Praca za granica(problemy,porady,p ytania) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-07, 15:56   #1
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639

Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica


Bardzo sie ciesze ze watek sie reaktywowal. Duzo ciekawych rzeczy sie znowu dowiedzialam i moze jeszcze dodam kilka slow od siebie,

Pierwsza sprawa to akcent. Nie rozumie dlaczego sie niektorzy tak bulwersuja. Jak juz jedna z osob pisala nawet w bedac w Polsce, zmieniajac miejsce zamieszkania czesto i zmieniamy akscent i to nawet bardzo szybko!
Ja normalnie mowie z akcentem krakowskim jednak przebywajac dluzej z moja rodzina na wschodzie melodia jezyka zmienia mi sie na typowa dla tamtych regionow. Po powrocie do Malopolski sprawa sie normuje.

Podobnie jest z akcentem w jezyku obcym. Poczatkowo wszyscy wiedzieli ze pochodze z Europy Wschodniej poniewaz moj niemiecki brzmial jak brzmial. Teraz po 3 latach dalej slysza ze jestem obcokrajowcem ale juz nie wiedza z jakiego rejonu. Natomiast bedac w Niemczech wszyscy pytaja sie mnie czy jestem ze Szwajcarii. Z tego wynika ze akcent i melodia wypowiedzi ewoluuje razem ze mna i nie widze w tym nic dziwnego.

Moze jeszcze dodam ze w wypowiedzi tej chodzi o pewne niuanse a nie o calkowita zmiane sposobu mowienia.

Druga sprawa obywatelstwo. Dla mnie sprawa wazna gdyz Szwajcaria ma bardzo scisle przepisy jesli chodzi o zatrudnienie. Pracodawca nie moze zatrudnic obcokrajowca jesli na to miejsce zglosila sie osoba o podobnych kwalifikacjach a z obywatelstwem szwajcarskim. Podobnie jest z roznymi swiadczeniami, waznymi w zyciu ktore wymagaja obywatelstwa i nie widze tutaj niczego dziecinnego w jego posiadaniu.
Podobnie na studiach obcokrajowiec nie ma prawa do stypendium za dobre wyniki w nauce itp....

Wiec jak widac nie wszystko jest czarno- biale w zyciu jak niektorym sie wydaje.
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 16:38   #2
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez tanzanit



Druga sprawa obywatelstwo. Dla mnie sprawa wazna gdyz Szwajcaria ma bardzo scisle przepisy jesli chodzi o zatrudnienie. Pracodawca nie moze zatrudnic obcokrajowca jesli na to miejsce zglosila sie osoba o podobnych kwalifikacjach a z obywatelstwem szwajcarskim. Podobnie jest z roznymi swiadczeniami, waznymi w zyciu ktore wymagaja obywatelstwa i nie widze tutaj niczego dziecinnego w jego posiadaniu.
Podobnie na studiach obcokrajowiec nie ma prawa do stypendium za dobre wyniki w nauce itp....

Wiec jak widac nie wszystko jest czarno- biale w zyciu jak niektorym sie wydaje.
Dla mnie to niezrozumiałe ,jak to nie może zatrudnić jeśli osoba przebywa legalnie z pozwoleniem na pracę? W Hiszpanii wygląda to tak:jeśli osoba przebywa legalnie i ma pozwolenie na pracę,to pracodawca może go zatrudnić normalnie tak jak Hiszpanów .Tylko od pracodawcy zależy,czy przyjmie daną osobę,czy też nie,tak jak w Polsce-albo cię zatrudni albo powie żegnaj .Jeśli w Hiszpanii masz papiery to możesz szukać pracy wszędzie i nie ma znaczenia ,że na to stanowisko jest chętnych kilku Hiszpanów.
Schody zaczynają się wtedy,gdy osoba przebywa nielegalnie-wtedy,aby ubiegać się o pozwolenie na pracę,należy właśnie wykazać,że na to miejsce pracy nie ma chętnych Hiszpanów .Może zmieni się coś od 1 maja,bo niby wtedy mają otworzyć rynek pracy dla Polaków .
Jeśli chodzi o obywatelstwo pod kątem pracy,to tutaj niepotrzebne, jak się ma pozwolenie na pracę .
Pozdrawiam
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 16:43   #3
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

