Wspaniałe stulecie, TVP1 - Strona 19 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-13, 03:25   #541
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Frumoasa Domnisoara Pokaż wiadomość
Ja nie obejrzę żadnego nowego odcinka aż do grudnia Ale będę chociaż podczytywać co tutaj piszecie.
ja podobnie, też nie dam rady obejrzeć wszystkich odcinków, jestem załamany
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-13, 11:33   #542
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
ja tam nie czytałem Ogniem i mieczem ani krzyżaków tylko oglądałem w tv i żyje ,
No żyjesz, ale co to za życie?
I tak, widać, że nie czytałeś a i oglądałeś niezbyt uważnie.


A propos serialu, trzeba pamiętać, że on pokazuje tylko niektóre wątki. W rzeczywistości harem Sułtana Sulejmana liczył kilkaset osób a nie jak w filmie kilkanaście czy kilkadziesiąt. Niektórych kobiet tam Sułtan nie widział na oczy. Zarządca haremu był jedną z najważniejszych postaci i było to wysokie dostojeństwo, zaś tutaj Sumbul Aga jest przedstawiony trochę jak chłopiec na posyłki, może w pierwszych odcinkach bardziej miał coś do powiedzenia, aktualnie okazuje się, że nawet służące sułtanek mogą więcej - moim zdaniem to wielki błąd. W rzeczywistości los Sułtanek również był zależny od zarządcy i raczej każda stała się go przekupić zjednać sobie a nie poniżać i nastawiać wrogo.

Obejrzałam wczorajszy odcinek z yt - zastanawiam się czy celowo jest przedstawiony Sułtan jako mający irracjonalną słabość zarówno do Hurrem jak i Ibrahima, bo wygląda tak, jakby Sułtan ignorował fakty tylko i wyłącznie z powodu uczuć jakimi darzy te osoby.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 10:26   #543
kamilululuniunia
Przyczajenie
 
Avatar kamilululuniunia
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 21
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

A co się stało z Bali Bajem - żyje, bo chyba przegapiłam ten odcinek po tym jak mu darowano życie. I co z Abyge też żyje, wezmą ten ślub czy nie :P. I mam pytanko odnoście Symbul Agi, bo czytałam że ma niby przejść na stronę Mahidevran czy też zginie, bo z tych opisów przyszłych odcinków nie bardzo rozumiem. Ogólnie to chyba będzie takie całkowite przegrupowanie w szeregach
kamilululuniunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 11:52   #544
regularkate
Zadomowienie
 
Avatar regularkate
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 1 977
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
No żyjesz, ale co to za życie?
I tak, widać, że nie czytałeś a i oglądałeś niezbyt uważnie.


A propos serialu, trzeba pamiętać, że on pokazuje tylko niektóre wątki. W rzeczywistości harem Sułtana Sulejmana liczył kilkaset osób a nie jak w filmie kilkanaście czy kilkadziesiąt. Niektórych kobiet tam Sułtan nie widział na oczy. Zarządca haremu był jedną z najważniejszych postaci i było to wysokie dostojeństwo, zaś tutaj Sumbul Aga jest przedstawiony trochę jak chłopiec na posyłki, może w pierwszych odcinkach bardziej miał coś do powiedzenia, aktualnie okazuje się, że nawet służące sułtanek mogą więcej - moim zdaniem to wielki błąd. W rzeczywistości los Sułtanek również był zależny od zarządcy i raczej każda stała się go przekupić zjednać sobie a nie poniżać i nastawiać wrogo.

Obejrzałam wczorajszy odcinek z yt - zastanawiam się czy celowo jest przedstawiony Sułtan jako mający irracjonalną słabość zarówno do Hurrem jak i Ibrahima, bo wygląda tak, jakby Sułtan ignorował fakty tylko i wyłącznie z powodu uczuć jakimi darzy te osoby.
Też uważam to za duże przekłamanie serialu. Sumbul Aga został stworzony jako postać komediowa, mam wrażenie, i co do samej zasady nie jest to złe, ale rzeczywiście zdumiewa mnie, jak potem w toku kolejnych odcinków postawiono na tym samym poziomie Gul Agę, który tak naprawdę przybył nie wiadomo skąd i nie wiadomo dlaczego. Zarządca haremu był jeden i pełnił bardzo ważną rolę, miał wielkie bogactwa i tak naprawdę nie musiał oczekiwać na niczyje łapówki, bo jak na niewolnika żył bardzo dobrze. A już to przeganianie Sumbula z miejsca na miejsce oraz zaangażowanie go do pełnienia roli w ślubie Sulejmana z rudą wydaje mi się kompletnym sci-fi
__________________
stop what you're doin', get into this groove, can't you see the signs?

Encore Precission Bass Player.
Lancia Kappa 2.0 driver.

regularkate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 17:26   #545
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez regularkate Pokaż wiadomość
Też uważam to za duże przekłamanie serialu. Sumbul Aga został stworzony jako postać komediowa, mam wrażenie, i co do samej zasady nie jest to złe, ale rzeczywiście zdumiewa mnie, jak potem w toku kolejnych odcinków postawiono na tym samym poziomie Gul Agę, który tak naprawdę przybył nie wiadomo skąd i nie wiadomo dlaczego. Zarządca haremu był jeden i pełnił bardzo ważną rolę, miał wielkie bogactwa i tak naprawdę nie musiał oczekiwać na niczyje łapówki, bo jak na niewolnika żył bardzo dobrze. A już to przeganianie Sumbula z miejsca na miejsce oraz zaangażowanie go do pełnienia roli w ślubie Sulejmana z rudą wydaje mi się kompletnym sci-fi
No właśnie - przecież postać mogła być komediowa a mimo wszystko mogły by być zachowane realia. Ale to ostatnie uważam za ok, Sumbul strzegł haremu więc i Hurrem, dlatego mógł reprezentować ją podczas ślubu, w sumie kto inny miał to robić? Reprezentować ją musiał mężczyzna, nie miała ojca, brata ani dorosłego syna, to opiekun wydawał się idealny.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 21:10   #546
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez regularkate Pokaż wiadomość
Też uważam to za duże przekłamanie serialu. Sumbul Aga został stworzony jako postać komediowa, mam wrażenie, i co do samej zasady nie jest to złe, ale rzeczywiście zdumiewa mnie, jak potem w toku kolejnych odcinków postawiono na tym samym poziomie Gul Agę, który tak naprawdę przybył nie wiadomo skąd i nie wiadomo dlaczego. Zarządca haremu był jeden i pełnił bardzo ważną rolę, miał wielkie bogactwa i tak naprawdę nie musiał oczekiwać na niczyje łapówki, bo jak na niewolnika żył bardzo dobrze. A już to przeganianie Sumbula z miejsca na miejsce oraz zaangażowanie go do pełnienia roli w ślubie Sulejmana z rudą wydaje mi się kompletnym sci-fi
Gul Aga pojawił się już na początku serialu, kiedy to razem z Nigar uczył nowe dziewczyny (w tym Aleksandrę) zasad haremu. Potem został przeniesiony do innego pałacu, gdzie był głównym nadzorcą. Do tego pałacu przybyły sułtanki a Gul starał się im dogadzać, jak mógł. Między innymi kazał przygotować słodycze, ale podano też takie, którymi został otruty Leon. Hurrem nie mogła ich jeść, więc Gul natychmiast zorganizował coś innego, czym przypodobał się Hurrem, ale też i Valide. Sułtanka-matka zabrała go ze sobą z powrotem do pałacu Topkapi, teoretycznie jako podwładnego Sumbula, ale Gul był już szefem w innym pałacu i nie uśmiechało mu się podrzędne stanowisko. Stąd właśnie konflikt obu panów

