Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-11, 19:48   #1
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4

Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?


Napisałam tu z desperacji, ponieważ szukam swojego zapotrzebowania kalorycznego.
Chcę utrzymać wagę i próbuję ustalić swoje zapotrzebowanie kaloryczne. I tu zaczyna się dołek.

Przetestowałam może ze 20 różnych wzorów, kalkulatorów i zapotrzebowanie wychodzi mi diametralnie różne

Wg jednego ze wzorów, z resztą na przyklejonej stronie wyszło mi...1306 kcal

Przeciętnie rozbieżności sięgają natomiast ok 150-300 kcal...
Może to nie jest diametralnie dużo, ale może w dłuższej perspektywie spowodować horrendalne chudnięcie/tycie

Na prawdę, nie wiem, raz wychodzi mi 1700 kcal innym razem 2300, lub nawet 2600?

Jak to jest, czy znacve jakiś zaufany i wiarygodny wzór/ kalkulator? A może ktoś pomógł by mi to ustalić?

Wzrost: 171 cm
Waga: 55 kg
Wiek : 17 lat
Sylwetka szczupła
Aktywność fizyczna: chodzę do szkoły, po szkole raczej siedzę ze względu na naukę, codziennie 30 min na rowerku stacjonarnym i do szkoły 15-20 min szybkiego marszu, w weekendy 45 min na rowerku.

Byłabym dozgodnnie wdzięczna za pomoc
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926

Edytowane przez klaudynka4
Czas edycji: 2009-03-11 o 20:02
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 20:03   #2
Truuuskawek
Raczkowanie
 
Avatar Truuuskawek
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 148
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Bo te 1306 czy też 1700 kcal to podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, czyli energia potrzebna na podstawowe funkcjonowanie organizmu tj. praca serca, oddychanie itp. itd.
1. Mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x 0,9 = poprawiony BMR dla kobiet
3. poprawiony BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Współczynnik aktywności:
-Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większa cześć dnia)
-Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
-Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
-Nisko Aktywny = 1 (brak ćwiczeń + praca siedząca)
Możesz użyc tego wzoru lub też polecam tą stronkę => http://www.apz.pl/poradnia.php?p=psp...orie_licz_odch

np. moje zapotrzebowanie podstawowe to ~1700kcal a całkowite ~2700 (w co raczej nie wierzę ) Po prostu najważniejsze jest to żeby obserwowac swój organizm, ciało. Wiadomo, że jeden utrzyma na tym wagę a inny może przytyc, to zależy. Tak, więc jak już pisałam- obserwuj czy tyjesz czy też nie spożywając zalecaną dawkę kcal
Truuuskawek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 20:10   #3
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Niestety wg tego wzoru wyszło mi właśnie 1300 :/ A na stronce którą podałaś 2600.

(55x24) x 0,9 x 1,1
Kurcze, jestem na prawdę zagubiona.
Pomocy, zaraz się powyję. Bo znowu wypróbowałam kilka kalkulatorów i wyszło mi raz 2600, innym razem 1800

A ja nawet nie znam się na tyle by zweryfikować, co może być prawdą.

I jak tu cokolwiek zmienić???
Zeby chociaż +/- wiedzieć, ile jeść, bo ja na prawdę nie mam zielonego pojęcia!!!
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926

Edytowane przez klaudynka4
Czas edycji: 2009-03-11 o 20:12
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-11, 20:15   #4
Truuuskawek
Raczkowanie
 
Avatar Truuuskawek
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 148
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Wg tej strony obliczyłam Twoje zapotrzebowanie i wyszło ~ 2680; podstawowe~1730 kcal. Wydaje mi się, że najbezpieczniej będzie jeśli wskoczysz na 2200 kcal. Obserwuj wtedy organizm i jeśli wszystko będzie ok to podciągnij na 2400/2500 kcal i nadal obserwuj, jak będzie ok- pozostań przy tej ilości, bo taka wg mnie wydaje się odpowiednia
Truuuskawek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 06:07   #5
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Dzięki, ale nie wydaje Ci się, że to za dużo? Większość dnia jednak spędzam siedząc.
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 07:59   #6
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Czytałaś ten wątek?

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=196020

Warto się z nim zapoznać.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 14:48   #7
Papillon
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 637
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

A ja proponowałabym nieliczenie kalorii... gdybym była na U jadłabym zdrowo,ale pozwalałabym sobie na odstępstwa od zdrowego żywienia i cieszyła się życiem,a nie liczyła kcal :P ale jak wolisz...
Papillon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-03-12, 16:29   #8
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Cytat:
Napisane przez backie Pokaż wiadomość
Czytałaś ten wątek?