To jest ochrona rynku pracy. Oczywiscie pracodawca moze cie zatrudnic jesli jest pewien iz w razie sprawy w sadzie udowodni ze na to miejsce nie zglosil sie nikt o podobnych kwalifikacjach jak ty albo po prostu zaden obywatel CH nie ubiegl sie o miejsce.
Dla Polakow jest jeszce gorzej bo najpierw jest CH, potem stara EU i na koncu my...
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 16:55   #4
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

To rzeczywiście nieciekawie,wszędzie rzucają nam kłody pod nogi .W taki sposób chcą zniechęcić ludzi do przyjeżdżania do Szwajcarii do pracy chyba .Ciekawe jak to jest w innych krajach,mam nadzieję,że nie tak rygorystycznie jak u ciebie
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 18:51   #5
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez tanzanit
To jest ochrona rynku pracy. Oczywiscie pracodawca moze cie zatrudnic jesli jest pewien iz w razie sprawy w sadzie udowodni ze na to miejsce nie zglosil sie nikt o podobnych kwalifikacjach jak ty albo po prostu zaden obywatel CH nie ubiegl sie o miejsce.
Dla Polakow jest jeszce gorzej bo najpierw jest CH, potem stara EU i na koncu my...
Skad ja to znam hehe Tu w Austrii jest podobnie. Niby jestesmy w EU ale jakos z tym rownouprawnieniem nic nie wychdzi.

"Niestety rygorystyczne podejście do zatrudniania cudzoziemców oraz bardzo hermetyczny rynek pracy, sprawia, że osoby aktualnie poszukujące zatrudnienia w Austrii mają duże problemy z podjęciem legalnej pracy. Przepisy tego państwa głoszą, bowiem, że obcokrajowcy mogą stanowić zaledwie 8 proc. siły roboczej kraju. Ten niewielki limit jest już niestety w dużej mierze wykorzystany przez cudzoziemców mieszkających w Austrii na stałe (należy do nich ok. 9 tysięcy Polaków)."

ale to juz chyba temat na inny watek...
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 19:31   #6
tinkaaa
Raczkowanie
 
Avatar tinkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 380
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez Fresa
Dla mnie to niezrozumiałe ,jak to nie może zatrudnić jeśli osoba przebywa legalnie z pozwoleniem na pracę? W Hiszpanii wygląda to tak:jeśli osoba przebywa legalnie i ma pozwolenie na pracę,to pracodawca może go zatrudnić normalnie tak jak Hiszpanów .Tylko od pracodawcy zależy,czy przyjmie daną osobę,czy też nie,tak jak w Polsce-albo cię zatrudni albo powie żegnaj .Jeśli w Hiszpanii masz papiery to możesz szukać pracy wszędzie i nie ma znaczenia ,że na to stanowisko jest chętnych kilku Hiszpanów.
Schody zaczynają się wtedy,gdy osoba przebywa nielegalnie-wtedy,aby ubiegać się o pozwolenie na pracę,należy właśnie wykazać,że na to miejsce pracy nie ma chętnych Hiszpanów .Może zmieni się coś od 1 maja,bo niby wtedy mają otworzyć rynek pracy dla Polaków .
Jeśli chodzi o obywatelstwo pod kątem pracy,to tutaj niepotrzebne, jak się ma pozwolenie na pracę .
Pozdrawiam
Tez sie dziwie,bo w Niemczech jest dokladnie tak jak w Hiszpanii
tinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-07, 21:12   #7
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Fresa u mnie wymagaja jak widac na pismie ale wyrabialam kiedys sobie paszport po kradziezy w Szwecji i tam nie chcieli nr pesel widocznie to tez jak gdzie komu zawieje

