Zjawisko katofanatyzmu w Polsce. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-06-23, 17:30   #1
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 577
Lightbulb

Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.


Zasugerowano mi, zeby założyła taki watek.
Nie wiem, czy do konca sobie poradzę, bo jest to niezwykle rozległe zjawsko.

Katofanatyzm i katotalibowie wypłyneli w zwiazku ze sprawa o uniemozliwionej aborcji nastolatki, ale generalnie chodzi o skrajnie konserwatywne podejscie Polaków, a własciwie internautow.

Jest to okreslenie pejoratywne, którym obrzucani są najczesciej zdeklarowani przeciwnicy aborcji, eutanazji, antykoncepcji i zwiazków homoseksualnych (oraz samych osób tej orientacji)

Podejscie Kosciola Katolickiego do:
antykoncepcji:
Cytat:
Antykoncepcją nazywamy taką interwencję w funkcjonowaniu organizmu kobiety lub mężczyzny, która zarówno w przewidywaniu zbliżenia cielesnego jak i podczas jego spełniania czy w rozwoju naturalnych skutków miałaby za cel uniemożliwienie poczęcia lub stanowiła środek prowadzący do tego celu[1]. W świetle tak określonej antykoncepcji widać wyraźnie, że jest ona nie tylko naruszeniem cielesnej struktury stosunku małżeńskiego, ale jest również jego wewnętrznym nieładem, wyrażającym się w rozmyślnym udaremnieniu zapłodnienia, co sprawia, że człowiek tym czynem kłamie sobie i Bogu. Jest ona takim wkraczaniem w działanie organizmu ludzkiego, które przy pomocy ludzkiej manipulacji, ma na celu nie dopuścić do połączenia się komórek rozrodczych w narządzie rodnym kobiety. Antykoncepcja znosi więc zdolność rozrodczą człowieka.
Wyliczając, z natury swojej, najważniejsze środki antykoncepcyjne, możemy ogólnie powiedzieć, że antykoncepcja jest wyrazem sprzeciwu wobec miłości rodzicielskiej i wynika z zaniku poczucia świętości ludzkiej płciowości i odejścia od zasad etyki seksualnej, Ostatecznie ma ona źródło w kryzysie wiary. Szczególnie niebezpieczne wydają się tutaj pewne poglądy, szeroko dzisiaj propagowane, do których należy m.in. twierdzenie, że zachowania seksualne dopóki nie powodują zauważalnej krzywdy drugiego człowieka nie podlegają ocenie moralnej. W tej sytuacji szereg zachowań wynaturzonych będzie usprawiedliwionych a w świadomości społecznej zaniknie związek działań seksualnych z możliwością poczęcia nowego człowieka.
zrodło: http://www.srk.opoka.org.pl/srk/srk_...enty/art3.html
aborcji:
Cytat:
Aborcja jest i pozostaje w nauczaniu Kościoła morderstwem osoby absolutnie bezbronnej, którego nie można niczym usprawiedliwić.
Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia:
"Życie ludzkie od chwili poczęcia powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby, wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia.
Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.
Nie będziesz zabijał płodu przez przerwanie ciąży ani nie zabijesz nowo narodzonego.
Bóg... Pan życia, powierzył ludziom wzniosłą posługę strzeżenia życia, którą człowiek powinien wypełniać w sposób godny siebie. Należy więc z największą troską ochraniać życie od samego jego poczęcia; przerwanie ciąży, jak i dzieciobójstwo są okropnymi przestępstwami.
źrodło: http://www.kosciol.pl/article.php?st...31028174109544
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Moja własna definicja katofanatyzmu: postawa mocno zwiazana z naukami kościoła, która wyklucza ze swojej świadomości inny, niz katolicki światopoglad, nie dopuszcza do siebie argumentów oraz jest przekonana o własnej racji. Charakteryzuje ją często nienawisc i agresja w stosunku do ludzi o odmiennych poglądach.

Chciałabym rozpocząc rozmowę na ten temat.
Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?
Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?
Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?
*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?

Zapraszam do dyskusji.
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem

Edytowane przez awia
Czas edycji: 2008-06-23 o 18:42
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 17:59   #2
narcy
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 2 508
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

uważam, ze Kościół powinien być opodatkowany, a wtedy wyjdzie na wierzch, ilu ludzi tak naprawdę jest katolikami, więc Kościół straci pewność siebie i to zjawisko zacznie powoli zanikać.

księża myślą, że wszystko mogą, bo teoretycznie większość ludzi jest katolikami.

szerzej wypowiem się, kiedy wątek bardziej się rozwinie
__________________


aktualnie na W. tylko czytam tematy i odbieram pw, nic nie pisze.
narcy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:03   #3
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Mam dziwne przeczucie, że rozpęta się tu istne katolickie piekło.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:10   #4
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 577
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Nie mam na celu rozpetywania piekła.
Podałam katolicki źródła, starałam sie pisac obiektywnie, choc mam dosc silne przekonania.
Wiem,ze komentarzy na onecie sie nie czyta, ale poniewaz za kazdym razm włos mi sie jezy, jestem ciekawa, co na ten temat myslą wizazanki, z ta wygoda, ze nikt nikomu nie moze nawrzucac.
Poza tym wizazanki to generalnie mądre kobiety, wiec na pewno mają wlasne zdanie i potrafia je kulturalnie bronic. W koncu warto jest miec wlasne zdanie.
Zwlaszcza ze ten temat bardzo kobiet dotyka. Zarówno antykoncepcji jak i aborcji.
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:13   #5
stokrotka_to_ja
Zakorzenienie
 
Avatar stokrotka_to_ja
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 11 425
GG do stokrotka_to_ja
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
Chciałabym rozpocząc rozmowę na ten temat.
Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?
Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?
Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?

Zapraszam do dyskusji.

