Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka > Wspólne odchudzanie

Notka

Wspólne odchudzanie Forum dla osób, które się odchudzają grupowo. Pamiętaj: diety muszą być zgodne z zasadami zdrowego odżywiania. Pisz o dietach powyżej 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-30, 12:40   #1
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310

Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?


Po totalnej porażce i zakwaszeniu organizmu na diecie dr Pierre Dukana ja i mój TZ postanowiliśmy zacząć Dietę Dobrych kalorii. Dieta jest prosta, smaczna, skuteczna - to bardziej sposób odzywiania, niż dieta-cud. Bez jo-jo. Można jeść makaron i inne włoskie przysmaki

Jeśli ktoś jest zniechęcony Dukanem, Montignac'iem, 1000 kalorii i tak dalej - ZAPRASZAM.
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 13:42   #2
blonde_hair
Zakorzenienie
 
Avatar blonde_hair
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 14 395
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Na czym ona polega? Napisz cos wiecej?, brzmi ciekawieCo mozna jesc? Domyslam sie, ze najwazniejsze tu chyba liczenie kalorii
__________________
Nasz Wielki Dzień- 22.09.2007 https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=10556
Nasza Miłość Sebastianek- 02.01.2010 https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=10442
blonde_hair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 13:58   #3
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Na początek podaję linka do skrótu ogólnych zasad tej diety:

http://www.dieta.pl/diety/diety_inne...lorii-351.html

Właśnie liczenie kalorii nie juest tu najważniejsze. Teraz jestem troszkę zabiegana, ale wieczorem napiszę więcej
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 19:30   #4
aam
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Wiadomości: 1 370
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Całkiem ciekawa wydała mi się ta dieta początkowo, ale jak doczytałam do końca to zmieniłam zdanie Między innymi dlatego ze białko w diecie jest bardzo ważne - a białko pochodzenia roślinnego jest jakościowo gorsze niż zwierzęcego, więc ograniczanie tego drugiego jest dla mnie bez sensu Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, nie jedząc białka, spalasz oprócz tłuszczu również mięśnie, co nie jest pożądanym efektem. No i niejedzenie jajek oraz niektórych ryb (zawierają tylko zdrowe tłuszcze, które powinniśmy dostarczać organizmowi w odpowiedniej ilości) też mi się nie podoba
aam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 19:36   #5
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

coś mi się wydaje, że ta dieta ma bazować na indeksie glikemicznym.

Unikanie białka na kolację, to błąd. Nawet nie będąc na diecie wiedziałam, że kolacja powinna być białkowa (może dlatego, że swego czasu sporo jeździłam na rowerze i trochę posiedziałam na sfd i tak dalej )

Poza tym jako złe kalorie wymienione są:
- mocno "węglowodanowe" owoce - od dawien dawna wiadomo, że nalezy ich unikać albo chociaż ograniczać (chociaż np. banan na trasie rowerowej jest lepszy od snickersa a czasem czystych węgli po prostu nam trzeba)
- czerwone mięso (przez niektórych źle tolerowane, mimo że szlachetne, to jednak o gorszych właściwościach odżywczych - co też nigdy nie było tajemnicą)
- warzywa tłuste (oliwki), o wysokim indeksie glikemicznym (marchew, kukurydza), skrobiowe (ziemniaki) - cóż w tym innowacyjnego?

Płatków śniadaniowych i pieczywa białego komentować nawet nie będe.

Dla mnie tego w ogóle nie można nazwać dietą. Tzn. każdy może stosować taką dietę we własnym zakresie - po prostu stosując się do zasad zdrowego odżywiania
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 20:14   #6
redzi13
Zadomowienie
 
Avatar redzi13
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Hull UK
Wiadomości: 1 285
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

przeanalizowalam i srednio widze ta diete!?
redzi13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-30, 20:40   #7
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Insane - dlaczego unikanie białka na kolację jest złe?