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
No właśnie - przecież postać mogła być komediowa a mimo wszystko mogły by być zachowane realia. Ale to ostatnie uważam za ok, Sumbul strzegł haremu więc i Hurrem, dlatego mógł reprezentować ją podczas ślubu, w sumie kto inny miał to robić? Reprezentować ją musiał mężczyzna, nie miała ojca, brata ani dorosłego syna, to opiekun wydawał się idealny.
Ponadto ślub miał być utrzymany w tajemnicy, o przygotowaniach wiedział tylko Ibrahim. Sułtan mógł polegać na dyskrecji Sumbula, dlatego to on reprezentował pannę młodą. Innych facetów godnych zaufania nie było w haremie, taki Gul od razu wysypałby się przed Hurrem i byłoby po niespodziance
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 22:07   #547
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Aisze Habsa nie żyje ? nie oglądałem całego odcinka,

Mahildevran chce rządzić haremem i nie chce jechać z Mustafą i pochwaliła się Hurrem, teraz Hurrem szepnie słówko mówiącemu facetowi i Mahildevran pojedzie czy nie czy Hurrem odpuści sobie harem ?

Spoiler, nie czytać i nie narzekać ,

Simil Aga zostanie do końca filmu,

Koniec spoilera
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-15, 22:21   #548
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
Aisze Habsa nie żyje ? nie oglądałem całego odcinka,

Mahildevran chce rządzić haremem i nie chce jechać z Mustafą i pochwaliła się Hurrem, teraz Hurrem szepnie słówko mówiącemu facetowi i Mahildevran pojedzie czy nie czy Hurrem odpuści sobie harem ?

Spoiler, nie czytać i nie narzekać ,

Simil Aga zostanie do końca filmu,

Koniec spoilera
Żyje, ale co to za życie? Leży jak roślinka, nie może mówić, tylko oczyma porusza.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-15, 23:21   #549
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

uwaga spoiler,

Aisze umrze w najbliższych odcinkach czy tak dalej będzie żyć ?
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 00:07   #550
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Jeszcze trochę pożyje a potem umrze.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 09:21   #551
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Agrippinilla Pokaż wiadomość
Jeszcze trochę pożyje a potem umrze.
serio uważasz, że tak napisane zdanie to nie spoiler, nie wiem po co jeden wyraz napisałaś na biało

Ostatnio strasznie denerwuje mnie Sulejman, żadnej mimiki, zawsze ta sama mina.
__________________
Nigdy nie szczekam ale zdarza mi się warknąć.
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-16, 12:55   #552
Pinakoladka2008
Wtajemniczenie
 
Avatar Pinakoladka2008
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 2 679
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Czy ktoś mi może wytłumaczyć kim jest ta kobieta, która czuwa przy łóżku matki Sułtanki? Czasami towarzyszy też Hatige.
__________________
bloguję.
Instagram: czokomorena

"
Nie mów mi nigdy, że za zło trzeba płacić
Są takie rzeczy, które robię dla zwykłej draki"
Pinakoladka2008 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 13:31   #553
zlotniczanka
plum plum
 
Avatar zlotniczanka
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 4 384
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

ja też nie mam czasu oglądać serialu, ale nie wiem, czy czytaliście kwinten muzełmański? Jest ponoć w klimacie serialu. Właśnie wyszła najnowsza część, tu są fragmenty: http://www.lambook.pl/ksiazki/26-sul...363531089.html - chciałam właśnie w majowy weekend nadrobić serial, ale jadę do rodziny, oglądanie odpada, więc wypadło na książkę. Warto ją kupić? Bo bym musiała zamawiać teraz.
__________________
May the Force be with You!

zlotniczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 15:27   #554
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Pinakoladka2008 Pokaż wiadomość
Czy ktoś mi może wytłumaczyć kim jest ta kobieta, która czuwa przy łóżku matki Sułtanki? Czasami towarzyszy też Hatige.
Chodzi ci o Gulfem?

W serialu Gulfem była pierwszą kobietą sułtana, urodziła synka, który zmarł w niemowlęctwie i sułtan ją odtrącił.
W rzeczywistości Gulfem była 2 żoną sułtana(imię pierwszej żony jest nieznane), ale wszystkie jej dzieci umarły wcześnie i sułtan odrzucił ją na rzecz trzeciej żony - Machidevran.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 16:55   #555
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
serio uważasz, że tak napisane zdanie to nie spoiler, nie wiem po co jeden wyraz napisałaś na biało

Ostatnio strasznie denerwuje mnie Sulejman, żadnej mimiki, zawsze ta sama mina.
A czy ja napisałam kiedy albo w jakich okolicznościach? Data śmierci Valide jest powszechnie znana, w końcu to postać historyczna.