A Szwajcaria faktycznie bardzo rygorystycznie sie trzyma z zatrudnianiem obcokrajowcow... moja kuzynka w trakcie studiow tam pracowala... wlosy sie jezyly na glowie od tego co potrzebowala.
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-08, 10:31   #8
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez tinkaaa
Tez sie dziwie,bo w Niemczech jest dokladnie tak jak w Hiszpanii
Tu nie ma sie co dziwic. Kazdy kraj ma swoje przepisy i tyle. Szwajcaria jest szczegolna a to ze nie nalezy do EU komplikuje sprawe jeszcze bardziej.
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-08, 10:34   #9
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez Equita
Skad ja to znam hehe Tu w Austrii jest podobnie. Niby jestesmy w EU ale jakos z tym rownouprawnieniem nic nie wychdzi.

"Niestety rygorystyczne podejście do zatrudniania cudzoziemców oraz bardzo hermetyczny rynek pracy, sprawia, że osoby aktualnie poszukujące zatrudnienia w Austrii mają duże problemy z podjęciem legalnej pracy. Przepisy tego państwa głoszą, bowiem, że obcokrajowcy mogą stanowić zaledwie 8 proc. siły roboczej kraju. Ten niewielki limit jest już niestety w dużej mierze wykorzystany przez cudzoziemców mieszkających w Austrii na stałe (należy do nich ok. 9 tysięcy Polaków)."

ale to juz chyba temat na inny watek...
Equita widze ze Austria zaczyna sie tez bronic przed zalewem obcokrajowcow jak moze. U was jest jeszcze pewnie duzo pracownikow nielegalnych? W CH nielegalna praca jest ryzykowna bo Szwajcarzy sa bardzo "zyczliwi" w doszeniu na policje roznych takich rzeczy. I to nawet nie ze zlosliwosci ale z poczucia praworzadnosci.
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-09, 09:44   #10
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Tanzanit: W Austrii rzeczywiscie jest duzo nielegalnych pracownikow. Wiele osob stara sie w rozny sposob o obywatelstwo, by moc legalnie pracowac. Mysle jednak, ze "pracowanie na czarno" jest i tutaj ryzykowne:

"Pracownikom pracującym nielegalnie nie grożą kary pieniężne. Deportacja jest możliwa przy wielokrotnym przyłapaniu na pracy „na czarno”. Każda praca bez zezwolenia rejestrowana jest w urzędzie pracy, może to w przyszłości skomplikować i tak już trudny proces otrzymania zezwolenia.

Pracodawca może być ukarany od 1 do 25 tys. euro za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika."

Cale szczescie dla osob pracujacych w zawodach artystycznych nie ma takich ograniczen
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-09, 10:18   #11
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Aha czyli wlasciwie dla takiej osoby ktora szuka sezonowych prac i jej to wisi na przyszlosc czy ja w urzedzie odnotuja czy nie to otwarta furtka do roboty na czarno....Jestem w szoku szczerze powiedziawszy!! U nas jest deportacja z zakazem wjazdu na 5 lat. Oczywiscie pewnie sa wyjatki z zakazem wjazdu ale deportuja prawie kazdego.

A jeszcze jako ciekawostke powiem ze w CH na przyklad nie mozna byc zebrakiem na ulicy albo jakims tam ulicznym artysta bo to dla nich jest juz zarabianie kasy, trzeba miec pozwolenie i placic podatek!!!
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-10, 02:32   #12
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Ale sie Off Topic wywiazal...
A moze zalozyc osobny watek o pracy za granica?

