Kto płaci...? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-02, 21:15   #1
Sovilo
Zakorzenienie
 
Avatar Sovilo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 4 232

Kto płaci...?


W jaki sposób rozwiązałyście(lub macie zamiar rozwiązać problem kosztów weselnych? Dzielicie się solidarnie- po połowie, ten kto ma więcej-daje więcej, czy macie jakiś ustalony podział, typu: panna młoda- sala, jedzenie, suknia, a pan młody - alkohol, videofilmowanie, itp.?
Sovilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 06:16   #2
joasia25
Raczkowanie
 
Avatar joasia25
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: warmia
Wiadomości: 248
Dot.: Kto płaci...?

My tzn. panna młoda i pan młody wszystko finansowaliśmy sami, mielośmy jeden wspólny, odłożony budżet. Co masz na myśli panna młoda finansuje to:.......... a pan młody tamtp, rozumiem że masz na myśli ich rodziców???
wg mnie wszystko zalezy od zamożmości portfela. Chyba zanikają już takie stereotypy, iż rodzice panny łodej płacą za przyjęcie a pana młodego za alkohol.
joasia25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 08:31   #3
kasiak-22
Raczkowanie
 
Avatar kasiak-22
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 153
Dot.: Kto płaci...?

Nasi rodzice płacili za wszystko po połowie. Z wyjątkiem mojej sukni i męża garnituru.
kasiak-22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 09:08   #4
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Kto płaci...?

zapłacilismy sami, bez podziałów, bo budzet mamy współny. Rodzice dali nam pieniadze po weselu, co prawie pokryłoby koszt.
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 09:15   #5
gosiqa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 593
GG do gosiqa
Dot.: Kto płaci...?

U nas wg tradycyjnego podziału na obowiązki: panna młoda- zaproszenia, sala, jedzenie, wystrój kościoła i suknia. Pan młody- obrączki, zadjęcia i video, alkohol i napoje, kwiaty dla żony, opłata ceremonii, własny strój,orkiestra/muzyka, samochód. A wiecie, że ten podział, o którym mówię wyszedł na moją niekorzyść- stroje należą do pana młodego. I wyobrażcie sobie, że to się praktykuje, bo koszty wychodzą wtedy podobnie. W moim przypadku- z różnych względów, moje koszty były 2 razy większe niż męża, cóż w końcu to i tak dla nas
gosiqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 10:17   #6
Naja84
Rozeznanie
 
Avatar Naja84
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 776
Dot.: Kto płaci...?

My płacimy sobie sami mamy wspólny budżet ... Jednak koszty sukienki i garnituru pokrywają nam rodzice a to zawsze jakas pomoc

PozDraWiaM
Naja84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 10:25   #7
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Kto płaci...?

Nam rodzice dużo pomogli, gdyż zapłacili za gości weselnych tzn. za miejsca w restauracji. Resztę kosztów typu obrączki, ceremonia ślubna i organista w kościele, zespół, kwiaty, dekoracje itp. zapłaciliśmy sami wspólnie dzieląc koszty pomimo, że jeszcze wtedy nie mieliśmy wspólnego budżetu
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-10-03, 11:20   #8
justyskaa
BAN stały
 
Avatar justyskaa
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 740
Dot.: Kto płaci...?

u nas na początku rodzice upali sie, ze finansują całe wesele, w końcu dali się przekoać do naszego wkładu, w końcu oboje pracowaliśmy i pieniądze juz też pomału trzymalismy razem. Wesele było w restauracji, więc od każdej osoby była taka sama opłata, wiec rodzice ustalili, że jedni płacą za swoją stronę, drudzy za swoją. Opłacili również orkiestrę i alkohol. nam udało sie zarezerwować doopłacenia dla siebie kamerzystę i fotografa, kupiliśmy obrączki, zrobiliśmy piękny wystrój kościoła, kwaity, wszystkie łuki itp. Sukienkę kupił mi mój tato, mąż garnitur również miał kupiony przez rodziców - zażartowali, że ostatniraz nas ubiorą od stóp do głów
justyskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 11:25   #9
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: Kto płaci...?

my wspólny budżet mamy chyba od 2,5 roku jeżeli te finansowe porażki można nazwac budżetem
a co do wesela, to w ramach prezentu ślubnego moi rodzice finansują salę. a pieniążki od teściowej będą na ciuchy jeżeli jednak się zdecyduje nam je dac przed ślubem, bo jak nie to będziemy mysieli sobie sami poradzic. no i całą resztę też finansujemy sami, chociaż tak do końca to jeszcze nie wiem jak to zrobimy
Pozdrawiam!
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 12:22   #10
siwona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 53
GG do siwona
Dot.: Kto płaci...?

