KWC LogobyWIZAŻ logo

CI 19140 właściowości i zastosowanie

Tartrazyna, żółcień spożywcza 5, E102

Trisodium 5-hydroxy-1-(4-sulphophenyl)-4-(4-sulphophenylazo)pyrazole-3-carboxylate, Acid Yellow 23, Yellow 5, Tartrazine, FD&C Yellow No. 5, Food Yellow 4, Tartrazin, Tartrazingelb

Tartrazyna – w jakich kosmetykach występuje?

Tartrazyna to sztuczny barwnik o żółtym kolorze, który stosowany jest w branży kosmetycznej. Często barwi produkty spożywcze, a także tkaniny i materiały. Tartrazyna nadaje konkretną barwę również kosmetykom.

Spis treści:

  • Właściwości tartrazyny
  • W jakich kosmetykach można znaleźć tartrazynę?
  • Działanie tartrazyny
  • Stosowanie tartrazyny
  • Jak często można stosować tartrazynę?
  • Z czym nie łączyć tartrazyny?
  • Efekty uboczne

Właściwości tartrazyny

Tartrazyna jest barwnikiem, co oznacza, że nadaje ona kolor poszczególnym produktom spożywczym czy kosmetycznym. Składnik ten barwi produkty na żółto lub pomarańczowo. Barwniki w kosmetykach spełniają wiele funkcji, ponieważ sprawiają, że dany produkt zmienia swój kolor, a często także konsystencję. Warto wiedzieć o tym, że barwniki mogą być stosowane bezpiecznie, jednak tylko do pewnej ilości, zwłaszcza że niektóre z nich działają na skórę drażniąco. Tartrazyna najczęściej używana jest do produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Należy pamiętać, że stosowanie barwników w kosmetykach, a w tym także tartrazyny, zostało dokładnie opisane i określone w różnych dokumentach prawnych. W sytuacji, gdy odnośnie do któregoś z barwników pojawiają się wątpliwości, od razu jest on poddawany analizie i ocenie. Tartrazyna uznawana jest za składnik bezpieczny, niezagrażający zdrowiu. Nazywana jest żółcienią żywnościową lub spożywczą, ponieważ najczęściej pojawia się w produktach spożywczych. Do kosmetyków dodawana jest w różnych ilościach. Nie działa alergizująco, a także nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

W jakich kosmetykach można znaleźć tartrazynę?

Tartrazyna jest składnikiem wielu kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji i mycia ciała, jak i do wykonywania makijażu, a więc w kosmetykach kolorowych. Do popularnych produktów, w których znajduje się ten barwnik, należą żele do mycia ciała, pasty do zębów, szampony, mydła antybakteryjne, a także preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów. Dodatkowo tartrazyna znajduje zastosowanie w kosmetykach kolorowych, takich jak róże, bronzery, szminki i podkłady. Tym samym można stwierdzić, że jest składnikiem bardzo wielu produktów pochodzących z różnych kategorii. Co więcej, barwnik znajduje się w cieniach do powiek, może być zatem bezpiecznie nakładany w okolice oczu. Tartrazyna stosowana jest także w farbach do włosów, zwłaszcza tych, które mają zabarwić pasma na kolor blond.

Działanie tartrazyny

Tartrazyna działa w taki sposób, że barwi kosmetyki na konkretny kolor. Sama w sobie ma kolor żółtawy, jednak często łączona jest z innymi barwnikami, a tym samym daje ostatecznie inną barwę. Tartrazyna powszechnie stosowana jest w kosmetykach o zielonej barwie, ale ostatecznie nadaje im kolor żółty, czerwony lub różowy.

Stosowanie tartrazyny

W zależności od produktu, w którym znajduje się tartrazyna, można stosować ją inaczej. Przykładowo kosmetyki kolorowe należy używać zgodnie z zaleceniami producenta i własną wiedzą na temat wykonywania makijażu. Każdy produkt do makijażu trzeba nakładać czystymi, umytymi i wysuszonymi palcami lub za pomocą aplikatorów. Cienie do powiek można aplikować palcem lub pędzelkiem. Warto pamiętać o tym, że pędzle każdorazowo należy umyć, a więc po wykonaniu każdego makijażu. Podobnie dzieje się w przypadku różu do policzków. Trzeba nałożyć go za pomocą pędzla, mytego po każdym użyciu. Żele do mycia ciała, szampony i pasty używane są do codziennej pielęgnacji. Jeśli chodzi o farby do włosów, należy zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, a także nie trzymać zbyt długo lub zbyt krótko na włosach. Dodatkowo warto zaznaczyć, że tartrazyna może znajdować się w farbach do włosów w maksymalnym stężeniu 0,5% i takie stężenie jest bezpieczne. Uznaje się, że wyższa ilość tartrazyny lub jej większe stężenie mogą być nieodpowiednie dla szczególnie wrażliwych osób.

Jak często można stosować tartrazynę?

Tartrazyna jest częstym składnikiem kosmetyków do mycia oraz makijażu. Barwnik ten nie jest niebezpieczny, można zatem stosować go codziennie.

Z czym nie łączyć tartrazyny?

Nie ma konkretnych informacji wskazujących na to, aby nie łączyć tartrazyny z innymi kosmetykami lub z ich składnikami. Barwnik ten jest stosowany głównie w laboratoriach kosmetycznych i łączony z innymi barwnikami i preparatami przez specjalistów.

Efekty uboczne

Tartrazyna jest składnikiem bezpiecznym, jednak w rzadkich przypadkach powoduje alergie, zwłaszcza u osób uczulonych na kwas salicylowy i aspirynę. Warto zaznaczyć, że znacznie częściej wywołuje alergie pokarmowe, a więc związane z jej spożyciem. Z kolei zastosowanie jej od zewnątrz w formie pasty do zębów, cieni do powiek czy różu, raczej nie przyczynia się do powstania reakcji uczuleniowych. Za każdym razem warto jednak przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni skóry, a także pamiętać o tym, że w kosmetykach znajduje się wiele substancji poza tartrazyną, które mogą powodować uczulenie. W przypadku gdy po zastosowaniu danego produktu pojawi się reakcja alergiczna, należy od razu zmyć go z twarzy lub ciała.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik mocno alergizujący. Najczęściej wywołuje alergie u osób, które nie tolerują aspiryny (kwas acetylosalicylowy) lub są alergikami. Mogą wystąpić objawy takie jak wysypka, złuszczenie skóry, problemy z oddychaniem i wzrokiem. Może tworzyć fenylohydrazynę.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik

Alergenne

5
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie