California - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-31, 14:23   #1
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135

California


Witajcie,

właśnie dowiedziałam się, że za miesiąc wyjeżdżamy z TŻ na 8 miesięcy do Berkeley. Odkopałam w archiwum wasze wypowiedzi nt. życia w Californii, ale mam jeszcze kilka pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie
- Piszecie, że CA jest bardzo upalna. Ja na jakiejś stronie przeczytałam, że w San Francisco nawet w lecie są zimne wiatry. Nie wiem więc czy nastawiać się na upały czy na przyjemny letni chłodek No i jak wyglądają zimy w CA? Są mocno deszczowe?
- Ubezpieczenie. Przez chwilę myślałam o tym, żeby wykupić sobie ubezpieczenie w Polsce, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Jak myślicie? Boję się, że jak się coś stanie i będę potrzebowała pomocy lekarskiej może być kiepsko. Co polecacie?
- Jakie są możliwości nauki angielskiego na kursach? Chciałabym zrobić jakiś kurs intensywny, ale obawiam się, że nie starczy nam na to kasy - wiadomo jakie są ceny w CA. Czy są jakieś sensowne cenowo możliwości?

To chyba narazie wszystko z moich przemyśleń na gorąco Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam

Aaa, jeszcze jedno - chyba nineczka pisała kiedyś, że ocean w okolicach SF jest bardzo zimny. Nineczko, czy jego temperatura jest porównywalna z Bałtykiem? Ja się kąpałam kiedyś w 16 stopniowym Bałtyku i nie było to zbyt przyjemne
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 16:20   #2
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

Cytat:
Napisane przez tornado
Witajcie,

właśnie dowiedziałam się, że za miesiąc wyjeżdżamy z TŻ na 8 miesięcy do Berkeley. Odkopałam w archiwum wasze wypowiedzi nt. życia w Californii, ale mam jeszcze kilka pytań i mam nadzieję, że mi pomożecie
- Piszecie, że CA jest bardzo upalna. Ja na jakiejś stronie przeczytałam, że w San Francisco nawet w lecie są zimne wiatry. Nie wiem więc czy nastawiać się na upały czy na przyjemny letni chłodek No i jak wyglądają zimy w CA? Są mocno deszczowe?


To ja Ci odpowiem, bo mieszkam z 1.5godziny samochodem od Berkeley. (jedziecie na uczelnie?)
Teraz pogoda jest rozna, bardzo czesto pada..ale nie jest zimno. Nie jest tez cieplo, choc to dziwne jak na ta pore roku. Ogolnie, zimy w CA sa wlasnie deszczowe ale to tez z tym roznie bywa. Nie jest tak, ze pada kazdego dnia.. moze nie padac przez wiele miesiecy a potem przez trzy tygodnie pada- ale nie leje . To jest bledne myslenie, ze CA jest bardzo upalna. OWszem pewnie na poludniu Californii jest duzo, duzo cieplej, nawet ocean jest cieplejszy (np.w Santa Barbara). Tutaj w okolicach SF lato jest piekne, jest bardzo cieplo ale nie ze caly czas upalnie. Pewnie, ze sa i dni kiedys moze byc i 100 stopni F ale takie temeperatury raczej sa w lipcu czy sierpniu. Bedziecie tu za miesiac czyli powinno byc juz bardzo ladnie i cieplo ale radze zabrac swetry bo naprawde roznie to bywa, szczegolnie w SF. Nie ma co brac kozakow , bo raczej sie nie przydadza, chyba, ze takie cienkie- na zime beda dobre. Nie wiem jak jest w Berkeley bo to blizej SF czyli moze byc roznie. Wejdz na weather. yahoo.com wpisz Berkeley, CA i zobaczysz jaka jest tam pogoda. Mozna sobie przestawic na tej stronie temp. F. na Celciusza.





- Ubezpieczenie. Przez chwilę myślałam o tym, żeby wykupić sobie ubezpieczenie w Polsce, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Jak myślicie? Boję się, że jak się coś stanie i będę potrzebowała pomocy lekarskiej może być kiepsko. Co polecacie?


Przyjezdzacie do pracy? Jesli tak, to nawet jak jedno bedzie mialo legalna prace to z pracy bedzie ubezpiecznie, ktore obejmuje takze drugiego malzonka. Ubezpieczenie lepiej miec, bo te sprawy tutaj sa bardzo drogie.


