Zmiany w ślubie kościelnym - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-05, 21:14   #31
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Ja się tam nie dziwię, że w końcu jakiś wysoko postawiony ksiądz się wkurzył na robienie sobie szopek ze ślubu kościelnego przez ludzi, którym religia zwisa. Miejcie pretensje do tych wszystkich par, które na łapu-capu biorą ślub, a dwa lata później jest płacz, jakby to unieważnić.
Tak podczytując na forum widać bardzo jaskrawo, że OGROMNEJ większości dziewcząt z katolicyzmem zupełnie nie po drodze, ale ślub planują w kościele: "dla rodziny, tradycji, sąsiadów" albo "bo jest ładniej".
Drwią w ten sposób w żywe oczy wierzącym, którzy kościoła nie mają za salę balową, ale za miejsce, gdzie człowiek zbliża się do swego KATOLICKIEGO boga. Już nie mówię o perfidnym kłamaniu na spowiedziach, bo "seks (lub antykoncepcja) przed ślubem to nie grzech i ja się z tego spowiadać nie będę, bo co to księdza obchodzi!".

Wydłużenie nauk, osobiste rozmowy mają na celu poznanie światopoglądu pary przez księdza. Ksiądz nie może udzielać sakramentu katolickiej religii niekatolikom czy jawnym heretykom (podważającym zasady KK).
Te gadki o badaniu lekarskim raczej włożyłabym między bajki, bo to będzie trudne do wyegzekwowania i zbyt kosztowne dla niezamożnych par. Ale już rozmowę z psychologiem uznałabym za całkiem rozsądne rozwiązanie.
Bo ileż się potem par tłumaczy podczas procesu unieważniania sakramentu swą "niedojrzałością" do związku? A tak psycholog sprawdzi czy para jest dojrzała, czy przemyślała swoje wzajemne relacje i nie będzie już odwrotu w formie "kościelnego rozwodu"
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 10:23   #32
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Normalnie muszę się zgodzić z Elfir. Może dzięki temu wiele par nie popełni życiowych błędów.


I tak po za tematem.
Musisz sporo wiedzieć na temat " rozwodów" kościelnych . Chyba masz coś z tym dużo wspólnego
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 10:29   #33
andzia1989r
Zakorzenienie
 
Avatar andzia1989r
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 5 308
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Powiem tak. Wbrew pozorom częśc z tych zmian rozumiem, ale uważam za zbyt głęboką ingerencję w życie prywatne.

Badania psychiatryczne: częśc osób zataja choroby psychiczne, a potem są problemy

Narzeczeństwo minimum rok: wtedy para jest razem minimum 1,5 roku często 2-3 lata albo dłużej. Tyle, że... w tej kwestii zawsze można skłamac, bo z zaręczyn się przecież protokołu nie sporządza. Pewnie miałoby to znowu na celu większą ostrożnośc, czy para sie poznała bla bla bla mniejsze ryzyko rozwodów kościelnych.

Ciąża: nie może dostac ślubu w ciąży. Potem już tak. Sądzę, że to pewnie dyktowane tym, że wiele ślubów jest tylko przez wpadkę a potem się sypią rozwody.

Seks przed ślubem: znów pytanie? Skąd pewność, że ktoś mówi prawdę? Zaświadczenie od ginekologa? A poza tym, gdyby faktycznie wszyscy się przyznali, to 99% ślubów by nie było, kościół straciłby zdecydowaną większośc wiernych, więc nie sądzę by te wszystkie wytyczne były tak dokładnie przestrzegane. No chyba, że KK chce sobie strzelic samobója.
__________________
Wiek: 23 lata
Wzrost: 165 cm
Waga:
Było: 83 kg
Jest: 75,5 kg
Będzie: 58 kg
andzia1989r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 11:24   #34
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Psychiatryczne: confused:
chyba psychologiczne to jest różnica.

