Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-21, 08:22   #1
kevschaa
Zakorzenienie
 
Avatar kevschaa
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 3 356

Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?


Pomóżcie bo już drogi raz próbowałam robić wołowinę na obiad i poszła do śmieci
Najpierw kupiłam steki minutowe z udźca w biedronce i wyszła podeszwa, zwaliłam na mięso że kiepskie.

Ostatnio tata mi mówił że ciągle je wołowinę dojrzewającą 21 dni i jest pyszna kruchutka i właśnie taką w biedronce kupiłam antrykot (albo rostbef) dojrzewający 21 dni- piękny czerwoniutki plasterek.

Najpierw posmarowałam go trochę whisky (bo czytałam że alkohol zmiękcza mięso), później osuszyłam posypałam świeżo zmielonym pieprzem, lekko natarłam musztardą i na bardzo mocno rozgrzane masło klarowane wyłożyłam (na największą moc grzania) i smażyłam po ok 4 minuty z każdej strony (na opakowaniu było napisane żeby właśnie tyle smażyć jeśli ma być dobrze wysmażone).
Wyszedł okropny kapeć którego nie dało się przeżuć

Jak zrobić taki gotowy plaster wołowiny ?
Normalnie bym się nie przejmowała i kupiła pełno żeby eksperymentować, ale wołowina nie jest taka tania....

Edytowane przez kevschaa
Czas edycji: 2014-08-21 o 08:23
kevschaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 09:07   #2
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

4 minuty z każdej strony to strasznie długo na taki cieniutki kawałek mięsa jak te z biedronki ja smażę po minucie z każdej strony, po czym wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 5 minut.

Ale ja też nie jadam dobrze wysmażonych, bo mięso zesmażone na szaro zawsze będzie smakowało jak podeszwa.
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 09:14   #3
Gomra
Zakorzenienie
 
Avatar Gomra
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 751
GG do Gomra
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

Jak lubisz krwiste steki czyli surowe w środku, no to mogą tak się robić jeżeli mięsa uprzednio nie zamarynujesz.
Marynata to podstawa.

Edytowane przez AshtrayGirl86
Czas edycji: 2014-09-03 o 21:30 Powód: Reklama bloga
Gomra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 09:35   #4
kevschaa
Zakorzenienie
 
Avatar kevschaa
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 3 356
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

No właśnie nie chciałam krwistych tylko mocno wysmażone.

Spróbuję następnym razem obsmażyć tylko chwilę, a później jeszcze do piekarnika bo o tym też czytałam
kevschaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 09:46   #5
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

Ja wolowine zawsze robie w sosie wlasnym, dusze okolo 2h i mieso nam tak kruche,ze aż noża nie trzeba, tylko sam widelec. A steki też próbowałam robić i nigdy mi nie wyszlo...

---------- Dopisano o 10:46 ---------- Poprzedni post napisano o 10:45 ----------

Cytat:
Napisane przez kevschaa Pokaż wiadomość

Spróbuję następnym razem obsmażyć tylko chwilę, a później jeszcze do piekarnika bo o tym też czytałam


u mnie to sie nie sprawdzilo...
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-25, 20:47   #6
Nonuska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 16
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

Przede wszystkim zbyt długo smażyłaś. I na zbyt dużym ogniu mięso trzeba włożyć na mocny tłuszcz, żeby szybko zamknąć pory, ale ogień natychmiast zmniejszyć. Przed musztardą natrzyj czosnkiem. I pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie sól (nie napisałaś tego, ale chyba się domyślam, że gdzieś tam soli użyłaś, bo to najskuteczniejszy sposób na utwardzenie wołowiny. Posyp solą dopiero po odwróceniu mięsa tą już usmażoną stroną. Pod żądnym pozorem też mięsa nie nakłuwaj, również w trakcie odwracania. Żeby nie wyszło krwiste, ja smażę na wolnym ogniu, ale pod przykryciem.
Nonuska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 09:57   #7
onlyREDlips
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 102
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