Nie,nie uwazam,że postawa katolicka jest jedyną słuszną. Bo niby dlaczego? Tak,uznaję poglądy innych religii,a własciwie uznaję prawo każdego człowieka do jego wlasnych pogladow.
Jestem za legalizacją aborcji ( kto nie chce,nie robi -proste), za rozdzielnością państwa od kościoła.

Zajwisko,jak to określiłaś "katofanatyzmu" ( ) jest moze nie tyle niebezpieczne ,co szokujące....i dziwne po prostu.. Tak, kościól za bardzo ingeruje w zycie człowieka, a czego już kompletnie nie pojmuję - w życie człowieka,który z kościołem czesto nie ma nic wspolnego. Niemorlane zachowanie? Morlaność to jednak pojęcię względne. Chyba,że mamy na myśli moralność w stylu dulskiej ,która często cechuje tych "katofanatyków".
__________________
...i jest

Dziecko grzeczne/niegrzeczne to stan umysłu matki a nie dziecka.


POMOC dla dzieci z Tanzanii https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=675684
stokrotka_to_ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:19   #6
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 577
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Stokrotko - przytoczylam cytaty z tego, jak Kosciół pojmuje np antykoncepcje.
Kazde odstępstwo od tego jest uwazane jako niemoralne.

Jesli chodzi o katofanatyzm - uwazam, ze obecnie nie jest tak niebezpieczny jak za rządów PiSu z LPRem, kiedy to w sejmie RP jawnie nazywało się homoseksualistów zboczencami, pederastami, kiedy to rząd nie ukrywał się ze swoim obrzydzeniem do róznych grup społecznych typu feministki.
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:19   #7
agusiaAA 19
Rozeznanie
 
Avatar agusiaAA 19
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 769
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

No to moze ja sie wypowiem. Watek awia bardzo trafny gratuluje. Wracajac do tematu pozwole sobie wypowiedziec jak bylo kiedys nie wiem czy kazdy wie. Za czasow komunizmu aborcja w polsce byla całkowicia legalna kazda kobieta chcac to zrobic szła do szpitala i tam bez najmniejszego problemu miala ciaze przerywana. Uwazam, ze wtedy bylo to bardzo dobre rozwiazenie, bo kobieta sama decydowala o sobie, o swoim ciele czy chce te dziecko urodzi czy tez nie i nikt jej sie w parade nie wtracal. Moja mama ma takie same zdanie jak ja i popiera aborcje legalna. Moim zdaniem kosciol za bardzo wtraca sie w nasze zycie sexualne, a zakaz wspołzycia przed slubem i antykoncepcji uwazam, ze obłed i powod do smiechu.
agusiaAA 19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-06-23, 18:24   #8
kleo14
Zakorzenienie
 
Avatar kleo14
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 7 150
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Myślę, że kościół nie powinien ingerować w sprawy państwa, prawo, kodeksy.. ogólnie we wszystko to, co dotyczy całego narodu, nie tylko katolików.
Religia jest przecież sprawą indywidualną, z jakiej racji osoby niewierzące mają przestrzegać zasad tworzonych na podstawie praw bożych? Toż to podchodzi pod dyskryminację.
A co do ostatniej głośnej sprawy z ciążą nastolatki - po prostu tracę całkowicie szacunek do kościoła, przecież to jest jakiś cyrk, w głowie mi się nie mieści jak ludzie, którzy jedynie mogliby doradzić w takiej sprawie zrobili pranie mózgu biednej dziewczynce. Aborcja jest kwestią sumienia i tak naprawdę nikt nie powinien się tym interesować oprócz poszkodowanej (w tym wypadku) i jej najbliższej rodziny, a już na pewno nie w tak agresywny sposób. Czy naprawdę księża nie zdają sobie sprawy, że rozpętali piekło, w wyniku którego pogrązyli instytucję kościoła i zamienili życie nastolatki w koszmar?
Bulwersujący jest też fakt samego chodzenia po szpitalach i namawiania do uniemożliwienia wykonania aborcji, to jest śmieszne, czemu personel medyczny w ogóle na to się zgodził? Jej przysługiwało prawo do aborcji, na jakiej podstawie, pytam się, odmówiono jej wykonania tego zabiegu?
Reasumując myślę, że państwo nie powinno łączyć się z jakąkolwiek religią, bo jak widać nic dobrego z tego nie wychodzi.
__________________
Jeden dzień - a na tęsknotę - wiek.
jeden gest - a już orkanów pochód,
jeden krok - a otoś tylko jest
w każdy czas - duch czekający w prochu.
kleo14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:24   #9
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

trudna sprawa...

Ogromnie szanuję osoby, które wierzą i w pełni spełniają nakazy wiary (wręcz im zazdroszczę). Jeśli taka osoba mówi o tym, że DLA NIEJ np. aborcja=morderstwo wszystko ok. Jeśli próbuje wmówić, że dla wszystkich aborcja powinna być równoznaczna z morderstwem - nie zgadzam się, ale rozumiem, co nimi kieruje.

Niestety u nas mamy głównie pseudokatolików. Jedno mówią, drugie robią. A na forum wszyscy już są kryształowi.