W niektórych kulturach są gorsze wymogi co do ślubów

Edytowane przez bochema
Czas edycji: 2011-02-07 o 11:26
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 11:45   #35
andzia1989r
Zakorzenienie
 
Avatar andzia1989r
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 5 308
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez bochema Pokaż wiadomość
Psychiatryczne: confused:
chyba psychologiczne to jest różnica.

W niektórych kulturach są gorsze wymogi co do ślubów

Ja czytałam o psychiatrycznych bo już w kilku miejscach trafiłam na te zmiany kościelne.

A choroba psychiczna zatajona jest podstawą do unieważnienia ślubu.
__________________
Wiek: 23 lata
Wzrost: 165 cm
Waga:
Było: 83 kg
Jest: 75,5 kg
Będzie: 58 kg
andzia1989r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 11:48   #36
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

jak dla mnie to żenujące... ślub to kwestia wiary, a nie ciąży, czy doświadczeń erotycznych z przeszłości... A Kościół to instytucja wiary, a nie pracownia psychologiczna.
Swoją drogą, jeżeli Kościół tak do tego podchodzi, to analogicznie św. Maria Magdalena, albo św. Paweł nie powinni zostać świętymi, bo połowę swojego życia zmarnowali odpowiednio jako prostytutka i morderca to chyba gorsze (wiem, wiem, wartościowanie jest tutaj nie na miejscu), niż poczęcie dziecka (sic!) przed ślubem...
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 12:23   #37
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Najgorsze jest to, że nasi obecni duchowni obecnego świata nie porównują do tego z czasów Jezusa. Bo gdyby tak było, nasze kościoły byłyby biedne . Wstyd to pisać, ale nasz kościół rzymsko-katolicki nie jest tym kościołem jakim powinien być.
Prawdziwa wiara to żadnych opłat typu co łaska gdy ksiądz ma udzielać ślubu.

Pomysł w 100% nie przejdzie. Nie w Polsce. Polska jest wolnym krajem i ma wolność słowa. Jak nie ślub kościelny to będzie cywilny, w Polsce zawsze są obejścia nawet ponownego ślubu kościelnego bez unieważnienia małżeństwa.

Polak potrafi
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-07, 18:59   #38
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Dokładnie - jak komuś nie pasuje ślub w konwencji katolickiej, to po co się pcha do kościoła?
Zmiany nie sugerują odmawiania ślubu pannie w ciąży, ale nakładają na księdza obowiązek poznania rzeczywistej relacji między młodymi. Czy czasem ślub nie jest spowodowany wyłącznie naciskami mamusi i teściowej, bo tak naprawdę para poznała się i zaciążyła trzy miesiące wcześniej na dyskotece. Trudno wówczas uznawać decyzję młodych za odpowiedzialną.

I nie da się ukryć, że zgodnie z nauką moralną religii katolickiej panna powinna pozostać dziewicą do ślubu, skąd więc u niej ciąża? Czy ciąża była wynikiem chwilowej słabości, której dziewczyna prawdziwie żałuje, czy wynikiem regularnego uprawiania seksu, bo dziewczyna ma w nosie przykazania religijne?

Tu chodzi o obowiązki księży a nie par młodych! Aby księża nie ograniczali swojej roli w przygotowaniach ślubnych do przystawiania pieczątek i sprawdzania dokumentów, ale by wprowadzali młodych w prawa i obowiązki małżeństwa wg religii, jaką rzekomo (lub świadomie) deklarują wyznawać.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 21:14   #39
MartuNiunia87
Rozeznanie
 
Avatar MartuNiunia87
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 828
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Powiem tak...
Po 1 te przepisy jak by na nie nie patrzeć są dość przesadne, rozumiem - chyba- że kościół chce przez nie zmniejszyć liczbę zawieranych małżeństw na tzw. "hypcika" bo ciąża .. bo coś tam... ale myślę, że konsekwencją tych zmian może być to, że wiele osób zrezygnuje z ślubu kościelnego...

