Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki??? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-09-16, 16:41   #1
karo-la
Wtajemniczenie
 
Avatar karo-la
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 368

Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???


Witam.

Dowiedziałam sie parę dni temu że cierpię na zaburzenia funkcji woreczka żółciowego- mam w nim kamienie...

Chciałabym spytać czy i jaką rolę mogła odegrać w tym doustna antykoncepcja, i czy mogę nadal ją stosowac czy zmienić środek(zastrzyk,plastry) ?

Za 2 lata planuję dziecko, więc może w ogóle zrezygnować z antykoncepcji hormonalniej na rzecz kalendarza i przezerwatyw?

Dziękuję z góry za odpowiedż.
__________________








karo-la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-18, 13:04   #2
karo-la
Wtajemniczenie
 
Avatar karo-la
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 368
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

UP
__________________








karo-la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-18, 18:31   #3
_totally_
Zakorzenienie
 
Avatar _totally_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 5 003
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Witaj,
Od kilku lat mam kamice żółciową (zwlekam z zabiegiem). Wprawdzie stosuję plastry-z powodu chorej wątroby. O złym wpływie tabletek na woreczek nie słyszałam...

Przy okazji podnoszę, bo też jestem ciekawa.
_totally_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-19, 20:05   #4
karo-la
Wtajemniczenie
 
Avatar karo-la
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 368
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Hej totally - ja nie chcę zwlekać z zabiegiem- chcę mieć dziecko w ciągu dwóch lat,a wiem że kamienie i ciąża sie wykluczają (leki, bóle)
Na ulotkach pigułek czytałam o wpływie tabletek na woreczek- ale nadal nie czuję się pełna informacji...
__________________









Edytowane przez karo-la
Czas edycji: 2006-09-27 o 15:24
karo-la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-20, 08:15   #5
_totally_
Zakorzenienie
 
Avatar _totally_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 5 003
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Totally.
Na ulotce dołączonej do plastrów nie znalazłam takiej informacji, wiec...może plastry?
_totally_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-22, 14:15   #6
Goldie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 41
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

hej Ja mam już usunięty woreczek Podczas czytania o kamicy woreczka trafiłam na jakąś informację na temat tego, że to pigułki mogą mieć ta to wpływ. Jednak generalnie przyczyny powstawania kamieni nie są do końca znane.U mnie kamienie pojawiły sie zanim zaczełam brać pigułki. Już po operacji pytałam natomiast lekarzy czy mogę je brać ze względu na i tak już obciążoną brakiem woreczka wątrobę, jednak żaden nie miał przeciwwskazań. Co do ulotki od pigułek-na mojej nie ma żadnych informacji na temat woreczka.
Goldie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 13:41   #7
_totally_
Zakorzenienie
 
Avatar _totally_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 5 003
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Podnoszę.
_totally_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-09-27, 14:03   #8
asia26
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Z Poznania
Wiadomości: 1 208
GG do asia26 Send a message via Skype™ to asia26
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

spróbuj plasterków evra!
Jezeli chodzi o anty tabletki to nalezałoby ustalic przyczyne powstawania kamieni .

asia27
asia26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 15:13   #9
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 4 778
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Powiedzcie mi prosze jaki lekarz zajmuje sie chorobami woreczka zolciowego i watroby (moja mam choruje). Gastrolog? Hepatolog? (cos takiego wynalazlam w necie). Bede wdzieczna za info. I moze jakies info odnosnie usuwania kamieni...
celka2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 15:35   #10
karo-la
Wtajemniczenie
 
Avatar karo-la
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 368
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

asia26 plastrów nie chcę Juz jakby coś to zastrzyk, albo NPR (to drugie- zaczęłam)
Goldie na ulotce z pigułek ( TriMinulet) znalazłam:
Przeciwwskazania:
-zaburzenie metabolizmu lipidów. ( i dalej o gestagenach, i wywoływanym przez nie zmniejszeniu stężenia lipoprotein o dużej gęstości (HDL) -czyli cholesterolu złej frakcji,uważanego za jeden z powodów odkładania sie złogów w woreczku żółciowym, przez co pojawiają się kamienie.
5)Kamica woreczka żółciowego- wcześniejsze badania wykazywały na zwiększone ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego u kobiet przyjmujących doustne złożone preparaty antykoncepcyjne.
celka2000 hepatolog zajmuje sie wątrobą.A usuwanie kamieni- zależy od lekarza, ich wielkości, sposobu ich powstania, diety, otyłości,itp itd.
Najczęstsza metoda to zabieg laparoskopowy w narkozie. Poszukaj o tym czegoś więcej w sieci.
__________________








