Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-12-02, 11:39   #1
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738

Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?


Mój ojciec zmarł. Parę dni temu dowiedziałam się, że miał kredyt w banku . Mama ani ja nie wiedziałyśmy, że wziął kredyt w banku. Wujek , kuzynka i ciotka wiedzieli tylko o kredycie, ale go kryli. Parę dni temu kuzynka przyznała się mi, że kryła ojca mojego i dlatego nie powiedziała nam, ze wziął kredyt a wujek jej ojciec mu go ręczył. Sama miała ręczyć, ale nie miała w domu jakiegoś dokumentu z pracy i ręczył wujek. Teraz kuzynka mówi, ze go kryła bo jej za free bawił dzieci w dzień i w nocy jak jeździła do pracy 70 km od domu. A prawda jest taka, że go kryła bo on krył ją. Miała romans w pracy . Mój ojciec o tym wiedział, ale głośno wokół wszystkim nie mówił o tym. Byłam kiedyś w banku zapytać o ten kredyt, a to mała wieś , więc wszystko pani mi powiedziała, pomimo, że jest ochrona danych a ja nie mam postępowania spadkowego przeprowadzonego na razie . Nie powinna mi nic mówic, dopóki spadkobiercą nie będę. Pani powiedziała, że przyjdzie upomnienie do domu na imię i nazwisko zmarłego. Do wujka chyba też wyślą upomnienie bo żyrant. Jeśli z banku upomnienie ma przyjść na imię i nazwisko ojca nie na mnie , to jak przyjdzie jaki polecony na ojca to się nie odbierze listu i tyle . Człowiek nie żyje, więc listów odbierać nie będę. Mówię Pani i Panu w banku, że ja nie mam postępowania spadkowego przeprowadzonego więc na razie sądownie spadkobiercą nie jestem ustanowiona to i kredytu nie muszę za niego płacić . Niech najpierw bank sądownie dojdzie do tego, kto jest spadkobiercą a dopiero potem żąda kasy ode mnie. I jest żyrant . Jak pisma z banku ojciec nie będzie odbierał a nie będzie bo nie żyje, kazał mamie nie odbierać listów na ojca, to pisma słać będą wujkowi. Kredytu zostało do spłaty 550 zł . Resztę kredytu już spłacił. Kuzynka mi się przyznała, że ojciec mój ani jej ojciec nie mieli zdolności by kredyt dostać czy być żyrantem, to pan z banku znajomy wujka dał im kredyt nie sprawdzając zdolności kredytowej ojca i wujka. Ja uważam, że wujek albo kuzynka ci co go kryli powinni te 550 zł spłacić. Ja ani mama o żadnym kredycie nic nie wiedziałyśmy. Pani z banku już wspominała kuzynce , że rata za listopad nie zapłacona i trzeba zapłacić. Ojciec zmarł w listopadzie. Kuzynce też nie powinna nic mówić , bo z jakiej strony niby. Nie jest to duża suma, ale czemu ja mam płacić , skoro wujek mu żyrował . I tak naprawdę nie wiadomo , po co ojciec ten kredyt wziął . Mogło tak być, że pieniądze z kredytu dał wujkowi. W domu nie ma u nas żadnej umowy na kredyt. Umowe ma prawdopodobnie wujek u siebie w domu. Kuzynka twierdzi, że nie dawał kasy jej ojcu. Po co wiązł ten kredyt już się nie dowiem, bo nie żyje i nie powie. Wujek też nic nie chce powiedzieć. Dlatego czekam teraz na upomnienia z banku - czy wujek jako żyrant tez dostanie. Czekam. czy bank będzie dochodził , kro jest spadkobiercą. Na zmarłego moga wysyłać listy w nieskończoność, on już ich nie odbierze. Zobaczymy jaką decyzje podejmie kuzynka, Coś wspominała, że może by zapłaciła te 550 zł za to, że go kryła. Sama miała mu wtedy żyrować kredyt , ale ostatecznie wujek żyrował. Potem już zdanie zmieniła, powiedziała, że nie ma kasy by zapłacić. Więc czekam teraz na ruch z jej strony. Jak by ojciec żył dalej, to kuzynka nic by mi nie powiedziała o kredycie. Przyznała się dopiero 3 dni temu, jak pani w banku zażądała spłaty od niej i jej ojca kredytu. Mała wieś, to każdy wie, kto kim jest , kogo córką itd. Ja nie znam Pani z banku wogóle. Nie wiem jak się nazywa. Ale jak weszłam do banku to Pani do mnie z tekstem ja wiem kogo córką pani jest. Nawet się nie musiałam przedstawiać jak mam na nazwisko. Nie mieszkam na tej wsi, pojechałam tylko o kredyt zapytać.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 11:50   #2
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Wydaje mi sie,ze jako spadkobierca przejmujesz tez dlug, wiec nie jest tak fajnie,ze to zyrant ma placic a Ty sobie tylko majatek po ojcu wezmiesz. Aczkolwiek pytanie z kogo sciagac beda najpierw to raczej pytanie do banku/na jakies forum prawne.