Po 2: Wiadomo info w internecie a rzeczywistość często mają daleko do siebie... ale się okaże w praniu

Po 3: kiedyś dawno temu - wiem to od babci- .. jak to kobieta z "nieślubnym" dzieckiem była potępieniem strasznym-zresztą na niektórych wioskach nadal jest , to takaż kobieta szła do ślubu w czarnej sukni! ... więc może nasz KK zechce i do tych zwyczajów powrócić ....

A tak poważnie... to bez sensu.. sama mam dziecko 3 letnie, a ślub z jego tatusiem będziemy brać w czerwcu 2011 i kiedy poszliśmy do spowiedzi to ksiądz nam powiedział, że powinniśmy wziąć ślub BO JEST JUŻ DZIECKO i żyjemy razem ze sobą i z tym dzieckiem, a my mu pow. że narazie nie mamy pieniędzy a pozatym chcemy się przekonać czy nam ta cała odpowiedzialność, rodzicielstwo i wspólne życie w ogóle wyjdzie (bo narzyczeństwo to jedno a wspólne życie do tego z dzieckiem to drugie) itd. itp.... a on na to, że w takim przypadku to mamy do niego przyjść i on nam może dać nawet ślub za darmo i to już zaraz (taki wiadomo "bez niczego" w sensie, że sakrament ślubu - co generalnie jest najważniejszym i głównym przedsięwzięciem całej akcji "ślub", bo tak owy można przecież wziąć nawet w piżamie)... więc chwila moment, ale najczęściej kiedy kobieta jest w ciąży/lub już dziecko jest to księżowie nakłaniają do wzięcia ślubu , słyszałam nawet, że ksiądz nie dał dziecku chrztu bo rodzice ślubu nie mają..., że niby w myśl religii, a teraz nagle na odwrót będzie, że jak w ciąży/dzieciata to lepiej niech nie biorą za szybko ślubu bo coś tam coś tam... no nie wiem, mnie to nie przekonuje.. no chyba, że te przepisy mają sprawić właśnie to, żeby księżowie nie robili tego co się dzieje - czyli sami nakłaniali do ślubu bo dziecko bo ciąża bo wspólne mieszkanie.... bez wgłębiania się w szczegóły...to może jest jakieś wyjście

Rozpisałam się jak zwykle... :P .. zobaczymy co tam wyjdzie im z tego pomysłu
__________________
Razem - 01.07.2006
Tomuś - 17.09.2007
Pierścionek - 14.02.2012
Sakramentalne TAK - 11.06.2011
Martynka- 23.02.2012


...Jeśli myślisz, ze wiesz wszystko to znaczy, że tak naprawdę nie wiesz nic...

Edytowane przez MartuNiunia87
Czas edycji: 2011-02-07 o 21:21
MartuNiunia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-08, 09:16   #40
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
...A tak poważnie... to bez sensu.. sama mam dziecko 3 letnie, a ślub z jego tatusiem będziemy brać w czerwcu 2011 i kiedy poszliśmy do spowiedzi to ksiądz nam powiedział, że powinniśmy wziąć ślub BO JEST JUŻ DZIECKO i żyjemy razem ze sobą i z tym dzieckiem...
To samo ciągle słyszę ja.
Ja Rozwódka i przez namowę księży załatwiam unieważnienie małżeństwa bo mam dzieci, żyje na kocią łapę a według kościoła powinniśmy tworzyć rodzinę. W sumie to sama nie wiem o co tak naprawdę w tym chodzi.
Więc ponowny ślub kościelny to nie są tak naprawdę nasze widzimisię.

Czy mi się uda czy nie i tak biorę ślub w maju w 2012r.
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-08, 19:17   #41
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

"W sumie to sama nie wiem o co tak naprawdę w tym chodzi."