- Jakie są możliwości nauki angielskiego na kursach? Chciałabym zrobić jakiś kurs intensywny, ale obawiam się, że nie starczy nam na to kasy - wiadomo jakie są ceny w CA. Czy są jakieś sensowne cenowo możliwości?

Mozesz zapisac sie do community college.. w Berkeley jest slawny uniwersytet (nie wiem jak to wyglada gdybys chciala isc tam) ale w kazdym innym community college nie ma problemu zeby wziac sobie klasy ESL. Piszesz tylko test, ktory jest po to aby dostosowac Cie do prawidlowej grupy a nie czy cie przyjma czy nie. Wtedy mozesz sama albo w collegu ci powiedza, ktore klasy powinnas wziac. Ceny.. zalezy.. jesli jestes rezydentem czyli kims kto placi podatki (nie musi miec zielonej karty) przez rok to wtedy placi sie $26 za unit (unit- to tak jakby godzina lekcyjna ale tak jakby liczy sie to na caly semestr np. gramatyka moze miec 3 unity czyli placisz na caly semestr 3x26 a nie ze za kazda godzine placisz 26.. i masz kilka godzin gramatyki w tygodniu, przewaznie jest tak, ze unit odpowiada godzinie ale czasami jest to i 1.5 godziny). Gdy nie jestes rezydentem, to wtedy kosztuje to drozej, nie wiem dokladnie ale chyba ponad $100 za unit..ale nie wiem dokladnie). Wejdz na google, wpisz ESL Berkeley community college i napewno wyskocza ci strony szkol a tam beda ceny). Jeszcze o tych unitach ..np
bierzesz
- gramatyka 3units
- pisanie, czytanie 4 units
- wymowa 2 units

czyli masz okolo
- 3 godziny (moze byc wiecej) gramatyki w tygodniu
- 4 godziny pisania
- 2 wymowy
i placisz za caly semestr a nie za tydzien czy poszczegolna godzine 9 x $26
albo 9 x $100 (jesli nie jestes rezydentem- a nie jestes.. i chyba jednak jest to powyzej $100).
Po durgie, rozne college roznie patrza na rezydentow.. trzeba sie zapytac co i jak.

To chyba narazie wszystko z moich przemyśleń na gorąco Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam

Aaa, jeszcze jedno - chyba nineczka pisała kiedyś, że ocean w okolicach SF jest bardzo zimny. Nineczko, czy jego temperatura jest porównywalna z Bałtykiem? Ja się kąpałam kiedyś w 16 stopniowym Bałtyku i nie było to zbyt przyjemne

Ocean jest bardzo zimny.. zimniejszy niz Baltyk..ale sa ludzie ktorzy sie kapia. Ale np juz w Santa Barbara ( z 5 godzin jazdy samochem) ocean jest cieply. Szkoda, ze u nas jest taki zimny.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 16:21   #3
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

Tornado, widze, ze moje wypowiedzi umiescily sie jako cytaty w tym duzym prostokacie..
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 17:13   #4
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Dzięki nineczko za obszerną odpowiedź. TŻ będzie tu więc na zasadach studenckich ze stypendium a ja ... jako żona. ;-) Więc jeśli chodzi o te kursy to raczej obejmuje mnie ta wyższa stawka.
No więc sobie właśnie myślę, że chyba wykupię ubezpieczenie w Stanach. Z polskim mogą być problemy. Z tego co pisała babka z uniwersytetu to miesięcznie kosztuje to 80$ od osoby. W ogóle byliśmy zszokowani cenami mieszkań tutaj. Jak na warunki europejskie koszmar
Cieszymy się na ten wyjazd, ale z drugiej strony łezka się w oku kręci kiedy się pomyśli o likwidacji wszystkiego tutaj. No ale takie jest życie - coś się kończy a coś innego zaczyna. Mam nadzieję, że będzie nam się w CA podobać. Pozdrawiam

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-09-01 o 02:53
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 17:24   #5
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

