KWC LogobyWIZAŻ logo

Amodimethicone właściowości i zastosowanie

Amodimetikon

Aminoethylaminopropylsiloxane, Dimethylsiloxane Copolymer Emulsion, Aminodimetylosiloksan

Amodimethicone – właściwości

Aminodimetylosiloksan (Amodimethicone) to składnik wielu kosmetyków zaliczany do silikonów. Rozpuszcza się w wodzie jedynie z dodatkiem takich substancji jak PEG-i. Silikony są bardzo popularnymi składnikami kosmetyków. Amodimethicone ułatwia rozprowadzanie produktów po powierzchni skóry, kondycjonuje włosy, jednak nie działa pielęgnacyjnie. Dzięki tworzeniu warstwy okluzyjnej zatrzymuje jednak wodę w naskórku.

Spis treści:

  • Właściwości amodimethicone
  • Zastosowanie amodimethicone w kosmetykach
  • Czy amodimethicone jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć amodimethicone?
  • Efekty uboczne
  • Czy amodimethicone jest składnikiem naturalnym?
  • Wpływ amodimethicone na środowisko naturalne

Właściwości amodimethicone

Amodimethicone jest składnikiem kosmetyków, który nie tylko poprawia rozsmarowywalność produktu, ale także pozytywnie działa na włosy i skórę. Jest silikonem, który pozostawia na powierzchni cienką, niewidzialną warstwę. Stworzona w ten sposób okluzja zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dzięki czemu ma właściwości pośrednio nawilżające. Dodatkowo sprawia, że skóra jest bardziej miękka w dotyku, a jej powierzchnia wygładzona. Amodimethicone często można znaleźć w produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów, gdzie:

  • zapobiega ich elektryzowaniu się,
  • wygładza łuskę włosa,
  • nabłyszcza włosy,
  • chroni kosmyki przed czynnikami zewnętrznymi,
  • zmiękcza włosy w dotyku.

Składnik ten nie działa na skórę nawilżająco ani odżywczo, a efekt ładniejszej cery czy gładszej powierzchni włosów jest tylko chwilowy, aż do kolejnego mycia.

Zastosowanie amodimethicone w kosmetykach

Amodimethicone nie jest tak popularny, jak dimetykon – inny silikon, jednak należy pamiętać, że ta grupa substancji kosmetycznych jest bardzo liczna i można je znaleźć w wielu produktach. Omawiany składnik najczęściej znajduje się w:

  • maskach i odżywkach do włosów,
  • mleczkach wygładzających,
  • produktach przeznaczonych do termoochrony,
  • olejkach pielęgnacyjnych,
  • serach na zniszczone końcówki,
  • piankach i lakierach do włosów.

Amodimethicone to składnik, który przede wszystkim można znaleźć w seriach przeznaczonych do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych i wysokoporowatych. Produkty takie zwiększają ich grubość, ułatwiają ich rozczesywanie i nabłyszczenie. Amodimethicone to składnik, który sprawdzi się w ujarzmieniu niesfornych kosmyków włosów, zmniejszy puszenie się i sprawi, że fryzura będzie wygładzona. Silikony mogą gromadzić się na powierzchni włosów, dlatego konieczne jest ich regularne usuwanie za pomocą delikatnych detergentów, np.szamponów do włosów. Amodimethicone to lekki silikon, który łatwiej usunąć z powierzchni skóry czy włosów niż inne produkty z tej grupy.

W kosmetykach do pielęgnacji skóry także można znaleźć amodimethicone. Głównie jest on składnikiem kremów do twarzy, balsamów, produktów do pielęgnacji dłoni i stóp. Można go również znaleźć w kosmetykach kolorowych, głównie podkładach czy bazach pod makijaż. Po nałożeniu ich na skórę twarzy makijaż jest bardziej trwały, a skóra w dotyku zdecydowanie bardziej miękka i gładka. Amodimethicone jest silikonem, który może pozostawać na powierzchni skóry, dlatego konieczne jest regularne usuwanie go. Sprawdzą się do tego żele do mycia, peelingi do ciała czy mydła w kostce.

Czy amodimethicone jest bezpieczny?

Amodimethicone to bezpieczny składnik. Może być dodawany do produktów kosmetycznych nawet w wysokich stężeniach.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią z uwagi na zmiany hormonalne i zwiększoną wrażliwość na różne składniki powinny w tym okresie zrezygnować ze stosowania kosmetyków z dodatkiem amodimethicone. Może się okazać, że będzie on działał drażniąco na skórę.

Silikony niestety nie cieszą się dobrą opinią. Wiele osób unika ich w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Głównie dlatego, że przy dłuższym stosowaniu pogarszają stan skóry. Nieusuwanie takich kosmetyków z powierzchni skóry zaburza proces odbudowy skóry. W wyniku tego skóra wygląda na starszą, bardziej szarą i zmęczoną.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć amodimethicone?

Kosmetyki zawierające amodimethicone nie działają pielęgnująco na skórę, a jedynie wpływają na prawidłowe rozprowadzenie ich. Nie ma informacji, z jakimi składnikami kosmetyków nie powinno się łączyć amodimethicone.

Efekty uboczne

Amodimethicone jest silikonem, który pozostawia nieprzepuszczalną warstwę na skórze, dlatego może powodować nasilenie niedoskonałości skóry albo pojawienie się nowych wyprysków. Osoby mające cerę trądzikową, tłustą lub skłonną do pojawiania się niedoskonałości powinny uważać na kosmetyki z silikonami. Substancje te nie wnikają w głąb skóry, pozostają jedynie na jej powierzchni, jednak ich nieprawidłowe zmywanie może powodować problemy skórne. Amodimethicone może także działać alergizująco. Na skórze pojawiają się czasem zaczerwienienia, swędzenie czy podrażnienie.

Czy amodimethicone jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Amodimethicone to składnik pochodzenia syntetycznego. Jest polimerem pozyskiwanym w procesie technologicznym. To składnik wegański, jednak nie każdy chce stosować kosmetyki z dodatkiem silikonów. Nie można go znaleźć w produktach pochodzenia naturalnego.

Wpływ amodimethicone na środowisko naturalne?

Coraz więcej osób dba o środowisko naturalne, dlatego to, jaki dana substancja ma wpływ na nie, jest bardzo ważne. Silikony są sztucznie wytwarzane. Są bardzo słabo biodegradowalne i mogą kumulować się w glebie i wodzie. Amodimethicone nie jest natomiast toksyczny dla środowiska naturalnego.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki oraz ogólne przeciążenie skóry i włosów. Składnik może powodować reakcje alergiczne.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Substancja antystatyczna
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja ochronna
  • Substancja prostująca włosy
  • Substancja wygładzająca

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie