OFE i te sprawy :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-29, 17:05   #1
grzeczna teoretycznie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 309

OFE i te sprawy :)


Niedawno dostałam list powiadamiający, że muszę zawrzeć umowę z jakimś OFE. Od czasu do czasu łapię się jakiejś dorywczej pracy najczęściej na umowę zlecenie, więc teoretycznie powinnam albo zapisać się do OFE albo sami mnie gdzieś przydzielą. Z drugiej strony jeszcze się uczę (19 lat) i czytałam gdzieś na forum, że takie listy się dostaje dopiero po skończeniu nauki. Jeżeli już miałabym się zapisać to o co w tym wszystkim chodzi? Np prowizja, którą OFE pobiera, będzie odciągana tylko po każdej wypłacie, nawet jeżeli nie będzie to wypłata co miesiąc tylko np kilka razy w roku? Czy w związku z tym, że składki nie będą napływały co mc, będę musiała płacić jakąś karę pieniężną?

Kompletnie się na tym nie znam, ale wybór funduszu emerytalnego jest sprawą ważną, tak mi się przynajmniej wydaje, więc wolę się sama za to zabrać

Z góry dzięki za pomoc
__________________
ewentualnie Zuźka
grzeczna teoretycznie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 19:31   #2
Andriejewna
Zakorzenienie
 
Avatar Andriejewna
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: z puszki Pandory
Wiadomości: 5 017
GG do Andriejewna
Dot.: OFE i te sprawy :)

Tż też takie pismo dostał
I jest tam powiedziane tak jak piszesz, że nie będą karać za nieregularne wpłaty. Z kolei nie orientuję się, czy będą Ci odciągać z wypłaty, bo mamuśka dostaje po prostu blankiety do wpłaty ile tam uważa za stosowne.
Jak potem wygląda wybieranie tej emerytury - nie mam pojęcia
__________________
Fetyszystka kocich stóp



Spełniam się w macierzyństwie
Roz
Dwa
Trzi
Cztyry



(Ej mam blog )
Andriejewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 20:06   #3
Heledore
Zakorzenienie
 
Avatar Heledore
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 4 538
Dot.: OFE i te sprawy :)

Nie, nie będą odbijać ci więcej z wypłaty. Będą brali jakiś procent ze składki jaką normalnie odciąga się do ZUSu*

* jak źle mówię to mnie poprawcie, ale chyba tak to działa
__________________
"Przeznaczenie zazwyczaj czeka tuż za rogiem. Jak kieszonkowiec, dziwka albo sprzedawca losów na loterię: to jego najczęstsze wcielenia. Do drzwi naszego domu nigdy nie zapuka. Trzeba za nim ruszyć"

Heledore jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 20:15   #4
niut80
Zadomowienie
 
Avatar niut80
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 059
Dot.: OFE i te sprawy :)

OFE to Otwarty Fundusz Emerytalny. W dużym uproszczeniu i bardzo łopatologicznie tłumaczę:

Od zarobków są pobierane składki na ubezpieczenie społeczne i podatek- mniej więcej jedna trzecia zarobków. Część z tych składek to składki emerytalne - czyli Twoja przyszła emerytura.

I tutaj te składki są dzielone na dwie części: jedna idzie do ZUSu i jest co roku powiększana o z góry ustalony wskaźnik - żeby tych pieniędzy inflacja nie zjadła ( wzrost cen - bo 100 zł za 10 lat będzie warte tyle co dziś 50 zł).

Druga część tych składek emerytalnych jest przekazywana do OFE - jest to prywatna firma, która (przynajmniej teoretycznie) ma za zadanie te Twoje pieniądze ze składek inwestować np. na giełdzie lub w inne instrumenty i te pieniądze pomnażać, za co pobiera określone w przepisach prowizje.

W Twoim interesie jest wrzucić w google hasło "ofe najwyższa stopa zwrotu" i wybrać fundusz, który najwięcej zarobił dla swoich klientów w długim okresie czasu, bo w sumie o to chodzi, żeby te pieniążki inwestować jak najlepiej. A potem wejść na stronę www wybranego OFE, się umówić z agentem i podpisać umowę. PODPISANIE UMOWY JEST BEZPŁATNE, nie daj się naciągnąć na żadne inne ubezpieczenie.