Niedawno moja Mama wróciła zszokowana ze spotkania z koleżankami z młodości. Wywiązała się jakaś tam dyskusja m.in. o aborcji (przypominam, że kiedyś aborcja była w PL legalna). Najbardziej przeciw (przytaczając właśnie argumenty o jedynie słusznej tzw. katolickiej moralności) były te kobiety, które mówiąc delikatnie miały wiele przygód i zdecydowanie więcej ciąż niż dzieci...
arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:31   #10
agusiaAA 19
Rozeznanie
 
Avatar agusiaAA 19
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 769
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez kleo14 Pokaż wiadomość
Myślę, że kościół nie powinien ingerować w sprawy państwa, prawo, kodeksy.. ogólnie we wszystko to, co dotyczy całego narodu, nie tylko katolików.
Religia jest przecież sprawą indywidualną, z jakiej racji osoby niewierzące mają przestrzegać zasad tworzonych na podstawie praw bożych? Toż to podchodzi pod dyskryminację.
A co do ostatniej głośnej sprawy z ciążą nastolatki - po prostu tracę całkowicie szacunek do kościoła, przecież to jest jakiś cyrk, w głowie mi się nie mieści jak ludzie, którzy jedynie mogliby doradzić w takiej sprawie zrobili pranie mózgu biednej dziewczynce. Aborcja jest kwestią sumienia i tak naprawdę nikt nie powinien się tym interesować oprócz poszkodowanej (w tym wypadku) i jej najbliższej rodziny, a już na pewno nie w tak agresywny sposób. Czy naprawdę księża nie zdają sobie sprawy, że rozpętali piekło, w wyniku którego pogrązyli instytucję kościoła i zamienili życie nastolatki w koszmar?
Bulwersujący jest też fakt samego chodzenia po szpitalach i namawiania do uniemożliwienia wykonania aborcji, to jest śmieszne, czemu personel medyczny w ogóle na to się zgodził? Jej przysługiwało prawo do aborcji, na jakiej podstawie, pytam się, odmówiono jej wykonania tego zabiegu?
Reasumując myślę, że państwo nie powinno łączyć się z jakąkolwiek religią, bo jak widać nic dobrego z tego nie wychodzi.
Zgadzam sie z toba jak czytam to co wyprawia koscioł to, az mnie trzesie z obrzydzenia. Dodam od siebie, ze u mnie w rodzinie( nie podam kto) dwie osoby usuneły ciaze i wpadły na dodatek 2 razy. Z jedna osoba mialam okazje na ten temat rozmawiac powiedziala, ze nie załuje tego co zrobila, nie chciala miec wiecej dzieci (Ma dwojke) i wychowywanie czworki jej sie nie usmiechalo. Podjełam ta decyzje swiadomie, a partnerowi bylo obojetne czy urodzi.
agusiaAA 19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:31   #11
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
Nie mam na celu rozpetywania piekła.
Podałam katolicki źródła, starałam sie pisac obiektywnie, choc mam dosc silne przekonania.
Wiem,ze komentarzy na onecie sie nie czyta, ale poniewaz za kazdym razm włos mi sie jezy, jestem ciekawa, co na ten temat myslą wizazanki, z ta wygoda, ze nikt nikomu nie moze nawrzucac.
Poza tym wizazanki to generalnie mądre kobiety, wiec na pewno mają wlasne zdanie i potrafia je kulturalnie bronic. W koncu warto jest miec wlasne zdanie.
Zwlaszcza ze ten temat bardzo kobiet dotyka. Zarówno antykoncepcji jak i aborcji.
Wiem awio, wiem.

Mówi się, że światem rządzi pieniądz i Kościół.
To dwa najsilniejsze źródła władzy.

Polska jest ogromnie konserwatywnym pod względem religii krajem.
Nawet nie tyle religii, co Kościoła.
Słowo z ambony jest "święte".
Do tej pory nie mogę pojąć, z czego to wynika...

Dlatego między innymi śledzę ten wątek.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-23, 18:33   #12
aleksandra999
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 402
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
Zasugerowano mi, zeby założyła taki watek.
Nie wiem, czy do konca sobie poradzę, bo jest to niezwykle rozległe zjawsko.

Katofanatyzm i katotalibowie wypłyneli w zwiazku ze sprawa o uniemozliwionej aborcji nastolatki, ale generalnie chodzi o skrajnie konserwatywne podejscie Polaków, a własciwie internautow.

Jest to okreslenie pejoratywne, którym obrzucani są najczesciej zdeklarowani przeciwnicy aborcji, eutanazji, antykoncepcji i zwiazków homoseksualnych (oraz samych osób tej orientacji)

Podejscie Kosciola Katolickiego do:
antykoncepcji:

zrodło: http://www.srk.opoka.org.pl/srk/srk_...enty/art3.html
aborcji:

źrodło: http://www.kosciol.pl/article.php?st...31028174109544
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Moja własna definicja katofanatyzmu: postawa mocno zwiazana z naukami kościoła, która wyklucza ze swojej świadomości inny, niz katolicki światopoglad, nie dopuszcza do siebie argumentów oraz jest przekonana o własnej racji. Charakteryzuje ją często nienawisc i agresja w stosunku do ludzi o odmiennych poglądach.

Chciałabym rozpocząc rozmowę na ten temat.
Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?
Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?
Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?

Zapraszam do dyskusji.

*Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?

Nie,uważam,że postawa katolicka nie jest jedyną słuszną-wręcz przeciwnie.Dostrzegam często totalną niekonsekwencję , hipokryzję i obłudę katolickich postaw.

Staram się szanować inne religie-w tym katolików i ich czarno-biały świat z niebem i piekłem i tego samego chciałabym doświadczać jako ateista (niestety,będę pewnie nawracana do końca moich dni).

*Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?

Nie.


*
Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?



W dniu w którym ktoś mi udowodni,że 100 % ludzi w Polsce jest wyznania katolickiego -oczywistym stanie się fakt,ze taka społeczność może stanowić o sobie tylko i wyłącznie na podstawie kościelnych formułek.

Dopóki tak nie jest(i wierzę,że nie będzie)-absolutnie nie.


*
Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?


Jestem za absolutną legalizacją aborcji i antykoncepcji (w drugim przypadku również refundacją) i konieczną edukacją seksualną.
Dopóki potrafię myśleć chcę stanowić o sobie i swoim życiu sama,wybierać i decydować,ponosić ewentualne konsekwencje.
Jakim prawem o moim życiu decyduje po-średniowieczny relikt-banda starych frustratów odzianych w kosztowne purpury w drogich samochodach?
Ot,magia katolickiego państwa.

*
A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?

Tak-uważam,że to zjawisko bardzo w Polsce rozwinięte i szalenie niebezpieczne.