Dziewczyny, na tej diecie moj TŻ swego czasu naprawdę dużo schudł i miał świetne wyniki badań. Czego nie można powiedzieć o diecie Dukana, na której zakwasiliśmy sobie organizmy i nie obyło się bez lekarza. Dobre Kalorie to system odzywiania, a nie uderzeniowa dieta. Rozmawiałam z dietetykiem oraz lekarzem na jej temat i bardzo ją chwalili. Dlaczego Redzi średnio tę dietę widzisz?

W podobny sposób odżywiałam się na studiach i naprawdę świetnie wygladałam i się czułam.
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-30, 20:55   #8
Nowa_Nadzieja
Zakorzenienie
 
Avatar Nowa_Nadzieja
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Wszędzie za daleko
Wiadomości: 5 895
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

unikanie białka na kolację jest "złe",ponieważ co masz innego zamiar jeść na kolację? jak nie białko to zostają Ci tłuszcze i węglowodny,które znane są z tego,że jeśli nie zostaną spalone ,odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej a że ogranizm po godzinie 18 przygotowuje się już do "spania" kolacja nie jest w 100% trawiona,więc wiadomo co się dzieje.Białko jest jedynym składnikiem,które w ciągu 30 minut po zjedzeniu jest całkowicie wchłonięte,więc się nie odkłada
__________________
oj tam,oj tam...
Nowa_Nadzieja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 13:12   #9
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Będę bronić diety Dobrych Kalorii. Podobnie jak Dieta Śródziemnorska to nie dieta-cud, ale sposób odzywiania na całe zycie, który pozwala się cieszyć zdrowiem i piękną sylwetką. Eleminuje z jadłospisu źródła cholestoreolu, nie niszczy nerek i wątroby jak Dukan, nie jest uciązliwa. Naprawdę nie wiem co Wam sięw tej diecie nie podoba? Jedyną jej "wadą" jest powolny spadek wagi. Ale dzięki temu nie ma efektu jo-jo.

Redzi13 - miałam nie pisać tego, ALE mówi się "tę dietę", a nie "tą dietę". Na przyszłość, zanim zaczniesz krytykować coś - spróbuj zastanowić sie jak zrobić to poprawnie, choćby pod względem językowym. I jeszcze jedno, argumentuj dlaczego "średnio widzisz".
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 16:16   #10
majkas
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Cork, IE
Wiadomości: 1 293
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Jak na mój gust dieta nie jest dobra, choć znam gorsze (np Dukan). Jeśli założycielka wątku dobrze się z tym czuje, to proszę, ale ja nie dołączę. Natomiast polecam poczytać o 10 zasadach Berardiniego. To nie kolejna dieta tylko sposób na zdrowe odżywianie do końca życia. Bez specjalnych wyrzeczeń.

Do Nowej Nadziei
Co do godziny 18tej - mit. 2-3 h przed snem organizm zaczyna sie przygotowywac do nocki. Czyli o 18tej dla tych co chodza spac o 21ej. Ja ostatni posiłek (białkowy) jadam o 21, bo chodzę spać między 23 a 24.
__________________
Odliczanie do 19.09.2014!
majkas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 16:45   #11
Nowa_Nadzieja
Zakorzenienie
 
Avatar Nowa_Nadzieja
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Wszędzie za daleko
Wiadomości: 5 895
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez majkas Pokaż wiadomość
Jak na mój gust dieta nie jest dobra, choć znam gorsze (np Dukan). Jeśli założycielka wątku dobrze się z tym czuje, to proszę, ale ja nie dołączę. Natomiast polecam poczytać o 10 zasadach Berardiniego. To nie kolejna dieta tylko sposób na zdrowe odżywianie do końca życia. Bez specjalnych wyrzeczeń.

