KWC LogobyWIZAŻ logo

Arachis Hypogaea Oil właściowości i zastosowanie

Olej z orzechów arachidowych, Olej arachidowy

ARACHIS HYPOGAEA (PEANUT) OIL, ARACHIS OIL, PEANUT OIL, SOLVENT CRUDE PEANUT OIL, EARTHNUT OIL, GROUNDNUT OIL, INDIGENOUS PEANUT OIL, KATCHUNG OIL

Olej arachidowy w kosmetyce – zastosowanie

Olej arachidowy (Arachis Hypogaea Oil) pochodzi z powszechnie znanych orzeszków ziemnych i jest naturalnym emolientem. Zawiera kwasy tłuszczowe, fitosterole i tokoferole, które zapewniają mu właściwości nawilżające i przeciwutleniające. Olej tłoczony na zimno można stosować bezpośrednio na skórę lub włosy.

Spis treści:

  • Olej arachidowy – właściwości
  • Zastosowanie oleju arachidowego w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć olej arachidowy?
  • Domowe kosmetyki z olejem arachidowym
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć oleju arachidowego?
  • Czy olej arachidowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ oleju arachidowego na środowisko naturalne

Olej arachidowy – właściwości

Wytłaczany z powszechnie znanych orzeszków ziemnych olej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-9 (kwas oleinowy) i omega-6 (kwas linolowy). Poza tym zawiera kwasy nasycone, takie jak palmitynowy, stearynowy, arachidowy, behenowy i lignocerynowy oraz fitosterole i tokoferole, w tym witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem.

Olej z orzechów arachidowych w postaci tłoczonej na zimno ma postać żółtego, przejrzystego płynu o intensywnym orzechowym zapachu. Należy do grupy funkcyjnej składników aktywnych w kosmetykach o właściwościach nawilżających, odżywczych i ochronnych. Stanowi bazę do rozpuszczania innych tłuszczów i jest promotorem przenikania dla substancji czynnych.

Zastosowanie oleju arachidowego w kosmetykach

Olej z orzeszków ziemnych kondycjonuje i zmiękcza skórę poprzez wypełnianie szczelin między jej komórkami, dzięki czemu staje się bardziej elastyczna. Za sprawą kwasów tłuszczowych zawartych w oleju na jej powierzchni powstaje warstwa okluzyjna, która spowalnia utratę wody z naskórka na skutek parowania. Dzięki temu nie dochodzi do podrażnień mogących objawiać się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. Olej arachidowy zmniejsza działanie wysuszające mydeł i alkoholi zawartych w kosmetykach poprzez przyciąganie cząsteczek wody z powietrza i utrzymywanie ich blisko bariery hydrolipidowej skóry lub włosów. W ten sposób pozostają nawilżone i mają szansę na regenerację.

Olej arachidowy ma nie tylko właściwości ochronne, ale również oczyszczające. Jest pod tym względem dobrą alternatywą dla alkoholi. Ma zdolność rozpuszczania brudu, makijażu, zaskórników i sebum, czyli zanieczyszczeń, które zatykają pory skóry. Dzięki temu chroni przed powstawaniem wyprysków.

Ponadto olej z orzeszków ziemnych działa przeciwłupieżowo, stymuluje wzrost włosów i wzmacnia ich cebulki. Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie słoneczne czy wysoka temperatura, np. podczas stylizacji. Polecany jest do włosów zniszczonych i wysuszonych. Ułatwia rozczesywanie i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Eliminuje podrażnienia i swędzenie skóry głowy.

Dzięki zawartości fitosteroli i tokoferoli olej arachidowy ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym zapobiega starzeniu się skóry i wspiera jej regenerację. Wpływa również na właściwości sensoryczne kosmetyków – stabilizuje pianę w mydłach, reguluje lepkość produktu i maskuje nieprzyjemne wonie.

W jakich kosmetykach można znaleźć olej arachidowy?