Jezeli chodzi o Francje i zatrudnienie, to tu zdziwil mnie przepis,o ktorym pisze tanzanit.
Cytat:
Napisane przez tanzanit
"Pracodawca nie moze zatrudnic obcokrajowca jesli na to miejsce zglosila sie osoba o podobnych kwalifikacjach a z obywatelstwem szwajcarskim".
To straszne Dyskryminacja po prostu. Tu nie moze zatrudnic kogos, kto ubiega sie o prace, jezlei o to samo stanowisko ubiega sie osoba zapisana dla biura dla bezrobotnych (A.N.P.E), ale o obcokrajowcach nie ma takiego prawa. Ja na przyklad bylam jedna z osob ubiegajacych sie o stanowisko i wybrano mnie wlasnie, bo tak. Przebywam tu legalnie przeciez! To musi byc dopiero okropne! Tym bardziej zaczynam rozumiec wasze stanowisko na temat uzyskania obywatelstwa - jezeli dorzucic do tego stypendium za dobre wyniki w nauce... To naprawde w szwajcarii czulabym sie "gorsza".
Cytat:
Napisane przez tanzanit
Dla Polakow jest jeszce gorzej bo najpierw jest CH, potem stara EU i na koncu my...


Cytat:
Napisane przez fresa
W Hiszpanii wygląda to tak:jeśli osoba przebywa legalnie i ma pozwolenie na pracę,to pracodawca może go zatrudnić normalnie tak jak Hiszpanów .Tylko od pracodawcy zależy,czy przyjmie daną osobę,czy też nie,tak jak w Polsce-albo cię zatrudni albo powie żegnaj .Jeśli w Hiszpanii masz papiery to możesz szukać pracy wszędzie i nie ma znaczenia ,że na to stanowisko jest chętnych kilku Hiszpanów.
I tu jest dokladnie tak samo. Natomiast nie rozumiem zdania - "jezeli ma pozwolenie o prace" Poniewaz tu, zeby miec pozwolenie o prace, trzeba najpierw miec podpisany kontrakt, lub tzw. "obietnice pracy", dopiero potem mozna ubiegac sie o pozwolenie, ktore wygasa, w momencie zaprzestania tej pracy!

Cytat:
Napisane przez fresa
Schody zaczynają się wtedy,gdy osoba przebywa nielegalnie-wtedy,aby ubiegać się o pozwolenie na pracę,należy właśnie wykazać,że na to miejsce pracy nie ma chętnych Hiszpanów

No ale jak nielegalnie to jak moze ubiegac sie o pozwolenie o prace?! NIelegalnie to nielegalnie, wtedy mozesz co najwyzej sie ukrywac, a nie chodzic do biura pracy i sie tym chwalic.....?






__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 10:57   #13
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Jowisia co do tej legalnosci i nielegalnosci ... to wydaje mi sie, ze to jest tak:

poniewaz jestesmy w Unii w calej Europie mozemy przebywac bez ograniczen a nie tak jak kiedys bylo tylko 3 miesiace... ale taka osoba, ktora przyjechala i sobie siedzi np. w Niemczech nie ma prawa do pracy ale nikt mu nie powie, ze jest nielegalnie bo jako gosc to moze tu sobie siedziec ile chce. I Niemcy sa bardzo ostrozni z wydawaniem takiej osobie pozwolenia... mam znajoma, ktora tu przyjechala i chciala sie gdzies legalnie zaczepic... owszem wnioski moze zlozyc... i skladal je jej pracodawca... wiec niby wszystko cacy ale takie mu oplaty przylozyli z urzedu, ze stwierdzil, ze mu sie to nie oplaca... i takie osoby czesto decyduja sie na prace na czarno... a to juz jest scigane i to calkiem ostro...

a co do osoby przebywajacej legalnie i posiadajacej pozwolenie na prace... np. ja przez to, ze wyszlam za "Niemca" ... dostalam automatycznie pozwolenie na pobyt i pozwolenie na prace... ale znam tez osobe, ktora przyjechala tu na studia... i po jakims czasie zalatwila sobie pozwolenie na prace...

A Szwajcaria... w sumie w Unii nie jest wiec moze sobie dowolne przepisy wprowadzac dotyczace zatrudnienia obcokrajowcow a to przeciez nie jest nowoscia... ten kraj zawsze mial bardzo ostre przepisy...
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 13:44   #14
tanzanit
Wtajemniczenie
 
Avatar tanzanit
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 2 639
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

O Jowisia przypomnialas mi jeszcze o jednym schodku czyli ogloszenie o wolnym stanowisku ale tylko dla osob zarejestrowanych w urzedzie dla bezrobotnych co do niedawna Polakom nie przyslugwalo (terza nie wiem dokladnie, moze sie zmienilo).