????
Nie wiesz o co chodzi w religii, którą wyznajesz?
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-09, 10:53   #42
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez MartuNiunia87 Pokaż wiadomość
więc chwila moment, ale najczęściej kiedy kobieta jest w ciąży/lub już dziecko jest to księżowie nakłaniają do wzięcia ślubu , słyszałam nawet, że ksiądz nie dał dziecku chrztu bo rodzice ślubu nie mają..., że niby w myśl religii, a teraz nagle na odwrót będzie, że jak w ciąży/dzieciata to lepiej niech nie biorą za szybko ślubu bo coś tam coś tam... no nie wiem, mnie to nie przekonuje...
Ojej, chyba trochę generalizujesz. Nie chce mi się wierzyć, że jakiś ksiądz namawia do ślubu dziewczynę ledwo po maturze, która zaszła w ciążę na dyskotece. Trzeba wprowadzić rozróżnienie między zmuszaniem wyżej wymienionej, a sugerowaniem ślubu parze, która jest ze sobą od n lat, mieszka wspólnie i dziecko jest wynikiem regularnego współżycia w związku. Bo skoro ktoś przed ciążą żył w ten sposób, a mimo to deklaruję wiarę katolicką, to po 1. ślub był chyba kwestią czasu? (konkubinat jest wbrew nauce kościoła przecież...), a po 2., zgodnie ze swoją wiarą zapewni dziecku dorastanie w katolickiej rodzinie...
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 14:38   #43
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 7 999
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez MartuNiunia87 Pokaż wiadomość
A tak poważnie... to bez sensu.. sama mam dziecko 3 letnie, a ślub z jego tatusiem będziemy brać w czerwcu 2011 i kiedy poszliśmy do spowiedzi to ksiądz nam powiedział, że powinniśmy wziąć ślub BO JEST JUŻ DZIECKO i żyjemy razem ze sobą i z tym dzieckiem, a my mu pow. że narazie nie mamy pieniędzy a pozatym chcemy się przekonać czy nam ta cała odpowiedzialność, rodzicielstwo i wspólne życie w ogóle wyjdzie (bo narzyczeństwo to jedno a wspólne życie do tego z dzieckiem to drugie) itd. itp.... a on na to, że w takim przypadku to mamy do niego przyjść i on nam może dać nawet ślub za darmo i to już zaraz
Czyli Twój argument o braku pieniędzy na ślub upadł
Dziwię się, że często ludzie piszą, że nie biorą ślubu, bo ich nie stać. A to raczej na wesele ich nie stać, nie na sam ślub, bo ten można wziąć za niewielkie pieniądze
a2fc2be9cd8d1027f8cb90d936276c49cf807c7d_655950424f87d jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-10, 12:32   #44
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
"W sumie to sama nie wiem o co tak naprawdę w tym chodzi."

????
Nie wiesz o co chodzi w religii, którą wyznajesz?
O co chodzi z naszą religią to wiem.
Nie rozumiem tego, że księża sami nakłaniają do unieważnień. Dziwne jest to, że nie tylko mnie namawiano co roku o załatwienie sprawy i wzięcia ślubu, ale takie namowy słysze od małżeństw które mają już swoje lata i są tylko po ślubie cywilnym, bo któreś z małżonków jest po rozwodzie.
Gdy w końcu podjęłam decyzję i najpierw poszłam do jednego księdza na rozmowę, potem już tylko załatwianie spraw związanych z dokumentami które są potrzebne do sądu, żaden ksiądz, który ze mną rozmawiał nie patrzył się na mnie krzywym okiem, nie zbeształ i co tylko można sobie wyobrazić najgorszego. Każdy jeden był pozytywnie nastawiony, każdy życzył powodzenia aby się tylko wszystko udało.
A z innej strony czyta się, słyszy że trzeba to tępić. I to sama "góra" kościoła. Tego nie rozumiem o co tu chodzi.
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-11, 08:22   #45
bochema
Zadomowienie
 
Avatar bochema
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1 055
GG do bochema
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Elfir Zabrzmi to głupio ale " kocham cię" za te słowa:

Cytat:
Tak podczytując na forum widać bardzo jaskrawo, że OGROMNEJ większości dziewcząt z katolicyzmem zupełnie nie po drodze, ale ślub planują w kościele: "dla rodziny, tradycji, sąsiadów"
Tymi wyraźnie zaznaczonymi wyrazami rozwiązałaś mój problem na słowa teściowej " Dlaczego nie ślub kościelny?" Już teraz wiem co odpowiedzieć.