Pewnie bedzie Wam sie podobac, szegolnie, ze bedziecie w miejscu gdzie jest tak duzo mlodych ludzi. Skoro Twoje TZ robi tam doktorat, to niech sie dowie, czy nie ma kursow ESL na tej uczelni.
Na pewno bedzie Wam potrzebny samochod, bo tutaj wszedzie trzeba jezdzic. Nie bylam w Berkeley ale pewnie bedziecie mieszkac gdzies bilsko uniwersytetu, moze wiec bedziecie mogli chodzic ale ogolnie samochod jest niezbedny.
Tutaj jest mnostwo pieknych miejsc.. musicie zobaczy Carmel (urocze nadmorskie male miasteczko, gdzie mieszkaj tylko bardzo bogaci ludzie, Monterey (nad ocenem-blisko Carmel).. Do Los Angeles nie jest daleko.. i super zabawa w Universal Studios Hollywood.. do Vegas jest dosc blisko (ok. 10, 12 godzin samochodem).
No i fajne sklepy, polecam
nordstrom rack (to nie to samo co nordstrom.. w nordstrom rack jest wszystko duzo tansze niz w nordstrom, bo sprzedaja tam to co sie nie sprzedalo w nordstrom). Ze sklepow spozywczych polecam
Trader Joe's sprawdz ich strone zeby zobaczyc czy maja sklep w berkeley www.traderjoes.com
organic jedzenie, duzo z europy i wcale nie drozej a czesto taniej niz w innych, amerykankich sklepach

Ubezpieczenie jest bardzo wazne, bo tutaj naprawde takie sprawy sa bardzo kosztowne.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 17:25   #6
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

p.s a z jakiej dziedziny Twoj TZ robi doktorat, jesli mozna sie zapytac
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 17:55   #7
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Mieszkanie mamy w wiktoriańskim domu blisko uniwersytetu w samym centrum Berkeley. Znalazło nas samo, więc zaczyna się nieźle
To chyba Ty pisałaś o polskim kościele u siebie, prawda? Mam nadzieję, że w Berkeley czy okolicy będzie też coś takiego, bo mamy pozytywne doświadczenia z polskim kościołem tu w S. Można mnóstwo ludzi tam poznać.
Dziękuję za rady co do miejsc do zwiedzenia i sklepów. Dla nas CA jest jak narazie baaaardzo egzotyczna, więc wszelkie rady i sugestie się przydadza.

Pozdrawiam

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-07-12 o 22:46
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-31, 19:34   #8
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

moj maz tez jest elektronikiem. Zastanawia sie nad doktoratem ale to chyba dosc droga sprawa? Jak to wyglada? Czy trzeba za to placic?
Tak jest tu polski kosiciol... w Waszych okolicach tez powinien byc, zapytam sie meza jak wroci.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 20:50   #9
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

Tornado, musimy sie koniecznie spotkac kiedy przylecicie. Ja jeszcze nie bylam w Berkeley i chetnie zobaczylabym nowe miejsce, w koncu to tylko 1.5 godziny od nas. A nasi faceci mieliby duzo wspolnych tematow. Czy Twoj TZ jest Polakiem czy Francuzem?
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-31, 22:33   #10
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Nineczko, pewnie że się spotkamy. Obowiązkowo Zapraszamy do Berkeley.
Co do doktoratu to mój mąż nie wie jak to wygląda finansowo w Stanach. On robi doktorat tutaj, chociaż jest Polakiem, ponieważ (mówi, że mam Ci to napisać ) " w Polsce jest kanał a tutaj sympatycznie". Dostanie tutaj stypendium, ale cieszymy się, że mamy oszczędności z Europy A za ten pobyt w USA na uniwerku nie musi nic płacić.

Pozdrawiamy

P.S. A Twój TŻ jest Polakiem czy Amerykaninem?

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-09-01 o 02:54
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 01:01   #11
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

Polakiem. Fajnie.. na pewno Was odwiedzimy.. chcialabym zobaczyc ten slawetny uniwersytet no i Was oczywiscie!
To troche sie bedziecie musieli przestawic.. tutaj zycie wyglada troche inaczej niz w Europie.. ludzie tak nie chodza po ulicach jak w Europie a wlasnie wszedzie jezdza.. nie ma az tak rozwinietej komunikacji miejskiej ale oczywiscie sa autobusy i pociagi.
Bedziecie mieli samochod? To jednak wazne tutaj. Prawo jazdy jest bardzo latwo zdac i uczysz sie jezdzic swoim samochodem.. no i placisz okolo $20 (moze teraz troszke wiecej).

p.s a jaka szkole skonczyl Twoj TZ? Moj politechnike we Wroclawiu..moze sa z jednej uczelni?
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-04-01, 22:11   #12
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