*
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?


Ingeruje-i nigdy nie pojmę dlaczego i jakim prawem.
Po pierwsze-powinni zacząć od siebie-i nie ma sensu się na ten temat rozpisywać.Poza pewnymi wyjątkąmi potwierdzającymi regułę kler jest w większości zepsuty do szpiku kości-niemoralny,obłudny i nieszczery.
Jestem zdania,ze Kościół uzurpuje sobie prawo do decydowania o sprawach o których teoretycznie nie powinien mieć pojęcia (życie seksualne,posiadanie rodziny).


Ech...temat rzeka,ciśnienie mi skoczyło

aleksandra999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:37   #13
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 577
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Chcialam jeszcze zaznaczyc, ze wcale nie chce robic na katolików nagonki.
Nie uwazam, ze kazdy katolik jest katofanatykiem a ten wątek nie powstał po ty, by pojezdzic po katolach.

Rozumiem, ze wiara moze zabraniac aborcji, bo dla Koscioła to jest zycie nienarodzone.
Próbuje zrozumiec stanowisko Kościoła wobec antykoncepcji, która jej absolutnie nie dopuszcza, jako prowadzącą do rozwiązłości seksualnej.

Aczkolwiek wydaje mi się, ze jest to podejscie... niedopasowane do naszych czasów?
Wiem, ze są ksieza którzy nawet do dogmatów papieskich podchodzą ostrożnie, i czasem ich nauki są bardziej "ludzkie" od nak Koscioła.

Dlatego ja abosultnie nie zamierzam robić nagonki.
Chciałabym po prostu przeprowadzic spokojną dyskusje, i zrobie wszystko, zeby obeszło się bez nieprzyjemnosci

edit: dopisałam jedno pytanie. Właścii powinno ono brzmiec:
Skąd się biorą takie poglądy?:
Cytat:
Jestem katolikiem i uwazam, ze w Polsce powinien byc calkowity zakaz
antykoncepcji. Stosowanie srodkow antykoncepcyjnych powoduje zawirowania osobowosci oraz zezwierzecenie a co za tym idzie wypaczenie woli Boga.
Cytat:
bo glownie to kobiety przyjmuja srodki antykoncepcyjne - nawet najzwyklejsza prezerwatywa ma negatywne skutki, glownie na pochwe kobiety, a inne srodki maja zazwyczaj jeszcze gorsze, prowadza do wielu powiklan w poznijszym zyciu seksualnym, a takze moga prowadzic do przedwczesnej smierci poprzez zaburzenai krazenia np.
Cytat:
Kościół zakazuje antykoncepcji z wielu powodów.
1.Około 20 % środków antykoncepcyjnych działa także ABORCYJNIE !
Gdyby kościół na to pozwolił, to by złamał 5 Przykazanie Boga.
2. Gdyby kościół pozwolił na antykoncepcje, to by też złamał 6 i 9 Przykazanie Boga, albowiem by dał sygnał młodzieży i związkom partnerskim, że mogą CUDZOŁOŻYĆ I POŻĄDAĆ ŻONY I MĘŻY bliźnich swoich.
3.Antykoncepcja to sztuczne wywołanie choroby bezpłodności na poziomie hormonalnym.
Prowadzi to do wielu chorób , a także do depresji i lęków.
4. Antykoncepcja osłabia moralność człowieka i często jest przyczyną zboczeń.
5. Antykoncepcja jest główną przyczyną katastrofalnego niżu demograficznego, który nieodwracalnie doprowadzi świat do upadku cywilizacji.
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 18:43   #14
witchwq
Zakorzenienie
 
Avatar witchwq
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Anglia
Wiadomości: 6 798
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Obawiam sie katofanatyzmu. Jesli to zjawisko bedzie postepowalo doczekamy sie kiedys swietej wojny. Ludzie zaczna zabijac "w imie Boga" jak juz nietkorzy zabijaja "w imie Allaha".
Sama jestem "pseudokatoliczka", lub tez lagodniej to zwac "wierzaca niepraktykujaca". Byc moze zyje w zaklamaniu. Pewnie bedziecie miec racje tak twierdzac. Bog wybacza, Bog kocha. Ale nie zgadzam sie z wieloma naukami kk.
Co do aborcji - juz w LO mialam swoj poglad. Stwierdzilam, ze bylabym w stanie to zrobic, ale na pewno nie zdecydowalabym sie na aborcje pierwszej ciazy. Dzis, po latach, moj poglad zostal zweryfikowany. Mam 2 dzieci. Raz wahalam sie, czy nie poddac sie aborcji (w Anglii jest ona legalna). Nie zrobilam tego, ciaze poronilam. I w tym momencie nachodzi mnie taka refleksja: decyzja o aborcji nigdy nie jest latwa. Nawet w przypadku gdy zyjemy w przekonaniu, ze to "nic takiego" - dopoki nas to osobiscie nie dotknie, dopoki nie bedzie chodzilo o to, co jest w naszej, wlasnej macicy - decyzje podejmuje sie latwo. Ale tylko w teorii. W praktyce jest strasznie ciezko. Wiem, ze gdybym poddala sie zabiegowi cierpialabym tak samo, lub jeszcze bardziej niz po poronieniu.
Jestem za daniem kobiecie wyboru. Za pozwoleniem jej podejmowac decyzje. A to, czy bedzie to w zgodzie z jej sumieniem i czy bedzie potem potrafila poradzic sobie ze swiadomoscia podjetej decyzji, z konsekwencjami tej decyzji - to juz zalezy tylko i wylacznie od niej samej.
Pomyslmy - w koncu nawet po czyms tak naturalnym jak porod zdarzaja sie depresje. Kobieta po porodzie potrzebuje czesto wsparcia psychologa. Kobieta po poronieniu czesto rowniez potrzebuje wsparcia psychologa. I jesli kiedys aborcja bedzie dana nam jako wybor - tez czesto potrzebna bedzie pomoc psychologa.