Ale tak szczerze to byloby mi wstyd ciagnac temat o 550 zl. Zwlaszcza,ze kredyt wzial TWOJ ojciec a nie kuzynka i jakos to ,ze podzyrowala a wam nic nie powiedziala nie skoloniloby mnie do mysli "w takim razie niech splaca <foch>"
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 11:56   #3
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Zrzekasz się spadku i nie będziesz płacić tych 550 zł.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 11:58   #4
bleuclair
Zakorzenienie
 
Avatar bleuclair
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6 203
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Proponuję poczytać sobie o instytucji poręczenia w kodeksie cywilnym.
Poręczenie kredytu to takie zabezpieczenie dla wierzyciela (czyli w tym przypadku dla banku), na wypadek, gdyby dłużnik ( w tym przypadku Twój ojciec) nie wykonał zobowiązania.
Ale tak po ludzku... Zastanów się, czy nie lepiej wpłacić te 550 zł. Jeśli jednorazowa wpłata przekracza Twoje możliwości finansowe, banki w takich przypadkach, chętnie zgadzają się na ugodę i rozłożenie na raty.
Ach i miejcie świadomość, że od niespłacanego kredytu bank nalicza odsetki karne, które nie są małe. Postępowanie spadkowe zaś jest długie. Według mnie tę małą kwotę najlepiej uregulować jak najwcześniej.
I dziwić się, że potem jeden, czy drugi poręczyciel, od którego dochodzi się należności mówi " Ale ja TYLKO poręczyłem". Większość poręczycieli nie wie nawet na co się porywa.

Edytowane przez bleuclair
Czas edycji: 2017-12-02 o 12:06
bleuclair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 12:21   #5
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Gdybym wiedziała o kredycie to bym spłaciła 550 zł bez problemu. Ale, za to, że go kuzynka kryła w tej sprawie , to czekam na jej ruch. Mogła mi powiedzieć, że ojciec jej wujek zamierza kredyt brać .ą nie kryć ją bo oną ją krył. A po drugie ten kredyt ojciec mógł brać dla wujka. Często ojciec mówił, że brakło im kasy na węgiel i pożyczyli od sąsiadki kasę. Kasa jaką wujek miał niby pożyczyć dla siebie od sąsiadki na węgiel zgadza się z kwotą kredytu. Wujek ma masę długów, głównym kredytobiorcom nie mógł być. Niech przynajmniej wujek przywiezie umowę , przyzna się po co ten kredyt był brany itd. Ojciec w domu nie miał umowy żadnej na kredyt,. dokładnie jego dokumenty prześledziłam. Już raz brał kredyt dla wujka . ale wtedy o tym wiedzieliśmy. I po drugie Pani nie powinna nic mi mówić w banku o kredycie, bo nie jestem spadkobiercą. W innym banku, gdzie miał konto i zamykałam konto po nim, Pani wyraźnie mi powiedziała, że nie może mi udzielić zadnych informacji na temat stanu konta ojca, bo nie jestem spadkobiercą. Nic na koncie nie miał kasy według mnie. Ja pracowałam kiedyś w banku i dopóki nie jestem spadkobiercą tzn ja i mama bank nie może udzielać żadnych informacji o kredycie , koncie , lokacie itd A pani z banku każdemu na prawo i lewo opowiada o kredycie. Mogłaby żadać spłaty kredytu od żyranta ale nie od kuzynki, Z jakiej strony żądała spłaty od kuzynki, Kuzynka załatwiała swoje spr w banku, a ta wtedy jej o kredycie zaczęła mówić.