A zeby wam jeszcze urozmaicic opowiesci o Szwajcarii to powie ze jesli dziecko sie tutaj urodzi ale zadne z rodzicow nie ma obywatelstwa to ono tez obywatelstwa CH nie dostanie Ewentualnie moze sie potem starac po przezyciu ilus tam lat, ale doszly mnie sluchy ze niektore wnioski odrzucaja!!!
tanzanit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 13:55   #15
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Talking Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez desti
ale znam tez osobe, ktora przyjechala tu na studia... i po jakims czasie zalatwila sobie pozwolenie na prace...
...
Desti a jak ta osoba zalatwila to sobie??

Mnie co prawda problem pozwolenia na prace nie dotyczy, bo pracuje w artystycznym zawodzie (na zlecenie i to tylko dlatego, ze mam duze znajomosci) Wlasnie nostryfikuje prawo na Uniwersytecie i troche to potrwa, zastanawiam sie, czy nie moglabym i w moim wyuczonym zawodzie pracowac. Wiem, ze jak dostane magisterke to bede jako zawodnik kluczowy, ale moze moglabym wczesniej poszukac pracy w zawodzie prawniczym?
__________________
9.09.2009- nasz slub koscielny!
8.07.2008- nasz slub cywilny!
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-26127.png
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-21469.png

http://bubbleplanet.blox.pl/html
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 13:58   #16
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Wiecie, jak tak sobie czytam to wszystko, to ciesze sie jednak, mam farta chyba. Francja i Hiszpania pod tym wzgledem maja naprawde luzniejsze reguly. Dobrze, fraczki sa rowniez bardzo ostrozni z wydawaniem pozwolenia o prace, trzeba miec podpisany kontrakt, latac z papierami, skladac wszytskie dokumenty, dostajesz pozwolenie tymczasowe na dwa miesiace, potem przedluzenie pozwolenia tymczasowego o kolejne trzy.. i tak to sie ciagnie. Ale z przyjeciem na stanowisko dyskryminacji takowej nie ma.

Moja przyjaciolka tak samo jak desti - wyszla za francuza i ma legalnie pozwolenia na prace od razu.. acha juz teraz wiem, o jakim przkladzie mowila fresa. No ale w takim razie to tylko wyjscie za maz za francuza. Jak ktos sie nie chce zenic to musi wszystko krok po kroku zalatwiac, i to nigdy nie ma pozwolenia o prace o tak na cale zycie tylko co kilka miesiecy musisz odnawiac, zglaszac sie, a oni sprawdzac czy wszystko jest w porzadku i tak dalej..

Kurcze, szwajcaria mnie rozlozyla, nie spodziewalam sie, naprawde. Ale myslalam, ze jezeli chodzi o Unie, to przepisy te same powinny byc
No coz, w takim razie ja i fresa chyba wyladowalysmy najlepiej...

Cytat:
Napisane przez tanzanit
A zeby wam jeszcze urozmaicic opowiesci o Szwajcarii to powie ze jesli dziecko sie tutaj urodzi ale zadne z rodzicow nie ma obywatelstwa to ono tez obywatelstwa CH nie dostanie Ewentualnie moze sie potem starac po przezyciu ilus tam lat, ale doszly mnie sluchy ze niektore wnioski odrzucaja!!!
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 14:00   #17
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez jowisia
[/font][/color]

I tu jest dokladnie tak samo. Natomiast nie rozumiem zdania - "jezeli ma pozwolenie o prace" Poniewaz tu, zeby miec pozwolenie o prace, trzeba najpierw miec podpisany kontrakt, lub tzw. "obietnice pracy", dopiero potem mozna ubiegac sie o pozwolenie, ktore wygasa, w momencie zaprzestania tej pracy![/font][/color]
[b][/font][/color]
No ale jak nielegalnie to jak moze ubiegac sie o pozwolenie o prace?! NIelegalnie to nielegalnie, wtedy mozesz co najwyzej sie ukrywac, a nie chodzic do biura pracy i sie tym chwalic.....?