Możesz też zupełnie zignorowac to pismo. Osoby, które nie podpisały umowy z OFE podlegają losowaniu. ZUS przeprowadza takie losowanie 2 razy w roku (koniec stycznia i lipca), wybierając kilka funduszy na rynku, ze średniej półki. Potem pisemnie zawiadamia do jakiego funduszu zostałaś wylosowana. I tyle, bo obecnie każdy musi byż w OFE.

Jednak namawiam do zainteresowania się tematem i samodzielne podjęcie decyzji, ponieważ największe, najbogatsze fundusze nie biorą udziału w tym losowaniu. Tak więc lepiej poświęcić trochę czasu i wybrać porządny OFE niz droga losowania trafić do "średniaka", bo to się może przełożyć na wysokość emerytury. Poza tym po kilku latach można też fundusz bezpłatnie zmienić, jeśli ten poczatkowo wybrany przestanie sobie radzić na rynku.

Edytowane przez niut80
Czas edycji: 2012-06-29 o 20:17
niut80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 20:19   #5
niut80
Zadomowienie
 
Avatar niut80
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 059
Dot.: OFE i te sprawy :)

Zapomniałam dodać, że żeby nie podlegać losowaniu w ZUSie, musisz zawrzeć umowę najpóźniej do 10 lipca. Każdy kto zarobił pieniądze, od których odprowadzono składki musi się zapisac do OFE.
niut80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 20:19   #6
DarkChocolate666
Zakorzenienie
 
Avatar DarkChocolate666
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: ;-)
Wiadomości: 4 049
Dot.: OFE i te sprawy :)

A to nie jest jakaś pomyłka? Z tego, co się orientuję, to skoro się jeszcze uczysz i masz 19 lat, to nie powinnaś jeszcze wybierać OFE

A co do wyboru OFE, to najlepiej jednak samemu wybrać, gdyż w losowaniu biorą pod uwagę najsłabsze i najmniejsze fundusze
__________________
All I wanna do is get high by the beach.
DarkChocolate666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 11:56   #7
grzeczna teoretycznie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 309
Dot.: OFE i te sprawy :)

Cytat:
Napisane przez DarkChocolate666 Pokaż wiadomość
A to nie jest jakaś pomyłka? Z tego, co się orientuję, to skoro się jeszcze uczysz i masz 19 lat, to nie powinnaś jeszcze wybierać OFE
właśnie też to mnie zastanawia... jeśli nie podpiszę umowy z wybranym przez siebie funduszem, to prawdopodobnie ZUS sam mnie wylosuje, a tego bym nie chciała, ale z drugiej strony wydaje mi się, że to jakaś pomyłka (ze względu na fakt, że się uczę)


dzięki wszystkm za pomoc, już powoli kumam o co tu chodzi
__________________
ewentualnie Zuźka
grzeczna teoretycznie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-30, 12:13   #8
dorotek88
Raczkowanie
 
Avatar dorotek88
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 285
Dot.: OFE i te sprawy :)

Cytat:
Napisane przez grzeczna teoretycznie Pokaż wiadomość
Jeżeli już miałabym się zapisać to o co w tym wszystkim chodzi? Np prowizja, którą OFE pobiera, będzie odciągana tylko po każdej wypłacie, nawet jeżeli nie będzie to wypłata co miesiąc tylko np kilka razy w roku? Czy w związku z tym, że składki nie będą napływały co mc, będę musiała płacić jakąś karę pieniężną?
Z tego co wiem składka emerytalna jest pobierana tylko w przypadku umowy o pracę. Jeżeli pracujesz na zlecenie lub o dzieło to nie płacisz nic ani na ZUS ani na OFE (chyba że sobie to w jakiś tam sposób oddzielnie załatwisz, ale nie jestem pewna).

A i tak w ogóle to przecież ZUS nie wie że się uczysz Wie że możesz podjąć pracę, masz też zapewne NIP, więc OFE Cię dotyczy.

Edytowane przez dorotek88
Czas edycji: 2012-06-30 o 12:14
dorotek88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:37.