Edytowane przez uniperfect
Czas edycji: 2017-12-02 o 12:23
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 12:26   #6
Frezja_1
Raczkowanie
 
Avatar Frezja_1
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Nibylandia
Wiadomości: 463
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

A jak formalnie rodzina może wpłacić tę ratę zanim zakończy się postępowanie spadkowe? Cz to w ogóle jest zgodne z prawem spłacać rate za zmarłego?
Frezja_1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 12:57   #7
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez monikam Pokaż wiadomość
Zrzekasz się spadku i nie będziesz płacić tych 550 zł.
To samo chciałam napisać

Zaczynając czytać post myślałam, że chodzi o 500 tys., a nie 500 zł....
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-12-02, 13:11   #8
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez Frezja_1 Pokaż wiadomość
A jak formalnie rodzina może wpłacić tę ratę zanim zakończy się postępowanie spadkowe? Cz to w ogóle jest zgodne z prawem spłacać rate za zmarłego?
O to właśnie mi chodzi cały czas . Dobrze, to napisałaś. Przecież ja od kuzynki się dowiedziałam o kredycie. Gdyby mi nie powiedziała, to bym nie wiedziała o istnieniu kredytu. Więc jak niby miałam do 28 listopada zapłacić za zmarłego ratę kredytu za listopad , skoro o istnieniu kredytu ja ani mama nie wiedziałyśmy. 28 listopada popołudniu dowiedziałam się o kredycie I jaki jest sens wysyłać upomnienie na zmarłą osobą. Pytałam się pani na kogo upomnienie przyjdzie , powiedziała , że na zmarłego, na mojego ojca . Niby jak zmarła osoba ma odebrać polecony od banku W takim wypadku powinni upomnienie wysłać żyrantowi, jak kredytobiorca nie żyje. Zaniosę ojcu na cmentarz list z banku, skoro list będzie do niego. może wstanie z grobu i zapłaci ratę. Żartuje. Mój mały kuzyn mówił kiedyś pozbieramy ciuchy wujka i zawieziemy na cmentarz , położymy na świeczkach nie mówi znicze tylko świeczki i wujek zabierze je sobie do nieba, bo w czym on tam teraz w niebie chodzi ubrany.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 13:28   #9
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Gdybym wiedziała o kredycie to bym spłaciła 550 zł bez problemu. Ale, za to, że go kuzynka kryła w tej sprawie , to czekam na jej ruch. Mogła mi powiedzieć, że ojciec jej wujek zamierza kredyt brać .ą nie kryć ją bo oną ją krył. A po drugie ten kredyt ojciec mógł brać dla wujka. Często ojciec mówił, że brakło im kasy na węgiel i pożyczyli od sąsiadki kasę. Kasa jaką wujek miał niby pożyczyć dla siebie od sąsiadki na węgiel zgadza się z kwotą kredytu. Wujek ma masę długów, głównym kredytobiorcom nie mógł być. Niech przynajmniej wujek przywiezie umowę , przyzna się po co ten kredyt był brany itd. Ojciec w domu nie miał umowy żadnej na kredyt,. dokładnie jego dokumenty prześledziłam. Już raz brał kredyt dla wujka . ale wtedy o tym wiedzieliśmy. I po drugie Pani nie powinna nic mi mówić w banku o kredycie, bo nie jestem spadkobiercą. W innym banku, gdzie miał konto i zamykałam konto po nim, Pani wyraźnie mi powiedziała, że nie może mi udzielić zadnych informacji na temat stanu konta ojca, bo nie jestem spadkobiercą. Nic na koncie nie miał kasy według mnie. Ja pracowałam kiedyś w banku i dopóki nie jestem spadkobiercą tzn ja i mama bank nie może udzielać żadnych informacji o kredycie , koncie , lokacie itd A pani z banku każdemu na prawo i lewo opowiada o kredycie. Mogłaby żadać spłaty kredytu od żyranta ale nie od kuzynki, Z jakiej strony żądała spłaty od kuzynki, Kuzynka załatwiała swoje spr w banku, a ta wtedy jej o kredycie zaczęła mówić.
Nie musisz wiedzieć o każdym kroku Twojego zmarłego rodzica. Naprawdę możesz zrzec się spadku i wtedy nie będziesz musiała zapłacić tych 550 zł. Z Twoich wpisów wynika, że rodzina chętnie spadek wezmie ,ale te 550 zł najlepiej gdyby spłaciła osoba żyrująca kredyt
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 13:37   #10
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Po to właśnie jest żyrant, żeby w razie , gdyby kredytobiorca nie spłacał kredytu spłacał za niego. Na to się godził ręcząc kredyt. Ja gdybym ręczyła komuś kredyt musiałabym się z tym liczyć. Dlatego nie ręczyłabym kredytu osobom, co mają niepewną sytuacje finansową. Moja ciotka tak spłaca kredyt za inną osobą. Poręczała kredyt osobie co miała niestabilną sytuacje finansową , osoba ta od paru miesięcy nie spłaca rat i ciotka płaci. A też mogłaby np poinformować rodziną bliską, męża, matkę płacie kredyt za tą osobą, ja nie zamierzam.
Nie chcesz za nikogo placić kredytu to nie poręczaj . Poręczasz komuś kredyt to liczysz się z konsekwencjami tego.