Jowisiu już Ci tłumaczę
Tu jest nieco inaczej niż we Francji.Jeśli raz otrzymasz pozwolenie na pracę,to praktycznie nie masz możliwości byś je utraciła.Można je było utracić,jeśli nie pracowałaś minimum 6 miesięcy od czasu jego wydania.Jeśli zaś podjęłaś legalną pracę ,to nie było możliwości utraty pozwolenia.Owszem,jeśli ktoś nie pracował legalnie przez to minimum czasu,bądz też nie poszedł odnowić pozwolenia ,to mu przepadało,że tak powiem.Pierwsze pozwolenie zawsze wydają na rok i do osoby zainteresowanej należy pilnować terminu odnowienia,bo jak nie to przepadnie.
Jeśli zaś chodzi o kontrakt,lub obietnicę zatrudnienia to nie dawały one gwarancji otrzymania pozwolenia na pracę.
Jowisiu-druga część pytania:
Osoba przebywająca nielegalnie może ubiegać się o pozwolenie na pracę ,tak jak to napisałam wcześniej .Jednak szanse otrzymania takiego pozwolenia są nikłe.Aby je otrzymać należy wykazać ,że na to miejsce nie ma chętnych Hiszpanów.To zresztą też nie dawało szansy otrzymania pozwolenia,bowiem nasz znajomy miał naprawdę bardzo rzadki zawód i takowego nie dostał .Tu nie chodzi Jowisiu o szukanie pracy w urzędzie zatrudnienia,tylko składanie wniosku w ministerstwie o pozwolenie na pracę.Chyba zle to wtedy wytłumaczyłam ,bo oczywiście logiczne jest,że osoba przebywająca nielegalnie będzie się raczej ukrywać niż afiszowac w urzędzie.Troszkę to skomplikowane,ale jak się umie dbać o swoje interesy,to nic nie jest niemożliwe .Ale trzeba pilnować swoich spraw,bo nikt tego za nas nie zrobi .Nam nikt nie pomagal,wszystkie sprawy załatwialiśmy sobie sami ,pilnowaliśmy wszystkiego na czas i dzięki temu mamy wszystkie papiery w porządku ,i możemy tu normalnie,legalnie
pracować i żyć
Pozdrawiam
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 14:09   #18
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez Fresa
Jowisiu już Ci tłumaczę
Tu jest nieco inaczej niż we Francji.Jeśli raz otrzymasz pozwolenie na pracę,to praktycznie nie masz możliwości byś je utraciła.Można je było utracić,jeśli nie pracowałaś minimum 6 miesięcy od czasu jego wydania.(...)Pierwsze pozwolenie zawsze wydają na rok i do osoby zainteresowanej należy pilnować terminu odnowienia,bo jak nie to przepadnie.Jeśli zaś chodzi o kontrakt,lub obietnicę zatrudnienia to nie dawały one gwarancji otrzymania pozwolenia na pracę.
Jowisiu-druga część pytania:
Osoba przebywająca nielegalnie może ubiegać się o pozwolenie na pracę ,tak jak to napisałam wcześniej .Jednak szanse otrzymania takiego pozwolenia są nikłe.Aby je otrzymać należy wykazać ,że na to miejsce nie ma chętnych Hiszpanów.To zresztą też nie dawało szansy otrzymania pozwolenia,bowiem nasz znajomy miał naprawdę bardzo rzadki zawód i takowego nie dostał .Tu nie chodzi Jowisiu o szukanie pracy w urzędzie zatrudnienia,tylko składanie wniosku w ministerstwie o pozwolenie na pracę.Chyba zle to wtedy wytłumaczyłam ,bo oczywiście logiczne jest,że osoba przebywająca nielegalnie będzie się raczej ukrywać niż afiszowac w urzędzie.
Heh, fresko (fresa- czyli truskawka??, tak mi sie z franc.skojarzylo ) dziekuje za bardzo milego wyjasniajacego posta. Coz w takim razie widac, ze jest jeszcze inaczej w kazdym kraju.
Tu tez ani kontrakt, ani obietnica zatrudnienia nie gwarantuja dostania pozwolenia!! Ale jak juz ktos dostanie, i jest to pierwsze pozwolenie, to musi sie baaardzo pilnowac - co dwa miesiace z papierami chodzic, skladac wnioski o karte tymczasowego pobytu itp, itd.
Jezeli chodzi o ten nielegalny pobyt i prace, to moze kurcvze cos takiego we Francji istnieje, a ja nawet o tym nie wiem... W kazdym razei dzieki za informacje, i zycze wam dalej tak swietnego dopilnowania wszytkich spraw jak do tej pory!!