Do Nowej Nadziei
Co do godziny 18tej - mit. 2-3 h przed snem organizm zaczyna sie przygotowywac do nocki. Czyli o 18tej dla tych co chodza spac o 21ej. Ja ostatni posiłek (białkowy) jadam o 21, bo chodzę spać między 23 a 24.
ale ja nie napisałam,że kolacja powinna być o 18 tylko napisałam,ze po tej godzinie organizm przechodzi na "nocny" tryb i juz nie trawi tak wszystkiego jak np rano,więc zle mnie zrozumiałas ja osobiscie kolacje jadam o godzinie 23 bo chodze spać po 1.Także ,źle zinterpretowałas moją wiadomość
__________________
oj tam,oj tam...
Nowa_Nadzieja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-02, 03:06   #12
majkas
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-04
Lokalizacja: Cork, IE
Wiadomości: 1 293
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez Nowa_Nadzieja Pokaż wiadomość
ale ja nie napisałam,że kolacja powinna być o 18 tylko napisałam,ze po tej godzinie organizm przechodzi na "nocny" tryb i juz nie trawi tak wszystkiego jak np rano,więc zle mnie zrozumiałas ja osobiscie kolacje jadam o godzinie 23 bo chodze spać po 1.Także ,źle zinterpretowałas moją wiadomość
A to w takim razie zwracam honor Chyba jestem przeczulona juz, bo duzo dziewczyn propaguje ten mit godziny 18tej...
__________________
Odliczanie do 19.09.2014!
majkas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 07:59   #13
emigra
Zakorzenienie
 
Avatar emigra
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Nordrhein Westfalen
Wiadomości: 9 332
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez beliczek Pokaż wiadomość
Będę bronić diety Dobrych Kalorii. Podobnie jak Dieta Śródziemnorska to nie dieta-cud, ale sposób odzywiania na całe zycie, który pozwala się cieszyć zdrowiem i piękną sylwetką. Eleminuje z jadłospisu źródła cholestoreolu, nie niszczy nerek i wątroby jak Dukan, nie jest uciązliwa. Naprawdę nie wiem co Wam sięw tej diecie nie podoba? Jedyną jej "wadą" jest powolny spadek wagi. Ale dzięki temu nie ma efektu jo-jo.
Dukan to takze nie jest dieta cud to tez sposob odzywiania. Poza tym gdybyscie pili odpowiednia ilosc plynow nie doszloby do zakwaszenia organizmu, tak samo jak wspominasz o niszczeniu nerek i watroby przez Dukanowa diete- wszystkie diety opierajace sie na bialku maja takie efekty, dlatego podstawa podczas ich stosowania jest przyjmowanie odpowiedniej ilosci plynow Ja nie chce tu oceniac czy dieta o ktorej piszesz jest dobra czy zla, bronie tylko Dukana Poza tym kazda dieta jest dobra jesli jest zdrowa i odpowiada dietujacemu Dziewczyny tu zaczely ja analizowac i moim zdaniem tez jest po prostu jedna ze sposobow odzywiania
__________________
Julia Wiktoria
07.03.2012, 20:35
3270g, 47 cm
emigra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 14:45   #14
paulina.t11
Zadomowienie
 
Avatar paulina.t11
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 956
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Trzy posiłki dziennie to za mało. Optymalna ilość- 4-5 posiłków. Dieta taka sobie. Na Dukanie też mnóstwo osób chudnie, ale jakoś nikt nie mówi, że bardzo obciąża nerki, powoduje zaparcia (brak błonnika), nie zawiera niezbędnych witamin i większość ubytku wagi to woda.
__________________
25.11.08r - 8.06.2010 - APARAT góra i dół

wątek wymiankowy
paulina.t11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 15:35   #15
emigra
Zakorzenienie
 