Edytowane przez uniperfect
Czas edycji: 2017-12-02 o 13:39
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 13:41   #11
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-02, 13:48   #12
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Ban powinien wysłać upomnienie na mnie i na mamę a nie na ojca . Jaki jest sens wysyłać upomnienie na ojca jak nie żyje ? . Moja mama żyrowała kuzynce kredyt, ta zapomniała zapłacić jednej raty to bank zaraz upominał się o kasę u mamy.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 13:58   #13
viki1988
Zakorzenienie
 
Avatar viki1988
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 8 977
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Po to właśnie jest żyrant, żeby w razie , gdyby kredytobiorca nie spłacał kredytu spłacał za niego. Na to się godził ręcząc kredyt. Ja gdybym ręczyła komuś kredyt musiałabym się z tym liczyć. Dlatego nie ręczyłabym kredytu osobom, co mają niepewną sytuacje finansową. Moja ciotka tak spłaca kredyt za inną osobą. Poręczała kredyt osobie co miała niestabilną sytuacje finansową , osoba ta od paru miesięcy nie spłaca rat i ciotka płaci. A też mogłaby np poinformować rodziną bliską, męża, matkę płacie kredyt za tą osobą, ja nie zamierzam.
Nie chcesz za nikogo placić kredytu to nie poręczaj . Poręczasz komuś kredyt to liczysz się z konsekwencjami tego.
Nie wiem czy wiesz, ale żyrant ma roszczenie zwrotne do tego komu podzyrował w takie kwocie jaką spłacił (czyli żyrant spłaca np.1000 zł kredytu kredytobiorcy --> może pozwać kredytobiorce o zwrot tej sumy), także nawet jesli kuzynka spłaci te 550 zł to potem może żądać od spadkobierców zwrotu tej kwoty

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Ban powinien wysłać upomnienie na mnie i na mamę a nie na ojca . Jaki jest sens wysyłać upomnienie na ojca jak nie żyje ? . Moja mama żyrowała kuzynce kredyt, ta zapomniała zapłacić jednej raty to bank zaraz upominał się o kasę u mamy.
Bo pewnie bank nie wie że Twój ojciec zmarł...
__________________
21.06.2014r.
28.01.2016r.
viki1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 13:58   #14
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Autorko oburzasz sie a nie masz racji.

Kredyt spadnie na spadkobiercow razem ze spadkiem.