__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 15:17   #19
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Jowisiu,rzeczywiście sprawdza się stare polskie przysłowie-co kraj to obyczaj .A z fresą też masz rację ,smakowity nick .Wiesz,cieszę się że mamy dawno za sobą proces legalizacji,bo wcale nie było łatwo ani przyjemnie ,ale było warto .Lata biegną i trzeba myśleć o przyszlości,zwlaszcza o wypracowaniu lat do emerytury,aby pózniej na lodzie nie zostać .
Pozdrawiam serdecznie z dość ciepłej dziś Hiszpanii-17 stopni,ale wietrznie
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-10, 15:32   #20
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Equita to bym sie musiala dowiedzec... ale to nie byla prosta droga... ... ale to mialo zwiazek z kierunkiem studiow i zapotrzebowaniem... zaczela od czegos w rodzaju praktyk...

A tak w ogole to wydaje mi sie, ze Hiszpania i Francja maja bardziej otwarty rynek pracy dla obcokrajowcow jak Niemcy i Austria.
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 15:38   #21
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Desti na pewno masz rację,w końcu Niemcy to nasi najbliżsi sąsiedzi ,więc oni najbardziej obawiają się otwarcia rynku pracy dla Polaków.
Pozdrawiam
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 16:00   #22
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Nie tylko dla Polakow ale takze dla Czechow i innych "nowych" w Unii. I prawde mowiac wcale sie nie dziwie... przy takiej ilosci bezrobotnych... przy firmach, ktore przenosza sie na wchod lub do Chin... doszlo do tego, ze Niemcy wyjezdzaja do Australii, Austii lub Skandynawii w poszukiwaniu pracy.
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 16:14   #23
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Cytat:
Napisane przez desti
Nie tylko dla Polakow ale takze dla Czechow i innych "nowych" w Unii. I prawde mowiac wcale sie nie dziwie... przy takiej ilosci bezrobotnych... przy firmach, ktore przenosza sie na wchod lub do Chin... doszlo do tego, ze Niemcy wyjezdzaja do Australii, Austii lub Skandynawii w poszukiwaniu pracy.
To prawda Desti, a do tego duzo Niemcow przyjezdza do Austrii studiowac (w tym roku na niektorych kierunkach bylo 50% Niemcow!), bo maja nadzieje na lepsza prace w Austrii po studiach.

My Polacy jestesmy duzo lepiej wyksztalceni stad te obawy.
__________________
9.09.2009- nasz slub koscielny!
8.07.2008- nasz slub cywilny!
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-26127.png
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-21469.png