O to fajnie, że Polak Nie będę miała kompleksów z moim angielskim
Co do samochodu to nie wiemy. Jak narazie nie bardzo nas na niego stać. Mieszkać będziemy blisko uniwersytetu, więc na codzień nie będzie on niezbędny. Na większą wycieczkę planujemy wypożyczyć auto. Jeśli zostaniemy w CA na dłużej, na pewno kupimy auto. Co do prawa jazdy, to wyrobimy sobie tutaj międzynarodowe prawo jazdy (TŻ wypożyczał na nie auto w NY i nie było problemu). Cieszymy się na ten wyjazd i że Was poznamy

Pozdrawiamy

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-09-01 o 02:54
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-02, 01:01   #13
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

mamy kolege, ktory studiowal na krakowskiej AGH.. i jego tata byl tam dziekanem swego czasu.
O ile dobrze wiem, to miedzynarodowe prawo jazdy wazne jest tylko przez 3 miesiace. Ale naprawde zdac tutaj jest bardzo latwo..a test pisemny mozesz miec po polsku!
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-03, 14:43   #14
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Jeszcze się okaże, że się znają? Przecież świat jest mały

Dzięki nineczko za informacje o prawo jazdy. Jeśli chodzi o mnie to nie cierpię prowadzić a jeszcze bardziej parkować. Pewnie parkowanie też jest na egzaminie? Jutro składam wniosek o międzynarodowe prawo jazdy tutaj. A potem ewentualnie zrobię w USA.

Pozdrawiam

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-07-20 o 17:56
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-03, 14:56   #15
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

wlasnie ... moze beda sie znali.

Tutaj wiekszosc samochodow ma automatyczna skrzynie biegow wiec prowadzenie jest przyjemnoscia. Jesli chodzi o manewry na placu to tutaj takich nie ma.. jednak cos tam jest..
- moga Ci kazac zawrocic na jezdni tzw zawracanie na trzy- bardzo proste
- dojechac do kraweznika i przy nim cofnac od tylu, mozesz patrzec sie w lusterko.. i nie jest to parkowanie rownolegle, bo nie wjezdzasz pomiedzy dwa samochody..tylko po prostu dojezdzasz do kraweznika
- i jak sie wraca do DMV to po prostu bedziesz musiala zaparkowac ale tutaj miejsca parkingowe sa dosc szerokie i trzesto sa to jak ja to mowie krzywe miejsca parkingowe tzn takie na ukos co jak dla mnie zawsze bylo latwe aby zaparkowac. No i zawsze mozesz wybrac sobie gdzie chcesz zaparkowac wiec jak zobaczysz, ze stoja dwa samochody i pomiedzy nimi jest miejsce, to mozesz ominac i znalezc takie gdzie bedzie stal jeden albo zaden
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-03, 22:36   #16
bunny-pie
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: bEckingham palace
Wiadomości: 3 034
Dot.: California

Chcialabym tylko zapytac, czy jak mam juz od 4 lat prawojazdy niemieckie, to czy bede musiala w USA zdawac praktyke, czy tylko teorie
__________________
bunny-pie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-03, 23:23   #17
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

nie wiem dokladnie, kiedys cos mi sie obilo o uszy, ze chyba praktyki nie trzeba zdawac ale nie wiem na pewno. Na pewno trzeba zdac teorie, ale naprawde jest to nic w porownaniu z polska teoria.. test jest bardzo latwy..i jazda tez jest latwa.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 02:52   #18
logest
Zadomowienie
 
Avatar logest
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: New York
Wiadomości: 1 092
Dot.: California

Cytat:
Napisane przez nineczka
wlasnie ... moze beda sie znali.


- moga Ci kazac zawrocic na jezdni tzw zawracanie na trzy- bardzo proste
- dojechac do kraweznika i przy nim cofnac od tylu, mozesz patrzec sie w lusterko.. i nie jest to parkowanie rownolegle, bo nie wjezdzasz pomiedzy dwa samochody..tylko po prostu dojezdzasz do kraweznika
- i jak sie wraca do DMV to po prostu bedziesz musiala zaparkowac ale tutaj miejsca parkingowe sa dosc szerokie i trzesto sa to jak ja to mowie krzywe miejsca parkingowe tzn takie na ukos co jak dla mnie zawsze bylo latwe aby zaparkowac. No i zawsze mozesz wybrac sobie gdzie chcesz zaparkowac wiec jak zobaczysz, ze stoja dwa samochody i pomiedzy nimi jest miejsce, to mozesz ominac i znalezc takie gdzie bedzie stal jeden albo zaden
Ja zdawalam prwako w NY i wygladalo to inaczej-bylo u-turn, parkowanie w koperte miedzy 2 samochody, oczywiscie jazda ulicami, i powrot z zaparkowanie tam gdzie chce egzaminator. Na mnie sie wydarl, jak powiedzial , zebym zaparkowala obok siwego samochodu-wiec ja zaparkowalam obok siwego, a jemu chodzilo o jakis inny siwy.Ale zdalam
logest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 03:09   #19
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

no tak, ale tornado przylatuje tutaj.. a wiadomo, ze w kazdym stanie jest inaczej, bo niby dlaczego trzeba robic nowe prawo jazdy jak sie wyprowadza z jednego stanu do drugiego..
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-04-04, 03:33   #20
logest
Zadomowienie
 