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 14:02   #15
viki1988
Zakorzenienie
 
Avatar viki1988
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 8 977
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

A poza tym, jeśli w ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy nikt nie złożyła zapewnienia spadkowego to z mocy prawa spadkobiercy nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Także suma sumarum to czy bank założy sprawę spadkową nie ma aż takiego znaczenia.
A czy będą zakładać taką sprawę czy raczej dochodzić wierzytelności od kuzynki to pewnie kwestia ich wewnętrznych procedur.
__________________
21.06.2014r.
28.01.2016r.

Edytowane przez viki1988
Czas edycji: 2017-12-02 o 14:03
viki1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 14:28   #16
Frezja_1
Raczkowanie
 
Avatar Frezja_1
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: Nibylandia
Wiadomości: 463
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Bo pewnie bank nie wie że Twój ojciec zmarł...[/QUOTE]

Z pierwszego postu zrozumiałam, że pracownica banku wie o śmierci kredytobiorcy.
Pomijając juz kwestie moralne kto ma się poczuc do obowiązku spłaty, to jak córka moze po smierci ojca spłacić ratę? z czyjego konta ma wyjśc przelew? I czy wpłata np. w oddziale banku przez osobe nieuprawnioną do wpłaty jest w ogóle zgodna z prawem? Czy nie jest tak, że tylko zyrant może spłacić dług zanim nie zakonczy sie postepowanie spadkowe?
Frezja_1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 15:17   #17
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Jeśli żyrował pod moją niewiedzę i krył kredyt przed nami, umowę ma u siebie w domu to nie powinien teraz żądać spłaty ode mnie. A jak ojciec wziął kredyt dla wujka na ten węgiel ? Najlepiej nabrać kredytów pod nie wiedzę rodziny np żony, dzieci a potem niech rodzina się martwi o spłatę.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 15:30   #18
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 15:40   #19
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Nie miał majątku żadnego. Żądnych aut, kosztownych telewizorów, telewizor miał starodawny, nie płaski, itd Nie mieli by co brać po nim. Wujek zabrał sobie wszystkie ciuchy po ojcu, nie miałby już co więcej zabierać po ojcu. Miał ogrom złomu. Jak chcą mogą złom zabrać. Mieszkanie stało też na mamę , a ona żyje. Mój ojciec nawet komórki nie miał hehe. Ile się oprosiłam kup sobie komórkę jakąś tańszą, przyda ci się. Nie kupił nigdy. Jak dzwonił do swojej rodziny to wołał do mnie i do mamy "daj mi swoją komórkę " bo muszę zadzwonić tu i tu.

Edytowane przez uniperfect
Czas edycji: 2017-12-02 o 15:45
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-12-02, 15:55   #20
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Nie miał majątku żadnego.
To tym bardziej powinnaś zrzec się spadku i nie martwić się o te 550 zł
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:01   #21
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy za długi zmarłego odpowiada się tylko do wysokości spadku.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:05   #22
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez monikam Pokaż wiadomość
To tym bardziej powinnaś zrzec się spadku i nie martwić się o te 550 zł
Mieli wspólne mieszkanie z mamą. Dlatego spadku się nie zrzekam, Do mieszkania, które jest mamy wujek nie ma prawa . Mogłabym się ja domagać po śmierci ojca 1/4 części mieszkania.

---------- Dopisano o 17:05 ---------- Poprzedni post napisano o 17:02 ----------

Mi nie chodzi o to, kto prawnie powinien spłacać dług tylko bardziej moralnie . Prawnie to trzeba było by się prawnika zapytać jak to jest. Czy żyrant powinien spłacać czy rodzina. Jak prawo mówi. Mi chodzi to, czy za to, że go kryli powinni płacić dług ? Za to, ze okłamywali mnie i mamę.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:08   #23
puma1991
Wtajemniczenie
 
Avatar puma1991
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 2 040
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Mieli wspólne mieszkanie z mamą. Dlatego spadku się nie zrzekam, Do mieszkania, które jest mamy wujek nie ma prawa . Mogłabym się ja domagać po śmierci ojca 1/4 części mieszkania.