Avatar emigra
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Nordrhein Westfalen
Wiadomości: 9 332
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez paulina.t11 Pokaż wiadomość
Trzy posiłki dziennie to za mało. Optymalna ilość- 4-5 posiłków. Dieta taka sobie. Na Dukanie też mnóstwo osób chudnie, ale jakoś nikt nie mówi, że bardzo obciąża nerki, powoduje zaparcia (brak błonnika), nie zawiera niezbędnych witamin i większość ubytku wagi to woda.
Widac malo wiemy, duzo gadamy...
Po 1- Dukan nakazuje wrecz codziennie jesc otreby- ona zawieraja blonnik, potrzebny do dobrego trawienia, ja jadlam codziennie i nie mialam problemu
Po 2- nerek nie obciaza pod warunkiem ze wypija sie co najmniej 1,5 l plynow dziennie
po 3- niezbedne witaminy zawieraja warzywa, ktore Dukan nakazuje jesc w sporych ilosciach
po 4- podczas kazdej diety pierwsze kilogramy to woda, dopiero po ok 2 tygodniach organizm zaczyna spalac tluszcz.
__________________
Julia Wiktoria
07.03.2012, 20:35
3270g, 47 cm
emigra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 15:46   #16
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez emigra Pokaż wiadomość
Widac malo wiemy, duzo gadamy...
Po 1- Dukan nakazuje wrecz codziennie jesc otreby- ona zawieraja blonnik, potrzebny do dobrego trawienia, ja jadlam codziennie i nie mialam problemu
Po 2- nerek nie obciaza pod warunkiem ze wypija sie co najmniej 1,5 l plynow dziennie
po 3- niezbedne witaminy zawieraja warzywa, ktore Dukan nakazuje jesc w sporych ilosciach
po 4- podczas kazdej diety pierwsze kilogramy to woda, dopiero po ok 2 tygodniach organizm zaczyna spalac tluszcz.
Przez pierwszy tydzień diety nie można jeść warzyw u Dukana! Potem dni proteinowe mieszaja sie z warzywnymi. Otręby owszem, ale dozwolone przesz Dukana 2 łyżki dziennie nie likwidują zaparć. U mnie skończyło się krwawieniem z jelita grubego i zaparciami wszechczasów - mimo otrębów i dodatkowego błonnika w tabletkach. Piłam około 2 litrów wody dziennie. Dodatkowe minusy to totalny brak energii, osłabienie, zawroty głowy, ciągły gorzki smak w ustach, itd. Dziewczyny - Dukan naprawdę nie jest dla każdego i to nie jest "sposób odżywiania" lecz dieta, która ma na celu ubytek wagi i to jest jej priorytetem. Przed jej stosowaniem przeczytałam dokładnie jego książkę, zrobiłam wyniki badań krwi (były świetne), byłam idealnie zdrowym osobnikiem. Kilku lekarzy, z którymi rozmawiałam nie pochwalają dukanowskiej diety. Wiem, że są ludzie, ktorym ona służy, chudną i nic się nie dzieje. Ale są też tacy, którzy tak mocno odczuwają efekty uboczne, że nie mogą jej stosować. Takim osobom (np. ja i moj TŻ) bardzo służy dieta śródziemnomorska, dieta dobrych kalorii albo dieta Montignac'a.

Po kilku dniach diety dobrych kalorii czuję się świetnie! Mam mnóstwo energii mimo odstawienia kawy, nie mam zaparć, mam płaski brzuszek i jem pyszne rzeczy. Nie lubię słodyczy, ziemniaków, białego chleba, itd. - dieta dobrych kalorii dr Lipetz/a jest stworzona dla mnie.
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 16:00   #17
emigra
Zakorzenienie
 
Avatar emigra
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Nordrhein Westfalen
Wiadomości: 9 332
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Nie przez pierwszy tydzien, tylko przez pierwsza faze, u niektorych ludzi to 3 dni u innych 10- zaleznie ile ma sie do zrzucenia.

Wydaje mi sie ze nie mozesz winic tej diety za skutki i to co sie dzialo w Twoim organizmie. Chodzi o te jelito. Dukan mogl uaktywnic problem, nasilic go ale raczej nie byl przyczyna.
Skoro sluzy Ci ta dieta ktora teraz stosujesz to chyba dobrze? Ja tylko przedstawilam kontry do wypowiedzi kolezanki wyzej, ktora wypowiedziala sie tak jakby Dukan byl samym zlem i wszyscy ktorzy jedza w/g jego zasad milczeli o skutkach ubocznych.