karo-la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 16:14   #11
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 4 778
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Cytat:
Napisane przez karo-la Pokaż wiadomość
asia26 plastrów nie chcę Juz jakby coś to zastrzyk, albo NPR (to drugie- zaczęłam)
Goldie na ulotce z pigułek ( TriMinulet) znalazłam:
Przeciwwskazania:
-zaburzenie metabolizmu lipidów. ( i dalej o gestagenach, i wywoływanym przez nie zmniejszeniu stężenia lipoprotein o dużej gęstości (HDL) -czyli cholesterolu złej frakcji,uważanego za jeden z powodów odkładania sie złogów w woreczku żółciowym, przez co pojawiają się kamienie.
5)Kamica woreczka żółciowego- wcześniejsze badania wykazywały na zwiększone ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego u kobiet przyjmujących doustne złożone preparaty antykoncepcyjne.
celka2000 hepatolog zajmuje sie wątrobą.A usuwanie kamieni- zależy od lekarza, ich wielkości, sposobu ich powstania, diety, otyłości,itp itd.
Najczęstsza metoda to zabieg laparoskopowy w narkozie. Poszukaj o tym czegoś więcej w sieci.
dzieki. Ale kto sie zajmuje woreczkiem zolciowym? Gastrolog??
celka2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-09-27, 18:46   #12
_totally_
Zakorzenienie
 
Avatar _totally_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 5 003
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Ostatecznie chirurg
_totally_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 22:14   #13
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Byłbym raczej za stosowaniem antykoncepcji przezskórnej (Evra)
gdyż taka droga podania "omija" (w pewnym sensie) wątrobę
co powoduje, że zmiejsza się znacznie ryzyko uszkodzenia komórki wątrobowej.
Wprawdzie kamica żółciowa nie jest wymieniana wprost, jako przeciwskazanie
do stosowania doustnej antykoncepcji, ale jest np. przeciwskazanie określone jako : "zaburzenia wydzielania pęcherzyka żółciowego" i tu trudno byłoby
nie wziąć pod uwagę właśnie kamicy (możliwość zatkania przewodu pęcherzykowego jest realne).
Co do wpływu estrogenów na sam proces tworzenia się kamieni - sprawa zapewne dyskusyjna ale wielu autorów uważa, że taki wpływ jest.
__________________
Dr Wojciech Kazimierak
www.twojginekolog.pl
tel. 0609 93 93 93 - sprawy pilne, umawianie wizyt
Leczenie nie może być bardziej uciążliwe od choroby
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-27, 23:20   #14
karo-la
Wtajemniczenie
 
Avatar karo-la
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 368
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

"Co do wpływu estrogenów na sam proces tworzenia się kamieni - sprawa zapewne dyskusyjna ale wielu autorów uważa, że taki wpływ jest."

Właśnie o to mi chodziło...
Przy usg wyszło, ze kamienie mam około 4-letnie- antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek (wcześniej Microgynon21- 5 lat, rok TriMinulet) przyjmuję już 6 lat ( właśnie przestałam). Dieta nie była kamieniotwórcza , jeśli mogę mówić o odkładaniu się złego holesterolu (dieta śródziemnomorska, warzywa, ryby, bogate w błonnik węglowodany)-nikt w rodzinie na podobne przypadki nie cierpiał- i stąd moje obawy odnośnie przyjmowania hormonów i ich wpływu na rozwój kamieni.

A czy to prawda że przed zajściem w ciążę konieczne jest usunięcie całego woreczka, czy wystarczy rozbić lub farmakologicznie usunąć kamienie w woreczku żółciowym?

Dodam że moje nie są ogromne, największy ma zaledwie centymetr, ale bywają dokuczliwe...
__________________








karo-la jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-28, 08:12   #15
_totally_
Zakorzenienie
 
Avatar _totally_
 
Zarejestrowany: 2005-04
Wiadomości: 5 003
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Karo-la, u mnie kamienie wykryto, gdy miałam 18 lat-nie stosowałam antykoncpecji, nikt w rodzinie nie cierpiał na tę przypadłość, żywiłam się głównie warzywami i owocami, nie brałam leków czy preparatów, które sprzyjają tworzeniu się złogów. Do tej pory nie wiem skąd, dlaczego...