Avatar logest
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: New York
Wiadomości: 1 092
Dot.: California

Jam wiem, ze tornado jedzie do CA, Chcialam tylko powiedziec, jak NY rozni sie od CA, i wlasnie ze stan do stanu niepodobny.
logest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 03:37   #21
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

tak wlasnie jest logest.. dziwne, nie.. wychodzi wiec na to, ze u nas latwiej
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 03:39   #22
logest
Zadomowienie
 
Avatar logest
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: New York
Wiadomości: 1 092
Dot.: California

No ja mysle, ze to dlatego, ze tu wiecej emigrantow. Ale to takie moje prywatne teorie.
logest jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 10:39   #23
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Dzięki dziewczyny za sugestie. Nineczko, pocieszyłaś mnie trochę z tym egzaminem. Egzaminu takiego jak logest nie chciałabym zdawać. I jeszcze to "darcie się" egzaminatora - takie trochę polskie klimaty ;-) Ja do miłośniczek spędzania czasu za kółkiem nie należę i jeżdżę kiedy muszę. Niestety zbliża się podróż do Polski, więc bez prowadzenia także przeze mnie się nie obejdzie Tak w ogóle to opuszczenie Europy zbliża się wielkimi krokami. Jesteśmy na etapie kupowania biletów lotniczych...
Bunny-pie, Ty już jesteś za wielką wodą czy jeszcze w D?

Edytowane przez tornado
Czas edycji: 2006-09-01 o 02:55
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 15:41   #24
bunny-pie
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: bEckingham palace
Wiadomości: 3 034
Dot.: California

Cytat:
Napisane przez tornado
Bunny-pie, Ty już jesteś za wielką wodą czy jeszcze w D?
No jeszcze troszke, do lata
__________________
bunny-pie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-04, 22:10   #25
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

Bunny-pie, właśnie mi się coś przypomniało odnośnie prawo jazdy. Moja mieszkająca w D kuzynka wyjechała jako nastolatka do USA na roczną wymianę uczniowską i korzystając z okazji zrobiła tam prawo jazdy, bo jest tam tanie jak barszcz. Po powrocie do D nie musiała zdawać żadnych egzaminów, bo okazało się, że ten stan w którym była ma podpisaną umowę z D i akceptują tamtejsze prawo jazdy. Nie pamiętam gdzie ona była (napewno nie CA). Może więc działa to w obydwie strony i będziesz miała szczęście i ominą Cię wszelkie egzaminy. Dopytaj się - może się uda. Wiem, że mój kuzyn był na takich samych zasadach w innym stanie i po powrocie do D musiał zdawać egzaminy pomimo amerykańskiego prawka. Życzę zatem powodzenia
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-05, 19:25   #26
bunny-pie
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: bEckingham palace
Wiadomości: 3 034
Dot.: California

Dziekuje Tornado,
mysle, ze teorie powinnam zdawac, bo przeciez USA ma inne przepisy i trzeba je znac, przynajmniej brzmi to logicznie
TZ mówil, ze praktyke nie powinnam robic, bo amerykanie wiedza, jak dlugi jest kurs w D (nie tak jak w USA, gdzie wystraczy tylko 1 godzina jazdy ) i ze nie tak latwo zdac. Ale TZ tylko tak sadzi, nie jest pewny
__________________
bunny-pie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-08, 16:37   #27
CMT
Raczkowanie
 
Avatar CMT
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: San Francisco, CA
Wiadomości: 289
Wyślij wiadomość przez Yahoo do CMT
Dot.: California