Jeśli chcesz, by wołowina była naprawdę pyszna, to wyjmij ją z lodówki przynajmniej 30 minut przed planowanym smażeniem, bo mięso, które chcesz usmażyć musi być w temperaturze pokojowej. Kiedy już się odstoi, osusz je papierowym ręcznikiem. Delikatnie, wierzchem pięści ostukaj mięso. Robi się to, by zmienić strukturę włókien mięśniowych. Korzystając z pędzelka silikonowego, przesmarujmy kawałki mięsa oliwą. W żadnym wypadku nie lej tłuszczu na patelnię!
onlyREDlips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-29, 13:36   #8
Ciocia Ela
Raczkowanie
 
Avatar Ciocia Ela
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 97
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

ooo bardzo dobrze zrobiłam, żę dzisiaj tu weszłam. Będę robić wołowinkę na obiad i widzę, że zrobiłabym wszystkie błędy jakie tylko można
Ciocia Ela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-02, 15:28   #9
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: Jak robić wołowinę aby była miękka i krucha?

Cytat:
Napisane przez kevschaa Pokaż wiadomość
Pomóżcie bo już drogi raz próbowałam robić wołowinę na obiad i poszła do śmieci
Najpierw kupiłam steki minutowe z udźca w biedronce i wyszła podeszwa, zwaliłam na mięso że kiepskie.

Ostatnio tata mi mówił że ciągle je wołowinę dojrzewającą 21 dni i jest pyszna kruchutka i właśnie taką w biedronce kupiłam antrykot (albo rostbef) dojrzewający 21 dni- piękny czerwoniutki plasterek.

Najpierw posmarowałam go trochę whisky (bo czytałam że alkohol zmiękcza mięso), później osuszyłam posypałam świeżo zmielonym pieprzem, lekko natarłam musztardą i na bardzo mocno rozgrzane masło klarowane wyłożyłam (na największą moc grzania) i smażyłam po ok 4 minuty z każdej strony (na opakowaniu było napisane żeby właśnie tyle smażyć jeśli ma być dobrze wysmażone).
Wyszedł okropny kapeć którego nie dało się przeżuć

Jak zrobić taki gotowy plaster wołowiny ?
Normalnie bym się nie przejmowała i kupiła pełno żeby eksperymentować, ale wołowina nie jest taka tania....
Ja robię tak;
-wyjmuję z lodówki na co najmniej godzinę przed całą zabawą
-nacieram leciutko oliwą



Potem smażę steki na dość dużym ogniu (uwaga - kładę na już mocno rozgrzaną patelnię). I tutaj wszystko zależy od patelni i od tego, kto jaki chce. 4 min z każdej strony na dużym ogniu to za dużo, mi medium wychodzi po około 3 minutach, ale to zależy od patelni, grubości steka, typu kuchenki i tak dalej.

Po usmażeniu odkładam, przykrywam na parę minut, potem posypuję pieprzem (można też dać inne przyprawy, ale, jeżeli chodzi o stek, to w ogóle nie wiem, po co), bezwzględnie - świeżo, grubo zmielonym (posypanie pieprzowym miałem z papierka nie wchodzi w ogóle w grę), solę i kładę solidną łyżkę masła na każdy stek.

A. I w Lidlu jest lepsza dojrzewająca wołowina, niż w Biedronce.

P.S. Moim zdaniem, stek well done (cały usmażony) to jest niepospolita zbrodnia. Można medium, jak ktoś chce niezbyt dużo krwi na talerzu, maksymalnie medium well. Sama najbardziej lubię rare albo blue rare, w zależności od humoru


Jeżeli chodzi o wołowinę, która nie jest przeznaczona na steki, to można:
-lekko zamrozić przed smażeniem, pokroić na cieniutkie plasterki i smażyć krótko, np w teriyaki
-zamarynować w soku pomarańczowym, rozbić i potem zrobić zrazy
-krótko podsmażyć na wysokim ogniu i potem gotować (w daniach jednogarnkowych)

Edytowane przez nosferatku
Czas edycji: 2014-09-02 o 15:52
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-09-02 16:28:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:06.