---------- Dopisano o 17:05 ---------- Poprzedni post napisano o 17:02 ----------

Mi nie chodzi o to, kto prawnie powinien spłacać dług tylko bardziej moralnie . Prawnie to trzeba było by się prawnika zapytać jak to jest. Czy żyrant powinien spłacać czy rodzina. Jak prawo mówi. Mi chodzi to, czy za to, że go kryli powinni płacić dług ? Za to, ze okłamywali mnie i mamę.
Rozumiem, że jesteś zła, że ukryli to przed Tobą ale to był Twój ojciec. Kredyt to był jego wybór. Może chciał im pomóc a może miał jakiś wydatek. Z samego szacunku do niego ja bym starała się to pokryć jak najszybciej zgodnie z prawem. Rodzina jest ważna, nie wiem czy warto o 550 zł wchodzić w spory i kłotnie.
puma1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:08   #24
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Mieli wspólne mieszkanie z mamą. Dlatego spadku się nie zrzekam, Do mieszkania, które jest mamy wujek nie ma prawa . Mogłabym się ja domagać po śmierci ojca 1/4 części mieszkania.

---------- Dopisano o 17:05 ---------- Poprzedni post napisano o 17:02 ----------

Mi nie chodzi o to, kto prawnie powinien spłacać dług tylko bardziej moralnie . Prawnie to trzeba było by się prawnika zapytać jak to jest. Czy żyrant powinien spłacać czy rodzina. Jak prawo mówi. Mi chodzi to, czy za to, że go kryli powinni płacić dług ? Za to, ze okłamywali mnie i mamę.
Pogrubione jest kluczowe.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:09   #25
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Zainteresowałabym się umową. Jeżeli się nie mylę to w przypadku braku rozdzielności majątkowej wymagana jest zgoda współmałżonka do zaciągnięcia kredytu. Jeżeli ojciec faktycznie wziął kredyt to być może popis jego żony został sfałszowany? Nie spłacałabym niczego bez wglądu w umowę. Teraz 550 zł raty za listopad a ile wynosi cały kredyt? I ile jeszcze takich kredytów wziął? Z moich osobistych doświadczeń wynika, że w takich sytuacjach najlepiej jest skorzystać z porady prawnika. Mój mąż dzięki prawnikowi wyszedł obronną ręką z długów spadkowych o których nie miał pojęcia.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:12   #26
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Naprawdę chodzi o 500zł? To naprawdę taki problem?Można zrzec się spadku, wtedy nie trzeba będzie spłacać...500zł
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:13   #27
7cd1d0bf3fc279e4e45587f61c3d7242fa9c0a30
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 812
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez golgie Pokaż wiadomość
Naprawdę chodzi o 500zł? To naprawdę taki problem?Można zrzec się spadku, wtedy nie trzeba będzie spłacać...500zł
Autorka czuje przymus moralny, zeby splacic ten kredyt. Dla mnie to absurd
7cd1d0bf3fc279e4e45587f61c3d7242fa9c0a30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:21   #28
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez puma1991 Pokaż wiadomość
Rozumiem, że jesteś zła, że ukryli to przed Tobą ale to był Twój ojciec. Kredyt to był jego wybór. Może chciał im pomóc a może miał jakiś wydatek. Z samego szacunku do niego ja bym starała się to pokryć jak najszybciej zgodnie z prawem. Rodzina jest ważna, nie wiem czy warto o 550 zł wchodzić w spory i kłotnie.
Warto, ponieważ sa tez inne sprawy, o których tutaj nie pisałam. Ale o niektórych rzeczach nie mogę pisać publicznie. Kuzynce pewnych spraw do końca życia nie wybaczę.

Wyczytałam na necie takie coś "Warto zdawać sobie jednak sprawę, że nawet jeśli dług przechodzi na spadkobierców poręcznie trwa dalej. A więc jeśli spadkobierca nie będzie regulował spłaty kredytu w terminie, bank będzie miał prawo żądać spłaty od żyranta. "
Czyli jeśli ja nie zapłaciłam raty za listopad bo nie wiedziałam o istnieniu kredytu to bank w każdej chwili może żądać spłaty od żyranta.