http://bubbleplanet.blox.pl/html
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-10, 19:49   #24
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Equita ... oprocz tego, ze jestesmy lepiej wyksztelceni to fakt, niestety w wielu przypadkach zgadzamy sie pracowac za mniejsze stawki jak Niemcy to i jest najwiekszy strach... nie dosc, ze obawa przed tym, ze pozajmumemy miejsca pracy to jeszcze to, ze w wielu przypadkach min. pracy w zakladach produkcyjnych stawki beda sztucznie zanizane.
Co juz niestety sie dzieje w momencie gdy wiele firm przyjmuje stawki za godzine jakie byly do tego pory w bylym DDR. Co innego pracowac tu za mniejsza stawke a zyc w sumie w Polsce a co innego gdy za ta sama sume Niemiec ma sie utrzymac tutaj. Wiec ja sie im wcale nie dziwie, ze maja obawy. Pomijajac, ze mam swoje zdanie na temat nieprzystosowalnosci i sztywnosci Niemcow co do nowych warunkow. Bo Niemiec woli czesto siedziec na bezrobotnym jak sie przekwalifikowac.
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 08:49   #25
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Zgadzam sie z toba Desti Austria nie graniczy z Polska a mimo wszystko bardzo tu sie obawiaja otworzenia dla nas rynku, z tego co wiem Niemcy nie maja tu takiego problemu ze znalezieniem pracy, a przeciez coraz wiecej Niemcow wyjezdza do Austrii w poszukiwaniu zarobku....
Z jednej strony rozumiem ich polityke, ale mimo wszystko poczulabym sie lepiej, gdybym miala pelne prawa, a nie ograniczone. Przyspieszac slubu z tego powodu nie mam zamiaru
__________________
9.09.2009- nasz slub koscielny!
8.07.2008- nasz slub cywilny!
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-26127.png
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-21469.png

http://bubbleplanet.blox.pl/html
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 08:58   #26
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Do wszystkich Was, a szczegolnie do tanzanit

Wywiazal sie dosc interesujacy Off Topic - o pracy za granica i zatrudnieniem dla obcokrajowcow. Uwazam, ze to jest dosc fundamentalny temat dla tego forum i ze wiele emigrantek mialoby na ten temat cos do powiedzenia. Problem w tym, ze ten temat wyniknal tu, w watku, ktory pierwotnie (i spora jego czesc) poswiecony jest jezykowi polskiemu podczas pobytu za granica..

Moze wiec by rozdzielic ten watek i rozbic go na dwa rozne?

Mysle, ze wiele emigrantek nie udziela sie w nim, bo widzi tytul tylko, lub pamieta go z wczesniej -kiedy mowa byla o jezyku. A jakby go rozbic na nowy to by sie dziewczyny przylaczyly

Swoja droga, ja jestem bardzo ciekawa, jak to wyglada w innych krajach i interesuja mnie autentyczne wypowiedzi dziewczyn z calego swiata
A jesli zalozyc nowy watek -tabula rasa - to watpie, zeby sie chcialo wam wszystkim ( i mnie) od nowa wypowiadac i pisac to samo...?

Aga napisala, ze mozna to zrobic w prosty sposob- trzeba tylko zaproponowac temat nowego watku i podac numer posta, od ktorego mialby sie zaczynac, to sie odetnie.

Co sadzicie? Smialo.
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 09:02   #27
Equita
Rozeznanie
 
Avatar Equita
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 833
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Bylabym za nowym watkiem
__________________
9.09.2009- nasz slub koscielny!
8.07.2008- nasz slub cywilny!
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-26127.png
http://suwaczki.maluchy.pl/sl-21469.png

http://bubbleplanet.blox.pl/html
Equita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 18:52   #28
CzarnyElf
Zakorzenienie
 
Avatar CzarnyElf
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 12 792
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Tez jestem za
CzarnyElf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 20:25   #29
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

Jestem jak najbardziej za,na pewno na ten temat można by jeszcze dużo pisać.Zwlaszcza,że reprezentujemy kilka krajów i mamy różne doświadczenia.Wszystkie są bardzo ciekawe i można naprawdę wiele rzeczy się dowiedzieć.Jeśli więc jest możliwość oddzielenia od tematu głównego,to jestem za .
Pozdrawiam serdecznie .
Ostatnio wizaż wolno mi chodzi,więc nie mogę udzielać się tyle ile bym chciała,ale jak tylko uda mi się wejść ,to zawsze coś napiszę .
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-11, 20:55   #30
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Jezyk polski a dlugi pobyt za granica

ja tez jestem za ... bo i kwestie paszportowo-pobytowe nam tu wyszly... i mozliwosci pracy... jak najbardziej zasluguje to na osobny temat ... wiele osob bedzie moglo skorzystac
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:59.