U Sulejmana niewiele widać pod tą brodą, głównie oczy grają.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 19:25   #556
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Agrippinilla Pokaż wiadomość
A czy ja napisałam kiedy albo w jakich okolicznościach? Data śmierci Valide jest powszechnie znana, w końcu to postać historyczna.

U Sulejmana niewiele widać pod tą brodą, głównie oczy grają.
nie każdy w Polsce zna datę śmierci matki sułtana Sulejmana, nie każdy musi wiedzieć w którym momencie w serialu ona umrze i w jakich okolicznościach.
Generalnie serial jest ciekawszy jak się takich rzeczy nie wie.
Tak wiekszość osób w serialu to postacie historyczne, ale nie wszystkie w serialu umrą

Jak dla mnie to bardzo kiepsko te oczy grają, nie widać kiedy się uśmiecha, kiedy złości. Drażni mnie to.
__________________
Nigdy nie szczekam ale zdarza mi się warknąć.
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 21:20   #557
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Agrippinilla Pokaż wiadomość
A czy ja napisałam kiedy albo w jakich okolicznościach? Data śmierci Valide jest powszechnie znana, w końcu to postać historyczna.

U Sulejmana niewiele widać pod tą brodą, głównie oczy grają.
oni w tamtych czasach mieli coś do golenia, brzytwy, żyletki, elektryczne maszynki do golenia ? mieli coś z tego ?

a kiedy i w jakich okolicznosciach Valide Aisze Habsa odejdzie z tego świata ?
ja tam wolę wiedzieć

---------- Dopisano o 22:20 ---------- Poprzedni post napisano o 22:13 ----------

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
nie każdy w Polsce zna datę śmierci matki sułtana Sulejmana, nie każdy musi wiedzieć w którym momencie w serialu ona umrze i w jakich okolicznościach.
Generalnie serial jest ciekawszy jak się takich rzeczy nie wie.
Tak wiekszość osób w serialu to postacie historyczne, ale nie wszystkie w serialu umrą

Jak dla mnie to bardzo kiepsko te oczy grają, nie widać kiedy się uśmiecha, kiedy złości. Drażni mnie to.
pewnie o to chodzi, że taki mógł być Pady Szach Sułtan Han Nazytyry Pierwszy Janczar Sulejman

Edytowane przez userrr
Czas edycji: 2015-04-16 o 21:17
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 21:32   #558
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
nie każdy w Polsce zna datę śmierci matki sułtana Sulejmana, nie każdy musi wiedzieć w którym momencie w serialu ona umrze i w jakich okolicznościach.
Generalnie serial jest ciekawszy jak się takich rzeczy nie wie.
Tak wiekszość osób w serialu to postacie historyczne, ale nie wszystkie w serialu umrą

Jak dla mnie to bardzo kiepsko te oczy grają, nie widać kiedy się uśmiecha, kiedy złości. Drażni mnie to.
To nie jest problem, żeby się dowiedzieć. Choćby z wikipedii, nie ma artykułu po polsku, ale po angielsku jak najbardziej. I nie mów, że ludzie w Polsce nie znają angielskiego Jeśli ktoś nie zna, to jeszcze jest w kilku innych językach.

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
oni w tamtych czasach mieli coś do golenia, brzytwy, żyletki, elektryczne maszynki do golenia ? mieli coś z tego ?

a kiedy i w jakich okolicznosciach Valide Aisze Habsa odejdzie z tego świata ?
ja tam wolę wiedzieć