Witajcie w Californi. Najprawdopodobniej Tornado juz "zorientowala sie" co jest grane w Cali i byc moze moje uwagi na ten temat sa juz zupelnie zbedne. Mimo to jednak wtrace kilka uwag.
Jesli chodzi o prawo jazdy. Niestety, wszyscy z zagranicznym prawem musz zdawac teoretyczny jak i praktyczny. Obce prawo jazdy jest wazne w Cali tylko miesiac od momentu przyjazdu. Ostatnio zmienili przepisy. Do chyba zeszlego roku, kazdy mogl wyrobic sobie prawo. Juz tak nie jest. Musisz miec SS, a to wiaze sie ze stalym pobytem. Chyba tylko wyjatek stanowia tu osoby ze studencka wiza. Turystyczne wizy nie uprawniaja do zdobycia SS, a zatem prawa jazdy.
Zielona karta i rezydencja w Cali to dwei rozne sprawy. Rezydencje Californijska uzyskuje sie po (nie jestem pewien) okolo 6 miesiacach stalego pobytu w Cali. Mozesz miec zielona karte, a nawet paszport, ale niestety nie jestes rezydentem cali. Wiaze sie to z roznymi sprawami. Np. platosci za nauke.
Jako rezydent cali masz ogromne znizki (w stanowych szkolach). Jako "nie-rezydent" placisz o wiele wiecej. W twoim przypadku, Tornado, nie masz zielonej karty, w zwiazku z tym traktuja cie jako obcokrajowca i stawki sa jeszcze inne.
Jest kilka kosciolow polskich w Bay Area. Najblizszy z Berkeley, jest w Martinez. Sa rowniez w San Francisco, San Jose i kilka na North Bay.
O pogodzie nie bede pisal, to juz pewnie sama doswiadczasz. Jedynie to, ze bywa tu goraco, zwlaszcza w East Bay (Concord, np.) Latem, czesto ponad 100F. SF BAY jest raczej chlodno (wieczna wiosna). Blizej oceanu, tym chlodniej.
I jescze jedno. W Martinez spotkasz wielu Polakow z nowej i starej emigracji. Jest to chyba jedno z najwiekszych skupisk Polonii w Bay Area.
Milego pobytu w Californi
Robert
__________________
Nie myla sie tylko ci, ktorzy nic nie robia...

Edytowane przez CMT
Czas edycji: 2006-05-08 o 17:19
CMT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-08, 17:42   #28
CMT
Raczkowanie
 
Avatar CMT
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: San Francisco, CA
Wiadomości: 289
Wyślij wiadomość przez Yahoo do CMT
Dot.: California

Tylko kilka uwag na temat sklepow. Jest tu tego sporo. Najwieksze (Albertson, Safeway), wygodne i stsunkowo tanie (TJ). Z wlasnego doswiadczenia, unikam sklepy "polskie". Jest ich kilka. M.in. w San Francisco i w East Bay (nie ciesza sie najlepsza opinia). Jesli jedna zatesknisz za polskimi towarami, rosyjskie sklepy maja b. dobra reputacje (np. w SF przy Geary Blvd.)
Ciuchy... no... tu nie czuje sie kompetentny. Ale wg. opinii zony, Ross jest chyba jednym z lepszych (ze wzgledu na ceny). Nordstrom, Macy's sa drogie, chociaz pod wzgledem jakosci chyba najwyzej stojace.
__________________
Nie myla sie tylko ci, ktorzy nic nie robia...
CMT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-14, 07:17   #29
tornado
Zadomowienie
 
Avatar tornado
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 135
Dot.: California

CTM, dzięki za rady. Co mogę powiedzieć o moim pobycie tutaj? Chyba tyle, że się powoli przyzwyczajam i jest coraz lepiej. Tesknie jednak za Europą. Rozczarowana jestem trochę pogodą. Tu jest zimno
Pozdrawiam ciepło i zmykam spać
tornado jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-14, 23:28   #30
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: California

i jak tam Tornado w nowym miejscu? Wiesz ten pan, ktory wygral American Inventor nie jest dokladnie z naszego miasta ale bardzo blisko bo ok. 15 minut samochodem. Jest to jedno z najladniejszych miejsc w CA i najdrozszych. Jest tam taka fajna ulica z restauracjami, czasami chodzimy tam do roznych barow. A obok nas, obok ..tak z 15 minut samochodem jest b. fajne miejsce takie bardzo europejskie..Santana Row. Mozesz sprawdzic..chyba www.santanarow.com . Musicie odwiedzic Carmel, Monterey, San Francisco-oczywiscie.
Szukaj Trader Joe's www.traderjoes.com jesli chcesz jesc zdrowo i dobre rzeczy. Na ich stronie powinni miec adresy.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:58.