Dzięki
bochema jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-11, 08:55   #46
pani-jesień
Zakorzenienie
 
Avatar pani-jesień
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8 429
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez bochema Pokaż wiadomość
O co chodzi z naszą religią to wiem.
Nie rozumiem tego, że księża sami nakłaniają do unieważnień.
A co w tym dziwnego? To Ty nie wiesz, jaka kasa z tego jest?
__________________
Jesteś!
pani-jesień jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-11, 13:42   #47
aneta06082011
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 5
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez bochema Pokaż wiadomość
Dla ciebie to tylko seks, dla kościoła to "nowe życie", któremu przez głupotę dorosłych ludzi można zniszczyć dzieciństwo.
Dawno, dawno temu ( na szczęście to było dawno i teraz są inne czasy), kobieta jak się szanowała nie dopuściła do siebie mężczyzny.
Zostałam matką poprzez wpadkę. (Byłam w separacji z myślami o rozwodzie ale nie nawiedzę załatwiania spraw urzędowych więc ze wszystkim zwlekałam.) Jakoś wiadomość o ciąży nie przeraziła mnie, ale gdy już dziecko przyszło na świat i przyszło mi chwalić się, że mam dzieci, ogarniał mnie wstyd. Oczywiście nie wstydziłam się dzieci bo je bardzo kocham, wstydziłam się tego, że ktoś oceni mnie, że się puściłam.

"Każdy" jest taki pewny w 100%, ze to ten jedyny/a, taki wspaniały człowiek a po ślubie pokazuje swoje prawdziwe oblicze jakie nam piekło sprowadza.

Po części naprawdę nie dziwię się tym zmianom, ale na pewno nie ujrzy to światła dziennego
Obecnie skończyłam nauki przedmałżeńkiei rozmawialiśmy na ten temat z księdzem, też pow. o tym narzeczeństwie przez kilka lat to pow. że to nie prawda i że źle zrozumiałam, ale nie potrafił mi tego wyjaśnic, wiec już sama nie wiem....
aneta06082011 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-11, 14:05   #48
MartuNiunia87
Rozeznanie
 
Avatar MartuNiunia87
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 828
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez magdaef Pokaż wiadomość
Ojej, chyba trochę generalizujesz. Nie chce mi się wierzyć, że jakiś ksiądz namawia do ślubu dziewczynę ledwo po maturze, która zaszła w ciążę na dyskotece. Trzeba wprowadzić rozróżnienie między zmuszaniem wyżej wymienionej, a sugerowaniem ślubu parze, która jest ze sobą od n lat, mieszka wspólnie i dziecko jest wynikiem regularnego współżycia w związku. Bo skoro ktoś przed ciążą żył w ten sposób, a mimo to deklaruję wiarę katolicką, to po 1. ślub był chyba kwestią czasu? (konkubinat jest wbrew nauce kościoła przecież...), a po 2., zgodnie ze swoją wiarą zapewni dziecku dorastanie w katolickiej rodzinie...

Ja rozumiem i zgadzam się z tym... mówię o tym, że istnieją pojedyńcze przypadki tego, że ksiądz namawia do wzięcia ślubu dziewczynę/kobietę która jest w ciąży... tylko dla tego, że jest w ciąży .. własnie nie znając nawet nie pytając o, że tak powiem "okoliczności tej ciaży" , moja znajoma ma koleżankę, która właśnie zaszła w ciążę w wieku 18 lat... i to nie z chłopakiem z którym była w dłuższym związku..tylko wiadomo, i ksiądz normalnie na kolędzie powiedział jej, że teraz to już nie ważne są okoliczności tylko to, że będzie dziecko i powinno się urodzić ono "w normalnej katolickiej rodzinie" (czyli takiej gdzie mama i tata są małżeństwem)... więc powinna teraz szybko coś z tym zrobić... ja wiem, że może to może tak dziwnie zabrzmiało, ale po prostu chodziło mi o konkretne przykłady, wiem, że gdybyśmy tak wszystkie zaczęły wymieniać konkretne przykłady to trochę by się tego nazbierało :P

---------- Dopisano o 15:05 ---------- Poprzedni post napisano o 14:57 ----------

[1=a2fc2be9cd8d1027f8cb90d 936276c49cf807c7d_6559504 24f87d;24968367]Czyli Twój argument o braku pieniędzy na ślub upadł
Dziwię się, że często ludzie piszą, że nie biorą ślubu, bo ich nie stać. A to raczej na wesele ich nie stać, nie na sam ślub, bo ten można wziąć za niewielkie pieniądze [/QUOTE]


NO i zgodzę się z tobą...generalnie to nie był jako taki argument przeciwko ślubowi, powiedzieliśmy księdzu, że nie posiadamy obecnie pieniążków na ślub (czyli ceremonię + wesele)... ksiądz słusznie obalił ten "argument"... bo ślub można wziąć bez pieniędzy, tylko, że nigdy też nie ukrywałam tego, że chcę mieć wesele.... nie wielkie i nie super chuczne ale chcę..a jeśli nie wesele to chociaż ubrać się wyjątkowo i urządzić skromne przyjęcie dla rodziny (na co wtedy też nie mieliśmy) myślę, że nie tylko ja bo chyba większość kobiet o tym marzy, żeby TEN DZIEŃ wyglądał tak jak go sobie wymarzy. Wiadomo większość z nas mówiąc o ślubie ma na myśli ceremonię w kościele + wesele (czy choćby jakiś skromny obiad dla rodziny idt) a dla kościoła ślub.. to właśnie sakrament.. ceremonia kościelna, którą jak już mówiłam.. można odbyć nawet w piżamie.. (jeśli naprawdę nie masz się nawet w co ubrać) - a mój przykład podałam jako przykład tego, że nie zależnie od argumentów ksiądz i tak dążył do tego, że skoro jest dziecko to powinien być już i ślub
__________________
Razem - 01.07.2006
Tomuś - 17.09.2007
Pierścionek - 14.02.2012
Sakramentalne TAK - 11.06.2011
Martynka- 23.02.2012


...Jeśli myślisz, ze wiesz wszystko to znaczy, że tak naprawdę nie wiesz nic...
MartuNiunia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-18, 09:51   #49
arisa
Zadomowienie
 
Avatar arisa
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 519
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez bochema Pokaż wiadomość
O co chodzi z naszą religią to wiem.
Nie rozumiem tego, że księża sami nakłaniają do unieważnień. Dziwne jest to, że nie tylko mnie namawiano co roku o załatwienie sprawy i wzięcia ślubu, ale takie namowy słysze od małżeństw które mają już swoje lata i są tylko po ślubie cywilnym, bo któreś z małżonków jest po rozwodzie.
Gdy w końcu podjęłam decyzję i najpierw poszłam do jednego księdza na rozmowę, potem już tylko załatwianie spraw związanych z dokumentami które są potrzebne do sądu, żaden ksiądz, który ze mną rozmawiał nie patrzył się na mnie krzywym okiem, nie zbeształ i co tylko można sobie wyobrazić najgorszego. Każdy jeden był pozytywnie nastawiony, każdy życzył powodzenia aby się tylko wszystko udało.
A z innej strony czyta się, słyszy że trzeba to tępić. I to sama "góra" kościoła. Tego nie rozumiem o co tu chodzi.
Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o kasę. Księża to też tylko ludzie. Niektórzy są wyjątkowo pazerni i z ich genialnymi pomysłami potem muszą się inni ludzie męczyć. Szkoda, że tych zdroworozsądkowych jest mniej. Tak to właśnie wygląda - przepisy są po to, by je łamać, także w Kościele.
__________________
Co to jest miłość ? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi serca