Kamienie bywają dokuczliwe, fakt. Moje przypominają mi o swoim istnieniu nawet po zjedzeniu czterech orzechów włoskich
_totally_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-31, 11:59   #16
guniagusia
Zakorzenienie
 
Avatar guniagusia
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 10 526
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

a ja mam kamienie w woreczku i niestety moja wątroba nie toleruje hormonalnej antykoncepcji. Ja czulam "namacalnie" ze szkodzi bo jak bralam pigulki non stop mialam dolegliwosci. Postanowiłam więc sprawdzic plastry, ale też po szybkim czasie zaczęłam "czuć" ich kiepskie działanie; Nie wiem, zazdroszczę osobom, które mimo kamicy mogą to stosować i nie czują tak wszystkiego, moze poprostu to zalezy od kondycji wątroby, bo mi niestety lekarz niedawno powiedział, że bez wspomagania słabo sobie moja daje radę.. Osttanio myślę nad pierścieniem, ale myślę, że jego działanie będzie bardzo zbliżone do evry
guniagusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-28, 17:39   #17
natasia20
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Daaaleko:-)
Wiadomości: 11 081
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Witam
Ja jestem juz po zabiegu laparoskopowym kamicy pęcherzyka żółciowego. Mój chirurg również powiedział że to przez tabletki antykoncepcyjne ale również jest to przypadłość genetyczna co u mnie w rodzinie występuje więc nie mogę byc pewna czy miało to jakich związek z tabletkami anty. pozdrawiam;-)
natasia20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-02, 14:36   #18
iwcia 1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 44
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Witam Panie Doktorze mam problem i nie jest on związany z woreczkiem żółciowym czy wątrobą.A mianowicie w 2008 roku zdiagnozowano u mnie hiperprolaktynemię.Wykluc zyłam wszystkie możliwe schorzenia,gdzie może ona występować . Nie mam również hiperprolaktynemii polekowej.Zdaniem lekarza może to być hiperprolaktynemia organiczna,ale na skutek braku objawów nie mam stosowanego leczenia i nie miałam też robionego rezonansu przysadki (choć lekarze mówią,że warto by było go zrobić).Test z metoklopramidem przedstawia się następująco(2008 rok): 0': 75 ng/ml po MCP: 60':121 ng/ml i po 120':88 ng/ml.Obecnie moja prolaktyna wyjściowa wynosi 121 ng/ml(przy normie do 25 ng/ml: maj 2010 r.) i nie mam również żadnych jej objawów.Jak można rozróżnić guz przysadki nieczynny hormonalnie?I czy on jest możliwy u mnie?I czy rzeczywiście rezonans nie jest konieczny?Bardzo proszę o pomoc.Z góry dziękuję.
iwcia 1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-11, 20:56   #19
essita
Przyczajenie
 
Avatar essita
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 13
Dot.: Panie Doktorze-kamica żółciowa a pigułki???

Temat stary, ale mam co nieco do powiedzenia w tej sprawie.
Otóż tabletki zdecydowanie mają wpływ na woreczek żółciowy. Kwestia jest taka, że żeby szkodziły, trzeba mieć predyspozycje genetyczne do tego.

Skąd moje wnioski? Przed ciążą 3 miesiące robiłam usg brzucha i miałam "pusty" worek, w ciąży zaczęły się kolki (wtedy nie wiedziałam, co się dzieje), a po porodzie zrobiłam usg i okazało się, że mam cały woreczek pełny błota niemalże! Największe kamyczki miały średnicę 5mm.

Po prostu wzrost poziomu estrogenów w ciąży spowodował nieprawidłowy rozpad tłuszczów w organizmie i odkładanie złogów w worku. To samo działoby się w przypadku antykoncepcji hormonalnej.

Jednak muszę przyznać, że kamicę żółciową ma moja mama i miała babcia.
Acha, żeby nie było, jestem osobą szczupłą, wręcz mam niedowagę. Woreczek nie wypełnia się od nadwagi czy otyłości. To nie ma nic wspólnego.
__________________
essita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-11 21:56:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:58.