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=196020

Warto się z nim zapoznać.
Tak, czytałam go

Myślę, że będąc na U warto jednak choćby orientacyjnie posługiwać się kaloriami. To dużo ułatwia i daje pewność.
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 17:37   #9
Truuuskawek
Raczkowanie
 
Avatar Truuuskawek
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 148
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Hm, wiadomo. Ale czy nie będzie to dla Ciebie męczące, gdy sięgając np. po jabłko w głowie "włączy" Ci się przelicznik kalorii? Albo będąc na wakacjach z przyjaciółmi, super zabawa itp. i nadchodzi czas na zjedzenie np. gofra nad morzem a tam ponownie przelicznik się włącza. Najważniejsze jest to żeby o tych kaloriach nie myślec w ogóle. Normalne jak to, gdy jedząc coś nawet przez myśl nam nie przejdzie ile to kcal, tylko najważniejsze jest to, że nam dany posiłek smakuje. Kcal można liczyc, odchudzając się, a gdy dieta zaostała zakończona- dac sobie z tym spokój. Wiem, że to jest strasznie trudne, ale serio- uważaj, bo to może zajśc w pewnym momencie za daleko i stanie się cholernie uciążliwe

Aha, jeśli boisz się, że to za dużo to wcinaj 2200 kcal, obserwuj ile orientacyjnie możesz zjeśc przy tej ilości i, gdy nabierzesz już pewności, wywal z głowy te przeliczniki.
Truuuskawek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-12, 19:18   #10
klaudynka4
Zakorzenienie
 
Avatar klaudynka4
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Wiadomości: 7 096
GG do klaudynka4 Send a message via Skype™ to klaudynka4
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Cytat:
Napisane przez Truuuskawek Pokaż wiadomość
Hm, wiadomo. Ale czy nie będzie to dla Ciebie męczące, gdy sięgając np. po jabłko w głowie "włączy" Ci się przelicznik kalorii? Albo będąc na wakacjach z przyjaciółmi, super zabawa itp. i nadchodzi czas na zjedzenie np. gofra nad morzem a tam ponownie przelicznik się włącza. Najważniejsze jest to żeby o tych kaloriach nie myślec w ogóle. Normalne jak to, gdy jedząc coś nawet przez myśl nam nie przejdzie ile to kcal, tylko najważniejsze jest to, że nam dany posiłek smakuje. Kcal można liczyc, odchudzając się, a gdy dieta zaostała zakończona- dac sobie z tym spokój. Wiem, że to jest strasznie trudne, ale serio- uważaj, bo to może zajśc w pewnym momencie za daleko i stanie się cholernie uciążliwe

Aha, jeśli boisz się, że to za dużo to wcinaj 2200 kcal, obserwuj ile orientacyjnie możesz zjeśc przy tej ilości i, gdy nabierzesz już pewności, wywal z głowy te przeliczniki.
W aż takie skrajności nie wpadam Po prostu - jest znaczna różnica pomiędzy 1700 a 2300 nawet, więc myślę, że wolałabym jednak, aby wypowiedział się ktoś kto się na tym zna i potrafi przynajmniej częsciowo to policzyć/ocenić prawdopodobieństwo którejś opcji.
__________________
Moja wymiana
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=878926
klaudynka4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-28, 17:59   #11
Gipsy
Raczkowanie
 
Avatar Gipsy
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 215
Dot.: Zapotrzebowanie kaloryczne - Jak je ustalić DOBRZE?

Też zastanawiają mnie te rozbieżności. Faktycznie jedynym spsobem jest obserwacja własnego organizmu, w końcu każdy jest inny...

Trochę z innej beczki. W każdym z tych kalkulatorów zapotrzebowania pytają o stopień aktywności fizycznej, trudno mi samej ja obiektywnie ocenić. Pomożecie?
Codziennie skaczę łącznie około 10 minut na skakance w 4 seriach, powiedzmy że na dojście do przytanku i z poświecam dziennie 45 minut (spacer w szybkim tempie), 3 razy w tygodniu mam wf (chociaż muszę przynać, że nie wiąże się to z jakimś nadludzkim wysiłkiem fizycznym ) na którym zawsze ćwiczę no i uczę się jeszcze co jak wiadomo wiąże się z raczej siedzącym trybem życia w godinach 8-14. Myśliscie, że mała aktywnośc ficzyczna odpowiednio opisuje mój tryb życia?
Gipsy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:46.