My też w większości sami finansujemy swoją uroczystość, ale trudno by nam było inaczej, skoro od tak dawna mieszkamy razem i portfel też mamy wspólny. Tylko jestem bardzo ciekawa jak my mamy tyle kasy uzbierać przez rok, jakoś czarno to widzę... Rodzice zaoferowali swoją pomoc, ale tak do końca nie wiemy ile to będzie... (niestety tylko moi rodzice, bo mamie mojego TŻ to my musimu pomagać...)
siwona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 12:40   #11
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: Kto płaci...?

ja sie pocieszam, ze za fotografa i DJ'a to płacimy po weselu (teraz zaliczka tylko) więc zawsze to z zebranych pienążków będzie można załatwic
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-03, 12:55   #12
Akane
Zakorzenienie
 
Avatar Akane
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 861
Dot.: Kto płaci...?

Ja i mój narzeczony założyliśmy sobie osobne konto, na które co miesiąc wpłacamy po tyle samo pieniędzy. I jest dzięki temu sprawiedliwie, nie ma problemów, że ktoś wyłoży więcej kasy, a ktoś mniej Rodzice też nam się pewnie dorzucą, ale chcemy jak najwięcej odłożyć sobie sami.
Akane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-03, 18:43   #13
mart_18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2
Dot.: Kto płaci...?

Wychodze za mąz w przyszłym roku, i co do kosztów to każda ze stron (rodzice) płaci za swych gości. A jezeli chodzi o fotografa, kamerzystę, itp to koszty dzielimy na pół.
mart_18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-04, 16:53   #14
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Kto płaci...?

u nas wygląda to tak:
część sfinansujemy sobie sami, ale rodzice chcą więcej gości, niż początkowo ja i mój Narzeczony ustaliliśmy, więc na pewno trochę się dołożą. Ale większość kosztów pokryjemy sobie sami. Mamy już ponad 5 tys. uzbierane, a ślub we rześniu 2006, więc spoko uzbieramy Dodam tylko, że wesele planowane jest wstępnie na 60-70 osób, co wyjdzie pewnie ok. 7 tysięcy. No i pozostałe koszty...
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-07, 19:01   #15
mosticchio
BAN stały
 
Avatar mosticchio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Italia
Wiadomości: 572
Dot.: Kto płaci...?

w moim przypadku cale wesele sfinansowali rodzice mojego meza
mosticchio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-08, 07:27   #16
edytka250
Rozeznanie
 
Avatar edytka250
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 648
Dot.: Kto płaci...?

U nas wspólny budżet więc placicilsmy za wszystko razem tak jest chyba najlepiej, i tak po slubie nie ma to zadnego znaczenia, kto za co placil
edytka250 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-10, 12:54   #17
olkao
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 341
Dot.: Kto płaci...?

my płacilismy sami za swoje stroje za obrączki, formalności i orkiestrę za resztę płacili rodzice po połowie.
olkao jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-10, 13:59   #18
agnes997
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 36
Dot.: Kto płaci...?

U nas strona pana młodego płaci za swoje i pani młodej za swoje. Jeśli kwota wydatków ze strony pani młodej będzie znacznie wyższa, to rodzice mojego narzeczonego zaoferowali dopłatę. Ciekawe jak to będzie w rzeczywistości. Czy wyjdzie po tyle samo...
agnes997 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 17:10   #19
zuza81
Raczkowanie
 
Avatar zuza81
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 192
Question Jak podzielic koszt wesela?

Tak jak w temacie... jak? każdy płaci za swoich gości, czy moze innym kryterium sie kierujecie?
zuza81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-04, 17:34   #20
yedanna
Zakorzenienie
 
Avatar yedanna
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 4 345
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