Polska teoretycznie jest panstwem swieckim. W praktyce jest inaczej. Ksieza maja ogromny wplyw na nasze zycie i to nie tylko w sferach seksualnych. Chociaz tutaj chyba jest to najbardziej widoczne i jaskrawe.
Jestem przeciwna zakazom aborcji czy antykoncepcji. Kosciol niestety niewiele pomaga rodzinom wielodzietnym, samotne matki najczesciej sa traktowane bardzo zle (pisze najczesciej, bo zapewne zdarzaja sie odwrotne przypadki).
Warto tu tez chyba wspomniec o slawetnym i kontrowersyjnym Radiu Maryja. Widuje sie w telewizji sluchaczy tej stacji. Dawno w Polsce nie widzialam ludzi tak przepelnionych nienawiscia i pogarda dla drugiego czlowieka. Czy tego naucza teraz kosciol? Jesli tak, to chyba naprawde czas zmienic religie.
__________________
Windows is now a 64 bit tweak of a 32 bit extension to a 16 bit user interface for an 8 bit operating system based on a 4 bit architecture from a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.

Edytowane przez witchwq
Czas edycji: 2008-06-23 o 18:48 Powód: dopisek
witchwq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:02   #15
liquefy
Wtajemniczenie
 
Avatar liquefy
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 726
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
antykoncepcji:


Chciałabym rozpocząc rozmowę na ten temat.
Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?
Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?
Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?
*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?

Zapraszam do dyskusji.
Nie. W ogóle nie uważam postawy katolickiej za słuszną. Tzn. oczywiście w pierwszym znaczeniu może i byłaby słuszna, ale w praktyce jest inaczej. Religia powinna być źródłem radości i miłości a nie nienawiści i pogardy dla każdego, kto prezentuje postawę niekatolicką. Oczywiście uznaje każdą religię, której zasady nie krzywdza innych. Nie powinno mnie obchodzić w co wierzą inni. Ważne jest w co ja wierze, albo raczej w co nie wierzę. Jak narazie nieoficjalnie jestem agnostyczką i dziwią mnie spojrzenia innych ludzi, dla których wyparcie się kościoła jest niemożliwe, chociaż sami nie stosują się do żadnych jego zasad.
Prawo polskie powinno być ustalone zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, moralnością i podstawowymi zasadami etyki. Nie przeszkadza mi, że kościół zabrania antykoncepji. Jeżeli komuś nie pasuje, może nie stosować się do takich zasad, zmienić wiarę, zrobić cokolwiek.
Co do aborcji- nie wiem. Zupełnie nie wiem. Jest to dla mnie tak trudny problem jak kara śmierci czy eutanazja. I wszystkie zakazy na tych polach powinny być ustalane, tak jak i prawo, zgodnie z zasadami etyki.
W swoim środowisku nie widze jako takiego zjawiska katofanatyzmu, ale rzeczywiście ostatnio różne sprawy są nagłaśniane. Moim zdaniem jest to niebezpieczne. Właściwie to fanatyzm w każdej postaci jest niebezpieczny.
Ingerencja kościoła nie przeszkadzałaby mi, gdyby ograniczała się do wyznawców katolicyzmu, a nie do wszystkich obywateli. Religia powinna być wyborem, a nie przymusem. I nie powinna mieć tak znaczącego wpływu na państwo.

przepraszam za nieco chaotyczny post. Jak zwykle zapominam co miałam napisać
__________________
Tonight
We are young
So let’s set the world on fire
We can burn brighter than the sun
liquefy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:11   #16
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

cieszy mnie ze powstal taki watek - to swiadczy ze ludzie zaczynaja dostrzegac problem i glosno o nim mowic
od kilku dobrych lat przeraza mnie nasilajaca sie w Polsce klerykalizacja
nie mam nic do religii do poki ogranicza sie do sfery prywatnej zainteresowanych, jednak proba jej narzucenia wszystkim za pomoca prawodawstwa lamie wszelkie standardy cywilizowanego panstwa prawa
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:25   #17
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

od kilku lat?!

Nigdy nie chodziłam na religię w szkolę - nadal uważam, że nie powinno być takiego przedmiotu szkolnego. Nie chodził jeszcze kolega, który był protestantem. "Wspaniała" katechetka powiedziała na jednej z lekcji, żeby inne dzieci się z nami nie zadawały, bo ich diabeł porwie! [?] Aha, to była druga klasa podstawówki!, czyli mieliśmy po 8 lat.
arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:25   #18
SerenaVDW
Raczkowanie
 
Avatar SerenaVDW
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 321
GG do SerenaVDW
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną?

Nie
Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?

Jestem ateistka

Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?

Nie

Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?

I jeszcze co?!

Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?


Jestem za absolutna legalnoscia. Nikt nie bedzie za mnie decydowal o mojej macicy, a prawda jest taka ze aborcja jest niedostepna tylko dla tych ktorych na nia nie stac.

A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?

Jak chca to niech sami sobie zyja w zgodzie z prawem bożym. Z reszta te prawa byly ustanawiane 2000 lat temu kiedy ludzie o antykoncepcji i aborcji mieli takie pojecie jak ja o historii wojen punickich. Jest to oczywiscie niebezpieczne, szokujace i powinno byc zakazane (katofanatyzm)
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?

Faceci w sukienkach ktorzy teoretycznie zyja w celibacie nie powinni w ogole zabierac glosu na temat zycia seksualnego. Z reszta nikt nie powinien zabierac glsu na temat MOJEGO zycia seksualnego bo ja nikomu pod koldre nie zagladam i nie zycze sobie zeby ktokolwiek mi zagladal pod ta koldre. Kościol to niech najpierw zajmie sie niemoralnymi zachowaniami w swoich szeregacha nie za przeproszeniem cudzymi dupami.

*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?