Kazda dieta ma jakies ''ale'', ale sa ludzie ktorym to przeszkadza i sa tacy ktorzy to wlasnie chwala. Moja ciotka jak sie dowiedziala ze Dukam to tez zaczela do mnie mowic jakbym grzech popelnila:/ ze znoszcze sobie to czy tamto- a nigdy nawet nie byla na tej diecie.
Dukan ostrzega o skutkach ubocznych, o braku energii, spowodowanej brakiem wegli, o tym ze trzeba pic by nie doszlo do problemow z nerkami itp
I ktors kto sie decyduje na ta diete powinien 100 razy przeczytac ksiazke, zrozumiec wszystko i wtedy sie zdecydowac. A nie zaczac sie odchudzac, a potem miec pretensje. Bo to wszystko bylo powiedziane, co moze byc, co bedzie napewno itp.
__________________
Julia Wiktoria
07.03.2012, 20:35
3270g, 47 cm
emigra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 16:30   #18
ch_aga
Zadomowienie
 
Avatar ch_aga
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 1 835
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Ja uważam, że każdy człowiek jest inny i jednemu będzie odpowiadać Dukan innemu Montignac. Ja akurat jestem w tej pierwszej grupie. Czuję się rewelacyjnie, chudnę stopniowo, nie mam bóli migrenowych i wreszcie regularne miesiączki. Uważam, że nie powinno się negować innych diet, jeśli człowiek się dobrze czuje. Koleżanka już 3 lata odżywia się zgodnie z dietą Kwaśniewskiego i nigdy nie czuła się lepiej niż w ostatnich latach. Ja tam bym boczku nie tknęła, ale co kto lubi.
Pozdrawiam
ch_aga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 17:35   #19
emigra
Zakorzenienie
 
Avatar emigra
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Nordrhein Westfalen
Wiadomości: 9 332
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez ch_aga Pokaż wiadomość
Ja uważam, że każdy człowiek jest inny i jednemu będzie odpowiadać Dukan innemu Montignac. Ja akurat jestem w tej pierwszej grupie. Czuję się rewelacyjnie, chudnę stopniowo, nie mam bóli migrenowych i wreszcie regularne miesiączki. Uważam, że nie powinno się negować innych diet, jeśli człowiek się dobrze czuje. Koleżanka już 3 lata odżywia się zgodnie z dietą Kwaśniewskiego i nigdy nie czuła się lepiej niż w ostatnich latach. Ja tam bym boczku nie tknęła, ale co kto lubi.
Pozdrawiam
Dokladnie! Kazdy inaczej sie czuje i jedni beda polecac inni odradzac. Ja staram sie tylko w miare objektywnie do tego podejsc
__________________
Julia Wiktoria
07.03.2012, 20:35
3270g, 47 cm
emigra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-03, 11:47   #20
redzi13
Zadomowienie
 
Avatar redzi13
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Hull UK
Wiadomości: 1 285
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

odp dla Pani o pseudo Bieliczek jak widac to jednak nie jest blad ta diete.
przyklad 2.


Następujący przykład wyjaśnia zależność błędu od normy językowej.

Gramatyka normatywna (standardowej, starannej, pisanej) polszczyzny literackiej ustala regułę, wzór deklinacji zaimka wskazującego ten, ta, to; ci, te, podając paradygmat lub podaje, że odmienia się według deklinacji przymiotnikowej twardotematowej i wylicza formy mianownika rodzaju męskiego (ten), mianownika rodzaju nijakiego (to), biernika rodzaju żeńskiego (tę) jako odbiegające od tego wzorca. Regułę tę (właśnie ciągle jeszcze tę a nie tą) da się objaśnić tylko z punktu widzenia pewnej tradycji językowej, odczucia użytkowników, jej "prawność" uzasadnia duża liczba tekstów polszczyzny literackiej (sprzed okresu sformułowania reguły), gdzie taką a nie inną formę odnajdujemy. Formy "wyjątkowe" są historycznie umotywowane, ale dla samej normy jest to obojętne. Skądinąd wiadomo, że historycznie umotywowaną formą dopełniacza rodzaju męskiego byłaby forma † togo. W wyniku jednak procesu wyrównywania powstała forma tego (przez analogie do np. otwartego), tę też formę rejestruje norma. Z punktu widzenia gramatyki nienormatywnej, opisowej w formie biernika rodzaju żeńskiego tą nie ma nic szczególnego, jest ona wyrazem faktu, że proces wyrównywania deklinacji zaimka ten,... do deklinacji przymiotnikowej jeszcze się nie zakończył. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że norma starannej polszczyzny pisanej rejestruje stan sprzed zakończeniem tego procesu. Z punktu widzenia języka jako systemu zmiana tę > tą jest przejawem tendencji do usuwania form wyjątkowych. O żywotności tego procesu świadczą też nowsze rozwiązania normatywne, dopuszczającą użycie tej formy w normie użytkowej (swobodnej, ustnej). Formę tą zamiast tę spotyka się coraz częściej w tekstach pisanych, np. prasowych, co świadczyć może, że również norma języka starannego, pisanego w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie (jak to już miało miejsce w przypadku tego zaimka). Poza tym forma tą (np. z tą kobietą) jest formą narzędnika rodzaju żeńskiego, użycie formy tę w tej funkcji jest błędem przesadnej poprawności (hiperpoprawności).

Przykładowe zdania:
1. Widziałem tę piękną kobietę. (Forma zgodna z normą polszczyzny wzorcowej, staranna)
2. Widziałem tą piekną kobietę. (Forma niezgodna z normą wzorcową, zgodna z normą użytkową, swobodna, potoczna, coraz częściej też pisana)
3. Widziałem go z tą kobietą. (Forma zgodna z normą wzorcową i użytkową)
4. Widziałem go z tę kobietą. (Forma hiperpoprawna na gruncie normy wzorcowej, utworzona przez analogię do tę w bierniku).
redzi13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-03, 14:10   #21
beliczek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 3 310
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytując coś, podajemy źródło.


Cytat:
Napisane przez redzi13 Pokaż wiadomość
odp dla Pani o pseudo Bieliczek jak widac to jednak nie jest blad ta diete.
przyklad 2.


Następujący przykład wyjaśnia zależność błędu od normy językowej.

Gramatyka normatywna (standardowej, starannej, pisanej) polszczyzny literackiej ustala regułę, wzór deklinacji zaimka wskazującego ten, ta, to; ci, te, podając paradygmat lub podaje, że odmienia się według deklinacji przymiotnikowej twardotematowej i wylicza formy mianownika rodzaju męskiego (ten), mianownika rodzaju nijakiego (to), biernika rodzaju żeńskiego (tę) jako odbiegające od tego wzorca. Regułę tę (właśnie ciągle jeszcze tę a nie tą) da się objaśnić tylko z punktu widzenia pewnej tradycji językowej, odczucia użytkowników, jej "prawność" uzasadnia duża liczba tekstów polszczyzny literackiej (sprzed okresu sformułowania reguły), gdzie taką a nie inną formę odnajdujemy. Formy "wyjątkowe" są historycznie umotywowane, ale dla samej normy jest to obojętne. Skądinąd wiadomo, że historycznie umotywowaną formą dopełniacza rodzaju męskiego byłaby forma † togo. W wyniku jednak procesu wyrównywania powstała forma tego (przez analogie do np. otwartego), tę też formę rejestruje norma. Z punktu widzenia gramatyki nienormatywnej, opisowej w formie biernika rodzaju żeńskiego tą nie ma nic szczególnego, jest ona wyrazem faktu, że proces wyrównywania deklinacji zaimka ten,... do deklinacji przymiotnikowej jeszcze się nie zakończył. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że norma starannej polszczyzny pisanej rejestruje stan sprzed zakończeniem tego procesu. Z punktu widzenia języka jako systemu zmiana tę > tą jest przejawem tendencji do usuwania form wyjątkowych. O żywotności tego procesu świadczą też nowsze rozwiązania normatywne, dopuszczającą użycie tej formy w normie użytkowej (swobodnej, ustnej). Formę tą zamiast tę spotyka się coraz częściej w tekstach pisanych, np. prasowych, co świadczyć może, że również norma języka starannego, pisanego w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie (jak to już miało miejsce w przypadku tego zaimka). Poza tym forma tą (np. z tą kobietą) jest formą narzędnika rodzaju żeńskiego, użycie formy tę w tej funkcji jest błędem przesadnej poprawności (hiperpoprawności).