Hmm... różnie to bywa.
Niektórzy dzielą koszty w ten sposób, że każdy płaci za "swoich gości", wspólnie za znajomych. Tak samo z wódką itd.
Ale np. spotkałam się z tym, że dziewczyna płaci za salę itd. a chłopak za wódkę, samochód i księdza.
Jest także opcja - wszystko na pół.
Kwestia wydatków to trudna sprawa i zależy przede wszystkim, jak umówią się zainteresowane strony
__________________
Akuku
yedanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 17:51   #21
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

najlepiej chyba dogadac się jak widzi to jedna i druga strona- chociaż wiem że bywa to trudne
U nas stanelo na tym,że płacimy każdy za swoich gości, ale miało być ich mniej wiecej po równo-tzn. rodzice oplaty w restauracji, a my sami sobie resztę: alkohol, ciasta, stroje i inne widzimisię. W efekcie wyszło tak, że teściowa stworzyła ogromną liste gości i powiedziała, że płaci tyle ile moja mama!
Miała szczęście, że większośc tych jej gości nie dopisała (pewnie sami domyślili się "my?? z jakiej racji??? i nie przyszli") bo z pewnościa ani my ani moja mama nie płaciłaby za jej ekipę i zasuwałaby 120 km do domu po kasę.
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 18:26   #22
Naja84
Rozeznanie
 
Avatar Naja84
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 776
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

najczęściej każdy płaci za swoich gości ... i nie ma niedomówien typu ze ja miałam 30 osób a on 70
__________________

[*]
Naja84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 23:03   #23
monyczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar monyczkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 7 861
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

uważam, ze kazdy powinien płacić za swoich gości a reszta kosztów powinna być podzielona na połowę
__________________
monyczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 23:04   #24
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

albo jeszcze inaczej: Narzeczeni sami odkładają sobie pieniądze na ślub i wesele, tak jak my na wspólnym koncie, każdy ile może co miesiąc. Nam wyszło mniej więcej po połowie On, po połowie ja. Rodziny jakoś nie chcemy obciążać, tymbardziej, że pieniędzy za dużo nie mają.
Swego czasu mama mojego TŻ powiedziała, że ona przyjdzie jako zaproszony gość z torebką, że rodzina panny finansuje imprezę. A mój tata z kolei powiedział, że raczej się nie dołoży, bo już się żenił. No więc staram się ja i naturalnie mój Narzeczony. Do września jeszcze trochę czasu, mieszkanie dostaniemy, więc myślę, że nie będzie problemów kto i za ile płaci. Pozdrawiam
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 09:37   #25
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

Cytat:
Napisane przez Taverney
Swego czasu mama mojego TŻ powiedziała, że ona przyjdzie jako zaproszony gość z torebką, że rodzina panny finansuje imprezę.
no super rozwiązanie! A po imprezie powie "ale świetnie to zorganizowaliśmy"
A co do obciążania rodziców, to mielismy podobne zdanie. Odłożone pieniądze wystarczyłby akurat na takie wesele jakie chcieliśmy. Jednak dla teściowej było za małe, mimo że przy moich rodzicach wszystkiemu przytakiwała co do ilości gości i wszystkich szczegółow. Później było wszystko źle: ilość gości, noclegi, muzyk, dekoracja kościoła, nasze stroje, oczepiny-ich okrojenie + pierścionek zaręczynowy.
A żeby zaplacić za swoich gości wzieła kredyt . Nam obiecywała że żadnych kredytów brac nie będzie (mąz troche na nia nakrzyczał), później wydało sie że wzieła.
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 10:13   #26
inka1980
Zadomowienie
 
Avatar inka1980
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Knurów
Wiadomości: 1 225
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

Ja zawsze myślałam, że płaci się po połowie, ale ostatnio mama mnie oświeciła, że wg dawnej tradycji to chłopak płaci za obrączki i cośtam jeszcze a dziewczyna za wesele itd...
Niewiele z tego rozumiem. Nie wiem, jak to kiedyś będzie u mnie, szczerze mówiąc chciałabym, żebyśmy sami za wszystko płacili po połowie i tak planowali koszta, żeby nas było stać, a przede wszystkim, żebyśmy sami decydowali o tym, co będzie i jak będzie, a nie nasi rodzice. I myślę, że wtedy, kiedy sami to finansujemy, to rodzice nie bardzo mają prawo się wtrącać.
Ja np wiem, że moi rodzice chcą się dołożyć do ślubu i wesela, ale myślę, że pieniądze od nich moglibyśmy przeznaczyć na co innego - chociażby urządzenie mieszkania, bo na wszystko na raz i tak nam się odłożyć nie uda...
inka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 13:42   #27
Emma_25
Raczkowanie
 
Avatar Emma_25
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 138
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

dziewczyny co to za bzdury
wesele oplaca facet, kobieta kupuje tylko sukienkę i dodtaki oraz placi za swoich gosci.....