---------- Dopisano o 17:21 ---------- Poprzedni post napisano o 17:14 ----------

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Zainteresowałabym się umową. Jeżeli się nie mylę to w przypadku braku rozdzielności majątkowej wymagana jest zgoda współmałżonka do zaciągnięcia kredytu. Jeżeli ojciec faktycznie wziął kredyt to być może popis jego żony został sfałszowany? Nie spłacałabym niczego bez wglądu w umowę. Teraz 550 zł raty za listopad a ile wynosi cały kredyt? I ile jeszcze takich kredytów wziął? Z moich osobistych doświadczeń wynika, że w takich sytuacjach najlepiej jest skorzystać z porady prawnika. Mój mąż dzięki prawnikowi wyszedł obronną ręką z długów spadkowych o których nie miał pojęcia.
Nie jest wymagana zgoda. A umowy nie zobaczę na oczy. W domu jej ojciec nie miał. Ja po jego śmieci robiłam porządek w papierach. Umowę ma wujek , skoro jej w domu nie ma ,ale ani on ani kuzynka nie pokazali mi jej. Umowy ojciec nie miał, ale akt zgonu swojego dziadka czyli mojego pradziadka w domu trzymał.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:24   #29
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez uniperfect;79366376[COLOR=Silver
]
[/COLOR]

Nie jest wymagana zgoda. A umowy nie zobaczę na oczy. W domu jej ojciec nie miał. Ja po jego śmieci robiłam porządek w papierach. Umowę ma wujek , skoro jej w domu nie ma ,ale ani on ani kuzynka nie pokazali mi jej. Umowy ojciec nie miał, ale akt zgonu swojego dziadka czyli mojego pradziadka w domu trzymał.
To czekałabym na oficjalne pismo z banku. Skąd macie wiedzieć o kredycie i o tym, że faktycznie wziął go ociec a spłata należy teraz do Was? Pani Zosia pani Krysi może powiedzieć dużo, szczególnie jak ma w tym interes
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-02, 16:25   #30
viki1988
Zakorzenienie
 
Avatar viki1988
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 8 977
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez Frezja_1 Pokaż wiadomość
Z pierwszego postu zrozumiałam, że pracownica banku wie o śmierci kredytobiorcy.
Pomijając juz kwestie moralne kto ma się poczuc do obowiązku spłaty, to jak córka moze po smierci ojca spłacić ratę? z czyjego konta ma wyjśc przelew? I czy wpłata np. w oddziale banku przez osobe nieuprawnioną do wpłaty jest w ogóle zgodna z prawem? Czy nie jest tak, że tylko zyrant może spłacić dług zanim nie zakonczy sie postepowanie spadkowe?
Jeśli autorka nie złożyła chociażby kserokopii aktu zgonu to nie sadzę żeby bank uważał to za poinformowanie o czymkolwiek.
Myślę że bankowi to ryba kto wpłaci ratę kredytu, małżeństwa mają często i tak wspólne konta (mama autorki żyje) wiec w razie czego można z jej konta.
Poręczenie trwa nawet po śmierci kredytobiorcy.
Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy za długi zmarłego odpowiada się tylko do wysokości spadku.
Teraz z mocy prawa nabywa się z dobrodziejstwem ale skład spadku wchodzi 1/2 mieszkania wiec i tak przewyższa to wartość 550 zł
Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość

Wyczytałam na necie takie coś "Warto zdawać sobie jednak sprawę, że nawet jeśli dług przechodzi na spadkobierców poręcznie trwa dalej. A więc jeśli spadkobierca nie będzie regulował spłaty kredytu w terminie, bank będzie miał prawo żądać spłaty od żyranta. "
Czyli jeśli ja nie zapłaciłam raty za listopad bo nie wiedziałam o istnieniu kredytu to bank w każdej chwili może żądać spłaty od żyranta.
Tak ale Ty nadal nie rozumiesz że żyrant ma roszczenie do kredytobiorcy o zwrot tych pieniędzy? Czyli w tym konkretnym wypadku jak kuzynka wpłaci te pieniądze to potem może żądać od Was ich zwrotu?

A tak na marginesie to nie odziedziczysz 1/4 mieszkania tylko 1/8
__________________
21.06.2014r.
28.01.2016r.

Edytowane przez viki1988
Czas edycji: 2017-12-02 o 16:26
viki1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-12-07 10:45:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:22.