http://s3.suwaczek.com/20090530040117.png

http://www.suwaczki.com/tickers/p19ucsqvry96uqg4.png

15.12.2010 - prawo jazdy zdane
arisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-28, 09:23   #50
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez mezaga Pokaż wiadomość
Amandi ja zgadzam się z Tobą. Kościół po prostu chce bronić ustalonych przez siebie zasad. I jeśli ktoś się z nimi nie zgadza wcale nie musi brać ślubu Kościelnego. Nie ma obowiązku brania ślubu kościelnego. Można wziąć ślub cywilny. Szczególnie jeśli jest się osobą nie związaną z KK.
Ale trzeba brać poprawkę na to co piszą gazety, bo wcale może do tego co opisują nie dojść. Ile to już razy tak było.
zgadzam się w pełni
ślub to chce się brać w kościele, ale żeby jeszcze postępować zgodnie z jego nauką, to już nie łaska
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-03, 20:03   #51
kzb1
Zakorzenienie
 
Avatar kzb1
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4 657
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Jak dla mnie to jest chore. Badania psychiatryczne? Toż połowę księży należałoby wywalić z kościoła po takim badaniu...
Ja nie jestem katoliczką, mój chłopak jest. Jeżeli miałoby dojść do ślubu to penie bym ustąpiła w tej kwestii bo dla mnie nie ma znaczenia GDZIE się bierze ślub tylko z KIM oraz CO się czuje i przysięga.
kzb1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-04, 10:05   #52
oliweczka123
Raczkowanie
 
Avatar oliweczka123
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Warszawa i dalej na wschód ;)
Wiadomości: 70
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Im więcej czytam opinii tym bardziej chcę, żeby weszły nowe przepisy Miało by to ręce i nogi wreszcie. Czytalam jednak sporo już na ten temat w prasie fachowej i katolickiej i niestety te zmiany nie dotyczą Polski. U nas ma się długo jeszcze nic nie zmienić. Dobrze, że chociaż dyskusja powstała, że coś jest źle. A na "dobrych" naukach przecież i tak jest rozmowa z psychologiem, lekarzem, doświadczonym katolickim małżeństwem więc żadna nowość, to jest od lat! Odnośnie kobiet w ciąży to zawsze pukałam się głowę jak widziałam taką 17/18 latkę przed ołtarzem ale to głupota rodziców nie jej, ona nie ma nic do powiedzenia jak w 19 wieku, więc nie ma jej co karcić chyba, że to jest jej decyzja, ale ciężko podjąć racjonalną "decyzję" w takim stanie, o przyszłości decyduje tylko szczęście. Nie chodzi o to, że śle że w ciąży, trzeba jej teraz pomóc a nie zaszkodzić! A ślub w wieku 18 lat z chłopakiem, którego zna max 4-8 miesięcy pomocą nie jest!!!
(to się ludziom nie podoba, ale trudno wg czas skończyć ze średniowiecznym zmuszaniem kobiet do małżeństwa)
Problem, że będzie mniej ślubów? A ile razy mówi się, że nie liczy się ilość a jakość?
__________________
b ę d ę _ ż o n ą ! ! !

3 wrześ nia 2011
"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego,
że osiągnięcie go wymaga czasu.
Czas i tak upłynie."
H. Jackson Brown Jr.
oliweczka123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-04, 16:47   #53
mariaantonowna
Rozeznanie
 
Avatar mariaantonowna
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 527
Dot.: Zmiany w ślubie kościelnym

Cytat:
Napisane przez Angel_00 Pokaż wiadomość
zgadzam się skoro ktoś nie praktykuje swojej wiary a biegnie
do kościoła brać ślub to nie rozumiem oburzenia. jeśli ktoś praktykuje i to nie będzie miał problemu bo przecież ślub bierze zgodnie że swoją wiarą i przekonaniem. moim zdaniem ludzie biorą koscielne śluby bo suknia bo coś a potem starają się o unieważnienie. Te zaostrzenia moim zdaniem mają na celu unikniecia takich sytuacji.
mariaantonowna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:19.