pierwsze słyszę aby to KOBIETA placila za impreze....
to facet sie oswiadcza i facet placi za wesele!!!

nie za wygodni sa meżczyzni :?
__________________
Dukan - start 80 kg
I faza 10 dni - 4kg
II faza - 76 ......... waga docelowa 58 kg
Emma_25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 13:52   #28
inka1980
Zadomowienie
 
Avatar inka1980
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Knurów
Wiadomości: 1 225
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

Cytat:
Napisane przez Emma_25
dziewczyny co to za bzdury
wesele oplaca facet, kobieta kupuje tylko sukienkę i dodtaki oraz placi za swoich gosci.....

pierwsze słyszę aby to KOBIETA placila za impreze....
to facet sie oswiadcza i facet placi za wesele!!!

nie za wygodni sa meżczyzni :?
No Ok, dziewczyna kupuje sukienkę i dodatki, facet płaci za wesele w tym ona za swoich gości - czyli u mnie wyjdzie na to samo, jakbyśmy podzielili po połowie, bo będziemy miec po tyle samo gości, a tradycyjnego wesela nie bedzie..

A za fotografa, ewentualnie kamerę, ewentualnie samochód oraz, co chyba najważniejsze (ale może ja się mylę ) ślub zapłaci się samo?
inka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 14:12   #29
Emma_25
Raczkowanie
 
Avatar Emma_25
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 138
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

no wlasnie za to placi meżczyzna... za alkohol tez....

dziewczyna za swoj stroj i swoich gosci... u mnie tak bedzie i tak podobno jest od zawsze....
w dobrym tonie lezy gdy kobieta zakupi zaproszenia dla wszytkich gosci... ale to koszt 300 zł w porywach
__________________
Dukan - start 80 kg
I faza 10 dni - 4kg
II faza - 76 ......... waga docelowa 58 kg
Emma_25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-06, 14:32   #30
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Jak podzielic koszt wesela?

Nieco dziwi mnie podejście: "Mężczyzna płaci za to, to i to, a kobieta płaci za to, tamto i siamto"

Myślałam, że czasy posagów, małżeństw z rozsądku itp. dawno minęły. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, że ktoś chce kultywować tradycję. Jeśli para tak sobie wszystko wymyśliła, bardzo proszę. Tradycja jest jednak pewnego rodzaju wskazówką a nie bezwzględnym nakazem. Przynajmniej ja to tak rozumiem Dlatego uważam, że przyszli małżonkowie, jeśli decydują się na związek partnerski, powinni złozyć się po połowie lub tak jak sami sobie to ustalą. Zdarza się bowiem, że sytuacje finansowe kobiety i mężczyzny są różne i nie widzę powodów, dla których ta osoba, która zarabia mniej miała wypruwać sobie żyły, żeby odłożyć na wesele i żeby było po równo

Znalazłam w sieci coś takiego. Może Was zainteresuje

http://www.druzba.pl/index.html

Ślub i wesele to uroczystości wiążące się z pewnymi wydatkami. Zgodnie z tradycją staropolską koszty przyjęcia weselnego pokrywała rodzina panny młodej, gdyż to w jej rodzinnym domu odbywało się wesele. Obecnie utarł się zwyczaj dzielenia wydatków pomiędzy rodziny pana i panny młodej.
Pan Młody powinien jednak kupić za swoje pieniądze pierścionek zaręczynowy, a potem i obrączki. Jako że to panowie od lat obdarowują swoje wybranki kwiatami, więc zgodnie z tą tradycją przyszły mąż odpowiada za wiązankę ślubną i kwiat do butonierki. W jego gestii leży również wynajęcie samochodu dla nowożeńców.
Rodzina pana młodego kupuje dla niego garnitur. Pokrywa koszty alkoholu i napojów na przyjęciu weselnym oraz zakwaterowania swoich gości. W dobrym tonie będzie też zadbanie od strony finansowej o zespół muzyczny, bądź DJ-a.
Rodzina panny młodej płaci za zaproszenia na ślub. Wraz z pomocą przy wyborze sukni ślubnej niewątpliwie przyda się wsparcie materialne. Kamerzysta i fotograf to również wydatek dla rodziny panny. Zapewnia ona suto zastawione stoły, a po wspaniałym biesiadowaniu noclegi dla swoich gości.
Koszty podróży poślubnej to pierwszy wspólny wydatek młodego małżeństwa.

Edytowane przez vretka
Czas edycji: 2006-02-06 o 14:36 Powód: dopisek
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:24.