a na niemiecki tylko troche. Jak poszedl do przedszkola to zaczelo cos sie dziac. potem logopeda i byl dobrze. jak rok temu zaczela sie szkola i poszedl tez na j. polski to sie w niemieckim cofnal, dlatego zrezygnowalam bo mal problemy. Teraz sie poprawilo i sie zastanawiam, bo do wiosny musze go zapisac ponownie jesli chce zeby od przyszlego roku na nowo zaczal .

Pisalam o tym wszystkim kilka stron wczesniej

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2012-09-24 o 15:47
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-30 15:08:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:43.