Szczerze? Chyba z kompletnego bezmozgowia i idiotyzmu bierze sie to wlasnie zjawisko


Mi nie przeszkadza ze ktos jest katolikiem, muzaulmaninem czy nawet wyznawca sekty Moon dopoki....nie wplywa to na moje zycie. Trzeba miec w sobie wiele samozparcia zeby spelniac te wszystkie zakazy i nakazy, a z reszta katofanatycy to tyle maja z postawa Jezusa i wszystkch swietych ktrych powinni nasladowac co ja ze scjentologia. I mnie po prostu doprowadza do bialej goraczki to ze ktos probuje za mnie decydowac o moim zyciu.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
SerenaVDW jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:37   #19
6294979b07e94e60c86b4a71a35022ccf5d1d257_656d16825a5b5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 12 697
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Tyle się spisałam i mi wcięło post…

No to teraz będzie w telegraficznym skrócie…

Uważam, iż KK od wieków za wszelką cenę stara się omamić lud by zyskać nad nim bezwzględną władzę.

Czym jest lepiej kierować społeczeństwem? Ludzkimi prawami, czy „boskimi”?

Są kraje, które sobie poradziły z tym problemem. My jesteśmy na to jeszcze za słabi. W naszym państwie jest wciąż zbyt wielu ludzi zaślepionych groźbami „kary boskiej” wygłaszanymi z ambony.

I chcę jasno zaznaczyć, iż uważam, że KK nie ma nic wspólnego z prawdziwą wiarą.

Uważam, że aborcja, eutanazja, związki homoseksualne, antykoncepcja powinny zostać zalegalizowane.

Oburzające jest postępowanie KK, które uważa iż ich poglądy i „prawdy” są jedynie słuszne i właściwe i za wszelką cenę próbuje zwalczyć wszelkie przejawy nieposłuszeństwa.
6294979b07e94e60c86b4a71a35022ccf5d1d257_656d16825a5b5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-23, 20:39   #20
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Ja naiwnie liczyłam, że jak wejdziemy do UE to w jakiś cudowny sposób staniemy sie bardziej otwarci,tolerancyjni, rozszerzą się horyzonty.Przeliczyłam się.
Światopoglądowo Polska to beton totalny. Kościół tak wpływowy jak dzisiaj to chyba nigdy nie był-religia w przedszkolach, szkołach, krzyże w urzędach państwowych,wpływ na ustawodawstwo.
Nasila sie też fanatyzm religijny różnych grup.Gdyby to ogranicząło się jedynie do wyrażania poglądów, byłoby okey, ale ci ludzie próbują narzucić swoje wartości innym.
Ostatnie wydarzenia (sprawa z ciężarną nastolatką ) pokazują, że aż strach się bać.
W sposób jawny łamane jest prawo-tajemnica lekarska, nachodzenie i znęcanie się psychiczne nad dzieckiem,ujawnianie danych osobowych tego dziecka na jednym z forów. Ciężko być kobietą w tym zakłamanym kraju.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:40   #21
mary_alice_young
Wtajemniczenie
 
Avatar mary_alice_young
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 972
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

ok juz widzę że będę tu w przytłaczającej mniejszości ale tak:
w związku z tym, ze jestem osobą wierzącą:



Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?

tak uważam postawę katolicką za jedyną słuszną ale szanuję (nie podporządkowujeę się ale szanuję) światopoglądy wszystkich innych do tegomomentu do ktorego ktoś inny nie ingeruje w to w co wierzę ja.


Czy prawi boskie jest nadrzędne do prawa polskiego

tak

Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
hm to mogłoby być krzywzące dla innych wyznań więc mówię nie, aczkolwiek mogłoby z nim nie kolidować


Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?

tak jestem za absolutnym i w każdym przypadku zakazem aborcji. antykoncepcja to już jest osobista sprawa każdego człowieka


A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?

ja mam dosyc konserwatywne poglądyale nie uważam się za fanatyka...
po prostu śmieszna jest dla mnie postawa:
tak wierzę w boga ale jednak sama sobie wybrać które zasady wiary chcę stosować a które nie. jeśli się wierzy to przyjmuje się wiarę bezwarunkowo, inaczej to nie ma sensu...
co do ingerowania kościoła. moim zdaniem kościół nie powinien nakłaniac do wiary na siłę. wręcz nie może. bo to czy ktoś wierzy czy nie to jest prywatna sprawa. więc nie, nie jestem za ingerowaniem kościoła w państwo z tym że nie uważam ze teraz kościół ingeruje za bardzo i jest to niebezpieczne
__________________
WYMIANA
mary_alice_young jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:40   #22
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Maro pomijając fakt, że mamy zbieżne w tym temacie poglądy, całe wieki Cię nie widziałam.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 20:51   #23
ankasz
Zakorzenienie
 
Avatar ankasz
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 001
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.


Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?

Wg mnie religia katolicka jest słuszna. Ale nie taka religia, którą głosi ksiadz na kazaniu ale taka, którą powinien pokazywać w życiu każdy z nas.
Jeśli ktoś jest Żydem, prawosławnym, agnostykiem - szanuję to, ale chce żeby te osoby również szanowaly moją religię.

Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?

Tak. Jestem katoliczką i wierze że po smierci bede rozliczana wg Boga a nie wg prawa karnego.

Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Nie, bo kazdy ma wolny rozum, wolną wolę. Prawo Koscielne ma to do siebie, że ewentualną karę zapłacisz po śmierci i za życia możesz być tylo pokazywany palcami. A prawo swieckie takie nie jest. Dlaczego ktoś kto nie wierzy ma się podporzadkowywać pod religie , która panuje w danym państwie?
Nie każdy agnostyk zaraz po zajściu w ciaże biegnie ją usuwac..

Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
Nie nie nie!! Przede wszystkim, na razie kwestia aborcji - jak dla mnie to powinna być zalegalizowana. Kobieta nie jest inkubatorem, nie jest urodzona tylko i wyłacznie po to żeby rodzić dzieci. W polce na każda kobietę patrzy sie tak, że "jeśli ona zajdzie w ciąze te zaraz pobiegnie ją usunąć". Przecież tak nie jest. Jedno zdanie z kazania naszego ksiedza: "Kobieta powinna być dumna, że została stworzona do reprodukcji" - więc co? Nakazać wszystkim kobietom urodzić min. 10 dzieci a jak juz bedzie za stara to do getta, a na jej miejsce nastepna?? Kobieta nie jest maszyną zaprogramowaną do rodzenia dzieci.
Co do antykoncepcji - lepiej zapobiegać niż leczyć. Ot, caly komentarz

A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Po ostatnich wydarzeniach to jest baaaardzo niebezpieczne. Dopóki dwie dewotki w drodze z kościoła idą i paplają ktora z kobiet jest w ciązy a nie ma meza, zatrzymują się na skrzyżowaniu, każda idzie w swoja strone - to jest jeszcze w miarę do wytrzymania. Ale jeśli te same kobiety skrzykują "Radę na Rzecz Ocalenia Moralności w Parafii" i wytykają palcami kobiety (męzczyzn zresztą też) - to juz nie jest w porzadku. Myslicie sobie - co tam jedna babka z drugą mogą zrobić? A ja wam powiem co moga. Moze nie babka ale facet. Juz świta? W polce jest taki jeden facet co stoi na straży moralności kraju. Ma radio i telewizję. I trzęsie rządem. Wszyscy wiedzą o kogo chodzi. I pójdzie taki dziadek, powie w radio że to i to jest złe i pół polski nie zwraca uwagi na swoje poglądy, "bo przeciez to jest ksiadz i on ma zawsze racje". Gdyby ten ksiadz powiedział na antenie że (wezmę skrajny przypadek) dzieci nieuleczalnie chore powinno sie usuwać jeszcze przed narodzeniem, to wiecie co zrobiły by te babki, te katofanatyczki?? Jestem pewna że pluły by pod nogi rodzicom, któzy zdecydowali sie urodzić chore dzieci. Co robiłyby dzieciom juz nie wspomne.


Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?
No oczywiscie, tylko że kościół robi to nieumiejętnie i calkowicie w drugą stronę. Wg mnie kościół powinien najgłośniej krzyczeć o uświadamianiu ludzi (nie tylko młodych). Przecież mówienie " to jest złe i koniec. Nie pytaj o wiecej bo to grzech" wcale nie jest uświadamianiem. A moja seksualność to moja sprawa - nie chcesz o tym rozmawiać, nie chcesz uświadamiać, to siedź cicho i sie nie odzywaj i nie mów że "zbłądziłam" bo nie nauczyłes mnie co jest dobre a co złe w seksualności.



*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?

Dlaczego? bo od zawsze panowało przekonanie że "ksiadz jest mądrzejszy i jego trzeba słuchac". Teraz księża wiedzą że mają władze. 50% społeczeństwa to starsi ludzie którzy słuchają radia albo siedzą w kościele. Więc kiedy przychodzi czas wyborów to kandydaci zgodzą się na wszystko co tylko kler zażada, żeby tylko podczas nagrania padły słowa "kościół nie powie wam jak macie głosowac. Ja wam mogę powiedziec, co mówi Pismo Świete: głosujcie prawie i sprawiedliwie"


troche sie rozpisałam, ale tak to juz ze mną jest. lubie rozmawiać na kontrowersyjne tematy.
ankasz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:16   #24
6294979b07e94e60c86b4a71a35022ccf5d1d257_656d16825a5b5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 12 697
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez backie Pokaż wiadomość
Maro pomijając fakt, że mamy zbieżne w tym temacie poglądy, całe wieki Cię nie widziałam.
Muszę przyznać, że ja Ciebie też dawno nie widziałam.
6294979b07e94e60c86b4a71a35022ccf5d1d257_656d16825a5b5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:30   #25
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

eee ile już takich wątków na Wizażu było, ile było dyskusji o Kościele, o aborcji itp. Mnie sie już slabo robi jak tylko widzę taki wątek.

Z resztą nie trudno zauważyć, że zdecydowana większość Wizażanek jest antyklerykalna i antykościelna. I niestety nic to nie znaczy, bo mimo wszystko Wizażanki są pewną specyficzną grupą społeczną i trudno je nazwać próbą statystyczną. Więc spodziewałabym się w tym wątku jednostronnej dyskusji i przekonywania sie nawzajem o słuszności wspólnych poglądów. Jakaś inna jednostka zaraz zostanie zarzucona pedofilą, mercedesami, prawem do aborcji i tym podobnym.

Powiedzcie mi tylko, której z was Kościół ogranicza albo wtrąca sie w życie seksualne bo jakoś tego pojąć nie mogę Nie chcesz chodzić do kościoła to nie chodź, co cię to obchodzi co oni tam głoszą. Natomiast to, że jakieś zasady kościelne przenikają do prawa polskiego jest raczej wynikiem demokracji niz jakiegoś bezpośredneigo wpływu kościoła na rząd.


Ja jestem, mogę się przyznać po latach, praktykującą katoliczką. Ale reprezentuję postawę skrajnie nie-ewangelizacyjną. Dla mnie wiara powinna być osobistą sprawą ludzi i niech ci wszyscy ateiści i niby wierzący-neipraktykujący trzymają się najlepiej z daleka od kościoła. Poza tym nie jestem przeciwniczką niczego, chociaż uważam np. eutanazje za coś strasznie smutnego.

Nie uważam, żeby Kościół jako instytucja wpływał jakoś na politykę.
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:32   #26
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

no dobrze. ankietka.

Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?

nie, nie, nie!!!!!!! Po to oddzieliliśmy prawo karne od prawa religijnego, żeby osiągnąć swoisty kompromis pomiędzy ludźmi o różnych światopoglądach.

Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?

dla jednostki może być
dla świeckiego społeczeństwa/państwa/prawa nigdy

Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?

A czy katolicyzm jest obowiązkowy?

Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?

zawsze były kobiety, które wiedziały jak sobie radzić i uczyły tego innych

kurtyzana to najstarszy zawód świata - te kobiety nie miały przecież stad dzieci - wszystkie były bezpłodne?

Edukacja i jeszcze raz edukacja, i do tego dobra opieka zdrowotna (czyli bezpieczna aborcja).
W końcu zrównanie prawa kobiet i mężczyzn. Prawa do bycia rodzicem i obowiązku wobec dzieci.

A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?

Niech panowie w sukienkach i panie w beretach cieszą się własną egzaltacją we własnym towarzystwie.

Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?

Ta ich "moralność"

*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?

Brak edukacji. Przyzwolenie państwa na fanatyzm (nie tylko religijny).

Poglądy antyaborcyjne jestem w stanie zrozumieć, ale przeciwników antykoncepcji nie zrozumiem nigdy. O co im chodzi?! To na serio. Kto jest przeciwny i dlaczego (jeśli tylko kk to gdzie w Biblii jest mowa o antykoncepcji?!)


arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:38   #27
Reijel
Wtajemniczenie
 
Avatar Reijel
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Włóczkowo
Wiadomości: 2 369
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Uwazacie, ze postawa katolicka jest jedyną słuszną? Czy uznajecie swiatopoglad innych religii, oraz agnostyków, ateistów?
Oczywiście, że nie. Żadna religia nie posiada monopolu na prawdę; poznawanie różnych poglądów pomaga nam lepiej zrozumieć świat.

Czy prawo boskie jest nadrzędne do prawa polskiego?
Nie. Prawo boskie jest wyłącznie kwestią sumienia.

Czy prawo w Polsce powinno byc ustanowione na podstawie poglądów katolickich?
Żebyśmy mieli katolicki Iran?... Polska jest krajem demokratycznym, nie wyznaniowym i lepiej, żeby tak zostało.

Czy jestescie za absolutnym zakazem aborcji, antykoncepcji?
Nie. Nikt nie może mi narzucić posiadania dziecka.

A przede wszystkim - czy dla Was zjawisko katofanatyzmu jest czyms szokującym, niebezpiecznym, czy tez uwazacie, ze nic takiego nie ma miejsca, po prostu ludzie (slusznie) walczą o to, bysmy żyli zgodnie z prawem bozym?
Katofanatyzm jest tak samo niebezpieczny, jak inne skrajności (talibowie, neonaziści itp.).

Czy uwazacie, ze Kosciół za bardzo ingeruje w zycie (głównie seksualne) człowieka, czy stara się zapobiec niemoralnym zachowaniom?
Kościół zamiast edukować wiernych ucieka się do najprostszej metody wpływania na innych - zakazu i zastraszania. Tak, ingerencja jest zbyt duża.

*Jesli nie zgadzasz się, zeby Kosciół ingerował w panstwo i nasze zycia bez naszej zgody, jak myslisz, skąd się bierze to zjawisko. Kto dąży do całkowitej delegalizacji aborcji i antykoncepcji i dlaczego?
Nikt nie lubi, gdy mu się odbiera władzę...
Reijel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:44   #28
aleksandra999
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 2 402
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez margitta Pokaż wiadomość
eee ile już takich wątków na Wizażu było, ile było dyskusji o Kościele, o aborcji itp. Mnie sie już slabo robi jak tylko widzę taki wątek.
To dlaczego aktywnie uczestniczysz?

Cytat:
Napisane przez margitta Pokaż wiadomość
Z resztą nie trudno zauważyć, że zdecydowana większość Wizażanek jest antyklerykalna i antykościelna. I niestety nic to nie znaczy, bo mimo wszystko Wizażanki są pewną specyficzną grupą społeczną i trudno je nazwać próbą statystyczną. Więc spodziewałabym się w tym wątku jednostronnej dyskusji i przekonywania sie nawzajem o słuszności wspólnych poglądów. Jakaś inna jednostka zaraz zostanie zarzucona pedofilą, mercedesami, prawem do aborcji i tym podobnym.
Nie sądzę.
Myślę,że zdecydowana większosć Wizażanek tak jak i większość społeczeństwa jest katolicka,ale najwidoczniej nie ma potrzeby roztrząsania problemu fanatyzmu w tej sferze bo go nie dostrzega.
Łatwiej jest uczestniczyć w wątku "Jak zgrzeszyłam" bo to fajne i katolickie
aleksandra999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 21:49   #29
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 577
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Margitta - wiem, ze bylo duzo.
Jednak nie chcialam, zeby ten watek był o aborcji.
nie chce chodzic do kosciola i nie chodze, ale powoli Kosciol zaczyna sie czepiac m.in mnie, narzucajac mi swoje przekonania.
a wlasciwie nie kosciol, tylko skrajnie katolickie ugrupowania.

Mieszkam w miescie świetej wieży przez co niejako mam wieksze rozeznanie. Kosciol jest co 100 metrów.
Przypominam sobie akcje, kiedy "pilegrzymi" z rodziny Radia Maryja o mało nie pobili reporterów TVN, bo byli z TVN. Uderzyli reportera laską, uszkodzili kamere, wykrzykując obrazliwe rzeczy. To bylo ludzie w starszym wieku.

Widzieliscie ten filmik?
http://www.joemonster.org/filmy/9243...okuja-TV-TRWAM

Tez jest wymowny.
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-23, 22:08   #30
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Zjawisko katofanatyzmu w Polsce.

Cytat:
Napisane przez awia Pokaż wiadomość
Widzieliscie ten filmik?
http://www.joemonster.org/filmy/9243...okuja-TV-TRWAM

Tez jest wymowny.
umarłam i straszę
arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:11.