Przykładowe zdania:
1. Widziałem tę piękną kobietę. (Forma zgodna z normą polszczyzny wzorcowej, staranna)
2. Widziałem tą piekną kobietę. (Forma niezgodna z normą wzorcową, zgodna z normą użytkową, swobodna, potoczna, coraz częściej też pisana)
3. Widziałem go z tą kobietą. (Forma zgodna z normą wzorcową i użytkową)
4. Widziałem go z tę kobietą. (Forma hiperpoprawna na gruncie normy wzorcowej, utworzona przez analogię do tę w bierniku).
beliczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-17, 19:33   #22
lipstick_girl
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 43
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez *Insane Pokaż wiadomość
coś mi się wydaje, że ta dieta ma bazować na indeksie glikemicznym.

Unikanie białka na kolację, to błąd. Nawet nie będąc na diecie wiedziałam, że kolacja powinna być białkowa (może dlatego, że swego czasu sporo jeździłam na rowerze i trochę posiedziałam na sfd i tak dalej )

Poza tym jako złe kalorie wymienione są:
- mocno "węglowodanowe" owoce - od dawien dawna wiadomo, że nalezy ich unikać albo chociaż ograniczać (chociaż np. banan na trasie rowerowej jest lepszy od snickersa a czasem czystych węgli po prostu nam trzeba)
- czerwone mięso (przez niektórych źle tolerowane, mimo że szlachetne, to jednak o gorszych właściwościach odżywczych - co też nigdy nie było tajemnicą)
- warzywa tłuste (oliwki), o wysokim indeksie glikemicznym (marchew, kukurydza), skrobiowe (ziemniaki) - cóż w tym innowacyjnego?

Płatków śniadaniowych i pieczywa białego komentować nawet nie będe.

Dla mnie tego w ogóle nie można nazwać dietą. Tzn. każdy może stosować taką dietę we własnym zakresie - po prostu stosując się do zasad zdrowego odżywiania
Bzdura. To już by trzeba nic nie jeść. to co wymieniałaś może co prawda mieć wysoki indeks glik. ale nie polecam odstawiania tych warzyw. Warzywa się jada, gdyż one działają jak miotełka zawierają błonnik który usuwa toksyny. marchew to najlepsze dobrodziejstwo działa nawet lekko moczopędnie co pomaga nam usuwać toksyny z org. Ponadto ma multum minerałow i witamin. Jak odstawimy takie wazne w diecie warzywa to czym mamy żyć? suplementami? marchew ma dużo wit A,E,D,K i inne. A ziemniaki potas. ?jak się pozbawimy takich cennych minerałow w org to napewno nie będziemy chudli a jedynie słabneli....

Edytowane przez lipstick_girl
Czas edycji: 2010-08-17 o 19:37
lipstick_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-17, 22:52   #23
*Insane
Ona przychodzi nocą ;)
 
Avatar *Insane
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 11 029
Dot.: Dieta Dobrych Kalorii - od już! Czy ktoś się przyłączy?

Cytat:
Napisane przez lipstick_girl Pokaż wiadomość
Bzdura. To już by trzeba nic nie jeść. to co wymieniałaś może co prawda mieć wysoki indeks glik. ale nie polecam odstawiania tych warzyw. Warzywa się jada, gdyż one działają jak miotełka zawierają błonnik który usuwa toksyny. marchew to najlepsze dobrodziejstwo działa nawet lekko moczopędnie co pomaga nam usuwać toksyny z org. Ponadto ma multum minerałow i witamin. Jak odstawimy takie wazne w diecie warzywa to czym mamy żyć? suplementami? marchew ma dużo wit A,E,D,K i inne. A ziemniaki potas. ?jak się pozbawimy takich cennych minerałow w org to napewno nie będziemy chudli a jedynie słabneli....
Ale ja tylko zaznaczyłam, co zakłada Dieta Dobrych Kalorii


Jeśli chodzi o mnie, to ja akurat na diecie może nie tyle rezygnowałabym z tych warzyw, ale mocno je ograniczyła.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
*Insane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Wspólne odchudzanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:20.