---------- Dopisano o 22:20 ---------- Poprzedni post napisano o 22:13 ----------



pewnie o to chodzi, że taki mógł być Pady Szach Sułtan Han Nazytyry Pierwszy Janczar Sulejman
Valide nie wyjdzie z tego wylewu/udaru, nadal będzie tylko mogła poruszać oczyma. Hurrem powie jej o romansie Nigar i Ibrahima oraz o jego konsekwencjach, nie wiedząc o tym, że to była przyczyna choroby. Valide zdenerwuje się, bo Hurrem ma zamiar poinformować Hatice a tymczasem stosunki Hatice z mężem poprawiły się i matka nie chciała tego zniszczyć. Jej stan się pogorszy i umrze.
Sułtanka-matka zmarła w 1534 roku, dwa lata później będzie po
Ibrahimie.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 22:09   #559
kalinolistek
Zakorzenienie
 
Avatar kalinolistek
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 9 141
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Lubie Valide. Jest piekna i inteligentna kobieta.
__________________
"Nie ma na świecie rzeczy, której należy się bać, za to jest wiele takich, dla których warto dać z siebie wszystko."
Hanni Münzer


kalinolistek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-16, 22:32   #560
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

A co sie stalo z gulnihal, jakos nie zauwazylam
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-16, 22:39   #561
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Agrippinilla,

jak zginie Ibrahim, obetną mu głowę na pniu ?

Hatice się z nim wcześniej rozwiedzie ?

Edytowane przez userrr
Czas edycji: 2015-04-16 o 22:42
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 09:55   #562
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Agrippinilla Pokaż wiadomość
To nie jest problem, żeby się dowiedzieć. Choćby z wikipedii, nie ma artykułu po polsku, ale po angielsku jak najbardziej. I nie mów, że ludzie w Polsce nie znają angielskiego Jeśli ktoś nie zna, to jeszcze jest w kilku innych językach.



Valide nie wyjdzie z tego wylewu/udaru, nadal będzie tylko mogła poruszać oczyma. Hurrem powie jej o romansie Nigar i Ibrahima oraz o jego konsekwencjach, nie wiedząc o tym, że to była przyczyna choroby. Valide zdenerwuje się, bo Hurrem ma zamiar poinformować Hatice a tymczasem stosunki Hatice z mężem poprawiły się i matka nie chciała tego zniszczyć. Jej stan się pogorszy i umrze.
Sułtanka-matka zmarła w 1534 roku, dwa lata później będzie po
Ibrahimie.
Tylko nie każdy czyta po angielsku wikipedię, żeby się dowiedzieć w którym odcinku i w jaki sposób umrze matka Sulejmana. Pisanie o takich faktach to spojlerowanie serialu.
__________________
Nigdy nie szczekam ale zdarza mi się warknąć.
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 10:09   #563
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
A co sie stalo z gulnihal, jakos nie zauwazylam

Jadąc na spotkanie z Hurrem o którym dowiedział się Ibrahim, niechcący wpadła kilka razy na nóż.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 10:20   #564
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Jadąc na spotkanie z Hurrem o którym dowiedział się Ibrahim, niechcący wpadła kilka razy na nóż.
to gulszach, gulnihal to byla hurrem pierwsza sluzaca
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 10:21   #565
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
to gulszach, gulnihal to byla hurrem pierwsza sluzaca

A to sory
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 10:26   #566
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

a nie pamietasz co z nia bylo?
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 10:50   #567
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
a nie pamietasz co z nia bylo?

Jeśli to ta co została napadnięta zamiast Hurrem przez Gulszach i potem leżała z Gulschach w szpitalu, to chyba została odesłana gdzieś i wydana za mąż.
Chyba
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 14:09   #568
kalinolistek
Zakorzenienie
 
Avatar kalinolistek
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 9 141
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Jeśli to ta co została napadnięta zamiast Hurrem przez Gulszach i potem leżała z Gulschach w szpitalu, to chyba została odesłana gdzieś i wydana za mąż.
Chyba
Tak, zostala wydana za maz.
__________________
"Nie ma na świecie rzeczy, której należy się bać, za to jest wiele takich, dla których warto dać z siebie wszystko."
Hanni Münzer


kalinolistek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 14:11   #569
h2o0
Zakorzenienie
 
Avatar h2o0
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 910
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Dzisiaj obejrzałam odcinek numer 69 na youtube, miazga
userrr, Valide Sultan to Ayse Hafsa..
h2o0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-17, 15:38   #570
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

a dziękuję
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-05 01:30:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:01.