Olej arachidowy można stosować w formie czystej, bezpośrednio na skórę i włosy, ale można go też spotkać jako składnik w różnorodnych produktach pielęgnacyjnych, np. w:

  • płynach i olejkach do kąpieli,
  • mydłach,
  • szamponach przeciwłupieżowych,
  • odżywkach do włosów,
  • serach i olejach do twarzy,
  • kremach do rąk,
  • peelingach.

Aromatyczny olej z orzeszków ziemnych może być używany do relaksującego masażu całego ciała. Można się z nim spotkać na przykład w gabinetach spa i salonach odnowy biologicznej.

Domowe kosmetyki z olejem arachidowym

Olej z orzechów arachidowych można z powodzeniem wykorzystać do olejowania włosów na kilka sposobów, np.:

  • wetrzeć go w wilgotne końcówki włosów, żeby je odżywić i zapobiec ich rozdwajaniu się;
  • nałożyć na całą długość włosów, najlepiej za pomocą grzebienia o szerokim rozstawie zębów – warto zostawić go na kilka godzin, a następnie zemulgować za pomocą odżywki i dokładnie spłukać;
  • wcierać regularnie w skórę głowy w celu leczenia i zapobiegania powstawaniu łupieżu lub łuszczycy.

Przed użyciem oleju można go lekko podgrzać, żeby jego działanie było skuteczniejsze, ale jego temperatura nie powinna przekroczyć 60°C. Należy mieć też na uwadze, że olej arachidowy może obciążać włosy przetłuszczające się, a także ma charakterystyczny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć oleju arachidowego?

Nie ma informacji na temat szkodliwych interakcji oleju arachidowego z innymi składnikami kosmetyków. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ułatwia przenikanie substancjom aktywnym do naskórka.

Czy olej arachidowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Olej z orzechów arachidowych wykorzystywany w kosmetyce powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion orzachy podziemnej (Arachis hypogaea), czyli rośliny strączkowej z rejonów Ameryki Południowej. Dzięki temu procesowi, w którym temperatura nie rośnie powyżej 60°C, olej zachowuje składniki odżywcze, wrażliwe na działanie gorąca. Jest substancją całkowicie naturalną i może być wykorzystywana w produkcji kosmetyków wegańskich.

Efekty uboczne

Orzechy, w tym arachidy, należą do grupy ośmiu produktów będących głównymi źródłami antygenów powodujących alergie pokarmowe. Pytanie brzmi, czy pozyskiwany z nich surowiec kosmetyczny ma podobne działanie. Odpowiedzi należy szukać w procesie przetwarzania nasion, który w dużej mierze usuwa główny alergen, jakim są proteiny.

Według obecnych regulacji maksymalne stężenie białek orzechów arachidowych w oleju może wynosić 0,5 ppm (części na milion). Jest to dawka uważana za bezpieczną dla alergików. Nie wyklucza się jednak całkowicie działania uczulającego oleju arachidowego, dlatego przed jego użyciem należy wykonać test na niewielkim obszarze skóry i obserwować jej reakcję.

Olej z orzeszków ziemnych może mieć działanie komedogenne, dlatego nie poleca się stosowania go regularnie na cerę tłustą i skłonną do wyprysków. To samo dotyczy włosów – z właściwości oleju nie powinny korzystać osoby, których kosmyki mają skłonność do przetłuszczania się.

Wpływ oleju arachidowego na środowisko naturalne

Olej arachidowy nie wpływa negatywnie na środowisko. Może być wykorzystywany w kosmetykach ekologicznych i organicznych. Uprawa orzeszków ziemnych jest naturalnie zrównoważona. Pierwotnie były wykorzystywane jako roślina płodozmianowa dla bawełny. Uzupełniają glebę azotem, którego pokłady zostały zubożone przez inne uprawy. Z natury są „zero waste” – wykorzystuje się każdą część rośliny.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Olej arachidowy może niestety wywoływać uczulenie lub podrażnienie skóry, dlatego nie zaleca się jego stosowania u osób skłonnych do alergii.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja natłuszczająca
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja ochronna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów
  • Substancja zapachowa
  • Substancja zmiękczająca

Alergenne

5
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie