KWC LogobyWIZAŻ logo

2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol właściowości i zastosowanie

Bronopol

Bronidiol, Bronocot, Lexgard Bronopol, Onyxide 500, 2-Bromo-2-Nitro-1,3-Propanediol, Beta-Bromo-Beta-Nitrotrimethyleneglycol

2-Bromo-2-Nitropropane-1 3-Diol – właściwości

Bronopol (2-Bromo-2-Nitropropane-1 3-Diol) to konserwant zaliczany do grupy uwalniaczy formaldehydu. Jest substancją bardzo toksyczną, wywołującą wiele efektów ubocznych, w szczególności u osób z wrażliwą skórą. Występuje w formie krystalicznego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Z roku na rok jego zastosowanie w kosmetologii spada, głównie za sprawą powstawania nitrozoamin, a także z powodu jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Spis treści:

  • Bronopol – właściwości
  • Zastosowanie bronopolu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć bronopol?
  • Czy bronopol jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć bronopolu?
  • Czy bronopol jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ bronopolu na środowisko naturalne

Właściwości bronopolu

Bronopol jest biocydem o działaniu przeciwbakteryjnym. Jest konserwantem stosowanym w kosmetykach oraz chemii gospodarczej. Można go również znaleźć w branży tekstylnej oraz farmaceutycznej. Swoje bakteriobójcze właściwości wykorzystuje również jako środek ochrony roślin.

W kosmetykach jest stosowany jako substancja konserwująca. Jego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów w produktach, również podczas ich codziennego użytkowania. Chroni przed zakażeniem drobnoustrojami w trakcie stosowania produktu. W szczególności ma to zastosowanie w przypadku kremów czy balsamów, które są nakładane palcami. Jest to najszybszy sposób na nadkażenie produktu.

Zastosowanie bronopolu w kosmetyce

2-Bromo-2-Nitropropane-1 3-Diol jest wykorzystywany w kosmetykach jako konserwant. Można go znaleźć w produktach profesjonalnych przeznaczonych dla fryzjerów, kosmetykach do pielęgnacji włosów i ciała, preparatach toaletowych oraz produktach do makijażu. Hamuje w nich namnażanie się drobnoustrojów. Są to produkty codziennego użytku, które pomagają w oczyszczaniu i pielęgnowaniu ciała i włosów.

Stosowanie konserwantów w kosmetykach jest konieczne, aby mogły być stosowane przez wiele miesięcy. Dzięki nim zachowują ten sam zapach, kolor i konsystencję, co przed otwarciem. Konserwanty sprawiają, że nawet podczas próby nadkażenia ich podczas stosowania, kosmetyk nadaje się do używania.

W jakich kosmetykach można znaleźć bronopol?

Bronopol jest substancją, która jest obecna w produktach takich jak:

  • szampony do włosów,
  • odżywki i maski do włosów,
  • kremy do rąk i stóp,
  • kremy do twarzy,
  • produkty do demakijażu,
  • balsamy do ciała,
  • róże do policzków,
  • bronzery i rozświetlacze,
  • maskary do rzęs,
  • kredki do brwi,
  • dezodoranty i antyperspiranty.

Omawiany składnik ma silne działanie konserwujące i bakteriobójcze, dlatego wystarczy jego niewielka ilość.

Czy bronopol jest bezpieczny?

2-Bromo-2-Nitropropane-1 3-Diol należy do grupy uwalniaczy formaldehydu, co oznacza, że może powodować silne podrażnienia. W kosmetykach może być on stosowany jedynie z ograniczeniami co do wysokości stężenia. Maksymalne dopuszczalne stężenie to 0,1%. Ponadto zaleca się stosowanie tego składnika tam, gdzie nie ma możliwości, aby powstawały nitrozoaminy lub nitrozoamidy.

Mimo że jest to bezpieczna substancja, ma ona wysoki potencjał alergizujący. Może powodować liczne alergie i uczulenia. Ponadto może uwalniać formaldehyd, który wykazuje działanie rakotwórcze i toksyczne. Nie może być on wykorzystywany w produktach dla dzieci, a także kobiet w ciąży.

Formaldehyd od 2011 roku jest uznawany za substancję rakotwórczą, a od czerwca 2019 roku został zakazany w stosowaniu w produktach kosmetycznych. Może się on uwalniać w sytuacji, kiedy kosmetyk jest długotrwale otwarty, źle przechowywany lub ma niewłaściwe pH. Bronopol może toksycznie wpływać na wątrobę, płuca oraz układ odpornościowy.

Zabronione jest stosowanie produktów zawierających bronopol na uszkodzoną skórę, a także podrażnioną i z ranami. W czystej postaci może powodować podrażnienie skóry, dróg oddechowych oraz oczu i błon śluzowych. Nie należy jej połykać, nakładać na skórę ani stosować w okolicy oczu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć bronopolu?

Bronopol jest składnikiem występującym w kosmetykach w niewielkiej ilości, w bardzo niskim stężeniu. Nie ma informacji, z jakimi innymi składnikami go nie łączyć, aby nie wystąpiły niechciane interakcje. Należy jednak pamiętać, że w kosmetykach znajduje się szereg substancji, które mogą na siebie oddziaływać. Zaleca się, aby to producenci tworzyli receptury kosmetyczne, a na ich podstawie produkty.

Czy bronopol jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Bronopol to substancja w pełni syntetyczna. Wytwarza się go przez bromowanie nitrometanu. Jest składnikiem wegańskim, ale niechętnie stosowanym przez wegan ze względu na działanie toksyczne dla wielu żyjących zwierząt oraz organizmów wodnych. Nie może być stosowany w produktach ekologicznych ani wielu innych.

Efekty uboczne

Stosowanie bronopolu może wywoływać szereg efektów ubocznych, np. kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne złuszczanie naskórka, zaczerwienienie i pieczenie skóry. Przesuszenie skóry może być tak silne, że pojawi się pękanie skóry, sączenie, pokrzywka czy niewielkie krwawienie. U osób z trądzikiem może się on nasilić, a czasem doprowadzić do powstania stanów zapalnych.

Kosmetyków z bronopolem nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci i niemowlęta. Nie jest to składnik odpowiedni dla cer wrażliwych, suchych, trądzikowych, a także skłonnych do alergii. Osoby z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy egzemą powinny zwracać na niego uwagę, czytając listę INCI na opakowaniu.

Wpływ bronopolu na środowisko naturalne

Bronopol ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest substancją bardzo toksyczną zarówno dla organizmów żywych zamieszkujących wody, jak i żyjących w glebie. Producenci, którzy stosują bronopol w swoich produktach, powinni zwracać uwagę na to, aby nie przedostawał się on do ekosystemu w żaden sposób.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Substancja sklasyfikowana, jako silnie uczulająca, wykazuje działanie alergizujące wysokiego ryzyka. Może uwalniać Formaldehyd, przez co działać toksycznie i rakotwórczo. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antymikrobowa
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie